Excursie Bokstock Examen aikido RvS: akkoord met aanwijzing natuurgebieden Fietsen van Bergen naar Bergen Edelstenen Valkenier Twee jubilarissen bij Van den Munckhof Schoolplein Oirlo feestelijk heropend Vakantietips voor bazen van huisdieren Hondendagen ER HÈ NI PEEL EN MAAS De Boshuizerbergen ligt iets ten noordoosten van Venray tussen de spoorlijn Venlo-Nij- megen en het Landgoed Geijs- teren. Het ligt op zandduinen, die in de ijstijd door de wind zijn opgestoven. Om toch enig profijt te heb ben van dit voedselarme gebied liet de plaatselijke bevolking hier tot begin twintigste eeuw scha pen grazen. Door overbegrazing ontstonden de stuifduinen met jeneverbesstruwelen. De open stuifzandgebieden zijn gedurende de twintigste eeuw grotendeels beplant met naaldhout. Europa kent een grote verscheidenheid aan zeer gevarieerde natuur. Natu- ra 2000 vormt een netwerk van Europese natuurgebieden, als het ware de parels van de Europese natuur. Deze gebieden vormen vaak een bijzondere leefomgeving voor bepaalde planten of dieren. Het doel van Natura 2000 is om deze zeldzame soorten in stand te houden en daar waar mogelijk zelf uit te breiden. De Boshuizer- bergen is een van 15 Natura 2000- gebieden in Limburg, vooral bij zonder door het voorkomen van het grootste jeneverbesstruweel van Zuid-Nederland. De ruim 200 ha van de Boshuizerbergen bestaat uit stuifduinen, naaldbos en in de kern jeneverbesstruwelen. Aan de noordoostzijde zijn enkele moerassige weilanden met broek- bossen aanwezig. Het typische jeneverbessenlandschap van de Boshuizerbergen dreigde in 1931 ontgonnen te worden en vormde één van de aanleidingen voor de oprichting van Stichting het Lim burgs Landschap. Al jaren is Het Limburgs Landschap bezig om de het bijzondere struweel van de jeneverbessen te behouden. Hier voor wordt naaldhout gekapt en zorgen schapen door hun begra- zing dat het gebied open blijft. Deze Natura 2000 excursie start op dinsdagavond 21 juli om 19.30 uur vanaf de parkeerplaats aan de Maasheseweg (doorgaande weg van Venray naar Maashees). In het weekend van 18 en 19 juli wordt de vierde editie van Bokstock gehouden in Swolgen. Net als tijdens de voorgaande edi ties wordt er weer een grote feest tent geplaatst in de feestweide aan de Jan van Swolgenstraat. De band Fragment staat op zaterdagavond als eerste in de feesttent op de planken. Deze drie Engelse heren brengen een show vol enthousiasme, humor en met de betere feestmuziek. Het optreden van Fragment op Bokstock is tevens hun laatste test voor de Zwarte Cross, waar de heren maar liefst drie optre dens verzorgen. De avond wordt verder muzikaal ingevuld door de dj's Izzy en Popcornking. Dj Izzy is al jaren de huis-dj van feestcafé de Koets in Venray. Daarnaast staat hij regelmatig te draaien op Stra- tumseind in Eindhoven. Bekend is Izzy vooral van de SRV Mannen, met wie hij een aantal klassiekers heeft gemaakt die het tot op de dag vandaag goed doen op elk feest. Dj Popcornking speelt een thuiswedstrijd. Deze Swolgense dj timmert al jaren aan de weg als vaste dj van de Sjonnies. Daarnaast treedt hij regelmatig door het hele land solo op. Klein van stuk ('de kleinste dj van Nederland'), maar groot in zijn daden. Aan vang: 20:00 uur. De zondag begint met de hoogmis, die opgeluisterd wordt door het koor Knus en een afvaardiging van de fanfare. Na de mis is er gelegenheid om onder het genot van koffie met vlaai te genieten van sfeermuziek. Tegen het middaguur barst de strijd ech ter los, als de gladiatoren op de hindernisbaan weer strijden om de felbegeerde prijzen. De teams moeten zo snel mogelijk het par cours afleggen om 'snel naar de bel' te komen. Aanvang hoogmis: 10:30 uur. De leden van trainer Eloy Wetrings in