Derikx (CDA), Holl (GP'94) en Emonts (PvdA) nieuwe wethouders De comeback van Mathieu Emonts "Snel knopen "Er moet rust in de tent komen "Wat kun je je in mensen vergissen De langste bus Oude foto i Service rubriek Ipswsppar#* '-«mm v s ill ff ff ff Mi PEEL EN MAAS Donderdag 19 februari 2009 - Pagina 9 CDA'er Jac Derikx, Arnold Holl van GP'94 en PvdA'er Mathieu Emonts, oud-wethou der van de gemeente Venray, zijn maandagavond officieel geïnstalleerd als nieuwe leden van het college van B en W in de gemeente Meerlo-Wanssum. "Met hen komt de nieuwe coa litie CDA-PvdA tegemoet aan de breed gedragen wens om erva ren bestuurders te leveren, waardoor de inwerktijd tot een minimum beperkt blijft", verklaart een tevreden CDA- fractievoorzitter Rob van der Heijden, die als (in)formateur de coalitiebesprekingen tus sen de drie fracties leidde. De nieuwe coalitie, die na de val van de coalitie PK Meerlo- Wanssum bestaat uit CDA, GP'94 en PvdA, heeft als credo 'knopen doorhakken'. De eerste klus voor de wethouders is om binnen zes weken de haalbaarheid te ver kennen van belangrijke dossiers uit de speerpunten van Meerlo- Wanssum. De stand van zaken van onder meer het Leefplein in Meer- lo en de nieuwe multifunctionele sportparken dient geactualiseerd te worden, aldus CDA, GP'94 en PvdA. "De wethouders krijgen van de nieuwe coalitie de opdracht mee om op korte termijn kno pen door te hakken en tempo te maken", legt Van der Heijden uit. "Het borgen van de speerpunten in de begrotingen en het beleid van de fusiepartners moet zo optimaal mogelijk verlopen. Ook moeten raad, bevolking en andere belangenbehartigers goed en tij dig worden geïnformeerd." Rob van der Heijden is tevreden over de keuze van de wethouders. "Het zijn allemaal mensen met ervaring. De portefeuilleverdeling is snel en probleemloos verlopen." Derikx gaat zich vooral bezighou den met de portefeuille Ruimte, Holl met Financiën en Emonts met Zorg en Welzijn. "Portefeuil les die ze in het verleden ook al onder hun hoede hadden. Dat is een groot voordeel." Volgens de fractievoorzitter van het CDA hebben de coalitiepartij en van tevoren duidelijke afspra ken gemaakt over het respecteren van elkaars wethouderskeuzes. "Dat moet ook wel. Anders komt de coalitie natuurlijk direct onder druk te staan." Dat Emonts in Ven ray kritiek kreeg en vorig jaar opstapte als wethouder, is voor Van der Heijden geen probleem. "Dat kan altijd gebeuren. Wij ken nen Mathieu als iemand die mid den in de samenleving staat. Een groot voordeel met het oog op de fusie is natuurlijk ook dat hij de systematieken en handelwijze van de gemeente Venray op zijn duim pje kent. En die van Horst aan de Maas zijn hem als oud-wethouder ook bekend. Dat is erg belangrijk met het oog op het veiligstellen van belangrijke dossiers bij deze twee fusiegemeenten." Dat de nieuwe wethouder van het CDA, Jac Derikx, een zware erfenis met zich meedraagt, beseft ook Van der Heijden."In de gespan nen politieke situatie van Meerlo- Wanssum op dit moment moet iedereen op zijn tenen lopen en kan geen enkele wethouder zich veroorloven een inschattingsfout te maken. Daar is Jac zich terdege van bewust gezien de aanvaringen Arnold Holl (l), Mathieu Emonts en Jac Derikx. met de PK-fractie in het verleden. De PK-fractie heeft inmiddels de toon gezet, waarbij niemand mag rekenen op enig mededogen." De nieuwe coalitie presenteer de maandagavond het coalitieak koord, dat bestaat uit twee A4'tjes. Volgens CDA, GP94 en PvdA is het vooral van belang om de gemeen telijke speerpunten bij de fusie partners Venray en Horst aan de Maas snel veilig te stellen. In de huidige situatie is nieuwe beleid