We kunnen ijsbaan toch niet op industrieterrein neerzetten Bouw crematorium van start lifeai 'Subsidies evenementen rijzen pan uit' Roep om kalender evenementen Miljoenen voor gebouwen Floriade ff ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 16 april 2009 - Pagina 3 Ergernis over negatieve houding wijkplatform centrum De immer negatieve houding van het wijkplatform over de luidruchtige evenementen in het centrum, wekt irritaties op. Zoals vorige week woens dag tijdens een bijeenkomst in de Witte Hoeve over de eva luatie van het nieuwe evene- mentenbeleid. "We kunnen de ijsbaan toch niet op industrie terrein neerzetten", liet Joop Goossens zich ontvallen. Tineke Lamers, secretaris van het wijkplatform, nam als eerste het woord. Zij hekelde de vergun ningverlening. Want de publica tie gebeurt te laat, vaak pas twee weken voordat het evenement plaatsvindt. "Dat is veel te laat, want er is een inspraaktermijn van zes weken. De bewoners staan daardoor met de rug tegen de muur", zei Lamers, die vindt dat de omwonenden ook veel beter op de hoogte gebracht moeten worden. "De gemeente of de betreffende organisatie moet veel duidelijker communiceren. Zodat de mensen weten wat hen te wachten staat." Volgens amb tenaar Helene Busser is dat zelfs een verplichting. "Het staat ook vermeld in de vergunning." Om te voorkomen dat de vergunningen te laat gepubliceerd worden, gaat de gemeente de termijnen voor aanvraag verlengen. En dan de geluidsoverlast. Dit is het welhaast het stokpaardje van het wijkplatform. Tineke Lamers pleitte voor de komst van een 24-uurs meldpunt voor geluids overlast. "Dat zie ik helemaal niet zitten", reageerde Joop Goossens van Venray On Ice. "Dan kun je in het centrum geen enkel evene ment meer organiseren." Inwoners kunnen overlast mel den bij politie, maar die heeft meestal geen tijd om snel ter plekke te zijn. De melding wordt ook doorgegeven aan het hand- havingsteam, maar er gaat een hele tijd overheen voordat de controleurs de geluidsmetingen kunnen verrichten. Vaak komen ze daardoor te laat. Ambtenaar Bas Konings ziet een 24-uurs mel- dingspost evenmin zitten. "Dat is onmogelijk", verklaart hij. "We verrichten nu al geluidsmetingen vooraf. En daar hebben we goede ervaringen mee." Het probleem ontstaat meestal bij optredens van elkaar afwisselende bands die eigen apparatuur en installaties meenemen. Lamers bleef erop hameren dat de centrumbewoners, en vooral de mensen, die aan de pleinen wonen, te veel hinder ondervin den. Rob Julicher, bestuurslid van ondernemersvereniging Venray Centraal, raakte gepikeerd. "We moeten het elkaar niet onmoge lijk maken. Net zoals niemand verplicht is om in Landweert te wonen, is ook niemand verplicht in het centrum te wonen. Het cen trum is van iedereen en daar moet je toch iets kunnen organiseren." Tineke Lamers reageerde dat er mensen al langer in het centrum wonen dan dat er evenementen zijn. "En daar vragen wij begrip voor." Wethouder Van der Broeck maakte een einde aan het gesteg gel door de discussie af te kappen. Hij zei wel dat er regels zijn, ook voor geluidsoverlast, waaraan de evenementen zich dienen te hou den. Augustus 2010 opening, investering 7,8 miljoen euro De eerste schop voor de bouw van het crematorium op begraafplaats Boschhui zen aan de Spurkterdijk in Oostrum gaat op maandag 20 april de grond in. De bedoe ling is om het multifunctionele uitvaartgebouw begin augus tus 2010 officieel te openen. Dat zegt manager Norman van der Loop van uitvaartverzor ger Dela. "Op 1 oktober 2009 moet de fundering er liggen. We hebben 260 werkdagen nodig om het crematorium te kunnen bouwen. Sneller gaat echt niet." Wethouder Lei Heldens en de initiatiefnemers, de Venrayse zus sen Gerrie en Elly Swinkels, kan het niet snel genoeg gaan. Hel- dens verklaarde onlangs nog te verwachten dat het crematorium in Venray voor het eind van 2009 zijn deuren zou openen. Maar die termijn is niet haalbaar, stelt Van der Loop. "Je moet realistisch blijven. We hebben een strak werkschema, maar het is een hele operatie