Venray hebben exa mens aikido gedaan. De dag begon met een trainingstage door Rene Habraken en Eloy, beiden dragers van de derde dan. Er deden ruim dertig aikidokaas aan deze stage mee. De stage werd gehouden bij sportinstituut Verhagen in Venray waar Eloy zijn lessen geeft. De twee uur durende stage bestond uit een uur katanatraining en een uur techniektraining. Na de stage gingen de ruim twintig kandidaten voor drie juryleden op examen. Vanuit Venray deed Lisa Steenka mer een examen voor de zesde kyu. Marco Scharrenberg en Kevin Evers slaagden voor de vijfde kyu. Jos Beunen, Frans Kateman, Geert Franssen en Rudi Verhagen slaag den voor de vierde kyu. Donderdag 16 juli 2009 - Pagina 11 Ondanks zware kritiek van grote milieuorganisaties heeft de Raad van State woensdag de aanwijzing van kwetsbare natuurgebieden in de provincie Limburg goedge keurd. De aanwijzing door de pro vincie Limburg, in samenwerking met het ministerie van LNV, is het gevolg van de Wet Ammoniak en Veehouderij. Veehouderijen in de omgeving van voor verzuring zeer kwetsbare gebieden worden zo aan banden gelegd. Alleen gebieden die voorkomen in de zogenoem de Ecologische Hoofdstructuur komen voor extra bescherming in aanmerking. Daarbij wordt gelet op de gevoeligheid voor ammo niak, de mate van verzuring en de aanwezige natuurwaarden. Gebie- den die kleiner zijn dan 50 hectare komen alleen in aanmerking voor een aanwijzing, als daar zeer grote natuurwaarden aanwezig zijn. Vol gens de milieuorganisaties komt de aanwijzing van de gebieden neer op een kille sanering. Door de aanwijzing is namelijk het are aal aan beschermde gebieden met 40% afgenomen. Daarmee wor den veehouderijen goede dien sten bewezen, maar is de natuur de klos. De Raad van State con cludeert echter dat de provincie zorgvuldig te werk is gegaan. Het feit dat de beschermde natuur zo fors afneemt in de provincie, zegt volgens de Raad nog niet dat de provincie verkeerde keuzen heeft gemaakt. Op 22 augustus fietsen twintig Noord-Limburgse wielerliefheb- bers vanuit het Noord-Hollandse Bergen naar het Noord-Limburgse Bergen. De wielerliefhebbers, allen lid van TWC Noord-Limburg, leggen de 250 kilometer af voor het goede doel. Met de opbrengst worden duofietsen aangeschaft voor de bewoners van het Maas- duinenstaete in Nieuw-Bergen. Onder de twintig fietsers zijn vijf Venraynaren: Marian Oosterveld, Wim de Schryver, Harrie Kelle- naers, Mariëtte Lenssen en Jack Lenssen. De tocht was in eerste instantie een spontaan idee, maar is nu uitgegroeid tot een toertocht met een boodschap. Op 22 augus tus zullen de fietsers in alle vroeg- te met de bus naar Noord-Holland. Daar worden ze opgewacht door leden van de lokale fietsclub die het Noord-Limburgse gezelschap de eerst vijftig kilometer begelei den. De tocht gaat via Enkhuizen, Lelystad richting Putten. Vanaf daar worden de fietsers begeleid door een toerclub uit Harderwijk. Deze groep fiets mee tot aan het Gel derse Voorst. Het laatste gedeelte tot Bergen leggen de twintig fiet sers weer zelfstandig af. Het gezel schap hoopt daar rond 20.00 uur te arriveren. Wilt u de deelnemers uit Venray sponsoren? Neem dan contact op met Mariëtte Lenssen uit Oostrum: tel: 0478-582494 of via de mail, mariettelenssen@pla- net.nl Wout Op 't Veld uit Leunen heeft zijn derde cursus Valke nier met succes afgesloten. Deze cursus werd gegeven bij Dutch Hunting Falcons in Lan- genboom. Het examen begon met een uur lang theorie. Op 't Veld behaalde daarvoor een 10. Daarna moest hij een presentatie houden over diverse (roof)vogels. Ten slotte heeft hij een gier laten vliegen. Afgelopen maandag was het precies 40 jaar geleden dat twee personeelsleden van Van den Munckhof bij dit Venrayse bedrijf in