Venrays spreekwoordenboek in eindfase De verhalen die we leven Koester uw Monument OPEN Honderddertigste jaargang - week 21 - woensdag 20 mei 2009 Het boek waar liefhebbers en kenners van de Venrayse streek taal op hebben gewacht, vol met spreekwoorden, spreuken, gezeg des, uitdrukkingen en zegswijzen in de Venrayse streektaal is haast voltooid. De werkgroep, bestaan de uit Jacqueline van den Heuvel, Frits Linssen, Eduard Messemaec- kers en Ad van Zwol, verwacht dat het boek zaterdag 26 september gepresenteerd kan worden. Het boek is op de eerste plaats een naslagwerk, waarin de beteke nis op te zoeken. Deze staan afge drukt in de Venrayse streektaal. De spelling die gehanteerd is staat beschreven in het Venrays Woor denboek, maar ook is er een ver klaring gegeven, hoe de verschil lende klinkers dienen te worden uitgesproken. Daarnaast wordt de letterlijke vertaling in het Nederlands evenals de verklaring en betekenis gegeven. De samen stellers hebben keuzes moeten maken. Dit boek is bij lange na niet compleet omdat de rijkdom van de streektaal zo uitgebreid is, dat niet alles in het verleden is vastgelegd. Ook zijn de meest alge mene en bekende spreekwoorden zoals die in het Nederlands voor- komen, niet opgenomen. Een uit zondering vormen de woorden waarvan de klank(en) afwijken van het Nederlands. Om tot een goede, evenwichtige volgorde te komen is een aantal uitgangspun ten gehanteerd. De spreekwoor den zijn in alfabetische volgorde gesorteerd op het belangrijkste woord: het lemma of trefwoord, ook wel grondwoord genoemd. In principe is het lemma het eerste zelfstandige naamwoord. Komt in de uitdrukking geen zelfstandig naamwoord voor, dan komt het eerste bijvoeglijke naamwoord of bijwoord in aanmerking of, als dit ook niet voorkomt, het eerst voorkomende werkwoord. De spreekwoorden zijn een uitste kend middel om de communicatie makkelijk en doelmatig te laten verlopen. Door het beeldende karakter begrijpen gebruikers van de Venrayse streektaal elkaar doorgaans moeiteloos. Bovendien verlevendigen zij het taalgebruik. De zowel figuurlijke als letterlijke aspecten zijn voor de streektaalge bruikers vaak een uitnodiging om grappige effecten te bereiken. Het boek is geïllustreerd met ruim 150 speciaal voor dit boek gemaakte tekeningen van Niels Vergouwen uit Nijmegen. Deze jonge kunste naar weet bij de gebruiker met zijn originele en rake schetsen van mensen, dieren en objecten helderheid te verschaffen. De opgenomen woorden worden door zijn illustraties heel begrij pelijk. De Venrayse streektaal zit vol met spreekwoorden, spreuken en gezegdes en het zijn stuk voor stuk juweeltjes van beeldende zeggingskracht en meestal humo ristisch. Daarnaast vertellen ze precies waar het op staat. Het zijn vaak kernachtige korte zinnen en maken complexe zaken op een eenvoudige wijze duidelijk. En als men er even bij stilstaat, merkt men toch hoe men in het dage lijkse leven te maken krijgt met spreekwoorden en gezegden. Het Venrayse spreekwoorden boek geeft op ongeveer 420 pagi na's ruim 5500 spreekwoorden, spreuken, gezegdes, uitdrukkin gen en zegswijzen. Het wordt een volkskundige verzameling die in Venray is opgetekend, en gebruikt is en nog tot op de dag van van daag gebruikt wordt. Na het Ven- rays Woordenboek uit 1991 is dit de tweede grote uitgave van Veld- eke Venray. De GGZ Noord- en Midden-Lim burg en de Universiteit Twente zoeken 55-plussers die mee wil len doen aan de cursus De ver halen die we Leven en aan een onderzoek naar de effecten er van. De cursus is gericht op 55- plussers die behoefte hebben om 'op verhaal te komen', om het leven vervolgens nieuwe kleur te geven. De cursus helpt mensen om de balans op te maken als zij bijvoorbeeld last hebben van som berheid of spanningen. Onder des kundige begeleiding aan de slag met de levensloop, overdenken en misschien alsnog verwerken van verlieservaringen, conflicten of schuldgevoelens. Daarbij is het ook belangrijk om op zoek te gaan naar de meest waardevolle erva ringen. Zo ontdekt men de eigen mogelijkheden en krachten en dat geeft vaak een positief gevoel en nieuw elan. Eerder onderzoek toonde aan dat deelname aan De verhalen die we Leven in 35 pro cent van de gevallen verhindert dat klachten overgaan in een depressie. Het huidige onderzoek bekijkt of deelname aan de cursus ook de algehele gezondheid ver betert. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten van telkens twee uur en wordt gegeven in Venray. Voor vragen of aanmelden kan men contact opnemen met Infor matiecentrum Geestelijke Gezond heid via telefoon (0478)527066 of via e-mail igg@ggznml.nl. Op www.deverhalendieweleven. nl. staat meer informatie over het belang van de persoonlijke geschiedenis, over de methode De verhalen die we Leven en over het onderzoek. Marieke Goemans speelt hoofdrol in musical Heks! Nieuw gemengd koor in Venray Op de foto staat de Heilige Mariakapel op de splitsing van De Kooy en het Kamillepad in Wanssum. De oorspronkelijke kapel, vermoedelijk daterend uit de tweede helft van de 19e eeuw, stond tot 1991 aan de Burgemees ter de Weichshavenstraat, aan een gedeelte weg dat eerder deel was van De Kooy. Door vestiging van industriële bedrijven in de omge ving en ook door wegreconstruc- ties raakte de kapel echter in de verdrukking. Dat had tot gevolg dat de kapel tenslotte tegen een muur van 'Kersten Profiel en Plaat werk', thans 'Kersten Europe B.V', kwam te staan. Bij het in gebruik nemen van een nieuwe fabrieks hal door dat bedrijf schonk de directie fl. 25.000,- voor het her plaatsen resp. het herbouwen van deze stille geloofsgetuige uit vroeger tijden. Het bedrag diende tevens voor het renoveren van andere nog bestaande kruisen en kapellen in Meerlo-Wanssum. Daarvoor was intussen een Stich ting opgericht die de schenking in dank aanvaardde. De kapel werd herbouwd en prijkt sindsdien ver derop langs De Kooy in de lom mer van enkele oude bomen in een rustige landelijke omgeving. Het gebouwtje is eigendom van het R.K. Kerkbestuur van Wans- sum. De herbouwde kapel is andermaal gebouwd in baksteen en wel in kruisverband. Het is voorzien van twee topgevels, tuit- gevels, met daartussen een met leien gedekt zadeldak. Ook nu weer is op de kapel een ijzeren kruis aangebracht: het siert de top van de voorgevel. Een spitsboog deuropening met een smeedijze ren open draaihek geeft toegang tot de kapel. Ter linkerzijde van de entree bevindt zich in de muur een offergleuf. In een beeldennis, achter een ijzeren hekwerkje en een glasdeurtje, staat een mooi ingetogen beeld van O.L. Vrouw met Kind. Dat beeld is een kopie, het oorspronkelijke waardevolle beeld wordt om veiligheidsrede nen elders bewaard. Opvallend is het aantal aanroepingen op de wanden van de kapel. Op de ach terwand in de kapel: 'S.T.A. Maria ora pro nobis' (Heilige Maria, bid voor ons). Verder is aan de bui tenzijde van elke gevel een steen met een aanroeping in het met selwerk ingelaten. De kapel werd op zondag 26 mei 1991 ingewijd door pastoor Te Plate. Men trok in optocht naar de kapel onder muzikale begeleiding van fanfare Concordia. Daar werd ook het woord gevoerd door burgemees ter J.H. Hahn, voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen in Meerlo-Wanssum. Foto en redactie Frans de Roos. Bron Stichting Kruisen en Kapellen in Meerlo-Wanssum. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. De musicalafdeling van Kunstencentrum Jerusalem in Venray besluit het seizoen met de uitvoering van de musi cal Heks! Op zaterdag 30 mei om 19.00 uur en zondag 31 mei om 15.00 uur wordt de musical twee keer opgevoerd in Schouwburg Venray. De hoofdrol is weggelegd voor de 13-jarige Marieke Goemans uit Venray. De musicalafdeling van Kun stencentrum Jerusalem bestaat uit twee groepen: de musicalklas en de productiegroep. "In de musi calklas zitten kinderen van acht tot veertien jaar die nog weinig tot geen ervaring hebben met het spelen in een musical. Gedurende het jaar wordt er les gegeven in de vakken zang, dans en theaterspel. Daarnaast wordt er gewerkt aan de integratie van deze disciplines in een aantal scènes", aldus Myrna van den Bosch van Kunstencen trum Jerusalem. Myrna: "Aan het begin van het jaar konden de oudere leerlingen auditeren voor een rol in de productiegroep. Hieruit