'Voorjaarsnota vlees noch vis' Paul van Loon en Francine Oomen winnaars Weinig nieuws over Brukske Verbeterplan voor winkelhart Protest tegen villawijk Vlakwater DE EETKAMER CDA: samen vooruit Gemeente moet tonnen betalen aan Raayland SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 3 Samenwerking: erfenis voor nieuwe raad onder nieuwe burgemeester Samenwerking levert stevige kritiek op de laatste Voorjaars nota van de gemeente Venray. Het grootste bezwaar is dat in de meerjarenbegroting 2010 2013 geen rekening is gehou den met de komst van de drie dorpen van Meerlo-Wanssum. "Het lijkt alsof Venray in zijn huidige omvang gewoon blijft voortbestaan", constateert fractieleider ike Busser in zijn beschouwingen. "De Voor jaarsnota lijkt vlees noch vis." Samenwerking vreest dat de nieuwe raad, die net als de nieuwe burgemeester op 1 januari 2010 aan de slag gaat, met een erfenis wordt opgezadeld. "Dit baart ons behoorlijke zorgen", aldus Bus- ser, die vermoedt dat er nogal wat lijken uit de kast zullen vallen. Samenwerking heeft zijn beden kingen over het investeringsbe leid van Meerlo-Wanssum, dat bijna alle voorzieningen uit eigen middelen heeft betaald. In de Voorjaarsnota wordt een hoofdstuk van drie pagina's gewijd aan de herindeling. Samenwer king vindt het veel te vrijblijvend en nietszeggend. Het staat bol van termen als 'afhankelijk van', 'niet van toepassing' en 'onderdeel van harmonisatie'. De lokale partij is benieuwd naar de middelen die Meerlo-Wanssum in zijn voorjaars nota en begroting van 2010 uit trekt voor de speerpunten. "Want de liefde moet wel van twee kan ten komen." De nasleep van de verkiezingen van 18 november kan een onze kere factor zijn. "De wisseling van de macht vormt een groot risico", meent Busser."Verkiezingen leiden nogal eens tot politiek-bestuurlijke veranderingen, die gewoon enige tijd nodig hebben om een nieuwe balans te vinden." Daarbovenop komt voor Venray nog de gebieds uitbreiding plus de komst van de nieuwe burgemeester. Samenwer king vindt dat de bestuurlijke con tinuïteit niet uit het oog verloren mag worden. De Voorjaarsnota is niet slui tend en er zijn enkele grote onze kerheden. Zoals de economische recessie en de miljoenen voor de renovatie van het gemeente huis en het masterplan Brukske. Samenwerking zet vraagtekens bij de beloofde twee miljoen euro voor de haven van Wanssum. Op last van de Regio Venlo gaat deze bruidschat van de provincie nu naar de Floriade. Toch moet die twee miljoen voor Wanssum er komen. "Er wordt driftig en cre atief geschoven met miljoenen", concludeert Busser. De lokale partij verwijt het college dat het de zaken veel te rooskleurig voorstelt. Want de Voorjaarsnota brengt lang niet alles goed in beeld, waardoor het onduidelijk is wat er daadwerke lijk staat te gebeuren. Het college schuift enkele grote projecten (gemeentehuis, masterplan Bruks- ke) voor zich uit, terwijl ook de stekker uit het multifunctioneel centrum is getrokken. Het jeugd- en jongerenbeleid komt er maar bekaaid vanaf, terwijl dit toch een speerpunt van het college is. Ook het accommodatiebeleid komt niet van de grond. Samen werking vindt niet dat de econo mische recessie als argument mag worden gebruikt om niet veel te investeren in de accommodaties voor de verenigingen. "We hebben ze al jaren in de kou laten staan en dat zal dus de komende jaren niet veranderen", voorspelt Ike Busser. Samenwerking vindt het geen goede ontwikkeling dat inmiddels bijna de helft van de ambtenaren parttime werkt. Er zijn daardoor meer werkplekken nodig en er treedt urenverlies op door werk- overdrachten en overleg. Dit leidt tot hogere kosten per product, wat nadelig is voor de financiële positie, aldus Samenwerking. Uitslag BiblioNu Kinderjury Eenentachtig kinderen deden mee met de BiblioNu Kinder jury. De kinderen kozen de beste kinderboeken van 2008. Dolfje sneeuwwolfje van Paul van Loon kwam in de categorie tot 9 jaar als winnaar uit de bus, gevolgd door Griezelbus 7 ook van