Gezamenlijk onderzoek naar bereikbaarheid risico-objecten Facelift station Oostrum Tevredenheid over Veolia blijft stijgen Ingezonden Coac<k4you Veto Dinsdag 31 maart 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur PEEL EN MAAS Venray en Horst aan de Maas leggen ruzie over brandweer bij De gemeenten Venray en Horst aan de Maas hebben hun twist over de positie van de brandweerpost in Meerlo- Wanssum bijgelegd. Dat ver klaart burgemeester Jos Waals. "De wind is uit de zeilen. Ik heb maandagavond met Kees van Rooij een intensief gesprek gehad. Daarbij zijn wij uitgegaan van de veiligheid voor de burger en onze wens om de meest risicovolle objec ten binnen onze gemeenten zo mogelijk binnen acht minuten voor de brandweer bereikbaar te maken." Er is afgesproken dat er een intern onderzoek zal komen naar de bereikbaarheid van de meest risicovolle objecten in de huidige gemeente Meerlo-Wanssum. Daar bij wordt ook gekeken naar de mogelijkheid die bereikbaarheid te verbeteren vanuit de brand weerpost Horst aan de Maas en de daarbij behorende brand- weerpost Lottum, en vanuit de brandweerpost Venray en de daar momenteel nog bij behorende brandweerpost Meerlo. In Horst aan de Maas zijn plan nen tot verbouw en/of nieuw bouw van de brandweerpost in Lottum. De brandweer in Venray heeft zorgen over de veiligheid in het nieuwe Wanssum, met de haven- en industrieontwikkeling en de daarbij behorende nieuw bouw. Onderzocht zal worden of een betere afstemming van het werkingsgebied van beide pos ten haalbaar is en de veiligheid in het huidige werkingsgebied van de huidige brandweerpost Meerlo kan worden verbeterd. Dit onderzoek zal worden gedaan door twee beleidsmedewerkers van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray, in nauw overleg met de brandweer in Horst aan de Maas en de brandweer in Venray Meerlo-Wanssum. Naar verwach ting zullen de resultaten van dit onderzoek binnen twee maanden aan het burgemeesters en secre tarissen van de beide gemeenten worden gerapporteerd. Omdat de gemeente Meerlo-Wanssum na de herindeling op 1 januari 2010 wordt opgesplitst, waarbij drie dorpen bij Venray worden gevoegd en drie bij Horst aan de Maas, dient er volgens Waals met grote zorg gekeken te worden naar de veiligheid in deze zes ker nen. Of en hoe die kan worden verbeterd, zal volgens hem bin nen twee maanden duidelijk zijn. Hoe maken we van de Maaslijn een sociaal veilige en prettige spoorlijn? Hoe maken we van de Maas lijn een sociaal veilige en pret tige spoorlijn? Dat was de vraag waarover vertegenwoor digers van onder meer de gemeente Venray, de provin cie Limburg, Veolia, ProRail en het kennisplatform Verkeer en Vervoer zich donderdag tijdens een congres in disco theek Zenith in Oostrum geza menlijk bogen. Burgemeester Jos Waals van de gemeente voegde daar al snel een vraag aan toe. Hoe leuk is het stati on in Oostrum? Tja, hoe leuk, en vooral veilig, is dat station eigenlijk? Gevoelsmatig niet zo, blijkt al jaren uit de reacties van nogal wat dorpsbewoners en reizigers. "Er zijn maar weinig meisjes en vrou wen die zich na 21.00 uur alleen op het station durven te wagen", wist ook Waals te vertellen. "Ook ik laat mijn schoondochter er liever niet alleen achter. Het is er donker, vaak is er tot in de wijde omge ving niemand anders te bekennen en dat wekt onveiligheidsgevoe lens op. Subjectief? Misschien wel. Maar er gebeuren op en rond het station in Oostrum natuurlijk ook nogal wat zaken die niet door de beugel kunnen. Auto's die worden gekraakt, fietsen die worden weg gehaald, jongeren die in de buurt van het station rondhangen en overlast veroorzaken. Het station in Oostrum is een politiek pro