"Meest romantische plekje van Venray" A ii Op zoek naar de schat van de ekster Koester uw Monument A t V l> li! n Moederdagontbijt en carwash Emotionele terugkeer... m 2 Honderddertigste jaargang - week 16 - donderdag 16 april 2009 <sF n 't k* '3 1f f M n 'TT -i~- 1 1 l 1 t t f t - Enigszins verscholen in de bossen op het terrein van St. Anna staat een prachtige zogenoemde berceau. De Aid Prinsen Kompeneej (APK) van Veulen draagt er al jaren zorg voor dat deze met takken en bladeren bedekte boog mooi onderhouden blijft. Zaterdag middag, 12 april, was het tijd voor de jaarlijkse opknap beurt. (door Sanne Claessens) Het is even zoeken in het bos, maar al heel snel de moeite waard. Aan een van de wandelpaden die door de bossen op het St. Anna- terrein in Venray loopt, valt de berceau toch goed op. Vooral elke zaterdag voor Pasen, wanneer de leden van de APK uit het Veulen hard aan het werk zijn. Het is al bijna twintig jaar geleden dat ze de boog 'ontdekten', maar vanaf het eerste moment hadden ze er iets mee. "We waren echt gefasci neerd, hadden praktisch de tranen in de ogen", lacht Ger Reintjes (prins in 1959). "Zo ging het onge veer in ieder geval, haha. Het is gewoon een hele mooie boog en een bijzondere plek." Vooral in het begin van de jaren negentig was er veel werk dat gedaan moest worden. Gerrit Reintjes (prins in 1987) vertelt. "Er moesten nieuwe platen en bomen neergezet worden. We hebben niet buizen tussen de boom gelast en er werd geverfd." Het resul taat mag er in ieder geval zijn en de onderhoudsbeurten zijn nog steeds van belang. In 2001 adop teerden de oud prinsen uit het Veulen officieel de berceau en nu komen ze dus elk jaar op de zaterdag voor Pasen samen om alles op te knappen zodat deze er daags na op zijn paasbest bij ligt. Op een dag als zaterdag is het heerlijk in de zon, met de scha duw van de bomen om samen te klussen. Iedereen lijkt zijn eigen taken een beetje te hebben. Bert Smets (prins in 1992), voorzitter van de Ald Prinsen Kompeneej, klimt samen met Gerrit via een ladder letterlijk in de boog voor het onderhoud bovenin. Maar er moet meer gedaan worden. "Snoei en, opbinden, harken, vegen en schrobben. Ieder jaar moet er ook meer opgeruimd worden. Bezoe kers aan de bearceau laten nogal eens wat rommel achter helaas", legt Geert Jenneskens (prins in 1999) uit. Het is nu voornamelijk een plek waar mensen rusten na een wandeling of gewoon even gaan zitten om te genieten. Dat is ooit anders geweest. "Vroeger deed het dienst als plek waar de zusters bijeenkwa men", weet Jeu Zonnemans (prins in 1980) te vertellen. Er mogen dan tegenwoordig weinig zusters meer samenkomen om te zingen en zich te bezinnen, gelukkig ken nen genoeg mensen de weg naar de boog. Het is ook een mooi uitstapje voor de mannen samen. "We zien elkaar regelmatig in het Veulen, bij een vergadering, een uitstapje of gewoon in het dorp. Maar dit is toch wel heel leuk om te doen. We zorgen er voor dat de boog zo goed mogelijk onderhou den wordt", vertelt Theo Reintjes (prins in 1984). Ieder jaar is de opkomst van de oud prinsen weer net iets anders, maar sommigen behoren wel echt tot de 'harde kern' zoals ze het zelf omschrijven. "Er zijn in totaal 55 oud-prinsen, van wie er inmid dels alweer elf overleden zijn. Er komen natuurlijk ook weer nieu we prinsen bij. Elk jaar is het wel weer gezellig hoor om samen te doen", aldus Toon Nuyten (prins in 2006). Dat het een gezellige middag is voor de heren moet tot zelfs buiten het bos te horen zijn. Er wordt ten eerste natuur lijk hard gewerkt, maar ook veel gelachen, er worden herinnerin gen opgehaald, moppen getapt en vaak genoeg gepauzeerd. Wandelaars, fietsers en men sen die hun hond uitlaten komen voorbij. De berceau is nu al mooi, maar straks in de zomer zal het helemaal een prachtige plek zijn. De Ald Prinsen Kompeneej (APK) van Veulen. Dan zullen alle bomen en taken vol bladeren zitten en is de boog dus geheel bedekt. Hoewel de prinsen maar eens per jaar hier samen komen, brengen ze tus sendoor toch ook nog wel eens bezoekje aan 'hun' berceau. "Een beetje sociale controle", lacht Ger Reijntjes opnieuw. "Als er dan wat rommel ligt ruimen we dat natuur lijk al op en kijken we meteen hoe de boog erbij ligt. Meestal gaan we dan samen met de vrouw lek ker wandelen daar. Het is namelijk een prachtige plek om samen te zitten. Echt het meest romantische plekje van Venray." Na afgelopen zaterdag ligt de boog er dus weer prachtig onder houden