Fresh, Sting en Vuil van Femmage Sixties Music Festival Osdorp Posse naar Jera on Air De oude Hofstraat Binnen de huid i tv Excursie in uiterwaarden PEEL EN MAAS Donderdag 16 april 2009 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Fresh, Sting The Police en Vuil van Femmage zijn komen de week de drie voorstellingen in Schouwburg Venray: een adembenemende snelle show met vette beats en dito video projecties, het nieuwe theater concert van de Maastrichtse stemkunstenaars geheel in het teken van de zanger Police en zijn band en een persoonlijk muziektheaterprogramma. De voorstelling Fresh wordt op vrijdag 17 april vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouwburg. Choreograaf en entertainer Clif ton Veldwachter plukte verschil lende getalenteerde jongeren van straat en koos na een grote audi tie de 25 beste dansers. Hij liet ze door verschillende choreografen drillen in allerlei dansstijlen, zoals streetdance, hiphop, breakdance en jazz. Dit heeft geresulteerd in een adembenemende snelle show met vette beats en dito videopro jecties. De productie kent geen gesproken tekst, maar wat leent zich nou beter om emoties als lief de, verdriet en woede tot uitdruk king te brengen dan dans? Kortom voor de liefhebber van dans, zang en alles wat met urban te maken heeft. Urban Dance Theatre, ofwel spektakel boordevol breakdance, beatbox, krumpin, hip hop, new style en zang met daarnaast de vetste videoprojecties. Op dinsdag 21 april kan men in de schouwburg in Venray genie ten van Rock 4 presents Sting The Police, Bring on the Night. Het nieuwe theaterconcert van de Maastrichtse stemkunstenaars staat geheel in het teken van deze zanger en zijn band. Niet alleen passeren nummers als Every breath you take, Spirits in the material world, Roxanne en Set them free de revue, maar ook bewerkingen van onder andere Shadows in the Rain, Desert rose en Voices inside my head, ont breken niet. De eigenzinnigheid, waarmee de mannen al deze songs interpreteren en waarmee ze de afgelopen jaren internatio nale roem vergaarden, ontroert keer op keer. Rock4 brengt rock en popmuziek op geniale wijze naar het theater. Iedere toon die wordt gezongen, elk geluidje dat wordt gemaakt, staat in dienst van de muziek. Hierdoor wordt Bring on the Night een intense ervaring, zowel voor de zangers als voor het publiek. Aanvang 20.00 uur. Ellen Evers brengt op woens dag 22 april de voorstelling Ellen in de schouwburg. Dat ze vocaal kan vliegen bewees Evers in grote musicals als Cats, Miss Saigon, Mamma Mia en Turks Fruit. Voor haar rol in Drie Musketiers ontving ze een Musical Award. Nu slaat ze haar vleugels uit en gaat solo. Ellen is een persoonlijk muziektheater programma, waarin haar vocale veelzijdigheid centraal staat. Ellen zingt, ondersteund door een band met topmuzikanten, het lied van iedereen die 's nachts droomt te kunnen vliegen, maar overdag niet van de grond komt. Aanvang 20.00 uur. In Schouwburg Venray kan men op zaterdag 25 april vanaf 20.00 uur de voorstelling Vuil van Fem- mage bezoeken. Femmage heeft de harten van het publiek gewon nen. De vrouwen van Femmage zijn verwikkeld in een bikkelhar de en vooral smerige afvalrace vol vuile streken. Het publiek bepaalt uiteindelijk wie er blijft en wie er af moet vallen. Misschien wel die magere! Zijn de vier maffe types van Femmage op tijd klaar voor Fresh (foto: GNV) de belangrijke liveshow? Durft het publiek zich uit te spreken? Wat zegt de jury? Het is nogal wat om te kiezen tussen de winnaar van de hondenshow, de travestiet, het fanfarelid of de kruisruiker. Geluk kig schept de smetteloze zang weer orde in de chaos. Schoon, fris (óók onder de rand) en opge ruimd verlaat het publiek de zaal. Archeologisch opgravingen De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 20 april vanaf 19.30 uur in zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode aan de Beuken laan de lezing Archeologische opgravingen Maasboulevard in Venlo. Deze lezing wordt verzorgd door Maarten Dolmans, stadsar- cheoloog in Venlo. Van