Venray kan financieel een stootje hebben Lei Heidens keert niet terug als wethouder Tijdelijke verhuizing Wijkcentrum Veltum Drie CDA- raadsleden stoppen Subsidie voor Hard voor Hart Politiecontrole A73 OPEN VERKEERSONGEVAL? Advocaten VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Woensdag 20 mei 2009 - Pagina 5 Gevolgen economische crisis werken door in Voorjaarsnota Ook voor de gemeente zijn het financieel onzekere tij den. De ware gevolgen van de economische crisis zul len pas over twee jaar echt duidelijk zijn. Venray is niet alleen sterk afhankelijk van de (dalende) inkomsten van het rijk. De gemeente loopt grote risico's als de grondverkopen voor bedrijven en woningen tegenvallen en het aantal men sen in de bijstand nog verder oploopt. Toch toonde wethou der Patrick van der Broeck (CDA) zich gematigd optimis tisch bij de presentatie van de Voorjaarsnota. De begroting voor 2010 is sluitend, terwijl de jaren daarna een klein tekort van circa twee ton laten zien. De bijna sluitende meerjaren begroting is niet ten koste gegaan van een extra lastenverzwaring voor de burgers. Venray heeft in de afgelopen goede jaren flink wat geld opzij kunnen zetten. Alle reservepotten zijn stevig gevuld en de risicoreserve telt zelfs 5,1 miljoen euro meer dan wettelijk nodig is. Dit bedrag kan worden ingezet om onverwachte tegen vallers op te vangen. "Zes, zeven jaar geleden stonden we er finan cieel veel minder goed voor", zegt Van der Broeck. "We hebben nu behoorlijk wat spek op de ribben. Tegelijkertijd is Venray qua las tendruk een van de goedkoopste gemeenten geworden. Dat was een poos geleden ook heel anders. We zullen het solide financiële beleid dan ook voortzetten." De verkoop van de Essent aan delen aan rWe levert Venray een zak geld van 14,5 miljoen euro op. Het jaarlijkse dividend van ruim acht ton vervalt, maar Van der Broeck denkt de komende jaren een hoger rendement te kunnen behalen. Dit loopt op tot drie ton extra. Gemeenten worden nu al bestookt door banken om het geld voordelig weg te zetten. Ven- ray heeft de meeste langlopende leningen afgesloten bij de BNG (Bank Nederlandse Gemeenten). Van der Broeck wil enkele lenin gen met een hoger rentepercenta ge omzetten tegen een lager tarief. Bovendien kunnen investeringen goedkoop zelf gefinancierd wor- den waardoor geen dure lenin gen nodig zijn. Ook dit levert een behoorlijk rentevoordeel op. De wethouder van financiën denkt niet dat de aangekondigde bezuinigingen van het Rijk voor grote problemen gaan zorgen. "Nee, ik verwacht geen rigou reuze gevolgen. Het zal eerder om tonnen minder gaan dan om miljoenen." Om de meerjarenbe groting sluitend te krijgen, is wel besloten enkele investeringen te betalen uit de algemene reserve. Dit is uitzonderlijk. In 2010 gaat het om een bedrag van 335.000 euro. In 2011 en 2012 is het nog een halve ton. De lijst met speerpunten van Meerlo-Wanssum is wel vermeld in de Voorjaarsnota, maar de mees te financiële gevolgen nog niet. Omdat er nog te veel onduidelijk heid is over bijvoorbeeld het nieu we sportpark, de ontwikkeling van de haven en gemeenschapshuis de Zandhoek in Wanssum. Wel is er alvast 2 miljoen euro gereser veerd voor het project 'het Nieu we Wanssum'. Dit is het geld van de provincie dat Venray voor de herindeling krijgt. Na de Venrayse toezegging aan Wanssum besloten de gezamenlijke gemeenten, ver zameld in de Regio Venlo, om alle herindelingsgelden in te zetten om de Floriade te redden. Toch is de 2 miljoen euro voor Wanssum nu veilig gesteld. De andere speer punten worden straks als afzon derlijke voorstellen in de begro ting van 2010, en mogelijk later, opgenomen. Dat geldt ook voor de budgetten die hiervoor meeko men uit Meerlo-Wanssum. Voor de verbouwing van het gemeentehuis is inmiddels ruim 7 miljoen euro opzijgezet. Vanaf 2012 is er structureel 135.000 euro voor gereserveerd. Daarmee is de financiering nog lang niet rond. Het voornemen om 2 mil joen euro uit de algemene reserve te halen, is uitgesteld. Gezien de onzekere tijden wordt dit over een jaar opnieuw