Antikunst in Odapark Venray Milieuweek Estafette De oorlog aan den Lijve 1 J <.0 ML UU' |4L Uteri 1 f t Vöskes centraal tijdens Venlose revue Concert symfonieorkest in Venray Mid Summer Blues in Mariakapel CHICAGO MUSIC CELEBra MUSIC IN THE AIR PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 20 Voor de negende keer wordt op zondag 21 juni in de Maria kapel in Holthees het seizoen afgesloten met het Midzomer- nachtconcert. Dit jaar staat het concert in het teken van de blues en de The BluesCrowns. Aanvang van het concert 21.00 uur en: zoals de naam Midzo- mernachtconcert al verraadt, er wordt niet gestopt voordat het midzomernacht geweest is. The BluesCrowns uit Sittard hebben sinds hun oprichting in 2004 een reputatie opgebouwd en behoren volgens Blocks Bluesmagazine tot de Nederlandse blues top-10. De band speelde op tal van nati onale en internationale bluesfesti vals en waren in juni 2008 als eer ste Nederlandse bluesband te zien op 's werelds grootste festival The Chicago Bluesfestival in de blues- bakermat Chicago. Het repertoire bestaat uit bluesmix waarbij het traditionele wordt gecombineerd met hedendaagse bluesstijlen. Naast een deel eigen nummers duikt de band in het muzikale erfgoed van onder meer Eddie Vinson, Earl King en tijdgenoten Jimmy Vaughan en Lynwood Slim. Uiteraard zorgt de catering van de Mariakapel bij dit feest weer voor de bijpassende hapjes en drank jes. daarin zijn de hapjes inbegre pen. De drankjes zijn voor eigen rekening. Kaarten kunnen gere serveerd worden bij de bekende voorverkoopadressen in Hol- thees: de familie Ermers, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld wor den via www.mariakapel.nl en als er nog kaarten voorradig zijn, dan kan men vanaf een half uur voor aanvang van het concert nog kaar ten kopen bij de ingang van de kapel. In het Odapark in Venray kunnen belangstellenden van 21 juni tot en met 16 augustus genieten van spraakmakende antikunst van Olivier Blanc- kart. 'Enfant terrible' Blanc- kart ontmaskert media-ico nen en stoot 'helden' van hun voetstuk. In de solotentoonstelling met de titel The New Judgement of Paris toont het Odapark recente sculpturen en foto's van Blanckart (Brussel, 1959). Vanuit zijn woon plaats Parijs creëert Blanckart maatschappijkritische mensfigu ren vervaardigd uit ogenschijnlijk waardeloos verpakkingsmateri aal. Op dadaïstische wijze, door van afgedankte spullen kunst te maken, verleidt hij de toeschou wer om ze vervolgens met scher pe kritiek te lijf te gaan. Schijnbaar onschuldige materialen als plas tic, karton en scotchtape krijgen na een bezoek aan Odapark een heel nieuwe dimensie. Blanckart gebruikt dit soort verpakkings materiaal voor zijn sculpturen en geeft er zo opnieuw betekenis aan. Het ogenschijnlijk waardeloze materiaal wordt zodanig bewerkt en vervormd dat het zelf echte en waardevolle kunstwerken wor den. In zijn kunstwerken richt hij zich op het herinterpreteren van bekende iconen uit de media en afgoden uit de politiek of wereld religies, personen en beelden die in ons collectief geheugen gegrift staan. Net als het verpakkingsma teriaal verliezen deze 'symbolen' hun oorspronkelijke inhoud en blaast de autodidact ze nieuw leven in. Hiervoor interpreteert hij fotografische beelden van poli- tiek-religieuze iconen en wordt daarbij gedreven door de postmo derne obsessie om deze afgoden af te breken en ze van hun voet stuk te stoten. Dit streven naar realistische, figuratieve beelden, gecombineerd met de ambivalen te materiaalkeuze leidt tot humo ristische, zelfs groteske sculpturen en foto's. Met zijn op het eerste gezicht ietwat sullige en grappig uitziende mensbeelden, weet de kunstenaar het publiek meteen te verleiden. Bij nadere beschouwing wordt duidelijk dat achter de qua- sionschuldige blikken van de the atrale poppen een verontrustend, politiek commentaar