Ad Swinkels vertrekt bij Rode Kruis VVV/ANWB beste winkel? uepjooMiue opoo6 op Het Venrays Voorjaarsdictee Vrijwilligerswerk heeft mijn leven rijker gemaakt r Paashazeswake Bibliotheek online OEFENRONDE VENRAYS VOORJAARSDICTEE m PEEL EN MAAS Donderdag 16 april 2009 - Pagina 11 Vanaf 20 maart 1984 heeft Ad Swinkels de gelederen van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Venray, versterkt als vicevoorzitter. Op de algemene ledenvergade ring heeft hij afscheid genomen na bijna 25 jaar. Naast het vicevoorzitterschap heeft hij een nadrukkelijke rol gespeeld bij de pr en de commu nicatie. Ook van zijn financiële inzicht heeft het Rode Kruis, afde ling Venray, vaak gebruik kunnen maken. Ad Swinkels is altijd een grote steun geweest voor de oud voorzitter Wim Smeets, zowel voor als achter de schermen en verving hem waar nodig. Zij droegen bei den één visie uit naar buiten. Was er een probleem: Ad loste het op en rukte uit als ware hij de brand weer zelf. Zijn naam is recent zelfs bekend geworden tot in de hoogste kringen van het Neder- landse Rode Kruis in Den Haag. Hoewel Ad stopt met zijn rol voor het Rode Kruis, afdeling Ven- ray, gaat hij bepaald nog niet met pensioen. Kenmerkend voor hem is zijn grote inzet voor vele organi saties en verenigingen; het goede doel gaat hem daarbij zeer aan het hart. De harmonie, de Grote Kerk en nog vele meer hebben zich aan zijn inzet kunnen laven. Swinkels was en zal altijd een druk bezet man blijven. Zijn kleine agenda is eigenlijk veel te klein om alles in op te schrijven. Na 25 jaar vindt Ad het welletjes en heeft het stok je overgedragen aan Ewald Over- beek. Samen met zijn vrouw zal Ad de afdeling Venray van het Neder landse Rode Kruis blijven volgen, maar ook wat meer genieten van zijn vrije tijd en zijn vele hobby's. Het Venrayse Rode Kruis is Ad voor zijn inzet, betrokkenheid en enthousiasme zeer erkentelijk. Wie wil er nu niet tot beste VVV/ANWB winkel van heel Nederland worden uitgeroe pen? Elk jaar wordt er door de ANWB Uitwinkel een competi tie gehouden onder alle VVV/ ANWB-winkels. Er kunnen het hele jaar door punten behaald worden om het uiteindelijke doel van Top Store te behalen. De VVV/ANWB-winkel in Ven- ray gaat dit jaar voor de eerste plaats. De criteria voor het verkrij gen van de benodigde punten zijn onderverdeeld in vier hoofd groepen: omzetcijfers, uitstraling, behaalde acties en het schrijven en uitvoeren van een kwaliteits plan. Zo is de winkel in Venray dus ook het hele jaar door actief bezig geweest om een goed eind resultaat neer zetten. En dit resul taat mag er dan uiteindelijk ook zijn. Afgelopen jaar werd een wel verdiende tweede plaats in het eindklassement van circa veertig winkels behaald. De nieuwe doel stelling voor het jaar 2009 ligt inmiddels al klaar en ligt voor de hand; Top store nummer 1 wor den. Daar gaan de medewerksters van de VVV/ANWB Venray dan ook alles aan doen. De nieuwe verbouwde winkel in het centrum zal daar zeker aan meewerken. De plannen liggen inmiddels klaar en de bouw zal zeer binnenkort gaan beginnen. Naar verwachting zullen in september/oktober de medewerksters voor u klaarstaan Team-Venray van de VVV/ ANWB. in een geheel vernieuwde grotere winkel op de zelfde locatie aan het Henseniusplein. Dit betekent dus ook dat het assortiment ver groot zal worden en u hier nog mee keuze aan zult treffen op het gebied van Human Nature Kleding en diverse reis en cadeau artikelen. Natuurlijk vindt u hier ook een uitgebreid assortiment kaarten, boeken en gidsen van de eigen regio, Europa en buiten Europa. Tot slot kunt u hier ook nog terecht voor allerlei streek producten en entree -en concert- kaarten. De persoonlijke aan dacht en het meedenken van de medewerksters zal zoals u van de VVV/ANWB Venray gewend bent op een hoog niveau blijven staan. Vrijwilligers Zuiderpoort Voor de activiteitenmiddag in de Zuiderpoort aan Berkenstraat in Venray vraagt Synthese Oude renwerk Venray vrijwilligers. Iede re dinsdagmiddag is een groep ouderen van 13.30 tot 16.30 uur actief met allerlei creatieve activi teiten onder begeleiding van vrij willigers. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Syn these locatie Venray via telefoon (0478)517353 (vraag naar con tactpersoon Ankie Bongers). d U3 v '8 v y a '9 v s v o-fv-fa n N3D VHA3Zn3)W33l/\l 3(7 331DiaSHVVrHOOA SAVUN3A 30N0ÜN3330 Het heeft al enkele malen in dit weekblad gestaan en wie in Theatercafé De Artiest onlangs nog is gaan dineren of lunchen heeft de eerste vingeroefeningen al gemaakt op de spe ciaal daarvoor aangemaakte placemat. We spreken over de vierde editie van een lokale variant op het Groot Dictee Der Nederlandse Taal: het Venrays Voorjaarsdictee. Met deze oefenronde willen we de Venrayse taalliefhebbers een laatste prikkel aanbieden die een besluit kan aanjagen om op 20 april deel te nemen aan het Venrays Voorjaarsdictee. Nederlands - geen Venrays dialect voorjaars Wij wensen u veel spel(lings)plezier en zien u graag komen op 20 april! THEATERCAFÉ-DINER J cU WrtUst Afscheid van Tiny Verbeek ff ff Na de paasvieringen neemt Tiny Verbeek afscheid van de groep lectoren en de avond- wakegroep, waarvoor zij als vrijwilligster actief is geweest. Een artikel over haar werk als vrijwilligster en dan in het bij zonder over haar werk voor de Grote Kerk. Hoe is het allemaal begonnen? "In 1974 vroeg de toenmalige kapelaan Huub Latte of Tiny lec tor wilde worden. Tja en om aan de vernieuwing binnen de kerk mee te willen werken, twijfelde ik geen moment en zij ja. Dat het een vernieuwing was mag wel duidelijk zijn,want de gelovige gemeente moest er toch wel aan wennen, een vrouw.... En dan kun je meemaken, dat mensen tij dens het uitreiken van de heilige communie in de andere rij aan schuiven. Maar dit heeft gelukkig niet lang geduurd en werd ik een vertrouwd gezicht tijdens de hei lige missen. In al die jaren passeer den diverse eerwaarden de Grote Kerk. Ik heb ze allemaal meege maakt, net als de veranderingen binnen de kerk. En zo kwam het dat deken Coenen het tijd vond dat leken heel goed een avondwa ke zouden kunnen leiden. Ik was een van de acht personen die dit gestalte gingen geven en na vijf cursuslessen was de avondwake door vrijwilligers een feit." Wat komt er kijken bij een avondwake? "Na de melding dat iemand is overleden en dat de nabestaanden graag een avondwake willen, gaan de vrijwilligers met twee perso nen naar de familie en bespreken daar samen het verloop van de avondwake. Vaak doen familiele den of naaste vrienden zelf tek sten maken en zoeken zij zelf de muziek uit, maar er blijven toch nog gedeeltes in een dienst die de avondwakegroep zelf moet ver zorgen, zoals het maken van een welkomstwoord en het boekje. Vooraf aan de wake wordt het altaar klaargemaakt, worden de muziek-cd's gecontroleerd, de paaskaars en de wierookschaal op hun plaats gezet." Bent u dan zenuwachtig? "In het begin ben ik wel zenuw- A achtig geweest, zeker. Maar als je alles goed voorbereidt en goed controleert, kan er niets misgaan." Is dat toch wel eens gebeurd? "Jawel, een keer met de muziek. Die was op een cd gekopieerd en niet gecontroleerd in de kerk. En dan gaat het helemaal fout. Er komt tijdens de dienst geen geluid uit de luidsprekers, nou dan krijg je het wel even benauwd. Maar nu nog blijft het een beetje span nend, vooral omdat je je uiter ste best wilt doen. Want ja, een avondwake kun je maar een keer doen. Het is dan ook erg fijn als de nabestaanden je laten weten hoe mooi ze de dienst hebben gevon den. Dat is natuurlijk wel erg dankbaar." Wat is u in al die jaren het meest bijgebleven? "Diepe indruk heeft het vertrek van pastor De Wit op me gemaakt. Het onwel worden van hem tij dens de eucharistieviering, waar bij ik de lector was, was