Paul Rongen publiceert nieuwe dichtbundel Stichting Mullai lift mee HET IS ECHT WAAR!!! ARTIKEL Claassen, Moolenbeek Partners actief in regio Home-Start Kletske Corridor Mode Gunhoek ook voor uw tuin Vredesmissie De gehele herencollectie PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 7 Paul Rongen (73) uit Heijen laat met zijn nieuwste dicht bundel opnieuw van zich horen. Vers van de boer zo heet de nieuwste creatie van de in Oirlo geboren Heijenaar. Afgelopen woensdag, heeft hij het eerste exemplaar aangeboden aan Jacques van Bergen, voorzitter van de LLTB-afdeling Maasduinen. De dichtbundel Vers van de boer is zijn vierde uitgave. Vanaf 2006 heeft Paul Rongen elk jaar een dichtbundel uitgebracht met veel limericks over plaatsnamen in res pectievelijk de provincie Limburg, Noord-Brabant en de twaalf pro vincies van Nederland. Nadat hij eerst veel vakbladen had doorge spit en gesprekken met agrariërs had gevoerd, rijpte bij hem het idee een dichtbundel te schrijven over de boer als centraal thema. Rongen is weliswaar van boeren afkomst, maar heeft het echte boerenwerk niet aan den lijve ondervonden. Hij heeft wel wat eenvoudige werkzaamheden op en rond de boerderij uitgevoerd, totdat hij een baan kreeg en zelf is gaan verdienen. Als oud-Rabo- bankdirecteur heeft hij altijd met veel agrarische ondernemers van doen gehad. Met name daar waar het financieringsbehoeften betrof. In de loop der jaren is hij zich van uit die functie steeds meer in de agrarische sector gaan verdiepen. Na enkele pensioenjaren heeft hij de draad weer opgepakt en ging zich weer in deze sector oriënte ren. In enkele maanden tijd heeft hij heel wat agrarisch leesvoer tot zich genomen en al vrij snel kwam het idee op om specifiek over de boer in de brede zin van het woord een dichtbundel te schrijven. Daar hij zich met de drie vorige bundels in limericks had gespecialiseerd lag het voor de hand, dat hij in dezelfde trant het dichten zou voortzetten. Ron gen: "Aangezien het vakjargon zich moeilijk in een strak metrum laat vangen, heb ik me in deze bundel niet overal aan dit schema gehou- den.Veel boeren hebben daar geen boodschap aan. Als de gedichten maar goed overkomen en soms een glimlach op hun lippen tove ren. Ik noem ze dan ook gewoon gedichtjes, waarin de boer positief wordt neergezet en waarin vele facetten van de huidige bedrijfs voering aan bod komen. Met een knipoog naar de bekende tv-serie Boer zoekt vrouw, waarin het boerenleven volop in de schijn werper staat." In zijn nieuwe uit gave worden veel uitdrukkingen, gezegdes en begrippen gebruikt die rond het boerenleven in gang zijn gekomen. Om er een paar te noemen: koeienletters, koeione ren, het varkentje wassen, het oog van de meester maakt het paard vet, de gebraden haan uithangen. Verder is in deze bundel ook een belangrijke plaats ingeruimd voor de boerinnen als onmisbare scha kels in het geheel. Ze moeten er samen de schouders onder zetten om tot goede resultaten te komen. Ook bij de hobby's, die velerlei zijn, wordt stilgestaan. Zo is er een melkveehouder die veel over de melkweg kan vertellen, daar hij veel interesse blijkt te hebben voor het heelal. Ook de roman tiek op het platteland komt ter sprake, want welke boer wil niet bij een vrouw in goede aarde val len? In de 224 gedichtjes passeert een heel scala aan vermakelijkhe den en karakteristieken binnen de landbouwsector de revue. Uitput tend kan de opsomming niet zijn. Daarvoor is de innovatie te geva rieerd. De schrijver heeft wat dit betreft wel aansluiting proberen te vinden bij de laatste innovatie- Paul Rongen (rechts op foto) overhandigt het eerste exem plaar van zijn dichtbundel Vers van de boer aan Jaques van Ber gen (Foto: Frans Thonen) ve zaken, zoals de