Groen licht voor woningbouw café Martens Nieuwe woonwijk in Vlakwater SP: Essent niet verkopen Buurt ageert tegen komst flatgebouw Brabander PEEL EN MAAS DREIGEND ONTSLAG? Julicher Meijer SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 3 Wonen Venray zoekt naar betere verdeling huurwoningen Wonen Venray is op zoek naar een ander systeem om de huurwoningen sneller en beter te verdelen. De wacht lijst bij de woningcorporatie is inmiddels opgelopen tot 5000. Slechts 900 ingeschre ven woningzoekenden (18 procent), van wie 350 starters, zijn actief en reageren op het aanbod. Marty van Dam, manager wonen van Wonen Venray, vertelde maan dag tijdens een informatieavond over de woningmarkt dat de gemiddelde inschrijftijd 2,8 jaar bedraagt. Terwijl de werkelijke wachttijd met 1,6 jaar veel kor ter is. Dit is de periode vanaf het moment dat iemand actief op zoek gaat. "We willen de discussie starten over een nieuwe woon ruimteverdeling. Waarbij iedereen de vrijheid krijgt om ergens te wonen. De mensen moeten nu vaak lang wachten, waar ze geen enkele invloed op hebben." Wie over een paar jaar een huurwo ning zoekt, schrijft zich uit voor zorg nu al vaak in om straks voor aan te staan. Wonen Venray merkt dat de doorstromers actiever op zoek zijn dan de starters. Doorstromers kijken uit naar een grotere en betere woning en letten vooral op kwaliteit. Toch wist de woningcor poratie in 2007 van de 420 toege kende woningen er 223 aan een starter te verhuren. "Het is verras send dat een starter vaker slaagt", vindt Van Dam. Van de 223 starters waren er 51 jonger dan 23 jaar. Hoewel de woningzoekenden zelf reageren op een woning, trek ken ze zich bij nader inzien vaker terug. Gemiddeld is het pas bij de derde keer raak. Bijna alle ver huurde woningen (94 procent) hebben een huurprijs van 520 euro of lager. Er waren maandag zo'n vijftig belangstellenden naar de Witte Hoeve gekomen. Naast vertegen woordigers van de gemeente en Wonen Venray waren ook de poli tiek, de huurdersvereniging en projectontwikkelaars van de par tij. Een overgrote meerderheid vindt dat er voldoende goedkope huurwoningen zijn. Het probleem is dat er een grote scheefgroei is aan de onderkant van de huur- dersmarkt. Goedkope huizen blijven vaak bezet door mensen met een hoger inkomen. Daar door komen starters minder snel aan bod. De doorstroming kan op gang gebracht worden door een groter aanbod voor de mid dengroep. Wonen Venray zou zich daarom bij nieuwbouw vooral op deze groep moeten richten. Marty van Dam erkent het. "Er moet inderdaad een impuls voor de doorstromers komen. Zodat er genoeg woningen voor starters op de markt komen." De meeste aanwezigen menen zelfs dat er helemaal geen starters- woningen meer gebouwd hoeven te worden. Een makelaar merkte op dat starters vaak ten onrechte niet de stap durven te zetten om een woning te kopen. "Met allerlei subsidies en regelingen liggen er voor de starters genoeg kansen. Maar ze durven het niet. Dat komt ook door al die negatieve berich ten over de kredietcrisis." Makelaar Huub Janssen vindt dat de gemeente de drempel voor een starterslening moet verhogen. Die ligt nu op netto 153.000 euro. "Voor dat bedrag koop je vrijwel niets. Andere gemeenten zitten vaak op twee ton. Dat zou ook Venray snel moeten doen", zegt Janssen, die gelooft in een impuls van onderaf. "Want het zijn net dominostenen die omvallen. Als er meer starters kunnen gaan kopen, dan raken de doorstromers hun woningen sneller kwijt. Doorstro mers oriënteren zich constant op de markt, op zoek naar iets beters." Door medewerkers van de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray is afgelopen dinsdag het veldkruis op de hoek Veulenseweg-Lorbaan heropge richt. Het kruis is in 1958 opge- richt