SF BJ Baartmans in Cambrinus Sjanellekes succesvol De eenzaamheid van de priemgetallen Ghanese dag in Brukske The New Faces Boek bestellen? i; PEEL EN MAAS Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 19 Het National Saxophone Choir of Great Britain. Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar organiseert museum 't Freu lekeshuus een grote over zichtstentoonstelling van de schilderijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie artikelen de kijk van Jeu ken op zijn eigen werken. Vliegeren. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: Op de stoppelvelden van het Venrayse veld waren wij om twee redenen te vinden. Ten eer ste omdat wij na het maaien van het koren de aren gingen lezen (zo heette dat). Want als wij een bosje losse aren hadden verza meld, kregen we daarvoor enkele stuivers. Ten tweede omdat wij van die centen weer materiaal konden kopen om een vlieger te maken. Om die hoog in de lucht Zanggroep Evergreen Vier lingsbeek houdt op zaterdag 20 juni een muzikale avond aan de Maas. Naast muziek van diverse pluimage kan het publiek genieten van een hapje en drankje in een bij zonder sfeervolle omgeving. De volgende groepen treden op: Just-us, slagwerkgroep De Herleving, Hidden Agenda en zanggroep Evergreen Vier lingsbeek. Just-Us is een zanggroep uit de omgeving van Eindhoven. Vanaf de oprichting in 1985 laat Just-Us een onvervalst eigen sound horen, door de eigen arrangementen van dirigent Angelo Smulders. Twee keer werd de groep winnaar van het zangconcours van de KBZON en ze veroverde de titel Best Vocal Group van Nederland bij het Nederlands Vocal Group Festival. Ook in het buitenland blijft Just-Us niet onopgemerkt. Slagwerkgroep De Herleving is gevormd uit de harmonie van Vierlingsbeek, maar zeker geen traditionele drumband meer. Men kan spreken over een slagwerkgroep die gebruikmaakt van een breed scala aan ritmisch instrumentarium, van traditioneel europees tot modern latin-percus- Bij Cambrinus in Horst wordt op zondag 21 juni een fusion- concert gehouden. In dit concert gaan gecomponeerde en geïmpro viseerde muziek in elkaar over. In deel 2 van een eerder aangegaan muzikaal project verlaten pianist Egbert Derix en fluitist Georges van de Ven andermaal de muzikale paden waarover ze zich normali ter bewegen. Egbert Derix, pianist en compo nist van Searing Quartet, en fluitist Georges van de Ven zijn al eerder een verbond aangegaan en tijdens dit concert krijgt deze fusion tus sen fluit en piano, tussen klassiek en jazz haar tweede publieke ver- te krijgen was namelijk veel touw nodig. Een echte levensgrote vlieger die een goede balans had was een kostbaar bezit en als die ervandoor ging had je het gevoel of je geruïneerd was. Wij stuurden ook telegrammen naar boven. In een stukje krantenpapier maakten we een gaatje en een scheurtje, legden dit om het touw of koord en de wind stuurde het papiertje naar boven. Ik herinner mij nog hoe het water dat in de holle stop pels stond, tegen je blote benen spoot als je erop trapte. Ja, vlie geren is een mooie sport, maar er moet wel wind zijn en een opko mend onweer bracht de spanning pas goed omhoog. Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organiseert museum 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekenin- sion. Dus naast de kleine trom, de pauken en de bekkens (of in meer muzikale termen de snare-drum, de timpani en de cymbals) wordt er veelvuldig gebruikgemaakt van instrumenten als maracas, conga's, bongo's, templeblocks, toms en claves. De slagwerkgroep bestaat uit vijftien personen en staat al jaren lang onder de deskundige leiding van Bert Daniëls. Hidden Agenda is een band met een traditionele bezetting van twee gitaristen, een basgitarist en een drummer. De gitaristen zijn Eric Devries en BJ toning. Gepassioneerd en risico vol, lyrisch en meditatief. Muziek die wordt getypeerd als op het scherpst van de snede. Een com binatie van deze diversiteit aan gecomponeerde en geïmprovi seerde muziek is spannend te noe men. Pianist Egbert Derix staat de laatste tijd volop in de belangstel ling als helft van het componis tenduo met Iain Matthews en het Searing Quartet. Hun nieuwste cd Joy Mining kreeg in de pers loven de kritieken. Onlangs kreeg hij een compositieopdracht van het Schunck Glaspaleis in Heerlen. Derix was al eerder succesvol en sleepte diverse onderscheidingen gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven- ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de ker mis, de komst van de koningin, de wekelijkse veemarkt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum.Johan Jeu ken (1909-1982), Een Venrayse plezierschilder, t/m 30 augustus 2009, museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Openingstijden: woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. info@ museumvenray.nl www.museumvenray.nl Baartmans. Met op bas Gerald van Beuningen en drummer Sjoerd van Bommel staat de band garant voor een avondje heerlijke muziek. Ze speelt liedjes in de stijl van JJ Cale, Eric Clapton, Creedence Clear- water Revival, Van Morrison, John Hiatt en Los Lobos en eigen songs van Eric Devries en BJ Baartmans. Met drie leadzangers komen de rootsrock, blues en soul uitste kend uit de verf. In de horecatent- jes wordt drank verkocht en later op de avond zijn er ook broodjes te koop. De brug naar de wei gaat om 20.00 uur open. foto:Brendan van den Beuken in de wacht, waaronder de Honor Award tijdens de Songwriters Net work Competition in New York, die hem als enige Europeaan werd toegekend voor zijn compositie Exit Ego. Derix heeft speciaal voor dit concert een aantal duetten geschreven, die op deze dag hun wereldpremière gaan beleven. Naast andere van zijn composities worden enkele uitstapjes gemaakt met werk van Malcolm Arnold en Claude Bolling. Dit concert begint om 16.00 uur en reserveren is aan te bevelen. Meer informatie staat op www.cambrinusconcerten.nl. CherryBomb live in De Tijd Café De Tijd in Venray staat op zaterdag 20 juni in het teken van livemuziek door de band Cher- ryBomb uit Horst en omstreken. CherryBomb vloog in 2005 uit om kroegen en podia in de regio te veroveren. Het repertoire omvat werk van Anouk tot Bryan Adams tot Skunk Anansi en Motör- head. De Tijd is vanaf 20.00 uur geopend. Cursusmarkt in museum In de pas geopende Kantfabriek wordt op zaterdag 20 juni van 10.00 tot 17.00 uur een cursus- markt gehouden. Deze dag wordt het cursusaanbod voor de peri ode september 2009 tot juni 2010 bekendgemaakt. Verder kan men kennismaken met de docenten die uitleg geven over hun cursus, zijn er demonstraties van docenten en kan men werkstukken van de cursisten van het afgelopen jaar bewonderen. Voor het komende seizoen staan de volgende cursus sen op het programma: Het pim- pen van kleding, Kleding maken voor kinderen en volwassenen, Vilten, Zeefdrukken op stof Miao Chinese handwerktechniek, Kant- breien, Kantklossen voor kinderen, Punchen en Werken met verdwijn- folie. Museum De Kantfabriek is gelegen aan de Americaanseweg in Horst. Zie ook www.museum- dekantfabriek.nl/cursussen. Kermis in Heide In Heide wordt van zaterdag 20 tot en met dinsdag 23 juni ker mis gehouden. Op het grasveld gelegen aan de Heidseweg bij de kerk staat tijdens deze dagen een knusse dorpskermis opgesteld. De kermis bestaat uit botsauto's en een draaimolen. De spelletjesfana ten kunnen terecht bij de schiet- salon, touwtje trekken, eendjesvis- sen, grijpkranen en boksbal. Voor de inwendige mens staan er de nougat-/suikerwerken. Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Fietstocht museum De Locht Vanaf streekmuseum De Locht in Melderslo start op zondag 21 juni de jaarlijkse fietstocht die voert langs erven, tuinen en karak teristieke plekjes in de omgeving. Gestart kan worden vanaf 10.00 uur. Wie niet wil fietsen kan ook in het museum zelf terecht. Daar zijn twee exposities te bezichti gen. Dit zijn De Twaalf maanden van het Jaar met middeleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland van rond het jaar 1500 en Het Trekpaard springle vend met schilderijen en aqua rellen van paardenschilder Ton van Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen om 14.00 uur. Zie ook www. delocht.nl. Natuurwandelroute De Werkgroep Wandelpaden Leunen houdt op donderdag 25 juni een natuurwandeling in natuurgebied de Leunse Paes. Tij dens de wandeling informeren leden van WWL de wandelaars over de flora en fauna in de Paes. De wandeling start om 18.30 uur vanaf het informatiebord bij de kerk in Leunen. De wande ling duurt ongeveer 2,5 uur en is tien kilometer lang. Onderweg is er een pauze. Aanmelden is niet nodig. De folder van natuurwan- delroute de Leunse Paes is te koop bij Texaco De Alde Smidse Leunen en de VVV in Venray. De veertien lichamelijke gehan dicapte bandleden van The New