1 Jubilarissen ZijActief Kids- aspergeseizoen De Limburgse keuken Bounce In The Basement Maud Wilms in Venray PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 16 april 2009 - Pagina 20 Opknapbeurt molen klaar met Pinksteren In januari van dit jaar werd de zogenaamde Brim-subsi- die toegekend aan de molen in Merselo. De Brim-subsidie is bestemd voor het in stand houden van monumenten en er wordt door het Rijk, de pro vincie en de gemeente geza menlijk aan bijgedragen. Het toegekende bedrag van circa 70.000 euro is bedoeld voor een periode van zes jaar. De eerste onderhoudswerkzaam heden zijn recent van start gegaan. Het meest noodzake lijke restauratiewerk aan het buitenhoutwerk wordt aange pakt en met Pinksteren zal de molen weer strak in de verf staan. "Pinksteren is een uitgelezen moment om de molen weer in volle glorie te laten draaien aldus een woordvoerder van Stich ting Nooit Gedacht. "Op tweede pinksterdag organiseren we een grote Windmolenfair. We hebben als molenstichting voor tweede pinksterdag gekozen om jaarlijks een zogeheten 'Merselose dag van de wind' te organiseren." In 2008 werd het bestuur van molen Nooit Gedacht aangevuld met een aantal nieuwe bestuursleden en adviseurs. Met veel enthousi asme en vereende krachten is een meerjaren onderhoudsplan, acti viteitenplan en financieringsplan opgesteld. In de periode na de grote restauratie van de molen in 1995 was het daar niet meer van gekomen en het ontbrak aan plan nen en middelen. Het vernieuwde bestuur heeft bij de subsidiege vers het vertrouwen weer kunnen herwinnen en de financiële voor waarden voor een belangrijk deel veiliggesteld. Daarnaast worden door het bestuur actief sponsors benaderd en worden particulie ren uitgenodigd om 'vriend van de molen' te worden, om op die manier in de benodigde eigen inkomsten te voorzien. Dat de financiële situatie nu al zodanig is dat de onderhoudswerkzaamhe den van start kunnen gaan, stemt tot vertrouwen voor het tech nisch onderhoud van de molen in de toekomst. Als daarbij de ideeën op het gebied van het activiteiten- beleid en de participatie van de molenstichting in tal van regio nale initiatieven worden opgeteld, dan stemt dat ook tot vertrouwen in een toekomst waarin de molen weer een centrale plek in Merselo heeft. Voor wat betreft de tech nische staat van de molen bleek in 2008 dat er méér onderhoud gepleegd moest worden dan aan vankelijk voorzien. Het proces om achteraf de Brim-subsidie te verhogen nam weliswaar enige tijd in beslag, maar door mede werking van de gemeente, de provincie en het rijk is dat uitein delijk toch gelukt. Zoals genoemd kan nu eerst het hoogst nood zakelijke reparatiewerk aan het buiten houtwerk gedaan worden en krijgt de molen een verfbeurt. Een spannend schilderwerk, met behulp van hoogwerkers, dat op veel bekijks kan rekenen. Tevens wordt de bliksemafleiding aange past en worden enkele aanvullen de maatregelen voor de veiligheid van de bezoekers en de molenaars getroffen. In een latere fase wordt de kap van de molen, volgens een eigentijdse methode, waterdicht gemaakt. Het opknappen van de ruimte onder de molen en het kleine reguliere onderhoud wordt gedaan door enkele vrijwilligers die participeren in de 'werkgroep beheer'De molen zal er op 1 juni -tweede pinksterdag- weer glan zend bijstaan. Op deze dag wordt er een Windmolenfair georgani seerd door de molenstichting en wordt er veel publiek verwacht Behalve dat de molen fier zal draaien (bij voldoende wind) en er rondleidingen gegeven worden, zullen veel organisaties en bedrij ven zich presenteren. Vanuit het thema 'wind' zijn bijvoorbeeld vliegerclubs uitgenodigd, zal aan het eind van de middag mini maal één luchtballon opstijgen, wordt stilgestaan bij windenergie toen en nu, is er een markt met kunst- en natuurproducten, zijn er verschillende workshops voor kinderen en zijn er terrasjes om wat te drinken en te eten. De dag begint om 11.00 uur en eindigt om 18.00 uur. De toegang is gra tis, maar de molenstichting hoopt op veel vrijwillige donaties en wil graag nieuwe sponsoren en vrienden begroeten. Het volle dige programma wordt in de loop van de maand mei gepresenteerd. Men kan zich aanmelden voor een luchtballonvaart vanuit Merselo op 1 juni door contact op te nemen met de secretaris Piter Weerts van stichting Nooit Gedacht via