"Dit is de agrarische topregio van de wereld" Koester uw Monument Tiende Truckrun Dizzy Dance happening Vijftig jaar toneel in Ysselsteyn Honderddertigste jaargang - week 17 - donderdag 23 april 2009 Conferentie Plattelandseconomie 'Koeweid aan de Maas', 'Maatwerk in het landbouw- ontwikkelingsgebied' en 'Toe ristische Informatie Voorzie ning'. Dat zijn de namen van de drie ideeën die de Venrayse plattelandseconomie een ste vige impuls moeten geven. Ze werden afgelopen maandag uitverkoren door de deelne mers aan de Conferentie Plat telandseconomie in De Witte Hoeve in Venray. De provincie en het Rijk stel len de komende jaren miljoenen euro's beschikbaar in het lande lijke gebied van Venray/Meerlo- Wanssum. Dat geld wordt besteed om het Provinciaal Meerjarenpro gramma Plattelandsontwikkeling te realiseren. Maar hoe worden die miljoenen besteed? De Con ferentie Plattelandseconomie was een initiatief van de Gebiedscom- missie Venray en Meerlo/Wans- sum en moest concrete ideeën opleveren. De commissie bestaat al sinds 2006 en blijft bestaan tot 2013, maar voorzitter Eisso Woltjer maakte duidelijk dat het nu tijd is voor een stevige tussensprint. "Er komen nog te weinig concrete projecten van de grond om de plattelandseconomie te stimule ren", betoogde Woltjer. "Daar moet u vanmiddag verandering in bren gen!" De ruim honderd deelne mers slaagden glansrijk. Het ging om (agrarische) ondernemers uit het buitengebied, deskundigen, belangenorganisaties, wethouders en ambtenaren. In vier workshops bedachten zij samen tientallen mogelijke ideeën, en uiteindelijk wezen ze de drie meest kansrijke aan om te laten uitvoeren. Maar voordat de deelnemers zich op de workshops stortten, gaven eerst drie experts hun visie op de Venrayse plattelandsecono mie. Ze deden dat met soms ver bazingwekkende cijfers en stevige stellingen. Lei Heldens, wethouder economische ontwikkeling van de gemeente Venray, beet het spits af met een kort maar krachtig betoog over het belang van het platteland voor de werkgelegenheid en de bedrijvigheid in Venray. "De land bouw is in de gemeente Venray de belangrijkste sector qua werkgele genheid", vertelde Heldens. "Maar liefst 41 procent van alle Venrayse bedrijven is gevestigd buiten de kern van Venray, op het platte land. In de agrarische industrie zijn ruim 1100 bedrijven actief." In de visie van de gemeente op de plattelandseconomie staan de begrippen 'Kennis en innovatie', 'regionale identiteit' en 'kwaliteit en duurzaamheid' centraal. "Ik kan me grotendeels vinden in die gemeentelijke visie, zeker als het gaat om die regionale identiteit." Dat verklapte Diederik Nijenhuis, de tweede spreker. De voorzitter van de LLTB (Limburg se Land- en Tuinbouwbond, afde ling Venray) benadrukte dat de positie van de land- en tuinbouw in Noord-Limburg een unieke in de wereld is. "Nergens ter wereld vind je zo dicht bij elkaar zo'n verscheidenheid van agrarische productie. Van glastuinbouw en boomteelt tot intensieve veehou derij, van melkveehouderij en champignonteelt tot visteelt. Men sen, dit is de agrarische topregio van de wereld!" Maar er ligt vol gens Nijenhuis een gevaar op de loer: er is onvoldoende besef van de noodzaak tot samenwerking. "Samenwerking is de kritische succesfactor om ook in de toe komst een toonaangevende rol te kunnen blijven spelen. Samenwer king binnen de eigen sector, maar ook met het MKB, de industrie, de zorg en de recreatie." Die laatste sector vormde het thema van de toespraak van Jaap van Riesen, voorzitter van Recron, de vereniging die de belangen van recreatieondernemers behartigt. Hij hield een vurig pleidooi voor méér trots op en aandacht voor recreatie in de regio Venray en Noord-Limburg. Het gebied tus sen Nijmegen, Eindhoven en Roer mond - waarvan Noord-Limburg het hart vormt - kent volgens Van Riesen het hoogste aantal over nachtingen van Nederland. "Toch denkt slechts drie procent van de Noord-Limburgers dat Noord Limburg een