Genieten in schouwburg Barbara Breedijk in concert Zonnebloem presenteert De Huurder Beatleasque sound in Cambrinus Begrazen van natuurterreinen Doe mee met het literair café Yoga voor senioren Adam ADAM PEEL EN MAAS Donderdag 26 februari 2009 - Pagina 17 Cabarestafette, Ghost Note en Five Guys Named Moe Cabaretestafete, Ghost Note, a danced tribute to jazz en Five Guys Named Moe: na al het carnavalsgeweld is het weer genieten van cabaret, dans en een musical in Schouwburg Venray. Drie talenten op één avond. Theatermakers die een deel uit hun programma aan u etaleren. Wilt u ook op de hoogte blijven van nieuw cabarettalent? Kom dan naar de Cabarestafette in uw theater, met in de line-up Berit Companjen, Jeffrey Spalburg en Kees van Amstel. De laatste caba restafette van dit seizoen: donder dag 5 maart 20.00 uur in Schouw burg Venray. GHOST NOTE Na de creatie van een danskwar- tet over het roerige leven van jazz- en blueszangeres Nina Simone raakte Vaclav Kune? verslingerd aan de jazz. Nu maakt deze hui- schoreograaf van Station Zuid met Ghost Note, a danced tribute to jazz een nieuwe grote productie op vroege nummers van jazzle gendes als Louis Armstrong, Jelly Roll Morton en The King Oliver Creole Jazz Band. Maar ook nieuw gecomponeerde muziek, die deels live wordt uitgevoerd. Station Zuid, danshuis van het Zuiden, komt weer naar Venray op vrijdag 6 maart om 20.00 uur. FIVE GUYS 'The best Party in Town'. Zo noe men ze in Londen de musical Five Guys Named Moe. Een komische show vol humor, waanzinnige dansen en swingende muziek van Louis Jordan. Één groot feest van de eerste tot de laatste minuut. Stil blijven zitten is geen optie. Het verhaal begint tragisch; Nomax is in de steek gelaten door zijn vrouw. Uit het niets verschijnen dan ineens de gebroeders Moe: Eat, Big, No, Little en Four-Eyed Five Guys Named Moe. Foto: Deen van Meer. Moe. Binnen de kortste keren halen ze Nomax weer uit de put met hun humor en aanstekelijk enthousiaste 'adviezen'. Maar zijn die adviezen ook bruikbaar? Five Guys Named Moe is twee keer een uur dynamiet en dampende zwarte muziek, aanstekelijk ver tolkt door zes swingende mannen en een zevenkoppig orkest in hila risch gekke situaties. De musical wordt in het Neder lands gespeeld en is te zien op zaterdag 7 maart om 20.00 uur. Zondag 8 maart om 15.30 uur treedt Barbara Breedijk op in de Mariakapel in Holthees. Na optredens in Paradiso en diverse andere grote poppo dia is nu de Mariakapel aan de beurt. Barbara Breedijk, zich zelf begeleidend op gitaar, is een begenadigd zangeres. In een recensie over haar vorig jaar uitgebrachte cd April's Fool wordt haar stem vergele ken met die van wereldzange ressen als Dinah Washington en Eartha Kitt. Haar jazzy stem klinkt groots, volwassen en doorleefd. Haar repertoire is afwisselend. Barba ra's jazzy sound ligt goed in het gehoor, haar liedjes klinken licht melancholisch en zomers tegelijk. Nagenoeg alle liedjes zijn door haar geschreven. Inspiratie voor het schrijven van teksten haalt ze uit het dagelijks leven, zoals het tv-programma Boer Zoekt Vrouw, dat leidde tot haar lied 'Charming farmer' en uiteraard uit de liefde, met nummers als 'The one and only' en 'My man'. In het voorpro gramma van dit concert treedt op verzoek van Barbara het duo Raz- zle Dazzle op, afkomstig uit Horst, en bestaande uit Lizzy Dinghs en Maartje Smedts. Ze vormen al enige jaren een duo,begonnen met het spelen van pop- en jazzcovers, maar tegenwoordig spelen ze ook eigen werk. In 2006 wonnen ze de 'Prix Dominic', een klassiek con cours voor jonge musici in Venlo, in de categorie ensemble. Daarna wonnen ze nog de aanmoedi- Zondag 8 maart treedt Bar bara Breedijk op in de Mariaka pel in Holthees. gingsprijs op het Prinses Chris tina Jazz Concours in Amsterdam. Kaarten voor dit concert zijn te reserveren en te bestellen bij de familie Ermers, Kapelstraat 3, tele foon 0478-636480, en de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon 0478-636390. De kaarten kosten 9 euro per persoon, voor kinde ren tot en met 12 jaar bedraagt de entreeprijs 4,50 euro. Kaarten kunnen ook besteld worden via de website van de kapel (www.mariakapel.nl) en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. Concert met Flavour en Venrode Dans- en