Paul van Loon. Op pad met de huif kar van Vivian den Hollander en Sem=eruit van Marjon Hoffmann staan samen op de derde plaats. Winnaar van het beste boek voor kinderen van 9 tot 12 jaar werd Hoe overleef ik mijn vriendje door Francine Oomen. Dat heb ik weer van Carry Slee werd tweede. De derde plaats werd 100% Bo van Niki Smit. Afgelopen woensdag kwam Tosca Menten naar vestiging Ven- ray, om er tijdens de bekendma king voor te lezen en te vertellen over het schrijven van boeken. Tosca Menten schrijft humoristi sche verhalen voor kinderen tus sen 4 en 12 jaar. Voor het leeson derwijs schreef ze het grappige verhaal over Vieze Lieze, over wie later nog meer verhalen versche nen. Ook over kereltje Kareltje maakte ze een aantal grappige boeken. Haar boeken worden ver geleken met die van Roald Dahl, wat beslist een compliment is. Juf frouw Pots stond dit jaar ook op de tiplijst van de kinderjury 2009. Op 24 juni wordt uitslag van de landelijke Kinderjury bekendge maakt. De gemeente en Wonen Ven- ray maken voortaan gebruik van het wijkblad info Brukske om samen nieuws te bren gen over het masterplan. Dat meldden maandagmiddag wet houder Elly van Dijck (PvdA) en Hassan Najja, directeur van Wonen Venray. Vrijwilligers waren in wijk centrum De Kiosk druk in de weer met het juninummer van Info Brukske. Midden in het blad is voor het eerst het gezamen lijke bulletin van de gemeente en Wonen Venray opgenomen. 'Volop nieuws van Brukske Mooi Anders', luidt de veelbelovende kop. Foto's van de breeduit lachende Van Dijck en Najja ontbreken uiter aard niet. Er is een bewonerscom missie opgericht voor de Bach- en Mozartflat, maar voor de rest is er nauwelijks iets te melden. 'Het is alweer enige tijd geleden dat u iets van de plannen van Brukske hebt gehoord', aldus de openingszin. 'Dat betekent niet dat we hebben stilgestaan. Integendeel.' Achter de schermen schijnt er veel gebeurd te zijn. Gemeente en Wonen Ven- ray zeggen zich echter te kun nen voorstellen dat de bewoners daar nauwelijks iets van gemerkt hebben. Het enige wat loopt is de sociale agenda met allerlei wijkactiviteiten, die er voorheen overigens ook al deels waren. Het kost 460.000 euro per jaar. Beide partijen betalen de helft. De communicatie is een belang rijk onderdeel. Er wordt jaarlijks 100.000 euro voor uitgetrokken. De opzet was een eigen website plus wijkbulletins uit te geven om het negatieve imago van de wijk op te krikken. In januari kwam er veel politieke kritiek op de dure communicatieparagraaf. Het CDA opperde dat het beter - én veel goedkoper - was om aan te haken bij het bestaande infoblad en web site. Dit is nu ook gebeurd. Over het masterplan zelf blijft het stil, sinds vier maanden gele den de gemeente en Wonen Ven- ray de onderhandelingen afbra ken. In december 2007 werd het plan nog vol enthousiasme gepre senteerd. Najja was toen nog de verantwoordelijke wethouder, totdat hij per 1 mei 2008 de over stap maakte naar de woningcor poratie. Het masterplan omvat een complete renovatie van de wijk met een nieuw winkelcentrum en school. Na ruim een jaar steg gelen konden de hoofdrolspelers gemeente en Wonen Venray het niet eens worden over de kosten verdeling van het masterplan, dat 50 miljoen euro gaat kosten. Vrouw (18) maakt amok Een 18-jarige vrouw heeft rond half 4 zondagochtend vroeg voor veel overlast gezorgd bij disco theek Zenith in Venray. Ze werd door beveiligers verwijderd en probeerde later weer binnen te komen. Daarbij viel ze omstan ders en beveiligingsmedewerkers lastig. De politie werd ingescha keld. Toen een politieagente de vrouw wilde aanhouden, sloeg ze de agente en spuugde haar in het gezicht. Op het politiebureau beet de vrouw de agente. De politie agente heeft aangifte gedaan. Ook krijgt de vrouw een bekeuring. Een praktisch verbeterplan voor het winkelhart van Ven ray. Dat gaat de gemeente Ven ray samen met de Rabobank Venray en woningcorporatie Wonen Venray maken voor het economisch functioneren van het centrum. Het