bij. Voor iedereen die benieuwd is naar dit bijzondere plekje ...maak een lekkere wan deling door de bossen op het St. Anna terrein, de mooie berceau zal iedereen opvallen. Nieuw project voor kinderen in het Odapark Het Odapark is voor veel mensen een mooie plek om te wandelen, kunst te bekij ken en bewonderen en van de rust te genieten. Om kinderen meer te betrekken bij kunst, maar zeker ook bij natuur, lan ceerde het Odapark op tweede paasdag een nieuw educatief project genaamd 'De schat van de ekster'. (door Sanne Claessens) De kinderen en ouders hadden geluk afgelopen maandag. Niet alleen was het heerlijk weer om lekker door het park te wandelen, ze hadden wat extra hulp tijdens de lancering van het project. De paashaas zelf was namelijk in het Odapark aanwezig om de kinde ren een handje te helpen en tege lijkertijd paaseitjes uit te delen. De speurtocht kan het hele jaar door tijdens openingstijden van het Odapark gedaan worden. Het project zelf is afkomstig van Esther Leenders (31) uit Tilburg en ook zij was tijdens de primeur van de speurtocht aanwezig om kinderen op weg te helpen. "Nog niet zo lang geleden ben ik voor mezelf begonnen. Ik ontwikkel educatieve projecten voor zoals in dit geval de jeugd, maar daarnaast ook cursussen voor volwassenen bijvoorbeeld. Het is mooi om dit geval kinderen bekend te laten worden met hedendaagse kunst en de natuur in hun omgeving", aldus Esther. Onder de naam 'De kip met de gouden eieren' voorziet Esther verschillende organisaties dus van soortgelijke projecten. Ze kwam met het Odapark in aanraking via het Limburgs Museum. Yvonne Wismans, medewerkster van het park, vertelt: "Wij waren op zoek naar een educatief medewerkster en zo kwamen we uiteindelijk bij Esther terecht. Maar het is zeker niet de eerste keer dat speciaal iets voor kinderen doen. Dat doen we al jaren, soms in samenwerking met scholen." Tijdens de speurtocht gaan kin- deren in de leeftijd van 5 tot 10 jaar op zoek naar het geheim van de Oda-ekster. Om te beginnen krijgen ze een boekje mee, een pen en een vergrootglas waar ze meteen iets in kunnen verzame len als ze willen. Het boekje ziet er prachtig uit. kleurrijk, vol foto's, stickers, informatie, vragen en opdracht waarmee de kinderen op een speelse wijze kennis kunnen maken met het park en de natuur. Aan het einde van de spannende tocht komen de kinderen terug in De paashaas deelt uit in het het Theehuis, waar ze ook in aanra king komen met de hedendaagse kunst van de wisselende exposi ties. De tocht duurt ongeveer een uur maar volgens Yvonne Wismans is dat ook afhankelijk van hoe de ouders het zelf invullen. "Als ouder kan je natuurlijk enorm mee erin opgaan. Samen kijken, leren en stilstaan bij dingen. Dan kun je de tocht zo lang en kort maken als je maar wil." Veel kinderen kwa men af op het project in de hoop de schat van de ekster te vinden of een glimp van de paashaas op te vangen. Maaike (9) is best wel onder de indruk. "Ik was hier nog nooit geweest. Wel mooie en grap pige dingen zijn hier." Steef (6) loopt voorop, zijn ouders ver achter zich latend, op zoek naar de paashaas. "Ik heb hem al gezien hoor! En ook een paar vogels die in het boekje ston den!" Zijn enthousiasme is mooi om te zien en zijn ouders bevesti gen dan ook dat het een hartstikke leuk uitje is. Lekker middagje weg, lekker leren en genieten tegelijk. Het project is leuk voor elk gezin met jonge kinderen, maar ook in groepsverband. Hartstikke leuk voor kinderfeestjes bijvoorbeeld. Het Odapark kan zelfs, indien gewenst, voor een picknickmand zorgen, gevuld met lekkernijen voor onderweg.Voor kinderfeestjes of rondleidingen dient wel mini maal twee weken van tevoren een reservering geplaatst te worden. Kinderen en ouders die niet lan ger kunnen wachten om op zoek te gaan naar de schat van de ekster kunnen terecht bij VVV-kantoor in Venray of bij het Odapark zelf om voor 3 euro een speurboekje te bemachtigen en op eigen kracht het geheim van het park te gaan ontdekken. Voor meer informatie over dit, en andere, projecten of voor algemene informatie over het Odapark kunt u terecht www.oda- park.nl. In de tweede kolom op de foto een tafereel van de Verrijzenis van Christus. Het is een fragment van het rechter glas-in-lood raam van het priesterkoor in de Sint Gertrudiskerk in Oirlo (Rijksmo nument). Het is gemaakt door de Kerkraadse glazenier Jos Eggen (1923-2008). Jos Eggen verloor al jong zijn ouders, waarna hij terechtkwam bij de