Gemeente Ven ray mi Ma\l1 Gebiedsgericht werken stelt inwoner centraal W n jSM ■Mfp Venray groeit nog even door Scholieren ontwerpen lichtobject voor De Bleek Enquête verkeersplan Landweert Aangepaste geurverordening: mogelijkheden voor woningbouw Presentatie ontwerp-Structuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Oirlo siSfiiisi Ï'IIB PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 17 Gemeentehuis «1 Betaald parkeren op Koninginnedag en Bevrijdingsdag Openingstijden Week 17 Sinds enige maanden werken studenten Verkeerskunde van de NHTV te Breda aan het opstellen van een verkeersplan voor de wijk Landweert. Dit gebeurt in opdracht van de gemeente Venray en in nauwe samenwerking met adviesbureau Kragten. De gemeente vraagt nu via een enquête om uw mening. De mening van de wijkbewoners is in dit project erg belangrijk. Daarom nodigt de gemeente vooral de inwoners van Landweert van harte uit de enquête in te vullen. In de enquête kunt u aangeven welke situaties in de wijk volgens u niet verkeersveilig zijn. De gemeente neemt de uitkomsten van deze enquête mee in het opstellen van het verkeersplan. U kunt de enquête digitaal invullen via www.venray.nl. Klik op Direct naar... en vervolgens op Verkeersplan Landweert. Via deze website kunt u ook het verloop van het project volgen. Heeft u geen internet, dan kunt u voor een papieren exemplaar terecht in de publiekshal van het gemeentehuis. Centrum op de schop Presentatie DOP Oirlo, 14 mei, 19.30 uur, Gemeenschapshuis De Linde Venray, focus op mensen Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl De gemeente Venray heeft een verkennend onderzoek gedaan naar de ontwikkeling van de bevolking op de korte, middellange en lange termijn. In de prognose zijn ook de dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck meegenomen, omdat deze per 1 januari 2010 ook tot de gemeente Venray behoren. Wethouder Hans Teunissen: "Met deze cijfers kan Venray beter anticiperen op het beleid voor de toekomst." Een van de belangrijkste bevindin gen is dat het inwoneraantal van Venray tot 2020 nog toeneemt. Dit in tegenstelling tot het inwoneraan tal van de provincie Limburg, dat al sinds 2002 daalt. De samenstelling van de bevolking verandert wel, zo laat het rapport duidelijk zien. Het aantal 65-plussers groeit en de beroepsbevolking neemt af. Het aandeel ouderen is in de gemeente Venray echter kleiner dan het Lim burgs gemiddelde en het aandeel jongeren zal juist iets groter zijn dan in de rest van de provincie. Verder kent de gemeente Venray ten opzichte van de provincie Limburg een relatief beperkte afname van de potentiële beroepsbevolking. Kansen voor beleid De cijfers zorgen ervoor dat Venray zich goed kan beraden op beleid dat te maken heeft met de diverse bevolkingsgroepen. "Als de groep ouderen groeit, moeten daar in 2030 meer voorzieningen voor zijn. Dat geldt voor zorg en wonen, maar ook voor beleid op gebied van bijvoorbeeld cultuur en recreatie", zegt Hans Teunissen "Andersom geldt: hoeveel scholen en andere voorzieningen voor jongeren heb ben wij straks nodig? Het gaat niet om de totale omvang, maar om de specifieke wensen en eisen die elke bevolkingsgroep stelt. Daar moeten wij nu beleid op maken. In die zin bieden de cijfers kansen. Zodat het ook in de toekomst voor iedereen goed wonen, werken en recreëren blijft in Venray." Het complete rapport staat op www.venray.nl Wonen leven Feiten cijfers. Betaald parkeren geldt ook op donderdag 30 april, Koninginnedag, en op dinsdag 5 mei, Nationale Bevrijdingsdag. Op alle plaatsen waar u normaal moet betalen, geldt dat op deze dagen dus ook. Laat op deze feestelijke dagen uw bezoek aan het centrum niet bederven door een onnodige bekeuring. Gebiedsgericht werken betekent dat de gemeente Venray structureel samenwerkt met bewoners en partners in een wijk of dorp. Het doel: de directe leefomgeving verbeteren. Hoe gaat dat in z'n werk? "Gebiedsgericht werken passen we toe bij projecten die het individuele belang overstijgen en waarvoor een gebiedsgerichte aanpak een meerwaarde heeft," zegt Han Verkuijlen, contactfunctionaris gebiedsgericht werken