De Toverbal werkt aan onderwijs van de toekomst Brand Los: knaller voor jeugd! Kies Techniek op zaterdag 14 maart KASSAKORTING op alle dames- en herenschoenen Informatiedag voor senioren Vier generaties in Venray Hi Expositie John Slot EEN NIEUW KUNSTGEBIT KOST U BIJ ONS ECHT NIETS itfoNDZORG Gunhoek ook voor üw tuin VENRAY 0478-514468 PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 9 Informatieavond op woensdag 21 januari Onze samenleving verandert in hoog tempo en we krijgen steeds meer inzicht in hoe kin deren leren. Dat heeft conse quenties. Ook voor de rol van basisscholen. De traditionele werkwijze moet worden los gelaten. Er komen nieuwe vor men van leerarrangementen, die recht moeten doen aan de leervraag en leerbehoeften van kinderen. De leervraag van het kind wordt richtingge vend voor de vorming van het onderwijs. Het kind wordt zo mede-eigenaar van zijn eigen ontwikkeling. Stichting Primair Onderwijs Venray (SPOVenray) is volop bezig met de ontwikkeling van deze nieuwe vormen van basisonder wijs. In het project De Droom van Venray gaat SPOVenray het onder wijs van de toekomst vormgeven. Daarbinnen gaat basisschool de Toverbal in samenwerking met sbo Focus met nieuwe, ambitieuze vormen van onderwijsleerarrange- menten aan de slag. Ouders van de Toverbal en andere geïnteres seerden worden woensdagavond 21 januari vanaf 20.00 uur op de Toverbal bijgepraat over de ont wikkelingen en veranderingen. SPOVenray is bezig om een dui delijke omslag te maken in haar onderwijs, waardoor dit nog beter past bij het kind van nu en de toe komst. Fundamenteel kenmerk van dat onderwijs is dat het kind eigenaar is van zijn eigen ontwik keling. Onderwijs op maat, noemt Yvonne Raaijmakers, voorzitter College van Bestuur van SPOVen ray, het. "We willen het onderwijs zo gaan aanbieden, dat we de talenten en mogelijkheden van alle kinderen optimaal tot ont plooiing laten komen. Dat vraagt om een andere invulling van het onderwijs. We gaan werken met leerarrangementen, waarin kin deren ook hun eigen leervragen (leren) stellen. Een school kan met dat nieuwe onderwijs meer voor ouders en hun kinderen gaan betekenen dan nu het geval is." De nieuwe werkwijze vraagt veel van de leerkrachten, de school én ouders, erkent Monique Heesbeen, directeur van de Tover bal. "Het is een andere, ambitieuze manier van basisonderwijs en de wijze waarop een kind gaat leren. Meer dan ooit zullen ouders en school daarin samen optrekken. We zullen samen in kaart brengen wat de leervraag, leerbehoeften en talenten van het kind zijn. Op basis daarvan wordt een leerar rangement samengesteld. Ook gaan we andere, ondersteunende partners bij dat traject betrekken. Samenwerken met andere profes sionals is een belangrijk onderdeel in dit proces. Dat moet resulteren in maximale opbrengsten: niet alleen voor de basisvakken taal, lezen en rekenen, maar bijvoor beeld ook op het brede gebied van de wereldoriëntatie." SPOVenray heeft samen met de Toverbal en Focus een unieke pilot uitgezet. Yvonne Raaijma- kers: "Bij de Toverbal en Focus gaan we het onderwijs van de toekomst vormgeven. Een vorm waarin alle kinderen passend onderwijs krijgen. Het beleid van de overheid is daar heel sterk op gericht: dat beleid heet ook pas send onderwijs. Dat betekent dat er expertise en aanbod komt voor alle kinderen: van zwakkere kin deren tot en met hoogbegaafde kinderen. Ook op andere scholen van SPOVenray zijn eerste onder wijskundige stappen gezet om te