goed vakantiegebied is. We zijn lang niet trots genoeg! Dit is een fascinerend gebied voor recreatie en als ondernemers kun nen we samen een hoop verdie nen." Maar hoe? Nadat de sprekers met hun visie de zaken op scherp hadden gezet, brainstormden de conferentiedeelnemers in vier workshops over nieuwe ideeën die de plattelandseconomie een stevige impuls kunnen geven. Onder de bezielende leiding van 'veilingmeester-voor-één-mid dag' wethouder Hans Teunissen, bepaalden de deelnemers vervol gens welke ideeën zij het sterkst vonden. Ook zochten ze personen en partijen die ze willen gaan uit voeren. Drie ideeën kregen de meeste stemmen van de deelnemers. Het eerste idee luistert naar de naam 'Koeweid aan de Maas'. Achter deze prikkelende naam gaat het doel schuil om in Venray te komen tot een omvangrijke productie van duurzame energie ('Koeweid' verwijst zowel naar het land dat veel energie produceert als naar koeien in de wei, symbool van duurzaamheid). De duurzame Ven- rayse energie, zoals zonne-energie of biobrandstoffen, moet binnen de gemeente worden gebruikt en ver daarbuiten worden geëxpor teerd. Martin Houben (Houben- steyn Groep), Joep Hermans (Ver eniging Innovatief Platteland) en Eisso Woltjer gaan de kar trekken. Het tweede idee dat verder uit gewerkt wordt, is de Toeristische Informatie Voorziening (TIV). Het gaat om een serie touchscreens die in en rond Venray geplaatst moeten gaan worden en waarop recreanten hun eigen dagpro gramma kunnen samenstellen op het gebied van uitgaan, fietsen en wandelen, overnachten, attracties en musea. Wie zijn favoriete dagje- uit heeft samengesteld, kan het vervolgens ter plekke op papier printen. Het systeem, dat wordt gefinancierd door deelnemende ondernemers in de regio, draait al met veel succes in Arcen en Vel den. De pas opgerichte Stichting Promotie Noord-Limburg én het binnenkort op te richten Toeris tisch Platform Venray gaan de TIV ook in Venray (en later wellicht ook daarbuiten) introduceren. Martin Houben (links) en Joep Hermans (rechts) nemen het vei lingstuk 'Koeweid aan de Maas' in ontvangst van wethouder Hans Teunissen. Het derde idee dat de confe rentiedeelnemers selecteerden, is 'Maatwerk in de LOG'. Het doel is dat agrarische ondernemers en de overheid eerder en beter gaan communiceren over de ves tiging van landbouwbedrijven in Landbouwontwikkelingsgebieden (LOG's). Zo moet worden voor komen dat een LOG wordt inge vuld zonder eerst de behoefte van intensieve veehouderijen in beeld te brengen. De LLTB en de gemeente Venray nemen het voor touw in dit project. Het Gebieds- bureau van de gemeente Venray begeleidt de verdere uitwerking van de drie uitverkoren ideeën. Gedeputeerde Ger Driessen toonde zich onder de indruk van de vele ideeën die de workshops hadden opgeleverd. Hij had ook nog wat tips in huis voor de uit voering van de ideeën. "Zorg dat je je handel weet te verkopen en dat je het toekomstig resultaat kunt aantonen. Wie gaat het doen? En hoe? Wat gaat het kosten? En wat levert het op? Investeer dus in kennis, kunde en kassa." De foto toont opnamen van clubhuis De Blauwe Steen van de Golf- en Countryclub Geijste- ren, Spekt 2 in Geijsteren. Op de foto linksboven, de op het zuiden gerichte zijde van het gebouw met terrassen die hoger liggen dan het nivo van de voorliggende golfbaan en daarom een uitstekend uit zicht bieden op die golfbaan. Het moderne clubonderkomen werd in 1986 gebouwd naar een ont werp van deVenrayse architectTon Reichert. Het ontwerp viel al in de prijzen voordat het gebouwd was. Bij het verlenen van de bouwver gunning werd door de Welstands commissie van Meerlo-Wanssum in de schriftelijke beoordeling de kwalificatie "met lof" gebruikt. Jaren daarna heeft Ton Reichert op uitnodiging meegedaan aan een prijsvraag voor een clubhuis met infrastructuur voor woningen rondom een nieuw aan te leggen golfbaan in Bruinisse. Hij won met zijn ontwerp de prijsvraag en ontving de definitieve