"Investeren in regio's met sterk economisch potentieel Optocht Venray van de zonnige kant bekeken! Milieuorganisaties boos over beperking natuur Koester uw Monument Vitelia investeert in Magi-mill-concept RvS moet oordelen over bouw woning ff Éi PEEL EN MAAS Donderdag 26 februari 2009 - Pagina 7 Gedeputeerde Ger Driessen: Greenport Venlo belangrijk voor regio De dramatisch slechte eco nomische voorspellingen moeten voor overheid en bedrijfsleven reden zijn om juist nu krachtig te investeren in regio's met een sterk eco nomisch potentieel. Alleen zo kan de economische structuur voor de lange termijn structu reel worden versterkt en kan Nederland een vuist maken tegen de toenemende Euro pese en internationale concur rentie, zoals het kabinet wil. Aldus de Limburgse CDA-gede- puteerde Ger Driessen, woens dag bij de presentatie van de plannen voor de ontwikkeling van Greenport Venlo. De Greenport wordt een groot agrarisch-logistiek centrum, met een oppervlakte van 5400 hectare vergelijkbaar met de Maasvlakte. De provincie en vier Noord-Lim- burgse gemeenten investeren gezamenlijk 130 miljoen euro, wat leidt tot een publieke investerings impuls van 750 miljoen. Samen met de private investeringen leidt dat de komende decennia tot een investering van circa twee miljard euro en een verwachte toename van het aantal arbeidsplaatsen met 25.000. Volgens Driessen is nu het moment om plannen voor regi onale gebiedsontwikkeling naar voren te halen. "De voorspellin gen van het CPB liegen er niet om, met een verwachte krimp van 3,5 procent springen bij veel bestuurders de lichten op rood. In veel gevallen is dat terecht, maar bij economisch gezonde regio's met een sterke potentie moet je nu juist gas bij geven. Al in het regeerakkoord is de as Eindhoven- Venlo genoemd als één van de groeigebieden, met Eindhoven als brainport en Venlo als greenport, die elkaar kunnen versterken. Het gebied biedt alle kansen om als motor te fungeren voor de econo mie. En wat kun je beter doen om de economie gezond te maken dan te investeren in groente en fruit?" Volgens Driessen is de agra- risch-logistieke sector in Noord Limburg bij uitstek een terrein om in te investeren. "Dit is een van oudsher een economisch vitaal en dynamisch gebied met veel bedrijvigheid in een sector die veel groeikansen biedt. Regio is onderscheidend en heeft het ver mogen tot excelleren. Dit bedrijfs leven heeft samen met een sterk initiërende overheid de nodige ontwikkelingen heeft gerealiseerd. Provinciale en gemeentelijke over heden, bedrijfsleven en bewoners moeten er met samen voor gaan. Stimuleren en investeren moet het motto zijn." De ambitie is om Greenport Venlo uit te laten groeien tot een toonaangevend, duurzaam en innovatief agro-logistiek cluster van nationale en Europese bete kenis. Met de uitbreiding van de Europese Unie is een logistieke corridor van Rotterdam via Duits land naar de nieuwe oostelijke lidstaten ontstaan. Noord-Limburg ligt prominent op deze nieuwe as en is daarmee een belangrijk knooppunt in een verzorgingsge bied met ruim 30 miljoen consu menten. Het rijk en de regio treden als partners op in de ontwikkeling van de Greenport. Afspraken wor den vastgelegd in een bestuurs- convenant, wat medio dit jaar wordt afgesloten. Daarin staan afspraken over ondersteuning op het gebied van infrastructuur, ken- nis en onderwijs, duurzaamheid, energie en bevordering van de internationale samenwerking. Het doel van Greenport Venlo is nadrukkelijk om de kwaliteit van wonen, werken en leven in de regio te verhogen en blijvende werkgelegenheid voor lager en hoger opgeleiden te bieden. Dries- sen benadrukt dat het niet alleen gaat om een kwantitatieve maar ook een kwalitatieve groei. "We willen een schaal- en kwaliteits- sprong voor elkaar krijgen. Daar bij is duurzaamheid volgens het 'cradle-to-cradle'-principe voor ons richting- en maatgevend. Het innovatieve zit in de spontane, nieuwe