als dank voor het gouden huwelijk van het echtpaar Geurts- Croymans. Piet van Dongen, restaurateur van de beschadigde beelden uit de Grote Kerk na de Tweede Wereld oorlog, sneed het corpus uit een balk van het sloophout uit diezelf de kerk. Het beeld is al een flinke tijd geleden naar museum 't Freu- lekeshuus gegaan en vervangen door een betonnen kopie. In de loop van de jaren is het kruishout sterk gesleten. Hans van Meijel uit Merselo kapte vakkundig met de disselbijl een nieuw kruis uit twee stammen van eikenhout. Mede- werkers van de stichting namen het beeld onder handen en zorgen ervoor dat de hoek Veulenseweg- Lorbaan weer zijn vertrouwde en karakteristieke monumentje van devotie terug heeft gekregen. Zeven of acht nieuwe woningen in centrum Leunen Het college heeft het licht op groen gezet voor de bouw van zeven of acht woningen bij café-zaal Martens in Leunen. Het perceel van 2360 vierkan te meter is in eigendom van Janssen de Jong Projectonwik- keling, tevens de initiatiefne mer van het bouwproject. Het bouwplan krijgt de naam St. Jorishof. De schietbaan van handboog schutterij St. Joris verdwijnt. Op deze plek aan de Albionstraat wor den twee woningen gebouwd Rondom een hof komen in de tuin nog vijf of zes woningen. Het wor den levensbestendige woningen die geschikt zijn voor senioren. Er komt een ontsluiting vanaf de Albionstraat. Horecaondernemer Piet Mar tens heeft al langer plannen voor woningbouw in de hoek Albion- straat-Apolloniastraat. In 2007 heeft Haegens een plan gemaakt voor deze locatie. Dit was toen gekoppeld aan de exploitatie van het centrumplan van Leunen. Uiteindelijk heeft Haegens ervan afgezien omdat het financieel niet haalbaar bleek. Op dit moment bevinden zich op het perceel: de woning van de familie Martens en het café met twee zalen die gebruikt worden voor vergaderingen, bruiloften en feesten. Aan de achterzijde van de zalen ligt de tuin van Martens. In de tuin langs de Albionstraat ligt de schietbaan van handboogver- eniging St. Joris. Het bouwplan past binnen de woonvisie van de gemeente Venray. Voorwaarde is wel dat 30 procent uit sociale huurwoningen moet bestaan. In dit geval gaat het om twee woningen. Uit het woningmarktonderzoek blijkt dat er behoefte is aan grondgebonden 'nultredenwoningen'. Hierbij sluit het bouwplan goed aan. In de ruimtelijke visie van Leu nen is deze plek niet genoemd als zoekgebied voor woningbouw. Toch vindt de gemeente het bouw plan een gewenste ontwikkeling. De komst van de twee woningen betekent tevens een kwaliteitsver betering van de Albionstraat. Een blinde muur vormt er nu de afba kening van de schietbanen. In het dorpsontwikkelingsprogramma (DOP) van Leunen zal de bouwlo catie worden opgenomen. Volgens het bestemmingsplan 'Kerkdorp Leunen' heeft het per ceel momenteel de bestemming 'horecadoeleinden'. Er moet een wijziging van het bestemmings plan komen om het te veranderen in 'woondoeleinden'. Het café, een voormalige boer derij, blijft behouden. De zaal gelegen aan de Albionstraat wordt gedeeltelijk gesloopt. Het over gebleven zaalgedeelte en de café worden verbouwd en er komt akoestische isolatie. Een café valt onder milieucategorie 1, waarbij de gewenste afstand tot woningen minimaal tien meter is. Het pand is momenteel akoestisch slecht geïsoleerd. De aan te bren gen geluidsisolatie is bepalend voor de afstand waarbinnen straks huizen mogen worden gebouwd. Er staan geen monumentale bomen op het terrein. De bomen aan de Albionstraat maken deel uit van een doorgaande laan. De bomen moeten bij de aanleg van de opritten zoveel mogelijk gespaard blijven. Alle woningen krijgen een parkeerplek voor minimaal één auto op eigen ter rein. Daarnaast komen er nog zes op zeven parkeerplaatsen bij. Ruit