introductie van SensOren, het winnen van biogas uit koeienmest, robots, waarmee straks onkruid is te wieden, mest en melkrobots, etagestallen en familiestallen om enkele voorbeel den te noemen. Dit boekwerk is voorzien van een aantal humoristische illustra ties door zijn vaste illustrator Ton Laeven. Paul Rongen heeft zich gewaagd aan een eigen tekening van een Nederlandse zwart-bonte koe die het wereldwijd goed doet, wat de boer een waarheid als een koe vindt. Op het lijf van die koe is duidelijk Nederland te ontdek ken. "Dat tekenen verging me moeilijker dan er over te dichten", besluit Rongen. De bundel 'Vers van de boer 'telt 72 pagina's De paperback is uitgegeven bij Boek- scout.nl. Het ISBN is 978-90-8834 865-5. De verkoopprijs bedraagt 12,95 euro en kan besteld wor den via www.boekscout.nl en de boekhandel. Vier fietsvrienden naar Budapest Er worden in deze regio fietstochten gehouden, waarbij vaak een koppeling gemaakt wordt met een goed doel. Op een avond zijn de voorzitter en de secretaris van de stich ting Mullai uitgenodigd om nader kennis te maken met de vier fietsvrienden. Dat hebben ze geweten. Wat een enthousi asme, wat een vertelkunst, wat een gedrevenheid, maar voor al: wat een gezelligheid stralen de vier heren uit. De fietsfanaten Martin Kanters,Ton van Gestel, Willy van Bakel en Henk van Heumen heb ben een fietsreis gepland naar Budapest, een tocht van bijna 1800 kilometer. De Rhein Mainz Tauber en Donau-route die gaat door diepe dalen en fantastische landschappen. "In eerste instan tie hadden we gedacht aan een fietstocht naar St.-Petersburg, maar dit idee hebben we snel laten varen en we hebben uitein delijk gekozen voor Budapest. We fietsen echt voor het plezier en proberen dit plezier te vergroten door tijdens de tocht tevens te genieten van kerken, monumen tale gebouwen, gedenkwaardige monumenten, indrukwekkende vergezichten en andere schoon heden", aldus Martin Kanters. Ze raken niet uitgepraat over de erva ringen opgedaan tijdens eerdere tochten naar Rome, Assissië en Barcelona. "We zijn vaak letterlijk door diepe dalen gegaan en over hoge bergen. Som was het echt erg zwaar, zowel fysiek, conditi oneel als emotioneel", vult Ton van Gestel aan. Op die momenten bleek dat juist de teamspirit van heel groot belang was. "De slogan samen uit, samen thuis heeft vaak de doorslag gegeven", vertelt Willy van Bakel. "De tussensprinten ,om het zo maar eens uit te drukken, werden soms met hangen en wur gen gehaald." De vier fietsvrienden vergeten echter vooral niet de zeer mooie en ontroerende momenten. "Een ontvangst door een Turkse familie was indrukwekkend en onver getelijk tijdens de fietstocht naar Rome. Als je het hebt over een vorm van echte gastvrijheid, dan was deze gebeurtenis een school- voorbeeld", geniet Henk van Heu- men nog zichtbaar. Maar dat geldt ook voor het samen fietsen door een onverlichte, kletsnatte en gevaarlijke tunnel van vijf kilome ter lang. Kanters: "Een fietsgebeur- tenis die wij nooit zullen verge ten." De tocht van dit jaar is iets min der zwaar dan de vorige jaren. Van Gestel: "Ja, we worden een jaartje ouder en daar houden we reke ning mee." De reisplanning blijft echter strak, maar toch wel iets royaler dan voorheen. Er wordt bijna dagelijks ongeveer 80 tot 100 kilometer gefietst. Van Bakel: "We stappen vroeg op en hebben zo later op de dag nog voldoende tijd om te kunnen genieten van het spirituele, het culturele, het avontuurlijke en de 'gewone ont moetingen'." Tijdens deze fiets tocht zijn er drie rustdagen dagen ingepland in Wenen,de echtgeno tes komen hen dan gezelschap houden. De reisplanning vraagt ook wel enige creativiteit voor het vinden van slaapplaatsen. Van Heumen lacht: "Maar ja, voor vier heren met vier