plan, dat in het najaar klaar moet zijn, moet een praktisch vertaling bieden van eerdere studies en visies, vertelt wethouder Lei Heldens (CDA, Economische Zaken)). "Er is behoefte aan een vertaalslag van de visies naar een concreet en integraal plan." Een duidelijke knelpuntenana lyse van het winkelcentrum en de aanloop straten vormt daarbij vol gens Heldens de basis. "Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar de rou ting, de ligging van de publieks trekkers en de branchering, de horeca, de bebouwde omgeving, de bereikbaarheid van het cen trum en de parkeergelegenheden." De analyse moet vervolgens uit monden in een actielijst waarin concreet wordt benoemd welke knelpunten het best aangepakt kunnen worden. Het centrum gebied ondergaat momenteel een metamorfose op het gebied van bestrating, straatmeubilair en groenvoorzieningen. De tijd is rijp voor een concreet en allesom vattend actieplan, vindt Heldens. "Door de metamorfose zijn onder nemers en inwoners weer trots op Venray. De negatieve geluiden van vroeger hoor je niet meer. Een heel verschil met jaren terug. Venray staat momenteel als centrumge meente goed op de kaart, maar het is belangrijk om Venray positief op de kaart te blijven zetten. Zeker in deze economisch toch lastige tijd. Daarom zijn we ook blij met de komst van modeketen H&M. Zo'n publiekstrekker geeft het winkel hart een extra meerwaarde." Met het actieplan hoopt Heldens inves teerders en projectontwikkelaars over te kunnen halen om ook een bijdrage te leveren aan het verbe teren van de kwaliteit van het win kelcentrum "We gaan partners zoe ken die met ons de handschoen op willen pakken en de kwaliteit van het centrum samen met de gemeente willen versterken." De drie partijen hebben het bureau MKB/Reva opdracht gegeven het plan op te stellen. De gemeente Venray neemt maximaal 4750 euro van de totale kosten van 14.250 euro voor haar rekening, Rabobank en Wonen Venray beta len de rest van het bedrag. Op de website www.peelenmaastv geeft wethouder Heldens meer uitleg over het praktisch verbeterplan voor het winkelhart van Venray. Tuinmeubelen gestolen In de nacht van woensdag op donderdag is er bij een woning aan het Laurahof in Venray een complete set tuinmeubelen weg gehaald. De daders wisten de tuin weten te betreden door het tuin hek open te breken. Bij de diefstal zijn in totaal zes tuinstoelen en een loungeset weggenomen, met een totale waarde van ongeveer 4.500 euro. Aangezien het zware en grote goederen zijn, hebben de daders waarschijnlijk gebruikge maakt van een of ander voertuig. Steeds meer overlast ratten Burgers melden steeds meer overlast van ratten bij de gemeente. Tarcicia Voigt (PvdA) stelde vorige week ver ontruste vragen in de commis sie Stedelijk Beheer. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) antwoordde dat de ratten, die gewoonlijk hun voedsel in het rioolstelsel zoeken, zich steeds vaker bovengronds vertonen. Volgens de wethouder is het illegaal storten van groen en tuinafval de oorzaak. "Mensen storten hele bergen groenafval over hun tuinschutting in de openbare ruimte", zei Van der Broeck. Onlangs werden bijvoor beeld veel ratten aangetroffen bij de Westsingel, waar groenstroken werden opgeruimd vanwege de verbreding van de singel. "De rat ten sprongen er alle kanten op", aldus Van der Broeck. Verkeersregelaar bijna aangereden Tijdens de Avondvierdaagse Venray is donderdag een 21- jarige verkeersregelaar uit Helmond bijna omver gereden door een automobilist. De man gaf een stopsein toen een groep wandelaars wilde over steken ter hoogte van Beekweg/ Rozendaal in Merselo. De bestuur der reed door en de verkeersre gelaar kon maar net aan de kant springen. Een getuige wist het kenteken te noteren, waardoor de politie de eigenaar van de auto kon achterhalen. Dankzij het ken teken heeft de politie weten te achterhalen dat de auto op naam staat van een 37-jarige vrouw uit Milheeze. Tegen haar, of een even tuele andere bestuurder, is pro