het begin van een lang nog steeds voortdu rend ziekbed voor deze altijd zo vriendelijke man. Ik heb dit van dichtbij meegemaakt en blijf hem trouw regelmatig bezoeken." U gaat nu stoppen als vrijwil liger voor de Grote Kerk, hoe voelt dit? "In het begin zal ik het wel erg missen, maar na ruim dertig jaar mijn steentje te hebben bijgedra gen, is het tijd om er een punt achter te zetten. Nu gaat alles nog Tiny Verbeek. goed, maar gezien mijn leeftijd kan het zo veranderen en dat wil ik voor zijn. Er blijven nog genoeg vrijwilligerstaken over om de tijd te vullen en samen met Joos, mijn man, leuke dingen te doen." U kijkt tevreden terug? "Zeker tevreden, maar ik ben ook heel dankbaar dat ik dit werk voor de kerk heb mogen doen. Want geloof me, als je mensen tevreden hebt kunnen stellen ondanks dat zij zo'n verdriet hebben iemand te moeten missen, dat heeft mijn leven rijker gemaakt. Ik ben dank baar dat ik mijn bijdrage heb kun nen leveren aan het 'samen kerk zijn'." Paasmaandag werd in het Ven rayse 't Upke uitvoerig stilgestaan bij een historische gebeurtenis die de muzikale geschiedenis boeken voor eens en voor altijd een diepzwarte bladzijde hebben opgeleverd. Hiermee bedoelen wij dus niet de jaarlijkse paasviering, maar het eervolle stilstaan bij de inmiddels alweer vijfde (aanstaande) sterfdag van de voor sommigen almachtige André Hazes. Het leidde tot een uiterst beschaafde en gedenk waardige plechtigheid met diverse hoogtepunten: allereerst werd het uitzinnige publiek verrast met een onvervalste Hazes look-a-like die als twee druppels water leek op iedereen behalve op André Hazes zelf. Desondanks wist hij de meute in accentloos Amsterdams binnen no time in hogere sferen (op de tafels) te brengen. Daarna volgde er onder meer een wervelende tombola met in de prijzenpot tal loze even zeldzame als kostbare Hazes memorabilia (waaronder Rachels eerste borduurhandwerk- je en André zijn laatste typema chine en de legendarische brief aan zijn moeder). Hierna was het gezelschap getuige van een even spontaan als origineel huwelijks aanzoek: Giel deed een gewaagde gooi naar de bereidwilligheid van Annemie. De organisatie is van mening dat het een geslaagde Ven- rayse happening met een hoog cultureel gehalte was. Voor de opbrengst werd intensief gezocht naar een passend goed doel, maar dat bleek al snel genoeg onvind baar. Mogelijk wordt de eerst vol gende Hazeswake nóg grootser aangepakt. "Wij danken de massaal toegestroomde Venrayse culturele elite voor hun royale opofferings bereidheid bij deze (achteraf) zware beproeving en hopen dat Venray zijn culturele poorten nog vele jaren geopendzal blijven hou den voor dit soort grensverleggen de evenementen", aldus een van de organisatoren in een brief aan zijn moeder De bibliotheek heeft steeds meer online diensten. Deze zijn te vinden op de website www.bibli- onu.nl. en op bibliotheek.nl. Zo geeft de zoekmachine Al@din, een landelijk netwerk van bibliotheca rissen, deskundig antwoord op de vragen van bezoekers. Dat doen ze door onder meer websites, abonneediensten op het web, boeken, naslagwerken, tijdschriftartikelen en instanties te raadplegen. Elke vraag komt terecht bij de dichtstbijzijnde bibliotheek. Als voor de vraag spe cialistische kennis nodig is, gaat de vraag een niveau hogerop naar een op dat gebied gespecialiseer de bibliothecaris. Tenslotte wordt er gebruik gemaakt van externe deskundigen. Iedereen krijgt dus deskundig en betrouwbaar ant woord, vaak nog binnen een dag. Met Zoek&Boek kunnen gebrui- kers online materialen aanvragen bij alle bibliotheken in Nederland en deze bij de eigen bibliotheek afhalen. Zo heeft de klant als bibli otheeklid miljoenen boeken bin nen handbereik. Met de online zoekmachine Bibliotheek.nl kan de informatie van de bibliotheek en de collectie geraadpleegd wor den. Over ieder onderwerp: van Maya's tot