Faces luisteren het derde lustrum op met een nieuwe cd. Het schijf je werd afgelopen zondag gepre senteerd in Auxiliatrixpark van De Witte Steen. The New Faces start ten in september 1995 officieel met muziek maken. Aan het einde van dat jaar hadden ze hun eerste optreden op de kerstmarkt van het AC. Een van de gasten tijdens dit concert was Henny Huisman. In 2000 nam de band haar eerste cd op, gevolgd door de nieuwe cd die in Baarlo is opgenomen. Uit handen van Erica Terpstra kreeg de band bij de presentatie van de tweede cd een cheque overhan digd. Optreden Guido's Orchestra afgelast Het optreden van Guido's Orchestra op zaterdag 20 juni in De Doolhof in Tegelen gaat niet door. Organisator Stichting Same Oet Oppe Hei heeft het concert moeten afzeggen vanwege tegen vallende kaartverkoop. Gekochte kaarten kunnen bij de voorver koopadressen waar de kaarten zijn gekocht, weer worden inge leverd. Het aankoopbedrag wordt dan terugbetaald. Kaarten gekocht via Ticketplaats.nl. worden op het rekeningnummer teruggeboekt. www.vandenmunckhof.nl Het is inmiddels een traditie dat de organisatie van Klas siek op Locatie naast de reeks zomerse concerten in Noord Limburg ook workshops op het programma heeft staan. Dit jaar staat de saxofoon in het middelpunt van de belang stelling in het project Sax Appeal, dat rondom 26 Engel se saxofonisten wordt georga niseerd. Zo is er op 20 en 21 augustus een concours voor saxofonisten, waarbij zowel leden van fanfa res en harmoniegezelschappen, muziekschoolleerlingen als niet gebonden saxofonisten welkom zijn. Op 22 augustus is er een workshop voor saxofonisten onder leiding van enige solisten van het orkest. Deze activiteiten vinden plaats in Venlo. De Engelsen repeteren maan delijks één dag in Birmingham. Op het Cambrinuspodium in Horst kan het publiek op woens dag 24 juni genieten van een optreden van BJ Baartmans. BJ Baartmans stelt tijdens dit optre den zijn laatste cd Wild Verband voor. Wild Verband is een vervolg op de vorige twee Nederlandsta lige cd's van BJ: Verpand (2006) en Verwant (2007). Met die cd's legde hij een basis voor een nieu we fase in zijn carrière als vertol ker van eigentijdse folkblues en levensliederen in eigen taal. Wild Verband is zo mogelijk een nog persoonlijker album geworden, al was het alleen al omdat Baart- mans op de cd nagenoeg het hele instrumentarium (snaarinstrumen ten, toetsen, percussie en vocalen) De Sjanellekes hebben met suc ces een optreden verzorgd op het zesde Smart- en Liederenfestival in Son. Tien van Nederlands beste smartlappenkoren waren uitge nodigd op dit populaire festival. Behalve een tweetal optredens kreeg ieder koor de opdracht een act te verzorgen op een of meer dere smartlappen, die door een deskundige jury beoordeeld wer den op zang, originaliteit, uitvoe ring van de act en natuurlijk het contact met het publiek. De Sja- Naast de vele concerten in eigen land maakt het orkest jaarlijks drie buitenlandse tournees: dit jaar worden enige concerten gespeeld in het kader van het World Saxop hone Congres in Thailand, boven dien maken de Engelsen een tour nee in Oostenrijk en zijn ze vanaf donderdag 20 tot en met zondag 23 augustus te gast bij Klassiek op Locatie. Op donderdag 20 en vrij dag 21 augustus is er een Saxofoon Concours voor diverse niveaus, op zaterdag 22 augustus zijn er workshops en op zondagmiddag 23 augustus vindt ter afsluiting in het Wilhelminapark Venlo een concert plaats. De winnaar van het concours en de deelnemers aan de workshop spelen één stuk mee tijdens dit concert. Daarnaast bezoeken de saxo fonisten op vrijdagmiddag en -avond en op zaterdag alle veer tien Noord-Limburgse gemeentes: de toeters worden uitgepakt op voor zijn rekening neemt. Er is een grote rol weggelegd voor BJ's 'achteloos virtuoze' (quote OOR), soms strelende dan weer bijtende gitaarwerk. Het geeft de liedjes als vanzelf een uniek karakter. Tijdens dit liveconcert voorziet drummer Sjoerd van Bommel de songs van een onweerstaanbare groove en complementeren toetsenist Mike Roelofs en bassist Ecko Aerts het geheel als een volwaardige roots- band. BJ Baartmans is gerijpt als schrijver en vertolker en Wild Ver band is de vervolmaking van een opmerkelijke trilogie. Dit concert begint om 20.30 uur. Voor reser veringen en informatie, telefoon (077)3983009 of www.cambri- nusconcerten.nl. nellekes wisten met hun 'militaire' act de eerste prijs in de wacht