bij de gemeente Venray. "Met gebieds gericht werken spelen we in op de wensen en behoeften van de inwoners van een bepaald gebied. De wensen van de mensen gaan vaak over veiligheid, uitstraling en leefbaarheid van hun dorp of wijk," weet Verkuijlen. De gemeente heeft gebiedsgericht werken al toegepast in Brukske, Centrum-West, Land- weert en Oostrum. In 2009 en 2010 volgen de andere dorpen en wijken. Samenwerking Een belangrijk onderdeel binnen gebiedsgericht werken is structurele samenwerking met onze kern partners. Dat klinkt fraai, maar hoe bereik je het? "Dat bereiken we op de eerste plaats door de burger zeer serieus te nemen. De inwoners van een gebied weten tenslotte beter wat er speelt dan wij. Burger participatie moet niet over de hoofden van, maar mét mensen tot "Ontwerp voor het pleintje De Bleek een lichtobject met een jeugdige en moderne uitstraling, dat veilig en robuust is." Deze opdracht gaf gemeente Venray in september aan de leerlingen van 'technasium'brugklas BR1W van het Raayland College. Op woensdagmiddag 15 april presenteerden de leerlingen hun ontwerpen aan de opdracht geversjury. Na een welkomstwoord van wethou der Patrick van der Broeck presen teerden zeven groepjes junior indu strieel ontwerpers hun ontwerpen aan de jury en het publiek. Opval lend was de verscheidenheid van de ontwerpen, ondanks dat ze allemaal gebaseerd waren op de eisen van de gemeente en op wensen van bewoners, bedrijven en bezoekers van De Bleek. De thema's van de ontwerpgroepen liepen uiteen van 'kleding' tot 'open haard', 'raket', 'een pak bleekmiddel', 'de letters van de kerkdorpen', 'spelfiguren' en 'palmbomen'. Kwaliteit Na de presentaties bekeek het publiek een tentoonstelling van de ontwerpen en schetsen die de leer lingen hadden gemaakt. Wethouder van der Broeck roemde de kwaliteit van alle ontwerpen: "Ik had dit niet verwacht, maar wel gehoopt. Alle ontwerpen passen perfect op het nieuwe pleintje", aldus de wethou der. Het was dan ook een heel moei lijke klus om de beste te kiezen. Uiteindelijk kozen de wethouder, projectleider Rein Blaauw en Martien Alards namens de gemeente Venray als beste drie ontwerpen: 'kleding', 'een pak bleekmiddel' en 'een pilaar met letters', die doorgaan naar de volgende ronde. Nieuwe brugklassen van het volgende schooljaar dingen ook nog mee naar de hoofdprijs; plaatsing van het lichtobject in De Bleek. Dit gebeurt in 2010. Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 stand komen. Daarom wonen we dorps- en wijkraadvergaderingen bij, maar we zijn ook intermediair en vervullen een brugfunctie tussen onze vaste kernpartners in gebiedsgericht werken." Die partners zijn de wijk- en dorpsraden, Wonen Venray, de politie en Synthese. Met hen vormt de gemeente Venray een zogenaamd gebiedspanel. Oirlo Hoe ziet gebiedsgericht werken er in de praktijk uit? We nemen u mee naar Oirlo, waar gebiedsgericht werken wordt toegepast bij de tot standkoming van de Structuurvisie dorpsontwikkelingsplan (DOP) Oirlo. Nancy Hartelo, planoloog bij de gemeente Venray, is projectleider van het DOP Oirlo. "Tijdens de planvorming staat de samenwerking met de diverse partijen centraal, vanuit de gedachte van gebieds gericht werken. En bij de uitwerking kijken we vooral naar de wensen van de inwoners. Oirlonaren willen bijvoorbeeld graag een volwaardig dorpsplein, een plek voor ontmoe ting. Als gemeente willen wij het helpen realiseren." 14 mei In Oirlo wordt op donderdag 14 mei 2009 de ontwerp-Structuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Oirlo door het gebiedspanel gepresenteerd aan de inwoners. Zij kunnen die avond reageren, de gemeente neemt de reacties mee in het uiteindelijke plan. Nancy Hartelo: "Wat ik de inwoners van Oirlo adviseer? Laat u horen op 14 mei, dan zullen wij luisteren. Want de inwoners aan het woord, dat is gebiedsgericht werken in optima forma." Centrum op de schop 1. tot en met 29 april: Grote Markt 2. tot en met 8 mei: Kapelaanspad 3. 1 mei tot en met eind juli: Marktstraat, Hofstraat en Wilhelminastraat 4. 