paters van het H. Hart te Cadier en Keer. Hij volgde de ambachtsschool te Heer om te worden opgeleid tot huisschilder, maar de paters van het H. Hart meldden hem echter aan bij de kunstnijverheidsschool. In 1948 werd in Maastricht de Jan van Eyck Academie opge richt. Jos Eggen voltooide daar in 1952 een opleiding, waarin hij onder meer lessen had gevolgd bij kunstschilder Louw en glazenier Jos ten Horn. Daarna werkte hij als zelfstandig glazenier en nam tevens les op de Rijksacademie in Amsterdam. In de Tweede Wereld- oorlog werden in Noord-Limburg veel kerken verwoest of bescha digd en dat betekende voor Jos Eggen veel opdrachten. Jos Eggen werkte schematisch en gestructu reerd, maakte tekeningen op ware grootte, aan de hand waarvan hij het glas sneed. In 1959 kreeg hij bij een opdracht voor de H. Maria Gorettikerk in Nulland een conflict met de bisschoppelijke bouwcommissie. Dat leidde tot zijn dramatische beslissing om voorgoed met het glazeniersvak te stoppen. Hij is dus na zijn afstude ren maar 7 jaar glazenier geweest. Na zijn besluit was hij nog 27 jaar werkzaam voor een Akens recla mebureau. In de Gertrudiskerk in Oirlo zijn, op twee twijfelgeval len na, alle glas-in-lood ramen met een figuratieve voorstelling van de hand van Jos Eggen: 3 stuks kleinere ramen in de zuidgevel, zie de eerste kolom op de foto: de H. Johannes Bosco en de derde kolom op de foto: Dorothea van Caesarea (boven) en de H. Leo- nardus (onder). Van de overige 2 stuks ramen in die gevel is niet duidelijk of Jos Eggen de maker is. Verder 3 stuks grote ramen van het priesterkoor met gebeurtenis sen uit het leven van Jezus. Zie fragmenten daarvan op de foto in de tweede kolom en in de vierde kolom boven (linkerraam: Chris tus' doop in de Jordaan) en onder (middenraam: God de Vader, Lam en de H.Geest). De glas-in-lood ramen van Jos Eggen zijn alle bij zonder fraaie, evenwichtige en kleurrijke composities en een waardevol bezit voor de Sint Ger- trudiskerk. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen Kerkgebouwen in Lim burg, In memoriam Jos Eggen door S. van Daal. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live. nl. Moeders worden op Moeder dag zondag 10 mei extra in het zonnetje gezet en Kiwanis Club de Rooyse Ladies speelt daarop in door voor de vierde keer een geheel verzorgd moederdagont bijt te organiseren bij u of iemand anders thuis! Nieuw dit jaar is dat er ook voor andere huisgenoten een ontbijtje bijbesteld kan wor den. De Rooyse Ladies zetten zich geheel vrijwillig in om voor de moeders in Venray en de kerkdor pen Wanssum, Geijsteren, Blitters- wijck, Overloon en Vierlingsbeek een ontbijt samen te stellen. Dit luxe ontbijt bestaat uit overheer lijke hapjes en verschillende ver rassingen en is gesponsord door diverse bedrijven. Het moederdag ontbijt wordt op zondag 10 mei tussen 8.00 en 9.30 uur thuisbe zorgd. Ook is het mogelijk om het ontbijt op te halen op zondagoch tend tot 11.00 uur op Keizersveld 50 in Venray. Uiteraard komen de opbrengsten van deze actie ook dit keer weer ten gunste van het goede doel, namelijk Kinderva kantiewerk Venray. De Rooyse Ladies hebben in 2007 Kinderva kantiewerk Venray geadopteerd waardoor de eigen bijdrage voor kinderen zo laag mogelijk kan worden gehouden en alle basis schoolkinderen uit groep 3 tot en met 7 weer gegarandeerd zijn van een Kindervakantieweek. Bestel het Rooyse Ladies Moederdag ontbijt tot 5 mei via www.kiwa- nisderooyseladies.nl. Verder is er dit jaar voor vaders ook een leuke verrassing; namelijk een schone auto. Op zaterdag 9 mei gaan een aantal andere dames van de Kiwa- nis Club de Rooyse Ladies auto's wassen. Deze carwash vindt plaats op Keizersveld 50 in Venray. De hele Eisenhouwerstraat in Venray was zaterdagavond uitgelopen om Ivo Janssen een warm onthaal te bezor gen. Na bijna vijf maanden te zijn uitgezonden naar Afgha nistan, keerde Ivo weer terug op Nederlandse bodem. De buurtbewoners hadden voor hun soldaat' een feestelijke thuiskomst geregeld. De straat was versierd en geës corteerd door een motoragent arriveerde Ivo Janssen in een legervoertuig in de straat waar hij woont. Ivo Janssen was weer blij in Venray terug te zijn en genoot Ivo Janssen werd in het zonne tje gezet. met volle teugen van het onthaal in de Eisenhouwerstraat: "Dit is toch prachtig. Wat een welkom. Daarvoor wil ik iedereen bedan ken", zei een geëmotioneerde Janssen. L EN MAAS r

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15