showorkest Flavour en popkoor Venrode, beide uit Venray, treden op zondag 1 maart om 11.00 op in Schouwburg Ven ray. Flavour bestaat achttien jaar en geniet bekendheid in het Ven- rayse, omdat het orkest regelma tig concerten geeft onder leiding van Rob van Reijmersdal. Flavour bestaat uit een herkenbare bezet ting van 26 muzikanten met als basis een strakke en stuwende rit mesectie en voor de melodielijnen en begeleiding briljant klinkende trompetten,vette trombones, swin gende saxofoons en een splijtende leadgitaar die afwisselend impro viseren wat maakt dat geen enkel concert hetzelfde is. De zangeres en twee zangers maken het geheel met hun meeslepende stemmen tot een onvergetelijke happening. Venrode is een ambitieus popkoor uit Venray, dat bestaat uit een veer tigtal vrouwen met een professio nele dirigent en een vernieuwend vier- tot achtstemmig repertoire met eigen arrangementen en een attractieve performance. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 1 maart van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Close Harmony Group Confetti. Confetti is een groep zangers en muzikanten die een gevarieerd stukje muziek presenteren. De muziek bestaat uit voornamelijk Engelstalige muziek uit de jaren '60 tot '90. Hierbij zingt de groep zowel onder begeleiding van een combo als ook a capella. Met name de variatie in het repertoire maakt een optreden van Confetti voor een zeer breed publiek toeganke lijk. Confetti weet daar dan ook op een zeer goede wijze invulling aan te geven door van ieder optreden een feest te maken zowel voor het oor als ook het oog. De groep staat onder leiding van dirigent Gerti Cremers. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restau rant Le Tambourin op de Servaas hof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Zin in Zingen In Den Hoender aan de St. Ursu- lastraat in Venray wordt op zondag 1 maart een avondje Zin in Zingen gehouden. Onder begeleiding van twee accordeonisten worden deze avond weer tientallen liede ren gezongen en het thema is: De lente is in aantocht. Na de pauze worden verzoeknummers gezon gen. Deze avond, gepresenteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen, begint om 19.30 uur. De zaal is vanaf 18.30 uur geopend. Het organisatiecomité van de Zonnebloem (regio's Venray), Peel Maas, Helden en Venlo presenteert in samenwerking met de Nationale Vereniging de Zon nebloem en Esther Bronkhorst Events de matineevoorstelling De Huurder. Marnix Kappers en musicalsterren Joke de Kruijff, Tony Neef en Ryan van den Akker maken hun opwachting in deze nieuwe en spannende thrillermu sical. Voor de vrijwilligers van de Zonnebloem en zieken en fysiek beperkte inwoners uit deze regio is de show te zien op dinsdag 3 maart vanaf 14.00 uur in De Maas poort in Venlo. De Huurder is een middagvullende voorstelling, die van september 2008 tot en met juni 2009 ongeveer tachtig keer wordt gespeeld in een groot aantal Nederlandse theaters. Een exclu sieve tournee voor ruim 25.000 lichamelijk gehandicapten en hulp behoevende ouderen. De Huurder vertelt het verhaal rondom een moordenaar in het laat Victoriaan- se Londen. Iedereen is in de ban van 'ee wreker'. Ook de Buntings, een ouder butlerechtpaar dat een pension aan huis heeft en de eind jes nauwelijks aan elkaar kan kno pen. Op een avond dient zich een keurig uitziende kamerhuurder aan. Het echtpaar kan hun geluk niet op als hij ook nog eens een maand vooruit betaalt. Het is gauw gedaan met hun blijdschap, omdat de man zich nogal vreemd begint te gedragen en het huis bij nacht en ontij verlaat. Telkens als hij 's nachts is weggeweest, berichten de kranten de volgende dag weer van een nieuwe moord. De span ning loopt op. Is de huurder de dader? Is hij 'De gevreesde Wre ker'? Het echtpaar Buting heeft het sterke vermoeden van wel. Als mevrouw Bunting merkt dat stief dochter Daisy zich steeds meer tot de man aangetrokken voelt, zit ze met de handen in het haar. Ze vreest voor Daisy's leven, maar heeft ze de moed om hun weldoe ner aan te geven? Tiedo Groeneveld staat op zon dag 1 maart op het podium van Cambrinus in Horst. Groeneveld, geboren in Adelaide in Australië en later terechtgekomen in de stad Groningen, is een tovenaar in geluid. Hij laat toegankelijke en grillige