bekeken. De totale renovatie kost 30 miljoen euro. De wijkaanpak in Brukske is nu voor het eerst opgenomen in de Voorjaarsnota. Vanaf 2010 wordt er jaarlijks 540.000 euro geïnves teerd in de openbare ruimte en de verlichting. Ook voor de uitvoe ring van de sociale paragraaf is tot en met 2014 geld uitgetrokken. Volgens recente voorspellingen zal Venray de komende tien, twaalf jaar nog geen last krijgen van bevolkingskrimp. De gemeente wil de bouwproductie op gang houden. Niet alleen om de eco nomie te stimuleren, maar vooral om straks voldoende woningen te hebben als de vraag weer aantrekt. Toch zijn enkele grote bouwpro jecten (Brabander,Gouden Leeuw) opgeschoven in de tijd. Dat geldt ook voor de geplande woning bouw in Merselo, Oirlo, Veulen en Vredepeel. Het streefgetal van jaarlijks 200 nieuwe woningen zal voorlopig niet worden gehaald. Ook de invulling van de bedrij venterreinen de Blakt en de Hulst II loopt vertraging op. Om de grondverkoop te stimuleren, is besloten de grondprijs vanaf 2010 hier niet meer te verhogen. De jaarlijkse bijdrage van 600.000 euro van het Grondbedrijf aan het gemeentelijke huishoudboekje dreigt door de recessie in gevaar te komen. 'Stokje overdragen aan nieuwe garde' Wethouder Lei Heldens (CDA) keert na de verkiezin gen van november 2009 niet terug als wethouder in Ven- ray. Dat heeft hij afgelopen vrijdag in een persbericht bekendgemaakt. "Op een gege ven moment is het gezond het stokje over te dragen aan de nieuwe garde", laat hij weten. Heldens (57) werd in januari 2000 tussentijds wethouder. Hij volgde zijn partijgenoot Frans Janssen op die vanwege gezond heidsredenen vertrok. De CDA'er begon met de portefeuille sociale zaken, milieu en agrarische econo mie. Van 2002 tot 2006 hield hij zich vooral bezig met economi sche zaken, financiën en bedrijfs voering. Sinds de verkiezingen van maart 2006 is Heldens locoburge meester en heeft hij alleen nog economische aangelegenheden in zijn takenpakket. Tijdens de vorige raadsperiode kreeg Heldens zware kritiek te verduren - ook vanuit zijn eigen partij het CDA - over de gebrekkige communicatie met de politiek. Het niet tijdig melden van de forse overschrijdingen bij de nieuwbouw van de publieksba- lie werd hem zwaar aangerekend. Oppositiepartij Samenwerking diende in het najaar van 2005 een motie van wantrouwen in, maar die haalde geen raadsmeerder- heid. In de huidige raadsperiode opereerde Heldens meer in de luwte omdat hij veel taken uit handen had gegeven. Opschud ding ontstond begin vorig jaar toen Venray plotseling stopte met de ontwikkeling van laboratori umpark ScienceLink. Eerder had projectontwikkelaar Van der Looy zich al teruggetrokken vanwege bedreigingen van dierenactivisten. Heldens kreeg landelijke publici- teit omdat hij persoonlijk werd bedreigd. Met als 'hoogtepunt' het neerleggen van een rouwkrans voor zijn deur. Hij kreeg toen ook een tijdje persoonsbeveiliging. Lei Heldens, geboren in Casten- ray, zegt nog niet te weten welk vervolg zijn loopbaan krijgt. "Ik kijk wel wat er op mijn pad komt." Hij maakte vijftien jaar geleden zijn entree in de Venrayse politiek. Als vertegenwoordiger van Ysselsteyn debuteerde hij bij de verkiezingen in 1994 op de zevende plaats van de CDA-lijst. Heldens was destijds secretaris van de dorpsraad van Ysselsteyn en tevens secretaris van de CDA-afdeling Venray. In 1998 werd hij herkozen en hij volgde na de verkiezingen Cees van de Ven op als fractievoorzit ter. Eind 1999 maakte Frans Jans sen zijn tussentijdse opstappen bekend. Lei Heldens werd door de CDA-fractie voorgedragen als diens opvolger. Hij zegde zijn baan op bij de toenmalige veilig ZON in Grubbenvorst en trad toe tot het college. De laatste jaren is het wet houderschap in Venray welhaast een duiventil geworden. Heldens is met zijn ambtsperiode van ruim negen jaar verreweg de langst zit tende bestuurder. Na hem is Hans Teunissen (Lokaal Aktief), die aan- Wethouder Lei Heldens stopt na de verkiezingen. trad in januari 2005, de wethou der met de meeste dienstjaren. In 2008 stapten de twee