ingegooid Een groepje van vijf jongeren heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 23.30 uur een ruit van een school aan de Boterbloem ingegooid. Getuigen hoorden een klap en glasgerinkel en zagen dat een meisje op de fiets wel had gezien wat er was gebeurd. Zij riep namelijk: 'He, doe normaal'. De ruit was aan gruzelementen gegooid met een dakzetje van een lesauto. Agenten en een bevei ligingsmedewerker gingen ter plaatse en troffen de jongeren vlak bij de school aan. Omdat niet hard kon worden gemaakt dat deze jon geren hiervoor verantwoordelijk waren, zijn zij naar huis gestuurd met de opmerking dat zij mogelijk op een later moment alsnog als verdachte gehoord kunnen wor den. De schade aan de lesauto en de school loopt in de honderden euro's. Nieuwe website Samenwerking Samenwerking Venray heeft een nieuwe website. De vernieuwde en verbeterde site betekent tevens het startschot voor de campagne van de gemeenteraadsverkiezin gen die medio november 2009 worden gehouden. Samenwerking zit sinds jaar en dag in de opposi tie. De lokale partij laat weten de volgende raadsperiode voor een plek in het college te gaan. Het adres van de website blijft samen- werkingvenray.nl Man beroofd In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 04.00 uur is een man beroofd op een parkeer plaats aan de Stationsweg in Ven- ray De man zat met zijn kindje in zijn auto te wachten, terwijl zijn vrouw bij de apotheek was. Beide portieren werden ineens geopend en de man werd onder bedreiging van een wapen gedwongen zijn waardevolle spullen af te geven. Daarna vluchtten de overvallers. Er raakte niemand gewond bij dit incident. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aanrijding Bij een aanrijding op de Metaal- weg in Venray is donderdagoch tend rond 11.30 uur een 48-jarige man uit Gennep gewond geraakt. Bij het keren op de weg zag de 48-jarige bestuurder uit Gennep de achteropkomende 45-jarige bestuurder uit Stevenbeek over het hoofd, waarop een botsing tus sen de twee personenauto's onver mijdelijk was. De man uit Gennep is met nek -en hoofdklachten ter controle meegenomen naar het ziekenhuis in Boxmeer. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Nieuwe deken in Horst Alexander de Graaf Woutering (43) wordt de nieuwe deken van Horst. Hij is de opvolger van Rob Merkx die per 1 maart 2009 door bisschop Frans Wiertz is benoemd tot deken van Roermond. De Graaf Woutering wordt tevens pastoor van de parochies H. Lambertus en H. Norbertus in Horst en van de parochies in Melderslo en Hegelsom. Tevens wordt hij waarnemend pastoor van Meterik en Broekhuizen. De Graaf Woutering is geboren in Roermond en opgegroeid in Horn. Na zijn priesterwijding werd hij in 1990 kapelaan in de Horster Lambertusparochie. Dat bleef hij tot oktober 1993 toen hij kapelaan werd in Venray. Later werd hij pastoor in de Paterskerk in Venray-Zuid. In 1998 werd hij bovendien aalmoezenier van Soci ale Werken binnen de Dienst Kerk en Samenleving van het bisdom Roermond. Tussen 2004 en 2008 volgde hij een theologiestudie aan de katholieke universiteit in Leu ven. Sinds afgelopen jaar is hij ook lid van de priesterraad van het bis dom. Eis OM: 20 maanden cel voor Duitser Het Openbaar Ministerie heeft voor de rechtbank in Roermond 20 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, geëist tegen de 31-jarige A.F. uit Duitsland. Jus titie beschuldigt de man ervan dat hij op 9 oktober vorig jaar in Venray een persoon opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. Het slachtoffer had steekwonden in het gelaat en de hals, een kleine fractuur aan de schedelbasis en een neusfractuur. Ook zou de verdachte de keel van het slachtoffer hebben dichtge knepen. De rechtbank doet op 30 januari