St. Anna geen elitewijk Echt even terug naar toen! Jeugdmiddag fietsvierdaagse PAK DEZE SUPER VOORDELEN PANTALONS HEMD POLO ALLE HEMDEN 'Vernieuwing Toezicht' Venray groeit nog even door Lagere grondprijs redding Vredepeel? ALLE POLO'S ff ff 2 VOOR 2 VOOR NU TOTAAL VOOR: t.w.v. 19.95^ ijftj Gunhoek ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 7 Teunissen: 'Schouwburg past niet meer op die plek' Het nieuwe bouwplan voor het St. Annaterrein behelst 276 woningen, vooral voor het duurdere segment. Veel frac ties willen voorkomen dat het waardevolle instituutsterrein met zijn monumentale bomen en gebouwen straks een elite- wijk wordt met een groot hek eromheen. Er is nog steeds onzekerheid over de toekomst, omdat nog niet bekend is wie de eigenaar wordt van het ter rein. De gemeente Venray is een van de partijen die een bod bij eige naar GGZ hebben uitgebracht. Volgens wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) neemt de GGZ, na vaststelling van het globaal stedenbouwkundig plan door de gemeenteraad op 12 mei, een besluit. Teunissen zei te streven naar woningbouw voor alle doel groepen, waarbij het terrein open baar en toegankelijk moet blijven. Door dit vooraf goed vast te leg gen, kan de nieuwe eigenaar hier straks niet omheen. Hij moet zich houden aan het door de raad vast gestelde plan. "De eigenaar heeft de gemeente dus altijd nodig", zei Teunissen, die het liefst zou zien dat de gemeente zelf het terrein kan kopen. De PvdA vindt dat het bouw plan veel kwaliteit heeft. "Maar er komen wel veel duurdere wonin gen voor de ruime beurs. Is hier wel behoefte aan?", vroeg Marius Emons zich af, die eraan herinner de dat er veel nieuwbouwplannen in de omgeving zijn (Brabander, noord-westhoek). De PvdA hecht veel waarde aan het openbaar houden van het terrein. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) vindt dat er meer ruimte moet komen voor sociale woning bouw. "Er komen vooral woningen voor het midden- en het duurdere segment. Geld is opnieuw de lei draad. Wederom slagen we er niet in goedkopere woningen te bou wen? St. Anna mag niet alleen een plek voor financieel bevoorrechte mensen worden." Ook Verkoeijen denkt dat St. Anna een stevige concurrent wordt voor het nabij gelegen Brabander. "Dat gaat de gemeente geld kosten." Ton Teeuwen (CDA) heeft moei te met de sloop van de schouw burg. Vitaal Nederland is een van de bieders. Directeur Gordijn liet onlangs bij de themamiddag over seniorenhuisvesting weten dat de schouwburg ideaal gebruikt kan worden voor activiteiten van ouderen. "De schouwburg kan nog goed van pas komen", denkt Teeuwen. "We moeten sloop zo lang mogelijk uitstellen." Wil Mustaers (inVENtief) meent zelfs dat de schouwburg perfect zou passen in het plan. "Het gebouw verkeert in perfecte staat. Nergens in Nederland tref je een schouwburg met zo'n goede akoestiek. Samen met het restau rant is er iets heel moois van te maken", aldus Mutsaers, die denkt aan een multifunctioneel cen trum. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) pleit ervoor het gebied vooral groen te houden. "Het is een waardevol terrein voor de Venrayse gemeenschap. We moe ten goed kijken hoeveel en wat we bouwen. Want de bevolking groeit niet meer." Elianne Sweels- sen (SP) vindt het een gemiste kans als er alleen voor de vermo gende senioren wordt gebouwd. "Er moet een mix komen van jong en oud en het heeft geen zin om veel appartementen te bouwen", vindt Sweelssen, die eveneens voorstander is van behoud van de schouwburg. Het voorlopige bouwplan gaat uit van 276 wonin gen, waarvan 171 appartementen en 105 grondgebonden wonin gen. Wethouder Teunissen vindt dat de schouwburg niet meer past in de nieuwe opzet. Want het mid dengebied wordt groen en auto- luw. Hierin past geen schouwburg die veel publiek en dus ook auto's trekt. "Behoud van de schouw burg druist fundamenteel in tegen het beoogde stiltegebied. We wil len hier juist geen verkeersdrukte. Dat kan wel bij de ingang van het terrein, in het hoofdgebouw of de kapel", aldus Teunissen. Verteltheater Frans van de Pas Het is een kunst om kinde ren op basisscholen tegen woordig te blijven prikkelen