Verzet ouders Toverbal tegen Droom van Venray Jong Arcen winnaar Rollebol in Venray m I inVENtief bezorgd over werkgelegenheid Toverbal: ouders interviewen over Droom van Venray Lokaal Aktief waakt voor lastenverzwaring Heropening Grote Markt PEEL EN MAAS SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 25 juni 2009 - Pagina 3 Vervolg voorpagina De leerlingen moeten juist in contact komen met elkaar om te kunnen leren. Dit schoot bij een vader in het verkeerde keelgat. "Wat u het slechtste scenario noemt, vind ik juist het allerbeste". En zo waren er meer botsingen. Een moeder merkte mismoedig op: "Het lijkt wel of onze kinde ren heropgevoed moeten worden. Maar ze komen toch naar school voor normaal onderwijs." De spre kers slaagden er niet in de ouders te overtuigen van de meerwaarde van de 'sociale integratie'. Alhoe wel er alles aan gelegen is de ouders binnenboord te houden. De basisschool vormt met bijna tweehonderd leerlingen straks het fundament van de 'Droom van Venray'. Als de ouders hun kinde ren massaal van de Toverbal halen, dan is het over en sluiten. Dat erkent ook Jan Brouwer: "Dan valt onze droom in duigen." De avond kende al een onge lukkige start. Monique Heesbeen, directeur van de Toverbal, meldde in haar openingswoordje dat er - gezien het volle programma - nauwelijks ruimte zou zijn voor vragen en discussie. Er lagen brief jes op tafel, en daarop moesten de vragen maar gesteld worden. "We begrijpen dat er veel onzekerheid en ongerustheid is. Daarom wil len we u informeren. Zodat u een volledig beeld krijgt." De vingers gingen al direct de lucht in. "Nu gebeurt weer precies hetzelfde", zei een vader. "De vorige keer konden we ook al niets vragen. Dat zou vanavond wel kunnen. En nu horen we dit. Er zijn veel vragen en die willen we stellen. Dan gaan we maar langer door als tien uur." Heesbeen probeerde nog dat de verstrekte informatie wellicht veel vragen zou wegne men. "We hebben dus niets meer te zeggen", merkte een vader op. "Het is een gelopen race. Alles is al in kannen en kruiken." Binnen vijf minuten was zo de toon gezet. De sfeer werd er niet beter op toen Jan Brouwer verklaarde dat het besluit al vier jaar geleden was genomen. "En waarom horen we dit nu pas?", reageerde een ver baasde ouder. Psychologe Angelica van Gassel hield een duidelijk verhaal over (on)mogelijkheden van de kinde ren die nu dagelijks met het busje naar de speciale scholen in Venlo gaan. Het is een lang gekoesterde wens van de politiek en vooral de ouders dat de kinderen gewoon in hun eigen omgeving naar school kunnen. De tijd dat scholen voor speciaal onderwijs ver weggestopt werden van de bewoonde wereld, is voorbij. "Dichter bij huis krijgen deze kinderen meer contact en mogelijkheden. De omgang met basisschoolleerlingen is daarbij heel belangrijk", zei Van Gassel, die het verwijt kreeg waarom ze niets vertelde over het agressieve gedrag. "Heel jammer", zei een vader. "Die kinderen zitten in de zwaarste categorie. Daar hebben de ouders de meeste angst voor." Cees de Wit probeerde te red den wat er te redden viel. "U moet vertrouwen hebben in de profes sionals. Veiligheid is inderdaad heel belangrijk." Maar de geest was uit de fles. "ik hoor geen antwoor den. Het is niet concreet. Dit zegt me helemaal niets. Veel ouders zul len het op een lopen gaan zetten", zei een ouder. Een vader merkte op dat hij totaal niets voelde voor een onderwijskundig experiment 'over de rug van mijn kinderen'. Een moeder luchtte haar hart: "Er wordt helemaal niet naar ons als ouders geluisterd. Dit wordt ons gewoon in de schoenen gescho ven. Het is dat mijn kind hier op school zit. Als ik het allemaal van tevoren had geweten, dan had ik het niet gedaan." Een andere vader was het roerend met haar eens. "Wat mij vooral stoort, het is