Gemeente Venray Het gebiedspanel brengt mensen bij elkaar Wijzigingen Rijkswet op het Nederlander schap Kijk ook op www.venray.nl Lijmen eikenprocessierups Raads vergadering geannuleerd Extra open voor rij- en reisdocumenten Vingerafdruk in paspoort uitgesteld Brukske werkt aan eigen buurt SPT1 PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 17 Gemeentehuis Openingstijden 1 1 Vanaf dit jaar wordt de bestrijding van de eikenprocessierups niet meer met branders gedaan maar met spuitlijm. Als de nesten met lijm worden ingespoten, blijven de haren vastzitten en dat levert geen problemen meer op voor passanten en de rupsenbestrijder. Dit is een verbetering ten opzichte van het branden, waardoor nog veel brandharen van de rupsen in de lucht werden verspreid. Nadeel van deze methode is dat u een behandeld nest moeilijk onderscheidt van een onbehandeld nest. Vandaar dat de gemeente regelmatig meldingen krijgt over nesten die wel al behandeld zijn. Het is handig om te weten dat het verschil tussen een behandeld en een onbehandeld nest te zien is aan de kleur van het nest. Een nest dat met lijm is ingespoten, is geheel wit. Een onbehandeld nest heeft slechts een witte schijn. Zolang er voor een rups geen 'gevaar' dreigt, zal hij weinig of geen haren loslaten. Met andere woorden: als de rups met rust wordt gelaten, valt de overlast meestal mee. Kijk voor meer informatie op www.minlnv.nl/eikenprocessierups. Centrum op de schop Venray, focus op mensen Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 25 w 1 Op 1 maart is de Rijkswet op het Nederlanderschap op een aantal punten gewijzigd. Voorheen kregen alleen kinderen (van een moeder met een vreemde nationaliteit) die als ongeboren vrucht door een Nederlandse man erkend werden via de vader de Nederlandse nationaliteit. Vanaf nu krijgen ook kinderen tot 7 jaar die na de geboorte erkend worden via de vader de Nederlandse nationaliteit. Voor erkende kinderen ouder dan 7 jaar moet het biologische vaderschap aangetoond worden om de Nederlandse nationaliteit te verkrijgen. Voor kinderen die tussen 1 april 2003 en 1 maart 2009 na hun geboorte erkend zijn door een Nederlandse man, en dus niet auto matisch de Nederlandse nationaliteit verkregen, is er een overgangsrege ling. De wettelijk vertegenwoordiger kan een optieverzoek indienen, dit kost 144 euro. U kunt bij de afdeling Publieksdiensten terecht voor meer informatie over de voorwaarden. Verklaring van verbondenheid Een andere belangrijke wijziging is dat volwassenen bij optie en naturalisatie gevraagd wordt om een verklaring van verbondenheid af te leggen. Hiermee verklaart de nieuwe Nederlander dat hij de regels die in Nederland gelden, zal respecteren. Bij de afdeling Publieksdiensten kunt u een folder afhalen over de verklaring van verbondenheid. "Het gebiedspanel doet ertoe. En dat komt simpelweg doordat verschillende organisaties en mensen elkaar daar ontmoeten en spreken". Francis Lemmers kijkt met plezier terug op zijn periode bij het gebiedspanel Centrum. We gaan in gesprek met een gedreven voormalige ondernemer. "Het mooie van de gebiedspanels is dat ze een ontmoetingsplek zijn. De politie, Synthese, het wijkplatform of de dorpsraad, Wonen Venray, de gemeente: allemaal hebben ze goede ideeën. Dankzij het gebiedspanel kunnen we ze bespreken en samen realiseren. Zo hebben wij als Venray Centraal in het gebiedspanel Centrum het wijkplatform ontmoet en medewerking verleend aan het initiatief om in Venray zestig defibrillatoren te plaatsen. Dat zijn apparaten om via een elektrische schok het hart van een bewusteloze patiënt weer op gang te brengen. Of neem de balustrades in De Bleek. Dankzij de samenwerking met Wonen Venray worden deze binnenkort verfraaid." Handhaving Francis Lemmers, voormalig