Actie voor school Zambia geslaagd 2015 Zilvervos voor burgemeester Hahn Progressief blok in de maak Wat kost de komst van drie nieuwe wethouders? "Ook ik heb krassen op mijn ziel" "Jullie laten een jonge ondernemer toch niet stikken?" Muziekshoppen i5 BEZORGEN? Ingezonden PEEL EN MAAS Donderdag 19 februari 2009 - Pagina 10 De organisatie Wilde Gan zen heeft deze week de acties voor de bouw van drie leraren- huisjes in het dorpje Kalundu View bij het SOS Meerlo-Wan- sum schoolproject in Zam bia afgerond. Wilde Ganzen spreekt over een fantastische inzet van de vrijwilligers van SOS waardoor het een succes is geworden. Via acties in Meerlo-Wansum van scholen, verenigingen, bedrij ven en particulieren kwam 15.665 euro binnen bij Wilde Ganzen. Dat bedrag werd door de landelijke organisatie verhoogd tot 24.221 euro. Ook NCDO gaat dat bedrag nog een keer verhogen zodat er spra ke is van een ruime verdubbeling. Zoals bekend heeft SOS Meerlo- Wanssum de mensen in Zambia geholpen bij de bouw van een uit drie klassen bestaande school. Ook voor het scholenproject heeft Wilde Ganzen een flinke duit in het zakje gedaan. "Zonder de steun van Wilde Ganzen zouden we der gelijk omvangrijk project nooit gerealiseerd kunnen hebben", zegt voorzitter René Poels. "Wilde Ganzen is al vele jaren een goede partner van SOS. Onlangs bezocht een vertegenwoordigster van Wilde Ganzen het project in Zam bia. Zij was zeer onder de indruk mede ook omdat het een project was dat door de inwoners zelf is aangedragen." Omdat de acties voor de bouw van de school goed liepen in Meerlo-Wansum en er een vraag kwam vanuit Kalundu View om te helpen bij de bouw van drie leraarhuisjes, besloot SOS om wederom een beroep te doen op Wilde Ganzen. En met succes. Inmiddels zijn de inwoners van Kalundu View geïnformeerd over de succesvolle acties in Meerlo- Om de samenwerking met Wilde Ganzen en NCDO tot uit drukking te brengen heeft de SOS- scholengroep onder andere de emblemen van deze organi satie geschilderd op de abri's in Swolgen. Wanssum en is het startsein gege ven voor de bouw van de drie hui zen. SOS Meerlo-Wanssum hoopt dat deze eind dit jaar voltooid zijn en dat daarmee het Zambia pro ject kan worden afgesloten. De 230 kinderen en de drie lerarenfa- milies hebben dan een fantastisch nieuw onderkomen. De burgemeester van Meer- lo-Wanssum, mr. Joep Hahn, heeft zaterdagavond 14 febru ari tijdens de traditionele Meerlose revue van carna valsvereniging De Vöskes de hoogste dorpsonderscheiding ontvangen: de Zilvervos. Deze onderscheiding wordt uitge reikt door De Vöskes op aan gegeven van de Zilvervoscom missie aan (oud-)inwoners van Meerlo die zich op verdienste lijke wijze inzetten voor de gemeenschap als vrijwilliger. Burgemeester Hahn is naast zijn burgermeesterschap op tal van terreinen actief als vrij williger. Hij kreeg de bij deze onderscheiding behorende versierselen en oorkonde aan geboden door prins Pascal I van De Vöskes. Joep Hahn, die sinds enige tijd in Oostrum woont, was zichtbaar ontroerd met deze onderschei ding. "Straks moet ik de ambtske ten inleveren, maar deze medaille mag ik houden en die zal ik met trots blijven dragen", aldus Joep Hahn. De 64-jarige Hahn, geboren in het Zuid-Limburgse Amsten- rade, is 25 jaar burgemeester van Meerlo-Wanssum en tegelijk de laatste burgemeester van deze uit zes kerkdorpen tellende gemeen te. Hij volgde in 1985 burgemees ter Dittrich op en bleef vier ter mijnen van zes jaar zich inzetten voor de gemeente Meerlo-Wans sum. Maar in zijn vrije tijd was en is hij ook op tal van fronten actief als vrijwilliger. Niet alleen in Meerlo-Wanssum, maar ook regionaal en provinciaal. Zo is hij nu nog voorzitter van de Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/ Wasosz en is hij vrijwilliger van Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Burgemeester Joep Hahn en zijn vrouw Riny stralen. de Stichting Ontwikkelingssamen werking (SOS) Meerlo-Wanssum. Joep Hahn is verder voorzitter van het Kunstencentrum Jerusalem in Venray en hij is vicevoorzitter van de Stichting Omroep Lim burg. Bovendien is hij vriend van Fanfare Eendracht en voorzitter van Wildbeheereenheid Meerlose Baan. Deze organisatie is actief in de dorpen langs de Maas, van Grubbenvorst tot en met Wans- sum. Burgemeester Joep Hahn en zijn vrouw Riny hebben altijd een bijzondere band gehad met De Vöskes. Dat kwam mede door het feit dat het echtpaar tot voor kort in de Meerlose ambtswoning woonde, waar het echtpaar Hahn de nieuwe prins en zijn gevolg altijd uitnodigde voor een hapje en een drankje op carnavalszon dag. Hahn heeft zich, in navolging van voorganger Dittrich, ook ver dienstelijk gemaakt als de confe rencier na afloop van de Meerlose revue. Elk keer staat hij na afloop van de revue op de bühne om voor de vuist weg op een humo ristische wijze het gebodene nog eens te bekritiseren. PK-afdelingen fuseren in Horst De voorgenomen fusie tussen de progressieve partijen in de per 1 januari 2010 met de gemeente Sevenum en de Meerlo-Wans- sumse dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo uitgebreide gemeente Horst aan de Maas gaat door. Het richtpunt van de nieuwe combi natie PvdA-PK blijft om samen de gemeenteraadsverkiezingen in november 2009 in te gaan. Dat is de uitkomst van het over leg dat donderdag werd gehouden tussen de PvdA-afdelingen Meerlo, Horst aan de Maas en Sevenum en PK Sevenum en PK Meerlo .Tijdens dat overleg is ook gesproken over de politieke crisis in Meerlo-Wans- sum, waar de coalitie PK Meerlo- Wanssum en de PvdA onlangs is gevallen. 'De partijen hebben uitgesproken dat ze, ondanks die lastige situatie, het oog op de toekomst willen blijven rich ten', laat woordvoerder Ben van Essen in een persbericht weten. Na de reeds beklonken fusie van de PvdA-afdelingen willen nu ook de PK-afdelingen in Sevenum en Meerlo samengaan. De bedoeling is om vervolgens een progressief blok op te richten, dat bestaat uit de huidige PK- en PvdA-frac- ties. Na het carnaval gaat een stuurgroepje, dat bestaat uit Birgit op de Laak (PvdA Horst aan de Maas), Gijs de Swart (PvdA Horst aan de Maas), Jan Wijnen (Nieuw Perspectief), Han van Driel (PK Sevenum) en Jan van Dijk (PK Meerlo), verder om de samen werking in een volgende fase te brengen. Voor PK Meerlo zitten momenteel Truus Knoops-Kersten uit Tienray en de Meerlonaren Jan van Dijk en Hans Coenders in de gemeenteraad. Onduidelijkheid over bedrag Wat kost de komst van drie nieuwe wethouders de gemeente Meerlo-Wanssum? Ruim 150.000 euro? Of toch minder? Dat was de vraag waarover na afloop van de extra raadsvergadering over de nieuwe coalitie verhit werd gediscussieerd. Vooral het CDA wist direct te melden dat het bedrag van 1,5 ton veel te hoog was geschat. Burgemeester Hahn antwoord de maandagavond op een vraag van fractievoorzitter Theo Franc ken van de nieuwe oppositiepartij PK Meerlo-Wanssum dat de komst van drie nieuwe wethouders in het college van B en W Meerlo- Wanssum dit jaar ruim 150.000 euro extra kost. Dat bedrag gaat op aan wachtgelden voor de recent opgestapte wethouders en hun maandagavond officieel aan gestelde opvolgers. Volgens Jan Vermazeren, hoofd Middelen van de gemeente Meer- lo-Wanssum, gaat het om een glo bale meerjarige berekening van de kosten. Dus niet alleen over 2009. "Met name bij het recht op en de hoogte van de wachtgelden zitten nog enkele onzekerheden. Berekend is het maximale bedrag. Maar als voormalige wethouders na hun aftreden nieuwe inkom sten krijgen, worden die gekort op hun wachtgeldregeling. Omdat je dat van tevoren niet weet, is daarmee