komen tot onderwijsleerarran- gementen. SPOVenray stimuleert hierbij dat scholen veel van elkaar leren en uitwisselen. Door voor vernieuwende vormen van basis onderwijs te kiezen, kan elk kind zich beter ontwikkelen, en komt het beter aan zijn trekken. Het biedt ook de leerkrachten grote uitdagingen. Zij kunnen zich nog meer ontwikkelen als professio nal. Dat komt de kwaliteit van het onderwijs alleen maar ten goede." De ouders van basisschool de Toverbal worden woensdagavond 21 januari vanaf 20.00 uur bijge praat over de ontwikkelingen en veranderingen. Ook andere geïn teresseerden en ouders van toe komstige leerlingen zijn welkom om de infoavond bij te wonen. Op de agenda staan deze onderwij s- kundige ontwikkelingen en ook de voortgang van De Droom van Venray, die naar verwachting in 2011 de deuren van het nieuwe schoolgebouw zal openen. De Droom van Venray is een uniek onderwijsconcept, waarin teams van basisonderwijs en speciaal (basis)onderwijs, peuterspeel zalen en kinderopvang nauw samenwerken in één gebouw. Die samenhang maakt het mogelijk ouders en kinderen naast passend onderwijs ook sluitende dagarran gementen te bieden. Voor de ouders van sbo Focus volgt binnenkort een ouderavond. Aanmelden voor de infoavond is mogelijk door een e-mail te sturen naar: basisschool@de-toverbal.nl Feestavond voor jongeren door jongeren in 't Podium Jongeren uit Venray en omstre ken hoor je steeds vaker klagen over het uitgaansleven in Ven- ray. Dat vonden ook Koen Mijn- ster(18), Maarten Tummers(17), Danielle Blacquiere(16), Karlijn Stevens(16), Sjoerd van Nies(16) en Manon van Daal(16). Zij zijn samen gaan brainstormen over een feest voor jongeren in Venray. Dat er behoefte aan meer amuse ment voor jongeren is, was ook de uitkomst van een onderzoek van jongerenmagazine 'Epic'. De groep jongeren heeft als gemeenschappelijke deler dat de leden allen van feest en carnaval houden. In het verleden zijn ze ook naar 'Tienermök' geweest. Dat concept beviel hen goed alleen voelen ze zich nu te oud voor Tienermök. Circus Mök vinden ze weer meer voor ouderen. Tijd dus om iets te organiseren voor oude re jongeren. Ze kwamen op het idee van 'Brand Los'. Brand Los is een feest avond die vergeleken kan worden met'Tienermök'en het'Nakse Dak- rame festival'. Feest, muziek, optre dens en feest. Zo zal de bekende buutreedner Jan Strik optreden. 'Ik denk dat we trots mogen zijn op het programma dat we hier bij elkaar hebben gekregen, muziek van Snormaal en Tamara en de 3e helft, dans van de Bruce Dance Factory en humor van Jan Strik. En dat is slechts de helft van al het moois", aldus Koen Mijnster, initi atiefnemer en voorzitter van de club. "Na dit programma hebben we een afterparty, de zogenaamde 'Blus Party'. Mooie woordspeling al zeg ik het zelf", zegt Koen. "Bij de Blus Party komen vier talent volle dj's draaien: Jeroen Boom, Remco Janssen samen met Remco Hellegers en Jop Verberne, Patrick Loenen komt als MC." Het doel van Brand Los is de jongeren in Venray en omstre ken amuseren en jongeren laten zien dat je zeker zelf initiatief kunt nemen en ideeën waar kunt maken. Zo is deze groep jongeren naar de gemeente gestapt in de hoop wensgeld-subsidie te ontvan gen. Dit wensgeld is inmiddels toe gezegd. De artiesten zijn geboekt. Nu is de groep hard bezig om alle randzaken te regelen zodat er een mooi feest neergezet kan worden. Brand Los/Blus Party is op 6 februari 2009 in café 't Podium in Venray en zal om 20:00 uur begin- De