Manhattan, van Chopin tot chocola. Men kan een of meer trefwoorden invoeren om gericht te zoeken. De machine zoekt naar boeken, maar ook naar websites en in de archieven van Nederland se kranten en tijdschriften. Wie behoefte heeft aan meer uitleg kan terecht bij de medewerkers van BiblioNu. Vooral nu de biblio theek slechter bereikbaar is door de werkzaamheden aan de weg, bieden de online diensten een prima service. Tai chi In Kunstencentrum Jeruzalem in Venray start op vrijdag 10 april van 11.00 tot 12.00 uur de cur sus tai chi. Men kan zich ter ken nismaking inschrijven voor drie proeflessen. Bij voldoende aanmel dingen worden aansluitend ver- volglessen gegeven. Tai chi is een Chinese bewegingsleer met ver schillende aspecten en kan beoe fend worden door jong en oud. Het bevordert de gezondheid en is meditatief. De bewegingen wor den langzaam en vloeiend uitge voerd. Dit maakt het lichaam soe pel en geeft nieuwe energie. Het bevordert het evenwicht zowel lichamelijk als geestelijk en er zijn verschillende stijlen. De stijl die tij dens deze cursus beoefend wordt is de korte vorm van de yang stijl en de nadruk ligt op het gezond heidsaspect. De lessen worden gegeven door Leo Raczewski.Voor meer inlichtingen en aanmelding kan men terecht bij Synthese via telefoon (0478)517317. Toverland weer genomineerd Ook dit jaar reikt de organisa tie ToerNed, waarbij inmiddels tientallen Nederlandse dagrecre- atiebedrijven zijn aangesloten, de ToerNed Award uit. Attractiepark Toverland in Sevenum behoort tot een van de genomineerden en mag meedingen naar de titel Leuk ste dagje uit van 2008. Op donderdag 23 april vindt de jaarlijkse prijsuitreiking van de ToerNed Award in de Evene mentenhal in Gorinchem plaats tijdens de vakbeurs Het Leukste Dagje Uit. Dit jaar zijn er negen dagattractiebedrijven genomi neerd door de aangesloten leden van de Vereniging ToerNed. De criteria die zijn meegenomen in de voorselectie zijn onder meer originaliteit en aantrekkelijkheid van de dagattractie, vernieuwende aspecten in het productconcept, bijzondere wijze van marketing, jointpromotie, publieksbenade- ring en algeheel kwaliteitsniveau van de dagattractie. De Nederland se consument gaat uiteindelijk beslissen middels een grootscha lige enquête via www.attractie- wegwijzer.nl www.daytrip.nl. welke dagattractie als winnaar uit de peiling komt. Sint Petrus' Banden zoekt leden Kerkkoor Sint Petrus'Banden, het koor van de Grote Kerk in Ven- ray, zoekt versterking. Het koor telt momenteel 31 dames en 23 heren. Dirigent is Riet Gardeniers en de organisten zijn Jack Gardeniers en Gerrit Beerkens. Het herenkoor zingt elke zondag in de hoogmis de oude gregoriaanse gezangen die horen bij die zondag en op feestdagen zingen het dames- en het herenkoor samen gregoriaan se en meerstemmige gezangen. Verder luisteren het dames- en het herenkoor samen de diensten op bij uitvaarten en huwelijk. De repetitie is op donderdagavond. Ook worden er nog andere acti viteiten gehouden. Voor meer informatie kan men contact opne men met Riet Gardeniers via tele foon (0478)532693, bij Riet van Bers via telefoon (0478)583288 of bij Piet Hendriks via telefoon (0478)585143. Contactavond Anders Sterk De Stichting Anders Sterk is een stichting voor en door ouders van kinderen met een GGZ-problema- tiek, zoals AD(H)D, autisme en aan autisme verwante stoornissen. Op woensdag 15 april van 19.30 tot 21.30 uur houden zij een ouder contactavond met als thema Het vernieuwde Persoonsgebonden Budget. Met ingang van dit jaar gelden er nieuwe richtlijnen bij het indiceren van een PGB en een nieuwe indicatie. Veel activiteiten en ondersteunende zaken mogen niet meer worden betaald via een PGB. Ingrid van de Wiel, PGB consulente, brengt de bezoekers deze avond op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen en waar men rekening mee moet houden bij het aanvragen