geen rekening gehou den. Die onzekerheden moeten de komende tijd nog verder uitge zocht worden. Het gaat om inge wikkelde regelingen." De gevolgen voor de begroting van de gemeen- te Meerlo-Wanssum zijn nog niet bekend. De wachtgelden en pen sioenen worden betaald uit een reservepotje, dat straks naar Ven- ray gaat. Beoordeeld moet worden of dit toereikend is om hieruit alle toekomstige verplichtingen te vol doen. "Ik ben totaal niet gelukkig met het antwoord van de bur gemeester op de vraag van de PK-fractie", laat CDA-raadslid en accountant Ger Verstraelen in een reactie weten. "Hij wekt hiermee de indruk dat het vertrek van de wethouders onze gemeente daad werkelijk ruim 150.000 euro extra kost. Dit is echter het maximale bedrag, uitgaande van de slechtst denkbare situatie. In de meest gunstige situatie kan het best zijn dat er nauwelijks extra kosten ver bonden zijn aan de wisseling van de wethouders. De onzekerheden voor het mogelijk niet hoeven toe kennen van wachtgelden bedraagt ongeveer 55.000 euro. Verder wordt een bedrag genoemd van 35.000 euro als besparing in de exploitatie, maar dat bedrag moet grotendeels wel als wachtgeld betaald worden. Weliswaar uit een ander voorzieningenpotje, maar het moet wel betaald worden. Neem daarbij nog de kans dat de opgestapte wethouders nieuwe of hogere inkomsten gaan genie ten die dan gekort worden op de wachtgelden, dan kan het best zijn dat er nauwelijks extra kos ten overblijven. Voor de gemeente Venray levert het benoemen van Mathieu Emonts als wethouder in Meerlo-Wanssum zelfs een aan zienlijk voordeel op, omdat zijn inkomsten gekort worden op zijn wachtgelduitkering in Venray." Burgemeester Hahn worstelt met tegenstrijdige gevoelens Hij heeft geworsteld met tegenstrijdige gevoelens, had graag de rit met de PK-wet- houders Carla Brugman en Leo Beterams willen uitzitten, maar moet tegelijkertijd ook de politieke werkelijkheid onder ogen zien. Dat verklaar de Joep Hahn maandagavond tijdens de extra gemeente raadsvergadering over de nieuwe coalitie. De redactie van Peel en Maas tekende zijn complete monoloog °p. "De raad heeft zojuist drie nieu we wethouders benoemd. De drie vorige wethouders zijn nu van hun functie ontheven. De oude wethouders zijn weg, de nieuwe zijn aangetreden, en ik ga verder als voorzitter van het nieuwe col lege van B en W. 'Le roi est mort, vive le roi'. De koning is dood, leve de koning. Deze gevleugelde woorden worden sinds eeuwen gebruikt om de troonbestijging van een nieuwe koning aan te kon- digen. Oorspronkelijk in Frankrijk. Tegenwoordig nog in Groot-Brit- tannië en Canada bijvoorbeeld. U kunt zich voorstellen dat ik als burgemeester en voorzitter van het college van B en W worstel met tegenstrijdige gevoelens. Ik had graag de periode van nog slechts elf maanden tot aan de fusie per 1 januari 2010 met het oude college uitgezeten. We had den het werk voor een naadloze overgang naar de nieuwe gemeen ten, ook met twee wethouders, prima kunnen afronden. Ik heb dat ook duidelijk laten weten aan uw raad en een beroep op u gedaan om mij met de wethou ders Carla Brugman en Leo Bete- rams de klus af te laten maken. De raad heeft anders beslist en dat voel ik als een verlies, ook van wege mijn loyaliteit ten opzichte van deze beide wethouders. Tege lijkertijd moet ik de politieke werkelijkheid onder ogen zien. Na elke gemeenteraadsverkiezing moet de burgemeester afwachten wie wethouder worden. In het afgelopen jaar zijn tweehonderd wethouders in Nederland tussen tijds vertrokken. En ook dan moet de burgemeester weer afwachten wie hun opvolgers worden. Een wisseling van de wacht, om het zo maar eens uit te drukken, is niets nieuws. Maar iedereen kan begrijpen dat ik mij ongemakke lijk voel door de gang van zaken. Van de andere kant is