ondernemer, was tot voor kort namens ondernemersvereniging Venray Centraal lid van het gebiedspanel Centrum, een van de zeven gebiedspanels die de gemeente Venray sinds 2007 in het leven heeft geroepen. De panels maken deel uit van gebiedsgericht werken: de structurele samenwerking van de gemeente Venray met bewoners en partners in een wijk of dorp om de leefomgeving te verbeteren. Het gebiedspanel Centrum presenteerde in maart 2007 Venrays eerste wijkontwikkelingsplan (WOP). Daarin staat wat de gemeente over tien jaar in het gebied bereikt wil hebben. In een 'uitvoeringsprogramma' staat hoe het plan werkelijkheid moet worden. Voor 2009 benoemde het gebiedspanel Centrum één onderwerp als hoofdthema: handhaving. Dat zijn alle maatregelen om te zorgen dat burgers en bedrijven zich aan de regels houden: niet fietsen waar dat niet mag, geen fietsen stallen waar dat verboden is, geen reclameborden en terrassen midden op straat plaatsen. "Wij als gebiedspanel vinden dat de instanties die voor handhaving moeten zorgen daar in 2009 meer werk van moeten maken. De gemeenteraad en de verantwoordelijke wethouders onderschrijven die noodzaak, maar wij houden graag druk op de ketel." Lemmers is enthousiast over de samenwerking binnen het gebiedspanel, maar hij blijft ook kritisch: "We kunnen als gebiedspanel zaken signaleren, maar zelf dingen in gang zetten is lastiger. Het kan nog minder stroperig en ambtelijk, meer daadkrachtig." Prachtig voorbeeld Veel door het gebiedspanel benoemde projecten komen samen in de grote renovatie van Venrays centrum: Centrum op de schop. Verschillende leden van het gebiedspanel maken deel uit van de adviesgroepen van Centrum op de schop. Francis Lemmers, voorzitter van de adviesgroep ondernemers, is ronduit lyrisch over dit project: "Centrum op de schop is een prachtig voorbeeld van burgerparticipatie, van de invloed die je als burger of ondernemer kunt uitoefenen op wat er in je leefomgeving gebeurt. Burgers, gebruikers en ondernemers bedachten eerst zelfstandig ideeën. Daarna kwamen ze samen tot één visie en hebben ze gemeente en architect gevoed met hun ideeën." Aan die samenwerking is het bijvoorbeeld te danken dat er naast grijze ook rode stenen liggen in het centrum. "Rood is warm en sfeervol," weet Francis Lemmers. Ook is een steen gekozen waarop het winkelend publiek bij nat weer niet onderuit gaat, "zoals in Eindhoven soms gebeurt." De vernieuwde Grote Markt durft Lemmers zelfs te vergelijken met het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht. "Ja, want het is prachtig. Bij het eerste streepje zon zit de Markt al aardig vol. En dan moeten de bankjes en de kunst nog komen!" Volgens Lemmers is het voor het eerst dat de Venraynaar trots is op zijn centrum, dat er niet wordt 'geknojd'. "Zowel bij Centrum op de schop als in het gebiedspanel is samenwerking het geheim van het succes. Niet de gemeente bepaalt, maar alle betrokkenen samen." Het presidium heeft in haar vergadering van 9 juni besloten om de raadsvergaderingen van 23 en 30 juni te combineren op 30 juni. Dat houdt in dat de raadsvergadering van 23 juni komt te vervallen. Het gemeentehuis is op woensdag middag van 14.00 tot 16.30 uur extra open voor het aanvragen en ophalen van rij- en reisdocumenten. Deze extra openstelling geldt tot en met 24 juni. Ook is er op donderdag 2, 9 en 16 juli een extra openstelling van 16.00 tot 20.00 uur. Voor het aanvragen van deze documenten moet u eerst een afspraak maken. Bel daarvoor met de afdeling Publieksdiensten. Voor het afhalen van een aangevraagd document hoeft u geen afspraak te maken. Het aanvragen en ophalen van rij en reisdocumenten blijft natuurlijk ook zonder afspraak mogelijk tijdens de gebruikelijke openingstijden: op maandag van 12.00 tot 20.