ces-verbaal opgemaakt. Ruim veertig buurtbewoners hebben schriftelijk bezwaar gemaakt tegen de bouw van 27 woningen aan de westzijde van Vlakwater. Ook Staatsbos beheer heeft zijn bedenkingen kenbaar gemaakt. De gemeen te wil samen met Ruimte voor Ruimte Limburg 27 villa's bou wen op ruime percelen in het groene gebied tussen de Mer- seloseweg en Hoopweg. Het grootste bezwaar is dat een landelijk, open gebied met grote natuurbelangen wordt vol gebouwd. Terwijl er elders in Venray, zoals in Brabander, nog ruimte genoeg is. Omwonenden vrezen dat het niet bij 27 wonin gen zal blijven. Ze houden al reke ning met de komst van 75 tot 100 woningen, gezien de opties die ontwikkelaars hebben genomen op de landbouwgronden. Toch zet de gemeente de plan nen door. De bezwaren tegen het voorontwerp hebben nauwelijks tot grote aanpassingen geleid.Het ontwerp bestemmingsplan ligt nog tot donderdag 9 juli ter inzage in het gemeentehuis. In Brabander wil het helemaal niet vlotten met het vergelijkbare bouwproject De Buitenkamers, eveneens in het kader van de regeling Ruimte voor Ruimte. In ruil voor de sloop van stallen mogen ruime wonin gen in het buitengebied worden gebouwd. Aan de Beekweg-Bui- tenweg gaat het in eerste instantie om achttien woningen, in totaal zijn 58 villa's gepland. Opdracht gever AM heeft al aangegeven dat het project onhaalbaar is. Er wordt momenteel een nieuwe partner of een koper voor gezocht. Het wijkcomité Vlakwater voelt zich gesteund door Staatsbosbeheer dat ook zijn zorgen heeft over natuur, landschap en waterhuis houding. Het bestemmingsplan Vlakwater zou ook haaks staan op het ingrijpende masterplan van de Loobeek. Een ander bezwaar is dat er landbouwgronden worden opgeofferd. Het wijkcomité meent dat er van maatschappelijk draagvlak geen enkele sprake is voor het beoogde bouwplan. Het zal ten koste gaan van het loofbos, dat valt onder de EHS (ecologische hoofd structuur). De gemeente erkent de natuurstatus, maar denkt het probleem te kunnen ondervangen door een bouwverbod in te stel len binnen dertig meter van het bos. De natuurwaarden mogen namelijk niet verstoord worden door straatverlichting, verharde wegen of woningen. CU I S I NE D E L A M E R www.deeetkamer.nl 0478-582215 schoolstraat 31 5801bn venray Het CDA blikt vooruit naar de toekomst die er na 1 janu ari 2010 anders uit zal zien. De huidige gemeente Venray is dan uitgebreid met Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck, waardoor het inwoneraantal ruim boven de 40.000 uitkomt. Er is een nieuwe gemeente raad, een nieuwe burgemees ter en waarschijnlijk een ander college, aldus fractie leidster Gerda van Stelten in haar beschouwingen op de Voorjaarnota. 'Samen vooruit', luidt de titel. "Niemand van ons kan nu al exact inschatten wat al deze veranderin gen voor Venray en de drie toege voegde dorpen gaan betekenen", zegt Van Stelten. "Maar we zullen met alle inzet moeten werken om samen vooruit te gaan, om samen één nieuwe gemeente te worden die zorgdraagt voor haar burgers." Het CDA noemt 2010 zelfs een historisch jaar. Burgemeester Waals legt na achttien jaar zijn ambt neer. De partij vindt het teleurstellend dat Waals verzuimd heeft zijn burgerjaarverslag uit te brengen, terwijl dit toch een wet telijke verplichting is. Van Stelten: "Het zou een kans geweest zijn om als burgemeester terug te kij ken op de groei en ontwikkeling van onze gemeente en de burger participatie." Het CDA hoopt dat Venray een goede stap vooruit kan maken in deze moeilijke tijden en dat soli dariteit en saamhorigheid in de nieuwe gemeente voorop zullen blijven staan. "Een taak die mede door de recessie die ons land treft niet makkelijk wordt", denkt de fractieleidster. "De groep die extra ondersteuning nodig heeft zal gro ter worden. Als overheid moeten we er alles aan doen om deze bur gers zo snel en effectief mogelijk te helpen." Het CDA is niet ontevreden over de bijna afgelopen coalitieperiode. Volgens de partij is het collegepro gramma