dienst traden. Han Siebers en Antoon Jansen gingen beiden als 14-jarige jongens bij Van den Munckhof aan de slag. Han Sie- bers werd leerling-drukker. Eerst als boekdrukker, maar later ook als offsetdrukker. Daarnaast was Han ook inzetbaar op de repro-afde ling en neemt hij regelmatig ook dtp-werk voor zijn rekening. Han is bovendien binnen het bedrijf verantwoordelijk voor het interne milieuzorgsysteem. Antoon Jansen werd leerling-handzetter en heeft binnen het bedrijf ook nog als cal culator gewerkt. Antoon is nu verantwoordelijk voor de productie van advertenties in Peel en Maas. Beide jubilarissen werden, in bijzijn van personeel en directie, voor al hun inspannin gen extra in het zonnetje gezet. Op de foto de beide jubilarissen Han Siebers (l.) en Antoon Jansen met hun echtgenoten met op de achtergrond de huidige directie van Van den Munckhof BV. Het vernieuwde schoolplein in Oirlo werd afgelopen dinsdag officieel heropend. Dankzij een gezamenlijke inspanning van de gemeente Venray, de basisschool, de peuterspeelzaal, de ouder vereniging van de school en de Dorpsraad Oirlo hebben de kin- deren weer een schoolplein om trots op te zijn. Een multifunc tioneel speeltoestel, twee veer- beestjes, een speelhuisje en een nieuwe zandbak staan garant voor veel speelplezier voor kinderen van twee tot acht jaar. KC Venray e.o. hield afgelopen weekend op sportcomplex De Versen in Oirlo een outdoorweek- end met tal van activiteiten voor de hond en zijn baasje. Zo waren er een inloopkeuring voor honden door een erkende keurmeester, demonstraties vrijheidsdressuur met een Falabella mini-paardje en mensen 'speuren' en sport en spel, met flyball, behendigheid en aller lei spellen. Daarnaast was er een rassenparade en een behendig heidswedstrijd. De zaterdag stond voor de baas jes en hun honden in het teken van doen. Het programma begon met een inloopkeuring die goed werd bezocht. Zo'n 40 honden werden door de keurmeester gekeurd en iedere eigenaar kreeg een keuringsrapport mee, zodat nog eens na kon worden gelezen wat de kwaliteiten van de hond zijn. De eerste demonstratie, een vrijheidsdressuur van Eugenie Ber- ben met de Falabella Celebration (minipaardje), was verrassend. Het is een hengstje in opleiding dus hij had echt nog een eigen willetje, en aangezien zijn bazin hem 's mor gens niet in de weide had gedaan, had Celebration nogal honger. Het gras in de puppyren vond hij dan ook lekkerder dan de beloning die hij zou krijgen voor de kunsten die hij moest doen. Bij het spellencir- cuit zette Annie vd Munckhof met de Duitse herder Chiwi, lid van de organiserende vereniging, de snel ste tijd op de klokken. Veel indruk maakte de demonstratie van John, een speurhondenschool-instruc- teur uit Frankrijk. De deelne mers konden hier met hun eigen hond een spoor afspeuren. Het programma werd vervolgd met een demo behendigheid en fly- ball gegeven. Het was interessant om te zien hoe baas en hond op elkaar afgestemd moeten zijn om samen zo'n parcours af te leggen. De recreantencursus was een en al plezier voor baasje en hond. Ze konden zich uitleggen met dog- gydance, een stukje behendigheid waarin op spelende wijze met de hond aan de slag wordt gegaan. Aan het einde van de dag werd de rassenparade gehouden met zeker twintig verschillende rassen. Op zondag deden 84 hondencombi naties mee aan de behendigheids wedstrijd en ruim 60 inschrijvin gen in de keurringen. De jongste puppies tussen vier en zes maan den waren als eerste aan de beurt. Voor de jongste honden was het een eerste ervaring om op zo'n show tussen zoveel mensen en andere honden te lopen. Daarna werden de honden van zes tot 24 maanden in vier leeftijdsklas sen gekeurd. Iedere hond werd minimaal twee