bleem, dat om een gezamenlijke aanpak vraagt." Samenwerking. Dat is het tover woord voor een succesvolle aan pak van de Maaslijn, de spoorver binding van Roermond via onder meer Venlo en Venray naar Nijme gen. Dat de krachten gebundeld moeten worden, daar was ieder een het donderdag al snel over eens. Want een gezamenlijke aan pak heeft bijvoorbeeld op de regi onale Merwede-Lingelijn geleid tot heel wat bemoedigende resul taten, verklaarde Roel Augusteijn, die als waarnemend burgemees ter van de gemeente Hardinxveld- Giessendam nauw betrokken was bij het opzetten van een zogehe ten regionaal veiligheidsarrange ment, waarin onder meer politie, vervoerders, spoorwegbeheerder ProRail, NS Poort, als beheerder van het station en als eigenaar van de stationsgebouwen, provin cie en gemeenten samenwerken op en rond het spoor. Met als doel om het gevoel van onveilig heid onder personeel en reizigers weg te nemen. En dat beleid sor teert effect, aldus Augusteijn, die de gemeente Venray tijdens het congres uitdaagde om de hand schoen op te pakken. "Dit is het moment om het proces in gang te zetten. Venray zal er geen spijt van krijgen, want op de Merwede- Lingelijn heeft die samenwerking geleid tot een vermindering van het gevoel van onveiligheid. En die lijn stond er slechter voor dan de Maaslijn. Er zijn minder inci denten in treinen, maar ook op de stations. Wilt u uw station in Ven- ray sociaal veilig en prettig maken voor reizigers en personeel, dan moet u die kar in gang zetten. Dit is een kans die u met beide han den moet grijpen." TOENEMEND GEWELD Door toenemend geweld, crimi naliteit, fietsendiefstallen, zwartrij den en vernielingen op en rond de spoorlijn van Gelderland naar Dordrecht en vice versa kwa men er op de Merwede-Lingelijn steeds minder reizigers, vertelde Augusteijn. "Daardoor hadden de gemeenten ontevreden bewoners en het vervoerbedrijf had te lijden onder teruglopende inkomsten. Om de problemen integraal aan te pakken werd in 2004 het project Sociale Veiligheid Merwe-Lingelijn gestart door zeven gemeenten, ProRail, NS, politie en Openbaar Ministerie." Afname van het aan tal incidenten en toename van de gevoelens van onveiligheid onder de reizigers waren de voornaam ste doelstellingen van het project. Prorail, KLPD, politie en Arriva houden momenteel bijvoorbeeld regelmatig themadagen, waarop problemen worden aangepakt en de reizigers kunnen zien wat er gebeurt. Gemeenten zorgden en zorgen nog altijd voor de aanleg van camerasystemen en investeer den bijvoorbeeld ook in een geza menlijke uitleesruimte en bemen sing. Gezamenlijk worden BOA's ingehuurd die alle voorkomende zaken signaleren. In 2002 is tevens begonnen met een jaarlijks onder zoek onder de reizigers en het bijhouden van een incidentenregi stratie. "Hieruit blijkt dat de veilig heidsgevoelens onder reizigers en het aantal incidenten sinds 2002 structureel zijn gedaald", aldus Augusteijn. Een gezamenlijke aanpak op de Maaslijn is hard nodig, vindt ook Veolia-directeur René de Beer. Vol gens De Beer wil Veolia de grenzen van de wet opzoeken om wange drag in treinen en bussen tegen te gaan. Drugshonden, detectiepoort jes met één-op-één-controle, een zogenaamde spitkit om DNA af te nemen van spugers, een Trojaanse bus als lokmiddel, alarmsystemen waarbij letterlijk alle toeters en bellen gaan rinkelen. Als het aan Veolia ligt, zijn dat opties voor de Maaslijn. Uitgezocht moet worden wat daarvan wettelijk is toege staan, aldus De Beer. "Cameratoe zicht werkt, maar het effect ervan is van korte duur. Creatieve oplos singen zijn nodig om reiziger en personeel prettig en met een vei lig gevoel in trein en bus te laten reizen. Het