één grote propagandashow. Het wordt ons gewoon door de strot geduwd." De roep om de plannen bij te stellen werden evenals de verwij ten steeds luider. Na drieënhalf uur verhitte discussies, lijken de ouders geen stap te zijn opgescho ten. Getuige de laatste woorden van Cees de Wit. "in één avond redden we het blijkbaar niet jullie te overtuigen." De jeugdvereniging Jong Arcen heeft afgelopen zaterdag haar eer ste plaats geprolongeerd tijdens de sport- spellendag Rollebol. Van de zeven, op het St. Annaterrein aan wezige jeugdclubs, haalde de jeugd uit Arcen het beste gemiddelde en mocht de wisselbeker weer voor een jaartje meenemen. Het spel- lenaanbod van de vijfentwintigste Rollebol bood veel variëteit en het weer was, op een klein buitje na, zo mooi dat ook alles uitgevoerd kon worden. Om 10.00 uur opende wethouder Patrick van der Broeck Rollebol. Behalve het hijsen van de Rollebolvlag, liet hij de 300 jeug dige deelnemers een ode brengen aan de talrijke vrijwilligers die als organisatie, spelbegeleiding en groepsbegeleiding aanwezig waren. Daarna toog de meute aan de slag. Verdeeld over drie circuits, bevolkten de kinderen in drie leef- tijdscategorieën, het voormalige kermisterrein. Waar de carrousel dienst deed als cateringhouse en de jury haar werk verrichte in de kiosk. De kinderen van Sirene '99 uit Lomm, OJC De Hobbits uit Kessel, Jong Arcen, SJW Castenray, ADOR Oostrum, SJMO Oirlo en Springplank uit Venray, lieten zich door dat ene buitje niet uit het veld slaan. Volgens schema werden de onderdelen zeskamp, met spuit- bal, dakgoten, vliegend tapijt, enzo voort en kermisspellen, waarbij het appelhappen uit een bak meel en het clowntje schminken voor crea tieve snuitjes en kleding zorgden, afgewerkt. Het derde onderdeel het Heen en Weer spel werd met name door de kleintjes als moeilijk ervaren. De creatieve opdrachten als: maak een vogelnest, straatbe zem of halsketting van gras, lukten nog wel maar bij de quizvragen werd zichtbaar een beroep gedaan op leiding en ouders, die in ruime mate naar dit spektakel kwamen kijken. De uitslag leverde nog wel een enkel sip gezicht op, maar dit werd dan weer vergoed met de jaarlijkse sticker, een zilveren ditmaal en een zakje popcorn. De uitslag: 1 Jong Arcen, 2 Sirene '99, 3 ADOR, 4 SJMO Oirlo, 5 SJW Castenray, 6 OJC De Hobbits en 7 Springplank. De bewoners van Geijste- ren, Wanssum en Blitterswijck hoeven niet op presentjes te rekenen ter verwelkoming bij de gemeente Venray. De drie nieuwe dorpen zullen volgens inVENtief delen in de malaise van de meerjarenbegroting. De lokale partij voorziet dat vanaf 2011 drastische bezuini gingen nodig zijn om lasten verzwaringen te voorkomen. Fractieleider Gerard Thijssen vindt dat er nogal ondoordacht twee miljoen euro is toegezegd aan het Nieuwe Wanssum. Later bleek dat deze bonus voor de herindeling naar de Floriade moest gaan. "Het is een sigaar die straks weer in de eigen doos wordt gestopt", meent Thijssen, die spreekt van een benauwende, patriarchale Venrayse bestuurscul tuur die ongetwijfeld zal botsen met de liberalere mentaliteit van de nieuwe burgers. De economische crisis zal ook aan Venray niet voorbijgaan. Door de recessie worden er minder goederen vervoerd. Nagenoeg alle bedrijfsvestigingen van de laatste jaren komen uit de sector vervoer en logistiek. "De vele reusachtige bedrijfshallen op de bedrijventer reinen Smakterheide en de Hulst zijn er straks wellicht een stille getuige van", zegt Thijssen, die zich grote zorgen maakt om de werkgelegenheid in Venray. "Wat is er straks nog op te slaan of om te pakken in Venray? Wie heeft er nog behoefte aan de posters van Art.Com of aan de stuwadoorspro ducten van Cordstrap? Kan Venray de concurrentie met het echte logistieke centrum Venlo nog wel aan?", vraagt inVENtief