om het crematorium helemaal naar de wensen van ons en de klant in te richten. Kwaliteit gaat boven snelheid. Venray krijgt een kwalitatief mooie plek waar mensen met intens verdriet zich welkom kunnen voelen en op een goede manier afscheid kunnen nemen. Maar Venray moet ook nog even geduld hebben." Met de nieuwbouw met een oppervlakte van 2100 vierkan te meter gaat een investering gemoeid van 7,8 miljoen euro. Het gebouw bestaat onder meer uit ontvangstruimtes, familiekamers, condoleanceruimtes, kantoren en een uitvaartcentrum. Ook krijgt het een horecagedeelte, vertelt Van der Loop. "Nabestaanden heb ben zo meer mogelijkheden om met elkaar na te praten. Met de uitvaarlounge onderstreept Dela zijn visie om nabestaanden te hel pen de draad van het leven weer zo snel mogelijk op te pakken. In de dagelijkse praktijk merken wij dat nabestaanden na een uitvaart vaak behoefte hebben om langer met elkaar na te praten en herin neringen op te halen. Er wordt in de lounge niet alleen een kopje koffie met cake geserveerd, maar er kan bijvoorbeeld ook een hapje worden gegeten. Nee, het wordt geen feestpaleis of sterrenrestau- rant, de wensen van de klant moe ten wel stroken met de huisregels die we gaan opstellen." INITIATIEF De visie van Dela komt ook overeen met die van Elly en Ger- rie Swinkels, die ruim zes jaar geleden de handschoen oppakten en op zoek gingen naar het ant woord op de vraag waarom er in Venray nog steeds geen cremato rium is. De dichtstbijzijnde crema toria zijn gelegen in Hout-Blerick, Beuningen en Helmond. "Maar dat is niet de enige reden geweest om het initiatief te nemen voor de bouw van een crematorium in Venray", legt Gerrie Swinkels uit. "We hebben zelf ook enkele uitvaarten, zowel crematies als begrafenissen, van dichtbij mee gemaakt en waren niet altijd even tevreden over de manier waarop die verliepen. 'Dat kan beter', dachten we. Voor ons, maar ook voor de onzen, de inwoners van Venray en omgeving. Want het de bedoeling dat het crematorium een regionale voorziening wordt." Elly en Gerrie Swinkels zijn samen opgetrokken om hun droom waar te kunnen maken. Eerst zaten ze aan tafel met Yar- den uitvaartzekering uit Meppel, maar toen dat bedrijf afhaakte kozen ze voor Dela. Elly is sinds 1 januari als manager van het crematorium Boschhuizen in dienst bij de uitvaartverzorger uit Eindhoven, Gerrie blijft achter de schermen actief. "Als commissaris en adviseur van Elly", grijnst ze. "We blijven samen scherp in de gaten houden of bouw en inrich ting naar onze wensen worden uitgevoerd."" MULTIFUNCTIONEEL Volgens Elly Swinkels krijgt Ven ray een uniek uitvaartcentrum."De locatie ligt prachtig in de natuur, is goed te bereiken via de snelweg en is gelegen op de begraafplaats. Het multifunctionele gebouw kan zowel gebruikt worden voor cre maties, maar is ook geschikt voor het houden van uitvaartdiensten voor overledenen die op Bosch huizen begraven worden. Bosch huizen krijgt alles onder een dak, zowel cremeren als begraven. Ook kunnen bezoekers van de begraaf plaats in de horecalounge terecht om bij een kopje koffie samen herinneringen te delen." Norman van der Loop vertelt dat door de ontkerkelijking steeds meer uitvaartdiensten in crema toria plaatsvinden. "Dela intro duceerde om die reden warme, kleurrijke crematoria met een hui selijke sfeer. Ook in Venray wordt dat concept toegepast. Afscheid nemen in een mooie ambiance neemt geen verdriet weg, het helpt wel bij het creëren van de eerste mooie herinneringen aan een verdrietig moment. Ook de inrichting van het crematorium in Venray krijgt dit warme karakter. Een kwalitatief mooie plek waar mensen met intens verdriet zich welkom kunnen voelen en op een goede manier afscheid kun nen nemen." De uitvaartlounge op Boschhuizen zal ook op vaste tijden, als de begraafplaats druk wordt bezocht, open zijn, weet Van der Loop. "Er komt een pas jessysteem voor het bezoeken van de opbaarkamers, zodat nabe staanden altijd naar binnen kun nen als ze behoefte hebben om bij de overledene te zijn. Naar ver wachting