keer door steeds twee keurmeesters beoordeeld en geplaatst. Uiteindelijk bleven er van iedere leeftijdsgroep de vier mooiste over. De allermooi ste van iedere groep kwam in de eindkeuring terecht. Hier werd de winnaar van de Jonge Honden Dag uitgekozen en dat werd Gas ton v.d. Hippomaan, een Basset Hound van J. Wouters uit Bruns- sum. Na de prijzenuitreiking van de jonge honden waren de men sen en honden van de behendig heid aan de beurt om, nadat ze de hele dag in touw waren geweest met springen, zigzaggen, klimmen en klauteren door en over hinder nissen, hun prijzen in ontvangst te nemen. Iedere KC (kynologen- club) ging met een aantal fraaie bekers naar huis. Voor vakantiegangers met huis dieren heeft Dierendokters enke le belangrijke vakantietips en een voordelige chipactie. Voor wie zijn huisdier thuislaat, is een oppas in huis of een logeerperiode bij fami lie ofvrienden vaak de beste oplos sing. Kiest men voor een pension, informeer daar dan tijdig naar de regels die gelden voor vaccinaties, voeding en verzorging. Wie besluit om het huisdier mee te nemen op vakantie, dient te denken aan: de juiste documenten en vacci naties; een goed transportmiddel voor bijvoorbeeld de trein of het vliegtuig; maatregelen tegen reis ziekte; bescherming tegen para sieten. Voor sommige landen gel den extra regels. Deze zijn terug te vinden op www.licg.nl. van het Landelijk Informatie Centrum Gezelschapsdieren. Of huisdieren nu meegaan op vakantie of thuis blijven, het is van groot belang dat ze gechipt zijn. Bij vermissing kan via de chip achterhaald worden wie de eigenaar is. Huisdieren die bij Dierendokters worden gechipt, krijgen een registratie in de Neder landse Databank Gezelschapsdie ren (NDG). Deze is ook bij een overkoepelende Europese data bank aangesloten. In de maand juli organiseert Dierendokters een speciale chipactie. De praktijk geeft dan 20,- euro korting op het chippen van een huisdier. Voor meer informatie of een afspraak kan men contact opnemen via telefoon (077)4746000 of via e mail reuver@uwdierendokter.nl. Dierendokters biedt vanuit klinie ken in Venray en Reuver de best mogelijke zorg voor huisdieren in de regio's Noord- en Midden Lim burg. De dierenartsen van deze praktijk zijn bevoegd om alle dier soorten te behandelen. Onder het motto 'Uw dier, onze zorg' helpen ze dagelijks niet alleen honden en katten, maar ook fretten, konij- nen, cavia's, kleine knaagdieren, vogels, schildpadden en andere reptielen. Binnen de bedrijfsvoe ring van Dierendokters wordt de inrichting en organisatie van de praktijk voortdurend getoetst aan de overheidsbepalingen op het gebied van arbeidsomstan digheden, apotheekregelgeving en milieuwetgeving. Hiermee vol doet Dierendokters aan de hoogst mogelijke kwaliteitseisen. De medewerkers van Dierendokters houden hun vakkennis continue bij door nascholing, literatuurstu die en samenwerking met diverse specialisten. Ze zijn daardoor op de hoogte van de nieuwste tech nieken en therapieën voor alle gezelschapsdieren. Naast de die renklinieken beschikt Dierendok ters ook over een eigen apotheek én Dierenkappers, een gespecia liseerde trim/wassalon. Men kan daar terecht voor de vachtverzor ging van diverse diersoorten door rijksgediplomeerde trimmers. Tenslotte is de praktijk ook een erkend leerbedrijf voor paraveteri- nairen in opleiding. Meer informa tie over Dierendokters leest men op www.uwdierendokter.nl. Venraynaar Eddo Spijkman staat op maandag 20 juli op jaarmarkt Venray op locatie Schoolstraat, schuin tegenover de Hema. Spijk- man staat op de markt met een stand met mineralen, edelstenen, fossielen en sieraden. De markt is open van 10.00 tot 17.00 uur.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11