hele openbaar vervoer moet veiliger. En snel, graag. Want mijn medewerkers willen geen woorden maar daden." De cijfers liegen er ook niet om. Vervoerder Veolia registreerde in 2007 19 incidenten in de zwaarste catego rie in zijn treinen die rijden op de Maaslijn en op de Heuvellandlijn in Zuid-Limburg. In 2008 waren dat er 34. In de Limburgse bussen ging het in 2008 om 115 zware incidenten, die een strafrechte lijke vervolg kregen. "Dat lijkt niet veel, maar de vergrijpen worden steeds ernstiger. Drie of vier keer is er zelfs geprobeerd om brand te stichten in onze nieuwe, vier mil joen euro kostende treinen op de Maaslijn." Reden waarom er volgens de Veolia-directeur in een eigen brainstormsessie al mogelijke oplossingen zijn bedacht tegen het 'huftergedrag' in het openbaar vervoer. Een spitkit' bijvoorbeeld, een reageerbuisje waarin een bespuugde chauffeur of conduc teur het speeksel kan bewaren voor DNA-onderzoek. De meeste 'huftertjes' komen vroeg of laat toch wel in een politiedossier terecht en dan heb je ze met het DNA uit het speeksel te pakken." Maar de Veolia-directeur had nog meer creatiefs in petto. Bijvoor beeld de 'akoe', de omgekeerde versie van het stil alarm. "Daar willen we snel mee gaan experi menteren. Als een chauffeur op een noodknop drukt, dan gaan alle toeters en bellen in en aan de bus rammelen en verschijnt er een noodkreet op het beeld scherm waar normaal reclame op te zien is. We hopen dat dit systeem de overvaller of geweld dadige reiziger zo afschrikt dat hij of zij meteen de benen neemt." Verder denkt Veolia aan een proef met detectiepoortjes en het inzet ten van drugshonden in trein en bus. "Daar hebben we al ervaring mee. Je wilt niet weten wat je dan allemaal tegenkomt. Wij doen alles om de veiligheid van reizigers en personeel te vergroten, maar hopen dat we ook van alle andere partijen steun krijgen. Want we kunnen dit probleem niet alleen oplossen." De daders van die brandstich ters werden in hun kladden gevat, met dank aan de camera's in de treinen. "Maar die zijn niet zalig makend, waarschuwde politiechef Jack Philipsen. "Camera's registre ren, zijn goed als opsporingsmid del. Maar mensen die kwaad wil len, calculeren cameratoezicht in. Ze zorgen dat ze met een bivak muts op in beeld komen, zodat ze onherkenbaar zijn. Bedrijvig heid is belangrijk op een station. Als ik naar het station in Oostrum kijk, dan kan ik me voorstellen dat je je er 's nachts in je eentje niet erg veilig voelt. Want je staat in de 'middle of nowhere'. Als er veel mensen in de buurt rondlopen, dan neemt het veiligheidsgevoel toe. Bedrijvigheid is belangrijk voor het versterken van het veilig heidsgevoel." Het zou dus ideaal zijn als bij het station in Oostrum, waarvan dagelijks zo'n vier- tot vijfduizend reizigers gebruikmaken, een goed lopend restaurant zijn deuren zou openen, verklaarde wethouder Patrick van der Broeck. "Maar dat mag van mij ook een kapsalon of een fietsenmaker zijn. Maar je zou bijvoorbeeld ook kunnen denken aan personeelsbussen die vanuit het centrum van Venray via de industrieterreinen van en naar het station pendelen om werkne mers af te halen en weg te bren gen. Dat bevordert het gevoel van veiligheid ook." Net zoals bij het project 'Centrum op de schop' in hartje Venray hoopt de wethouder dat door de herinrichting van het stationsplein ook de omgeving een 'boost' krijgt. "In Venray zie je bijvoorbeeld dat ondernemers plotseling ook de gevels van hun winkels mooier maken. Zo'n spin- off hopen we ook bij het project Station Oostrum op de schop' (herinrichting stationsomgeving, red.) te creëren. Het stationsplein moet een fraaie en veilige entree van Venray