Blockbuster in oorlogsmuseum Nu of nooit voor kasteel Holthees Nooit te oud voor een motorrit Bel 0478-514468 Op en top country of een leerling tandtechnicus voor prothetische werkzaamheden. www.centrum-mondzorg.nl Gemeente en Raayland eens over huisvestingsgelden PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 juni 2009 - Pagina 7 Komende dinsdag wordt de jongste uitbreiding van het Liberty Park in Overloon geopend. In dit gedeelte is de Blockbuster, de nieuwe 'experience' van het museum ondergebracht. Blockbuster was in de Tweede Wereldoor log de naam voor een zware bom die in één klap een hele woonwijk kon vernietigen. In kleine groepen kunnen bezoe kers zelf de impact van zo'n bombardement ondergaan. Hiervoor is gebruik gemaakt van authentieke foto's uit de oorlogsjaren. In 2002 verscheen in Duits- Niet veel mensen lijken bekend met het echte coun- trydansen, toch is het stiekem steeds meer in opmars en ope nen nieuwe clubs hun deuren. Het is daarom misschien wel extra bijzonder dat country- dansclub Green River zijn 25- jarig jubileum viert en samen met alle (oud-)leden eens wil terugblikken op een bijzon dere tijd en toekomst. Door Sanne Claessens Vijfentwintig jaar geleden wordt Venrayse club opgericht door Hans van Loon en Trudy Kuy- pers. Twee keer in de week komt er een selecte groep bij elkaar in wijkgebouw Op 't Nipperke om samen de fijne kneepjes van het country-linedancen onder de knie te krijgen. Olga Bergs uit Venray is er vanaf het begin af aan bij en neemt in 1991 de club over en wordt daarmee het vaste gezicht voor de leden. De club bestaat in Hoe een hartenwens uit de hand kan lopen. Dertien bewo ners van 't Schutterveld, de jongste 71, de oudste 96 jaar, hebben de eerste editie van de Schuttersrun beleefd. Tijdens de tocht achter op de motor of in het zijspan, was het grote genieten van de gezichten af te lezen. De leden van de Meerlose motorclub Scheif Stuur, die deze tocht mogelijk maakten, denken na over een vervolg. Het idee voor de Schuttersrun ontstond afgelo pen voorjaar tijdens de prinsenre ceptie van prins Adri I van 't Schut tersveld. Bij het zien van de t-shirts van leden van de Meerlose motor club Scheif Stuur, vertelden twee dames uit de Raad van Elf over hun hartenwens om eens achter op een motor te zitten. Ze kregen al snel bijval van andere bewoners en ook prins Adri zag het hele maal zitten. Scheif Stuur ging over stag en organiseerde, samen met hun vrouwen en Wilma Rutten de duizendpoot van 't Schuttersveld, de tocht. Op de dag zelf lijkt een fikse regenbui roet in het eten te gooien. De bewoners wilden snel vertrekken, maar de motorrijders stelden veiligheid voorop. Eerst na een koffie met gebak ronde kon de pret beginnen. De moto ren volgden een mooie route door de Maasdorpen, met daarin verzoeknummers van passagiers land het opzienbarende boek Der Brand van de Duitse historicus Jörg Friedrich. In dit boek staan de feiten van de geallieerde bombar dementen op Duitse steden nauw keurig op een rij. De publicatie daarvan was met name in Duits land de aanzet tot een pittige dis cussie. Want mogen de Duitse bur gers nu wel of nog altijd niet als slachtoffers worden beschouwd? Hoe dan ook, een feit blijft dat niet alleen in Rotterdam en Londen mensen omkwamen bij bombar dementen, maar nog in honderden steden meer. En daarbij zaten ook veel Duitse. Het museum meent dat met name jongeren erg weinig besef hebben van de gevolgen van augustus 25 jaar en volgens Olga en de rest tijd om op 25 juli een reünie te organiseren. De leden Piet van de Broek (lid sinds 2000), José Vullings (lid sinds 1999), Har- riët Weijs en John van den Munck- hof (beiden lid sinds 1995) vertel len over de club, het dansen en de reünie. Wat maakt countrydansen nou zo leuk? "Het is enorm veelzij dig", vertelt Piet, "ik heb bijvoor beeld eerst altijd aan stijldansen gedaan en daar bestaan tien tot twaalf dansen in. Maar binnen het line-dancen heb je te maken met wel meer dan 40o dansen. Ieder nummer en iedere dans is weer compleet anders." John