nauwelijks meer mogelijk, aldus de drie coalitiepartijen. Daarbij zijn het Leefplein in Meerlo en het sportpark voor SV United het allerbelangrijkst. Binnen zes weken wil de nieuwe coalitie de haalbaarheid rapporteren van de belangrijkste dossiers. "Ja, we moeten tempo maken. Onder het vorige college werd nauwelijks tot geen vooruitgang geboekt in deze dossiers. Wij moeten kno pen doorhakken vanuit de optiek halen wat haalbaar is en wegstre pen wat onhaalbaar blijft." "Ik ben klaar met Venray en weer toe aan iets nieuws" Amper vijf maanden na zijn aftocht in de Venrayse politiek is Mathieu Emonts (55) terug aan het front. De Venraynaar wordt tussentijds wethouder in Meerlo-Wanssum voor zijn partij de PvdA. De terugkeer van Emonts komt voor velen als een verrassing, gezien zijn gedwongen vertrek in Venray. Onder grote politieke druk van CDA, Samenwerking en VVD hield Emonts de eer aan zichzelf en trok zich op maan dag 22 september, daags voor de cruciale raadsvergadering, terug. Hij vertrok met stille trom en hij wilde geen enkel commentaar geven op zijn plotselinge vertrek. Emonts is ruim zes jaar wethou der geweest. In 1998 verscheen hij op het politieke toneel. Met voorkeurstemmen werd hij in de gemeenteraad gekozen. In 2002 volgde hij Bert Kersten als PvdA- wethouder op. Hij zegde zijn baan op als manager zorg bij verpleeg huis Elzenhorst in Horst. Zijn abrupte afscheid is hem niet in de koude kleren gaan zit ten. "Nee, zeker in het begin is het geen gemakkelijke tijd geweest. Het was nogal heftig. Ik heb dit werk altijd met hart en ziel gedaan. En dan doet het afscheid pijn. Als je ineens uit de achtbaan valt, dan dreunt het nog wel even na. Maar daar ben ik nu wel over heen. Ik heb er geen last meer van. Ik vind nog steeds dat ik toen de juiste beslissing heb genomen. Want de politieke rust is weer teruggekeerd. En ik vind het fijn om te zien dat Twan Jansen het uitstekend heeft overgenomen. Dat doet me echt deugt." Mathieu Emonts zegt ook geen haatgevoelens te koesteren tegen de politici die hem ten val hebben gebracht. "Dat is nu eenmaal de politiek. En ik moet eerlijk zeggen dat het niet zo mijn wereld is. Dan bedoel ik de manier waarop men sen met elkaar omgaan. In de poli tiek geldt vaak een andere logica. Toch heb ik steeds de betrekke lijkheid ervan ingezien. Ik voel me als bestuurder veel meer op mijn plek. Want ik kan het niet laten me druk te maken om de dingen die eromheen gebeuren. Noem het maatschappelijke betrokkenheid. In de afgelopen maanden ben ik de politiek op de voet blijven vol gen. Ook in Meerlo-Wanssum." Een paar weken geleden kreeg Emonts het eerste telefoontje vanuit de PvdA-fractie van Meerlo- Wanssum. "Dat was slechts infor meel. Maar dan ga je er wel over nadenken. Zo rond de jaarwisse ling merkte ik dat mijn energie weer terugkwam. De maanden daarvoor heb ik vooral gebruikt om rust te nemen en stil te staan bij al die dingen die gebeurd zijn. Daar kan ik alleen maar van leren." Sinds vorige week maandag wer den de gesprekken concreter en een paar dagen later was de kogel door de kerk. Emonts begeeft zich opnieuw op het glibberige politieke pad. Hij stapt binnen in een gemeente waar de chaos compleet is. "De politieke verhou dingen zijn inderdaad behoorlijk verstoord. Het is verschrikkelijk wat er gebeurd is. Want drie col lega's van mij zijn gesneuveld. En ik weet hoe het voelt. Ik hoop met mijn betrokkenheid en ervaring de rust en het vertrouwen in het col lege weer terug te krijgen. Het zal zeker niet gemakkelijk zijn, maar er ligt wel een grote uitdaging. Er zijn nog veel belangrijke zaken die dit jaar moeten gebeuren voor de zes dorpen. Ik