Een betere wereld begint bij jezelf Zeker niet samen achter de geraniums! Koester uw Monument Dansen met Gianinni en Tim r* 4 4 ff mmïm v.:.,, .i - Honderddertigste jaargang - week 26 - donderdag 25 juni 2009 Malou Buddiger uit Venray een maand naar Nepal Malou Buddiger uit Venray vertrekt op woensdag 1 juli naar Nepal om een maand mee te werken aan het pro ject Red Monkey meets Blue Sheep. Het doel: onderzoek doen naar mogelijkheden om duurzaam toerisme te ontwik kelen voor de stichting Blue Sheep in Nepal. Het is ruim een week voor ver trek als Malou Buddiger haar ver haal vertelt. Het avontuur begint stilaan te kriebelen. "Ik heb er ont zettend veel zin in, ja", zegt ze, "Ik kan nu in de praktijk gaan brengen van datgene wat ik vier jaar op school heb geleerd." De 21-jarige Venrayse is bijna afgestudeerd aan de NHTV (hogeschool voor toeris me en verkeer) in Breda. Als alles goed gaat krijgt ze morgen (vrij dag) haar diploma als afsluiting van de vierjarige opleiding Inter national Tourism Management and Consultancy. Een aantal weken geleden kreeg ze te horen dat ze was uitgekozen om in Nepal aan de slag te gaan voor een project waarin haar voornaamste interes ses samen komen: toerisme en ontwikkelingshulp. Malou: "Het project is opgezet door een reis organisatie in Breda, Monojoro. Zij willen met hun reizen op een hippe manier duurzaamheid onder de aandacht brengen en vinden het belangrijk dat de loka le bevolking betrokken is bij toe ristische ontwikkelingen. Verder willen zij dat de opbrengsten zo eerlijk mogelijk verdeeld worden. Er gaan studenten met verschil lende achtergronden naar Nepal. Mijn concrete taak is om reizen te ontwikkelen die meehelpen aan een duurzame, toeristische ont wikkeling. Een handleiding aan reiken hoe mensen duurzaam op vakantie kunnen gaan. Zonder dat het ten koste gaat van hun vakan- tieplezier. Duurzaamheid en ple zier moeten hand in hand gaan." Red Monkey meets Blue Sheep heeft als doel om reizen en excursies te ontwikkelen voor de stichting Blue Sheep in Nepal (Pokhara) en om dit via eigen tijdse communicatiemiddelen te marketen. Het nieuwe aanbod en de eigentijdse manier van (online) marketing moeten zowel reizigers als bedrijven kunnen triggeren. Het project is een samenwerkings verband van Monorojo met Blue Sheep en het Xplore programma van het Nederlands Jeugdinstituut in samenwerking met het Ministe rie van ontwikkelingssamenwer king. De oprichter van Blue Sheep heeft als berggids veel toeristische kennis opgedaan door het werken met westerse groepen toeristen. Ook heeft hij de impact van toe risme op de natuur en de Nepa- lese samenleving gezien. Daarom heeft Blue Sheep als doelstelling om toerisme in Nepal duurzaam te ontwikkelen met aandacht voor de natuurlijke omgeving en het lokaal economisch klimaat. "Voor ons is een keer per jaar op vakan tie gaan een fundamenteel recht. Mensen in ontwikkelingslanden kijken daar heel anders tegenaan. Voor hen is het vaak moeilijk te begrijpen wat westerse mensen in hun arme land komen doen. Is het een soort van boetedoening omdat we hier thuis voor onze dikke televisie zitten?", vraagt ze zich hardop af. Malou weet als geen ander dat ontwikkelingshulp en toerisme ook zijn negatieve kanten heeft. "Het is een hele industrie gewor den, waarin de topmannen van ontwikkelingsorganisaties bakken met geld verdienen. We gaan er ook maar vanuit dat onze manier van ontwikkelen de beste is. Maar is dat zo? Ontwikkeling moet een natuurlijk proces zijn. Een proces dat overal anders zal zijn. Je kunt dan ook geen algemeen antwoord geven op de vraag hoe ontwikkelingssamenwerking het beste gestalte kan krijgen. Dat kan voor ieder land, zelfs iedere regio anders zijn." In Nepal gaat ze onderzoek doen naar de mogelijkheden om duurzaam toerisme te ontwik kelen dat tegelijkertijd als soort van ontwikkelingshulp dient. "Mijn afstudeerscriptie heeft me doen inzien dat deze