Een kamer op het kerkhof H Nederland wil minder Brussel Vredepeler mag verkochte grond blijven gebruiken Ryanair blijft op Weeze vliegen Tentoonstelling over het riool Opnieuw forse straf geëist tegen inbreker Nede ff ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN SUGCBTU/B PEEL EN MAAS Donderdag 7 mei 2009 - Pagina 3 Belevingstheater Duitse militaire begraafplaats De Duitse militaire begraaf plaats in Ysselsteyn is ruim twee weken het decor voor de theaterproductie Een kamer op het kerkhof, een stuk 'over oorlog en vrede en doden en dromen'. Per avond is plaats voor maximaal honderd bezoekers. Een kamer op het kerkhof is een echte theaterbelevenis. Bezoekers lopen letterlijk het verhaal in. Het eerste deel van de voorstelling speelt zich af tijdens een stevige wandeling over de schemerige begraafplaats, waar het vrolijke gefluit van merels en het krassen van de kraaien door elkaar klinkt. Langzaam zakt de zon over de ruim 32.000 graven van Duitse militairen. Hun namen klinken. Af en toe hoor je: 'Ein Deutscher Soldat'. Dat staat voor de ruim 5.000 onbekenden, die hier ook begraven liggen. De bijrollen in het stuk worden ingevuld door spelers uit de regio Ysselsteyn. Hun begeleiding maakt de stille tocht theatraal, waardoor het publiek voorbereid wordt op een wonderlijke ontmoeting in een militaire loods. Daar staat namelijk een kamer die als twee druppels water lijkt op de kamer van Anne Frank. Die kamer is onderdeel van het tweede deel van de voorstel ling. "Dat zijn eigenlijk twee afzon derlijke monologen die aan het slot bij elkaar komen", legt de uit Ysselsteyn afkomstige Odette de Theije uit. Zij speelt de vrouw, die helemaal opgaat in de wereld van Anne Frank. In die wereld dringt Horst Weiss binnen, een 15-jarige Duitse soldaat, gespeeld door Piet van der Pas, die niet weet dat hij is gesneuveld. Hij beziet alles vanuit het perspectief van het voorjaar van 1945. De schrijver van het scenario, Kees van der Zwaard, die eerder een productie maakte rond Kamp Vught, wil wegblijven van de diep ingesleten clichés over de Tweede Wereldoorlog. "Eigen lijk gaat het verhaal over twee 15- jarige jongeren, die op een heel verschillende manier in een oorlog terechtkomen. Allebei ver vuld van toekomstdromen, allebei gemangeld door de geschiedenis". Tegelijkertijd wil hij ook vraagte kens zetten bij de verzakelijking van het leed. Door het verhaal van één soldaat te vertellen komt de oorlog heel dichtbij. Ruud Hen driks, geboren in Venray en als jochie al gefascineerd door de begraafplaats, doet de regie. Hij heeft gekozen voor een verstilde verbeelding van de tekst, die de blik van een filmregisseur toont. Samen met Kees van der Zwaard werkt hij momenteel aan Kogel vrij, een tweedelig televisiedrama over een soldaat, de terugkeert uit Uruzgan. Uitzending staat gepland voor mei 2010. Roelof van Wijn gaarden en Marcel Siebers compo neerden de muziek. De coördina- Oud-Venrayse Nicole van Gemert (SP) ziet het graag anders in Nederland Odette de Theije uit Ysselsteyn en Piet van der Pas spelen de hoofdrollen. tie van Een kamer op het kerkhof is in handen van stichting Brink. Het stuk is nog te zien op 8, 9, 10, 16 en 17 mei. Aanvang alle dagen: 20.30 uur. Tip voor bezoekers: Een kamer op het kerkhof is een echte 'reis', dus wandelschoenen zijn aan te bevelen. Locatie: Duitse militaire begraafplaats/Jeugd Ont- moetings Centrum, Timmermann- sweg 75, 5813 AM Ysselsteyn. De entree bedraagt 15 euro p.p. Web site: www.stichtingbrink.nl Reser veren kan via tel. 0478-541916 of info@joc-ysselsteyn.com. Ook ver koopt de VVV Venray kaarten. Nicole van Gemert (33) woont tegenwoordig in Utrecht, maar bekommert zich om heel Nederland, en ook zeker ook om Venray waar ze regelmatig nog te vinden is. Nicole is altijd al politiek actief geweest, in meer of mindere mate, maar staat nu op de kan didatenlijst van de Socialisti sche Partij voor de Europese Unie op een derde verkiesbare plaats. Door Sanne Claessens Al op jonge leeftijd trekt de politiek aan Nicole. Als ze dertien is richt ze namelijk SPJongeren op. Het heeft misschien niet