Met vertrouwen de toekomst tegemoet Gemeente Venray: een goed gastheer Vraag van de maand Gemeente Venray Van vier naar twee, hoe zat 't ook alweer? van4naar2.nl Denk mee aan een goed idee! PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 11 Waar kan ik terecht voor mijn rijbewijs, paspoort of het aangeven van de geboorte van mijn kind? "Voor Geijsteren is dit een goede oplossing", aldus Ard Hendrix, voorzitter van de dorpsraad van het kerkdorp. "Op het moment dat bekend werd dat Meerlo-Wanssum herin gedeeld ging worden, ging onze voorkeur toch wel uit naar Venray. De inwoners van Geijsteren zijn hier toch al sterk op Venray georiënteerd: veel kinderen in het voortgezet onderwijs gaan er naar school en zijn lid van verenigingen. Gemeente Meerlo-Wanssum Want dat willen we vooral zijn: een goed gastheer voor u, onze nieuwe inwoners. Venray, focus op mensen GRENZEN verleggen Voor al deze zaken kunt u gewoon terecht bij de balie Bevolking in Meerlo-Wanssum en de afdeling Publieksdiensten in Venray, zoals u gewend bent. Tot 1 januari 2010 blijven de loketten in het gemeente huis van Meerlo-Wanssum bezet en ook de openingstijden blijven het zelfde. In deze rubriek plaatsen we vragen en antwoorden rondom de grenswijziging. Heeft u zelf vragen, geschikt voor deze rubriek, mail ze dan naar gemeente@venray.nl, ter attentie van Team Communicatie. Als ook wij denken dat u een vraag stelt, die voor meer mensen belangrijk is, nemen wij contact met u op. Dorpspeiling Over het proces tot nu toe vertelt hij: "in het begin hoorden we relatief weinig over de plannen en werden inwoners er niet zo bij betrokken. We hebben de gemeen teraad dan ook voorgesteld een referen dum te organiseren. Hier ging zij niet op in en daarmee stelde zij zich in onze ogen toch wat afwachtend op. Daarop hebben wij als gezamenlijke dorpsraden van Meerlo-Wanssum de handen ineen geslagen... Wij wilden de mening van onze inwoners weten en daarom hebben we een dorp speiling georganiseerd voor de hele gemeente. Waar we de vraag stelden waar de inwoner van Meerlo-Wanssum bij wilde horen: bij Horst aan de Maas óf bij Venray. Want daarover waren de me ningen wel degelijk verdeeld. Dit hebben we twee weken vóór de beslissing van de gemeenteraad gedaan, zodat de uitkom sten nog meegenomen konden worden. Iedere inwoner kon zijn of haar voorkeur aangeven. En de opkomst was goed, maar liefst 49.7%. Daar zijn we erg blij mee. Het vertelt mij dat de mensen betrokken zijn en ook betrokken willen worden, hun stem willen laten horen. En de uitkomsten waren verschillend, maar het was duidelijk dat inwoners van Geijs teren met Venray samen wilden gaan." Vertrouwen "Hier hebben de dorpsraden voor mijn gevoel echt iets bijgedragen in het proces", aldus Ard, "en ik denk dat dit in de toekomst niet anders wordt. Venray heeft een soortgelijke structuur wat be treft het gebiedsgericht werken. En bang voor de toekomst ben ik helemaal niet, ik zie de grenswijziging met vertrouwen tegemoet. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft in haar onderhandelingen met de gemeente Venray het een en ander vast gelegd. We hebben hier een Dorp Ontwikkelingsplan en er wordt dit jaar nog het een en ander uitgevoerd, zoals bijvoorbeeld de welkomstborden en het opfrissen van het plein. Maar over de zaken die dit jaar niet worden mee genomen zijn afspraken gemaakt. Een voorbeeld hiervan is een wandelpad naar de Maas. Dat staat nog hoog op ons wensenlijstje. Na 2010 gaat er voor ons als dorpsraad niet zo veel veranderen, ga ik van uit. Het dorpsradenoverleg in Meerlo-Wans sum wordt opgeheven, maar daarvoor sluiten we aan bij het overleg van de dorpsraden van Venray. We zijn onlangs voor het eerst bij een vergadering geweest en dat voelde goed, we voelden ons welkom. We blijven ons best doen om de belangen van Geijsteren te be hartigen. Bijvoorbeeld om het totstand komen van de bouwplannen van verschil lende particulieren te stimuleren. De leefbaarheid van het dorp valt of staat hiermee, maar het aankopen van de gronden verloopt heel moeizaam en we hopen, als het dit jaar niet meer afgerond wordt, dat Venray dit sneller laat verlopen." "Ik denk dat Venray Geijsteren als een parel ziet", aldus een trotse voorzitter. "Want dat zijn we, een parel aan de Maas. En daar zal Venray ook dusdanig mee omgaan." De herindelingsplannen in Noord-Limburg krijgen steeds meer vorm. Voor Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum is de toekomst in ieder geval duidelijk: de nu nog vier zelfstandige gemeenten worden per 1 januari 2010 samengevoegd tot de nieuwe gemeenten Venray en Horst aan de Maas. Hoe is dat ook alweer precies gegaan? Provinciale wens Kleine gemeenten hebben niet voldoende bestuurskracht om ook in de toekomst een goede dienstverlening aan hun burgers te kunnen leveren, zo vond de provincie Limburg in 2007. Er moest dus meer samengewerkt worden, ook in Noord-Limburg. De verschillende gemeenten mochten zélf bekijken, hoe ze een onderlinge samen werking het liefst zouden organiseren. Als ze daar zelf niet uit zouden komen, dan zou de provincie ingrijpen en zélf met een herindelingsvoorstel komen. Het resul taat: momenteel lopen er vijf herindelingsprocedures in Noord-Limburg, waarvan vier op eigen initiatief van de betrokken