weten te slepen. Momenteel is het koor druk bezig met de opnames van de tweede cd, die officieel op 10 oktober tijdens het Ro(oy)se Smartfestival in de schouwburg gepresenteerd wordt. Verder zijn de Sjanellekes onder meer te zien en te horen op de ope ning van de Grote Markt op 4 juli en tijdens het Smartlappenfestival in Grave. markt of plein en vervolgens kan ieder genieten van een swingend spontaan optreden. Het bijzon dere aan het National Saxophone Choir of Great Britain is het feit dat niet alleen de vier gangbare saxofoons te zien en te horen zijn, maar acht verschillende types. De toevoeging van de sopra- nino en soprillo in de hoogte en Op zaterdag 20 juni houdt Peter-Paul van Keijsteren een Ghanese dag in de Kiosk in Brukske. Deze dag, onder steund door Synthese en Wonen Venray, staat in het teken van Ghana en de Gha- nese cultuur. Kinderen en volwassenen kun nen deelnemen aan workshops djembé en handvaardigheid. Er is een modeshow en ook wor den tijdens deze dag Ghanese artikelen verkocht. Daarnaast is er een optreden van de zangeres Maame Joses en wordt er Gha- nese muziek gedraaid door een dj. Aanvang: 13.00 uur. Deelname aan deze dag is gratis. De initia tiefnemer zelf is betrokken bij de Stichting Aandacht voor Spe ciale Kinderen (ASK) Ghana. ASK ondersteunt het zogeheten 'spe cial attention project' in Accra. In dit project worden straatkinderen begeleid die vanwege hun diverse problemen niet in staat zijn om De zevenjarige Alice moet van haar vader elke dag naar skiles. Op een mistige och tend zondert zij zich af van haar skiklasje, komt ten val en ondervindt daar de rest van haar leven de gevolgen van. Matta is hyperintelligent en schaamt zich voor zijn zwakbe gaafde tweelingzusje Michela. Als de tweeling op weg is naar een verjaardagspartijtje laat Mattia Michela achter op de bank in het park met de opdracht dat ze daar op hem moet wachten. Als hij terugkomt, is zijn zusje verdwe nen. Op de middelbare school krui sen de levens van Alice en Mattia elkaar en er ontstaat een uitzon derlijke vriendschap. Ze voelen zich vanaf de dag van hun ontmoe ting verbonden, maar merken al snel hoe moeilijk het is om wezen lijk contact met elkaar te krijgen. De eenzaamheid van de priemge- tallen is het aangrijpende verhaal van een bijzondere vriendschap, dat de lezer vanaf de eerste pagina in zijn greep houdt. Een grandioze roman waarmee Paolo Giordano blijk geeft van een diepgaand inzicht in de complexe menselijke psyche. Paolo Giordano (Turijn, 1982) is natuurkundige en werkt de bassaxofoon en contrabassaxo foon in de laagte is uniek in de gehele wereld. Voor programma en aanmelden voor concours en workshop is meer informatie te vinden op de website www.klas- siekoplocatie.nl Ook kan contact worden opgenomen met het secretariaat van Klassiek op Loca tie, telefoonnummer 0774631459. via bestaande interventies gere- integreerd te worden in de samen leving. Het project heeft als doel om deze kinderen onderwijs en begeleiding in gedrag te geven, evenals emotionele zorg. Het pro ject is deels afhankelijk van par ticuliere giften. De opbrengsten van deze dag gaan dan ook naar de straatkinderen in Accra. Vanaf 18.30 uur kunnen belangstellen den aanschuiven voor een Gha- nese maaltijd, waarmee de dag wordt afgesloten. Hiervoor kunt u zich opgeven en de kosten bedra gen 10 euro p.p. voor volwasse nen. Kinderen tussen 6 en 12 jaar betalen 5 euro p.p. en kinderen jonger dan 6 jaar eten gratis. Dank zij de bijdrage van Wonen Venray komt de opbrengst van deze dag ten goede aan stichting ASK. Voor meer informatie of aanmeldingen voor de maaltijd kunt u contact opnemen met Peter-Paul van Keijsteren via e-mailadres: alpp- vk@yahoo.co.uk of telefonisch 06 48954721. momenteel aan zijn promotie. De eenzaamheid van de priemgetal- len is zijn debuutroman, die sinds zijn verschijnen onafgebroken in de Italiaanse bestsellerlijsten staat. De filmrechten zijn verkocht aan producent Mario Gianani, en vorig jaar kreeg het boek de Premio Strega toegekend, waarmee Gior dano de jongste winnaar ooit is van de belangrijkste literaire prijs in Italië. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18,90 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Vliegeren Kunst Cultuur Klassiek op Locatie zet saxofoon in de schijnwerper Muziek op de Maas l Fusionconcert met Egbert Derix

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19