zal het nieuwe cremato rium 6 a 7 fulltime arbeidsplaatsen opleveren, naast de extra flexibele krachten die op piekuren ingezet gaan worden." Dela rekent op in Venray circa 500 crematies per jaar. "Dat is reëel op basis van de ervaringen van elders", zegt Van der Loop. "Voordat je als bedrijf zo'n mil joeneninvestering doet, breng je natuurlijk eerst alle risico's en kansen in beeld. Het crematorium in Venray is bijzonder, zeker als je ziet dat er ook uitvaartdiensten in het gebouw worden gehouden. Die synergie biedt veel voordelen. We zijn nu samen aan het naden ken over de logistiek in het pand, want de looproutes zijn enorm belangrijk. Ook is het zo dat het crematorium niet alleen voor leden van Dela bestemd is, natuur lijk zijn ook andere uitvaartverzor gers van harte welkom op Bosch huizen voor een crematie of een begrafenis. En het spreekt voor zich dat nabestaanden de uitvaart dienst geheel naar persoonlijke wens laten uitvoeren." VERTRAGING De hoofdingang van de begraaf plaats komt in de nieuwe situatie iets verderop te liggen in noor delijke richting van de Spurk- terdijk. Vlak bij de entree komt het nieuwe gebouw. Naast het nieuwe uitvaartcentrum wordt een parkeerterrein aangelegd met tachtig plaatsen. Ook wor den op het terrein onder meer een urnenmuur en een nieuwe opslagloods gebouwd. De gebou wen bij de huidige ingang (werk plaatsen, poortgebouw en aula) worden gesloopt, 1500 vierkante meter bos - het verlies aan groen wordt elders gecompenseerd - is inmiddels al gekapt. "Het begin is gemaakt", zegt Gerrie Swinkels. "Het is alleen jammer dat door de bezwaren van een persoon de bouw negen maanden vertraging heeft opgelopen. Anders zou het crematorium al bijna zijn deuren hebben geopend." Maar goed, het licht staat op groen. Wat vindt de gemeente Venray van de komst van een cre matorium? "We hebben vanaf het Impressie gebouw met parkeerplaatsen in het bos. Lei Heidens, Gerrie Swinkels, Elly Swinkels en Norman van der Loop op de plek waar het cre matorium gaat verrijzen. allereerste begin positief gestaan tegenover het plan", zegt wet houder Lei Heldens. "Een crema torium is een mooie aanvulling op het voorzieningenniveau dat we al hebben in Venray. Het heeft een duidelijke meerwaarde voor de regio." Er zijn vijf locaties in de nabijheid van de begraafplaats bekeken als mogelijke bouwplek voor het crematorium. "Maar uit eindelijk is de wethouder zelf met het idee gekomen om het multifunctionele gebouw op de begraafplaats zelf te bouwen", ver telt Elly Swinkels. "Die combinatie werkt versterkend", vindt Heldens. "Boschhuizen krijgt rouwbeleving in al z'n facetten, maar de activi teiten die er plaatsvinden moeten natuurlijk wel in evenwicht zijn met de functie van de begraaf- plaats.Vandaar ook dat de gemeen te Venray een vinger aan de pols blijft houden en verantwoordelijk blijft voor de exploitatie van de gemeentelijke begraafplaats." Het beheer, het onderhoud en de administratie van de begraaf plaats worden uitbesteed aan Dela Boschhuizen BV een samenwer king van Dela met Elly en Gerrie Swinkels. De overeenkomst treedt in werking zodra het crematorium is geopend. Voor het beheer en het onderhoud van de begraaf plaats zijn door Dela Boschuizen BV onlangs afspraken gemaakt met Teun Nabuurs BV, de huidige beheerder van de begraafplaats. De beheerder wordt door Dela ingehuurd voor de duur van drie jaar, gelijk aan de looptijd van de overeenkomst tussen Dela en de gemeente. Door de werkzaamhe den wordt de rust op de begraaf plaats tijdelijk verstoord. "Maar tijdens uitvaarten worden de bouwwerkzaamheden die geluids overlast veroorzaken stilgelegd. Dat wil ik toch nog wel even extra benadrukken", besluit Lei Hel- dens. In de publiekshal van het gemeentehuis is vanaf maandag 20 april een presentatie te zien van het nieuwe crematorium op begraafplaats Boschhuizen. Die zelfde voorstelling is over enkele weken ook te zien op begraaf plaats Boschhuizen. De gemeente Venray gaat een halt toeroepen aan de sub sidies die verstrekt worden voor evenementen. De kosten