combinatie erg moeilijk is, maar niet onmo gelijk. Aan mij dus nu de taak om uit te vinden wat er mogelijk is in Begnas, een bergdorpje niet al te ver van Pokhara, een van de belangrijkste toeristische steden van Nepal. Heel belangrijk is om vooral de ideeën en gedachten van de lokale bevolking mee te nemen. En er bij stil te staan wat al onze goede bedoelingen teweeg brengen. We starten in juli het project op en in augustus komt er een vervolggroep van studenten die het verder voortzetten." De filosofie lijkt aardig, maar de realiteit is vaak anders? "Het lijkt er op dat steeds meer men sen met duurzaamheid bezig zijn, maar er wordt nog vrij weinig naar gehandeld. Een hele klus om het bewustzijn onder mensen te vergroten en ze te stimuleren iets met dit bewustzijn te doen, maar dat maakt dit project voor mij zo interessant. De wereld verbeteren begint immers bij jezelf." De Venrayse studente beseft dat ze in Nepal ook minder leuke dingen zal zien en ervaren. "Zeker, Nepal is een van de armste lan den ter wereld. Ik zal ongetwijfeld schrijnende dingen zien en mee maken. Daar zal ik beslist moeite mee hebben, want ik heb een hart voor mensen. Ik ga me er in ieder geval zo goed mogelijk op instel len. Voor mij is het ook een soort van persoonlijke zoektocht. Ik ben altijd geïnteresseerd geweest in ontwikkelingshulp. Dit project kan ertoe bijdragen om te kijken wat ik in de toekomst wil." Gouden bruidspaar in Venray De afgelopen vijftig jaar heb ben ze samen veel bijzondere en mooie herinneringen ver zameld. Jac (74) en Irma (70) Huijs uit Venray beloofden elkaar op 25 juni 1959 eeu wige trouw voor de wet en op 4 augustus van datzelfde jaar vond de bruiloft plaats. Samen zijn ze nu dus goud waard en samen blikken ze even terug en vooruit. Door Sanne Claessens Jac groeit op in Blerick, samen met nog twee broers. Irma wordt in Duitsland geboren, verhuist samen met haar broer en ouders naar Tegelen als ze elf jaar is en negen jaar daarna vertrekt ze ook richting Blerick. Ze ontmoeten elkaar in het 'Nationaal', een bekende danstent en uitgaansplek in die tijd. "Liefde op het eerste gezicht was het mis schien niet", lacht Irma, "maar hij was een hele goede danser en dat heb ik vanaf het begin af aan wel bewonderd!" Irma en Jack krijgen dus verke ring. Een huwelijk laat niet lang op zich wachten en ze wonen na de bruiloft samen een jaar in, bij Jac thuis in Blerick. Maar als hij een baan krijgt bij Muvero besluiten ze te verhuizen naar Venray, waar ze samen twee kinderen krijgen, een zoon (inmiddels 46) en een dochter (44). Irma heeft in Venlo gewerkt tijdens hun periode in Blerick, maar als de kinderen wat ouder zijn gaat ze aan de slag in een kledingwinkel in Venray. "Der tig jaar lang heb ik bij Berden in Venray gewerkt en altijd met heel veel plezier. Toen ik uiteindelijk de vut in ging, kwam ik toch nog af en toe terug om ze even uit te helpen. Zo ontzettend leuk was het daar!" In de tien jaar dat Jac bij Muvero werkt, is hij vijf jaar als monteur en vijf jaar als vertegen woordiger werkzaam. Daarna gaat hij aan de slag als industrial engi neer bij Rank Xerox tot het tijd is om de vut in te gaan. Tussen al het werken door en de kinderen vinden ze samen ook nog de tijd om verre en mooie rei zen te maken. "Mijn broer woont in Nieuw-Zeeland", legt Jac uit, "en daar zijn we dan ook drie keer geweest. Maar we hebben ook alle Spaanse eilanden aangedaan, Grie kenland, Turkije, en een mooie cruise gemaakt." Die laatste is vol gens Irma toch wel de mooiste reis die ze gemaakt hebben. Tegen woordig gaan de reizen niet meer zo ver, maar stilzitten, daar doen ze allebei niet aan. Tegenwoordig is het beetje elke dag vakantie, vinden ze. Jac en Irma zijn inmid dels de trotse opa en oma van vijf kleinkinderen die allemaal lekker Het gouden bruidspaar Jac en Irma Huijs. in de buurt wonen. "Het is fijn dat we onze kinderen nog zo vaak kunnen zien. In het begin