Eerste prijs Lisanne Stevens Voorziening voor jong dementerenden In gesprek met mkb-bedrijven zorg de Keizer Buurthulp in Veltum Kletske Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 7 Dagbehandeling Populier is een voorziening voor jong dementerenden en nog onvol doende bekend is in Venlo en omgeving. Daarom houdt Populier alle komende dins dagen in januari en februari open huis. Iedereen is dan tussen 10.00 en 15.00 uur wel kom. Bezoekers, familie, collega's en belangstellenden zijn bovendien op donderdag 5 februari vanaf 14.00 uur in het Auxiliatrixpark welkom om de officiële opening bij te wonen. Populier is onder deel van Zorggroep Noord- en Midden-Limburg en als afdeling gevestigd in het Venlose verpleeg huis D'n Horstgraaf. De dagbehan deling voor jong dementerenden is eind vorig jaar met zeven deel nemers van start gegaan. Ze biedt plaats aan twaalf deelnemers per dag en is ondanks dat het de enige voorziening in heel Limburg is, nog steeds niet volgestroomd. De onderbezetting komt volgens teamleider Ton Gingter vooral door onbekendheid in de regio. "We dachten eerst dat de afde ling vlot vol zou lopen, want er zijn genoeg jong dementerenden in onze regio. Daarom willen we graag laten zien wat we hier doen en ingaan op vragen die mensen misschien hebben. De afdeling staat nu stevig in de schoenen. We hebben een gevarieerd hulpaan bod en een prima daginvulling, afgestemd op de individuele wen sen en behoeftes van onze bezoe- kers. Ook familie is heel tevreden over de manier waarop wij onder steuning bieden." Bij dementie denkt men meestal aan ouderen. Maar er zijn ook jongere mensen die worden getroffen door deze ziekte. "Dan is de leeftijd vaak een extra belemmering als het gaat om herkenning en erkenning. Popu lier biedt jong dementerenden gerichte behandeling, begeleiding en zorg en helpt daarmee ook hun mantelzorgers. We doen dit met het in groepsverband aanbie den van specifieke dagbestedings activiteiten en met het individu eel begeleiden van creatieve en huishoudelijke activiteiten. Denk daarbij aan bezigheden in tuin en keuken, maar ook aan sportieve activiteiten en geheugentraining," legt Gingter uit. Lisanne Stevens, tamboer van schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray heeft tijdens het solistenconcours van de Limburg se Bond van Tamboerkorpsen in Grubbenvorst wederom een schit terend resultaat neergezet. Zij wist een eerste prijs te behalen in de vierde divisie. Dit resultaat bete kent eens te meer dat de interne jeugdopleiding van de drumband 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray zeker haar resultaten af begint te werpen. Na een periode van veel repeteren moest het afgelopen zondag dan gebeuren. Lisanne Ste vens ging, na haar succes in 2008 met deelname aan de Limburgse kampioenschappen, vol over tuiging naar Grubbenvorst voor de solistenkampioenschappen. Ze bracht het muziekstuk Triple Diple van G. Bomhof ten gehore. Tijdens de prijsuitreiking bleek dat zij met 82 punten een welver diende eerste prijs had behaald tijdens dit solistenconcours. Dit resultaat is niet toereikend voor deelname aan de Limburgse kam pioenschappen. De schutterij is gestart met het opleiden van drie nieuwe jeugdleden tot tamboer, maar is nog op zoek naar kinde ren en volwassenen, die de oplei ding tot tamboer via een interne opleiding van de schutterij willen volgen. Belangstellenden kunnen vrijblijvend contact opnemen met Giel Krijnen via telefoonnummer (0478)516336 of kijk op www. zandakker.nl. JSMMT i kV* FAUNALAND VAN GROOTEL De komende weken bezoe ken adviseurs van Syntens in samenwerking met de Kamer van Koophandel een groot aantal kleine en middelgrote industriële bedrijven in de regio Venray om ze kennis te laten maken met ondersteu ningsmogelijkheden. In deze persoonlijke gesprekken