en verbeterde ideeën bij bedrijven, instellingen, overheden en bewoners. Maar innovatie is ook te bevorderen via het verster ken van onderzoeks- en onder wijsinstellingen." Maandagmiddag 23 februari was het weer een uitgedoste drukte van belang in het cen trum van Venray. Gekleed tegen de kou maar genietend van het zonnetje trokken er maar liefste 87 wagens voorbij die het publiek vermaakten en daarbij ook nog eens stof tot nadenken gaf. (door Sanne Claessens) Vierend dat ze dit jaar vijftig jaar bestaan en daarom verkleed als Abraham en Sarah lopen de muzikanten van muziekkorps St. Petrus Banden voorop en zetten ze direct de juiste toon. 't Dartele Veulen, dat dit jaar zijn 5 x 11- jarige jubileum viert, pakt al snel flink uit met veel kleur en de Veu lenaren trekken zelfs letterlijk de kar door hun prinsenwagen ach ter zich aan te trekken. Ook dit jaar passeren weer verschillende actuele thema's de revue. Niemand staat ervan te kij ken dat vooral 'de crisis' veelvul dig voorbijkomt. Op verschillende manieren snijden Venraynaren het onderwerp aan en, hoewel de crisis zou doen vermoeden dat er bezuinigd wordt, lijkt koste nog moeite gespaard om flink uit te pakken! Men krijgt de kans om letterlijk geld over de balk te smij ten, in het krijt te gaan staan en op de kleintjes te letten. Sommige groepen springen er daarnaast nog eens extra tussenuit, zoals de opvallende groep giraffen onder de naam Weej kiëke uut op enne gaolden tiet. "Wow", zegt Marlous Arens, "wat enorm mooi en gaaf." Het hele publiek lijkt het met haar eens te zijn, en dat verklaart later ook meteen de eerste plaats die de (midden)groep hiermee in de wacht sleept. Ook de jeugd blijkt zich bewust van de kredietcrisis, maar geeft hier op een andere ludieke manier de aandacht aan. Weej hoëve nie te zwemme ien 't geld, mar potje baaje viende weej wel fijn. Ondanks het doorbrekende zon netje op zijn tijd moet het behoor lijk koud geweest zijn voor vrien dengroep de Duh uit Merselo, die met een heus schuimbad liet weten toch wel te kunnen genie ten ondanks de crisis. Gelukkig blijkt daarnaast ook nog aandacht (en geld) te zijn besteed aan andere onderwer pen. Het plaatsje Lull liet van zich horen, het anti-rookbeleid kwam 'ter sprake' en ook de Gouden Leeuw kwam voorbij. Voor jong en oud was er wat te zien en soms zelfs te doen in de optocht. "Ik vind het heel erg mooi. Met de confetti en de muziek en de bal lonnen", vertrouwt Pim (3) ons een beetje verlegen toe. Toch kan het niet anders dan dat het vooral om de buitenkant zal gaan voor de allerkleinsten, aangezien de clou nogal vaak aan ze voorbij zal gaan. Stuk voor stuk komen alle kerkdorpen aan de beurt, totdat er ineens een enorme draak in het zicht komt. Deze uitbundige wagen waarop de koning zelf staat te zingen komt uit Veghel. Carnavalsvereniging Vudel is goed vertegenwoordigd. "Er is wel werk gemaakt van de wagens dit jaar en ook van deze. Mooi hoor, maar niet helemaal duidelijk waarom ze hier mee doen", aldus Lori Peeters. Later blijkt dat Koning Joninho eigenaar is van Sport2000 in Veghel, maar ook bekend is van de sportzaak in Venray. De sfeer is de gehele optocht goed en al hebben sommigen uit het publiek het niet op de koude wind af en toe, toch overheerst het optimisme, zowel bij de deel nemers als bij de kijkers. Vooral ook Oostrum laat goed van zich horen en zien dit jaar. De prinsen wagen heeft absoluut niet bezui nigd op de aankleding, muziek en versiering. Al van ver is hun komst te zien door de slingers en con fetti die metershoog de lucht in worden geschoten. De Karklingels bekijken het duidelijk van de zon nige kant. Zelf voorzien van zon nebrillen delen ze deze ook uit om de rest van Venray te helpen optimistisch te blijven in deze tijden. Hun positieve instelling wordt dan ook flink beloond. Ze winnen maar liefst in drie groe pen de eerste prijs! De aanhang van de prins. De optocht wordt afgesloten