vingen we de kleinkinderen nog wel eens op of kwamen ze tussen de mid dag een boterham eten, maar zij worden natuurlijk ook ouder", aldus Irma. Heel duidelijk is dat dit gou den bruidspaar voorlopig nog echt niet samen achter de gerani ums zit, daar hebben ze het veel te druk voor. "Het ligt ook aan jezelf natuurlijk, maar wij komen nu juist tijd te kort", lacht Irma. "Inderdaad", vult Jac meteen aan, "de kalender staat vol met dingen. Twee keer in de week bridgen, we fietsen veel, Irma zwemt eens in de week en daarnaast zijn we druk met bezoek ontvangen en bezoekjes brengen. Ik zit ook nog bij muziekmakerij 'Blaos Um Op' in Venray. Deze kapel bestaat al dertig jaar en zo lang ben ik ook al lid en speel ik de kleine trom. Erg leuk, vooral met de optredens af en toe", aldus Jac. Een druk programma, maar bei den genieten ze er zichtbaar van. Graag zitten ze ook in hun prach tige tuin die Irma met haar groene vingers onderhoudt, iets wat ze al vanaf kleins af aan leuk heeft gevonden. Jac zijn vingers zijn niet zo groen. "Het verschil tus sen een tulp en een roos? De een steekt en de ander niet", lacht hij. Wel houdt hij de vijver bij en zorgt hij voor de schilpadden die daarin huizen. Verder is hij enorm handig in huis, wat Irma bijzonder kan waarderen, iets wat hij heeft geleerd tijdens zijn werk vroeger. Genieten doen ze dus met volle teugen. Is dat altijd zo geweest? "Ach, iedereen heeft zijn ups and downs, maar dat is geen reden om uit elkaar te gaan. Het geheim is af en toe een beetje goed knetteren, dat werkt alleen maar verbete rend. Elk mens is anders en heeft zijn of haar voor- en nadelen, dat is gewoon zo", aldus Irma. Vijftig jaar vol herinneringen dus. In augus tus hebben ze hun gouden feest gepland, dat ze samen met een flink aantal familieleden, vrienden en kennissen gaan vieren. De gemeenteraad van Venray heeft besloten dat de schouw burg op het St. Annaterrein aan de Noordsingel in Venray kan worden gesloopt. De schouwburg werd gebouwd in 1961, het jaar waarin het 50-jarig bestaan van de psychiatrische instelling werd herdacht. Op de foto linksboven de hoek van de schouwburg bij de entree, die rechts nog juist zichtbaar is. Links daarvan het keramisch muurreli?f Lentebode van beeldend kunstenaar Auguste Manche uit Arnhem. De voorstel ling bestaat uit twee zingende vrouwen die een feestslinger hoog houden. Er zijn glazuren in verschillende kleuren gebruikt, de hoofdkleur is kobaltblauw, de kleur waarin de vrouwenfigu ren zijn uitgevoerd. Zie voor een detail daarvan de foto linksonder. De slinger is bekleed met groene boomblaadjes voorzien van ver siersels in vrolijke kleuren. Vogels komen aangevlogen om bezit van de slinger te nemen. Het reli?f heeft forse afmetingen met als buitenwerkse maten een hoogte van ca. 5,50 m. en een breedte van ca. 8,30 m.. Het kunstwerk werd bij gelegenheid van bovenver meld 50-jarig bestaan aan de Zus ters van Liefde aangeboden door het Venrayse gemeentebestuur en de Venrayse bevolking. Het is daarom nauwelijks denkbaar dat bij sloop van de schouwburg ook het muurreli?f door de sloopkogel zal worden vernield. Het kan wor den gespaard en kan wederom als wandreli?f een gebouw gaan sieren. Maar het kan ook worden aangepast tot een op zichzelf staand beeld. Daarvoor is tech nisch een ruggesteun nodig. Dat kan een skelet zijn van staal en/of gewapend beton, in principe vol gens de vorm van het reli?f, waar op dan de keramische elemen ten worden aangebracht. Verder leent de opbouw zich goed voor aanpassingen die mogelijk voort vloeien uit constructieve eisen of uit de plaatsingsomgeving. In een bericht van 26 september 2008 kondigt de Gemeente Venray de nota "Ruimte voor kunst" aan, waarin een ambitieus program- ma wordt beschreven om in de komende jaren kunst te plaatsen in de openbare ruimte. Plaatsing van het buitenbeeld "Lentebode" in de openbare ruimte past in de nota, plaatsing op een rotonde past ook in de nota. Waar in het verleden het plan bestond om op negen Venrayse rotondes aan de psychiatrie gerelateerde kunst te plaatsen, is wellicht nu, nu dat plan van de baan is, op een enkele rotonde plaats om op een pas sende manier te herinneren aan de bijzondere band tussen de Ven rayse bevolking en de inmiddels gefuseerde psychiatrische instel ling St. Anna. Voor de beeldvorming daarvan is op de foto rechts een fotomon tage weergegeven van de rotonde Noordsingel-Raadhuisstraat, waar op "Lentebode" een plaats heeft gekregen. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen GGZ Noord en Mid den-Limburg en Gemeente Venray. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Het was een schot in de roos van drie leerlingen, Josien Janssen, Loes Philipsen en Malou Linders, van het Raay- land College in Venray. De drie VWO5-leerlingen hadden de stoute schoenen aangetrok ken en danser Gianinni van de populaire televisie danswed strijd So You Think You Can Dance uitgenodigd om in Ven- ray een workshop hiphop te komen geven. En met succes, afgelopen zondag was Gia- ninni in de danszaal van Dizzy Jazzdance in het Raayland Col lege aanwezig om ruim hon derd meiden de fijne kneepjes van hiphop te komen leren. "Eigenlijk dachten we, dat lukt toch niet", kijkt Malou Linders terug om hun plannen Gianinni naar Venray te halen. "Bovendien zat er een aardig kostenplaatje aan", vult Josien Janssen aan. "We hebben toen voor een financi- ele bijdrage aangeklopt bij de gemeente Venray. In het kader van het project Mijn idee is geld waard heeft de gemeente een subsidie toegezegd, waardoor we onze plannen toch concreet kon den maken", aldus Loes Philipsen. De drie leerlingen organiseerden de workshop als praktijkopdracht voor het vak management en organisatie. Omdat ze alle drie dansen als grote hobby hebben, lag het voor de hand dat het iets met dans moest worden. Loes: "We hebben vervolgens gebrainstormd hoe we de dag invulling konden geven. De keuze viel uiteindelijk op een workshop hiphop van Gia- ninni. Daarnaast hebben we Tim Volleman benaderd om een work shop moderne dans te komen geven." Na onderhandelingen met de dansers, waren beiden bereid om afgelopen zondag naar Venray te komen. Een bevestiging die pas enkele weken geleden binnen kwam. "Toen werd het allemaal wel kort dag'', lacht Malou. "We hebben meteen brieven uitge deeld bij Dizzy Jazzdance en Kun stencentrum Jerusalem om zoveel mogelijk meiden te interesseren voor de workshops." Met uitein delijk meer dan honderd aanmel dingen waren de drie VWO-leer- lingen dik tevreden. "En zijn we uit de kosten. In totaal kostten de workshops 900 euro voor beide dansers. Door een eigen bijdrage van vier euro per deelnemer en de bijdrage van de gemeente heb ben we het financiële plaatje rond gekregen", aldus Josien. De deelnemers genoten met volle teugen van de workshop van Gianinni De drie zijn na afloop unaniem over de dag: "Super", klinkt het in koor. "We hebben enorm genoten." Naast de workshop van Gianinni hadden de meiden vooral ook genoten van de les van Tim Volle man, tweedejaars student aan de Codarts Dansacademie in Rotter dam. "Het was heel moeilijk, heel anders dan we in onze danslessen gewend zijn, maar wel superleuk", geniet Josien nog na. "Het gaat bij Tim niet alleen om het aanleren van bewegingen, maar ook het op een eigen manier interpreteren er van", vult Loes aan. "Moderne dans en hiphop waren echt het uiterste van elkaar en dat zag je ook terug in de stijlen van lesgeven tus sen beide leraren", aldus Malou. De drie jongedames hebben niet alleen geleerd van de dans work shops. "Het heeft ons geleerd om ook zelf een opdracht goed uit te voeren. Een klein ondernemings plan te maken met wat we wilden, hoe we het wilden aanbieden, bepalen wat de prijs moest zijn. Ook dat was een bijzonder leer zame ervaring." L EN MAAS

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17