wordt gekeken naar de toekomst plannen en krijgt de ondernemer advies over hoe deze te realise ren. Een hulpmiddel voor onder nemers om kansen en ambities te verzilveren. Bedrijven worden telefonisch benaderd maar men kan ook zelf contact opnemen met Syntensadviseur Bas van den Broek via telefoon (088)4440729. Uit onderzoek van studenten aan de Fontys Hogeschool in Eindho ven blijkt dat veel ondernemers in het mkb niet aan toekomstplan nen of vernieuwing toekomen. Andere redenen hiervoor zijn; gebrek aan kennis, geen geld en geen tijd. De provincie zou graag deze bedrijven meer betrekken bij de mogelijkheden voor ondersteu ning die er ook voor hen bestaan. Vandaar dat Syntens in samenwer- king met de Kamer van Koophan del de komende weken hierover bedrijven benadert rond Venray. De ToekomstBedrijven is een cam pagne van Syntens en Kamer van Koophandel om mkb- bedrijven te betrekken bij het bestaande innovatienetwerk voor een beter toekomstperspectief. Vanaf medio 2008 bezoeken Syntensadviseurs in Zuid-Nederland 2000 nieuwe bedrijven om in een persoonlijk gesprek te luisteren naar wat hen drijft en te helpen kansen te rea liseren. Het project wordt uitge voerd in overleg met de Kamer van Koophandel en regionale ont wikkelingsmaatschappijen, met financiële steun van de provincie Noord-Brabant, Limburg, Zeeland en de Europese gemeenschap. Zie voor meer informatie www.syn- tens.nl/toekomstbedrijven. Wat gebeurt er als U niet adverteert Gespreksgroep Het Toon Hermans Huis Venlo, open centrum voor iedereen die met kanker te maken heeft, start met een reeks van acht bijeen komsten voor mensen waarvan de partner aan kanker is overleden. Het overlijden van de partner is een ingrijpende verlieservaring. Men raakt erdoor uit balans en het kost veel energie en inzet om een nieuw evenwicht te vinden. De groep kan helpen bij de verwer king van het verlies. Een houvast bieden bij de vraag: "Hoe nu ver- der?"De bijeenkomsten bieden het uitwisselen van ervaringen met mensen die eenzelfde verlies heb ben meegemaakt. Verder worden informatie en tips verstrekt over rouwverwerking en het op zoek gaan naar de eigen unieke manier om het leven weer op te pakken en vorm te geven. De begeleiding is in handen van een medewerker van Toon Hermans Huis Venlo. De bijeenkomsten worden eens in de veertien dagen gehouden op don derdagmiddag vanaf 13.30 uur. De start is op donderdag 29 januari. Voor meer informatie en aanmel den kan men zich in verbinding stellen met Cor Jaspers van het Toon Hermans Huis Venlo via tele foon (077)3211433 of via email info@toonhermanshuisvenlo.nl. Integrale Vroeghulp Ouders van kinderen tussen de nul en vijf jaar oud met een ontwikkelingsachterstand (of een vermoeden daarvan) kun nen sinds 2006 terecht bij de Integrale Vroeghulp Noord Limburg. Dit is een samenwerkingsver band tussen Jeugdgezondheids zorg, Bureau Jeugdzorg, St. Marie, VieCuri, Kleur, Audiologisch Centrum, BCO, RiaggZuid, Mut- saersstichting en MEE Noord- en Midden-Limburg. Er is een vast coördinatiepunt, het is laagdrem pelig, kosteloos en er is ondersteu ning mogelijk door verschillende deskundigen. Ouders, waarvan het kind zich niet ontwikkelt zoals ze verwachten, maken zich zor gen. Zij willen zo snel mogelijk weten of er iets met hun kind aan de hand is. En als blijkt dat hun kind een achterstand of stoornis heeft, dan willen zij zo snel moge lijk weten wat ze het beste kun nen doen. Daar speelt Integrale Vroeghulp Noord-Limburg een belangrijke rol in. Zij kunnen in een vroeg stadium samen met de ouders kijken wat er aan de hand is en samen bepalen of er passen de hulp nodig is. Voor jonge kinde ren met een ontwikkelingsachter stand (of het vermoeden daarvan) is vroegtijdige onderkenning van groot belang. De aanduiding "integraal" verwijst naar de samen