september 2002 tot febru ari 2005 heeft er archeologisch onderzoek plaatsgevonden aan de Maasboulevard in het centrum van Venlo. Het komt maar zelden voor dat zo'n groot gedeelte van een stadskern in één keer wordt onderzocht, een gebied van twee hectare. Tijdens het onderzoek werden er aan de westzijde sporen gevonden van een Romeinse han delsnederzetting. Deze nederzet ting had een militaire oorsprong rond het jaar 0 en ging langzaam over in een nederzetting met han delaren en ambachtslieden. Na het vertrek van de Romeinen was het even stil tot begin twaalfde eeuw de maasoever weer aantoonbaar werd gebruikt voor handel en transport. Van de middeleeuwse stad zijn naast diverse handels huizen en vele kleine huisjes ook grotere delen van de stadsmuur opgegraven. Deze stadsmuur werd gebouwd nadat Venlo in 1343 stadsrechten kreeg. De stadmuur zelf is voor het grootste gedeelte in de negentiende eeuw gesloopt. Topvondst was onder andere de ontdekking van een veertiende eeuwse Mikwe, het oudste Jood se rituele bad in Nederland. Het Mikwe is een exponent van de liberale houding van de landsheer en inwoners van Venlo en tevens een uiting van de wens om de handel in Venlo te stimuleren. Tij dens de lezing wordt ingegaan op de vele rijke vondsten en de nieu we informatie over de historie van Venlo. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet-leden gratis toegankelijk. In aansluiting op deze lezing wordt er op dinsdag 28 april vanaf 14.00 uur een historische stadswande ling door Venlo en een bezoek aan het stadhuis onder leiding van een gids gehouden. 4 - /■f', ,/th' In De Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 18 april het Sixties Music Festival gehouden. Dit evenement wat twee keer per jaar gehouden en geniet al vele jaren een grote populariteit, mede door de grote variatie aan muziek stijlen. Er zijn deze avond optredens van John Leyton en Big Caz The 4 Bobs. Leyton is een Engelse acteur. Hij begon zijn zangcarrière in 1960. Zijn eerste plaatje; Tell Laura I love her, werd teruggetrok ken omdat de platenmaatschap pij de versie van Ricky Valance al had uitgebracht en deze versie stond in september 1960 in Enge land op nummer 1. Zijn eerste en enige nummer een hit Johnny Remember Me stond in augustus 1961 drie weken in de Engelse hitparade. Zijn tweede single Wild Wind behaalde nog de tweede plaats in de UK Singles Chart. Hij stortte zich daarna weer volop op zijn carrière als acteur en speelde onder meer rollen in The Great Escape en Von Ryan's Express. Sinds 2006 is Leyton op vele podia te vinden, daarbij begeleid wordt door The Flames. De Engelse band The Flames is in 1988 opgericht door sologitarist John Burleigh en bassist Roger Cover met verder Jeff Jeffery op slaggitaar en Jeff Tuck op de drums. Hun repertoire bestaat onder meer uit authen tieke Shadows songs uitgebreid met stevige muziek Johnny Kidd, Chuck Berry en Dave Edmunds. Op het podium stralen zij professi onaliteit uit door hun choreografie, bijpassende pakken en instrumen ten. Verder is er nog een optreden door Big Caz the 4 Bobs. Begon nen als een hobbyband in 1996 is Big Caz the 4 Bobs inmiddels uitgegroeid tot een rock 'n roll sensatie. De muziek die ten geho re wordt gebracht stamt uit de eind vijftig en begin zestiger jaren. De Witte Hoeve is gelegen aan de Gasstraat in Venray. De zaal gaat deze avond open om 19.30 en het festival begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij Sigaren v/h Janssen aan de Grote Markt en bij De Witte Hoeve in Venray. Voor meer informatie en reser veren, telefoon (0478)580624 of (0478)581626. Van Schieëperskruus tot Trans Cedron Johan Koster verzorgt op don derdag 16 april een lezing naar aanleiding van zijn afstudeerscrip tie Van Schieëperskruus tot Trans Cedron in Het Zonnelied in Ven- ray. Deze lezing is gewijd aan de openbare uitingen van devotie in de gemeente Venray. Deze scriptie was het afstudeerproject in het kader van de studie Algemene Cul tuurwetenschappen aan de Open Universiteit Nederland. De studie richtte zich