het zo dat ik als burgemeester een andere positie heb dan wethouders. Ik ben geen partij in de politieke discussie over vorming van coali ties en raadsmeerderheden. Ik sta niet achter of voor een fractie in de raad. Ik ben voorzitter van de gehele raad. Ik ben burgemeester van de gehele bevolking en ik ben voorzitter van het college van B en W, wie ook daarvan deel uitma ken. Vanuit deze bestuurlijk-poli tieke invalshoek zal ik in de gege ven omstandigheden naar beste vermogen en professioneel mijn werk doen. Natuurlijk, ook ik heb krassen op mijn ziel opgelopen. Ik besef dat het niet meer zal zijn zoals het was. Een burgemeester is ook maar mens." Mathieu Emonts Mathieu Emonts benoemd tot wethouder in Meerlo-Wanssum. Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik dit las. Iemand die hemelsbreed vijf kilometer verwijderd uit het college is gebonjourd omdat hij cum laude slaagde voor het brevet van onvermogen, mag nu het plu che tien maanden komen warm- houden in Meerlo-Wanssum. Met de benoeming van deze politieke brekebeen weet je bij voorbaat al, dat van de gestelde opdracht, namelijk het toezien op het moge lijk maken van de speerpunten, niets terechtkomt. Immers, de heer Emonts zat jaren in Venray als wethouder en kreeg bij zijn ontslag te horen dat hij een aima bele, maar weinig daadkrachtige wethouder was. Goede zet van Venray. Zo kunnen ze straks na de verkiezingen toch nog zelf de beslissingen nemen over de laatste speerpunten van Meerlo-Wanssum en krijgen ze geen onwelvoeglijke beslissingen te slikken. Wat goed dat het CDA voor de formatie mee deelde dat het belang van de inwo ners van Meerlo-Wanssum hoog in het vaandel zou staan. Je moet er toch niet aan denken wie er geze ten zou hebben als ze niet met het belang van de inwoners rekening zouden hebben gehouden. H. Rademacher, Meerlo-Wanssum Politiek gaat zich snel buigen over dossier Nabben Verhuur De fracties in de gemeente Meerlo-Wanssum gaan zich snel buigen over het buikpijn dossier Nabben Verhuur. Dat antwoordden de politieke par tijen maandagavond op vragen van directeur Robert Nabben van het gelijknamige verhuur bedrijf van evenementenwa gens aan de Gun in Swolgen. Nabben kreeg eind 2008 van de Raad van State in Den Haag te horen dat de vestiging van zijn bedrijf op deze locatie in strijd is met de regels. Van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft de ondernemer inmid dels te horen gekregen dat hij binnen twee jaar moet verhui zen met zijn onderneming. Doet hij dat niet, dan krijgt hij een last onder dwangsom van 100.000 euro opgelegd. "Jullie kunnen een jonge onder nemer toch niet laten stikken in een bedrijfspand waar hij niks in kan?" Robert Nabben slaakte zijn noodkreet maandagavond aan het begin van de extra raadsvergade ring over de nieuwe coalitie. Hij vindt dat hij als jonge ondernemer wordt gestraft voor blunders die door de gemeente Meerlo-Wans- sum en de provincie Limburg zijn gemaakt. Nabben, die het bedrijf tien jaar geleden overnam van zijn vader George, vertelde dat hij de afgelopen jaren alles in het werk heeft gesteld om zijn bedrijf aan de Gun draaiende te mogen hou den. De werkplaats is aangepast, net als de omgeving, om geluids overlast voor de omgeving te voor komen. Ook heeft hij een immens bedrag uitgegeven aan allerlei geluidsonderzoeken en juridische kosten. Ondanks zijn inspannin- gen en investeringen bepaalde de Raad van State eind 2008 echter andermaal dat de vestiging van het verhuurbedrijf in strijd is met de regels. Omwonenden maken al jaren bezwaar tegen de vestiging van het bedrijf in een voormalige champignonkwekerij PROBLEMEN Toen Robert Nabben ruim tien jaar geleden het bedrijf van zijn vader overnam en in samenwer king met de gemeente Meerlo- Wanssum vanuit Meerlo ver huisde naar