beginnen de pan uit te rijzen, zei wetbouder Patrick van der Broeck (CDA) vorige week woensdag tijdens de evaluatie van het evenementenbeleid. Anderhalf jaar geleden is voor een nieuwe opzet gekozen. Aan de hand van een puntensysteem wordt de subsidie bepaald. Evene menten die het hoogste score qua uitstraling, bezoekers, vrijwilligers en co-financiering kunnen maxi maal 20 procent van de uitgaven vergoed krijgen. Het maximum bedrag is 10.000 euro per eve nement. De meeste organisaties zijn er tevreden mee. De evene menten moeten voor 1 november bij de gemeente zijn aangemeld. Voor spontane ideeën is er nog een herkansing voor 1 mei. "Maar we kunnen het alleen honoreren als er nog genoeg geld in de pot zit", zei Van der Broeck, die waar schuwt dat enkele organisatoren teleurgesteld zullen worden. "Het aantal evenementen neemt ook in omvang en begroting toe. Dit betekent dat de gemeente jaar lijks de versterkte subsidies ziet toenemen. Die overschrijdingen kunnen niet tot in de eeuwigheid doorgaan." Het blijkt voor de organisatie van buitenevenementen lastig een verzekering af te sluiten. Vooral bij meerdaagse festiviteiten is de kans op vernieling en diefstal groot. "De spullen die buiten staan, krijg je niet verzekerd. Het is veel te duur", weet Rob Schoeber van Rooy on the Beach. "Wij gebrui ken bijvoorbeeld tien netten die 400 euro per stuk kosten. We heb ben dan ook, via een sponsor, een beveiliger ingehuurd die 's nachts een oogje in zeil houdt." Een aansprakelijkheidsverzeke ring ontbreekt ook meestal bij de evenementen. "Toch zou dit ver plicht moeten zijn", vindt Rob Juli cher van Venray Centraal. "Stel dat er een ongeluk gebeurt met grote schade tot gevolg. Daar heeft een vereniging geen geld voor. Dan worden de bestuursleden aanspra kelijk gesteld." Bij het project Centrum op de schop hebben de organisatoren kunnen meepraten. Het gevolg is dat de meeste kabels en leidingen voortaan ondergronds kunnen worden gelegd. Dit voorkomt veel lastige obstakels op de pleinen. Ook met de aansluiting van elek triciteit, water en bier is rekening gehouden met de evenementen. "We hoeven straks niets over de pleinen te leggen", zegt Joop Goossens van Venray On Ice. "Ook hebben we de bomen iets kunnen opschuiven zodat de carnavalsop tocht er beter door kan." Het vinden van sponsoren zal in deze tijd van de krediet crisis niet makkelijker worden. Rob Schoeber heeft de ervaring dat veel bedrijven liever iets in natura doen, dan het geven van geld. "Zo hebben we bijvoorbeeld een bedrijf dat voor ons gratis de posters drukt", zegt Schoeber, die graag wil weten wat er allemaal bij de gemeente te lenen valt. "Dat weten we niet en het kan op de kosten flink besparen." Sinds het nieuwe evenemen- tenbeleid van kracht is, zorgt de gemeente zelf voor het plaatsen en weer ophalen van de dranghek ken. Dit gebeurt gratis. "Ongeacht of we ze bij de NLW of bij Boels moeten halen", zegt wethouder Van der Broeck. Enkele organisaties hebben fikse facturen ontvangen van Sena, voor het muziekauteursrecht van Buma/Stemra. Het is een vergoe ding voor het in de openbaarheid afspelen van muziek. Zo heeft de avondvierdaagse een aanslag gekregen van 2100 euro per jaar. "Het ging tot drie jaar terug", ver telt Gonnie van Ham. "Omdat we nog steeds niets betaald hebben, is de rekening al opgelopen tot 9000 euro." Ook Venray Muziek Totaal heeft ooit een fikse reke ning gekregen. "Je moet hieraan betalen, daar kom je niet onder uit", weet Maja Kateman. "Maar we hebben na enkele discussies over de hoogte, het bedrag kun nen terugbrengen tot 15 procent." De roep om een Venrayse evenementenkalender bestaat al tientallen jaren. Telkens weer komt dit onderwerp weer terug, maar nog nooit is er iemand in geslaagd een deug delijke evenementenagenda voor Venray op poten te zet ten. Vorige week woensdag tijdens een bijeenkomst over het evene- mentenbeleid in de Witte Hoeve, slingerde Maja Kateman, namens Venray Muziek Totaal, het onder werp maar weer eens aan. Kate- man vertelde dat er momenteel drie