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Op de gemeentepagina van 4 juni werd aangekondigd dat per 28 juni 2009 vingerafdrukken in de reisdocumenten opgenomen zouden worden. Op verzoek van gemeentes en de Tweede Kamer is de invoering hiervan uitgesteld naar 21 september 2009. Op deze manier worden de gemeentes in de piekperiode juni/juli ontzien. "Er spelen nu veel meer kinderen, en ook ouders blijven er gezellig bij staan", vertelt Selma Bingul over de speelplek bij haar achter de poort. Twee maanden geleden knapten buurtbewoners samen met Synthese en de gemeente Venray de speelplek aan de Etudestraat en Ouverturestraat op. Selma: "Voor kinderen is de speelplek nu veel aantrekkelijker, ze kunnen er lekker fietsen en spelen. Maar wat ik ook leuk vind, is dat we tegelijkertijd een prettige ontmoetingsplek voor de volwassenen hebben gerealiseerd." Samen meehelpen en denken De speeltoestellen op de speelplek waren aan vervanging toe en er lag regelmatig zwerfafval in de struiken. Daarom nam Selma het initiatief om hulp te vragen via Synthese. Toevallig had een andere buurtbewoonster hetzelfde idee, zij had een brief gestuurd naar de gemeente. Synthese en de gemeente wilden allebei graag meehelpen en denken. "Met 'n vieren hebben we toen een plan gemaakt voor het opknappen van de speelplek," vertelt Selma, "ik vond het heel belangrijk dat de kinderen er veilig zouden kunnen fietsen. Uiteindelijk hebben we een grote zandbak met verschillende toestellen gerealiseerd met een fietsbaan eromheen". Ontmoetingsplek Doordat de klus met allerlei buurtbewoners samen werd geklaard, was dit meteen een mooie gelegenheid om elkaar beter te leren kennen. Niet alleen de kinderen genieten nu van hun nieuwe speelplek, maar ook de ouders en andere bewoners hebben een prettige ontmoetingsplek gekregen om wat zomerse uurtjes met elkaar door te brengen. Allegrostraat Een soortgelijk project vindt binnenkort ook plaats op de speelplek aan de Allegrostraat. Op 18 juli gaan buurtbewoners daar samen met de gemeente en Synthese aan de slag om hun speelplek op te knappen. Centrum op de schop 1. tot en met eind juli: Hofstraat en Wilhelminastraat 2. 10 augustus tot en met eind 2009: Henseniusplein en Schouwburgplein "arktstr. GROTE MARKT SCHOUTEN STRAATJE -4 S~rttAAT Infopunt bibliotheek (I) Heeft u gedurende de werkzaam heden vragen over het project Centrum op schop? Kijk dan op www.venray.nl banner Centrum op de schop. Of loop even binnen bij het infopunt in de bibliotheek. Elke dinsdag houdt de gemeente daar spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Fietsenstalling (F) Op het grasveld voor het voormalig busstation aan de Julianasingel, worden fietsenstallingen geplaatst. Er komen 45 fietsenrekken te staan, die ruimte bieden aan 120 fietsen. De werkzaamheden starten maandag 22 juni en duren ongeveer drie weken. Aanleiding voor het plaatsen van de fietsenklemmen is het project Centrum op de schop. Dit project staat voor een totale vernieuwing van het Venrayse centrum. Bestrating, riolering, groen, verkeerszaken, openbare verlichting, afvalproblematiek en kunst wordt allemaal herzien en vernieuwd. Het centrum wordt na realisatie van het project (medio 2010) ook weer 'teruggegeven' aan de wandelaars, het winkelend publiek. Een gevolg hiervan is dat er geen fietsen meer in de winkelstraten geplaatst mogen worden. Om dit te realiseren moeten er natuurlijk direct buiten het centrum wel voldoende fietsen stallingen zijn. De fietsenstalling bij het oud-busstation is er daarvan één. Andere nog te realiseren fietsenstallingen zijn onder andere parkeerterrein 't Liene, Eindstraat en bij parkeergarage De Gouden Leeuw. In totaal komt er ruimte voor 1000 extra fietsen. week 25 adv.indd 17

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17