PvdA-wet- houders Hassan Najja (naar Wonen Horst) en Mathieu Emonts (onder politieke druk) op. Jan Driessen (CDA) keerde niet meer terug na de verkiezingen van maart 2006. In december 2004 hield Frits Ruyten (Lokaal Aktief) het voor gezien. Met het vertrek van Hel- dens en burgemeester Waals per 1 januari 2010 is binnen vijf jaar het complete college van B en W van het toneel verdwenen. Wonen Venray en het bestuur van het Wijkcentrum Veltum, STAV, Coninxhof en gemeente Venray hebben een informatieavond gehouden voor omwonenden van de basisschool Coninxhof geor ganiseerd over de tijdelijke verhuizing van het Wijkcen trum Veltum naar de locatie Downstairs. De verhuizing is nodig omdat door de nieuwbouw van het win kelcentrum met bovenliggende appartementen het wijkcentrum in gedrang komt. Voordat tot daadwerkelijke verhuizing kan worden overge gaan, waren enkele aanpassingen aan het souterrain van de school nodig op het gebied van toegan kelijkheid, veiligheid en gebruik. Zo is er bijvoorbeeld een traplift geplaatst voor mindervaliden. SLOOP Ook vraagt Wonen Venray de gemeente of het mogelijk is enke le invalidenparkeerplaatsen te rea liseren. In het weekend van 23 en 24 mei vindt de daadwerkelijke verhuizing van het wijkgebouw naar basisschool Coninxhof plaats. Weer een week later gaat de sloop van het huidige wijkcentrum van start. De inschatting is dat over 2,5 jaar de nieuwbouw van het wijk centrum klaar is. Door toename van het aantal bezoekers van de school zal de parkeerdruk in de avonduren en op de zaterdagen van de basisschool iets toenemen. De parkeervoorzieningen laten dit toe in de omgeving. Het wijkcen trum verwacht dat dit niet tot pro blemen leidt, omdat in de praktijk sprake is van niet meer dan tien extra personenauto's. Het meren deel van de bezoekers komt met de fiets of te voet. Sociaal beleid Onder de titel Een Rooij(s)e zaterdagmorgen over... houdt de afdeling Venray van de Partij van de Arbeid op zaterdag 23 mei een bijeenkomst over het thema lokaal sociaal beleid. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en wordt uiterlijk om 12.00 uur afgerond. De PvdA is deze och tend te gast bij het Turks ontmoe tingscentrum aan de Beukenlaan in Venray. Voor deze themabijeen komst zijn onder andere vertegen woordigers uitgenodigd vanuit de Thuiszorg, Dichterbij, Mensana, PLIV en de gemeente. Ook te gast is Agnes Wolbert, woordvoerder Zorg van de PvdA in de Tweede Kamer. De discussie staat onder leiding van Mathieu Emonts. De resultaten van deze bijeenkomst dragen bij aan de totstandkoming van het conceptverkiezingspro gramma 2010-2013. Drie van de zeven raadsle den van het CDA doen niet mee aan de komende verkie zingen in november 2009. Sieb Nijssen (66), Paul Litjens (32) en Sjoerd Ewals (26) stoppen om uiteenlopende redenen. Het trio CDA'ers is pas bezig aan zijn eerste periode. De CDA-fractie werd na de ver kiezingen van maart 2006 flink vernieuwd. Meer dan de helft (vier) van de zevenkoppige fractie maakte het debuut in de gemeen teraad. Van het kwartet nieuw komers gaat straks alleen John Michels uit Ysselsteyn nog door. Paul Litjens nam ruim een half jaar geleden het besluit om zich niet meer verkiesbaar te stellen. De melkveehouder uit Leunen kan zijn politieke bijbaan niet meer combineren met zijn bedrijf en gezin. "Er is in drie jaar tijd voor mij veel veranderd. Ik heb onder tussen het bedrijf van mijn ouders overgenomen, ben getrouwd en er is gezinsuitbreiding gekomen. Ik heb een keuze moeten maken", zegt Litjens. "Ik heb daarom beslo ten te stoppen met de gemeente raad. Helaas, want een periode van bijna vier jaar is eigenlijk te kort." Litjens en Ewals zijn verreweg de twee jongste raadsleden in Venray. De gemiddelde leeftijd ligt momenteel tegen de vijf tig jaar. 