Swolgen, leken alle problemen die Nabben Verhuur in Meerlo had (verkeersoverlast van geparkeerde evenementenwagens in de Hoofdstraat, red.) in één keer voorbij. Leken, inderdaad. Want omwonenden vinden dat het bedrijf, dat toilet-, douche- en fri- tuurwagens verhuurt, niet aan de Gun thuishoort. Ze eisen vernie tiging van het bestemmingsplan, dat begin 2008 door de provincie Limburg werd goedgekeurd, en kregen gehoor bij de Raad van State. Volgens de Raad van State is in elk geval duidelijk dat de vesti ging van een verhuurbedrijf aan de Gun in Swolgen in strijd is met het provinciale beleid. Dat beleid maakt onder strenge voorwaarden de vestiging mogelijk van niet- agrarische bedrijven in de bui tengebieden. Verlaten boerderijen kunnen zo worden gebruikt voor bijvoorbeeld trainingen en oplei dingen, toeristische activiteiten of zorgvoorzieningen. De gemeente Meerlo-Wanssum en de provincie Limburg vinden dat de verhuur van evenementenwagens ook past in dat beleid, omdat het onder meer gaat om een kleinschalige activiteit. Bovendien wordt met de vestiging van het bedrijf aan de Gun voorkomen dat de oude champignonkwekerij in verval raakt. Maar de Raad van State vindt dat helemaal niet is aangetoond dat het om een kleinschalige acti viteit gaat. Ook is de Raad van mening dat niet elk bedrijf in een oude boerderij kan kruipen, omdat die het behoudt voor ver val. De politiek toonde maandag avond begrip voor de prangende situatie waarin Nabben Verhuur momenteel verkeert. "We moeten een passende oplossing zoeken voor deze jonge ondernemer", stelde raadslid Hans Coenders van PK Meerlo-Wanssum. "Misschien kunnen we het bestemmingsplan opnieuw aanpassen. Lukt dat niet, dan is het industrieterrein in Tien ray wellicht een geschikte loca tie." Fractievoorzitter Rob van der Heijden verklaarde het probleem van Nabben Verhuur erg serieus te nemen. "We gaan dit snel op de agenda van een van de eerstvol- gende vergaderingen zetten. We moeten eens goed bekijken hoe we het bedrijf kunnen helpen." De woordvoerders van GP''94 en PvdA sloten zich bij deze woor den aan. Robert Nabben wist dat de gemeente Meerlo-Wanssum na de uitspraak van de Raad van State moest handhaven. Samen met onder meer oud-PK-wethouder Carla Brugman was de onderne mer druk op zoek naar een alter natieve locatie voor zijn bedrijf. Ook is de gemeente hem tege moetgekomen door bij een even tuele verkoop van het pand aan de Gun de bestemming te wijzi gen en de kosten daarvan voor haar rekening te nemen. Dat kan de verkoop van het gebouw ver gemakkelijken. Maar voorlopig zit Robert Nabben nog met zijn han den in het haar. De toekomst van zijn bedrijf blijft na ruim tien jaar ellende ook de komende tijd nog erg onzeker. Op woensdag 11 maart start het succesvolle project Muziekshop- pen in Meerlo. Deze keer wordt in café Oud Meerlo begonnen met een mannengroep. De dames oefenen op hetzelfde tijdstip in de Speulplats te Meerlo. De volgende repetitiedata zijn gepland op 11, 18 en 25 maart, 1, 8, 15 en 22 april, 6, 13, 20 en 27 mei en 3 juni. Vanaf 22 april wordt er gezamenlijk gerepeteerd in de muziekzaal. De dames repeteren dan van 19.30 tot 20.30 uur apart, daarna van 20.30 tot 21.30 uur samen met de heren en daarna repeteren de heren ver der van 21.30 tot 22.30 uur. Aan het einde volgt er een gezamenlijk optreden. De deelnamekosten bedragen 50 euro, bij inschrijving te voldoen op rekeningnummer 10.26.79924 t.n.v. PJ.C. Cornelis- sen-Peelen o.v.v. muziekshoppen. Voor opgave en verdere informa tie: Jan Joore, telefoon 692437, e mail: jjoore@orange.nl, Ellen Cor- nelissen, telefoon 691941, e-mail: cornelissen@mybb4you.nl of Lucy Vervoort, telefoon 692003, e-mail: lodewijk.vervoort@orange.nl. 9 m Verspreidingsburo Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10