organisaties zijn die los van elkaar een kalender bijhouden: bibliotheek, gemeente en VVV- kantoor. "Is het niet mogelijk dat alles op één punt wordt verza meld zodat we in Venray een een duidige kalender krijgen?" Ambtenaar Helene Busser gaf toe dat de kalender van de gemeente nog erg beperkt is. "Met de afdeling communicatie zijn we bezig het uit te breiden. Zodat het straks helemaal compleet is, inclusief de verleende vergunnin gen", zei Busser. "BiblioNu heeft een super database. Die kalender is veel uitgebreider." Wethouder Van der Broeck beaamt het. "De gemeente geeft er nu onvol doende invulling aan. We moeten regelen dat het beter wordt." Rob Julicher van Venray Centraal vindt het belangrijk dat de agenda voor iedereen makkelijk te vinden is. De Regio Venlo blijft positief over de realisatie van de toon aangevende gebouwen op de wereldtuinbouwtentoonstel ling Floriade. In een gezamen lijke vergadering in het Park hotel in Horst aan de Maas besloten de gemeentebesturen dinsdag zes tot acht miljoen euro te steken in de gebouwen van de Floriade. Ook de provincie betaalt flink mee. Op de Floriade zijn drie grote bouwprojecten gepland. Dat zijn het Innovacomplex, Villa Flora en een bruggebouw over de A73 als verbinding tussen Fresh Park en Venlo Greenpark. Door de economische malaise heeft zich nog geen enkele investeerder gemeld voor de bouw van deze drie prestigieuze projecten. Het is de bedoeling dat de gebouwen na de manifestatie blijven staan en onderdeel worden van Green park Venlo. De provincie Limburg staat financieel garant voor het miljoenen kostende Innovatoren (een modern gebouw met kanto ren en laboratoria dat tijdens de Floriade bruikbaar is als entree gebouw). Hoeveel geld daarmee is gemoeid, is niet duidelijk. De Regio Venlo neemt de bouw van kantoorgebouw Villa Flora (een 'kantorenkas' van circa 45 meter hoog en 2,4 hectare groot die zijn eigen energie opwekt en tijdens de Floriade als tentoonstellingsge bouw dient) voor haar rekening. De kosten van 6 tot 8 miljoen euro willen de gemeenten Venlo, Venray, Horst aan de Maas, Helden en Gennep betalen met de provin ciale miljoenen voor verschillende herindelingen. Met het geld hoopt de Regio Venlo commerciële par tijen over de streep te trekken om ook in de gebouwen te investeren. Voor de aanleg van de brug is vijf miljoen euro nodig. Dat bedrag wordt gefinancierd uit de grond exploitatie (2 miljoen euro) en de lopende Europese subsidie (3 miljoen euro). Op 1 juli moet dui delijk zijn of er op het Floriadeter- rein verschillende permanente, beeldbepalende kantoorgebou wen verrijzen die na de Floriade dienst gaan doen als kantoren op Greenpark Venlo. Die datum is belangrijk omdat dan nog alle ver- volgprocedures doorlopen kun nen worden zodat de gebouwen op tijd klaar zijn voor het begin van de Floriade 2012. De organisa tie gaf al eerder aan de de Floriade hoe dan ook doorgaat, met of zon der permanente gebouwen. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Overval Een cafetaria aan het Kenne- dyplein in Venray is vrijdagnacht overvallen. De twee daders zijn er met een onbekend geldbe drag vandoor gegaan. Even voor middernacht kwamen de twee mannen de cafetaria binnen en bedreigden de eigenaar en een personeelslid. Een van de over vallers sloeg de eigenaar met een wapen waardoor de man licht gewond raakte. Het duo ging er met een onbekend geldbedrag vandoor. Op het moment van de overval waren drie klanten in de zaak aanwezig. Een van hen heeft het alarmnummer 112 gebeld. De politie heeft meteen onderzoek verricht in de omgeving, waarbij ook een speurhond is ingezet. Gewond Een autobestuurster uit Deurne is vrijdagochtend gewond geraakt tijdens een ongeluk met een lijnbus in Leunen. Het 44-jarige slachtoffer wilde links afslaan de Horsterweg op. Daarbij zag ze een bus over het hoofd. Deze reed in de flank van de auto. Het slachtof fer moest door brandweer bevrijd worden. Ze is met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) WEES* INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3