door de vrienden van prins Harm uit Venray. Deze grote groep loopt voor de slotwagen uit en lijkt een mooie samenvatting van de gehele optocht. Kleurrijk, enthousiast en goed gemutst! Het publiek heeft hiermee een laatste energieboost gekregen voor de laatste twee dagen die het carnaval dan nog telt. Een van de toeschouwers, Tom van de Laren, komt na afloop nog lachend tot een bekentenis. "Eerlijk gezegd ben ik meege sleept door mijn vrouw naar deze optocht, maar ik moet bekennen dat wel echt een mooie en indruk wekkende optocht was. Volgend jaar weer, denk ik zo!" De provincie Limburg is veel te ver gegaan bij de aanwijzing van beschermde natuurgebie den. Dat betoogden enkele milieuorganisaties dinsdag bij de Raad van State. De aanwij zing is een toepassing van de wet die de bescherming regelt van kwetsbare natuurgebieden tegen ammoniak afkomstig van agrarische bedrijven. Volgens de Milieufederatie Lim burg, Milieudefensie en Vereniging Behoud de Parel heeft de aanwij zing van kwetsbare gebieden een averechts effect gekregen. Met het omstreden besluit van de provin cie is voor circa 40 procent van de natuur in Limburg de bescherming tegen ammoniak opgeheven. De aanwijzing komt volgens hen dus neer op een kille sanering. De pro vincie gaat in hun ogen ook veel verder dan andere provincies, die ook kwetsbare gebieden hebben aangewezen. Ook daar is het aan tal beschermde natuurgebieden verkleind, maar de percentages zijn daar niet hoger dan gemiddeld tien procent. Tot 2000 gold een beschermde zone van 3000 meter rond natuurgebieden. Dat werd later veranderd in een zone van 250 meter. Binnen die zone wor den agrarische activiteiten beknot of zelfs onmogelijk gemaakt. Met de nieuwste regeling is het aantal te beschermen gebieden verkleind. De milieuorganisaties zeggen dat agrarische bedrijven hierdoor weliswaar meer de ruimte krijgen, maar de nationale doelstelling om de uitstoot van ammoniak te beper ken, wordt zo de nek omgedraaid. Delen van de natuurgebieden Kal- denbroek/Tienrayse Heide en de Houthuizerheide hebben voortaan geen bescherming meer. Volgens de provincie voldoen ze niet aan de voorwaarden om bescherming te krijgen. Daarbij gaat het onder meer om de natuurwaarde en de grootte van het gebied. De natuur organisaties vinden dat de provin cie zeer twijfelachtige beslissingen heeft genomen om vooral agrari- ers te bevoordelen. Het agrarische bedrijf Lijten-Kelder in Ysselsteyn vindt overigens dat de provincie nog teveel heeft geluisterd naar zijn critici. Aanvankelijk besliste de provincie dat het gebied De Paardekop geen kwetsbaar gebied meer zou zijn. Maar na bezwaren van Stichting De Marke uit Ven- ray ging de provincie overstag en gaf het gebied toch bescherming. Volgens Lijten-Kelder heeft de pro vincie te weinig met zijn belangen rekening gehouden. Er zou geen diepgaand onderzoek zijn verricht naar de natuurwaarden van het gebied. De aanwijzing van De Paar- dekop betekent volgens het agra rische bedrijf dat het moeilijk kan uitbreiden. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Vrouw gewond Een 51-jarige vrouw uit Oostrum is zondagmiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Rijksweg in Well. Zij is per ambu lance met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis over gebracht. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer in haar auto stond te wachten om linksaf te slaan. Een 28-jarige Poolse auto mobilist zag de auto vermoedelijk over het hoofd en reed tegen de auto van het slachtoffer aan. Uit de alcoholtest bleek dat de Poolse bestuurder nuchter was. In de rooms-katholieke kerk beslaat de grote of veertigdaagse vasten de periode van Aswoens dag tot Pasen. Het vasten dient mede om het lijden van Christus te gedenken. Op de foto staat de Grote Kerk, het belangrijkste rijks monument van Venray. Niet alleen het gebouw, maar ook de nader in het monumentenregister aangege ven grafstenen, grafzerken