e-mail secretaris@molenmerselo.nl. Tijdens de feestavond van ZijAc- tief Leunen zijn drie jubilarissen gehuldigd voor hun jarenlange lidmaatschap. Het zijn van links naar rechts Diny Michels-Lensen 40 jaar lid, Nelly Reintjes-Heesen 50 jaar lid en Truus Weys-Ver- heyen 40 jaar lid. Ze kregen een pen als aandenken en een bos bloemen. Voor de derde keer wordt op donderdag 23 april de nationale opening van het Kids-aspergesei- zoen gehouden in Attractiepark Toverland in Sevenum. Tim Murck onder andere bekend als Barry in de jeugdserie SpangaS gaat door middel van een aspergekennis- quiz het seizoen feestelijk ope nen. Daarnaast worden er de hele dag door verrassende hapjes met asperges bereid, zoals asperge soep en hapjes voor kinderen en volwassenen. De hele dag is het genieten van lekkernijen bereid door meesterkok Christ Manders en kunnen de kinderen kennisma ken met het eten van asperges en meer informatie vergaren. Ter ope ning van het Kids-aspergeseizoen wordt een aspergekennisquiz gehouden, gepresenteerd door Tim Murck. Een kennisquiz, waar bij van elke deelnemende school een afgevaardigde gaat strijden om de hoofdprijs van 500,- voor de school. Het doel van deze dag is kinderen te laten kennismaken met asperges. Iedereen is welkom en de dag duurt van 10.00 en 18.00 uur. Verder zijn alle attrac ties geopend. Wandeling door Veltum Grenzend aan de rand van Ven- ray ligt de wijk Veltum met daar omheen een rijk gevarieerde natuur. Op zondagmorgen 19 april houdt Wijkvereniging Veltum voor bewoners van Veltum een wandel tocht door de groengebieden in de wijk, via het Hendrikkenbos, door het Vlakwater en langs Weverslo. Een IVN-natuurgids geeft de deel nemers tekst en uitleg gegeven over het veelzijdige landschap met haar planten- en dierenwereld. Voor deelname aan deze tocht, die ongeveer twee uur zal duurt, kan men zich om 9.45 uur melden bij Wijkcentrum Veltum. Piëlhaas: contract met Marlstone Records Door leden van de commissie Liedje van carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray wordt gewerkt aan het nieuwe seizoen. Met ingang van het komende seizoen wordt de carnavals-cd opgeno men bij Marlstone Records. Deze platenmaatschappij is de grootste speler op de markt in Limburg/ Zuid-Nederland. Bekende arties ten als Beppie Kraft, Kartoesj, Weej-Dreej nemen hun cd's op in deze studio in Bunde. Marlstone is een garantie voor een echte Lim burgse carnavalssound. Niet voor niets brengt het bedrijf ieder jaar de cd Van Eijsden tot de Mooker- hei uit en worden veel LVK-num- mers door Marlstone gearrangeerd en opgenomen. Vanaf komend jaar worden de vier winnende lied jes van De Piëlhaas gearrangeerd door en opgenomen bij Marlstone Records. Dit betekent dat alles wordt ingespeeld door professio nele muzikanten in een studio die voldoet aan de eisen van deze tijd. Voor alle regels en voorwaar den voor een liedje op deze cd kan men kijken op www.vaste- laovendienrooy.nl. Inschrijven kan uitsluitend op zondag 5 juli van 14.00 tot 16.00 uur in café 't Upke. Kritiek op een religie Kritiek op een religie kan men sen kwetsen. Toch vindt men dat kritiek op een religie mogelijk moet zijn. De hoogste rechters buigen zich over de vraag waar de grenzen liggen. Dr. Hans Dirk van Hoogstraten heeft een boek geschreven met als titel Versteen de religie. Dit boek gaat over religiekritiek. Hij komt dit boek op maandag 20 april vanaf 20.00 uur toelichten in Het Zonnelied, Kiosk, Protestantse Kerk in de wijk Brukske in Venray. Belangstel lenden zijn van harte welkom. In het boek stelt hij eerst de vraag wat kritiek op een ander eigenlijk zegt over jezelf. Mensen die veel reizen kijken wel uit om de cultu ren waar ze te gast zijn te veroor delen. Als ze wijs zijn, gebruiken ze hun vermogen tot zelfrelative ring om de botte toerist in zich zelf te overwinnen. Betrek dit op de manier waarop je met mensen omgaat die er een andere levens beschouwing op na houden. De lezer kan in het boek een virtuele/ spirituele reis maken langs Mekka, Wenen, Athene, Jeruzalem, Berlijn en New York. Zo is een symboli sche reisgids ontstaan die de lezer helpt de bronnen van zijn eigen cultuur en die van anderen te onderzoeken. Net als bij gewoon reizen komt alles aan op kijken en luisteren. Hier begint de kritiek: men staat open voor andere inter pretaties van religie