DE HEI WINT OPTOCHT QEIJSTEPEN MOOIE OPTOCHT IN SWOLgEN SIMPOL WINT OPTOCHT DE ROOK QEMEENTETBEïEEN IN HAL QEUSTEBEN PEEL EN MAAS Donderdag 26 februari 2009 - Pagina 9 Carnavalsvereniging De Kei uit Geijsteren lanceerde zondagmid dag tijdens de laatste sleutelover dracht in 't Brugeind in Meerlo een geweldig plan om het Meerlo- Wanssum tijdperk carnavalesk af te sluiten met een groot gemeen- tetreffen in Geijsteren aan het einde van dit jaar. En wel op zaterdag 14 novem ber, met medewerking van nie mand minder dan Beppie Kraft, Damazoë en Truando Marjopies. Dat feest vindt plaats in een grote nieuwe bedrijfshal van de firma Lomme in Geijsteren. In het kleinste dorpje van de gemeente Meerlo-Wanssum wordt dan het grootste carnavalstreffen ooit in de veertigjarige geschiedenis van de gemeente gehouden. Waar een klein dorp groot in kan zijn! Bij De Ruuk in Blitterswijck is Simpul de winnaar gewor den bij de wagens en dus ook van de Jan Katelaan-wisselbo- kaal. 'Mit carnaval nie binne' is de winnaar bij de groe pen en De Helling won bij de jeugdgroepen. De uitslag van de optocht is als volgt: Groepen jeugd: 1: Sportpark hellingtrekken van Jarno en Anke Wijnhoven 2: Lopend buffet van Fenna, Lisa en Anke 3: Groeten uit de rimboe van Imke, Nina en Jessie 4: Robin en Hond 5: Luiercontainer kwiet van de Beebies 6: Drie eendjes en een kater van de Familie Verheijen Individueel volwassenen: 1Rondje um roekenei van Wim Swinkels Simpul won in de categorie wagens. 2: Hiel gewoën van To Kusters Jeugdwagens: 1: De beverclub van Vic Geurts en Sam Thiesen Groepen: 1Mit carnaval nie binnen van Hay Gooren en gevolg 2: Prinses van ut Roekenland van de Bokkepiemels vrollie 3: Net op tied mit graaje van Alt zat 4: Neej sportpark van Neje Wiend 5: Weej zien melig van Iris Wijnhoven en gevolg 6: Beroepskeuze Wagens: 1Zaal niet roken, bij de Zwart wel van Simpul 2: Monnie wagen van De buizers 3: Luiers van de Z-side 4: Grondel geduld van de Ajonen 5: Financiële crisis van GZN 6: Rookhut van de bokkepiemels De zes carnavalsverenigin gen van de gemeente Meerlo- Wanssum hebben zondag voor de laatste keer de jaarlijkse sleuteloverdracht gehouden. Dat gebeurde in een tot de nok toe gevulde zaal 't Brugeind te Meerlo, op initiatief van het gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum. Al meer dan veertig jaar vindt de sleuteloverdracht plaats in het Vossenhol en draagt de burgemeester voor de drie dolle dagen de sleu tels van het gezag over aan de zes heersers. Dat gaat altijd gepaard met spitse toespraken en veel muziek. De sfeer was zondagmorgen uitermate gezellig en iedereen besefte met enige weemoed dat het de laatste keer was. Want op 1 januari 2010 horen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck bij Venray en Swolgen, Tienray en Meerlo bij Horst aan de Maas. In beide nieuwe gemeenten is een andere traditie. "Jammer dat aan deze prachtige Meerlo-Wanssum- se traditie op de zondagmorgen van carnaval een einde komt", noteerde de verslaggever van het weekblad Peel en Maas uit vele monden. "Maar jullie kennende zullen jullie je in beide gemeenten uitstekend en snel thuis voelen", aldus ceremoniemeester Ina de Schipper van de gemeente. Gemeentelijk was het deze laat ste keer wel allemaal anders dan anders. Zijn normaal alle wethou ders van de partij om de burgerva der bij te staan bij de symbolisch machtsoverdracht, dit jaar zaten Joep en Riny Hahn alleen op de eerste rij en genoten de nieuwe wethouder Jac Derikx en enkele