uitspraak. Zevenentwintig woningen op ruime kavels De villawijk Vlakwater krijgt aan de westzijde een uitbreiding met 27 woningen op ruime kavels. De nieuwe woonwijk is de laatste uitbrei ding van het groene gebied tussen de Merseloseweg en Hoopweg. De woningen worden gebouwd in het kader van de Ruimte-voor- ruimteregeling. In ruil voor de sloop van stallen bij agrariërs wor den nieuwe woningen in het bui tengebied gebouwd. De regeling loopt al vele jaren en de gemeente Venray heeft nog steeds niet alle woningen kunnen bouwen. Ook aan de westkant van de nieuwe woonwijk Brabander aan de Beek- weg komen de komende jaren nog 58 huizen uit deze regeling. De gemeente werkt hierin samen met Ruimte voor Ruimte Limburg Beheer BV. De nieuwe woonwijk past in de structuurvisie van de gemeente. Voorwaarde is dat de uitbreiding in het noordwestelijk deel van Venray uit ruime en landschap- pelijke buurten bestaat. Volgens het college versterkt de nieuwe wijk de relatie tussen de stad en het omringende landschap en het beekdal. Voordat in Vlakwater gebouwd kan worden, dient er eerst een nieuw bestemmingsplan te komen. De beoogde bouwloca tie valt deels in de bestemmings plannen buitengebied en Venray. Het nieuwe voorontwerp bestemmingsplan ligt vanaf 19 januari zes weken ter inzage in het gemeentehuis. De gemeente is sinds de onlangs gewijzigde Inspraakverordening niet meer verplicht inspraak te verlenen bij een bestemmingsplan. Dit gebeurt alleen nog bij politieke of maat schappelijk gevoelige kwesties. Het bestemmingsplan Vlakwater 2009 valt hier onder. Gedurende zes weken kunnen bezwaren worden ingediend. De gemeente weet dat de komst van het nieuwe woongebied gevoelig ligt bij de huidige bewoners van Vlakwater. Door de nieuwbouw raken de omwonenden het vrije uitzicht op het buitengebied deels kwijt. Op maandag 9 februari is er van 17.00 en 19.00 een inloopavond in het gemeentehuis. Hier worden de plannen gepresenteerd en er kunnen reacties gegeven wor den. Mogelijke planschadeclaims komen voor rekening van de ont wikkelaar Ruimte voor Ruimte Limburg Beheer. De afwenteling van planschade maakt onderdeel uit van de exploitatieovereen komst met de gemeente. Raadsfractie stelt vragen aan college De SP is tegen de verkoop van Essent aan het Duitse RWE. De socialisten vinden dat het energiebedrijf in handen van de overheid moet blijven. De SP-fractie wil dan ook niet dat de gemeente Venray haar 311.850 aandelen van de hand doet. Ook landelijk en provinciaal trekt de SP ten strijde tegen de verkoop van Essent. De Statenfrac tie wil dat er in Limburg een refe rendum onder de bevolking wordt gehouden. In Venray heeft raadslid Elianne Sweelssen vragen gesteld aan het college. De gemeente ontvangt bij verkoop naar ver wachting 15 tot 20 miljoen euro voor haar aandelen. Daar staat tegenover dat de jaarlijkse inkom sten uit dividend wegvallen. De winstuitkering is afgelopen jaar opgelopen tot 826.400 euro. Het dividend heeft er de laatste jaren mede voor gezorgd dat de gemeen te telkens met een overschot het boekjaar kon afsluiten. Wethouder Van der Broeck heeft inmiddels het dividend jaarlijks als meeval ler opgenomen in de meerjaren begroting. Met de verkoop van de aandelen wordt er een behoorlijk gat geschoten in de exploitatie. Wethouder Heldens meldde eer der in de commissie Middelen dat Venray geen uitzonderingspositie zal innemen. Als de Limburgse gemeenten gezamenlijk besluiten de aandelen te verkopen, dan zal Venray daarin meegaan. De veertig gemeenten hebben zich verenigd in Vegal, dat de belangen van de Limburgse aandeelhouders behar tigt. De vereniging staat onder voorzitterschap van burgemees ter Armand Cremers van Beek. De SP wil een stokje steken voor de overnameplannen. De partij