10 augustus tot en met eind 2009: Henseniusplein en Schouwburgplein Infopunt bibliotheek Heeft u gedurende de werkzaam heden vragen over het project Centrum op schop? Kijk dan op www.venray.nl banner Centrum op de schop. Of loop even binnen bij het infopunt in de bibliotheek. Elke dinsdag houdt de gemeente daar spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. r HENSENIUS- POS«TR„„ Ruim een jaar geleden is de Verordening Geurhinder en Veehouderij gemeente Venray vastgesteld. Deze geurverordening maakt gewenste ruimtelijke ontwikkelingen mogelijk, zo blijkt ook uit de evaluatie. Het college van B en W heeft nu ingestemd met een aanpassing van de verordening, waardoor op enkele plekken op individueel verzoek woningbouw mogelijk wordt. Op 1 januari 2007 is de Wet geurhinder veehouderij in werking getreden. Deze wet bepaalt welke geuroverlast veehouderijbedrijven mogen veroor zaken. Om maatwerk te kunnen leveren mogen gemeenten op bepaalde plekken echter bewust meer geur toestaan of op andere plekken juist besluiten strenger te zijn. Daarvoor heeft de gemeente Venray op 25 maart 2008 nieuw geurbeleid vastgesteld. Dit beleid is gebaseerd op gewenste ruimtelijke ontwikkelingen die zijn vastgelegd in een gebiedsvisie. De geurverordening sluit dus aan bij de wettelijke geurnormen, maar om mogelijkheden in de zoekgebieden woningbouw te verruimen, is daarvoor een afwijkende geurnorm vastgesteld. Voor individuele woningbouw blijft maatwerk noodzakelijk. De mogelijkheden voor de veehouderijen worden niet beperkt door de afwijkende geurnorm. Aanpassingen Uit de eerste evaluatie van het geurbeleid blijkt de geurverordening te vol doen. Er zijn wel enkele kleine aanvullingen van de gebiedsvisie noodzakelijk gebleken en ook de kaart behorende bij de geurverordening is aangepast. De kleine aanpassingen hebben betrekking op vier individuele woningbouw- verzoeken waarvoor maatwerk noodzakelijk is. Deze verzoeken zijn ruim telijk en geurtechnisch getoetst aan de criteria. De ontwerpaanpassing van de geurverordening ligt vanaf 24 april zes weken voor inspraak van belang hebbenden ter inzage. Na de inzagetermijn neemt de gemeenteraad een definitief besluit. De betreffende stukken staan ook op www.venray.nl. Het gebiedspanel Oirlo, bestaande uit vertegenwoordigers van de dorpsraad Oirlo, Synthese, politie, Wonen Venray, SPOV en de gemeente Venray, heeft in de afgelopen maanden gewerkt aan de ontwerp-Structuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Oirlo. Het gebiedspanel presenteert de ontwerp-Structuurvisie op 14 mei aan de inwoners van Oirlo en overige geïnteresseerden. De ontwerp-Structuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Oirlo bestaat uit drie on derdelen. Allereerst is er een analyse van Oirlo op dit moment. Vervolgens is in een visie op Oirlo beschreven hoe Oirlo er over ongeveer tien jaar uit zou moeten zien. Tenslotte is een uitvoeringsprogramma opgenomen om deze visie te realiseren. In alle onderdelen wordt ingegaan op zowel ruimtelijke, functionele, economische als sociaal-maatschappelijke thema's. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft de ontwerp-Structuurvisie Dorps ontwikkelingsplan Oirlo op 21 april vrijgegeven voor presentatie aan de inwoners van Oirlo en overige geïnteresseerden. Ontwerp Het gaat hier nog om een ontwerp-Structuurvisie. Voordat de gemeente raad het plan vaststelt, wil het gebiedspanel dit eerst presenteren aan de inwoners van Oirlo en overige geïnteresseerden. Na deze presentatie is er tijdens de avond volop de gelegenheid met het gebiedspanel in discussie te gaan en vragen te stellen. Wellicht komen vanuit de zaal nog onderwerpen en goede ideeën ter sprake die opgenomen moeten worden in de ontwerp- Structuurvisie, voordat dit definitief wordt vastgesteld door de gemeente raad. Wethouder Elly van Dijck is als verantwoordelijk portefeuillehouder bij de presentatie aanwezig. Alvast bekijken U kunt de ontwerp-Structuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Oirlo alvast bekijken op www.venray.nl of www.gebiedspanel.nl. U kunt de ontwerp- Structuurvisie ook inzien op het gemeentehuis. week 17 adv.indd 17 22-04-2009 16:59:53

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17