Internationale Vrouwendag Toekomst Albert Heijn heet hangijzer SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Gunhoek r ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 26 februari 2009 - Pagina 3 De gemeenteraad heeft vorige week ingestemd met de duurste variant (450.000 euro extra) van de nieuw te bouwen sporthal. De gebruikersraad wordt met de inpassing van een schone-voetengang alsnog op haar wenken bediend. De nieuwe hal voldoet ook vol ledig aan het keurmerk van NOC*NSF. De laatste maanden is er flink gerommeld met het ontwerp. Dat had alles te maken met de 700.000 euro aan omzetbelasting die plotseling extra beschikbaar kwam. Daardoor konden allerlei wensen van sportclubs en groot gebruiker Raayland College alsnog worden ingewilligd. Eind vorig jaar bleek dat er een btw-bedrag van 975.000 euro terug te vor deren was bij de belastingdienst. Het college besloot dat zeven ton hiervan besteed kon worden aan de hal. Reeds eerder was een budget van maximaal 6,2 miljoen vastgesteld. De gebruikersraad reageerde rond de jaarwisseling furieus, toen ontdekt werd dat de schone-voetengang plotseling uit het ontwerp was verdwenen. Wethouder Twan Jansen (PvdA) zat ermee in zijn maag, want het bedrag van zeven ton was al besteed aan allerlei andere zaken. En hij zou in politieke problemen kunnen komen als de 6,2 miljoen euro overschreden werd. De inpassing van een schone- voetengang, met behoud van de vuile-voetengang, kost namelijk 450.000 euro extra. Er waren ook goedkopere alternatieven, maar die voldeden niet echt. Vandaar dat het college aan de raad het voor stel deed voor de duurste variant te kiezen. Er moest nog wel dek king gezocht worden voor de 4,5 ton extra. Wethouder Jansen hield zich dinsdag in de raadsvergade ring echter op de vlakte over de getallen. De financiering is name lijk nog niet helemaal sluitend. Daar herinnerde Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) hem meer maals aan. Een duidelijk antwoord kreeg hij niet. Jansen hield de raad voor dat het bedrag wellicht wat lager zal uitvallen dan 450.000 euro. Het college heeft alvast 375.000 euro gevonden, waardoor er nog een tekort is van 75.000 euro. Van de provincie wordt een subsidie van 100.000 euro ver wacht. Daarnaast wordt het res tant van het btw-bedrag nu ook volledig ingezet voor de sporthal. Eerder was besloten 700.000 euro van de 975.000 euro te besteden. Het restant van 275.000 euro zou naar de algemene middelen gaan. Dit wordt het nu weer terugge draaid om het financieel plaatje enigszins rond te krijgen. John Michels (CDA) vroeg zich af waarom wethouder Jansen (PvdA) eind jaar vorig niet duidelij ker was geweest. De indruk werd gewekt dat de gebruikersraad op het laatst nog met de extra wens voor een schone-voetengang was gekomen. "Onkies om zo het in de schoenen van de gebruikers raad te schuiven", vindt Michels. "Want die schone-voetengang zat er al vanaf het eerste ontwerp in. We hebben nu de kans om de foute berekeningen te herstellen. De wethouder had helder moeten zeggen dat het krediet niet goed was doorgerekend." De andere partijen - op Lokaal Aktief na - konden instemmen met de 450.000 euro extra. Onder voorwaarde dat het oorspronke lijke budget van 6.173.000 euro niet overschreden zou worden. "De wethouder heeft gezegd dat we binnen het budget blijven. Dan vinden we het prima", zei Inge borg de Barbanson (VVD). Bert Linskens (PvdA) vroeg zich nog of de vertraging van de bouw extra kosten met zich meebrengt. De planning was dat de bouw in janu ari gestart zou zijn, zodat de hal bij aanvang van het nieuwe school jaar en het binnensportseizoen in september geopend kon worden. De opening wordt nu pas rond de jaarwisseling verwacht. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) heeft er grote moeite mee. "Er hangt een fors prijskaartje aan die schone- voetengang." Lokaal Aktief vreest dat de hal straks nog duurder zal uitvallen. Van den Hoek haalde allerlei voorbeelden aan waarbij de lokale overheid telkens duur der uit was bij bouwprojecten. "En steeds staat de raad dan met de rug tegen de muur." Van den Hoek spreekt van een sportpaleis en hij vraagt zich af of de huur straks nog wel kan worden opgebracht voor de Venrayse sporters. Wethouder Twan Jansen gaf toe dat de schone-voetengang geen nieuwe variant is. "Die heeft inder daad steeds in het ontwerp geze ten." Voordat bekend was dat de btw-gelden beschikbaar kwamen, was een tekort van bijna een mil joen euro. "We hebben toen stevig moeten schrappen", aldus Jansen. "Toen maanden later bleek dat we de btw alsnog konden inzetten, hebben we enkele vervallen wen sen weer kunnen honoreren. Het opschuiven in de tijd heeft ook consequenties voor de aannemer. Maar het bedrag van 4,5 ton is hard. Ik ga er zelfs van uit dat het lager zal uitvallen. Het allerbelang rijkste is nu dat er een volwaar dige sporthal wordt gebouwd die aan alle eisen voldoet." De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray houdt op zaterdag 28 februari open huis van 13.00 tot 16.00 uur. De stich ting is gevestigd in de kelder onder de gymnastiekzaal bij basisschool De Toverbal, ingang aan de Pastoor van de Gaetstraat. De plek is ook voor minder validen goed bereik baar. Vanaf 1981, en in dit atelier vanaf december 1998, wordt door vrijwilligers gewerkt voor het behoud van de 72 wegkruisen en veldkapellen binnen de gemeente, in totaal meer dan 2500 uren per jaar. Er worden beelden afgegoten en gerestaureerd, hekken geschil derd, poorten hersteld en er wordt gewerkt aan allerlei voorkomende klussen. Daarnaast wordt de nodi ge tijd gestoken in het regelen van werk. Het archief is sterk uitge breid, en er wordt natuurlijk veel moeite gedaan om aan het brood nodige geld te komen. Om haar 'ondergrondse' werk naar buiten te brengen, en om weldoeners, eigenaren en verzorgers, buurtge- noten en alle andere belangstellen den in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen, is iedereen welkom tijdens deze open dag. Verder zijn meerdere vrijwilligers functies beschikbaar, zowel bin nen als buiten het atelier. In maart start de inhaalcam- pagne voor de inenting tegen baarmoederhalskanker (HPV- campagne). Meisjes geboren tussen 1 januari 1993 en 31 december 1996 krijgen bin nenkort een uitnodiging voor deze HPV-vaccinaties. De GGD Limburg-Noord voert deze inhaalcampagne in de regio uit. In september 2009 starten de reguliere inentingen binnen het RVP (Rijksvaccinatieprogramma). De GGD Limburg-Noord verzorgt de uitvoering van de inhaalcam- pagne in de regio Noord- en Mid den-Limburg, waar zo'n 12.000 meisjes voor de inentingen in aan merking komen. Deze meisjes en hun ouders krijgen begin maart een uitnodiging thuisgestuurd. Een volledige inenting tegen baarmoederhalskanker bestaat uit drie prikken. De meisjes krij gen de vaccinaties in maart, april en september. De GGD Limburg- Noord heeft, in afstemming met de scholen voor reguliere voort gezet onderwijs, ervoor gekozen om de prikken op deze scholen te geven. Daar bevindt zich het overgrote deel van de meisjes. Op deze manier is het een 'groene' en CO2-arme campagne. Het school verzuim en de kans op spijbelen blijft tot een minimum beperkt. Daarnaast zijn er op deze manier geen extra "verkeersbewegingen", waardoor de kans op verkeers ongelukken niet