schuilgaat. Blanckart lokt de kijker in de val om hem vervolgens met scherpe kritiek te lijf te gaan. Deze ten toonstelling kwam tot stand in samenwerking met Aeroplastics in Brussel. De officiële opening is voor iedereen toegankelijk en vindt plaats op zondag 21 juni om 11.30 uur. In het kader van de opening voert journalist Wolfgang Linneweber een gesprek met de kunstenaar. Het Odapark aan de Merselo- seweg in Venray is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zie ook www. odapark.nl. Samenwerkingsschool Estafette heeft in samenwerking met de gemeente Venray, politie, Synthe se en Wijkplatform Brukske een milieuweek gehouden. Er werden door de gemeente Venray en de politie lessen in het goed omgaan met het milieu en het goed zor gen voor het milieu gegeven. Ver- der werd er een uitstapje gemaakt met een bus naar Sita afvalverwer king in Helmond en naar Bowie recycling in Helmond. Op vrijdagmiddag is er een modeshow gehouden op de school. Er werd kleding geshowd, gemaakt van afvalproducten. Onder de naam De oorlog aan den Lijve houden het Museum van de Psychiatrie en 't Freules- keshuus een dubbeltentoonstel ling die duurt van 11 september tot en met 29 november. De oorlog aan den Lijve voert de bezoekers van de tentoonstelling terug naar het najaar van 1944. De Tweede Wereldoorlog speelde zich in die dagen in Venray in alle hevigheid af: de beide psychiatri sche inrichtingen en het centrum van Venray kregen het volle oor logsgeweld over zich heen. Niets en niemand werd er ontzien. Vele authentieke foto's geven een hel der beeld van het keldergebeu- ren onder St. Servatius en van de enorme verwoesting die St. Anna trof. Van het leven in de kelders van St. Anna zijn helaas geen foto's beschikbaar; daarentegen is een aantal foto's van de noodgedwon gen evacuatie naar de Karel 1 siga renfabriek wonderwel gespaard gebleven. Deze unieke fototen toonstelling is iedere woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur geopend en wordt gehouden in de kapel van de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. (Oud)medewerkers van de beide gestichten, zoals de psychiatrische centra toentertijd genoemd werden worden ver zocht foto's, documenten, dagboe ken of andere zaken, die betrek king op de Tweede Wereldoorlog hebben, ter bruikleen af te staan aan het Museum van de Psychia trie. De Meerlose Vöskes weten nog van niets, maar de slimme vos staat wel centraal tijdens een nieuwe Venlose revue die volgend weekend wordt opge voerd. Nog één keer de men sen een loer draaien, en dan nóg een keer. Dat is wat de gehaaide zaken man Rein Vöskes het liefst zou wil len. Helaas heeft hij door de kre dietcrisis nog maar weinig meer omhanden, maar gelukkig weet zijn compagnon De Vloë daar raad op. Hij verzint een list waarvan Vöskes watertandt, maar wil zelf ook een graantje meepikken. Langzaam maar zeker worden de compagnons rivalen. Dat is in het kort de inhoud van het toneel stuk Vöskes en De Vloë, dat eind juni wordt gespeeld in 't Venein aan de Maaskade. Voor deze uit voering heeft een groep spelers van Stella Duce en de Venlose revue de handen ineengeslagen. Onder regie van toneeladviseur Marnix Mulder brengen zij een oeroud Europees verhaal opnieuw tot leven. Vöskes en De Vloë is geschreven door Willem Kurstjens en een coproductie van Stichting De Keméeliemaekers, die onder meer in 2005. Het Bad op de planken bracht, en Theater 't Venein. De voorstel ling gaat in première op don derdag 25 juni, maar wordt ook gespeeld op vrijdag 26 en zater dagavond 27 juni, steeds om 20.00 uur, en op zondagmiddag 28 juni om 15.00 uur. Bij groot succes is er een extra voorstel ling op zondagavond. Plaats van handeling is theater 't Venein aan de Maaskade (bij het Stadskan toor) en de entree bedraagt 5 euro. Reserveren is mogelijk op tel. 06-26020303 of via voskes. vloe@gmail.com