'Youngster' Sjoerd Ewals (26) is evenals Litjens de politiek nog niet beu. De Ysselsteyner is heel actief in het verenigingsle ven in zijn woonplaats. Eind dit jaar studeert hij af in de richting Bestuurskunde aan de universiteit in Nijmegen. "Rond die tijd ga ik ook een baan zoeken. Met al het vrijwilligerswerk dat ik al doe, houd ik dan te weinig tijd over voor de gemeenteraad. Het is nu al best druk en straks met een volle dige baan helemaal. Het is wel een moeilijke keuze, want ik vind het werk heel interessant", zegt Ewals, die straks hoopt als beleidswer ker bij de overheid aan de slag te gaan. Sieb Nijssen wil op zijn beurt graag plaatsmaken voor de jonge re generatie. "Tijdens de komende raadsperiode word ik zeventig. Het is daarom een goed moment om nu te stoppen. Met de dorps raad en alle andere bestuurlijke functies in Ysselsteyn heb ik het nog druk genoeg", zegt Nijssen, die blij is dat hij een periode heeft kunnen meedraaien in de gemeen teraad. "In de dorpsraad ben je alleen met het lokale gebeuren bezig. Je kent iedereen en de con tacten zijn heel nauw. Als raadslid ben je er voor de gehele gemeen te. Het is heel anders en veel rui mer. Alhoewel ik graag zou willen dat zaken sneller gaan, maar er zijn zoveel mensen die er iets over te zeggen hebben. Ik heb nu zelf kunnen ervaren hoe het politieke proces verloopt." Nijssen heeft geen moment hin der gehad van zijn 'dubbele pet'. Als dorpsraadvoorzitter heeft hij zich bijvoorbeeld niet bemoeid met de mogelijke komst van Pool se werknemers naar het mob-com plex in Ysselsteyn. "Je moet zaken goed gescheiden kunnen houden. Ik vind het alleen maar een voor deel als een raadslid actief is in de gemeenschap. Als je onder de mensen komt, dan weet je ook wat er leeft. En je doet telkens nieuwe ideeën op." Ysselsteyn staat van oudsher bekend als een echt CDA-bolwerk. Drie van de zeven CDA'ers komen uit het Peeldorp. Daarvan stoppen er nu twee. "Gelukkig gaat John Michels wel door. Hij is een uit stekend raadslid. Niet alleen een perfectionist, maar ook een echte vakman", vindt Nijssen, die hoopt dat er zich nieuwe kandidaten uit het dorp aandienen. "De mensen moeten ook wat te kiezen heb ben. Maar drie CDA-raadsleden uit Ysselsteyn is misschien ook wat te veel van het goede." Sieb Nijssen gaat nog niet verlo ren voor de dorpsraad en de Yssel- steynse verenigingen. "Nee, maar ik ga langzamerhand wel denken aan afbouwen. Maar je moet ook mensen kunnen vinden die het over willen nemen. Dan kom je toch vaak bij ouderen terecht die hun eigen tijd wat beter kunnen indelen. Voor jongeren blijkt het toch lastiger om zoveel tijd vrij te maken voor de gemeenschap." De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl De stichting Hard voor Hart krijgt van de gemeente Venray de komende vijf jaar jaarlijks 15.785 euro subsidie. Het geld is bestemd voor het onderhoud van de Automatische Externe Defibrillatoren (AED's), appa raten om mensen met een hartstilstand te reanimeren. De gemeente trekt bovendien bijna 11.000 euro per jaar uit voor de opleiding van vrijwil ligers. Levens redden. Dat is waar het stichting Hard voor Hart, de gemeente en hun samenwerkings partners om gaat. Samen willen ze de hele gemeente voorzien van een dekkend netwerk van Automatische Externe Defibril- latoren (AED's). Plus voldoende vrijwilligers die zijn opgeleid om te reanimeren en deze AED's te gebruiken. De stichting Hard voor Hart is een initiatief van de Junior Kamer Venray. Het project heeft tot doel de overlevingskans van personen met een acute hartcirculatiestil- stand te verbeteren. In samenwer king met de gemeente Venray, de gemeente Meerlo-Wanssum, het Rode Kruis, de EHBO-vereniging, de seniorenraad, en de RAV (Regi onale Ambulance Voorziening) Limburg Noord tracht de stichting een dekkend netwerk van AED's en burgerhulpverleners te reali seren binnen de gemeente Venray en de gemeente Meerlo-Wanssum. Burgerhulpverleners zijn vrij willigers, die zijn opgeleid om te reanimeren en/of een AED te gebruiken. Zij worden opgeno men in een burgerhulpsysteem dat hen via een sms waarschuwt bij een noodsituatie. Dit burger hulpsysteem is in 2008 door de gemeente ingekocht. Na een 112- melding stuurt de meldkamer niet alleen een ambulance naar de patiënt, maar ook twee soorten sms'jes naar vrijwilligers die in de buurt wonen of