opdracht. Zonder te vervallen tot een kopie van Geijsteren, gebruikte hij voor dat clubhuis wel eenzelfde struc- tuur en materiaalbehandeling. Het verenigingsgebouw in Geijsteren bestaat uit een aantal daken die in hoekige golven de verschillende ruimten en terrassen overdekken. De constructie van het gebouw en vooral de samenstelling van het dak is overal bijzonder inzich telijk. Ondanks de ongebruikelijke vorm sluit het clubhuis door het sterk beschutte karakter, de tradi tionele materialen en de gedekte kleuren goed aan bij de omgeving, de prachtige Geijsterse bossen. Op de foto rechtsboven een kijkje naar de golfbaan vanuit de grote gemeenschapsruimte. Te zien is de constructie van het sporendak. De onderslagen bestaan uit gelijmde houten liggers. Die liggers zijn tevens gebruikt als decoratieve regels in houten kozijnen. Door toepassing van hoekige en geknik te puien en metselwerk wandge- deelten zijn in de gemeenschaps ruimte de gewenste afzonderlijke zithoekjes gerealiseerd. De univer sele overkappende dakconstruc tie zorgt ervoor dat de ruimte als èèn gemeenschappelijke ruimte ervaren wordt. Op de foto links- onder de noordoostelijke kant van het gebouw. Rechts, en onder het tot op het maaiveld doorge trokken dakschild bevindt zich de hoofdingang, op souterrain nivo, die toegang biedt naar de kleed- en kantoorruimten, alsook naar de gemeenschapsruimte. Om de te verwachten hoeveelheden hemelwater op zo'n groot dak schild goed af te kunnen voeren is aan de benedenpunt van het grote dakschild een verzamelput gebouwd. Op de foto rechtson der de fraaie bouwkundige oplos sing van het overbrengen van het gewicht uit het dakschild naar het fundatieblok, in combinatie met de waterput. Het gedeelte water put dat met een houten vlonder is afgedekt werd bovendien zoda nig vormgegeven dat daarin vuil geworden golfclubs gemakkelijk kunnen worden schoongespoeld. Foto en tekst Frans de Roos. Bron nen Architectuur in Noord- en Midden-Limburg 1900-2000, Ton Reichert. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat: Beek- weg 62, 5815 CN in Merselo, e mail venraymonumentaal@live.nl. Voor de tiende keer werd afgelopen zondag de truckrun gehouden voor mensen met een beperking. Vanuit Horst aan de Maas trok een lange stoet van truckers door het Noord-Lim burgse land en deed daarbij ook de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum aan. Toon Dinghs maak te bij de doorkomst in het Ven rayse kerkdorp Castenray deze sfeervolle foto. Jubileum Crescendo In de aula op het Raayland Col lege in Venray heeft de eerste Dizzy Dance Happening plaats gevonden. Voor alle danseressen en danseresjes van de Venrayse dansgroep was het heerlijk om een dans in te studeren voor een optreden. De volgende vier voorstellingen in de schouwburg worden op 12 en 13 december gehouden. Met het thema Thuis belooft het een echte familievoor- stelling te worden. Maar ook dit schooljaar hebben de leerlingen opgetreden. "De aula van het Raay- land college is een ideale locatie omdat hier ook onze lessen plaats vinden"; aldus Wilma Keijzers. Voor de Dizzy Dance Happening werden geen toegangskaartjes verkocht. Alle leerlingen moch ten twee familieleden uitnodigen om te komen kijken en zorgden zelf voor kleurrijke kleding. Alle danseressen mochten tijdens de voorstelling plaats nemen rondom de dansvloer zodat ook zij konden genieten van de optredens van de andere groepen. In totaal hebben er drie voorstellingen plaatsgevon den, steeds met andere groepen. Na de meivakantie starten de les sen weer op zondag 10 mei. Voor meer informatie over dizzy Jazz- dance kan men kijken op www. dizzydance.nl. Toneelvereniging Crescendo viert, terecht met trots, dat ze al vijftig jaar bestaat. Natuur lijk het perfecte moment om even stil te staan bij vijftig jaar toneelplezier en de leden die de club al vijf decennia draai ende weten te houden. (Door Sanne Claessens) Ook Crescendo begon klein met