hoop ertoe bij te dragen dat de gemeente straks op een goede manier afscheid kan nemen van haar zelfstandigheid." Emonts zal de portefeuille Zorg en Welzijn overnemen van zijn partijgenote Dickie Minken. Het is een deeltijdbaan voor 65 procent. De PvdA'er ziet zijn terugkeer in de politiek vooralsnog als tijdelijk. "Want ik ben er nog niet uit hoe de laatste fase van mijn loopbaan eruit komt te zien. Wat dat betreft komt dit te vroeg. Maar na het tur bulente afscheid in Venray heb ik mijn rust weer gevonden. Ik ben er klaar mee, het is nu weer tijd voor iets nieuws. CDA-wethouder Jac Derikx kijkt vooruit Nee, de gang van zaken rondom de politieke crisis in Meerlo-Wans- sum verdient niet de schoonheids prijs. Daar is Jac Derikx (CDA) het helemaal mee eens "Maar het heeft geen zin om terug te blik ken of met modder te gaan gooi en. We moeten zorgen dat onze speerpunten goed geborgd zijn in Horst aan de Maas en Venray en snel knopen doorhakken. De komende zes weken zijn daarbij erg belangrijk." Jac Derikx, wethouder ruimte in de periode 1998-2006, krabde zich natuurlijk wel even achter de oren toen hij de vraag kreeg voorgelegd of hij na de val van de coalitie PK-PvdA en het opstappen van de wethouders Dickie Minken (PvdA), Carla Brugman (PK) en Leo Beterams (PK) als wethouder van het CDA in een nieuw college aan de slag zou willen. Want in het verleden kwam hij natuurlijk toch een aantal keren onder vuur te liggen. Zoals voorafgaand aan de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006, die de verhoudin gen tussen de voormalige bond genoten in de coalitie geen goed deden. Vlak voor de verkiezingen barstte de bom binnen de toen zittende coalitie CDA-GP'94-PK Meerlo-Wanssum, toen de PK-frac- tie de aanval inzette op de in haar ogen falende CDA-wethouder Jac Derikx. De kiezer oordeelde en maakte de PK de grootste. De twist tussen de twee grootste frac ties werkte nog door tijdens de coalitiebesprekingen en het CDA viel buiten de boot. Ook GP'94 had geen trek in een nieuwe coa litie en zo kwamen de coalitiege noten van weleer in de oppositie en kreeg Meerlo-Wanssum een coalitie PK-PvdA, met de kleinst mogelijk meerderheid (7-6). "Dat kon niet goed gaan. Vooral door die krappe meerderheid was de coalitie al een tijdje wankel. Dat die bom zou barsten, was al lan ger duidelijk", is het enige wat Derikx kwijt wil over de politieke crisis en over de gebeurtenissen in het verleden. Door de politieke omwenteling keert de ervaren wethouder uit Geijsteren toch weer terug als wethouder. "Het is niet anders, het is jammer wat er is gebeurd. Nee, ik kan ook niet zeggen dat ik blij ben. Daar is het de situatie niet naar. Maar we moe ten nu toch echt vooruitkijken. Binnen zes weken moeten we de haalbaarheid verkennen van belangrijke dossiers als het Leef- plein en de nieuwe sportparken. We moeten snel aan de slag. Maar het zal zeker niet gemakkelijk worden. Ik heb acht jaar ervaring als wethouder, maar de komende maanden zullen heftiger zijn dan destijds." Arnold Holl keert terug als wethouder Ja, hij moest er even over nadenken. Arnold Holl (70) zei niet meteen 'ja' toen hij de vraag vanuit zijn fractie GP'94 kreeg voorgelegd. Wil je wet houder worden? "Ik heb eerst afgewacht met welke kandi daten CDA en PvdA zouden komen en hoe de portefeuil leverdeling eruit zou zien. Met Jac Derikx en Mathieu Emonts hebben we een goede ploeg en ik ben natuurlijk bekend met de post financiën. Het belangrijkste is om snel ken nis te nemen van de dossiers. Er moet rust in de tent komen. De lopende trein moet goed naar de eindstreep worden gebracht." Holl, wethouder financiën in de periode 2002-2006 en