raadsleden elders in de zaal. De dossiers zijn kennelijk nog niet goed overgedragen. Maar geen haan die daarover oproer kraaide. Burgemeester Joep Hahn mocht de spits afbijten en hield een humoristische toespraak, met af en toe een verwijzing naar de perikelen van de afgelopen maan den in de Meerlo-Wanssumse poli tiek. Met de prinsen en raden van elf zou zoiets nooit zijn gebeurd, aldus de burgemeester, die voor deze opmerkingen een ovationeel applaus kreeg. Meerdere malen kreeg hij de handen op elkaar en zette de Swolgense joekskapel Hoëge Noë(d)t een driedubbe le vijfklap in. Alle prinsen kregen uit handen van burgemeester Joep Hahn de gemeentelijke sleutel aangeboden. Prins Tom d'n Urste (van Mier- lo), de vijfenvijftigste heerser van de Swolgense Bök, richtte namens de vijf andere hoogwaardig heidsbekleders het woord tot de burgemeester en de aanwezige carnavalisten. Als een volleerde spreekstalmeester had hij de zaal in mum van tijd op zijn hand met zijn kolderiek verhaal over de overname van het politieke gezag door de zes prinsen van De Kei, De Windbuule, De Geiten, De Ruuk, De Bök en de Vöskes. Na de ceremonie ontdeed de burge meester zich van zijn ambtsketen en droeg hij alleen nog de Zilver- Foor de laatste keer in de buutton spreekt burgemeester Joep Hahn de zes hoogheden van de carnavalsverenigingen van Meerlo-Wanssum humoristisch toe. vos, de dorpsonderscheiding die hij een week eerder had gekregen van CV De Vöskes. Burgemeester Joep Hahn sloot dit allerlaatste prinsentreffen in Meerlo-Wanssum af met een korte speech van drie woorden. Daar voor memoreerde hij het bezoek dat hij en zijn vrouw donderdag hadden gebracht aan prins Adrie 1 van het Schuttersveld in Venray. Adrie Baart woonde een leven lang in een groot herenhuis aan de Hoofdstraat in Meerlo, pal achter het gemeentehuis. "Ik moest mijn oude buurman feliciteren met zijn prinsdom", aldus de burgemees ter. Prins Adrie sprak het volk toe in de drie pakkende woorden, die Hahn zondag overnam als einde van het carnavalstreffen: alaaf, alaaf, alaaf! Carnavalsvereniging D'n Bok kan terugkijken op een geslaagde carnavalsoptocht, die maandagmiddag door de straten van Swolgen trok. In totaal deden meer dan 150 inwoners mee aan deze kleur rijke optocht. De grote wagens en een aantal kleinere groe pen, enkele eenlingen en een altijd muzikale joekskapel Hoëge Noë(d)t zorgden voor veel carnavalssfeer. En prins Tom met zijn Yvonne stonden hoog en droog op de prinsen wagen en zwaaiden het talrijke publiek enthousiast toe. Bijzonder leuk was de komst van de broer van Vincent van Gogh in Swolgen, met een prach tig groot levend schilderij. Vincent en zijn sandwich dragende vrien din -ze maakten reclame voor de primeurs van het weekblad Peel en Maas- speelden hun rollen erg goed. Jammer dat een van de figu ranten met een worst voor zijn kruis voor een ordinair minpuntje zorgde. De jeugd van Swolgen deed uitbundig mee met het voet balveld, de vijf elfjes en het gege ven dat Swolgen een sportief dorp Ook dit jaar mogen de Keie schieters terugkijken op een schit terende optocht. Bij de buurten ging dit jaar de eerste prijs naar de Hei, die als onderwerp had het rookverbod. De Tobbers werden dit jaar tweede, de derde prijs was voor de Krangspie en de Sleutel- mennekes. Bij de vrije groepen ging de eerste prijs naar de Groep Zonder Naam met ratten in huis. Bij de jeugd werd de eerste prijs gewonnen door Wies, Laura en Manon met als onderwerp de Wej Zien Kei Koel. Dit jaar was