initiatiefnemers zijn al in feeststemming. nen en eindigen om 3:00 uur. De toegang is voor jongeren tussen de 15 en 20 jaar. Legitimatie is ver plicht. De kaartjes voor deze avond kosten 5 euro, (inclusief twee con sumpties en een verrassing) en zijn binnenkort verkrijgbaar bij 't Podium en via de site van 't Podi um, www.podiumvenray.nl Daar is ook informatie over de avond zelf te vinden. Ook voor informatie kijk op brandlosvenray. hyves.nl Op zaterdag 14 maart 2009 vindt in Venray weer de mani festatie Kies Techniek plaats. Onder het motto 'Op weg met Techniek' maken ook dit jaar weer veel basisschoolleerlin gen van groep 8, op prakti sche wijze, kennis met tech niek. Vrijwel alle basisscholen in Venray en wijde omgeving zijn inmiddels druk in de weer met de bijbehorende ontwerp wedstrijd. Dit jaar moeten de leerlingen het 'mooiste transportmiddel' ont werpen. In groepjes van drie of vier werken ze onder schooltijd aan het ontwerp van hun trans portmiddel, bepalen ze het materi aalgebruik en zetten het ontwerp vervolgens zélf in elkaar (zonder hulp van handige ouders of leer krachten uiteraard). Per school wordt uiteindelijk één ontwerp ingezonden naar Kies Techniek en tentoongesteld tijdens de traditio nele Kies Techniek Doe-Dagen op 12 en 13 maart. Een vakkundige jury zal uiteindelijk het beste en mooiste ontwerp kiezen. Voor de winnende klas betekent dat een klassikale (en aan techniek gerela teerde) prijs én een prijs voor de makers van het ontwerp. Zaterdag 14 maart vindt dan de daadwerkelijke manifestatie Kies Techniek plaats. Gastbedrijf is dit jaar ND Logistics. Dit bedrijf ver zorgt logistieke activiteiten voor grote namen in de retail en elek- tronicabranche. Op deze zaterdag van de manifestatie presenteren tientallen bedrijven en organisa ties zich, die op de een of andere manier met techniek bezig zijn. De bedrijven komen uit de regio Venray en zijn vaak al jaren pre sent tijdens Kies Techniek. De manifestatie Kies Techniek begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. ND Logistics is gelegen aan de Vennootstraat 2, waar op 12 en 13 maart tevens de Doe-Dagen gehouden worden. LOGISTICS ND Logistics is onderdeel van de Groupe Norbert Dentres- sangle, de leider in Europa wat betreft business-to-business trans port en één van Europa's leiders in logistiek. Sinds 1997 heeft de logistieke tak, onder de naam ND Logistics, zich ontwikkeld tot een uitgebreid netwerk van logistieke operaties met meer dan 70 sites door Europa. Deze sites bevinden zich in Frankrijk, Tsjechië, Honga rije, Italië, Nederland, Roemenië, Zwitserland en Engeland. /{parfe- fc&fetv De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl De afdeling Senioren Sport van Synthese houdt een infor matiedag met workshops op zaterdag 24 januari in het Park hotel in Horst. De bezoekers kunnen tijdens deze bijeen komst actief aan de workshops deelnemen. Op donderdag 22 januari is er voor genodigden een minisymposium op touw gezet, dat wordt ingeleid door hoogleraar Harm Kuipers. De workshops vinden plaats van 11.00 tot 17.00 uur. De bezoe kers kunnen de hele dag door deelnemen aan lessen gymnastiek, nordic walking, dansen, fitness, tai chi en thaiboksen. Daarnaast wordt er ook voorlichting gege ven door welzijns- en gezond heids-instellingen. Ook bedrijven op het gebied van wellness en fitness zijn aanwezig om mensen voor te lichten over apparatuur en hulpmiddelen. Het programma begint om 10.30 uur met de ont vangst