popliedjes hand in hand gaan. Deze instrumentalist weet in zijn eentje het geluid van een complete band neer te zetten. Na een studie aan het conservatori um van Leeuwarden toerde hij in Oost-Europa met I Zimbra en zat hij in samenwerkingsverbanden met La Pat, Il Gran Teatro Amora, David Dramm en enkele artiesten uit Groningen, waaronder Harry Niehof en Cochon Bleu. In 2008 bracht hij zijn derde cd The Bend Or Break uit, net zoals de eerste twee gevuld met louter eigen composities. Voor optredens heeft hij een band tot zijn beschikking die, naast Groeneveld zelf, bestaat uit Jeroen de Jong (bas, accorde on, zang), Herman Grimme (toet sen, zang) en Lielian Tan (drums). Dit concert begint om 16.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. IVN-Geijsteren-Venray houdt op maandag 9 maart een lezing over het Begrazen van natuurtreinen. Deze lezing wordt verzorgd door Marius Christiaans, docent fauna en natuurbeheer, aan de Hoge school Van Hall-Larenstein in Velp. In een ver verleden heeft de mens dieren gedomesticeerd. In Noord west Europa werden runderen en varkens gehoed in de bossen die de nederzettingen omringden. In de directe nabijheid van de neder zettingen lagen akkertjes. Men sen gebruikten het hout van de bomen om te bouwen, te koken en metalen te smelten in veld- ovens. De verjonging van het bos verliep steeds moeizamer doordat zaailingen van bomen en struiken een lekkernij voor het vee zijn. Het eten van grassen en kruiden verschraalde de bodem. De mens en haar vee veranderde het land schap. Over een periode van eeuwen verdwenen grote opper vlakten bos en verschenen uitge strekte gebieden met heide. De schrale heidevegetaties genereer den weinig calorieën waardoor de landbouwers genoodzaakt waren runderen in te wisselen voor scha pen. Het hoeden van schapen en daarmee het verzamelen van mest in potstallen vormden de basis van het eeuwenlang functione rende potstalsysteem. Ruimtelijk gezien bestaat dit systeem uit uitgestrekte heidevelden, essen/ enken rond de nederzettingen en vochtig hooiland langs de beken. De wilde vertegenwoordigers van de gedomesticeerde dieren bevolkten lang voordat de mens vee hoedde Noordwest Europa. Oerrund, wisent, tarpan, eland en het wilde zwijn waren onderde len van de natuur. Grazende die- ren hebben invloed op de omge ving doordat zij op de ene plek eten, op een andere plek mest en urine produceren en gelijker tijd zaden verspreiden. Tijdens deze lezing komen drie aspec ten van begrazing ter sprake: de geschiedenis van het Nederlandse natuurbeheer, effecten van begra- zingsbeheer op het terrein, grote grazers en het publiek. De lezing wordt gehouden in café 't Tref punt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. Kinderjury 2009 De Kinderjury laat kinderen zelf beslissen wat zij de mooiste boe ken vinden. Vanaf 2 februari kan iedereen tussen de zes en twaalf jaar oud stemmen op zijn of haar favoriete boeken uit 2008. Dat kan in alle vestigingen van BiblioNu. De boeken zijn daar te herken nen aan een vrolijk groen etiket. In speciale stemboekjes staan de spelregels voor de Kinderjury en tips voor het stemmen. Ook kun nen de kinderen hier hun top 3 invullen. Meedoen met de Bibli- oNu Kinderjury betekent auto matisch ook meedoen met de Nederlandse Kinderjury. Er zijn twee leeftijdsgroepen: zes tot en met negen jaar en tien tot en met twaalf jaar. De stemperiode loopt tot en met 12 mei 2009. Op 17 juni wordt bekendgemaakt welke boeken de Prijs van de Neder landse Kinderjury 2009 winnen, tijdens de afsluiting in de vestigin gen Horst en Venray. Dan wordt zowel de lokale uitslag als de lan delijke uitslag bekend gemaakt. Meer informatie is verkrijgbaar bij Hettie Janssen via e-mail hjans- sen@biblionu.nl. aeur De tweede opgave van dit jaar is voor echte poëzieliefhebbers niet zo moeilijk. Hier volgt de februariopgave: Des morgens kruipt een beest van vrees door aderen en ingewanden, en maakt mij weder tot een ander, dan die ik slapend ben geweest. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 20 maart. Ook op www.literair-cafe-venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De dames H. Craghs en I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P Weerts hadden geen moeite om de goede oplossing van de januariopgave te vinden. Zij scoorden allen 10 punten! Het gedicht dat gezocht werd is van Esther Jansma en is getiteld Te lezen bij sneeuw. Het gedicht gaat over tijdloosheid. Men stapt met de dichteres even uit de tijd en ervaart dat er eeuwen lang niets veranderd is in bijvoorbeeld een winterse omgeving en het kin derspel. Vanuit hedendaags standpunt kijkt men naar herinneringen. Te lezen bij sneeuw Een paar hoeken om en je staat in de stilte op een bodem, tussen oude muren, lagen metselwerk in zomaar een winter. Uit de tijd gestapt. Het vriest. Kinderen -theemutsjes op lompe beentjes- rapen takken en sneeuw van de grond net zoals zij eeuwen geleden deden tussen de stenen het gemetselde lapwerk in het zwijgen van het hof waar als je goed luistert ijle stemmen misschien de flarden van iets mateloos naar het heden zingen. Dit is nu, vandaag. Het schemert al. De kinderen spelen zoals ze spelen, omringd door tijd waar jij niet bent. Jij kijkt naar hun herinneringen. Esther Jansma De maand maart begint met het boekenfeest. Bibliotheek, schouw burg en Literair Café hebbende de handen in elkaar geslagen. Daarom wordt op vrijdag 13 maart de musical Op hoop van Zegen naar het toneelstuk van Herman Heijermans in de schouwburg op de plan ken gebracht. Op zondag 22 maart is Tommy Wieringa, auteur van Joy Speedboot, te gast bij Literair Café Venray-regio in het Theehuis van het St. Odapark. Aanvang 11.30 uur. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Infor matie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. In de maand maart biedt Senioren Sport Synthese seni oren de gelegenheid om gratis kennis te maken met yoga. Tij dens yoga kan men door aan dachtig te bewegen voelen. De houdingen stimuleren onder meer de bloeddoorstroming en men krijgt meer energie. Men voelt zich lichamelijk en geestelijk weer vitaal. De houdingen tijdens de lessen worden begeleid en ondersteund door de adem. Ademoefeningen zorgen ervoor dat de adem zich kan verdiepen. Door bewust te ademen kan men spanningen van zich afzetten. Dat brengt rust in lichaam en geest. Verder zorgen concentratieoefeningen ervoor dat het denken kalmer wordt en men meer kan loslaten. Tijdens de ontspanning leert men niet alleen het lichaam maar ook het denken te ontspannen. Het vermogen om te ontspannen wordt groter. De lessen worden gegeven door mevrouw Rosa Ross. Loop gerust eens binnen voor het volgen van een proefles of meer informatie op een van onderstaande lesda- gen: In het Ambachtskwartier in recreatieruimte De Tol op dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en van 19.45 tot 20.45 uur. Verder zijn er lessen in De Kemphaan op maan dag van 16.00 tot 17.00 uur. Voor verdere inlichtingen kan men contact opnemen met Seni oren Sport Synthese via telefoon (0478)517317. Boekrecensie in Peel en Maas Als je op de duivel in eigen persoon jaagt, hoe ver kun je dan gaan? Een hoogst onge wone seriemoordenaar, Eve, maakt op gruwelijke wijze stad en land onveilig. Bij al zijn slachtoffers, vijftien vrouwen inmiddels, wordt hersenvlies ontsteking als doodsoorzaak geconstateerd. En dat roept vele vragen op. Vragen waarop vooralsnog geen antwoord is. Gedragspsycholoog Daniel Clark - special agent bij de FBI en een man met een bewogen verle den - jaagt op Eve met felle, bijna obsessieve verbetenheid. Zijn leven wordt erdoor beheerst. Na een confrontatie met Eve die nog net niet fataal afloopt, krijgt Daniel Clark onverwacht hulp. In forensisch patholoog Lori Ames vindt hij een partner die zich al net zo obsessief in de zaak vastbijt als hij. Samen doen ze een schok kende ontdekking. Om de ware identiteit van Eve te achterha len zal Daniel met Lori's hulp de grens tussen leven en dood moe ten overschrijden. Adam is een bloedstollende TED DEKJC ER 4 V pageturner over obsessie, dood en herrijzenis. Auteur Ted Dekker (1962) groeide op in Indonesië en woont tegenwoordig in de ber gen van Colorado, Amerika. Zijn thrillers kenmerken zich door zin derende spanning, onverwachte wendingen en originele ideeën. Zie ook www.teddekker.com. Adam is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 14.95 euro. ■ïüirS Kunst Cultuur E AC KT OP DE CÜUWEUIKSTF. SKKIf XOIIKIIFXA A R OOIT

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17