en boeien met lesstof. Vooral wat betreft het geschiedenis onderwijs. Frans van de Pas (59) uit Ysselsteyn heeft met zijn verteltheater een indruk wekkende manier gevonden om de jeugd even mee terug te nemen in de tijd en ze tegelij kertijd wat te leren. (Door Sanne Claessens) De kinderen uit groep zes van basisschool de Hommel in Venray zijn druk en nieuwsgierig als ze de gymzaal van hun school bin nenkomen. Frans van de Pas staat prachtig verkleed al klaar om de kinderen te verwelkomen. Vervol gens kruipt hij in de huid van 'Die naar Ruben' uit de middeleeuwen. Achter hem zijn tal van platen en historische voorwerpen te zien die de nieuwsgierigheid van de kinderen alleen maar nog meer aanwakkert. Al snel zijn de klassen stil en luisteren ze geconcentreerd naar wat Frans te vertellen heeft. Met zijn rustige maar luide stem neemt hij de vijftig kinderen mee naar de middeleeuwen en laat hij ze nieuwe, onbekende werelden betreden. Met zijn meeslepende verhalen boeit hij zijn publiek, maar nog belangrijker, betrekt hij de toeschouwers bij zijn verhaal. Hij stelt ze vragen over het onder werp ridders en kastelen, dat aan sluit op de lesstof die de kinderen de afgelopen tijd in de klas behan deld hebben. Maar leren uit boe ken of de verhalen voor je zien en erin mee mogen spelen is een groot verschil. Hartstikke enthousiast vliegen de vingers de lucht in bij elke vraag die Frans ze stelt. Nog inte ressanter wordt het wanneer som migen naar voren mogen komen om een maliënkolder aan te trek ken, een zwaard vast te houden of zich voor even vast te laten zetten in een heuse schandpaal. Een bijzondere belevenis voor de kinderen, die op deze manier veel leren over ridders, familiewapens, kastelen, bestuur en rechtspraak. Vooral de verschillende wapens die dienaar Ruben ze laat zien, roepen veel 'ohhs' en 'ahhs' op uit publiek. Frans van de Pas, zelf ook leraar in het basisonderwijs, legt uit waarom hij het op deze manier doet. "Als leerkracht ver telde ik altijd al veel verhalen in de klas en vond ik interactie juist zo belangrijk. Denk bijvoorbeeld aan rollenspelen. Twee en half jaar geleden ben ik met het vertelthea ter begonnen. Op dit moment vul ik al mijn werktijd bij schoolbe stuur PRODAS (Primair Onderwijs Deurne, Asten en Someren) met vertelpresentaties. Toch neig ik er ook wel weer naar om in de klas te staan en een combinatie zou ideaal zijn." Buiten het feit dat zijn werk wijze bijzonder is en zijn publiek het erg leuk vindt, zitten er nog meer voordelen aan Frans zijn ver teltheater. De Nederlandse com missie Canon heeft sinds 2009 vijftig onderwerpen uit de histo rie als verplichte basis vastgesteld voor het geschiedenisonderwijs. Frans sluit dus prima aan op de richtlijnen in het onderwijs en de interactieve manier waarop hij dit doet, bevordert ook nog eens de taalontwikkeling en de sociaal- emotionele ontwikkeling van de kinderen. De tijd vliegt letterlijk en figuurlijk voorbij en dat is het tijd voor een spannend verhaal. Het is mooi om te zien hoe sommigen ademloos zitten te luisteren, ter wijl Frans vertelt over een tienja rige jongen uit de middeleeuwen die een spannend avontuur mee maakt. Na het verhaal klinkt een groot en welverdiend applaus. Jules (uit groep zes) weet mooi te verwoorden wat ze heeft erva ren tijdens het luisteren naar het verhaal. "Ik kon echt gewoon de beelden voor me zien. Het was net alsof ik ook even in die tijd was." Een prachtig en welverdiend compliment voor Frans. Kasper wil graag weten of Frans zelf het verhaal verzonnen heeft en als deze dit beaamt, klinkt er een algemene 'whoah!' vanuit alle kin deren. Niet alleen voor de kinde ren, maar ook de leerkrachten zijn onder te indruk. "De interactie is zo mooi. De sfeer was helemaal goed en door de kinderen er zo bij te betrekken kun je ook zien wat ze geleerd hebben", aldus juf frouw Joaney. Het verteltheater Frans van de Pas heeft met zijn verteltheater een indrukwek kende manier gevonden om de jeugd even mee terug te nemen in de tijd. van Frans van de Pas is voorzien van een uitgebreid aanbod van verschillende verhalen en histori sche presentaties die geschikt zijn voor