zich af. Ook inVENtief is teleurgesteld dat het nieuwe museum rondom de thema's psychiatrie en reli gie niet doorgaat. "Venray is in Nederland zeer bekend om zijn verleden met de psychiatrische ziekenhuizen. Daarnaast is Venray nog steeds zeer rijk aan religi eus erfgoed", aldus Thijssen. "Een dergelijk museum, zeker als daar spraakmakende exposities en manifestaties plaatsvinden, zou Venray in Nederland op de kaart zetten. Dit nieuwe museum ver sterkt samen met de kunst van het Odapark in hoge mate de culture le positie van Venray in Limburg en de omringende regio's." De lokale partij vindt dat dit initiatief juist breed gedragen moet worden door bestuur en politiek. Het Mgr. Goumansplein vormt met het ensemble rondom de Grote Kerk de meest herkenbare historische omgeving van Venray. "Tegelijkertijd is het ook een van de meest troosteloze plekken", vindt inVENtief. "Venray heeft nog maar weinig historische monumenten in de dorpskern. Het prachtige Dingus-pand staat totaal te verkommeren. Daar waar andere gemeenten trots hun oud ste woonhuizen op promotiema teriaal laten figureren, zijn deze in Venray totaal verkrot." De partij pleit voor een hoge bouwkundige kwaliteit voor het historisch kwar tier. Dit gebied mag niet ten prooi vallen aan middelmatige project ontwikkeling. "Daardoor krijgt het hart van Venray een duidelijke meerwaar- de, wordt Venray meer herkenbaar en stijgt de toeristische aantrek kingskracht." inVENtief stelt voor een architectuurprijsvraag in het leven te roepen om de ontwikke ling op gang te brengen. De lokale partij betreurt het ook dat er geen visie is op de vestiging van grootschalige agra rische gebouwen in het buitenge bied. De steeds meer her en der opduikende gebouwen zouden de ruimtelijk kwaliteit verstoren van het nog steeds kleinschalige Noord-Limburgse landschap. De partij vreest dat de landbouw- ontwikkelingsgebieden het bui tengebied ernstig gaan aantasten. Er zou daarom een hoogwaardig agrarisch bedrijventerrein moeten komen, waar ruimte is voor groot schalige ontwikkelingen. "Op deze wijze kan de moderne landbouw laten zien dat agrarische acti viteiten net als in het verleden een bijdrage kunnen leveren aan de ruimtelijke kwaliteit en ont wikkeling van het buitengebied. Daarmee zou Venray voorop kun nen lopen in Nederland", meent Gerard Thijssen. Rijbewijs kwijt Tijdens een snelheidscontrole, vorige week woensdagavond op de Loonsedijk in Merselo, is het rijbewijs van een 37-jarige man uit Merselo ingevorderd. De man reed 120 km/uur waar slechts 60 km/uur is toegestaan. Zijn rijbe wijs is ingevorderd. Aangehouden Zaterdag om 01.00 uur werd een 45-jarige man uit Venray op de Kastanjeweg in Uden aangehou den, omdat hij zonder gordel reed. De man rook naar alcohol en blies 685 ug/l. Zijn rijbewijs werd inge vorderd. Hij had ook nog boetes openstaan ter hoogte van 234,38 euro. Tevens stond de man geregi streerd bij de Belastingdienst en daarom werd zijn auto in beslag genomen. De man is overgebracht naar het politiebureau. Drie keer bekeurd De politie heeft vrijdag rond 22.00 uur een 25-jarige man uit Blerick drie keer bekeurd. De politie zag de verdachte op de A73 in Venray rijden met een gecorrigeerde snelheid van 164 km/uur. Daarop hield de politie de man staande. Het bleek dat de man geen rijbewijs had en dat de auto niet verzekerd was. Hiervoor kreeg hij proces-verbaal. Bij nade re controle bleek tevens dat de verdachte nog negen boetes had openstaan. De Toverbal en SPOVenray hebben besloten om ouders te gaan interviewen en enquête ren over De Droom van Ven- ray. De derde ouderavond van dit jaar, op woensdag 17 juni, heeft opnieuw duidelijk gemaakt dat een deel van de ouders ontevreden is over het proces tot dusver. Dat leidt tot vragen, zorgen, onzekerheden en weerstand. Om daar