en Harriët komen beiden uit Horst, maar zijn na een paar keer meegedaan te hebben in Venray blijven plakken, zelfs toen later in Horst ook een club werd opgericht. "Hier is het gewoon gezellig. Een hele hechte fijne groep en dat is best bijzon der. Het is ook moeilijker dan het bombardementen. Want de mees ten hebben wel een idee van ver woeste huizen en steden. Maar van de sociale gevolgen, en dan met name de angst en onzekerheid waaraan mensen ten prooi vallen, is maar weinig bekend bij jonge ren. Daarom heeft het Liberty Park de Blockbuster ontwikkeld. In de Blockbuster kan de bezoeker zelf ondergaan hoe het is als vliegenier in zo'n bombardement maar ook hoe dat voelt als burger. En daar naast is duidelijk te zien dat na Dresden en Nagasaki geen einde kwam aan dit soort massavernieti ging. Zo kunnen Vietnam, Sarajevo, Bagdad en Darfur probleemloos in dat rijtje bijgeschreven worden. lijkt hoor. Mij lukte het ook niet meteen. Maar Olga heeft zoveel geduld met uitleggen, dat scheelt", aldus John. José denkt terug aan haar eigen ervaringen. "Ik ben wel 100.000 keer misgestapt", lacht ze, "en ik heb ook wel eens gedacht: nu stop ik er echt mee! Maar ik wilde gewoon ook heel graag en het is en blijft enorm gezellig, vooral de groep die er nu is inder daad." PLEZIER Olga is de enige die al vanaf het begin af aan meedraait en zelf dus tegenwoordig verantwoordelijk is voor de lessen en organisatie. "Ik heb het altijd met veel plezier gedaan, en vooral in het begin hebben we heel veel meege maakt en gelukkig nog steeds veel mooie dingen", vertelt Olga. Ook de optredens die ze af en toe ver zorgen maken het extra leuk. Zo hebben ze stiekem toch al meer dere keren in de schouwburg morgen optreden. Al die dansen, Dit project is in ruim twee maan den gebouwd, wat heel snel is voor zo'n omvangrijke uitbreiding. De snelheid waarmee gewerkt is, werd ingegeven door het feit dat dit project nog aan de laatste ronde van de Europese CERES- subsidieregeling mee mocht doen. Deze regeling houdt per 1 juli op te bestaan. Door groen licht vanuit Europa en met ondersteuning van de Provincie Noord-Brabant kon het museum met beperkte eigen middelen in april met dit project aan de slag. De bedoeling is om ook jongere bezoekers, die vaak nau welijks een reëel beeld van oorlog hebben, mee te laten denken over de schending van mensenrechten waar komen die nou vandaan en wie verzint ze? Op de website van Stichting Country Dance Founda tion (www.scdf.nl) zijn veel voor beelden te vinden van dansen die andere clubs hebben gemaakt. De leden in Venray studeren dus bestaande dansen in op uitsluitend countrymuziek. Iets wat tegen woordig ook bijzonder uniek is. "Het verschil met Green River en andere clubs is dat wij toch wel echt voor het country-linedancen gaan, waar andere clubs zich (ook) richten op moderne muziek, het zogenaamde non-country", aldus Piet. De Green River Countrydan- cers hebben door de jaren heen in totaal zo'n 250 leden gehad, maar het is een komen en gaan van mensen. "Er zijn ook veel men sen die bijvoorbeeld bij ons een paar jaar meedoen en er dan voor kiezen ergens anders een eigen club te starten", legt Olga uit. Toch telt de club momenteel 29 enthousiaste leden die elke week bijeenkomen om nieuwe dansen door dit soort aanvallen. En verder beoogt het museum met deze uit breiding meer bezoekers te trek ken, zeker nu ook de rechtszaak met Stichting Historisch Materieel in het voordeel van het museum is beslecht. Om de opening op 30 juni van de Blockbuster extra luister bij te zetten zal de omstre den professor Jörg Friedrich een inleiding houden. In de zeven jaar sinds het verschijnen van zijn boek heeft hij zich vaak moeten verde digen, met name op het punt of de bombardementen indertijd nu wel of geen terreurdaden waren. Vanaf 1 juli kunnen bezoekers van het Liberty Park zich daarvan zelf een indruk vormen. te leren. Hoewel veel dansen dus 'afgekeken' worden, heeft Olga de stoute schoenen aangetrokken en speciaal ook voor het jubileum een eigen dans in