grotendeels uitgevoerd. En ondanks de recessie gaat het economisch in Venray nog redelijk goed. De financiële positie van de gemeente is opnieuw versterkt. Ondanks alle onzekerheden is de meerjarenbegroting bijna slui tend zonder lastenverhoging voor de burgers. De partij pleit voor terughoudend, maar vindt extra ingrepen niet nodig. Er wordt veel werk verricht aan de uitstraling van Venray als regio gemeente. "Het beste en mooiste voorbeeld hiervan is het project Centrum op de schop. Het wordt zowel binnen het afgesproken tijdspad als binnen het budget afgerond", aldus Gerda van Stelten. "Maar dit alles wil niet zeggen dat we er al zijn. De komende jaren zullen een aantal aspecten van beleid verbeterd moeten worden en dat betekent dat we samen vooruit moeten willen, ook in de regio. De kracht van een regio, en daarmee ook van Venray, ligt in de samenwerking. Zeker na de herin deling." Ook het CDA vindt dat de Voor jaarsnota een vertekend beeld geeft omdat de cijfers van Meerlo- Wanssum nog niet zijn meegeno men. Het wachten is daarom op de komende begroting van 2010. De christen-democraten willen meer aandacht voor het thema duurzaamheid. De gemeente zou hierin een voorbeeldfunctie naar de burgers toe moeten vervul len. "We kunnen op kleine schaal beginnen en het goede voorbeeld geven door in de gemeentelijke organisatie over te gaan op hon derd procent composteerbare producten zoals papier, koffiebe- kers en handdoekjes." Het CDA wil ook dat Venray aanhaakt bij de landelijke duurzaamheidsdag op 9 september 2009. Samen met scho len en andere organisaties zou hieraan aandacht besteed moeten worden. Het CDA betreurt het nog steeds dat het masterplan Brukske halverwege is gestruikeld over de financiën. Binnenkort is er meer bekend over de planexploitatie. De partij wacht in spanning af, maar vindt het jammer dat dit niet voor de Voorjaarsnota bekend is. Het CDA zegt bewondering te hebben voor het doorzettingsver mogen van de vele vrijwilligers, die ondanks alle tegenslagen zich blijven inzetten voor de wijk. Na een jarenlang slepend conflict is de gemeente Ven- ray tot overeenstemming gekomen met het Raayland College en schoolbestuur LVO. De gemeente zou rijks- geld, dat bestemd was voor onderwijshuisvesting, hebben achtergehouden. Het geld is bedoeld om achterstanden in de onderwijshuisvesting weg te werken. De gemeente moet waarschijnlijk ongeveer een half miljoen euro nabetalen. Dat is de uitkomst van de arbi tragezaak die in 2007 is aange spannen door het Raayland Col lege. Wethouder Twan Jansen (PvdA) wilde onlangs in de com missie Maatschappelijke Diensten geen exact bedrag noemen. De gemeente had alvast ruim 400.000 euro opzijgezet nadat de eerste uitspraak van de arbitragezaak negatief was uitgevallen. Volgens Jansen ligt de schadeclaim van het Raayland College ergens tus sen 300.000 en 900.000 euro in. Begin deze maand kwamen beide partijen eruit. Duidelijk is dat de gemeente zich flink vertild heeft aan deze kwestie. Altijd is ontkend dat er geld werd achtergehouden. Het conflict loopt al vanaf 1998. Sindsdien krijgt het Raayland Col lege het rijksgeld niet meer recht streeks, maar loopt het traject via de gemeente dat het ontvangen bedrag weer moet doorsluizen. Hierover is destijds ook een con venant opgesteld. Het draait om extra geld dat bestemd is voor de schoolgebouwen in het voortge zet onderwijs. NABETALING In 2005 deed de gemeente al een nabetaling van 135.000 euro. Volgens het jaarverslag betrof het de periode van 2002 tot 2005. Het Raayland College reageerde toen zeer verbaasd omdat de gemeente altijd had ontkend dat het geld achterhield. Jaarlijks gaat het nu om bedrag van 50.000 tot 100.000 euro. Volgens wethouder Jansen claimt het Raayland College een hoger bedrag dan de rijksuitke ring is. Toch trok de gemeente juridisch aan het kortste eind Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) RESTAURANT d e p u i s 1 9 9 8 JMifjhrn Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3