werken. Eén groep vrijwilligers krijgt een tekst bericht om direct naar de patiënt te gaan om te beginnen met de reanimatie. De andere groep krijgt bericht om de nabije AED op te halen. Omdat een vrijwilliger niet altijd beschikbaar kan zijn, ontvan gen meerdere mensen uit beide hulpgroepen tegelijkertijd een tekstbericht. De Junior Kamer Venray heeft zelf ruim 100.000 euro bijeenge bracht om het project te financie ren. Maar ook het systeem in de lucht houden kost geld. Daarvoor heeft de stichting bij de gemeente aangeklopt. Om het voortbestaan van de stichting Hard voor Hart te waarborgen heeft de gemeente besloten de stichting te subsidi- eren. Met deze subsidie kan de stichting voorzien in onderhoud, vervanging en afschrijving van de AED's en kan de stichting beno digde verzekeringen afsluiten. Daarnaast heeft de gemeente mid delen gereserveerd om jaarlijkse herhalingsopleidingen reanimeren en gebruik AED voor de vrijwilli gers in het burgerhulpsysteem in te kunnen kopen. Bij een uitgebreide Crimecon trole op de A73 ter hoogte van tankstations De Romeinse Put en De Wuust zijn in de nacht van zaterdag op zondag mei door de politie in totaal acht aanhoudingen verricht en 250 boetes uitgeschre ven. De controle duurde van 21.30 uur tot 05.00 uur waarbij alle ver keer in noordelijke en zuidelijke richting werd gecontroleerd. Alle voertuigen en inzittenden wer den onder meer gecontroleerd op openstaande boetes en belastin gen, gestolen voertuigen, gestolen goederen, het gebruik van alcohol en de aanwezigheid van drugs. Daarnaast werd er ook gecontro leerd op het dragen van de gordel, deugdelijke verlichting en voer- tuigtechnische mankementen. Een speciaal afgerichte speurhond werd ingezet om verdovende mid delen op te sporen. De controle is uitgevoerd door de politie van het district Venray in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee, de Belastingdienst, de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), Vei lig Verkeer Nederland (VVN), het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), het Verkeershandhavings- team, de Parketpolitie, de Vreem delingenpolitie, het Openbaar Ministerie en een speurhondenge leider. In totaal werden ongeveer 115 medewerkers ingezet. De politie controleerde onder meer op de aanwezigheid van gestolen goederen. Met behulp van een ultraviolette lamp werd gekeken of de spullen gemerkt waren met SelectaDNA. SelectaDNA is een nieuw middel tegen woninginbra ken. Het product bestaat uit een voor het blote oog onzichtbare onschadelijke vloeistof met een uniek DNA, waarmee waardevolle spullen gemarkeerd kunnen wor den. Het DNA gaat in kieren en putjes zitten en is onmogelijk voor 100% te verwijderen. De vloeistof licht op zodra het beschenen wordt met Ultra Violet licht. Met SelectaDNA gemerkte bezittingen zijn voor de politie snel te herken nen en eenvoudig tot de eigenaar te herleiden. SelectaDNA is in mei 2008 voor het eerst in Nederland geïntroduceerd in de Venrayse wijk het Brukske in het kader van het anti- woninginbraken project Waak voor Inbraak. Zie voor meer informatie www.waakvoorin- braak.nl Er is twee keer een rijbewijs ingevorderd vanwege een te hoge snelheid, namelijk voor respectie velijk 181 en 182 kilometer per uur. Verder zijn elf mensen pro ces-verbaal aangezegd in verband met het overtreden van artikel 8 van de WvW. Hoogst gemeten was 565 ugl. Bij een van deze bestuur ders is een bloedproef afgenomen omdat het vermoeden bestond dat deze bestuurder een rijtuig bestuurde na drugsgebruik. De belastingdienst heeft op 22 voer tuigen beslag gelegd waarvan er veertien zijn afgesleept. De hoog ste openstaande belastingschuld betrof 70.000 euro. Er zijn acht tien personen staande gehouden die nog openstaande boetes had den. Hiervoor werd een totaal bedrag van 2600 euro geïnd. Tevens is er drie keer een kleine gebruikershoeveelheid drugs in beslag genomen. HEMELVAARTSDAG 12.00 - 16.00 uur MARI WANSSUM STAYERHOFWEG 2C WANSSUM ZWEMBADEN, SAUNA'S INFRAROOD CABINES SPA'S

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5