veel om het lijf, maar wel is dan al duide lijk dat ze bezig is met de wereld om zich heen. Na in Venray op Jerusalem gezeten te hebben, ver huist ze naar Maastricht om daar aan de studie Cultuurwetenschap pen te beginnen. "Het was een erg brede studie. Ik leerde over ont wikkelingssamenwerking, socio logie en filosofie bijvoorbeeld. Als student interesseerde ik me ook voor organisaties als Amnesty en tussendoor maakte ik reizen naar India en Ghana, waar ik vrijwil ligerswerk deed", vertelt de oud- Venrayse. Nadat ze de studie cultuurwe tenschappen heeft afgerond, trekt de politiek opnieuw aan Nicole. Ze verhuist naar Utrecht en gaat als beleidsmedewerker aan de slag in de Tweede Kamerfractie van de Socialistische Partij (SP) in Den Haag. De vraag waarom ze voor deze partij kiest, ligt natuur lijk voor de hand. "In mijn ogen is de SP als enige partij echt soli dair. We worden door anderen nog wel eens gezien als een partij die alleen maar opkomt voor de mensen aan de onderkant van de samenleving en die het moeilijk hebben, maar dat is helemaal niet zo. We zijn juist voor gelijkwaar digheid en gelijke kansen. Voor iedereen dus!" Nicole is er duidelijk in waar ze voor staat en in gelooft. Volgens haar heeft de Europese Commis sie in Brussel te veel te zeggen en worden de burgers, de werk gevers onderschat en delven zij hierdoor het onderspit. "De crisis waarin we nu zitten is een mooi voorbeeld. Iedereen is nu bezig met het oplossen ervan, maar wie kijkt er eigenlijk naar de oorzaak? Zoveel bedrijven zijn geprivati seerd in Nederland in de afge lopen tijd. Denk aan de postbe drijven, het openbaar vervoer, de energieleveranciers en het zorg verzekeraars. Het doel was om alles voordeliger te laten worden en dat is ook gebeurd, ja! Voorde liger voor de staat en de werkge vers worden erdoor beschermd maar hoe zit het met de werkne mers?" Nicole van Gemert is van mening dat al deze concurrentie niet goed is voor Nederland en dat ze te veel luisteren naar wat er in Brussel voor hen beslist wordt. Daarom is het motto van de SP ook Nederland wil minder Brus sel. "Venray wil minder Brussel", voegt Nicole daaraan toe, "ik kan echt boos worden als ik zie waar we soms mee bezig zijn. Het zou in mijn ogen verstandiger zijn om bij elke beslissing eerst te bekij- ken of we het zelf beter kunnen of de hulp en steun van Europa echt nodig hebben." Volgens Nicole is het van groot belang dat er een gezicht wordt gegeven aan wat Europa doet. In Nederland is de opkomst van stemmers tijdens de verkiezingen in vergelijking met andere lan den vaak laag, maar Nicole staat daar niet van te kijken. "Meer dan de helft van Nederland heeft bij voorbeeld 'nee' tegen de grond wet gezegd, maar wat doen ze, ze nemen de wet toch aan. Hoe kun je je dan als stemmer gehoord voelen?" Op dit moment is Nicole druk bezig met de voorbereidin gen van de verkiezingen. Ze wil zoveel mogelijk mensen een hel der beeld geven van waar we aan toe zijn met zijn allen in Neder land. Met het project Buurten in de buurt van de SP gaan de mede werkers van de partij echt de wij ken in met een eigen krant en luis- teren en praten ze met de mensen. Volgens Nicole is het van groot belang een binding te hebben met wat er gebeurt onder mensen om je heen. Op deze manier hoopt ze deze binding te creëren en veel informatie te kunnen verstrekken. De boodschap die ze naar buiten wil brengen, is duidelijk. "Brussel is verspillend, bemoeizuchtig en voelt zich te groot. Dat moet stop pen, er moet meer gekeken wor den naar de oorzaken, zodat we dingen echt kunnen gaan oplos sen." Op 4 juni vinden de verkiezin gen plaatsvinden. Nicole staat op een derde verkiesbare plek en dat houdt in dat de SP minimaal twaalf procent van de stemmen moet ontvangen, wil Nicole ook daadwerkelijk in het parlement in Brussel terechtkomen. Ze heeft er vertrouwen in. "SP'er ben je altijd, dus zelfs als het zo mocht zijn dat ik het zelf niet red, zou ik toch naar Brussel kunnen verhuizen om daar mijn steentje bij te dra gen en de rest te ondersteunen waar nodig." Nicole hoopt op haar manier Nederland in te gaan