fietstentjes is bijna altijd wel ergens plaats. We teren op de ervaring van eerdere toch ten. We hebben nog nooit mee gemaakt dat er niet geslapen kon worden." De vriendengroep heeft al twee keer eerder een goed doel gekoppeld aan hun jaarlijkse fiets tocht. Martin Kanters opperde deze keer de stichting Mullai, wetende dat het goede doel waar deze stichting zich voor inzet in zwaar weer verkeert en extra aan dacht en geld verdiend. De stich ting Mullai heeft nauwe banden met een weeshuis in Mullaitivu in Srilanka. Door het oorlogsgeweld ter plaatse is veel vernield wat er in jaren is opgebouwd. De wees kinderen en leiding zijn naar een veiligere plaats gebracht. Nu zal er gezocht moeten gaan worden hoe en op welke wijze de her bouw gerealiseerd kan worden. En vooral waar. De stichting weet dat er veel geld nodig zal zijn om aan vooral de meest noodzakelijke basisbehoeften van de weeskinde ren te kunnen voldoen en daar voor is veel geld nodig. Van Heumen: "Onze fietstocht is daartoe een uitstekende activi teit. De stichting lift echt met ons mee. U kunt elk bedrag sponseren, bijvoorbeeld door een eurocent per gefietste kilometer te geven. U kunt ook per deelnemer een bedrag overmaken, het maakt niet uit hoeveel. Vele kleine bedragen maken vaak wel een groot bedrag. En daar gaan we voor!" U kunt uw bijdrage storten op bankrekening 541115995 tnv stichting mullai onder vermelding van fietstocht Budapest.Voor meer informatie zie ook www.stichting- mullai.nl. De fietsers vertrekken op vrijdag 19 juni om 10.00 uur vanaf de parkeerplaats bij het bedrijfspand van Van den Munck- hof (Peel en Maas) op het Keizers- veld 19. Zij hopen weer terug te keren op 20 juli. Voor nieuwsblad Peel en Maas maken de vier fiet sers een tussentijds reisverslag. beSöek Wit sile: www^lui lioek.nl Veum De Hoveniers <k?x-5?m Verkeerscontrole Bij een gezamenlijke verkeers controle op de Leunseweg in Venray hebben politie en de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) zestien verschillende over tredingen geconstateerd, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Bij de controle werden twintig bromfietsers en vijftien auto's staande gehouden en aan een vol ledige controle onderworpen. De politie zette bij deze controle de rollentestbank in, die het motor vermogen van een bromfiets con troleert. De RDW controleerde onder meer het profiel van ban den en het geluid van de uitlaat van de voertuigen. Bij de controle werd één auto in beslag genomen, omdat de technische staat ervan zo slecht was. De politie heeft de auto laten afslepen. Het gezin dat erin reed, kreeg vervangend ver voer van een vriend aangeboden. Buiten de in beslag genomen auto vorderde de politie ook nog vier kentekenbewijzen in, voor geconstateerde technische gebre ken aan de voertuigen. De eige naren krijgen ze terug zodra ze kunnen aantonen dat de gebreken zijn hersteld. Drie keer werd pro ces-verbaal opgemaakt voor het rijden zonder rijbewijs. Eenmaal voor een verkeerde kentekenplaat, éénmaal voor het niet dragen van de autogordel en een keer voor een bromfiets die op het fietspad reed. Ook werd het kenteken van een snorfiets ingevorderd van wege een te hoge snelheid. Op de rollentestbank haalde de snorfiets een snelheid van 52 km/uur. Twee verbalen werden uitgeschreven voor onvoldoende profieldiepte van de autobanden en eenmaal voor een onjuiste losbreekremin- richting van een aanhangwagen. Eén automobilist kreeg een waar schuwing voor de te donkere folie op zijn ramen. Hij moet binnen enkele dagen komen laten zien dat de folie is verwijderd. Winkelen in het groen In gemeenschapshuis Overloon presenteerden de ondernemers van supermarkt Plus, doe-het-zelf winkel Fixet en de Boerenbond afgelopen maandag het