Passend onderwijs voor ieder kind in Venray Bienvenue chez Chris van Goch Omgaan met verlies s a Slaappoli krijgt sterren voor kwaliteit Informatie over verzekering Na Carnaval volgt natuurlijk de Vastentijd en nu to dagen nie drinken nie en nie snoepen nie! C\x> VERKEERSONGEVAL? Advocaten VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 26 februari 2009 - Pagina 5 Ouderavond sbo Focus op donderdag 5 maart over De Droom Focus, school voor speci aal basisonderwijs in Venray, houdt donderdag 5 maart een ouderavond om ouders nader te informeren over De Droom van Venray. Focus zal in dit unieke project gaan samen werken met onder meer basis school de Toverbal, scholen voor speciaal onderwijs, Stich ting Peuterspeelzalen Venray (SPV), KinderWereld Venray en Spring kinderopvang. Met nieuwe leerarrangementen wil Focus passend onderwijs voor ieder kind ontwikkelen en aanbieden. "Onze kinde ren krijgen meer mogelijk heden om zich te ontplooien. Er komt in De Droom van Venray zoveel kennis en erva ring samen, dat we meer dan nu recht kunnen doen aan de leervraag en leerbehoefte van kinderen", stelt Hans Spee, directeur van Focus. Waarom moet het onderwijs veranderen? "Omdat onze samenleving in hoog tempo verandert. Dat heeft gevol gen. Ook voor de rol van (specia- le) basisscholen. We moeten onze traditionele werkwijze loslaten. Er komen nieuwe vormen van leerarrangementen, zoals dat heet. Daarmee kunnen we beter inspe len op de leervraag en leerbehoef ten van kinderen. We willen het onderwijs zo gaan aanbieden, dat we de talenten en mogelijkheden van alle kinderen optimaal tot ont wikkeling laten komen. Dat vraagt om een andere invulling van het onderwijs. Focus kan met dat nieuwe onderwijs meer voor onze kinderen en hun ouders gaan betekenen dan nu het geval is." In De Droom van Venray gaan basisonderwijs, speci aal basisonderwijs, speciaal onderwijs, peuterspeelzaal en kinderopvang onder één dak samenwerken. Wat is de winst voor kinderen uit het speciaal basisonderwijs, dus de leerlin gen van Focus? "Ieder kind is anders en heeft specifieke kennis, vaardigheden en behoeften. Een voorbeeld. Op onze school zitten kinderen die in een aantal vakken best mee zou den kunnen met leerlingen van de Toverbal, maar op een aantal gebieden ook niet. Uiteindelijk is de keuze gemaakt om ze bij Focus onderwijs te laten volgen. In De Droom van Venray zouden ze echter die vakken samen met leerlingen van de Toverbal kunnen volgen en andere vakken met leer lingen van Focus. Zo kun je ieder kind passend onderwijs aanbie den: van zwakkere kinderen tot en met hoogbegaafde kinderen. Maatwerk dus." Kinderen van Focus zijn vaak gebaat bij duidelijke structuur en geborgenheid. Komt dat niet in het geding als Focus opgaat in een groter geheel? "Ik begrijp dat die gedachte leeft, maar ook in De Droom van Ven- ray kunnen wij geborgenheid en kleinschaligheid garanderen. Pas send onderwijs wil ook zeggen dat je onderwijs aanbiedt in een omgeving die past bij een kind. Het ene kind functioneert prima in een grote groep, het andere kind komt beter tot z'n recht in een klein groepje. Wat het kind wil en aankan, is voor ons de lei draad. Dus de duidelijke structuur komt zeker terug in De Droom van Venray." Hoe zal de verhouding zijn tussen (speciaal) basisonder wijs en speciaal onderwijs in De Droom van Venray? "Meer dan 50% van de kinderen zullen kinderen uit het basisonder wijs zijn. In feite is De Droom van Venray een gewone basisschool, die ook alle ruimte en mogelijk heden biedt voor kinderen die op bepaalde gebieden extra aandacht en steun nodig hebben. Dat geldt overigens ook voor de kinderen van de basisschool. Er komt bij voorbeeld passend onderwijs voor kinderen die meer- of hoog begaafd zijn. Een 'gemiddeld' kind bestaat immers niet. Ieder kind is ergens goed en minder goed in. Dat heeft soms met kennis te maken, maar ook met gedrag en leermogelijkheden. Daar gaan wij op inspelen." Wat kunnen