vergroot wordt. Hierdoor is extra politie-inzet niet nodig. De exacte locaties, data en tijden waarop er gevaccineerd wordt, zijn te vinden op www. ggdlimburgnoord.nl/hpv. Hier staan daarnaast onder andere alge mene informatie en veelgestelde vragen. Meer informatie over de vaccinatie tegen baarmoeder halskanker staat ook op www. prikenbescherm.nl. Vanwege de gezondheidswinst voor vrouwen besloot het ministerie van VWS de inenting tegen baarmoederhals- kanker vanaf 2009 op te nemen in het RVP. Binnen het RVP krijgen meisjes de inenting steeds op de leeftijd van twaalf jaar. Vanaf sep tember krijgen meisjes die op of na 1 januari en voor 1 september 2009 deze leeftijd bereiken een vaccinatie. Meisjes die dit jaar na 31 augustus twaalf jaar worden, krijgen in 2010 een uitnodiging voor de prik. Het Nederlands Huisartsen Genootschap onderschrijft het advies van de Gezondheidsraad en de invoering van HPV-vacci- natie bij meisjes van twaalf jaar en de inhaalcampagne bij meisjes geboren in 1993 t/m 1996. Het is mogelijk dat vrouwen buiten deze leeftijdsgroepen zich tot de huisarts wenden voor advies over vaccinatie. Als zij zich willen laten vaccineren, valt dit buiten het RVP en is dat op eigen kosten. Jaarlijks krijgen ongeveer zeshon derd vrouwen in Nederland (in Noord- en Midden-Limburg onge veer twintig vrouwen) baarmoe- derhalskanker. Gemiddeld sterven in Nederland elk jaar 200 vrou wen aan deze ziekte. In Noord- en Midden-Limburg sterven elk jaar ongeveer zeven a acht vrouwen aan baarmoederhalskanker. Baar moederhalskanker krijg je alleen na een infectie met het humaan papillomavirus, kortweg HPV Er bestaan wel honderd typen van dit virus, maar die kunnen niet allemaal kanker veroorzaken. De inenting beschermt tegen twee typen van het HPV-virus (HPV 16 en 18) die samen 70 procent van alle gevallen van baarmoederhals kanker veroorzaken. Besmetting met het virus vindt via seksueel contact plaats. De vaccinaties beschermen niet volledig tegen baarmoederhalskanker. Daarom blijft het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker ('het uit- strijkje') ook voor gevaccineerden belangrijk. De combinatie van het uitstrijkje en vaccinatie is de beste manier om baarmoederhalskanker tegen te gaan. Groencursus 2009 IVN Geijsteren-Venray wil men sen die graag meer willen weten over de natuur een handreiking aanbieden in de vorm van een cursus, namelijk de Groencursus. Tijdens deze cursus worden vier natuurgebieden bezocht in de omgeving van Venray. Deze gebie den zijn Boshuizen, de Maasheg gen, landgoed Geijsteren en de Castenrayse Vennen. Tijdens de eerste theorieavond wordt inge gaan op de ontstaansgeschiedenis van het landschap in Nederland en met name het landschap in de omgeving van Venray. Daarna wor den de vier natuurgebieden uit gebreid onder de loep genomen via een theorieavond en daarna een excursie onder leiding van deskundige gidsen. Als afsluiting volgt een fietstocht waarbij men de behandelde gebieden nog eens bezoekt, herinneringen ophalen en de samenhang tussen de ver schillende gebieden bestuderen. De eerste cursusavond is op don derdag 12 maart. De cursus vindt plaats bij Stichting De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray. Kijk voor meer informatie op www.ivn-geysteren-venray.nl. of neem contact op met Pierre Swin- kels via telefoon (0478)581784 of via e-mail pjmswinkels@home.nl. Alleen Kasteeltuinen en Toverland in regio echt bekend Ondernemers in recreatie en toerisme gaan samenwerken in lokale platforms. Samen willen ze meer bekendheid geven aan Noord-Limburg. Dit is onlangs bekendgemaakt in attractiepark Toverland in Sevenum. De opzet