zijn de veertien meest getalenteerde leerlingen gekozen. Voor deze groep is een musical, Heks, gemaakt, waar iedereen een rol in heeft." Hoofdrolspeelster Marieke Goe- mans maakt deel uit van de pro ductiegroep. Zingen is haar met de paplepel ingegoten. "Ik heb zingen altijd al heel leuk gevonden. Vanaf mijn zevende ben ik er echt mee aan de slag gegaan. Ik heb vooral wat met musicals, dansen en zin gen. Die combinatie vind ik prach tig." De productiegroep bestaat uit talenten die extra begeleiding krijgen. Tot groot genoegen van Marieke die zich in het afgelo pen seizoen helemaal heeft uitge leefd. "Doordat we apart begeleid werden, heb ik dit jaar heel veel geleerd. Vooral als het gaat om het verbeteren van technieken. Op zanggebied ben ik echt vooruit gegaan door mijn stem beter te gebruiken." Musicals ademt ze met volle teugen in. Ze bezoekt regelmatig de schouwburg om te kijken naar haar grote voorbeelden. Favoriete musicals heeft ze genoeg. "The Lion King, Tarzan, Fame, Doe Maar, Grease", ze somt met gemak een rijtje op. Ze verheugt zich al op een uitstapje naar Londen, met haar moeder. "We gaan misschien een weekendje naar Londen. Dan gaan we zeker naar Broadway of West End. Dat is echt genieten." Voordat het zover is, staat nog eerst de musical Heks op het pro gramma. Ze was eerder al te zien in de musical Katten, leefde zich uit tijdens de Traay Out van het Raayland College. De laatste repe tities voor Heks staan op stapel. "Het is een ontzettend leuk jaar geweest met iedere zaterdag twee uur repetitie en op vrijdagavond geregeld extra zangrepetities. Voor het eerst hebben we ook via een script gewerkt. Met vaste teksten, dat is toch heel anders dan impro- viseren. We zijn er als groep in ieder geval klaar voor." De musical Heks is gebaseerd op het boek Heksendochter van Celia Rees. Het verhaal speelt zich af in Engeland, 1659. Mary (gespeeld door Marieke Goemans) is veertien wanneer haar groot moeder wordt opgehangen, omdat ze ervan beschuldigd wordt een heks te zijn. Een mysterieuze vrouw zorgt ervoor dat Mary kan vluchten. Ze brengt haar naar een groep mensen die een nieuw leven willen beginnen in Amerika. Mary sluit zich bij deze groep, zeer gelovige puriteinen aan en gaat met ze mee naar het nieuwe land. De overtocht per boot is erg zwaar en het leven in het beloof de land blijkt ook niet wat ze er van gehoopt hadden. Mary maakt kennis met indianen en raakt met ze bevriend. Ze is en blijft een bui tenstander in de gemeenschap. Als de winters zwaar worden, mensen en dieren sterven, angst en bijge loof zich meester maakt van de puriteinen, gaat men op zoek naar een oorzak van hun ongeluk. Marieke Goemans is heel blij met haar rol. "In de afgelopen jaren hoop je steeds op de hoofdrol in de musical, nu heb ik hem. Dat vind ik fantastisch. Het is geen heks zoals de mensen zich voorstellen uit de middeleeuwen. Eentje met kwade bedoelingen die op een bezem door de lucht vliegt. Deze heks beschikt wel over bepaalde krachten." Op de vraag of ze zelf ook wel eens iets van een heks heeft, begint ze te lachen. "Nee, eigenlijk ben ik wel lief. Al kan ik natuurlijk ook wel kattig zijn." Heeft ze nu al de zenuwen voor de voorstellingen? "Nee, nu nog niet. Al is het natuurlijk wel heel span nend. Ik doe gewoon mijn uiterste best en geniet ervan." De musical Heks moet een voorbode zijn voor meer. Het liefst wil ze van haar pas sie, haar beroep maken. De VWO-2 leerlinge aan het Raayland College droomt hardop van een toekomst als musicalster. Het liefst gaat ze naar het conservatorium, richting musical. Maar ze is slim genoeg om te beseffen dat niet voor ieder een een rol als musicalgrootheid is weggelegd."Ik heb nog tijd genoeg om te kijken wat ik precies wil. Ik geniet van musicals, maar het is misschien beter om me breder te oriënteren." Kaartjes (9,50 euro per stuk) voor de voorstellingen zijn te koop bij Kunstencentrum Jerusa lem in Venray. Dat er een nieuw gemengd koor in Venray is, was al bekend. Vocal Group Transpa rant is een initiatief van drie zussen uit Venray. Nicole Keu- nen (37), Henriëtte Laurensse (43) en Anita Wetterhahn (49) vonden het tijd voor een ver nieuwend en dynamisch koor en de opkomst bij de eerste repetitie belooft niets minder dan dat. Door Sanne Claessens Anita is de enige van de drie die al van jongs af aan bekend raakt met het zingen in koren, samen met haar vader.Toch is het Henriët- te die zich als eerste opgeeft voor een stemtest bij popkoor Venrode in Venray, ongeveer vijf jaar gele den. Anita gaat dan eigenlijk mee met haar zus voor de gezelligheid, maar ook zij doet een stemtest en het duurt niet lang voordat Nicole volgt en ze bijna gelijktijdig begin nen bij Venrode. Bij dit koor doen ze veel ervaring op, niet alleen met zingen, maar ook met optre den en staan ze meer dan eens bijvoorbeeld op de planken van Schouwburg Venray. Begin dit jaar stappen ze alle drie uit het koor. "Soms lopen dingen gewoon zoals ze lopen. Wij hadden het gevoel dat er meer was. We wilden een grensverleggend gemengd koor met een breder genre. In Venray heb je het Venrays Mannenkoor en je hebt Venrode, wat bestaat uit alleen maar vrouwen. Dan heb je uiteraard ook Close Harmony Group Confetti niet te vergeten. En toch waren we op zoek naar nog net iets anders. Zo is ons idee voor Transparant geboren", vertelt Anita. Al snel volgt dan de werving van de leden. Want is Venray ook op zoek naar dat vernieuwende? Al snel blijkt van wel, als de aan meldingen binnenvliegen. Woensdagavond 13 mei vond in de Bernadetzaal in de Witte Hoeve de eerste repetitie plaats, waar meer dan vijftig mensen zich mel- den. "Na onze inloopavond eerder dit jaar hadden we al snel vijfen twintig aanmeldingen binnen, maar het aantal bleef maar stijgen. Inmiddels zitten we bijna aan de zestig en dat is natuurlijk gewel dig", aldus Nicole. Zus Henriëtte is ook erg blij met de start van het koor. "We hebben veel geadver teerd in omgeving Venray, maar ook net daarbuiten juist. Daarbij is het een nieuwe koor, niemand kent elkaar en dat maakt het meer laagdrempelig voor mensen om zich aan te melden. Iedereen start op hetzelfde punt en ervaring hoef je in principe niet te hebben. Dat betekent overigens niet dat wij niet erg ambitieus zijn en wel degelijk kwaliteit willen nastre ven." De dames hebben het zo aan gepakt dat je je kunt aanmelden voor een workshop die bestaat uit acht repetitieavonden en natuur lijk als afsluiting een uitvoering in de Witte Hoeve op 15 juli 2009. Vocal Group Transparant is vol gens de drie erg duidelijk in waar het koor voor staat en waarin het verschilt van andere koren. "Het komt neer op drie dingen", legt Anita uit. "Ten eerste zijn we grensverleggend, zowel in dat we niets leeftijdsgebonden maar wel gemengd zijn. We concentreren ons op populaire muziek en stre ven naar een enorm breed genre qua muziek. Ten tweede is de locatie een uitblinker voor ons, de Witte Hoeve, waar we samen kun nen komen in een mooie zaal en na afloop met zijn alleen nog even kunnen napraten. En als laatste hebben we een geweldig inspire rende dirigent!" Dirigent René Pisters (47) uit Echt is van beroep musicus. Overdag is hij docent muziek op scholengemeenschap St. Ursula te Horn, en in de avonduren is hij al bijna dertig jaar bezig als dirigent van koren en orkesten. "Via via kwamen we in contact en hebben ze mij gevraagd om te 'helpen'. De eerste repetitie viel helemaal niet tegen. De mensen waren enorm enthousiast en pikten direct veel op. Natuurlijk is het nog aftasten een aanvoelen in het begin, maar ze wilden ook echt zingen en dat erg fijn." Nicole, Henriëtte en Anita heb ben nog een aantal zaken op hun verlanglijstje staan, zoals een combo met andere muzikanten. Ze zijn ervan overtuigd dat Trans parant het bijzondere niveau van andere koren in de omge ving minimaal kan evenaren. Wilt u meer informatie over het koor, neem dan een kijkje op de web site www.vocalgrouptransparant. nl, waarop u tevens een link naar de site van René Pisters vindt. HEMELVAARTSDAG 12.00 - 16.00 uur MARI WANSSUM STAYERHOFWEG 2C WANSSUM EN MAAS L "Ik geniet van musicals" Transparant: vernieuwend en grensverleggend ZWEMBADEN, SAUNA'S INFRAROOD CABINES SPA'S

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15