gemeenten. Venray of Horst aan de Maas? Zowel de gemeente Venray als Horst aan de Maas wilden allebei graag fuseren met de gemeente Meerlo-Wanssum en de uiteindelijke oplossing is: het Meerlose deel fuseert met Horst aan de Maas én Sevenum, het Wanssumse deel met Venray. Van vier gemeenten nu, naar twee in 2010. De vier gemeenten dienden een gezamenlijk herindelingsadvies in bij de provincie Limburg. Die stuurde het advies vervolgens door naar het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Het minis terie heeft er een wetsvoorstel van gemaakt, dat op 18 mei door de Tweede Kamer is goedgekeurd nadat een speciale commissie van de Tweede Kamer had onderzocht of de inwoners van de betrokken gemeenten het daar ook mee eens waren. De laatste 'hobbel' die nog genomen moet worden, is het besluit van de Eerste Kamer, maar in principe is dat een formaliteit. Drie nieuwe kernen voor Venray Per 1 januari 2010 verwelkomt Venray dus drie nieuwe kernen. Op dit moment zijn de voorbereidingen daarvoor in volle gang. Want deze grenswijziging is natuurlijk niet klaar met het opnieuw intekenen van de gemeentegrenzen op de plattegrond! De Venrayse én Meerlo-Wanssumse ambtenaren zijn druk bezig met het afstemmen van het beleid, de plannen en projecten van de twee gemeenten. Het uitgangspunt daarbij is en blijft: een goede dienstverlening aan onze inwoners! En nu? Mits de Eerste Kamer het wetsvoorstel goedkeurt, is de grenswijziging en dus de nieuwe gemeente Venray per 1 januari 2010 een feit. Wat dat voor u betekent laten wij u regelmatig via deze pagina's weten. Wilt u op de hoogte blijven over de grenswijziging? Kijkt u dan vooral eens op de website www.van4naar2.nl. Op deze site vindt u informatie over de herindeling van de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray. Nu zijn dit nog vier zelfstandige gemeenten maar vanaf 1 januari 2010 zijn deze vier gemeenten samengevoegd tot de twee nieuwe gemeenten Horst aan de Maas en Venray. Dit verklaart de naam van deze site: 'van4naar2.nl'. Aan de rechterzijde van het scherm dat opent staan twee buttons. Achter de blauwe button vindt u informatie over de nieuwe gemeente Horst aan de Maas, de rode button geeft informatie over de nieuwe gemeente Venray. Deze website wordt continue bijgewerkt. Als u vragen of opmerkingen heeft over de werking van de site, dan kunt u e-mailen met info@van4naar2.nl. Voor al uw vragen over de grenswijziging zelf kunt bellen met uw gemeente of mailen naar gemeente@venray.nl. Er zal het een en ander gaan veranderen. Dat geldt voor u als inwoner, maar ook als bestuur of lid van een vereniging, als ondernemer met een bedrijf in Blitterswijck, Geijsteren of Wanssum. Maar ook voor de basisscholen en andere instellingen brengt de grenswijziging veranderingen met zich mee. Veel vragen U kunt hierbij denken aan belastingen en subsidies. Maar ook aan regels op het gebied van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Of aan het onderhoud van het openbare groen en andere gemeentelijke eigendommen. Op welke dag wordt uw grijze en groene afvalcontainer geleegd? Op welke manier of waar kunt u in 2010 uw paspoort aanvragen? Wie wordt uw contact persoon bij Werk Inkomen? Hoe vraagt u een bouwvergunning aan? Hoe organiseert u een evenement? Kortom, veel vragen voor u en we zijn er dan ook volop mee aan de slag. De verschillende manieren van werken zijn vergeleken van de twee gemeenten. We werken aan nieuwe voorstellen waarbij het uitgangspunt is dat uw belang voorop staat. Optimaal informeren Nadat de politiek een beslissing heeft genomen over al deze zogenaamde 'harmonisatievoorstellen' informeren wij u hierover in het najaar op verschillende manieren. Bijvoorbeeld via deze speciale informatiepagina's en via de website www.van4naar2.nl, maar ook door middel van informatiebijeenkomsten die we gaan organiseren. Voor bijvoorbeeld de dorpsraden en sport-, carnavals- en muziekverenigingen, voor instellingen op het gebied van onderwijs, jeugd- en ouderenzorg en waar gewenst ook voor ondernemers uit de industriële, agrarische, dienstverlenende en toeristische sector. Op dit moment kunnen we nog niet precies aangeven wat er voor de nieuwe inwoners van de gemeente Venray gaat veranderen. Maar dat er dingen gaan veranderen dat is zeker. Dit doen we met de grootste zorg en duidelijkheid, zoals het een goede gastheer betaamd. Vindt er in de huidige gemeente Venray, of in Blitterswijck, Geijsteren of Wanssum een evenement plaats waarvan u denkt dat het moeite waard is om aandacht aan te geven op deze pagina's? Heeft u een product of een idee, dat met de grenswijziging te maken heeft, bijvoorbeeld een speciaal grenswijzigingsbroodje bij de plaatse lijke bakker? Laat het ons weten via gemeente@venray.nl, ter attentie van Team Communicatie. Dan nemen wij contact met u op voor meer informatie. Theehuis in het Odapark in Venray Colofon Deze pagina is een uitgave van de gemeente Venray, in samenwerking met de gemeente Meerlo-Wanssum. Overnemen van de artikelen mag alleen met toestemming van de eindredactie. Redactie Gemeente Venray Eindredactie Team Communicatie gemeente Venray Fotografie Gé Hirdes, Venray Vormgeving Studio Accent, Venray week 25 adv.indd 11 17-06-2009 16:06:41

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11