op de wisselwerking tussen katholicisme en cultuur in de twintigste eeuw. Te denken valt aan kerken en kerkhoven, lijkwe- gen, objecten van devotie, kloos ter en bijbehorende instituten, naamgeving van profane objec ten, devotionele activiteiten in de buitenlucht. Koster schrijft in het voorwoord van zijn scriptie dat het voor hem als protestant niet voor de hand lag een dergelijk onderwerp te kiezen. Belangstel ling echter voor de cultuur van zijn woonplaats Venray en de fas cinatie die hij als protestant voor de katholieke rituelen heeft, gaven uiteindelijk tot de doorslag er wel voor te kiezen. Voor iedereen met interesse voor deze culturele his torie is dit een interessante avond. Aanvang 20.00 uur. Adelbertvereniging Adelbertvereniging Venray houdt op dinsdag 21 april vanaf 20.15 uur de vierde lezing met de titel Maya cultuur; tradities met Toekomst in De Witte Hoeve in Venray. De inleiding wordt gege ven door Mario Coolen. Jaarlijks trekken duizenden toeristen naar Guatemala, op zoek naar sporen van de cultuur van de Maya's. Tempels en paleizen die meer dan duizend jaar geleden wer den gebouwd dwingen bij velen bewondering af en nog steeds ontdekken archeologen de ene kunstschat na de andere. Maar Maya's zijn geen verleden tijd. In Guatemala wonen op dit moment ongeveer zeven miljoen directe nazaten van het cultuurvolk dat ons blijft verbazen. De Maya's van nu onderscheiden zich door hun bijzondere indiaanse gelaatstrek ken en kleurrijke klederdracht. Daarnaast spreken zij nog steeds meer dan twintig eigen Maya talen en hebben ze veel oude tradities en gebruiken in ere gehouden die het leven zin en richting geven. Centraal staat daarbij de maïs die volgens de mythen van de Maya's de grondstof is waaruit de eerste mensen werden gemaakt. Helaas zijn de meeste Maya's van nu straatarm. In de loop van de kolo niale geschiedenis zijn ze beroofd van hun beste landbouwgronden en zijn ze veroordeeld tot slecht betaald werk op de plantages van grootgrondbezitters die in Guate mala de lakens uitdelen. Gelukkig is er ook hoopgevend nieuws. Een aantal Maya's is er na jaren strijd in geslaagd stukken grond in bezit te krijgen om daar maïs en andere producten te ver bouwen. Dat is het geval in Tucuru, een Maya dorp waar een boeren coöperatie op dit moment koffie verbouwt voor de wereldmarkt. De ontwikkelingsorganisatie Soli- daridad ondersteunt hen bij het verbeteren van de productie en het vinden van de toegang tot een eerlijke markt. De inwoners van Tucuru zijn trots op de geweldige koffie die ze verbouwen. Graag willen ze in de toekomst ook toe risten uitnodigen hen op te zoe ken in het prachtige gebied waar ze wonen. Ze willen laten zien hoe ze via koffie aan een nieuwe toekomst werken, zonder daarbij de eigen eeuwenoude tradities en gebruiken te vergeten. Van 1972 tot 1980 werkte theoloog Mario Coolen in Guatemala, waar hij betrokken was bij het proces van bewustwording en organisatie van plantagearbeiders, de mees ten van hen Maya's. Momenteel is hij verbonden aan Solidaridad. Samen met collega Karen Ham- mink begeleidt hij het koffiepro- ject in Tucuru. Aan de hand van rituelen en kunstvoorwerpen uit Guatemala laat hij zien dat Maya's geen overblijfsel uit een ver ver leden zijn, maar een levende wer kelijkheid die ons blijft verbazen. Over zijn ervaringen in Guatemala schreef Coolen het boek Hart voor de Aarde over cultuur, geloof en strijd van Maya's in Guatemala. Introducés zijn van harte welkom. IVN Geijsteren-Venray houdt op zondag 19 april een excursie in de uiterwaarden van de Maas. De start is om 10.00 uur vanaf cafÈ 't Trefpunt in Geijsteren. De wan deling voert richting de kasteel- ruÖne. Achter deze ruÖne loopt men naar de Maas. Verder worden enkele oude meanders bezocht en is er oog voor de bijzondere plan ten die er groeien. De wandeling duurt twee uur. Tijdens Jera on Air in Ysselsteyn mogen op het festival dat gehou den wordt op donderdag 21 mei Osdorp Posse en Beatbusters niet ontbreken. Osdorp Posse stond immers als meerdere malen met succes op het podium van dit festi val. In 2006 was dit voor het laatst het geval. Een prima gelegenheid voor de fans om deze uitvinders van de nederrap nog eens aan het werk te zien voordat ze er eind 2009 een punt achter gaan zetten. De Beatbusters is een swingende band en maakte enkele nummers met Def P, waarvan Chillen in een Bubbelbad de bekendste is. De Beatbusters zijn ruim twintig jaar actief en hebben een dijk van een naam opgebouwd in de festival wereld. De bandleden stonden al een keer eerder op het Jera on Air festival. Kaartjes kopen kan via www.jeraonair.nl. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekes- huus een grote overzichts tentoonstelling van de schil derijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie arti kelen de kijk van Jeuken op zijn eigen werken. De oude Hofstraat. Johan Jeu ken, de schilder van dit werk, aan het woord: Dit schilderijtje is geschilderd naar een hele oude ansichtkaart van omstreeks 1918. De twee kinderen die er op voor- komen zijn mijn jongste broers. Het is technisch goed opgezet en geschilderd op linnen dat op hard board is geplakt. Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organiseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekenin gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven- ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, de komst van de koningin, de wekelijkse vee markt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909-1982), Een Venrayse plezierschilder, t/m 30 augustus 2009, Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freule keshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Openings tijden: woensdag, zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. info@museumvenray.nl www.museumvenray.nl Iron Maiden in Venray Exclusief in Luxor in Venray is op dinsdag 21 april de film Iron Maiden: Flight 666 te zien. Deze film is die dag wereldwijd te bewonderen in tal van bioscopen. Alleen geselecteerde bioscopen mogen documentaire vertonen op het grote witte doek. In Nederland zijn er slechts elf theaters waar deze film gedraaid wordt. Na de 3D- voorstellingen die inmiddels een succes zijn, geeft de nieuwe digitale projector opnieuw weer ongekende mogelijkheden. Flight 666 neemt de bezoekers mee met de toer van Iron Maiden door Zuidoost-Azië en Zuid-Amerika. 50.000 mijl, vijf continenten en 23 concerten en slechts 45 dagen. Iron Maiden: Flight 666 volgt de Britse metalband tijdens de ambi tieuze en succesvolle Somewhere Back In Time-tournee rond de aardbol gedurende februari en maart 2008. Iron Maiden speelde legendarische klassiekers voor bijna een half miljoen fans. De camera mocht overal en alles fil men. Reserveer tijdig kaarten voor deze zeer voorstelling via www. luxorvenray.nl. of telefonisch tij dens openingstijden. Boekrecensie in Peel en Maas Bij leven publiceerde J.J. Voskuil (1926/2008) twee romans: Bij nader inzien en Het Bureau, die tezamen de periode 1946-1989 omspan nen. Hierin ontbraken echter de jaren 1954-1956. Nu is er dan Binnen de huid, de roman die beide andere romans met elkaar verbindt. In Binnen de huid zijn van de vriendengroepen die Voskuil in Bij nader inzien portretteerde vrij wel alleen nog Maarten en Nico- lien Koning en Paul en Rosalie Dehoes overgebleven. In de loop der tijd zijn tussen beide paren emotionele spanningen ontstaan en deze komen in Binnen de huid aan de oppervlakte. Als enige van de drie romans is Binnen de huid geschreven in de ik-vorm. Hier door wordt de lezer als nooit tevoren het gedachteleven van Maarten Koning binnengetrokken. De roman toont een gevecht tus sen zijn emoties en zijn ratio, en in dat gevecht 'binnen de huid' raakt Koning zelf het spoor af en toe bijster. Het is een intieme, gena deloos eerlijke en pijnlijke regi stratie van een schrijver die alleen door nauwkeurige verslaglegging kon hopen uit de put te klimmen waarin hij terechtgekomen was. Binnen de huid is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 25 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19