van een PGB of een nieuwe indicatie. Tijdens deze avond zijn er informatiestands van de vereniging Balans en Informa tiecentrum MEE. De avond wordt gehouden in restaurant De Tam- bourin aan de Stationsweg in Ven- ray. Aanmelden is niet nodig. Meer informatie is verkrijgbaar bij Marga Steinmann via tele foon (0485)517217 of bij Marion Brown via telefoon (0478)512520 of via e-mail info@anderssterk.nl. Zie ook www.anderssterk.nl. pedsjsssjBe-uou i/a spusjzm - ueinoj z '-ZI uiz 3u;ejjo| aipmb - )noj i .7 uiz uejnoj 0 01 u!z ueinoj 0 '6 uiz uapuiaqafuBJO - )noj 1 :g uiz u3Z3jeuiueA|/\| i/a apseopueujujco - ueinoj z uiz 3;||03 3S)oi|3s - ueinoj z '9 uiz Bu;i|S!|qnddo))|S3p - )noj 1 :s uiz 3f)33uins3j - )noj 1 :p uiz )eejpeM)| - )noj 1.7 uiz ueinoj 0 '-Z uiz psjjsspjAepsfiujsii U3 jpeqauico - ueinoj zL uiz N3NNIZ 3Q De Venrayse opzet van het dictee is in wezen niet anders dan die van de nationale versie. De spelregels voor het Venrays dictee zijn eveneens die van het nationaal dictee. Raadpleeg daartoe onze website - dan weet u hoe wij te werk gaan. Onderstaande spellingspelletjes zijn niet meer dan dat. Foutloos door deze oefenronde komen brengt de enthousiasteling hooguit een stapje dichter bij de over winning! De goede antwoorden op onderstaande spel letjes treft u elders op deze pagina aan. Aanmelden kan niet via deze publicatie; maakt u daartoe gebruik van onze website: www.venraysvoorjaarsdictee.nl. U vindt daar nog veel meer spellingspelletjes. Het dictee vindt plaats op maandagavond 20 april a.s. in Schouwburg Venray en we beginnen om 19.30 uur. We hebben (examen)tafeltjes plus stoelen voor maximaal 65 deelnemers. Daarvan zijn er al enkele tientallen gere serveerd! Voor roekeloze en spontane deelnemers staan er nog wat statafels extra klaar. Die zijn overigens ook bedoeld voor toeschouwers, twijfelaars of een enkeling met taalvrees die eerst de kat uit de boom wil kijken. Wie fans of supporters wil meenemen hoeft zich dus niet in te houden. Alle belangstellenden die niet echt gaan deelne men geven we wél het advies vooral een schrijfblokje mee te brengen. Wij wensen alle deelnemers veel succes! Zet bij elke zin in het hokje het aantal fouten dat u in de zin heeft aangetroffen. Onderstreep de fouten. Kies uit elk drietal woorden/samenstellingen de correcte spelling. 1: 2: 3: 4: 5: 6: 7: 8: 9: 10: 11: 12: A: commissie Van Tricht B: commissie-Van Tricht C: commissie-van Tricht A: uithuisplaatsing B: uit huisplaatsing C: uithuis-plaatsing Q Na zijn vierde come-back ligt het HeintjeDavidseffect op de loer. Q De man gedraagt zich als de grootinquisiteur. Q De jas die de vrouw droeg was fout in het quadraat. Aan het eind van zijn toespraak zat een handig resumétje. Q Met het inburgeren van desktop-publishing is het 3 woord in onbruik geraakt. a: apouletten Q Wie kent Lassie nog, de serie rond die schotse colli? B: epaulettes p-. C: epauletten Bij de commando-actie raakten drie mariniers en achttien Myanmaranen levensgevaarlijk gewond. 4 Q Onze Oranjehemden zijn goed op weg richting kwalificatie voor het wereldkampioenschap voetbal. Q Met Koninginnedag tonen Nederlanders jaarlijks hun Oranjegezindheid. Q Amerikanist Maarten van Rossum is altijd goed voor wat reuring. Q Ze zijn slecht voor mijn lijn, maar een quiche-lorraine gaat er altijd in. Q Mijn twee ruzieënde broers hebben gisteren een nonagressiepact gesloten. A: Zuidwest-Italië B: Zuid-West Italië C: Zuid-West-Italië A: steenkolenengels B: steenkolen-Engels C: steenkolen-engels A: quasi-diepzinnige B: quasidiepzinnige C: kwasiediepzinnige A: Goede Vrijdag B: Goede vrijdag C: Goedevrijdag 8 A: pizzicati B: pizzacato's C: pizzicato's Het Venrays Voorjaars- en Kinderdictee worden mede mogelijk gemaakt door boek winkel/kantoorvakhandel/kabelkrant en drukkerij-uitgeverij Van den Munckhof.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11