worden." FIETSKLEMMEN Droge en veilige wachtplekken, een toezichthouder die regelmatig voorbijloopt, scholieren die de lijn gebruiken, sportievelingen die uit stappen om in de omgeving een mooie fietstocht te maken, men sen die gaan winkelen, recreëren Het station in Oostrum krijgt binnenkort een fikse opknap beurt. of werken. Het is belangrijk dat het station in Oostrum snel een opknapbeurt krijgt, vindt Van der Broeck. "Zeker met het oog op de toekomst." Want met de opening in 2010 van de nieuwbouw van de circa 1200 leerlingen tellende mbo-school Gilde Opleidingen, recht tegenover het station in Oostrum, wordt het aantal met de trein reizende scholieren alleen maar groter. "Het is niet voor niks dat we de fietsenstalling gaan uitbreiden. Momenteel staan er 600 fietsklemmen, maar we ver wachten er binnen een paar jaar ongeveer 1600 nodig te hebben. Daarnaast is er behoefte aan een betere doorstroming van de bus sen en draagt een open en over zichtelijk station bij aan de sociale veiligheid. De herinrichting moet in 2011 klaar zijn, een jaar voor het begin van de Floriade." De gemeente heeft adviesbu reau Movares veertien schetsen laten maken, waarin de belang rijkste problemen worden opge lost. Twee varianten die door de gemeente als kansrijk zijn bestem peld, werden dinsdagavond aan omwonenden, gebruikers, poli tiek en andere belangstellenden voorgelegd. Het is onder meer de bedoeling dat aan de noord- en zuidzijde van het station fietsen stallingen komen. In een van de varianten is de zuidelijke stalling ondergebracht in een gebouw van twee etages. In dat pand worden tevens de twee lelijke elektrici teitshuisjes weggewerkt en is plek voor een kiosk. De parkeerplaats, met zo'n tweehonderd plaatsen, verhuist naar de zuidzijde, in de richting van Oirlo. Om de door stroming te verbeteren en de snel heid van het verkeer in te dam men, is het plan om op de hoek Oirloseweg-Henri Dunantstraat een rotonde aan te leggen. Tevens is het de bedoeling om bij het station een 'ontmoetingsplaats' te realiseren. Maar tot zover de schetsen voor de herinrichting van het station. Terug naar de hamvraag die tij dens het congres aan Jos Waals werd gesteld. Gaat de gemeente Venray de Maaslijn-kar trekken? Burgemeester Jos Waals: "Natuur lijk doen we dat, samen met de provincie, die de Maaslijn heeft aanbesteed. Samen maken we er een ouderwets gezellige ontmoe tingsplaats van." Reizigersonderzoek openbaar vervoer Pinpas gestolen Een onbekende man heeft zater dagmorgen rond half elf een 77- jarige Venrayse beroofd van haar pinpas. De vrouw werd tijdens het pinnen bij een pinautomaat aan het Schouwburgplein in Ven- ray aangesproken in een buiten landse taal door de man. Voor ze er erg in had, nam hij de pinpas mee en ging er met een vrouw vandoor richting Merseloseweg. Later bleken enkele honderden euro's te zijn afgeschreven. Zowel de man als de vrouw heeft een getinte huidskleur. Ramkraak Tijdens een ramkraak op de DA-winkel aan de Grotestraat in Venray, zondagmorgen rond 6.00 uur, is een onbekende hoeveel heid parfum gestolen. Drie daders reden met een Opel Corsa de zaak binnen en gingen er met onder meer parfum vandoor. Volgens de politie wisten de daders te ontko men in de richting van de kerk. De totale schade is nog niet bekend. De politie heeft een buurtonder zoek ingesteld en is op zoek naar getuigen. Aanhouding In de nacht van woensdag op donderdag werden op de Beekstraat in St. Anthonis twee mannen overlopen toen zij inbra ken in een geparkeerde personen auto. Een getuige alarmeerde de politie en noteerde het kenteken van de auto waarin het tweetal op de vlucht sloeg met achterlating van een navigatiesysteem. Aan