en cultuur dan die men tot nu toe als enige ware beschouwde. De auteur van deze 'reisgids' komt vertellen over de persoonlijke reis die hij maakte om kritisch te kunnen schrijven over het proces van verstening dat hij waarneemt. Dr. H.D. van Hoogstraten, was als ethicus werk zaam aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en als vrijzinnig pre dikant in Utrecht. niet ontvangen? Bel 582877! De Peter Thijssen Band staat op zondag 19 april op het podium van Cambrinus in Horst. Onge kunsteld, als een onderhuidse veenbrand en in het Horster dia lect... zo zingt Peter Thijssen. Al bijna zijn hele leven schrijft deze Horster singer-songwriter. Geba seerd op de gebeurtenissen uit zijn leven zijn dan liefde, verlan gen, weemoed en pijn de belang rijke onderwerpen. Met de Peter Thijsen Band op het podium zijn muziek en tekst één, waarbij de muziek de sfeer bepaalt voor het verhaal. Zo wordt een geluid gecre- eerd waarbij de teksten optimaal uit de verf komen en schijnbaar onopvallend gedragen worden door de uitstekende muzikanten die de Peter Thijssen Band tot een hecht klinkend geheel maken. Als puber had Thijssen het gevoel zich in muziek uit te moeten drukken. Meer dan vijfendertig jaar later en intussen en de vijftig gepasseerd, komt hij er mee voor de dag. Wat als een oude veenbrand onder het oppervlak bleef smeulen, begint als een groeiend vuur zijn gloed af te geven. Peter Thijssen neemt je mee op een reis door zijn ziel. De toehoorder stapt als het ware in de geest en het lijf van de lied jesschrijver. Thijssen vraagt daarbij veel van zichzelf en weet dat hij dat ook doet van zijn publiek. Het voelt niet altijd even gemakkelijk en ook dat weet hij. Echter van compromissen wil hij niet weten. En om zijn autobiografische voor dracht kracht bij te zetten zingt deze Noord-Limburger zijn verha len in zijn eigen Horster dialect. Thijssen heeft zich door een keur aan voortreffelijke muzikanten weten te omringen. Een van hen is een regelrechte kei in de muziek wereld. Horstenaar Geert Keijsers musiceert als pianist met vele groten op aarde. Naast bijdragen aan Het Goede Doel in Nederland levert hij pianowerk aan Anasta- cia, Lionel Richie en vele anderen. Op de Night of the Proms nam hij de plaats in van John Miles op de piano. Het concert begint om 16.00 uur. Voor meer informatie zie (077)3983009 of kijk op www. cambrinusconcerten.nl. Veldeke presenteert Venray houdt een culinaire avond op maandag 27 april voor zijn leden met Wil en Netty Geurts- Engels: het schrijvende, bakkende, kokende echtpaar uit Schinnen. Deze avond wordt gehouden in De Witte Hoeve in Venray. Al meer dan 25 jaar verzamelt dit echt paar Limburgse recepten. Wil en Netty promoten de Limburgse keuken op vele manieren. Zij zijn pioniers in de Limburgse keuken. Niet alleen hebben ze een enorme kennis van de culinaire geschiede nis van onze provincie, ze hebben in de loop der jaren een reeks boeken uitgebracht waarin ze deze ook vastleggen. Alle recep ten proberen ze eerst uit in hun eigen keuken Hun boeken zijn zo geschreven dat iedereen de gerechten kan maken. Er wor den geen vreemde grondstoffen gebruikt, de tekst is duidelijk en begrijpelijk, de recepten zijn stap voor stap opgebouwd. Een keur aan boeken is inmiddels van hun hand verschenen. Onlangs is het boek Vlaai en ander Limburgs gebak opnieuw uitgegeven. Lim burg op z'n lekkerst is de opvol ger van hun eerste Limburgse kookboek Bokeskook, 'nen opzat, moorevlaai. Met Zelf brood bak ken in de oven en in de Brood bakmachine zullen ze veel men sen een plezier doen. Het boek bevat praktische recepten voor alledaagse broden, uiteraard ook Limburgse broden zoals een stoet, Limburgs roggebrood en suiker brood. Maar ook gewone witte en bruine broodjes, brood zonder gist, kerstbrood en uienbrood. Bijna dertig jaar geleden schre ven ze een boek Kook lekker met Limburgs bier. Koken met bier is heel apart en uitdagend. En de grote keuze en verscheidenheid van het Limburgse bier geeft een keur aan mogelijkheden. Het was voor hen dan ook een uitdaging om opnieuw een boek Koken met Limburgs Bier te schrijven, om weer te zoeken naar recep ten waarin Limburgs bier tot zijn recht komt. Zij geven deze avond een pre sentatie over hun werk en er is gelegenheid om hun boeken te kopen en te laten signeren. Boek handel Van den