is een platform in het leven te roepen, dat over alle sec toren heen regie gaat voeren over promotie van de regio. Daarbij hoort ook het uitdragen en ver sterken van de kwaliteit van leven in Noord-Limburg. Vier van de tien Nederlanders gaat graag op vakan tie in Limburg. Bijna altijd denkt men daarbij aan Zuid-Limburg. Meer dan de helft van de Neder landers heeft geen enkel beeld bij Noord- Limburg. Er zijn maar twee attracties die écht bekend zijn: de Kasteeltuinen in Arcen en Attractiepark Toverland. Maar Noord-Limburg heeft veel meer te bieden. Door samenwerking willen de ondernemers de eigen inwoners, recreanten en toeris ten boeien en binden. Voorzitter Leon Litjens van de Stichting Pro motie Noord-Limburg: "De visie heeft drie sporen: verbeteren van het product, verbeteren van de samenwerking en vergroten van de bekendheid. Recreatie en toe risme zijn één van de vier pijlers onder de regionale economie, naast maakindustrie, agribusiness en logistiek. De mogelijkheden van deze sector zijn belangrijk om de economische ambities van Noord-Limburg te realiseren." De drie andere pijlers zullen er name- lijk profijt van hebben als toerisme en recreatie een stimulans krijgen. Er is gekozen voor vier program ma's. De uitvoering van een busi nessplan. De komst van een 'Gast vrijheidsacademie' om de kennis te vergroten en de gastvrijheid te verbeteren. Een ander plan is om optimaal te profiteren van de Floriade die in 2012 wordt gehouden. En tot slot het beter profileren van de recreatieve en toeristische moge lijkheden. Het eerste actiepunt is het verbeteren van de toeristische informatievoorziening. Moedercentrum EVA in Ven- ray viert zaterdag 8 maart van 14.00 tot 17.00 uur de Interna tionale Vrouwendag in de foyer van Schouwburg Venray. Deze dag staat voor solidariteit en strijd baarheid van vrouwen overal ter wereld. Sinds 1978 wordt deze dag door veel vrouwengroepen in Nederland gezamenlijk gevierd. In Venray tekent moedercentrum EVA voor de organisatie van de dag, die dit jaar het thema Vrou wen anno 2009 draagt. Op het programma staan onder andere dansen uit Turkije en Balie. Ook wordt er informatie gegeven over het project Helpende Handen. De aanwezigen kunnen verder genie ten van een optreden van volks dansgroep de Hakkespits, een modeshow en dans van Indonesia Tanah Pusaka en Zoukdansers. Alle vrouwen uit Venray en omgeving zijn van harte welkom. Een inte ressant deel van het programma is de aandacht die besteed wordt aan de millenniumdoelen. Bijna 200 regeringen hebben in 2000 een document ondertekend waar in ze plechtig verklaren te willen werken aan een betere wereld. In overleg met de Stichting Mondiaal Platform en moedercentrum EVA laten Bart en Marijke Veldpaus beelden zien en vertellen ze over hun project in India. Bart Veldpaus vertrekt op 9 maart naar India. Hij neemt dan een zelfgemaakt cadeau van de vrouwen van moe dercentrum EVA mee uit solidari teit met de vrouwen in India. Vervolg voorpagina In Veltum vestigt zich eind dit jaar nog een supermarkt van Aldi. De verwachting is dat de super markten in Veltum het niet mak kelijk zullen krijgen. Een wijkver- zorgende supermarkt heeft 5.000 inwoners nodig. De wijk Veltum telt 3.700 bewoners. Terwijl Brukske, samen met St. Antonius- veld, uitkomt op bijna het dubbe le: 7.000 inwoners. De komst van Albert Heijn naast Intratuin zal ongetwijfeld veel inwoners van Veltum aantrekken. De gemeente voorspelt in het slechtste sce nario zelfs leegstand in Veltum. Dit kan wel weer kansen bieden aan supermarktformules die er nog niet zijn in Venray. Voor de leefbaarheid van de wijk is een mooi winkelcentrum van groot