buurtvereniging de Hei Joertsers aan de beurt voor het organiseren van de boeren bruiloft. Zoals gewoonlijk in Geijs teren wordt het boerenbruidspaar pas bekendgemaakt net voor de bruiloft. Dit jaar waren Richard en Larisa Bons (foto) de gelukki gen. Als getuigen waren aanwezig Noud en José Cuijpers. De rol van ambtenaar was weggelegd voor Jan van Haaren. De bruiloft was goed bezocht. Het mooie en toe vallige was dat Lennard, zoon van Richard en Larisa, bij de jeugd was getrouwd met Janne van Noud en José. De commotie rondom de coalitie en het politieke gedoe rondom de vertrekkende en nieuwe wethouders was een dankbaar onderwerp voor de deelnemers aan de Meerlose carnavalsoptocht. Deze mooie en goed verzorgde optocht trok zondagmiddag door de straten van het Vossenrijk onder de muzikale klanken van Fanfare Eendracht Meer lo. De 22 wagens en groepen zagen er goed uit en veel van de groepen zorgden ervoor dat het publiek actief betrok ken werd bij het onderwerp. Nooit eerder was de Meerlose optocht zo groot. Vorige jaar waren er 12 nummers, nu dus 22. Dat de gemeentelijke perikelen een belangrijk onderdeel zouden zijn, was te verwachten. De manier waarop de Meerlonaren het gedoe uitbeeldden was verrassend. Zo was er een groep verkleed als kik kers die briefjes uitdeelden met daarop de tekst: 'B&W kunnen wel een opkikkertje gebruiken'. Of de kleurrijke groep, bestaande uit de burgemeester (Jan Rutten) en drie fraaie poppenwethouder (Ger- rie Rutten, Robert en Angelique Custers) met op hun ruggen de tekst: 'Wat ist toch enne poppe- kast ien t gemeentehuus'. Jolan- da Custers liep als makelaar van 't Centrum mee in de optocht en bood het gemeentehuis van Meer lo-Wanssum te koop aan. De vrien dengroep Bierdopkes had weer een grote wagen en prachtige groep (jonge gezinnen met kinde ren), uitbeeldend een luchtkasteel en een meterslange vuurspuwen de (rokende!) draak. De groep stak Prins Adrie I voert achter zijn rollator de polonaise aan. de jeugdprinsen en -prinsessen maakten het feest compleet. "Ik ben er maar wat trots op om prins te mogen zijn van de Schutters en Schutterinnen", sprak prins Adrie I. "Een vos die de scepter zwaait in het Piëlhazenriek, het moet niet gekker worden." En de prins was niet eens de enige Meerlonaar in dit Venrayse domein, in de raad stond ook Piet Jenneskens paraat. Toen de Meerlose motorclub 'Scheif Stuur'' kwam feliciteren, gingen enkele oude harten snel ler kloppen. Het optreden krijgt van de zomer daarom nog een staartje. Nadat één van de dames van de raad van elf bekende altijd gedroomd te hebben van een ritje achter op de motor, bleek die wens bij meer bewoners van 't Schuttersveld te leven. Dus de motorrijders hebben beloofd om komende zomer met hun pas sagiers een mooie tocht te gaan maken. Voor prins Adrie I en de vele andere aanwezigen was het een onvergetelijke vastelaovend, waar ze de activiteitenbegeleiding en het personeel van afdeling 2 heel dankbaar voor zijn. Zijn eindtoe- spraak was kort en krachtig: "Mie- eldere zit voor altijd in mijn hart." En daar kunnen geen mooie veren tegenop. is. De opper-truyen van Swolgen lieten zich van de beste kant zien, de financiële crisis die ook in Swolgen toeslaat en het 5x11- jarig jubileum was ook aanleiding voor enkele deelnemers om met de optocht mee te trekken. De gemeentelijke herindeling was ook een onderwerp van een van de groepen. 