werking tussen de verschillende deskundigen. Ook naar de wijze waarop het advies van het team samen met de ouders tot stand komt. Zo zijn een orthopedagoog, een revalidatiearts, psycholoog en een consultatiebureauarts nauw betrokken bij de vragen die bin nenkomen. Steeds worden ouders direct betrokken bij het opstel len van een plan van aanpak. In de ene situatie is verwijzing naar één hulpverlener voldoende, in de andere situatie moeten verschil lende hulpverleners en instanties worden ingeschakeld. Integrale Vroeghulp stemt alle noodzake lijke hulp op elkaar af, dit alles steeds samen met de ouders. Ouders en iedereen die met kin deren van 0 tot 5 jaar werkt kan met vragen terecht bij de coördi nator Integrale Vroeghulp, Deb bie Vries, Drie Decembersingel 48c, 5921 AC in Blerick, telefoon (077)3961519. In Veltum is er een Buurthulp om een helpende hand toe te steken bij alledaagse prakti sche problemen. Een aantal buurtbewoners (voorname lijk ouderen) zet zich in om op een snelle wijze vakkun dig hulp te bieden aan andere buurtbewoners. De hulpverlening richt zich op eenvoudige vragen zoals bij voorbeeld: een lamp verwisselen, de reparatie van een elektrisch apparaat of onder andere een klok, speelgoed of een sieraad. Het invullen van een eenvoudig formulier of ondersteuning bij het op orde brengen van eigen admi nistratie behoort ook tot de moge- lijkheden. Een verstopte gootsteen of dakgoot en een eenvoudig tuin- of schilderkarweitje zijn evengoed voorbeelden die vallen onder buurthulp. Het karweitje voor wijkbewoners van Veltum mag in de regel niet meer dan onge veer twee uur in beslag nemen en is, met uitzondering eventuele nodige materialen, gratis. De coör dinatie van de buurthulp berust bij Chris Ter Beek. Buurtbewo ners kunnen zich iedere dag met een hulpvraag bij hem melden via telefoonnummer (0478)582839 of via 06-38585977. Een te repareren apparaat kan men eventueel op zijn adres aan de Rochusstraat 26 afgeven. Voor meer informatie zie www.ouderenbelangenveltum.nl. Afgelopen dinsdag en woensdag zijn de bomen van de Grote Markt en het Schouw burgplein verplant. Al deze bomen kregen een nieuwe plek bij basisschool De Hom mel. De zes carpinusbomen van de Grote Markt verhuis- den dinsdag en de zeven plata nen van het Schouwburgplein een dag later. Het verplanten van de bomen is uiteraard duurder dan het ruimen van de bomen, maar de gemeente Venray is van mening dat ruimen zonde is. De bomen krijgen daar om een tweede leven bij basis school De Hommel. Tijdens de verbouwing van deze school en het aanleggen van de aangrenzen de nieuwe rotonde is veel groen verdwenen. De lege hoek die daar door ontstond is nu meteen aange- kleed. Een speciale grijper tilde de bomen uit de grond en vervoerde ze naar basisschool De Hommel. De bomen werden vervoerd via de Leeuwstraat, Langstraat, Pater- slaan en Oude Oostrumseweg. De bomen gaan weg uit het centrum omdat ze niet passen binnen de plannen voor het project Centrum op de schop. Na de verbouwing, in april 2009, krijgt de Grote Markt zogenaamde honingbomen. Het Henseniusplein en het Schouw burgplein krijgen in december 2009 onder andere tulpenbomen. Een van de pioniers van Vre- depeel vertelde: toen we hier arriveerden, hoorden we bij de eerste paar gezinnen. Er was nog niks aan voorzienin gen, water haalden we nog uit een put. Eerst kwam ik, mijn vrouw kwam twee weken later. We maakten er het beste van, maar ze klaagde over het water:"Het is gewoon zwart en geeft een vieze smaak aan de thee." Zijn troostend ant woord was: "Wees blij dat je twee weken geleden niet hier was, toen dreven er nog dode muizen in." Helder water, het is de laatste jaren in opmars. Mineraalwater kun je met pakken kopen. En er wordt ook niet meer raar opgeke ken wanneer je ergens op bezoek bent en om een