sinds 1974 met tussenpozen politiek actief als raads- en commissielid, heeft zich de afgelopen tijd verbaasd over de heisa in de politiek. "Ja, toch wel. Ik heb me regelmatig afgevraagd hoe het zover heeft kunnen komen. Had het voltallige college de rit niet tot het eind uit kunnen zitten? Dat was volgens mij een stuk beter geweest met nog maar elf maanden te gaan als zelfstandige gemeente. Maar het is nu niet anders, het heeft geen zin om terug te kijken, we hebben als nieuw college nu nog een hele klus te klaren. Het zullen behoor lijk intensieve maanden worden." De Meerlonaar staat bekend als een nuchtere, vriendelijke en zui nige man, die als raadslid en later ook als wethouder altijd oog had voor een gezond financieel beleid van de gemeente. Dat hij zo'n twee jaar geleden vanwege zijn gezondheid afscheid moest nemen als raadslid, vindt hij nog steeds jammer. "Want het raadswerk heb ik altijd met plezier gedaan. Mijn gezondheid liet het toen echter niet toe om deel te blijven nemen aan al die vergaderingen. Ik was geopereerd om diverse redenen en het heeft me heel wat maan den aan herstel gekost. Nu ben ik weer fit. Ik ben in tegenstelling tot wat iedereen denkt helemaal niet iemand met rust in z'n kont. Vraag dat maar aan mijn vrouw. Van bui ten oog ik rustig, maar ik kan hele- maal niet stilzitten." Dat blijkt ook wel uit het feit dat hij de afgelopen tijd erg actief bleef in de Meerlose gemeenschap. Zo was hij medeverantwoordelijk voor de oprichting, in juni 2008, van een Lancastermonument ter herinnering aan het neerstorten van een Engelse bommenwerken op 13 juni 1944. Ook was hij als vrijwilliger nauw betrokken bij de acties die op touw werden gezet om geld in te zamelen voor het vervangen van de ramen van de kerk in Meerlo. Holl is naar eigen zeggen de politiek blijven volgen. "Van een afstand, dat wel. Maar via de kranten en de gemeente lijke stukken ben ik toch goed op de hoogte gebleven. Morgen (dinsdag, red.) zitten we met het nieuwe college voor het eerst bijeen. Dan zullen we duidelijke afspraken maken en praten over hoe we het de komende maan den gaan aanpakken. De stand van zaken van het Leefplein wordt een van de belangrijkste dossiers waarin ik me als verantwoordelijk wethouder zo snel mogelijk ga verdiepen." Kritische PK-fractie zet wethouders meteen aan het werk De beëdiging van de drie nieuwe wethouders Jac Derikx (CDA), Arnold Holl (GP'94) en Mathieu Emonts (PvdA) ver liep maandagavond tijdens de extra raadsvergadering over de nieuwe coalitie volgens ver wachting. De raadsleden van de drie coalitiepartijen CDA, GP'94 en PvdA stemden una niem voor de drie kandidaten, die van PK Meerlo-Wanssum unaniem tegen. Fractievoorzit ter Theo Francken van de tot de oppositiebankjes veroor deelde PK reageerde uiterst kritisch ten aanzien van het bereikte akkoord en de aan stelling van de nieuwe wet houders Holl, Emonts en Derikx. "Van enkelen van hen hadden we niet verwacht dat zij zich in hun positie nog in zo'n slangenkuil zouden bege ven. Wat kun je je in mensen vergissen." Een zichtbaar geëmotioneerde Francken las voorafgaand aan de beëdiging een uitgebreide ver klaring voor, waarin hij de gang van zaken rondom de politieke crisis nog maar een keer hekelde. Het opstappen van de PK-wet- houders Leo Beterams en Carla Brugman was onnodig, er is niet naar inhoud maar naar poppetjes gekeken en een vuil politiek spel gespeeld, zo luidde (heel) kort samengevat zijn betoog. "De motie van wantrouwen lag al klaar en moest ongeacht de inbreng in inhoud van anderen worden door gedrukt." De PK-fractievoorzitter haalde nog maar een keer de motie aan. "Daar staat toch als reden