'De koek is verdeeld', stond op een grote plaat waarop de foto van Joep Hahn prijkte en de namen van de zes dorpen. De plaat werd gedragen door de bur gemeesters Waals van Venray en Van Rooij van Horst aan de Maas. Een grote wagen met daarop een metershoge pop was van de vrien dengroep die carnaval vieren als een vorm van sport zien. En een van de enkelingen zag er blauw uit, al wekte haar bordje de indruk dat ze 'nie blauw is'. Uitslagen optocht Swolgen: Eer ste prijs jeugd: 5x elfjes, Anouk Ebbenhorst, eerste prijs groepen: Vincent van Gogh, De Eiereters, Bart van Gerven, eerste prijs wagens:VC Altied Miër,'Carnaval is ózze sport', eerste prijs eenlingen: 'Ik ziej blauw!', Carmen Keltjens, publieksprijs: Vincent van Gogh. De receptie voor prins Adrie I van Zorgcentrum 't Schutters veld in Venray was donderdag 19 februari een dolle boel. Al enige dagen eerder begon op TV Lim burg een dringende oproep voor nieuwe veren voor deze prins. De oude veren waren na 3x11 jaar zo versleten, dat kon écht niet meer. Maar veren of geen veren, prins Adrie I voerde achter zijn rollator de polonaise aan. "Een muts zon der veren is als een prins zonder kleren, maar ik maak mij niet druk om kwaoje vère", zei de prins en hoste vrolijk verder. de draak met de luchtkastelen van de gemeente. Een andere grote vriendengroep, De IJsclub, had een persiflage over het uitblijven van de Elfstedentocht. Ze haalden het ijs naar Meerlo door allemaal rijbare ijsschotten mee te trekken. En de Meerlose ijsmeesters werden nog eens bedankt voor de ijsbaan van dit jaar. Reinier en Annie Thiesen hadden wel een heel bijzondere kleine groep. Zij wonen tegenover de open plek waar ooit het lang gekoesterde, maar uitgestelde Leefplein wordt gerealiseerd met school, medische en andere voorzieningen. 'Vur os mugt ut nog joare duure', stond op het bord te lezen dat Thiesen droeg, wetende dat daarna zijn prachtig uitzicht is verdwenen. Maar zijn twee kleinkinderen, Ties en Rens, dachten daar anders over. 'Vur os nie', aldus hun krachti ge tekst. De activiteiten van de bever bij het viswater van HSV 't Grondeltje Geduld inspireerden ook enkele deelnemers. 'HSV 't grondeltje Geduld vist achter het net, als de bever niet rap wordt verzet', luidde een van de teksten op de wagen. Poppenkast in het Meerlose gemeentehuis. De uitslagen van de optocht: Wagens: 1. Bierdöpkes (en de wisselbeker), 2. Bever bij viswater en 3. Jeugdleden visclub. Groep volwassenen: 1. IJsclub, 2. Pop penkast in het gemeentehuis en 3. Opkikkertje. Groepen jeugd: 1. de buren van, 2. de beste spionnen- club en 3 Miëldere on ice, Enke ling: Makelaar verkoopt gemeen tehuis. Aanmoedigingsprijs: De toppers en vrienden met het thema 'Weej greuje uut de schol'. Adrie Baart (70) heeft op afde ling 2 van 't Schutterveld echt zijn plek gevonden. Na 43 jaar in Meerlo te hebben gewoond en jarenlang zelf een thuis aan oude ren te hebben gegeven in Huize Katharina, zijn de Meerlonaren hem na zijn verhuizing ruim een jaar geleden naar Venray zeker niet vergeten. Ook de tijd dat hij op de ambulance reed, staat iedereen nog goed bij. Burgemeester Joep Hahn en zijn vrouw Riny kwamen hem feliciteren, evenals prins Pas cal en zijn prinses Anneke en het boerenbruidspaar Ton Trudy van de Vöskes. Vorst Wilbert Coenders sprak prins Adrie I toe en veel oude buren en vrienden waren naar 't Schuttersveld gekomen om hem te eren. De prinsen van Wanssum, Venray en verschillen- WAT 18 'T TOCH ENNE POPPEKAST ÏEN'T gemeentehuus IEN "X fKMEEhrtl De eiereters tfan Sxll B,n Co» l'mppuci

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9