huiskamervoorstellingen. Gewoon lekker midden in de straat, uit het raam, werd het toneelstuk gepre senteerd, terwijl mensen van bui tenaf mee konden genieten.Tegen- woordig weet de vereniging met haar avondvullende stukken zalen vol te trekken. Geert Craenmehr (50), Henk Deters (44) en Ans Phi- lipsen (50) zijn allemaal al zo'n vijfentwintig jaar lid van de vereni ging. Tijdens het seizoen (dat nor maal loopt van april tot novem ber) komen ze iedere woensdag met de hele club bij elkaar om toe te werken naar een avondvullend stuk. De vereniging, die uit dertig leden bestaat, werkt het hele jaar hard om aan het einde van het seizoen Ysselsteyn te verwennen met haar toneeluitvoering. Maar geregeld staat Crescendo ook op de planken van de schouwburg in Venray. Dit jaar met de klucht 'Tom, Dick en Harry' onder regie van lid Henk Stevens, die afgelo pen zondag te zien was. Deze klucht zou eigenlijk al opgepakt worden in 2007, maar door omstandigheden is dat des tijds niet doorgegaan. Achteraf bekeken zijn Geert, Henk en Ans het er allemaal mee eens dat dit een prachtig stuk is voor het jubi leumjaar. "Een klucht gaat per defi nitie eigenlijk nergens over, maar het is zo enorm leuk om te doen en ook leuk voor het publiek, zo is gebleken. In het kort gaat het over een echtpaar dat iemand van het adoptiebureau over de vloer krijgt voor een laatste inspectie. Werkelijk alles wat mis kan gaan, gaat vergaand mis", vertelt Henk Deters, die zelf de hoofdrol speelt in deze doldwaze klucht. Een groot succes voor de leden van Cres cendo, maar ook voor het publiek. De vereniging heeft de afgelopen jaren nogal wat te maken gehad met vernieuwing en verjonging van de leden. "Het is moeilijk om echt actieve spelers bij elkaar te krijgen. Er gaat gewoon veel tijd in zitten wat voor sommigen te veel is. We bestaan inderdaad uit der tig leden, maar onder hen vallen meteen ook alle mensen die zor gen voor het decor, licht, grime, kleding en pr", legt Geert Craen- mehr uit, "maar een van de bijzon dere dingen aan onze vereniging is dat het geheel in het dialect is, Henk Deters, Ans Philipsen en Geert Craenmehr. wat bijzonder en mooi is natuur lijk." Maar waarom toneel en wat maakt Crescendo nog meer bij zonder voor de leden? "Improvise ren is echt mijn ding. Toneel, zang, dans, echt alles hieraan is leuk! Dit zijn echt de leuke dingen van het leven", vertelt Ans Philipsen met een grote glimlach op haar gezicht. Voor Geert is het ook een soort van uitlaatklep. "Je mag in een ander vel kruipen, je anders gedra gen dan je normaal zou doen, dat is toch heerlijk? Daarnaast leer je nog eens wat. Zo heb ik eens de tango moeten leren voor een van mijn rollen, dat had ik anders niet gedaan." Henk heeft zich inmiddels ook bekendgemaakt met het regisse ren van toneelstukken, maar het spelen krijgt vooralsnog zijn voor keur. "Toneel, muziek, theater. Echt een passie van me, al mijn vrije tijd gaat er aan op. Het mooie van toneelspelen bij een club als Cres cendo is onder meer dat telkens na afloop van een stuk dezelfde fantastische verhalen naar voren komen van voorgaande jaren. Natuurlijk meestal over dingen die mis zijn gegaan, maar dat maakt niet uit. Als het publiek heeft gela chen, is het alle moeite waard geweest", aldus Henk Deters. Het jubileumjaar kan en moet ook gebruikt worden om enkele actieve leden even in het zonnetje te zetten. Jo Koonings (69) en Jeu Marcellis (71) zijn beiden al vijftig jaar lid. Ze worden de moeder en vader van Crescendo genoemd. Zij zijn de ereleden die de vereniging gemaakt hebben tot wat ze nu is. Leen Linders-Poels, ook erelid, is maar liefst al veertig jaar een deel van Crescendo en Joke van Asten-Seegers heeft ook alweer een kwart eeuw op de teller staan. Tom Derkx kwam afgelopen zon dag 19 april namens het LFA de uitreikingen doen voor de jubila rissen en de gehele vereniging. Nu op naar de volgende 50 jaar! EN MAAS L

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15