ouders verwach ten van de ouderavond op 5 maart? "Ik weet dat er bij de ouders van onze kinderen veel vragen zijn over De Droom van Venray. Wat gaat dat betekenen voor kinde ren en ouders? Wat zijn de kan sen voor leerlingen van Focus? Waarom gaat dit gebeuren, nu is het toch ook goed? Dat zijn alle maal logische en terechte vragen, waarop we antwoord gaan geven. Zowel leraren als ouders zullen hun verhaal vertellen. Hoe zien onze leerkrachten De Droom van Venray? En wat vinden ouders ervan? Kortom: het wordt een actieve avond waarop iedereen alle ruimte krijgt om vragen te stellen." De ouders van sbo Focus worden donderdagavond 5 maart vanaf 20.00 uur bijgepraat over De Droom van Venray. Ook andere geïnteresseerden zijn welkom om de infoavond bij te wonen. Op de agenda staan de onderwij skun- dige ontwikkelingen en de voort gang van De Droom van Venray, die naar verwachting in 2011 de deuren van het nieuwe schoolge bouw zal openen. Aanmelden voor de infoavond is mogelijk door een e-mail te sturen naar: info@ssbofocus.nl Chris van Goch is gebo ren en getogen in Venray, maar momenteel woonach tig in Nederweert. Hij runt samen met Gerrie Christians minicamping 'Le Papillon' in natuurpark De Morvan in Frankrijk. "In 2004 waren wij voor de eerste keer op vakantie in Bour- gondië", laat Chris de redactie van Peel en Maas weten. "We genoten van een verrassend wisselend panorama van weiden, bossen, vel den, beekjes, heuvels en vennen. Een plak waar roofvogels statig verkennend hun thermiekrondjes maken, de koekkoek zich luidkeels laat horen en spechten hamerend de kwaliteit van bomen testen. Waar respect voor flora en fauna in harmonie met mens en natuur vanzelfsprekende waarden zijn. Waar wandelaars, mountainbikers en wielrenners uitstekend uit de voeten kunnen! Waar je s'-mor- gens vroeg gewekt wordt door het fluitconcert van vele soorten vogels! Zelfs de in Nederland zeld zame hop is een graag geziene gast in onze wei!" Het kan soms raar lopen in het leven, weet Van Goch uit eigen ervaring. "In datzelfde jaar koch ten wij in de Morvan een oude boerderij met een fantastisch uitzicht, een grote stal en een weiland. En vier jaar later, met duizenden kilometers extra op de teller en hard werken, zijn wij de trotse eigenaars van een puike accommodatie met zes caravan - of tentplekken, twee kamers en een chalet op een prachtlocatie in Faye, een klein gehucht bij Cussy en Morvan, circa 650 kilometer van Venray." Spiksplinternieuw sanitair en de 'Tweede Kamer' (een gezellige bar in voormalige koestal) staan volgens Van Goch mede garant voor een aangenaam verblijf. "In goede samenwerking met naaste buren en plaatselijke overheid zijn wij erin geslaagd ons eigen 'petit paradis' te realiseren. Kleinschaligheid, persoonlijk con tact, rust, ruimte, natuur zijn sleu telwoorden op 'Le Papillon'. Wij kokkerellen graag voor onze gas ten met groenten, fruit en kruiden uit eigen tuin. Desgewenst staat een zwevende barbecue tot hun beschikking. Vertier vind en onze gasten op de jeu- de- boulesbaan of de buitenkegelbaan in wording. Ook kunnen ze gebruikmaken van badminton - of volleybalfacilitei ten. In de zomerdag staat een ver koelend zwembad opgesteld. De omgeving met onder meer Autun en zijn schitterende basiliek 'Lac de Settons, Temple de mille bud- dhas' en het Keltisch museum Bibracte, met nog dagelijkse opgravingen, bieden voor elk wat wils. Vanuit onze accommodatie kun je zo op weg met een viertal wandelroutes." Chris van Goch en Gerrie Christians heten u van harte welkom op hun camping in Frankrijk. Meer informatie is te vinden op de website www.petit-papil- lon.nl. Voor informatie en reser veringen: 0033(0)385546090 of 0031(0)630666067, per e-mail: chrisvangoch@chello.nl of cam- ping.lepapillon@orange.fr. De herfstvakantie 2009 wordt ove rigens een themaweek met wan delarrangement. Reserveer tijdig, want de plaatsen zijn beperkt. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Flyers Internet Communicatie Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling Rouwbegeleiding Verlies is een intense per soonlijke ervaring. Als je door overlijden iemand verliest betekent dit het einde van het leven zoals je dat kende. Je moet beginnen met een nieuw leven. Een leven waarin je moet leren omgaan met ver driet en rouw, omgaan met de realiteit van het verlies. En met alle gevoelens die je daar bij ervaart. Na het verlies van een dierbare is je leven anders. Je oude leven is voorbij en je weet dat je op een gegeven moment de draad van dit nieuwe leven moet oppakken. Anja Kooiker is rouwbegeleider. Zij helpt mensen bij het vinden van deze draad. "Rouw is een persoon lijk gegeven", vertelt ze. "Iedereen gaat op zijn eigen manier met het verlies van een dierbare om. Voor de een is het een moeilijke peri- ode, waarin hij met ups en downs zijn weg weet te vinden. De ander verdrinkt in het verdriet en weet niet meer hoe hij doormoet. Veel mensen vinden het fijn begelei ding te krijgen in dit proces. Ik begeleid één op één. maar ook in een groep", vervolgt Anja. "De groepen bied ik een cursus aan. Het doel van de begeleiding is uit eindelijk dat de mensen het ver lies van iemand kunnen toelaten, maar toch verder kunnen. Dat zij weer in hun kracht komen staan van waaruit ze het teven kunnen oppakken." Een cursus rouwbegeleiding bestaat uit zes bijeenkomsten en is meer dan een praatgroep. "We luisteren wel naar eikaars verha len, maar het gaat er uiteindelijk om dat je inzicht krijgt in je eigen rouwproces. Wat is het effect van het verlies, hoe ga je daarmee om, is die manier er een waarmee je verder kunt? Je zult extremen blij ven voeten. Een verloren, teleur gesteld, boos of verdrietig gevoel is niet weg. Maar het beheerst je niet meer. Je laat het toe en kunt daarna weer verder lopen. Rouw verwerking is het dus niet.Volgens mij bestaat dat niet. Het is rouw begeleiding. Niemand kan name lijk het verlies van een dierbare terugdraaien. Geen enkele cursus kan dat bieden. Wat wel kan is het verlies leren integreren in je leven waardoor je verder kunt." Anja Kooiker is sinds eind 2008 rouw- begeleider. Op 9 maart start de cursus Rouwbegeleiding van Anja Kooiker. De cursus bestaat uit zes wekelijkse bijeenkomsten. Er zit ten maximaal acht deelnemers in een groep. Interesse of meer weten? Bel of mail Anja Kooiker, telefoon 06 12512100, mailadres anjakooiker@Kve.nl. wujw.tedscomicart.ni De slaappolikliniek van het Maasziekenhuis Pantein is door de ApneuVereniging uitgeroepen tot topkliniek. De patiëntenvereniging wilde weten waar mensen met apneu het best voor diagnose en behandeling terecht kun nen en zette een uitgebreid tevredenheidsonderzoek op. Het Maasziekenhuis doorstond de toets met glans. De slaap- poli ontving drie sterren voor de kwaliteit van de dienstver lening. Dit betekent dat het Maasziekenhuis op de getoets te criteria zoals deskundigheid van de medici, organisatie van het diagnoseproces, voorlich ting en begeleiding het beter doet dan 85% van collega-zie kenhuizen. De sterren zijn gebaseerd op een groot tevredenheidsonder- zoek, waaraan landelijk meer dan 5600 patiënten deelnamen. Patiënten werden gevraagd naar de wacht- en doorlooptijd waar ze mee te maken kregen; of er tijd en aandacht was voor hun probleem; hoe de diagnose verliep en of ze zich uiteindelijk geholpen voel den. Daarbij bleken er grote ver schillen tussen de klinieken. De slaappoli van het Maasziekenhuis sprong er ten positieve uit. Bij apneu hebben mensen adem- stops van 10 seconden of meer zo'n 15 tot 50 keer per uur. Ze komen daardoor niet in de diepe slaap. Dit kan tot allerlei proble men leiden. Het zuurstoftekort leidt op den duur tot hart- en vaat ziekten, veel mensen met slaap- apneu raken arbeidsongeschikt. Dat is niet nodig als de ziekte tij dig herkend wordt. En daar schort het vaak aan. Vandaar dat de klinie- Eenzaamheid centraal Bij Synthese in Venray wordt