Conferentie Plattelandseconomie: bouwsteen voor de Strategische visie Venray Nieuwe werkplek Herindelen, een droom die werkelijkheid wordt? Kijk voor meer informatie op www.venray.nl PEEL EN MAAS Donderdag 18 juni 2009 - Pagina 10 Grenzen verleggen 18 juni 2009 Grenzen verleggen Een gedeelte van die droom hebben we dus al binnen handbereik. Maar blijft het hierbij? Nee dus. Van de Provincie moest het allemaal bestuurskrachtiger en iedere gemeente om ons heen ging dromen van 40.000 inwoners. In dat monopoliespel kreeg Venray er 3.500 inwoners bij en hebben we straks ineens een inwoneraantal van boven de 42.500. De droom werd dus werkelijkheid. Maar kunnen we hem ook waarmaken? Ook voor de mensen in Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. Dat was de afgelopen anderhalf jaar mijn grootste zorg. Maar met een stel voortreffelijke ambtenaren van zowel de gemeente Venray als de gemeente Meerlo-Wanssum hebben we lijnen uitgezet die ervoor zorgen dat er binnen nu en vier jaar een nieuwe gemeente Venray zal staan. "Doet het je dan echt niks om straks het licht uit te doen en de deur van het gemeentehuis voorgoed achter je te sluiten?", zo proberen de mensen het nog een keer. En ja, natuurlijk kijk ik met enige weemoed terug. Ik ben namelijk bijna 25 jaar burgemeester van Meerlo-Wanssum, dus het voelt ook echt een beetje als 'mijn' gemeente. Ik heb me samen met veel inwoners van Meerlo-Wanssum ingezet voor zaken die de moeite waard zijn. Ik ben graag naast burgemeester ook burgervader geweest. Dus ja, van binnen ben ik wel een beetje triest. Niet met tranen, maar gewoon het bekende gevoel bij mooie dingen die over gaan. 'W Venray, focus op mensen mei juni juli augustus september oktober november december Plaatsing personeel Aanbieden voorlopige Informatieavonden voor Verkiezingen Strategische visie 2020 verenigingen, organisaties etc. over veranderingen j januari 2010 Start nieuwe gemeente Venray 'Grenzen verleggen' is de titel van deze nieuwspagina. Zoals u weet, gaan we dat op 1 januari 2010 ook letterlijk doen. Het Wanssumse gedeelte van de gemeente Meerlo-Wanssum, namelijk Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum worden dan toegevoegd aan de huidige gemeente Venray. Wat betekent die grenswijziging voor u? Nu en in de toekomst? Op deze pagina's informeren wij u in de aanloop naar 1 januari over alles wat u moeten weten over de grenswijziging. U krijgt het nieuws en de achtergronden, via columns, via interviews met inwoners én via de ambtenaren die er dagelijks mee in de weer zijn. Ook is er iedere keer een vraag van de maand, waarop we praktische antwoorden geven. Heeft u vragen over de grenswijziging? Dan kunt u bellen met de gemeente Meerlo-Wanssum, met de gemeente Venray of u kunt een mail sturen naar gemeente@venray.nl Maar niet alleen via deze informatiepagina's geven we informatie, voor alle actuele informatie kunt u ook terecht op de website www.van4naar2.nl. Heeft u dat ook wel eens? Dat u wakker wordt met een vage herinnering aan een droom die daarna werkelijkheid blijkt te zijn? Herindelen is de natuurlijke droom van iedere burgemeester. Groter, mooier, meer invloed, beter salaris. En ieder jaar bij de Algemene Beschouwingen vraagt de Gemeenteraad wel op de een of andere manier wanneer eindelijk die 40.000e inwoner wordt ingeschreven. Want ook de gemeenteraad wil groter, maar voor die 40.000e inwoner kan de burgemeester alleen niet zorgen en de raadsleden ook niet. En mooier, meer invloed, beter salaris? Venray is, zonder enig sentiment, een mooie gemeente. Het centrum is aantrekkelijk, het buitengebied is binnen de marges van de voortdurende agrarische ontwikkelingen redelijk geconserveerd. En van een hoger salaris wordt je wel beter maar nauwelijks gelukkiger. Groter, mooier, met veel regionale invloed en uitstraling. Die droom zullen we en kunnen we met z'n allen waarmaken. En daarmee bedoel ik ook u, de inwoners van onze nieuwe gemeente! Burgemeester Jos Waals Niet alleen voor de inwoners van Meerlo-Wanssum verandert er het een en ander per 1 januari 2010. Datzelfde geldt ook voor de ambtenaren van de huidige gemeente Meerlo-Wanssum. Zij krijgen namelijk een nieuwe werkplek! Als op 1 januari 2010 de huidige gemeente Meerlo-Wanssum ophoudt te bestaan, zijn de medewerkers van de gemeente hun vertrouwde werkplek kwijt. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat ze vanaf dan zonder werk zitten; integendeel! Alle medewerkers van Meerlo-Wanssum konden zelf aangeven, of zij 'meeverhuisden' naar de gemeente Horst aan de Maas of naar de gemeente Venray. In totaal hebben twintig medewerkers van Meerlo-Wanssum aangegeven dat zij graag in Venray wilden werken. De gemeente Venray heeft vervolgens zorgvuldig gekeken naar de ervaring van elke afzonderlijke medewerker en heeft voor alle twintig ook daadwerkelijk een passende functie gevonden! Tot die tijd blijven de meeste van die twintig medewerkers werkzaam op hun vertrouwde stekkie in het gemeentehuis in Meerlo. De 'winkel' daar blijft immers nog gewoon open. In januari 2010 verhuizen zij vervolgens naar het gemeentehuis in Venray. En daar zijn zij meer dan welkom! Beppy Bonn: "Ondanks het feit dat het volgend jaar pas officieel wordt, werk ik nu al in de gemeente Venray en het bevalt me erg goed. Ik kreeg een mooie kans en ik heb die gepakt. Het is een hele verandering, van interieurverzorgster naar medewerker bedienpost, maar ik ben erg te spreken over de begeleiding die ik hierbij gehad heb. Ik krijg dagelijks veel klanten aan de lijn, die ik dan doorverbind naar de juiste personen binnen de gemeente "Vind je het niet erg, dat je je eigen gemeente opheft?", zo vragen mensen mij. Mijn eerste reactie is altijd ontkennend. Want uit jarenlange ervaring weet ik dat schaalvergroting bij gemeenten onvermijdelijk is. Daarom heb ik ook in de afgelopen jaren af en toe geroepen dat het bijna onmogelijk was dat Meerlo-Wanssum als zelfstandige gemeente kon blijven bestaan. Daarmee krijg je, behalve publiciteit, ook kritiek over je heen. Maar mijn drijfveer was en is de zorg voor een goed lokaal bestuur, waar de inwoners mee vooruit kunnen. Tegelijkertijd blijf ik in alle nuchterheid erbij dat schaalvergroting echt nodig is; ik sta dan ook volledig achter de grenswijziging. Dat Meerlo-Wansum daarbij opgesplitst wordt tussen Venray en Horst aan de Maas is een extra complicatie in een toch al ingewikkeld proces, zoals fusies nu eenmaal zijn. Maar dat zal mij niet hinderen om mijn bijdrage te blijven leveren aan een naadloze overgang naar de nieuwe situatie. Juist omdat ik zo verknocht ben aan Meerlo-Wanssum, doe ik het liever zelf dan dat ik dit aan een ander moet overlaten. Burgemeester Joep Hahn komen steeds meer ouderen en minder jongeren, en de toenemende betekenis van informatie en communicatietech nologie (ict) vragen om aanpassing van de visie. Deze trends en ontwikkelingen gaan sneller dan we vijf jaar geleden hebben voorzien. Daar spelen we nu met de herziening van de visie op in. Ook door de uitbreiding van Venray met de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum ontstond de noodzaak om de visie aan te passen. Samen met de dorpen, met de belangenorganisaties én de (agrarische) ondernemers is de gemeente in overleg gegaan om een hel der beeld te krijgen van het toekomstige Venray, inclusief het landelijke gebied. Op 23 juni stelt het college van B en W van Venray, na overleg met het college van Meerlo-Wanssum, een voorlopige versie vast. In september of oktober wordt er een een inforaad georganiseerd, een bijeenkomst voor raadsleden en overige organisaties die betrokken zijn geweest in het proces. Bent u óók geïnteresseerd in de toekomstvisie van Venray voor 2020, dan bent u van harte welkom om mee te praten. Meer informatie hierover volgt. Na deze bijeenkomst wordt de visie definitief vastgesteld en heeft Venray een richting voor 2020. De conferentie plattelandseconomie is één van de bijeenkomsten geweest waarin we informatie voor de nieuwe visie Venray 2020 hebben opgehaald. Andere bijeenkomsten waren er op het gebied van wonen, economie en leef baarheid. Projecten en ideeën De conferentie plattelandseconomie ging vooral over de ontwikkeling van het lan delijke gebied. De Provincie en het Rijk stellen de komende jaren veel geld daar voor beschikbaar in Limburg en dus ook in Venray/Meerlo-Wanssum. Er moesten ideeën komen over hoe dit geld besteed gaat worden. En die zijn er gekomen; ruim honderd aanwezigen hebben samen tientallen ideeën bedacht. Uiteindelijk wezen ze de drie meest kansrijke aan om te laten uitvoeren, namelijk 'Koeweid aan de Maas', 'Maatwerk in het landbouwontwik- kelingsgebied' en 'Toeristische Informatie Voorziening'. Voor meer informatie over de conferentie kunt u kijken op www.plattelandinuitvoering.nl. Voor meer informatie over de strategische visie kunt u kijken op www.venray.nl. Op maandag 20 april vond in De Witte Hoeve in Venray de Conferentie Plattelandseconomie plaats. Hier werden ideeën verzameld die de Venrayse plattelandseconomie een stevige impuls moeten geven. De bijeen komst is door het college van Venray ook benut om informatie op te halen ten behoeve van de aanpassingen van de Strategische visie 2020. Strategische visie 2020 Vijf jaar geleden heeft de gemeente Venray een strategische visie geschre ven voor de toekomst van Venray in het jaar 2015. Deze visie moet richting geven aan het te ontwikkelen beleid in de toekomst. Door een aantal ontwik kelingen op het gebied van economie en decentralisatie van overheidstaken is de tijd rijp om de bestaande visie aan te scherpen en de blik van 2015 naar 2020 te verplaatsen. Ook de veranderingen in de samenstelling van de bevolking, er Peter Versteegen: "Door de goede voorlichting over de verschillende mogelijkheden heb ik nu een uitdagende nieuwe baan. Ik heb mee kunnen lopen, kunnen leren van collega's en vanaf 1 juli word ik toezichthouder groen voor Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. En daar ben ik heel blij mee, want ik ken de dorpen goed." week 25 adv.indd 10 17-06-2009 16:06:40

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10