laten zien wat er aan de hand is en de steun krijgen die haar partij nodig heeft. Venraynaar krijgt klappen in Venlo De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie verdach ten van een ruzie op de Parade in Venlo aangehouden. Bij de ruzie werd, even voor vier uur, een 22- jarige man uit Venray geslagen. Hij viel, had een hoofdwond en raak te korte tijd buiten bewustzijn. De verdachten zijn een 18-jarige vrouw uit Venlo en twee mannen, een van 19 en een van 22 jaar, uit Venlo. Het slachtoffer uit Venray kon het ziekenhuis na behande ling weer verlaten. De politie onderzoekt de zaak. Gemeente maakt uitzondering De gemeente Venray heeft onlangs een perceel van 11.200 vierkante meter gekocht van eigenaar Piet Botden in Vrede- peel. De gemeente wil het stuk grond, aan de achterzijde van de woningen aan de Johan van Stalbergweg, over een aantal jaren gebruiken voor woning bouw. Na de verkoop maakte Botden duidelijk dat hij de grond graag wil blijven gebruiken tot aan het moment dat de gemeente daadwerkelijk met woningbouw gaat beginnen. Dit kan nog wel enkele jaren duren omdat Vrede- peel voorlopig nog ruimschoots vooruit kan met twee lopende bouwprojecten van respectieve lijk zeven en vijf woningen. Tij dens de onderhandelingen met de gemeente is het gebruiksrecht nooit ter sprake gekomen. De Vre- depeler ging ervan uit dat dit van zelfsprekend was. Maar het beleid van de gemeente is juist dat geen gemeentegrond gratis in gebruik wordt gegeven aan derden. In de akte van levering staat ook dat de gemeente het gekochte perceel direct in eigen gebruik en genot kan aanvaarden. Piet Botden, die lid is van de dorpsraad, heeft de gemeente dringend verzocht het perceel voorlopig te mogen gebruiken. Hij geeft aan dat hij de grond beter kan beheren dan de gemeente Venray. Bovendien is hij nogal gehecht aan 'zijn' grond en Botden garandeert dat het terrein niet zal verrommelen door dumping van afval. Het college heeft toestem ming gegeven om af te wijken van de normale gang van zaken. Onder betaling van een waarborgsom van 5.000 euro mag de voormali ge eigenaar het perceel in gebruik houden totdat de gemeente het nodig heeft. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer De Ierse prijsvechter Rya nair blijft op Weeze vliegen. Eerder dreigde Ryanair te stoppen met het vliegen op de luchthaven van Weeze, net over de grens bij Bergen. De Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen beperkte onlangs de openingstijden van het vliegveld na klachten uit de omgeving. Die beperking is nu weer verruimd. Daardoor kan Ryanair weer vliegen tussen 6 uur 's ochtends en half 12 's avonds. Het bedrijfsleven in Limburg en Centraal Gelderland is tegen de inperking van de vliegtijden van Airport Weeze. De inperking is het gevolg van een uitspraak van de rechtbank in Münster vorige week. In een brief aan de Bezirksregie- rung Düsseldorf, die verantwoor delijk is voor de vergunningen van de luchthaven, onderstre pen de Kamers van Koophandel, MKB, VNO-NCW en het Regionaal Bureau voor Toerisme KAN het belang van Airport Weeze voor de economie in de regio. Als de vliegtijden worden ingeperkt, heeft dit negatieve gevolgen voor de bedrijfsvoering van de lucht haven. Voor luchtvaartmaatschap pijen, waaronder Ryanair, vormt Weeze dan geen aantrekkelijke thuisbasis meer. De ontstane situ atie is volgens de briefschrijvers verontrustend. De inperking van de vliegtijden van de luchthaven gaat volgens hen ten koste van duizenden arbeidsplaatsen en miljoenen euro's aan bestedin gen. Airport Weeze trekt bedrij ven, bezoekers en investeerders aan. De overgrote meerderheid van het regionale bedrijfsleven vindt de aanwezigheid van Airport Weeze dan ook zeer belangrijk; meer dan de helft van alle bedrij ven zegt van de luchthaven te pro fiteren. De luchthaven vormt een belangrijke vestigingsplaatsfactor omdat het internationaal profiel en de bereikbaarheid van de regio erdoor verbeteren. Specifiek voor de toeristische sector betekenen de beperkte vliegtijden en een eventueel vertrek van luchtvaart maatschappijen als Ryanair een groot verlies van