onderbouw, middenbouw en bovenbouw. Daarnaast geeft Frans op bepaalde dagen ook nog toneelles op scholen en verzorgt hij workshops toneel. Niet alleen de basisscholen, maar ook het voortgezet onderwijs en volwas senen hebben hun weg inmiddels gevonden naar het verteltheater. En terecht, want het aanbod van Frans is geschikt voor jong en oud! U kunt een kijkje nemen op de website, www.verteltheaterfrans- vandepas.nl maar aangezien het aanbod zeer uitgebreid en continu in ontwikkeling is raden we u aan voor meer informatie een mail te sturen aan Frans via f.vandepas@ home.nl. Verruiming start- en eindtijd, jeugddisco in Zenith De jubileumeditie van Fiets vierdaagse Venray verlengt op woensdag 22 juli speciaal voor de basisschooljeugd de start en sluitingstijden met een uur. De starttijd is verruimd van 13.00 naar 14.00 uur en de eindtijd van 17.00 naar 18.00 uur. Dat heeft het bestuur van het populaire fietsevenement deze week bekendgemaakt. "Met dit besluit willen we leerlingen van de basisscholen de kans bieden om toch deel te nemen aan de fietsvierdaagse. Het probleem dit jaar is dat de fietsvierdaagse van dinsdag 21 juli tot en met vrijdag 24 juli wordt gehouden, in de week voor de basisschoolvakantie. De kinderen zitten dus nog in de schoolbanken als wij gaan fietsen", zegt pr-man Michel Thomassen. Kon dat niet anders? Die vraag heeft Thomassen de afgelopen weken herhaaldelijk moeten beantwoorden. "Helaas niet. De organisatie moet vier jaar van tevoren al haar data doorgeven aan de Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU)). De fietsvierdaagse valt dit jaar bijvoorbeeld ook samen met de wandelvierdaagse van Nijmegen. We zullen het dit jaar waarschijnlijk met een flink aantal deelnemers minder moeten doen, ook omdat de bouwvakva kantie nog niet is begonnen. Maar verschuiven was en is nu eenmaal geen optie. Daar zitten te veel haken en ogen aan. Met het aantal inschrijvingen kan het overigens nog best meevallen, want de eer ste stromen al binnen en onze camping op de atletiekbaan is al zelfs al bijna vol." Het bestuur van Fietsvierdaagse Venray vindt het vooral sneu voor al die basisschoolleerlingen die jaarlijks op de fiets stappen. "We zagen de laatste jaren vooral in die categorie een groei van het aantal deelnemers. Dat kwam ook door de extra activiteiten die we voor de jeugd onderweg op touw zetten. Om die reden hebben we besloten om op woensdagmiddag ruim baan te maken voor de basis- schooljeugd en speciaal voor hen de tijden met een uur te verlen gen. Nu kunnen ze na school eerst thuis een hapje eten en daarna 30 kilometer gaan fietsen." JEUGDDISCO Maar dat is nog niet alles. De organisatie heeft voor de basis- schooljeugd nog een extraatje in petto. Naast extra activiteiten onderweg, kan de jeugd - op ver toon van de startkaart- na afloop van de fietstocht terecht in disco theek Zenith, waar van 16.00 tot 18.00 uur een jeugddisco wordt gehouden. "Zoals bekend moe ten we dit jaar door de verbou wing van sporthal De Wetteling uitwijken naar Zenith. Dat is de start- en finishlocatie en daar zijn we erg blij mee. Het is een prach tige accommodatie voor ons eve nement en natuurlijk uitermate geschikt voor het houden van een disco voor de jeugd. Afhankelijk van het aantal aanmeldingen zet Zenith de deuren van The Dome of The Pit open. In The Dome kun nen zo'n 2000 bezoekers terecht, in The Pit 1000." BEZOEK SCHOLEN Om de woensdagmiddag als dé fietsmiddag voor de jeugd te promoten, wil de organisatie van Fietsvierdaagse Venray in mei alle basisscholen in de gemeente Ven- ray met een bezoek verrassen. "We gaan contact zoeken met alle directeuren van de basisscholen en hopen op hun steun voor ons plan. Misschien dat ze de fietsvier daagse wel in hun lesprogramma kunnen inpassen. We willen op de scholen in ieder geval vertel len over ons evenement en gaan onder de basisschoolleerlingen ook een aparte brochure ver spreiden. Het zou mooi zijn als we tijdens onze 25ste editie op woensdagmiddag een hausse aan basisschoolleerlingen mogen begroeten. Zowel op de fiets als in Zenith, waar deze doelgroep nor maal gesproken niet naar binnen mag." Fietsvierdaagse Venray vindt