nieuw- bouwplan Winkelen in het groen. De huidige winkels van de ondernemers hebben een ste vige impuls nodig om aan te kun nen sluiten op de behoeften van de consument. Supermarkt Plus groeit uit haar jas en kampt al jaren met een gebrekkige parkeervoor ziening en een moeilijke laad-los situatie Bewoners van Overloon wachten daarnaast al jarenlang op het vertrek van de Boerenbond aan de Baansestraat. Maar ook Fixet kan nog groeien en haar klan ten beter bedienen vanuit uit een nieuwe gezamenlijke voorziening. Concentratie van deze winkels garandeert niet alleen toekomst voor de ondernemers, maar zorgt ook voor behoud en versterking van de positie van Overloon. Met het nieuwbouwplan wordt, naast de huisvestingsproblematiek van de ondernemers, een groot deel van de parkeerproblematiek in het centrum opgelost. Die wordt voornamelijk veroorzaakt door de bezoekers van de supermarkt. Daarnaast kan aan de Baansestraat een kwalitatieve ontwikkeling plaatsvinden die aansluit op haar omgeving. Oud-strijders en veteranen zijn welkom op de thema-avond Vredesmissie Libanon 1979-1985 van de afdeling Venray e.o. van de Bond van Wapenbroeders op vrij dag 19 juni. De avond gaat over de omvangrijkste Nederlandse vre desmissie UNIFIL 1979-1985. Het echtpaar Jan en Ina Koops was erbij. De missie heeft een onuit wisbare indruk op hen, maar ook op de 8800 andere Nederlandse blauwhelmen die de bijna onmo gelijke taak hadden een bufferzone te handhaven tussen de aartsvijan den Israel en Libanon, achtergela ten. De Bond van Wapenbroeders richt zich op de blauwhelmen en overige militairen die aan vredes missies deelnamen. Men mag een introducé meebrengen op deze avond die begint om 20.00 uur en wordt gehouden in zalencomplex 't Brugeind aan de Hoofdstraat in Meerlo. Gratis autoruitreparatie Men heeft op zaterdag 20 juni in Venray de mogelijk de voorruit van de auto te laten inspecteren op kleine beschadigingen. Deze kunnen indien mogelijk ter plaat se worden gerepareerd. Een klei ne beschadiging kan door allerlei invloeden van buitenaf gaan door scheuren. Als een ruit eenmaal begint te scheuren is vervangen nog de enige mogelijkheid. Maar dit is een kostbare zaak en om dit te voorkomen is een reparatie mogelijk. Een ruitreparatie is vanaf WA+ geheel gratis, dus geen eigen risico en geen aantasting van no- claim. Wel de groene kaart of polis meebrengen voor de juiste gege vens. De regeling geldt niet voor ZLM-verzekerden. Het is niet nodig om een afspraak te maken. Men is deze dag welkom bij Sport centrum De Sprank tussen 10.00 en 16.30 uur. KORTING GELDT VOOR GOEDKOOPSTE ARTIKEL. ACTIE T/M 30-06 met stijlen karakter Bart Lemmen en John Laumen zijn onlangs toegetreden als part ner van Claassen, Moolenbeek Partners. Dit gerenommeerde en onafhankelijk organisatie advies bureau bestaat al ruim 25 jaar en telt een fors aantal vestigingen door heel Nederland. Bart Lemmen, opgegroeid in een ondernemersgezin in Blitters- wijck, heeft in de regio diverse managementfuncties vervuld in diverse branches. John Laumen, geboren in het Midden-Limburgse Pey, heeft bijna dertig jaar bancai re ervaring opgedaan binnen de organisatie van de Rabobank. Bei den hebben gekozen om in hun loopbaan verder te gaan met het geven van bedrijfskundig en ban cair advies aan mkb- ondernemers. Hiervoor heeft Claassen, Moolen- beek Partners een aantal afgeba kende producten ontwikkeld. De kracht van het concept zit hem ook in het feit dat de producten volledig zijn doorontwikkeld, jaar lijks worden herzien en daardoor up to date zijn. Dit is van belang om actueel in te kunnen spelen op de behoeftes van starters en ondernemers uit de markt. "Op dit moment hebben diverse bedrijven behoefte aan financiering en zon der onderbouwd