en om 11.00 uur starten de workshops gymnastiek, interna tionale dansen, yoga, tai chi, sport en spelcircuit, nordic walking, circuittraining (theorie en prak tijk) en thaiboksen. De workshops duren een half uur en worden herhaald om 11.45 uur, 12.30 uur, 14.15 uur, 15.00 uur, 15.45 uur en 16.30 uur. Tussen de middag, van 12.00 tot 14.00 uur, kan men ook terecht bij wellnesscentre ANCO (fitness)en bij feesterij en danse- rij Froxx (stijldansen). Zowel op donderdag 22 januari als op zater dag 24 januari is er een informa tiemarkt ingericht met deelname van bedrijven en zorginstellingen, zoals de Rabobanken Venray-Horst, Sport3-gemeentes, Mari Wanssum, Proteion Thuiszorg, Zorggroep NL, NISB; 30 minuten Bewegen, Slen der You Fit, Synthese, Maaltijdser vice Synthese, Senioren Sport Synthese en KM Reclame. Op don derdag 22 januari, 's middags om 14.00 uur, houdt Senioren Sport Synthese voor genodigden een minisymposium met als inleider Harm Kuipers. Hij was in de jaren zeventig van de vorige eeuw een schaatser op wereldniveau. Bijzon der was dat hij zijn sport wist te combineren met een universitaire studie Geneeskunde. De Olympi sche Spelen in 1972 liet hij schie ten voor zijn studie, een besluit waar hij nu nog spijt van heeft. Zijn sportieve loopbaan bereikte een hoogtepunt in 1975, toen hij de wereldkampioenschappen schaatsen allround bij de heren op zijn naam wist te brengen. Een jaar eerder, in Inzell, was hij als tweede geëindigd. In 1976, een jaar na het behalen van zijn wereldtitel, rondde hij zijn studie Geneeskunde met succes af. Na zijn afstuderen richtte hij zich op een wetenschappelijke loopbaan. Op dit moment is hij hoogleraar Bewegingswetenschappen aan de Universiteit Maastricht. Ook is hij lid van de medische commis sie van het Internationaal Olym pisch Comité. Harm Kuipers zal in zijn verhaal tijdens het minisym posium aandacht besteden aan het belang van bewegen, prakti sche tips geven en ook aandacht besteden aan het handhaven van gewicht. Na de inleiding van Harm Kuipers start een forumdiscussie. Het forum bestaat onder meer uit vertegenwoordigers van gemeen ten, Seniorenraad Venray, Proteion Thuiszorg, Huis voor de Sport en Synthese. Forumleider is Maurice Ambaum. Om 16.00 uur wordt het minisymposium beëindigd en is er nog tot 16.30 uur gelegen heid om met elkaar van gedachten te wisselen. Het minisymposium is bedoeld voor de gemeentelijke overheden, politiek, besturen van ouderenverenigingen en sportver enigingen en de ouderenadviseurs, lesgevers en contactpersonen van Synthese. Venray De Hoveniers wmnKto Write Now! van start Er kunnen nog tot en met 1 februari teksten ingestuurd worden voor de schrijfwed strijd Write Now!, de belang rijkste schrijfwedstrijd voor jongeren in het Nederlandse taalgebied. Deze wordt voor de tweede maal gehouden in de regio Venlo. Write Now! bestaat uit achttien voorronden in Nederland en Vlaanderen en een finaleweekend in Rotterdam. De teksten worden tijdens de voorronden en de finale beoordeeld door een vakjury. De publieksprijs komt dit jaar tot stand in samenwerking met Dag blad De Pers. De prijsuitreiking van deze voorronde vindt dins dag 14 april plaats in Perron55 in Venlo. De inzending dient geschre ven te zijn in de Nederlandse taal en bedraagt maximaal 2000 woor den. Voor meer informatie over de voorwaarden zie www.writenow. nu. Speld voor Leo Collaris Leo Collaris uit Vierlingsbeek is zondag door locoburgemeester Jos de Graaf onderscheiden