Kaartjes aan n de kassa afhalen van 19.30 tot 20.00 uur. Vöskes en De Vloë kwam tot stand met financiële steun van de gemeente Venlo en de Stichting Hendric van Veldeke. Het Vrijthof in Vierlingsbeek is op zondag 21 juni het decor voor Op De Toffel. Dit is alweer de zeventiende editie en verdeeld over vier podia kan het publiek van achttien muziekacts genieten. Het programma wordt om 13.30 uur afgetrapt door Mister Blue Sky. Deze vier rockende meiden uit Nijmegen wonnen vol overtuiging Op Ut Tuffelke, een bandwedstrijd voor regionale muzikanten in Gryphus te Vierlingsbeek. Van lief lijke liedjes via aanstekelijke pop naar pure punk. Van een geheel andere muzika le orde is de rock van Drive Like Maria. Van dit Belgisch/Nederland se trio verscheen afgelopen maart het debuut Elmwood, een album refererend aan Led Zeppelin, Neil Young, Foo Fighters en Queens Of The Stone Age. Over naar het ande re podium dat voor een halve dag is omgedoopt tot B-Stage. B-Stage, een project van het Brabants Ken niscentrum voor Kunst en Cultuur (BKKC), waarbij veelbelovend Bra bants talent wordt ondersteund om nóg beter te worden. Een onderdeel van die ondersteuning is het spelen op een aantal grotere festivals in Noord-Brabant, waar onder Op De Toffel. Dit jaar op de B-Stage: The Sheep uit Tilburg, Overgrown uit Roosendaal, John ny Stardust uit Oosterhout en The 101's uit Erp. Terug naar Het Ene Podium. Daar wordt het feest met het Utrechtse zestal Circle J en hun folkpunk in de beste Ierse tra ditie van Flogging Molly en Drop kick Murphys. Dé rocksensatie van 2009 komt uit Nijmegen en heet De Staat. In januari verscheen Wait For Evolution en daarmee begon de zegetocht van Torre Florim en de zijnen: juichende kritieken, uit verkochte zalen, een plaat die als een tierelier verkoopt en de ver overing van Pinkpop. Niet meer weg te denken voor de liefhebbers: Op De Toffel in het Koningskerkje. De intieme en sfeervolle ambi ance van het voormalige godshuis is wederom de perfecte setting voor een drietal kleine optredens. Gastheer BJ Baartmans ontvangt Sue van Rens, een singer/song writer met een voorliefde voor Bonnie Raitt, James Taylor, CSN&Y en Luanda Williams. Bart Oostin- die speelt jazzy folk en roots. De Limburger wordt vaak vergeleken met vakbroeders als John Mayer, James Morrison, Jack Johnson en Gavin Degraw. Toch heeft Oostin- die een volstrekt eigen geluid zoals te horen op zijn prachtige nieuwe cd Welcome To The Cos tume Ball. Een jaar of vijf geleden verruilde JW Roy de Engelse taal Miss Montreal voor de Nederlandse en Brabantse. De muzikale insteek van de alom gerespecteerde songschrijver uit Knegsel bleef dezelfde: americana. Jelle Paulusma was de voorman van gitaarband Daryll-Ann. Afgelo pen najaar verscheen zijn tweede soloalbum iRecord. Zondag komt Paulusma akoes tisch als trio. In De Impo Tent draait inmiddels de Loco Loco Discoshow op volle toeren. De ongekroonde koningen van het onbezonnen dansfeest komen op de proppen met een speciaal Toffe Loco Programma. De gebroeders Feniel en gast-dj Stevie Starlight trakteren op nutteloze maar ver makelijke spelletjes. Weer naar Het Andere Podium. Daar is het tijd voor het piepjonge The Death Letters. In een bezetting a la The White Stripes maken ze een vuige mix van blues, rock en trash. Ze razen, ze schuren en ze knette ren. Denk aan The Black Keys, denk aan The Thermals, denk aan The Datsuns. Daarna kan er volop gedanst worden op de rauwe elec tro van This Is Total War. Stuwende beats, bliepende elektronica en mooie zang. Het album You Me And The Kingdom Of Fire staat er vol mee en live kan de Tilburgse boy/girl band er ook bijzonder goed mee uit de voeten. Elle Ban- dita maakte met Queen Of Fools een rockplaat. Op Het Ene Podi um gaat het verder met rockdiva Miss Montreal. Haar half mei ver schenen titelloze debuut staat vol