glas water vraagt. Op zoek naar helderheid en zui verheid in ons leven. In Jezus tijd leefden ook de Samaritanen. Naast de God van Israël vereerden ze nog een paar goden, precies zoals het hen uit kwam. Gelovig gezien dronken ze troebel water en een van hen, een vrouw, had al lang gemerkt dat dat de smaak van het leven niet verbe terde. Haar leven was alleen maar troebeler geworden. Jezus zegt haar dat ook ongezouten. Eigenlijk zegt hij: "Mevrouw, U kunt drinken wat U wilt, maar op deze manier gaat de dorst nooit over". Wat de Samaritanen deden, was niks nieuws: mensen maken hun eigen geloof. Om onze dorst te les sen vormen we ons een beeld van God, dat ons uiteindelijk opnieuw dorstig achterlaat. De een denkt dat hij in een vorig leven een markies was en de ander gelooft dat het hem goed zal doen om de geesten van doden op te roepen. Jezus' woorden zouden kunnen zijn: "Mevrouw, meneer U kunt uw eigen geloof maken zoveel U wilt, maar op deze manier zult U met een onrustig hart achterblijven." En in die vertroebelde wereld is er een bron met helder water: Jezus' woord, het evangelie. Wie met regelmaat een glas van dat levend water drinkt, zal merken wat het met ons doet. Het geeft ons een helder zicht op ons leven en op wie God voor ons wil zijn. En onrust zal plaats maken voor rust. Zoals Augustinus zei: "Onrus tig is ons hart, totdat het rust vindt bij U." Als ik vroeger een emmer limo nade dronk zei mijn oma: "Doe kéns baeter geweun water drén- ke, dao krigs se klaor auge van." Het heldere water van het evange lie wil onze vertroebelde blik op het leven verhelderen. Het haalt de dode muizen uit het water van ons leven en wil een heldere blik bieden op Leven. Leven met een hoofdletter. Deken Smeets, Venray. Het internetproject klikvoor- hulp is officieel geopend. Klik- voorhulp.nl. is een website die bedoeld is voor alle jongeren tot 23 jaar, die in Venray op school zitten of in Venray woonachtig zijn. Via de site kunnen jongeren vragen stellen, die ze bijvoorbeeld aan hun ouders of aan hun vrien- den niet durven te stellen. De online hulpverlening is anoniem en gratis. De opening van het project vond plaats in een aula van het Raayland College in Venray. Jonge ren hebben in de pauze een pre sentatie bijgewoond. Tijdens deze presentatie was er een chat tus sen wethouder Twan Jansen (foto midden) en een maatschappelijk werker van Synthese om aan de jongeren te laten zien hoe zo'n chatsessie in zijn werk gaat. Deze chatsessie was via een beamer rechtstreeks te volgen. Synthese biedt via de site www.klikvoor- hulp.nl. de dienst aan. Chatpro- gramma's zijn onder de jongeren een populair communicatiemid del. Alle mogelijke vragen of pro blemen kan de jongere tijdens de chat aan de orde stellen. Een ant woord van de hulpverlener volgt meteen. De chatspreekuren vin den drie keer per week plaats, op maandag, dinsdag en donderdag van 19.00 van 21.00 uur. Omdat de hulpverleners niet altijd online kunnen zijn, kunnen de jongeren ook een e-mailbericht sturen via www.klikvoorhulp.nl. Binnen drie werkdagen wordt er een antwoord teruggestuurd. Tot slot staan er op de site 'veelgestelde vragen'. Keizersveld 9 5803 AM Venray p n mm niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur DIERENSPECIAALZAAK VENRAY - HORST www.zorgdekeizer.nl Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars Tweede leven voor bomen Coaching en counseling 06-11357866 Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Medisch Fitness 0478-851111 Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Podologie 0478-513823 Praktijk voor osteopathie De Keizer en Atlas 0478-631000 631063 Preventiecentrum 06-57559794 Psychiatrie en psychotherapie 06-28311603 Psycholoog 06-11357866 Internethulp voor jongeren

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7