inkomsten. Er maken jaarlijks ruim 1,5 miljoen passagiers gebruik van Airport Weeze. De bestedingen van deze reizigers dragen voor een belang rijk deel bij aan de economische ontwikkeling in Centraal Gelder land en Limburg. Airport Weeze heeft een omvangrijk verzorgingsgebied en groeipotentieel. Dit biedt grote kansen voor de regionale econo mie. Een verminderde bedrijfs voering is funest voor deze groei verwachting en daarmee voor de bedrijvigheid in Gelderland en Limburg. Het bedrijfsleven onder steunt dan ook alle mogelijke inzet om ruimere vluchttijden van de luchthaven te waarborgen. Een gezond Airport Weeze is voor de regio essentieel, aldus het bedrijfs leven. Op avontuur in het riool? Dat kan met de interactieve tentoon stelling 'Het riool leeft' die van 13 tot en met 28 mei te zien is in de publiekshal van het gemeentehuis. U kunt tijdens openingstijden van de publiekshal zelf rondkijken. Het riool stinkt, het is vies en het is maar goed dat het diep onder de grond zit. Een riool moet gewoon goed werken. Maar daar komt veel bij kijken. Om dat te laten zien organiseert de gemeente de ten toonstelling Het riool leeft. De ten toonstelling neemt u als het ware mee op een trip door het riool. Interactief, verrassend, informatief en ook entertainend. Bezoekers aan de tentoonstelling kunnen onder meer met een camera een aantal riolen inspecteren, met hulp van een computerprogram ma het rioolsysteem van een wijk of dorp verbeteren, of gewoon kijken hoe het riool werkt. Een 'torenflat' laat zien hoe het riool in huis werkt: waar produceer je veel afvalwater? Wat mag er door het toilet worden gespoeld en wat niet? Geluidsfragmenten en licht effecten ondersteunen de tocht door de torenflat. In samenwer king met het centrum voor Land bouw Natuur en Milieueducatie Mooiland heeft de gemeente de groepen 7 en 8 van alle Venrayse basisscholen uitgenodigd de ten toonstelling te bezoeken. Speciaal voor hen is een interessant pro gramma samengesteld. Het Openbaar Ministerie (OM) in Roermond heeft opnieuw een forse straf geëist tegen een inbre ker. Als het aan het OM ligt, dan verdwijnt de 22-jarige Ibrahime Z. voor 42 maanden in de gevan genis. Justitie beschuldigt de man ervan meerdere inbraken te heb ben gepleegd. De verdachte sloeg met name in Horst - aantal inbra ken op oudejaarsnacht in 2007 - en in Venray zijn slag. Hij stal onder meer autosleutels, mobiele telefoons, geld, auto's, sieraden en fototoestellen. De man wordt er ook van verdacht in de nacht van 26 op 27 september 2008 aan de Eikenlaan in Venray een inbraak te hebben gepleegd. Daarbij maakte hij onder meer een tas, geld, een bankpas, een rijbewijs, een pas poort, een fototoestel, een sleutel bos en een auto buit. De rechter doet in deze zaak op vrijdag 8 mei uitspraak. De zaak tegen de 20- jarige El Houssain A.S. werd door de rechtbank aangehouden. Ook hij wordt verdacht van inbraken en van overvallen met geweld in onder meer Gennep, Venray (24 november 2008) en Milsbeek. De man wordt verder beschuldigd van het bedreigen van twee slacht offers met de dood. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Vervolg voorpagina Appartementen op locatie slagerij In eerste instantie wilde de gemeente maximaal 28 apparte menten toestaan. Alhoewel er nu sprake is van een 'overladen pro gramma' wordt het licht toch op groen gezet. Ook de commissie ARK heeft het plan goedgekeurd. Het hoogste deel van het complex komt aan de Oostsingel met laag bouw aan de Landweertweg. Het parkeren (in totaal 45 vakken) wordt deels ondergronds opge lost. Het complex krijgt een ontslui ting aan de Landweertweg. De gemeente verwacht wel bezwa ren van omwonenden tegen het plan. Gezien de 'emotionele waar de van het pand Drabbels' en de invloed van de nieuwbouw op de omgeving. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) labobank f ijtuig^aoui z.aivi uu iuii uvct uu oiuil mij cnvaai nuuiui vtu. ujll vuiu vtut iwvjkw±±±oiviiw±±±\>.ii, ojjl^u^i nttruui uu in INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching rexAco

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3