plan zijn banken beperkt bereidt kredieten te ver strekken", zegt John Laumen. Op dit moment in deze economisch moeilijke tijd is het juist belangrijk pro actief te zijn. Veel bedrijven moeten cruciale beslissing nemen en ondernemers staan vaak alleen voor deze keuzes. Bart Lemmen geeft aan: "De meerwaarde die wij als actief klankbord bieden naar de ondernemers wordt vaak als ver lichting gezien en haalt de onder nemer uit het isolement." Hierbij is het vaststellen van duidelijke (haalbare) doelstelling van belang om ad hoc beslissingen zoveel mogelijk te voorkomen. "Wij bege leiden ondernemers graag in het realiseren van hun doelen, maar daarvoor moeten deze doelen wel bekend zijn", aldus Bart Lem- men. Gelukkig zien steeds meer ondernemers het voordeel van werken met duidelijke doelstel lingen in. Continue aandacht voor wat gaat goed in mijn onderne ming en wat kan beter is essenti eel. In een ondernemersplan en bij managementondersteuning komen juist deze facetten van de bedrijfsvoering aan de orde. Naast het opstellen van ondernemers plannen, financieringsrapporten en management ondersteuning behoren ook het begeleiden van bedrijfsovernames en het verzor gen van interim management tot de dienstverlening. Neem vrijblij vend contact op met het kantoor via telefoonnummer 040-2121120 en vraag naar Bart Lemmen en/of John Laumen. Venray present op Provada Deze week vindt in de RAI in Amsterdam de Provada 2009 plaats: de belangrijkste vastgoed- beurs van de Benelux. Limburg is dit jaar optimaal vertegenwoor digd met de grootste stand van de beurs. Met de slogan Woon in Lim burg! en een wervelende presen tatie vestigen Venray, Venlo, Weert, Roermond, Sittard-Geleen, Maas tricht en de Provincie Limburg de aandacht op het gunstige woon, werk- en leefklimaat in Limburg. De Provada is hét ontmoetings punt voor banken, aannemers, woningcorporaties, gemeenten, projectontwikkelaars, architecten, makelaars, de overheid en huur ders/gebruikers. In 2007 en 2008 was Roermond succesvol deel nemer aan de Provada. Dit jaar is Limburg vertegenwoordigd met een gezamenlijke stand. Gedu rende dit driedaagse beursevene- ment organiseert Limburg voor haar bezoekers allerlei ontmoe tingen, presentaties en bijeenkom sten. Daarbij zijn provinciale en gemeentelijke bestuurders aanwe zig om gesprekken aan te knopen met vertegenwoordigers van de vastgoedwereld en hen te interes seren voor Limburg en de deelne mende gemeenten. Naar verwach ting trekt de Provada 2009 zo'n 20.000 bezoekers. Vergelijkbare beurzen zijn de MIPIM in Cannes en de Expo Real in München. De Limburgstand heeft nummer 9-20 en is te vinden in hal 9. De beurs stand is ontworpen door Engel man Architecten en vormgegeven in een uniforme stijl. De identiteit van de individuele overheden en private partners wordt in beeld gebracht middels logo's. Daar naast zijn in de vormgeving karak teristieke elementen van Limburg en de deelnemende gemeenten verwerkt. Op de standvloer is een satellietfoto van Limburg te zien. Meer informatie over de Prova- da vindt u op www.Provada.nl. Doe-praatgroep In het najaar worden van uit het preventieprogramma KOPP/KVO van GGZNML en RiaggZuid in de regio Noord en Midden-Limburg weer ondersteuningsgroepen voor kinderen (9-12 en 12-15 jaar) van ouders met psychische en/of verslavingsproblemen worden aangeboden. Deze kinderen worden in hun gezin veelal met stresssituaties geconfronteerd. Met een ander hierover praten is voor de meeste kinderen echter moeilijk. Ze den ken vaak dat zij de enige zijn in een dergelijke situatie. Uit onder zoek is echter gebleken dat pra ten helpt! De groepen bestaan uit negen bijeenkomsten, inclu sief een terugkombijeenkomst, voor kinderen en twee informa tieve bijeenkomsten voor ouders. Omstreeks oktober is er een doe- praatgroep (9-12 jaar) in Venray en een pubergroep (12-15 jaar) in Roermond. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met het preventiepro gramma KOPP/KVO via telefoon (0478)527066 of via e-mail igg@ ggznml.nl. Dinsdag 23 juni 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Rollebol Plan herontwikkeling De Wieënhof Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Home-Start heeft de afgelopen weken vrijwilligers geworven. Mannen en vrouwen die als vrij williger een dagdeel in de week tijd en aandacht willen geven aan gezinnen met jonge kinderen om hen te ondersteunen. Home-Start biedt deze vrijwilligers een voor bereidende cursus; een aantal bijeenkomsten waarin ze kennis maken met de andere vrijwilligers en Home-Start. Tijdens de cursus wordt onder andere aandacht besteed aan vriendschap, vertrou wen, normen en waarden, opvoe ding en uitwisseling met andere ervaren vrijwilligers. Deze cursus start op donderdag 18 juni en wordt nog voor de zomervakantie afgerond. Voor inlichtingen kan men con tact opnemen met Synthese Ven- ray via telefoon (0478)517317 en vraag naar Jeannette Janssen, coör dinator Home-Start. De examens van de middel bare school zijn weer achter de rug. Schooltassen hangen uit het raam en het feestsei- zoen met tap en barbecue is losgebarsten. Er zullen ook in de afgelopen tijd links en rechts weer veel kaarsjes zijn opgestoken om te vragen dat kinderen of kleinkinderen goed door de examens zouden heen rollen. Ervaring leert dat vooral oma's in zo'n tijd wor den ingeschakeld. Intenties voor kleinkinderen ontbraken ook dit jaar weer niet bij de Lourdesgrot en in de Antoni- usnoveen. Biddende oma's: ik had er ook zo een. Haar favoriete heilige was Gerardus. Ze noemde hem zelfs vertrouwvol: Graadje. Toen ik als 18-jarige opging voor mijn rijexa men, vroeg ik haar dan ook om te bidden dat ik zou slagen. Oma woonde toen een tijdje bij ons. Ze was bekend om haar gebedsver horingen. Daar zijn sterke staaltjes van te vertellen, maar dat is iets voor een andere keer. Deze keer ging het dus om mijn rijbewijs. "Ik zal bidden", beloofde ze, om ver volgens weer verder te gaan met sokken breien, waarin ze overi gens onbetwist kampioen was. De dag van het examen brak aan en ik zakte als een baksteen. Omdat er veertig lesuren waren geweest en het dus aan mijn ver meende chauffeerkunst zeker niet kon liggen, ging ik meteen na het examen naar oma toe om bij haar flink te mokken en mijn twij fel uit te spreken aan dat bidden van haar. Ik stapte haar kamertje binnen om het nieuws te vertel len. Nog voordat ik mijn mond opendeed, zei ze: "Zo, dus je bent gezakt." Het was niet eens een vraag, het was een mededeling. Ze keek zelfs niet op van de sok die ze onder handen had. Mijn teleur stelling ging door haar opmerking over in irritatie."Hoe weet U dat ik gezakt ben? Ik heb nog hele maal niks gezegd!" Haar antwoord is mij altijd bijgebleven. "Ja, jongen, ik was voor je aan het bidden en ik werd er van binnen heel onrus tig van. En toen heb ik gezegd: 'Graadje, als het voor hem beter is dat hij zakt, dan laat hem maar zakken'. En meteen daarna kon ik weer rustig voor je bidden. Daar door wist ik het." Diplomatiek was anders, maar eerlijk was het wel. Dat een acht tienjarige weinig begrip voor zo'n opmerking kon en kan opbrengen laat zich denken. Later dacht ik wel eens: stel, ik was wel de eerste keer geslaagd en had daarna in een bui van jeugdige overmoed serieu ze brokken gemaakt? Dan was het inderdaad maar goed dat ik toen zakte. Na zeventig lessen en drie verdere pogingen is het overigens toch nog goed gekomen. Deken Smeets, Venray. V "'A. halve e prijs! Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7