en een belangrijk gedeelte van de rijke inventaris maken deel uit van de bescherming als rijksmonument. Op de foto een beeld uit die inven taris: een piëta, een beeld van de H. Maria met het dode lichaam van Christus op haar schoot. Het is een eikenhouten beeld met een hoogte van 77 cm, afkomstig uit Opper-Gelre en dateert uit het eer ste kwart van de zestiende eeuw. Deze piëta in de Grote Kerk is een nogal gedrongen beeld, waarbij het te kleine lichaam van Christus wel erg opvalt ten opzichte van dat van Maria. Maria draagt een zwaar bovenkleed over een lich ter ondergewaad, dat in een brede zwaai over haar rechter knie is gedrapeerd. Het lijkt alsof zij daar door extra aandacht wil vragen voor het kleine, kwetsbare, dode lichaam van haar zoon. Bovendien draagt zij een nog zwaardere man tel die opstaat achter haar hoofd. Men zou kunnen zeggen dat de zwaarte van de kleding het drama tische van de voorstelling onder streept. Toch gaat het eerder om een beeld uit de volksdevotie dan om een verfijnd en overtuigend kunstwerk. De neogotische, uit het midden van de negentiende eeuw stammende polychromie, dat wil zeggen de veelkleurige beschildering van het kunstwerk, aangebracht over oudere verfla gen, is niet alleen goed bewaard gebleven, maar oogt ook nog fraai. De verschillende decoratiemotie ven op bovenkleed en mantel imi teren duidelijk zeer kostbare stof fen. De piëta is, evenals het beeld van Cornelius in de Grote Kerk, mogelijk afkomstig uit het in 1802 opgeheven klooster Jerusalem. Beide beelden zijn vervolgens in 1838 niet meegegaan naar het ver nieuwde klooster van de zusters Ursulinen. Het beeld van de piëta is, evenals het beeld Christus op de koude steen in de Grote Kerk, een in de late middeleeuwen veel voorkomend devotiebeeld, dat de toeschouwer uitnodigt om het lijden van Christus te over wegen. Het stelt het niet bijbelse moment voor waarop Maria het dode lichaam van haar zoon na de kruisafname op haar schoot heeft genomen. Bron Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Sint Petrus' Banden Kerk. Foto Frans de Roos. Stichting Venray Monumen taal (SVM), secretariaat Beekweg 62, 5815 Cn in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 9 foto: Frans de Roos Tekst: Frans de Roos Vitelia heeft de ambitie om zijn klanten een voorsprong te geven. Dat wil het bedrijf uit Ysselsteyn doen door meng voeders te produceren die prijsconcurrerend zijn en die veehouders technisch gezien in een koppositie brengen. Zo investeerde Vitelia eerder al in twee innovatieve Magi-con- lijnen, waarmee het bedrijf voer helemaal naar wens van de individuele veehouder kan produceren. Vitelia investeert nu fors in zijn vestiging in Ysselsteyn om de productielijn daar tot één van de meest innovatieve te maken. Dat gebeurt met het Magi-mill -con cept dat het bedrijf samen met zijn partner Dinnissen in Sevenum ontwikkelde. Met het Magi-mill- concept richt Vitelia zich op het vermalen van grondstoffen tot de meest optimale structuur om ze daarna verder intensief te bewer ken. Daarmee biedt Vitelia vee houders optimaal ontsloten voer voor dieren in elke fase van hun leven. Bovendien wordt het moge lijk om grondstoffen in te zetten voor diervoeders waar dat eerder nog niet mogelijk was. Een woord voerder van Vitelia in Ysselsteyn: "Onze klanten hebben wereldwijd een toppositie als het gaat om ken nis, kwaliteit en productiviteit. De concentratie varkens- en pluim veehouderijen is hier bijzonder, net als de kwaliteit van de onder nemers. Ze hebben een enorme drang om bij te blijven. Samen met onze klanten richten wij ons hele maal op de toekomst van de inten sieve veehouderij. Dat doen we door te investeren in innovatieve productietechnieken. In onze pro ductielocatie in Oirlo bouwen we momenteel het gloednieuwe Magi- mill- concept, dat door Dinnissen Process Technology in Sevenum werd ontwikkeld. Het gaat om een unieke productielijn