vindt dat de energieproductie en leverantie in overheidshanden het beste gewaarborgd zijn. Raadslid Sweelssen wil weten wat het col lege van plan is te doen. "De SP is van mening dat de gemeente Venray haar aandelen Essent alleen aan de landelijke overheid zou moeten verkopen. Op deze manier blijft Essent een overheids bedrijf", aldus Elianne Sweelssen, die hoopt dat Venray de andere gemeenten en de provincie Lim burg kan overtuigen hetzelfde standpunt in te nemen. Tevens wil de SP weten hoe de gemeente het mislopen van het dividend straks gaat compense ren. De partij verwacht snel een schriftelijk antwoord en wil in de raadsvergadering van 17 februari een mondelinge toelichting. Een groep omwonenden maakt bij de gemeente Venray bezwaar tegen de bouw van een complex met 52 apparte menten aan de Donkweg in de wijk Brabander. Zij heb ben tal van bezwaren tegen de komst van het gebouw, dat in hun ogen onder meer te hoog wordt en waarvoor te veel groen moet wijken. Ook age ren de buurtbewoners tegen de, volgen hen, onzorgvuldig verlopen bestemmingsplan procedure. Hun bezwaren werden dinsdag door de com missie bezwaarschriften van de gemeente Venray onder de loep genomen. Het bouwplan van Wonen Ven- ray is volgens de omwonenden in strijd met het bestemmingsplan Brabander, de besluitvorming van het college van B en W is onzorg vuldig geweest, het bouwplan is later gewijzigd en de gemeente heeft te weinig - of onjuiste- informatie over het bouwplan ver strekt. Informatie op basis waar van de buurtbewoners hun eigen woning in de buurt kochten. De buurtbewoners menen verder dat het complex, dat 16,5 meter hoog mag worden en maximaal uit vijf bouwlagen mag bestaan, zorgt voor horizonvervuiling, minder privacy, een slechter uitzicht en meer schaduw. De bouw van het gebouw zal in hun ogen onherroe pelijk leiden tot een vermindering van de waarde van hun huizen.Ver- der vinden ze dat er te veel groen moet wijken voor het gebouw en dat er te weinig parkeerplaatsen worden aangelegd. Dat laatste klopt, vertelde een woordvoer ster van de gemeente Venray voor de commissie bezwaarschriften. "We hebben een tekort van een woning. In het plan worden 77 parkeerplaatsen gerealiseerd, een te weinig om aan de parkeernorm van 1,5 per huishouden te vol doen. Maar er is genoeg ruimte in de woonstraten om auto's te parkeren." Volgens de gemeente Venray voldoet het bouwplan aan alle eisen. Maar daar zijn de omwonenden het niet mee eens. Zij wezen de juristen van de com missie bezwaarschriften er onder meer op dat er afwijkend van het oorspronkelijke plan wordt gebouwd. Op een bouwtekening van 2004 stond een gebouw met vier bouwlagen getekend, terwijl in het huidige plan vijf bouwla gen zijn opgenomen. "Er is met kopiëren een fout gemaakt. Er zat een verkeerde bladzijde in het dossier", bekende de woordvoer ster van de gemeente Venray. Een 'uitermate slordige fout', aldus de juristen, die zich ook afvroegen of de half ingegraven parkeerga rage van het complex ook niet als bouwplaag gezien moet worden. Als dat zo is, dan krijgt het gebouw zes lagen, terwijl er maar vijf zijn toegestaan. Ook stelden zij kriti sche vragen over het feit dat er geen ontwerpbesluit is genomen en dat er nu - in plaats van een kleiner zorgcomplex - een groter gebouw met koop- en huurwonin gen voor de vrije sector in dit deel van Brabander, maar wel twintig meter van de oorspronkelijke plek, worden gebouwd. De com missieleden gaven aan genoeg huiswerk te hebben om over na te denken. Binnenkort zullen zij hun advies over het besluit aan het col lege van B en W geven. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) 'Stop met bouw starterswoningen' Veldkruis vernieuwd PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3