elkaar gezet met de toepasselijke naam Green River. Toch kan het Olga niet druk genoeg zijn, want als er groepen zijn die zich willen aanmelden voor lessen dan kan dat. Maar nu kijken de leden even uit naar de reünie, die op 25 juli gepland staat. Aangezien veel oud leden in de tussentijd verhuisd zijn of veranderd van naam, was het moeilijk iedereen te traceren en hopelijk vinden op deze manier nog wat mensen hun weg terug naar Op 't Nipperke. Voor ieder een die ooit mee heeft gedanst bij de Green River Countrydancers en zin heeft in een avond dansen, kletsen, het samenzijn met andere (oud-)leden en een optreden van Jos Houbers. Meld je aan voor 11 juli bij Olga Berger via telefoon nummer 0478-588102. speciale gevoel weer eens te heb ben." Mevrouw Schuurmans, met haar 96 jaar de oudste deelnemer, had met volle teugen genoten: "Het zijn geen motorduivels, het zijn motorengelen. Ik heb de foto's gevraagd, zodat ik ze op mijn com puter kan bekijken." Adrie Baart, voor heel even weer prins Adri I, bedankte de motorrij ders aan het eind van de middag in stijl: met een alaaf. "Deze mid dag zit voor eeuwig in ons hart", zegt hij. "Heel hartelijk bedankt namens alle motormuizen van 't Schuttersveld." Feestelijke eucharistieviering Ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van muziek-, mars en showkorps St. Petrus' Banden uit Venray vindt op zaterdag 27 juni een feestelijke eucharistie viering plaats in de St. Petrus' Bandenkerk in Venray. Aanvang: 19.15 uur. Celebrant is deken H. Smeets. Tijdens deze dienst brengt het korps enkele muziekstukken ten gehore. Verder is er in het kader van het 50-jarig jubileum een reünie voor alle oud-leden tijdens het jubileummuziekfeest in het Odapark in Venray op zon dag 5 juli van 11.00 tot 14.00 uur. Op zondag 6 september vindt de jubileumtaptoe plaats. De voorburcht van Kasteel Mak ken in Holthees, op de grens van Brabant en Limburg in de gemeen te Boxmeer, is genomineerd voor het project Mijn Mooi Brabant. De provincie Brabant wil verrom- melde plekken 'ontrommelen'. Gemeenten konden verrommelde plekken aanmelden voor het pro ject. Gedeputeerde Rüpp heeft uit alle inzendingen 21 plekken geno mineerd, waaronder Kasteel Mak ken. Via de website www.mijn- mooibrabant.nl kan iedereen zijn of haar stem uitbrengen op één van de genomineerde locaties. Op donderdag 9 juli wordt bekendge maakt welke zes locaties de pro vincie opknapt vóór begin 2011. De voorburcht is het laatst over gebleven gedeelte van het voorma lige kasteel Makken bij Holthees, destijds een bijzonder waterkas teel dat vele eeuwen in de regio een belangrijke rol heeft gespeeld. Ooit woonden in kasteel Makken de kopstukken van een machtig bolwerk tussen Holthees en Vier lingsbeek. Het dateert uit de 15e tot 17e eeuw. Dit waardevolle kas teelrestant verkeert in zeer slechte staat. Al jaren is de vervallen voor De gemeente Venray en LVO, het bestuur van het Raayland Col lege, zijn het eens geworden over de nabetaling van huisvestingskos ten aan het Raayland College. Als de gemeenteraad akkoord gaat, betaalt de gemeente het schoolbe stuur 540.000 euro voor de jaren 2006, 2007 en 2008. De gemeente en LVO hadden een verschil van mening over de doorbetaling van de huisves tingsgelden van het Rijk. De par tijen hebben in 1999 afspraken gemaakt over de huisvesting van het Raayland College en de gel den die LVO hiervoor krijgt. Met ingang van 2006 heeft het Rijk de gelden voor gemeenten anders verdeeld, onder andere voor het onderdeel huisvesting voor het voortgezet onderwijs. LVO vond dat het op grond van de nieuwe verdeling en de afspraken met de gemeente recht had op extra gel den. Volgens de gemeente was er geen sprake van extra gelden, maar ging het slechts om een andere verdeling.Medio 2007 spande de LVO een arbitrageprocedure aan. De arbitragecommissie heeft het schoolbestuur in het gelijk gesteld. Na het vonnis zijn partijen om tafel gaan zitten om de hoog te van het bedrag vast te stellen. Onlangs werden ze het eens over een nabetaling van 540.000 euro. De gemeente moet tevens 13.315 euro en proces- en gerechtskos ten betalen. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad over de vergoe ding aan LVO. Het voorstel van het college staat 29 september op de agenda van de raad. PvdA heeft geen trek in barbecue De PvdA slaat de uitnodiging voor de barbecue op het Flori- ade-terrein af. Fractieleider Bert Linskens vindt het zelfs 'volstrekt ongepast' om een feestje voor genodigden te houden, terwijl er nog zoveel onzekerheden zijn. Over drie jaar gaat de wereld tuinbouwtentoonstelling van start. Mede door de economische tegenwind loopt het bedrijfsleven er niet voor warm. Gedeputeerde Ger Driessen heeft daarom beslo ten dat de gemeenten hun herin- delingsgeld van de provincie moe ten afstaan aan de Floriade. Venray raakt daardoor twee miljoen euro kwijt, geld dat eigenlijk bestemd was voor de haven in Wanssum. De PvdA maakt zich inmiddels grote zorgen over de voortgang van de Floriade. "Wij hebben onvoldoende zicht op waar we nu staan.Terwijl de projectleiding ons een exact beeld zou moeten kun nen schetsen van de huidige stand van zaken", vindt Linskens, die wil weten welke harde contrac ten er zijn over hoeveel vierkante meters en tegen welke prijs. "Fei ten willen wij zien, geen gegrilde spiesjes." burcht een 'hot' onderwerp in de regio. Iedereen wil de voorburcht behouden, maar het is niet moge lijk gebleken om het financiële plaatje rond te krijgen. Omdat het kasteel veel historische waarde heeft, zou het geweldig zijn als dit met behulp van de provincie opgeknapt kan worden. Iedereen kan stemmen via de website www.mijnmooibrabant. nl. Achter de knop genomineerde locaties, staat uitgelegd hoe men een stem kan uitbrengen. Op 6 juli Bouwplan Ysselsteyn 'Achter de Jera' heet het nieuwe uitbreidingsplan voor Ysselsteyn. Op het terrein aan de Kerkweg, achter jongerencentrum Jera, is plaats voor 28 woningen. Burge meester en Wethouders hebben de exploitatieovereenkomst met de ontwikkelaar goedgekeurd. Het plan biedt een gevarieerd bouwprogramma van 20 diverse twee-onder-één-kapwoningen en 8 rijwoningen. Twee plaatselijke bedrijven, BTK Projecten BV en aannemersbedrijf MJ. Teunissen BV, gaan het plan ontwikkelen en bouwen. Het bouwplan is samen met belangstellende inwoners van het dorp opgesteld, zodat het aan bod aansluit bij de behoefte. In de overeenkomst staan afspra ken over de grond en de inrich ting van de openbare ruimte. Het bestemmingsplan voor het bouw plan gaat binnenkort in procedu re. In samenspraak met de ontwik kelaar is een beeldkwaliteitsplan opgesteld om de toekomstige bewoners vanaf het begin handva ten te bieden, zodat zij samen met de ontwikkelaar de laatste hand kunnen leggen aan het ontwerp van de woningen. Daarnaast wor den eind van het jaar ook al kavels voor zelfbouwers uitgegeven van de locatie die in eigendom is van de gemeente. Dit betekent dat er in een kort tijdsbestek veel te kie zen is. Naar verwachting zullen de eerste woningen medio volgend jaar worden opgeleverd. 'Blijf van Kerkpad af' CDA en inVENtief zijn er niet gerust op. De gemeente heeft de opknapbeurt voor de oude muren van het historische Kerkpad uitgesteld. Er was geld uitgetrokken om de renovatie nog dit jaar uit te voe ren. Doordat de hoofdingang van het gemeentehuis straks verplaatst naar de kant van de Grote Kerk, heeft dit gevolgen voor de muren van het Kerkpad. Vandaar dat het herstel is uitgesteld. InVENtief ver zet zich tegen het openbreken van de karakteristieke muren. Ook het CDA vindt dat de muurtjes behou den moeten blijven en dat er geen doorbraken mogen komen. Tienrayse overleden Een 36-jarige vrouw uit Tien- ray is maandagavond overleden na een verkeersongeluk op de Deurneseweg in Venray. De vrouw reed rond zes uur in de richting van Venray. Om nog onduidelijke reden week ze plotseling naar links uit. Daarbij kwam ze vol gens de politie frontaal in bot sing met een tegemoetkomend busje met een zware aanhanger. De Tienrayse overleed korte tijd later aan haar verwondingen. De bestuurder