ongemeen swingende poprock. Fijne voorbeelden hiervan zijn Just A Flirt en This Is My Life waarmee Miss Montreal inmiddels grote hits heeft gescoord. Op De Toffel Het Symfonieorkest Hel- mond-Venray verzorgt onder de bezielende leiding van diri gent Jacco Nefs op zaterdag 27 juni een concert op St. Pasca- lis GGZ aan de Wanssumseweg in Venray. Er wordt uit zes vakantie landen symfonische werken gespeeld om alvast in de sfeer te komen van vakantie. Italië is vertegenwoordigd met de Preludio Sinfonico van de toen nog achttienjarige, later wereldbe- roemde operacomponist Giacomo Puccini. Uit de schatkamer van de volksmuziek in de Balkan klinken de Roemeense Volksdansen van Béla Bartók en uit buurland Duits land komt Max Bruch aan bod met een Romanze voor altviool en orkest. De soliste is Myra van Groe- nendael, docente aan de muziek scholen van Helmond, Nuenen en Geldrop. Natuurlijk mag ook Spanje niet ontbreken. In de Car men-Suite nr. 1 verenigt Georges Bizet Franse zwier en lichtvoetig- heid met Spaanse dramatiek. Het beroemde lied van de Toreador is een van de delen. Oblivion, een van de populairste tango's van Astor Piazzolla, staat voor Argenti nië. Jacco Nefs bewerkte dit werk voor hobo en orkest. Soliste is Ingrid de Graaff. Een medley met als titel Gers hwin in Concert besluit het con cert met I got Rhythm, Somebody to watch over me, 's Wonderful en fragmenten uit de Rhapsody in Blue.Aanvang 20.00 uur. 2009 wordt afgesloten door Ziggi The Renaissance Band. Reggae, dancehall en een vleugje hiphop. Deze winnaar van een Zilveren Harp draagt Jamaica hoog in zijn vaandel. Naast alle muziek is er ook een uitgebreide festivalmarkt met diverse snuisterijen. De presen tatie van het geheel is in handen van Denvis, in het dagelijks leven zanger van The Spades en Denvis The Real Deal. Na afloop van Op De Toffel zijn de treinen in de rich ting Venlo en Nijmegen gemak kelijk haalbaar. Het NS-station ligt op tien minuten loopafstand van het festivalterrein. Het pontveer Vierlingsbeek - Bergen vaart tot 22.00 uur en van 23.00 uur tot 23.30 uur. lle informatie over Op De Toffel 2009 is te vinden op www.opdetoffel.nl. Workshop meditatie Het Toon Hermans Huis Venlo, open centrum voor iedereen die met kanker te maken heeft, houdt op donderdag 2 juli van 10.00 tot 12.00 uur een workshop medita- tie/mindfulness. Meditatie/mind- fulness is een zachte, vriendelijke manier om aandacht voor het lichaam te leren ontwikkelen. Leren om door middel van een voudige oefeningen (zit/lig/staan) beter met stress om te kunnen gaan. Juist is deze hectische tijd is het nodig om met een open onbe vangen geest, mild en alert aanwe zig te blijven, af te handelen of los te laten. Er is aandacht voor de adem, omdat deze een hele belangrij ke functie heeft bij het kunnen ontspannen. De docent is Thera Emonts. Aanmelden kan via tele foonnummer (077)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuis- venlo.nl. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 1 juli onder begeleiding van een gids en enke le medewerkers van het Toon Her mans Huis Venlo een wandeling in Sevenum. Er is gelegenheid tot het drin ken van een kop koffie of thee. Bijeenkomst en vertrek is om 13.30 uur bij de Familiekerk in de Belletablestraat in Venlo of om 14.00 uur bij de Familiekerk in de Kerkstraat in Sevenum. Opgeven kan bij het Toon Hermans Huis via telefoonnummer (0478)3211433 of via e-mail info@toonhermans- huisvenlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. Prijs voor Simone Camps Door de Radboud Universtiteit Nijmegen is aan drs. Ing. Simone Camps uit Venray-Heide de LM Van Nieuwenhoven Prijs voor de Biowetenschappen uitgereikt. ft AT O'HARE AND MIDWAY AIRPORT 511 MM *h-FALL £006 1 tri 1 1 1 \mr** r 1 1 1 fepBMHi 1 IB I irf? I f Kunst Cultuur Op De Toffel in Vierlingsbeek

Peel en Maas | 2009 | | pagina 20