voor het wegsturen van onze wethouders, dat ze onvoldoende in de samen leving staan en daarbij het onver mogen hebben geëtaleerd om sig- nalen uit de samenleving adequaat op te pakken? Hoe staat dit in ver houding met de wethouder die namens de PvdA in het nieuwe college komt? Die komt niet eens uit onze gemeente! Zou die dan wel voldoende in onze samenle ving staan om signalen op te kun nen pikken? Voor hij ingeburgerd is, kan hij alweer afscheid nemen. Is dit niet de wethouder die in Venray al twee keer een motie van wantrouwen kreeg omdat hij én geen daadkracht toonde én zijn projecten niet op orde had? Dat zijn precies dezelfde eigenschap pen als de vorige wethouder van die partij in onze gemeente. Nu ziet deze wethouder het als een uitdaging om in Meerlo-Wanssum op een heel korte termijn zaken te regelen. Gelooft u het? Kunt u het nog volgen een aan de burgers uit leggen? Wij niet." Met Arnold Holl als nieuwe wethouder van GP'94 heeft de PK aanmerkelijk minder moeite. "Die herinneren we ons als een wethouder met een dege lijk financieel beleid. Iemand die zonder emotie zaken bekijkt en de burgers vooral niet meer laat betalen dan nodig is. We hopen en vertrouwen erop dat hij dit het komende jaar ook zal zijn en niet zijn goede naam te grabbel gooit." Met Jac Derikx is de PK ech ter een stuk minder gelukkig, zo verklaarde Francken. "Net als de kiezer drie jaar geleden. Als het aan hem had gelegen had nu elke inwoner van het buitenge bied zijn eigen IBA-putje gehad. Hoezo draagvlak en signalen uit de samenleving oppikken? Verder vragen wij ons in alle oprechtheid af hoe deze persoon, die twee maanden geleden nog als interme diair en onderhandelaar namens een belanghebbende optrad in het pijndossier Op de Beete, nu aan de andere kant van de tafel het algemeen belang van alle andere burgers van de gemeente Meerlo-Wanssum kan verdedi gen? Je zou als CDA toch echt alle schijn van belangenverstrengeling willen voorkomen. Of is bestuur lijke integriteit al geen item meer voor deze coalitie? Net zo min als liegen in de raad trouwens..." Dat de vijf PK-raadsleden het voorstel om de drie wethouders te benoemen niet zouden steu nen, was al voor de vergadering duidelijk. Francken maakte van de gelegenheid gebruik om nog een keer ferm uit te halen naar de nieuwe coalitiepartijen CDA, PvdA en GP'94. "Het was geheel overbodig en schandalig om het vorige nog zittende college naar huis te sturen zonder inhoudelijke argumenten. Het is de duurste en slechtste oplossing voor de eerder ontstane collegeproblemen en het kost de burger ook nog eens ruim 150.000 euro. Dit geld hadden wij liever in de speerpunten gestoken." De PK-fractie zette maandagavond de drie nieuwe wethouders ook maar meteen aan het werk. Burge meester Hahn kreeg, als voorzitter van het college, van PK-raadslid Hans Coenders een hele waslijst aan vragen en aandachtspunten van de PK over het speerpunt ontwikkeling sportaccommoda ties overhandigd. "Wij verwachten van het college dat het voor de eerstvolgende commissieverga dering Leefbaarheid deze vragen beantwoordt, de aandachtspun ten in een bespreekstuk verwerkt en aan de commissie voorlegt. Wij wensen het nieuwe college daarbij veel succes en vooral veel tempo en slagvaardigheid, want er is onnodig veel tijd en goodwill verloren gegaan, binnen en bui ten onze gemeentegrenzen", aldus een inmiddels cynische Francken. De langste bus in de carnavals optocht in Blitterswijck (1983). De deelnemers behaalden hier mee een record voor het Guiness Book of Records. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. doorhakken Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9