die voor het eerst wordt toegepast. Met de Magi-mill-productielijn kunnen we voortaan grondstoffen afzon derlijk vermalen tot de meest optimale structuur." De grondstof fen kunnen vervolgens intensief worden bewerkt om de verteer baarheid ervan te optimaliseren. Daarbij kan worden gedacht aan het conditioneren, expanderen en vacuümcoaten van de te verma len grondstoffen, waardoor vezels worden ontsloten, grondstoffen licht verteerbaar worden gemaakt en essentiële voedingsstoffen zoals vetten, oliën, vitaminen en mine ralen worden aangebracht. Welke combinatie van maalstructuren en bewerkingen daarin wordt geko zen, hangt af van de klant, de soort grondstof, het soort dier en de levensfase waarin het zich bevindt. Zo zal bij de productie van voer voor jonge biggen vooral worden gelet op de lichte verteerbaarheid om daarmee de maag- en darm flora te ontzien. Het vermalen en bewerken van grondstoffen voor lacterende zeugen zal onder ande re gericht zijn op de opname van voedingsstoffen die de melkpro ductie bevorderd. Bij vleesvarkens in de groei is de voerproductie het meest gericht op een geleidelijke en stabiele opname van het voer door het varken en het verlagen van de fosfaataanvoer en de water opname, zodat de mestproductie wordt verlaagd. Natuurlijk spelen het verhogen van de weerstand, de diergezondheid en de kwaliteit en verkrijgbaarheid van grondstoffen altijd een rol in het kiezen van het juiste maal- en bewerkingsproces. "De Magi-mill-productielijn is volledig geautomatiseerd door middel van speciale software van Imtech, waardoor we onder ande re energiebesparend produceren. Magi-mill maakt op het gebied van mengvoerproductie meer mogelijk. Door individuele grond stoffen tot de gewenste structuur te malen en daarna intensief te bewerken, kunnen mengvoeders nog beter worden afgestemd op de behoefte van dieren in elke fase van hun leven. Er ontstaan topvoeders die geschikt zijn voor het leveren van topprestaties in de intensieve veehouderij. Dat levert veehouders een verbetering van de technische resultaten en een besparing in de mestafzetkosten op. Daarnaast wordt het moge lijk de vezels van grondstoffen te ontsluiten waar dat voorheen niet goed mogelijk was. Daardoor zijn meer grondstoffen te verwerken tot hoogwaardige mengvoeders dan voorheen. Vitelia en zijn klan ten hebben daardoor meer moge lijkheden om aantrekkelijk geprijs de ingrediënten in te kopen om zo prijsvoordeel te behalen." De Raad van State moet beoor delen of de gemeente Venray terecht een ontheffing weigert te verlenen voor de bouw van een woning in de wijk Vlakwater. De eigenaar van het perceel waar de woning moet komen, heeft de beslissing van de gemeente woensdag in een hoger beroep voorgelegd aan de Raad. Eerder stelde de rechtbank in Roermond de gemeente in het gelijk. Aanvan kelijk ging de gemeente akkoord met de bouw van de woning aan het Biezenvenneke. Maar de woordvoerder van de gemeente erkende bij de Raad van State dat deze beslissing voorbarig was. Zonder de situatie ter plaatse eerst te bekijken, oordeelde de gemeente op grond van informa tie van de eigenaar dat de bouw geen probleem zou zijn. Omwo- nenden hebben de gemeente ech ter aan het denken gezet door te betogen dat met de bouw van de woning een historisch waardevol le houtwal en waardevolle bomen zouden sneuvelen. Vervolgens kwam de gemeente op zijn beslis sing terug en weigerde akkoord te gaan met de bouw. Dat is weer tegen het zere been van de eige naar van het perceel. Volgens zijn advocaat heeft de gemeente niet aangetoond dat de houtwal inder daad historische waarde bezit. De woning komt ook niet in het talud te staan waarachter de Hoender straat loopt, maar daarvoor. De weigering van de ontheffing en de bouwvergunning is daarom niet goed gemotiveerd en moet dus worden vernietigd, stelt de advo caat. De uitspraak volgt over zes weken.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7