de hand van het kenteken werd die zelfde nacht door de politie in het centrum van Venray de auto met twee inzittenden aangetroffen. Een van hen sloeg op de vlucht en kon niet meer worden gevonden. De ander, een 24- jarige inwoner van Venray,is aangehouden. Vernieling ramen Een 19-jarige vrouw en twee mannen van 21 en 22 jaar (allen uit Ede) zijn zondagmorgen na een melding van een getuige aange houden omdat ze vier grote ruiten in hadden gegooid bij een bedrijf aan de Leunseweg in Venray. Het trio werd aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Na verhoor mocht het drietal naar huis. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De waardering van de Lim burgse reiziger in het open baar vervoer voor de dienst verlening van Veolia is in 2008 flink gestegen. Dat blijkt uit de OV-Klantenbarometer. Dit is een landelijk onderzoek naar de klanttevredenheid in het openbaar vervoer dat jaarlijks wordt gehouden. Vooral de stijging in Noord- en Midden Limburg is opvallend. Daar steeg het rapportcijfer van een 6,8 in 2007 naar een 7,4. In Zuid-Limburg steeg de waarde ring van 7,2 in 2007 naar 7,3. Ook het landelijke gemiddelde ging omhoog van 7,0 in 2007 naar 7,2. De scores in Noord- en Midden Limburg (NML) en Zuid-Limburg (ZL) zitten dus boven het landelijk gemiddelde. Bij aanvang van de concessieperiode in 2007 waren er nog opmerkelijke verschillen in waardering door de reizigers in beide regio's. De resultaten van 2008 geven aan dat Veolia over de hele provincie een vergelijk baar kwaliteitsniveau levert. In Noord- en Midden-Limburg is de waardering voor bijna alle aspec ten gestegen. In Zuid-Limburg ver tonen de resultaten van 2008 een meer stabiel beeld ten opzichte van de cijfers over 2007. Aspecten van het openbaar ver voer die door de reizigers in beide delen van Limburg het best wor den gewaardeerd, zijn de kans op een zitplaats (8,8 in NML en 8,3 in ZL). De netheid van de voertuigen stijgt in beide regio's met een vol punt: 7,4 in NML en 7,3 in ZL. Ver der krijgt het in- en uitstapgemak een hoog cijfer (8,5 in NML en 8,2 in ZL). Ook het gemak waarmee een kaartje kan worden gekocht scoort hoog: 8,2 in NML en 7,8 in ZL. Het meest opvallend is de hoge waardering door 65-plussers. Zij gaven het openbaar vervoer een 8,4 (NML) en een 8,8 (ZL). De Maaslijn en de Heuvelland- lijn zijn in de OV-Klantenbarome- ter ook afzonderlijk onderzocht. De waardering voor de dienstver lening op de Maaslijn steeg van 7,0 in 2007 naar 7,1 2008. Ten tijde van het onderzoek in 2007 startte Veolia de inzet van de nieu we treinstellen. Kennelijk komt dit slechts beperkt tot uiting in de waardering. Het valt op dat de waardering voor de kans op een zitplaats op de Maaslijn daalt van 7,5 in 2007 naar 7,0. Het gemak bij het in- en uitstappen stijgt daaren tegen van 7,5 naar 8,7. Op de Heu- vellandlijn bedroeg de stijging 0,3 In zijn column Bandoetere trekt Hannes van leer tegen Stads park dat naar zijn veronderstel ling klaarblijkelijk een vetorecht heeft verworven in zaken die de voormalige begraafplaats bij de Grote Kerk betreffen. Hij dicht de stichting wel héél veel macht toe. De zaak ligt toch wel wat anders. Stadspark heeft geen vetorecht. De stichting heeft in de afgelo pen jaren door haar historische en feitelijke kennis gezag weten op te bouwen en zet zich in voor de herinrichting van dit histo risch gebied tot een 'functioneel' stadspark waar ook activiteiten mogelijk zijn mits die het karak ter van het park niet verstoren. De gemeente heeft Stadspark om haar mening gevraagd omtrent het verzoek van de Kiwanis om op de oude begraafplaats de jaarlijkse boekenmarkt te mogen houden. Wij hebben te kennen