beter op te kunnen anticiperen en om meer inzicht te krijgen in de mening van alle ouders, zullen eind juni en begin juli alle ouders van De Toverbal worden uitgenodigd om deel te nemen aan een schriftelijke enquête. Dat gebeurt op anonieme basis. Daarnaast zal een aantal ouders worden benaderd met de vraag of ze wil meewerken aan een persoonlijk interview. Ouders krijgen op deze manier ook de mogelijkheid om vragen te formu leren waarop ze antwoord willen of waarop ze nog onvoldoende antwoord hebben gekregen. De resultaten van de interviews en enquête worden gepubliceerd in een bulletin en toegelicht op een extra ouderavond op donderdag 16 juli. Monique Heesbeen, directeur van De Toverbal, heeft gemerkt dat ouders veel behoefte aan informa tie hebben. "We zijn met ingang van januari dit jaar intensief gaan communiceren met ouders over De Droom van Venray en hebben nu drie ouderavonden georga niseerd. Wat ik van ouders terug hoor, is dat zij de afgelopen jaren te weinig zijn geïnformeerd over de plannen van De Droom en de besluitvorming hierover. Dat is niet goed, maar dat heeft zich voor mijn tijd afgespeeld. We heb ben ons als school voorgenomen om goed te gaan en blijven infor meren en om adequaat in te gaan op vragen en zorgen. Daar gaan we heel serieus mee om. Daarom gaan we ouders nu ook intervie wen en enquêteren." Een tweede reden om dat te doen, is om beter zicht te krijgen op wat alle ouders vinden van De Droom van Venray. "De ouderavon den zijn tot dusver redelijk goed bezocht, maar een deel van de ouders is nog niet geweest. Boven dien laten niet alle ouders tijdens de ouderavonden weten wat ze er van vinden. De enquête en de interviews geven alle ouders de mogelijkheid om te vertellen hoe zij tegen De Droom van Venray aankijken. in de enquête kan dat bovendien anoniem." De Toverbal en SPOVenray hopen met de interviews en enquête een goed beeld te krij gen van wat ouders vinden van De Droom van Venray, wat hun zorgen, wensen en verwachtingen zijn, en welke vragen zij hebben. "We hebben tijdens de ouderavon den al een aardig beeld gekregen, maar we hopen nu dat we van alle ouders een reactie krijgen." een abonnement waard De Voorjaarsnota 2009 is niet alleen de allerlaatste van de 'oude' gemeente Venray. Ook voor burgemeester Waals en Lokaal Aktief is het de laat ste keer. Waals gaat per 1 janu ari 2010 met pensioen, terwijl Lokaal Aktief per die datum samen met PK Meerlo-Wans- sum verder gaat als PP2. Ook Lokaal Aktief mist in de meerjarenbegroting de speerpun ten van de drie nieuwe dorpen van Meerlo-Wanssum. Het is voor de lokale partij nog koffiedik kij ken hoeveel geld er uit de begro ting mee overkomt naar Venray. Een geruststellende gedachte is dat het weerstandsvermogen van Venray er goed uitziet. De gemeente heeft zelfs een behoorlijke onbenutte belasting capaciteit. in geval van nood kan de onroerendezaakbelasting (ozb) altijd nog extra verhoogd worden. Wethouder Van der Broeck meld de dit al in de commissie Midde len. Lokaal Aktief is er echter niet gerust op om extra inkomsten te generen door middel van belas tingverhoging. De lokale partij eist tijdige maatregelen zodat lasten verzwaring voor de burgers wordt voorkomen. "Lokaal Aktief heeft er geen behoefte aan om iedere keer maar weer met de rug tegen de muur gezet te worden", zegt frac tieleidster Tiny Grebenjak. De partij heeft al vaker haar zor gen geuit over de oplopende wer keloosheid. "Hierdoor komen men sen in de problemen, niet alleen financieel maar wellicht ook psy- chisch.Voorkomen moet worden dat mensen vanuit de WW in de bijstand komen. Wij zien hier een taak voor het Werkplein", aldus Grebenjak. Door de toegenomen aanvragen voor schuldhulpverle ning neemt de werkdruk van de hulpverleners toe. Lokaal Aktief pleit ervoor voldoende