op maandagmiddag 2 maart van 13.30 tot 17.00 uur een workshop gehouden met de titel Leren signaleren van Een zaamheid. Tijdens de work shop worden de deelnemers getraind om eenzaamheids problemen te (h)erkennen. De workshop wordt begeleid door mevrouw Rebekka Noest, psycholoog van HapSys. Een zaamheid onder ouderen komt veel voor. In het leven van oude ren doen zich vaak ingrijpende gebeurtenissen voor die het risico op vereenzaming met zich mee brengen, zoals het verlies van dier baren, een slechtere gezondheid of afnemende mobiliteit. In het dagelijkse leven krijgt men moge lijk te maken met ouderen die vereenzamen. Het signaleren van eenzaamheidsproblemen is niet eenvoudig. Eenzaamheid is vaak een verborgen probleem. Tijdens de workshop leert men met ouderen in contact te komen en een speciale alertheid te ont wikkelen om eenzaamheid te onderkennen. Aan eenzaamheid is namelijk in veel gevallen wat te doen. Het vroegtijdig signale ren van eenzaamheid is daarom van groot belang. De workshop vindt plaats in de vergaderzaal van Synthese aan de Leunseweg in Venray. Aanmelden kan bij Anja Damhuis van Synthese via tele foon (0478)517317 of via e-mail a.damhuis@synthese.nl. ken in kaart werden gebracht die over voldoende expertise beschik ken. Bij hetzelfde onderzoek werd ook uitgebreid aandacht besteed aan de apparatuur voor de behan deling van apneu en de leveran- ciers hiervan. Apneu vergt een multifunctionele aanpak en kan o.a. worden behandeld met een zgn. cpap (luchtcompressor), die meestal wordt voorgeschreven door een longarts. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl De door Match, Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray gehouden informatieavond over de vrijwilligersverzeke- ring is door meer dan honderd mensen bezocht. Bestuursle den en vrijwilligers van meer dan zeventig verschillende vrijwilligersorganisaties kwa men op deze informatieavond af. Begin januari heeft het college van B&W het besluit genomen om alle vrijwilligers die onverplicht en onbetaald in enig organisatorisch ver band werkzaamheden verricht voort anderen en of de samen leving te verzekeren. Mevrouw Ponsen van Lipp- mann groep BV gaf aan dat het in Venray gaat om een ruime vrij- willigersverzekeringspolis. Deze omvat de aansprakelijkheid van vrijwilligers, de ongevallen en per soonlijke eigendommen, aanspra kelijkheidsverzekering bedrijven, werkgeversaansprakelijkheid en bestuurdersaansprakelijkheid. Er werd tijdens deze bijeenkomst op vele vragen ingegaan waarbij het de aanwezigen duidelijk werd wie er allemaal voor deze verzekering in aanmerking komen. Mevrouw Ponsen verzekerde de aanwezigen dat iedereen die als vrijwilliger actief is bij een in Venray gevestig de organisatie onder deze collec tieve gemeentelijke verzekering valt. Dit betekent dat ook mensen die van buiten Venray vrijwilligers werk verrichten voor Venrayse organisaties hieronder vallen. Ven- raynaren die vrijwilligerswerk ver richten voor een organisatie bui ten Venray vallen dan ook buiten deze verzekering. Organisaties en vrijwilligers hoeven zich niet aan te melden hiervoor, men is auto matisch meeverzekerd. Deze verzekering kan de vrijwil ligersorganisaties, als zij hun hui dige verzekering stopzetten een aardige besparing opleveren. Aan het eind van de avond vertelde Yvonne Hanreats, coördinator van Match, dat alle informatie terug te vinden is op www.vrijwilligers- werkvenray.nl. Op de bon tijdens carnaval Het Verkeershandhavingsteam van de politie Limburg-Noord heeft bij alcoholcontroles tijdens de carnavalsdagen twintig auto mobilisten betrapt op alcoholge bruik achter het stuur. Vier van de aangehouden automobilisten vallen in de categorie beginnend bestuurder. Een automobilist werd aangehouden onder invloed van verdovende middelen. In totaal werden 2649 blaastesten uitge voerd. Van vijf bestuurders werd het rijbewijs ingevorderd.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5