gegeven daar geen voorstander van te zijn, omdat het de deur weer verder opent om er een evenementen terrein van te maken. Wij hebben de gemeente een beter alternatief voor de boekenmarkt aangereikt op een steenworp van de oude begraafplaats: het prachtige kloos terpark bij het gemeentehuis. Volop ruimte en sfeer en bezoe kers kunnen tegelijkertijd ken nis maken met een van Venrays mooiste plekjes. Hannes doet er overigens nogal luchtig over dat er op de oude begraafplaats moge lijk hier en daar nog overblijfselen liggen van vroegere Venraynaren. Dat is inderdaad het geval. Regel matig zijn bij onze stichting reac ties binnengekomen van nabe staanden wier familielid, ouders of grootouders op deze dodenak ker ter aarde werden besteld en wier stoffelijk overschot nimmer is opgegraven en op Boschhuizen herbegraven. Daar luchtig over doen achten we niet gepast. Stichting Stadspark Venray punten naar 7,5. De inzet van de nieuwe treinstellen heeft hier een positiever effect. De reizigers zijn met name te spreken over de net heid van de treinstellen (van 6,0 naar 8,0) en het duidelijk aange namer geluidniveau (van 5,7 naar 7,5). Ook het gemak bij het in- en uitstappen is hier door de lage- vloertreinen gestegen. Dit werd gewaardeerd met een 8,5, tegen 7,9 in 2007. De reizigers vinden ook op de Heuvellandlijn dat de kans op een zitplaats is gedaald: van 8,0 naar 7,3. De grootste stijging in waarde ring voor de Limburgse spoordien sten is te vinden bij de 65-plus- sers. Zij geven de Heuvellandlijn in 2008 een 8,8 tegen een 8,0 in 2007. De Maaslijn kreeg in 2007 een 7,5 en nu een 8,5. PUNCTUALITEIT De punctualiteit van de bus wordt in beide concessiegebieden gewaardeerd met 6,8. In Noord en Midden-Limburg betreft het een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar (was 6,1), in Zuid Limburg blijft dit vrijwel gelijk (was 6,9). De punctualiteit van de trein wordt op beide lijnen gewaardeerd met een 6,6. Op de Maaslijn is dit een stijging ten opzichte van 2007 (was 6,1), op de Heuvellandlijn betreft het een daling (was 7,2). Het overstap pen op een trein of bus wordt gewaardeerd met iets minder dan een zes. De veiligheidsbeleving van de reizigers in de trein en in de bus is ronduit goed te noemen. In de trein en in de bus wordt dit gewaardeerd met bijna een 8. Ten opzichte van 2007 is er sprake van een lichte stijging (was 7,5). Naast de over het algemeen hoge score, zijn er ook enkele tegenval lers. Allereerst de informatie die Veolia bij vertragingen geeft, daalt in Noord- en Midden-Limburg van 4,9 naar 4,4. In Zuid-Limburg stijgt deze van 4,6 naar 4,9. Voor de trein is dit hoger: De score schom melt voor zowel de Maaslijn als de Heuvellandlijn rond de 6. Ook is de waardering voor het tarief onder de maat: in Noord en Midden-Limburg daalt deze van 5,4 naar 5,0, in Zuid-Limburg stijgt dit licht van 4,8 naar 5,1. Voor de trein is er sprake van een vergelijkbaar beeld. Nieuw in het onderzoek is de waardering voor het afhandelen van klachten door Veolia. Met een gemiddelde waar dering van een 5+ is ook hier nog de nodige winst te behalen. (herhaling om het uur) Items: Nieuwsflits Onthulling Ballonzuil Merselo College van B en W aan het woord HELP EEN BRUGGER OVER DE BRUG Nieuwe coaches zeer welkom!!! Enthousiast? Neem contact op met: Donderdag 26 maart 2009 - Pagina 7 Het begeleiden van jongeren bij de overstap basisschool- voortgezet-onderwijs. Wekelijkse begeleiding in thuissituatie. Ans van Oers tel: 583385 email: ansvanoers@home.nl Hans Roelofs tel: 515365 email: hans.roelofs@versatel.nl Will Schillings tel: 582275 email: w.schillings@hetnet.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7