van het busje liep geen verwondingen op. om 12.00 uur sluit de stemming. Via de banner op de gemeente lijke website www.boxmeer.nl kunnen mensen rechtstreeks op Kasteel Makken stemmen. De provincie is er veel aan gelegen het project onder de aan dacht van het publiek te brengen. Er trekt een promotietour door Brabant om alle projecten aan te prijzen. De promotiekaravaan stopt op 2 juli om 15.00 uur op het Weijerplein in Boxmeer. Ieder een is daar van harte welkom. Meerlo-Wanssum mag aandelen niet verkopen aan Venray De verkoop van 58.995 Essent- aandelen van Meerlo-Wanssum aan Venray gaat toch niet door. Hoewel het slechts een formaliteit leek, heeft Essent onlangs laten weten niet te kunnen meewerken aan het verzoek. Het zou te veel juridische complicaties met zich meebrengen. Het college van Meerlo-Wans- sum heeft nu geen andere keuze dan de aandelen te verkopen aan RWE, het energiebedrijf dat Essent overneemt.Na de opheffing van Meerlo-Wanssum per 1 januari 2010 moet de inboedel verdeeld worden tussen Venray en Horst aan de Maas. De Essent-aandelen zijn het meest lucratieve onder deel. Meerlo-Wanssum bezit op dit moment 128.250 aandelen. Hiervan zouden er 69.225 naar Horst aan de Maas gaan en 58.995 naar Venray. Maar dit kan nu niet doorgaan. Het grote voordeel voor Venray was dat het al in het derde kwartaal van dit jaar de beschik king krijgt over 2,7 miljoen euro. Dit bedrag komt nu pas in de loop van 2010 beschikbaar. Omdat de gemeente Venray de formele rechtsopvolger van Meerlo-Wans- sum is, moeten alle financiën ook via Venray lopen. Nu de aankoop niet doorgaat, moet Venray nog over een periode van zes jaar de aandelenkwestie financieel afwik kelen met Horst aan de Maas. Met alle administratieve en juridische rompslomp die erbij hoort. De gemeente Meerlo-Wanssum ont vangt van RWE ongeveer 6 mil joen euro voor haar aandelen. De gemeente onderzoekt nog wat de beste belegging is. MRSA bij VieCuri in Venray Bij een medewerker van zie kenhuis VieCuri in Venray is de MRSA-bacterie ontdekt. Een groep patiënten die mogelijk contact heeft gehad met de medewerker is door het ziekenhuis inmiddels per brief geïnformeerd. De kans dat ze daadwerkelijk met de zie kenhuisbacterie in aanraking zijn gekomen, is klein. Om geen enkel risico te nemen, worden al deze patiënten aangemerkt als 'mogelijk MRSA-verdacht'. Dat betekent dat als ze binnen twee maanden op de polikliniek worden behandeld of opgenomen in VieCuri of een ander ziekenhuis, zij zich moeten laten screenen of zij de bacterie bij zich dragen. Daarvoor worden kweken met een wattenstaafje afgenomen op verschillende plaat sen in het lichaam. niet ontvangen? Bel 582877! die door hun oorspronkelijke woonplaats wilden rijden. Onder andere Leunen, Oirlo, Meerlo, Blit- terswijck, Wanssum, Geysteren en Oostrum worden doorkruist door de motorrijders met hun stoere bijrijders. Een voorbijganger vond het dapper dat de ouderen ach terop durven. Het commentaar: "We zijn gèn schietkeutels op 't Schuttersveld!" De partners van de motorrijders ontfermden zich over de bewoners, kleden ze aan met motorjassen, helmen en hand schoenen en hielpen ze de motor op en af. Een heel gehijs en veel gegiebel, maar het lukte. Mevrouw De Wit, lid van de Ondernemings raad, vertelt dat haar visuele han dicap voor haar geen reden was om niet mee te gaan. "Ik kon mijn oren niet kon geloven toen ik van de tocht hoorde. Eenmaal op de motor heb ik gevraagd of hij niet wat extra gas kon geven, zodat ik het wat beter kon voelen. Het was geweldig!" Het echtpaar Jacobs, dat hoopt op 20 mei 2010 hun 60- jarig huwelijk te vieren, beleefden de tocht in een zijspan. En de heer Kusters herleefde het gevoel van vroeger. "Ik heb zelf motor gere den, dus het was heerlijk om dat Countrydansclub Green River bestaat 25 jaar Dinsdag 30 juni 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Basketball Challenge Gemeentepraat Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Tandtechnicus -

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7