belang. De politiek hecht hier veel waarde aan, vandaar dat er een streep door de Brier is getrok ken. De gemeenteraad zal daarom hoogst waarschijnlijk ook grote moeite hebben met de locatie aan de Deurneseweg. Omdat dit wel een heel zware wissel trekt op het winkelcentrum in Veltum. De gemeente zit met een dilemma. Een andere mogelijkheid is nog nieuwbouwwijk Brabander. In de noordwesthoek van Venray ont breekt nog een supermarkt. Maar er wonen hier nog te weinig men sen om er een volwaardige super markt te kunnen exploiteren. Het college heeft vorige week toch de voorkeur voor de Deurnese- weg uitgesproken. Ondanks alle haken en ogen die hieraan kleven. De gemeenteraad heeft volgende maand het laatste woord. Ontwerpwedstrijd ANWB In Venray worden van 8 tot en met 29 maart de Fashionweeks gehouden. Tijdens deze weken worden diverse acties en evene menten in Venray gehouden op het gebied van mode. De VVV/ ANWB Venray houdt tijdens deze periode een ontwerpwedstrijd met als thema Ontwerp je ideale ANWB jas. De ANWB staat bekend om haar Human Nature jassen maar wellicht heeft iemand hier een ander idee over. Het winnende ontwerp wordt naar de leveran cier gestuurd en misschien vindt men zijn eigen jas later terug in de schappen. De winnaar mag een jas naar keuze uitzoeken uit de nieu we zomercollectie. Voor vragen kan men terecht bij de VVV/ANWB Venray aan het Henseniusplein in Venray, telefoon (0478)510505. Tij dens de Fashionweeks is de winkel ook geopend op de zondagen 8 en 29 maart. Het ontwerp kan wor den ingeleverd tot en met 30 april. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray wordt gehouden op maandag 9 maart. Het café is een maande lijkse informele bijeenkomst waar mensen met dementie, familie leden, hulpverleners en andere belangstellenden elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ont moeten om ervaringen uit te wis selen en te leren over dementie en aanverwante thema's. Het thema voor deze avond is De heldere een voud van dementie, omgaan met Dementie. Gastspreker is de heer H. Buijssen, psychogerontoloog. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray. De inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19.30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid telefoon via telefoon (0478)527066. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Bijeenkomsten CDA Medio november 2009 worden in de gemeenten Venray en Meer- lo-Wanssum de gemeenteraadsver kiezingen gehouden. In de aanloop naar deze verkiezingen toe wil het CDA Venray de burgers de kans geven om hun mening te geven over bepaalde thema's. Vandaar dat CDA Venray-Meerlo-Wanssum ze van harte uitnodigt om naar de thema-avonden in de Witte Hoeve in Venray toe te komen en samen in debat te gaan. De avonden beginnen om 19.45 uur en duren tot 22.00 uur. De eerste thema bijeenkomst op dinsdag 3 maart staat in het teken van openbare ruimte, ruimtelijke ordening en wonen, de tweede op woensdag 4 maart van bedrijven en econo mie en de derde op donderdag 5 maart van veiligheid, zorg en wel zijn. De thema-avonden worden in samenwerking met het landelijke CDA georganiseerd. yf.wif. oi!ie Hie: www.gunliuek.nl Ve/miy De Hoveniers wwim Dorpsradenoverleg De vergadering van het Dorps- radenoverleg op maandag 2 maart gaat niet door. De eerstvolgende vergadering is nu op maandag 6 april. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Raad stemt in met duurste variant sporthal Open huis Stichting Kruisen en Kapellen Vaccinatie tegen baarmoederhalskanker Meer aandacht promotie toerisme HeT disitaal GEHEUGEN UAfU USOJRAV INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3