Munckhof ver zorgt de verkoop. De avond begint om 20.00 uur. Het house/electro event Bounce in the Basement vindt op zaterdag 18 april plaats in OJC Watjang?!? in Oirlo. Tijdens deze avond zal OJC Watjang?!? jouw de lekkerste house/electro beats gaan bren gen. Een feest waar opkomend dj-talent en dj's uit de house en electro scene iedereen gaat laten dansen. Hoofdact is Sam O'Neall. Na lokaal succes is deze dj nu ook nationaal doorgebroken. Met optredens met onder meer dj Jean, Bille the Klit en dj Chuckie op zijn CV is O'Neall inmiddels een geac cepteerde naam binnen de Neder landse house scene. Zo stond hij ook al in vele grote Nederlandse clubs, en mocht hij ook al draai en op grote feesten en festivals zoals Lipstick, Sexy Motherfucker, Solar en het Free Funk festival. Ook bestaat de agenda van Sam O'Neall niet uit de minste feestjes. Zo gaat hij binnenkort draaien op Sexy Motherfucker, House Trip pers, Extreme Royal House en Awarenezz. Ook JAY uit Maashees gaat tijdens deze avond zijn draai- kunsten vertonen. Deze jonge talentvolle dj met zijn energieke housemuziek heeft inmiddels al zijn eerste stappen gezet in het professionele dj-circuit in Neder land. Hij tras al op in bijna alle grote clubs in Zuid-Nederland, kreeg een masterclass van Michel de Hey en werd daarnaast derde tijdens de finale van de grote kunstbende van 2008. Verder kan men nog genieten van een optre den door Mickey C uit Horst. Deze avond wordt overigens geopend door de lokaal bekende dj's van Lucky done gone. De deuren zijn deze avond geopend vanaf 21.00 uur. Meer informatie over Bounce In The Basement staat op www.wat- jang.nl. Join the Club Harmonie Sub Matris Tutela houdt op zondag 19 april een concert onder het motto Join the Club. Doel van het concert is om iedereen die geïnteresseerd is in muziek te laten horen en zien hoe leuk het is om samen met muziek bezig te zijn. Elk jaar komen er nieuwe muzikanten van de oplei ding bij het orkest, maar dat is niet altijd voldoende om de bezetting op peil te houden. Dus oud-muzi kanten zijn welkom. Aan het con cert werken het groot orkest van de harmonie onder leiding van Betty Bartels, het tamboerkorps onder leiding van Hans Simons en de Aostrumse Zangkompeneej onder leiding van Kenny Jan sen mee. Het concert begint om 16.00 uur en wordt gehouden in gemeenschapshuis D'n Oester ham. Oproep voor zangtalent Transparant is een gemengd popkoor in oprichting in Venray. Er wordt gezocht naar mannen en vrouwen die zich in willen zet ten om op kwalitatief hoogstaand niveau eigentijdse Engelse en mogelijk Nederlandse popmuziek ten gehore te brengen (4-6 stem mig). Binnen het koor is ruimte voor solisten en muzikanten. Leef tijd is niet belangrijk, belangrij ker is kwaliteit, enthousiasme en uitstraling. Verdere informatie is verkrijgbaar via GPvenray@gmail. com. Iedereen die meer informatie wil of kennis wil maken met de dirigent, is van harte welkom in De Witte Hoeve op donderdag 16 april vanaf 21.00 uur. Aanmelden kan via bovenstaand e-mailadres. Maud Wilms bezoekt met haar theatershow Vooruitveuroet op zondag 26 april het Odapark aan de Merseloseweg in Venray. Wilms doet de voorstelling samen met twee andere singer/songwriters uit Nederlands Limburg, Hans Emmen en Paul Logister. Emmen (Maastricht) won het Mooi Lim burgs Muziekfestival en Logister (Heerlen) was winnaar van de L1 singer/songwritercompetie en de Lexor award. Samen staan ze met hun titelnummer Vooruitveuroet nummer 1 op de Limburgse hit lijst. Wilms timmert al geruime tijd aan de weg. Ze won het Sjengske in 2001 en NCRV's Open Podium in 2004. Recent kreeg ze de pres tigieuze Prijs van het Limburgse Leed 2007/2008. Ze is de eerste vrouw aan wie de prijs is toege kend en kreeg de prijs vanwege de innoverende en vernieuwende manier waarop ze als singer/ songwriter in het dialect zingt. Ondanks haar jeugdige leeftijd was ze tevens een van de genomi neerden voor de titel Troubadour van de Provincie Limburg. De show start om 15.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Kaarten kunnen besteld worden via e-mail ticketservice@vooruitveuroet.nl. of bij de ticketservicelijn via tele foon (0475)461902. 'Eerste Merselose dag van de wind' vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur Peter Thijssen Band in Cambrinus

Peel en Maas | 2009 | | pagina 20