met de zogeheten Speld van Verdien sten van de gemeente Boxmeer. Leo Collaris is een bourgondiër, afkomstig uit Limburg, die zich goed heeft genesteld in Vierlings beek. Hij is een zeer gewaardeer de persoonlijkheid en een ijverige man, die al 39 jaar lid is van Har monie De Herleving en voor deze vereniging tevens het muziekar chief verzorgt. Hij was ook twaalf jaar bestuurslid van de harmonie. Naast zijn inzet voor de harmonie was Collaris ook 25 jaar lang vrij williger bij De Oude Schoenen doos. Hij maakte veel foto's van clubs en ook talloze communi cantjes legde hij op de gevoelige plaat vast. Veel van zijn foto's zijn ook terug te vinden in het archief van De Oude Schoenendoos. Zijn inzet als vrijwilliger gedurende vele jaren voor de verschillende verenigingen en personen waren voor het college van burgemees ter en wethouders aanleiding om de voordracht voor deze gemeen telijke onderscheiding te honore ren. Online afspraak maken voor vaccinatie Vanaf 1 januari is het moge lijk om voor alle spreekuren en alle locaties Roermond, Venlo, Venray en Weert online een afspraak voor reisadvies en vaccinaties bij de GGD Lim burg-Noord te maken. Tot eind 2008 was het online afspraken maken voor reisadvies en vaccinaties bij de GGD Lim burg-Noord alleen mogelijk voor de locaties Venlo en Roermond. Vanwege het grote succes van het online boeken is deze service uit gebreid naar alle spreekuren en locaties (Venlo, Roermond, Venray en Weert). De keuzemogelijkheid voor clienten is hiermee van 3 dagdelen verruimd naar 11 dag delen. Vanwege de grote interesse in de avondspreekuren zijn deze zelfs verdubbeld. Met ingang van 2009 is ook de naam van de GGD verandert: van GGD Noord- en Midden-Limburg naar GGD Lim burg-Noord. Het nieuwe adres van de website is www.ggdlimburg- noord.nl. Via dit adres is het moge lijk online een afspraak te maken. Vier generaties bij de familie Piepers. Op de foto staan over- grootoma Drika van de Mortel, oma Truus Vercoulen-van de Mor tel, mama Henriëtte Piepers-Ver- coulen en dochter Jessie Piepers. John Slot uit Blitterswijck expo seert tot en met maart zijn schil derwerken bij Synthese Venray. De tentoongestelde werken zijn geschilderd met olieverf op doek. Slot geeft de voorkeur aan het schilderen met klassieke olieverf. Volgens hem komen de kleuren dichter bij de natuur. Dit geeft een mooie glans en een natuurlijke diepte op het doek. De werken welke te zien zijn, zijn van realis tisch tot gedeeltelijk abstract. Vaak wordt met licht een geheimzin nigheid gecreëerd waarbij de toe schouwer zich afvraagt waartoe het voor dient. Zowel het tafereel als de kunstenaar zelf geven hier- op geen antwoord. De vroegere werken van Slot zijn heel precies met klein penseel geschilderd, ter wijl de latere werken ruwer van opzet zijn, veelal met palletmes. Door de langere droogtijd kan de verf, welke met palletmes op het doek is aangebracht, na enige uren nog vermengd worden met een andere kleur om zodoende het gewenste effect te verkrijgen. De gehele expositie is op afspraak te bezichtigen. Verder is de expo sitie gedeeltelijk en uitsluitend in de openbare ruimtes toegankelijk. Voor een afspraak kan men con tact opnemen met Synthese via telefoon (0478)517317. en implantaat gedragen protheses Wij nemen Uw eigen risico voor onze rekening Patersstraat 16, 5801 AV Venray www.centrum-mondzorg.nl 20% EXTRA CAIH bezoek onze site: wvvw.gLinhock.ii]

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9