dit jaar plaats van dinsdag 21 tot en met vrijdag 24 juli. Voor inlich tingen, Fietsvierdaagse Venray, telefoonnummer 06-57670220 of 0478-588355, website: www.fiets- vierdaagse-venray.nl. (stretch band) t.w.v. 39.95 t.w.v. 1995 t.w.v. 19.95 t.w.v. 19.95 vwet/stijl/en/karakter Agrariërs positief over eerste ervaringen pilot Met een (tussen)evaluatie is de eerste fase van de pilot Vernieuwing Toezicht afge sloten. In deze fase hebben controleurs van de verschil lende handhavingsdiensten gezamenlijke controles uitge voerd bij zo'n vijftig agrari sche bedrijven in de gemeen ten Meerlo-Wanssum, Venray, Sevenum en Horst aan de Maas met als doel de onderlin ge uitwisseling van hun exper tise. Uit een onderzoek bij de bezochte agrarische bedrijven blijkt dat 63% van de onderne mers positief staat tegenover de uitgevoerde gecombineerde controles. Ook vond 63% van de ondernemers deze nieuwe werkwijze een verbetering ten opzichte van de werkwijze uit het verleden. Met de pilot verkennen de gemeenten in de regio Venray, Waterschap Peel en Maasvallei, de provincie Limburg en de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van LNV de moge lijkheden om door middel van samenwerking de toezichtslast bij veehouderijen en glastuinbouw bedrijven te verlagen en efficiën ter met controles om te gaan. Tijdens de gehouden controles in de eerste fase hebben (maxi maal) twee inspecteurs van ver schillende diensten in één keer naar gezamenlijke controlepun ten gekeken, zoals het gebruik en opslag van gewasbeschermings middelen, de kwaliteit van het oppervlaktewater, gezondheid en welzijn van dieren en de nale ving van milieurichtlijnen. Ook de inspecteurs zijn positief over hun ervaringen. Zij zien het bredere werk in de pilot als verrijking van de eigen werkzaamheden. In fase twee leggen de vier instanties de handhavingsprogramma's met planningen langs elkaar om de vermindering van de toezichts- last en de beoogde efficiëntie in de praktijk verder vorm te geven. De vier instanties nemen de door de agrariërs aangegeven verbe- terpunten, zoals aankondiging bezoeken, kennis/kunde van de inspecteurs en oog voor hoofdza ken niet detailzaken, voor zover mogelijk mee in de tweede fase. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de vier instanties door middel van gezamenlijke planning en sig- naaltoezicht (oog- en oorfunctie) het aantal controlebezoeken kan terugbrengen. Het proefproject in de regio is onderdeel van het lan delijke programma Vernieuwing Toezicht, waarmee het kabinet onnodige toezichtslast bij onder nemers wil verminderen. Naast de regio Venray lopen soortgelijke proefprojecten in de gemeente Lansingerland en in de regio's Den Bosch, Ede en Gouda. Bevolkingsprognose 2008-2025: De gemeente Venray heeft een verkennend onderzoek gedaan naar de ontwikkeling van de bevolking op de korte, middellange en lange termijn. Wethouder Hans Teunissen: "Met deze cijfers kan Venray beter anticiperen op het beleid voor de toekomst." De gemeente Venray vindt het belangrijk om demografische ver anderingen mee te nemen in haar beleids- en besluitvorming. Daar om heeft zij E,til opdracht gegeven om een verkennend onderzoek uit te voeren. Dit onderzoek sluit aan bij de 'Bevolkings- en huis houdensprognose op buurtniveau 2008-2025' die E,til in opdracht van de provincie Limburg en de Limburgse gemeenten heeft gemaakt. In de prognose zijn ook de dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck meegenomen, omdat deze per 1 januari 2010 ook tot de gemeente Venray behoren. Een van de belangrijkste bevin dingen is dat het inwoneraantal van Venray tot 2020 nog toe neemt, met een gemiddelde van 0,1%. Dit in tegenstelling tot het inwoneraantal van de provincie Limburg, dat al sinds 2002 daalt. In 2020 bereikt de gemeente Ven- ray haar top, met ongeveer 43.450 inwoners, inclusief de nieuwe dorpen. De samenstelling van de bevolking verandert wel, zo laat het rapport duidelijk zien. Op 1 januari 2009 was zo'n 15% van de Venraynaren 65+, in 2030 zal dit naar verwachting ongeveer 30% zijn. het aantal 65+ verdubbelt in die periode dus tot 12.800 inwo ners. Het aandeel inwoners dat tot de beroepsbevolking (20-64 jaar) gerekend kan worden zal in die zelfde periode dalen met 9% van ruim 25.900 tot bijna 22.300 inwo ners. Het aandeel inwoners jonger dan 20 jaar zal naar verwachting dalen tot ongeveer 8.100. Het aandeel ouderen is daarmee in de gemeente Venray echter klei ner dan het Limburgs gemid delde en het aandeel jongeren zal juist iets groter zijn dan in de rest van de provincie. Verder kent de gemeente Venray ten opzichte van de provincie Limburg een relatief beperkte afname van de potentiële beroepsbevolking. Die daalt in Limburg namelijk al vanaf 1995. De cijfers zorgen ervoor dat Venray zich goed kan beraden op beleid dat te maken heeft met de diverse bevolkingsgroepen. "Als de groep ouderen groeit, zullen daar in 2030 meer voorzieningen voor moeten zijn. Dat geldt voor zorg en wonen, maar ook voor beleid op gebied van bijvoorbeeld cul tuur en recreatie.", zegt Hans Teu- nissen "Andersom geldt: hoeveel scholen en andere voorzieningen voor jongeren hebben wij straks nodig? Het gaat niet om de totale omvang, maar om de specifieke wensen en eisen die elke bevol kingsgroep stelt. Daar moeten wij nu beleid op maken. In die zin bie den de cijfers kansen. Zodat het ook in de toekomst voor iedereen goed wonen, werken en recreëren blijft in Venray." Het complete rap port staat op www.venray.nl -> Wonen leven -> feiten cijfers. 'Allochtonen melden huiselijk geweld niet' De aanpak van huiselijk geweld heeft de laatste jaren veel meer aandacht gekregen van de politie en de gemeente. Het aantal mel dingen stijgt nog steeds. Daders worden tijdelijk uit huis geplaatst en er wordt hulpverlening gebo den. Politiechef John Geraedts meld de maandag in de commissie Ste delijk Beheer dat allochtonen niet of nauwelijks aangifte doen. "Het komt bij deze groep ook voor, maar we weten dat zij heel terug houdend zijn om naar de politie te stappen. Hopelijk durven zij ook over de drempel te komen en aangifte te doen." Verdachte rijdt door na aanrijding Donderdag is omstreeks 08.25 uur op de Langstraat een 14-jarige jongen uit Venray door een per sonenauto van zijn fiets gereden. Het slachtoffer fietste vanuit de Deurneseweg in de richting van Venray-centrum, toen hij door een stilstaande auto de weg dwars moest oversteken. Tijdens het oversteken reed een auto tegen zijn achterwiel aan en kwam de jongen ten val. Waarschijnlijk is het slachtoffer even buiten bewustzijn geweest, want toen hij wakker werd was de personen auto verdwenen. Het slachtoffer heeft onder andere kneuzingen aan zijn onderrug en enkel overge houden. De politie is op zoek naar de bestuurder van de personen auto. In navolging van de dorps raad pleit ook Samenwerking voor een lagere grondprijs in Vredepeel. De dorpsraad vindt het onverteerbaar dat voor Vredepeel hetzelfde bedrag voor bouwgrond betaald moet worden als in Venray. De leefbaarheid - vooral het behoud van de school - staat in Vredepeel flink onder druk. De dorpsraad maakt zich al jaren sterk voor meer woningbouw. Nu er eindelijk weer bouwmogelijk heden zijn, valt de belangstelling tegen. De toekomst van het dorp valt of staat juist met de komst van nieuwe bewoners. "Er moeten in Vredepeel vijftien starterswo- ningen gebouwd worden tegen een minimale grondprijs", zei Ger rit Verkoeijen (Samenwerking) dinsdag in de commissie Stedelij ke Ontwikkeling. "Het dorp heeft nieuwe inwoners hard nodig en de gemeente heeft er onlangs grond verworven tegen een rede lijke prijs. We hebben nu de kans om iets te doen." Wethouder Hans Teunissen (LokaalAktief) heeft zijn bedenkingen. Hij wijst erop dat er momenteel vier woningen te koop zijn voor nog geen 175.000 euro per stuk. "Ze vallen onder de startersregeling, maar er is weinig animo voor", aldus Teunissen, die er desondanks wel voor voelt een flexibele grondprijs te gaan hante ren. "Het kan inderdaad een stimu lans betekenen voor starters. Maar het is ieder jaar aan de gemeente raad om de grondprijzen vast te stellen." Venniy De Hoveniers o4?mm !9 9 CB ■■BEElfkAl" EVE AV tERn Grotestraat32, 5801 BH Venray, Tel.C Venray, Tel. 0478-586387 OnzH ■jilt: www.gi.inhoek.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7