deskun dige mensen in te zetten, zodat de aanvragers geen zes weken hoe ven te wachten. Het is van groot belang dat de cliënt alle informa tie krijgt en wordt gewezen op de mogelijkheden die de gemeente Venray kan bieden. Hier schort het nog wel eens aan. Minimare gelingen zijn bijvoorbeeld niet alleen bestemd voor mensen die in de bijstand zitten. Ook werken den met een laag inkomen kun nen ervoor in aanmerking komen. Alleen is dat vaak niet bekend. De voorlichting zou dan ook verbe terd moeten worden. Lokaal Aktief constateert dat de bouw van tweehonderd woningen ook in 2008 weer niet is gehaald. De herinrichting van het cen trum is in volle gang. Aan de omge ving rond de Grote Markt wordt momenteel de laatste hand gelegd. Zaterdag 4 juli wordt de Grote Markt door de ondernemers aan het plein feestelijk heropend. Loco burgemeester Lei Heldens onthult tijdens deze heropening de nieu we waterpomp .Aanvang 16.00 uur. Hierna volgt de opknapbeurt voor de rest van het centrum. De overi ge pleinen, het straatmeubilair, de afvalbakken en een afsluitsysteem; alles wordt aangepakt. Half juli worden de speciaal voor Venray ontworpen afvalbakken geplaatst, voorzien van het gemeentelijke wapen. Ook de "Roadse pullekes", die gebruikt gaan worden voor de centrumafsluiting, zijn in pro ductie. En in oktober verschijnen opvallende ronde banken om de bomen. in deze tijd wordt ook, waar mogelijk, de kunst herplaatst. Na de kermis zijn het Hensenius- plein en Schouwburgplein aan de beurt. Het Henseniusplein krijgt dezelfde nostalgische sfeer als de Grote Markt. Het Schouwburg plein krijgt een moderne uitstra ling met als absolute topper een spraakmakende fontein van water en licht. Op die manier blijft het plein tot laat in het seizoen aan trekkelijk. Een ingrijpende klus die tot hinder zal leiden, maar het resultaat is de moeite waard. Tij dens de werkzaamheden wordt de weekmarkt verplaatst naar de Julia- nasingel. Op 16 juli is er een infor matieavond over de herinrichting van het Henseniusplein en het Schouwburgplein. Omwonenden zijn welkom in de schouwburg vanaf 19.00 uur. Vanaf medio 2010 wordt het hele centrum afgesloten voor verkeer door middel van een automatisch afsluitsysteem. Ook de fietsers verdwijnen uit het cen trum. Daarmee wordt het centrum rustiger en veiliger. Aan de randen van het centrum komen nieuwe fietsenstallingen. De palen staan 's morgens omlaag zodat de winkels bevoorraad kunnen worden. Op 15 en 23 juli worden informatie avonden over de afsluiting van het centrum georganiseerd. iedereen die in het centrum woont en/of werkt, is deze avonden welkom. Op 15 juli vanaf 19:00 uur in het gemeentehuis en 23 juli vanaf 19:00 uur in de Witte Hoeve. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching in Veltum, Brabander en de Gou den Leeuw is de bouw volop bezig, maar er komen te weinig sociale huurwoningen bij. Volgens de lokale partij ligt het probleem niet zozeer bij de gemeente, maar hoofdzakelijk bij Wonen Venray. Grebenjak betreurt het dat twee investeringsaanvragen voor Bruks- ke (park en rondweg) niet in de meerjarenbegroting zijn opgeno men. "Jammer, dat het hele master- plan achterstand oploopt doordat de financiën niet rond komen", zegt Grebenjak, die bewondering heeft voor de vele vrijwilligers in de wijk die desondanks doorgaan met hun werk. Lokaal Aktief, dat samen met CDA en PvdA de coalitie vormt, kijkt toch redelijk tevreden terug op de bijna afgelopen raadspe riode. "Er is veel en goed werk verricht", vindt Tiny Grebenjak. "Het grootste deel van het col legeprogramma is verwezenlijkt. Onze wethouder Hans Teunis- sen heeft daar zeker een steentje aan bij gedragen. Als het aan hem had gelegen, was er wel meer gebouwd in de afgelopen jaren." Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3