zorg de Keizer Crematorium Venray met uitvaartlounge Bioscoopavond voor dames Opheffingsuitverkoop Kortingent0 PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 7 't Wildveld, streekschool voor praktijkonderwijs, bestaat 25 jaar 't Wildveld, streekschool voor praktijkonderwijs, bestaat 25 jaar. In die peri ode heeft de school een grote ontwikkeling doorgemaakt. Het aantal leerlingen is sterk gegroeid en 't Wildveld is erin geslaagd om ook jongeren met leerachterstand uit de regio Venray meer perspectief op regulier werk en een vervolg opleiding te geven. 't Wildveld verzorgt onderwijs voor kinderen met een leerach- terstand. De school probeert een veilige leer-, werk- en leefomge ving te creëren, waarin leerlingen worden voorbereid op het wer ken binnen een regulier bedrijf of voor een vervolgopleiding. Enkele leerlingen zijn gebaat bij en aan gewezen op de sociale werkvoor ziening. 't Wildveld maakt deel uit van de Stichting Speciaal Onder wijs Noord- en Midden-Limburg. 't Wildveld heeft in zijn 25-jarig bestaan een grote ontwikkeling doorgemaakt. De school ontstaat in 1983 uit een fusie van de toen malige Belletableschool uit Venlo en de Bernadetteschool uit Hel den. In augustus 1983 is de eerste schooldag, in de voormalige Fami- lieschool aan de Rijnbeekstraat in Venlo, met 72 leerlingen en 18 medewerkers. Inmiddels is de school gevestigd aan de van Nij- venheimstraat, waar 40 medewer kers zich iedere dag inzetten om de ruim 220 leerlingen te bege leiden richting arbeidsmarkt en vervolgopleiding. Wat de jonge ren van 't Wildveld bindt, is dat zij kampen met leerachterstanden. Daarom hebben zij zorg en onder wijs op maat nodig. Leerlingen die niet in staat zijn om binnen het vmbo een diploma te halen, gaan naar 't Wildveld, dat hen passend, regulier voortgezet onderwijs aan reikt. DOORLOPENDE LEERLIJN Waar jongeren vroeger vaak uit stroomden naar de sociale werk voorziening, komen tegenwoordig steeds meer leerlingen van 't Wild- veld op de regionale arbeidsmarkt of in een vervolgopleiding terecht. Directeur Jack Smulders: "Tot voor kort doorliep slechts een enkeling met succes de vervolgstudie op mbo-niveau. Dat is nu veranderd. Door de samenwerking met Gilde Opleidingen is een doorlopende leerlijn ontstaan in de opleidin gen horeca, techniek en zorghulp op niveau-1. In juni verleden jaar hebben de eerste dertien leerlin gen hun mbo-studie afgerond. Dat diploma geeft hen een verbreed perspectief. Ze komen nog beter voorbereid op de arbeidsmarkt, hebben meer vaardigheden en kennis. En sommigen zijn op dit moment zelfs met vervolgoplei ding op niveau-2 in het ROC bezig. Dat was een aantal jaren geleden ondenkbaar." Fons Hendrikx en Gianne Smits, allebei oud-leerling van 't Wildveld, zijn voorbeelden dat de doorlopende leerlijn een succes is. Beiden volgden de horecaoplei- ding niveau 1 aan 't Wildveld, om vervolgens door te stromen naar Gilde Opleidingen. "Op 't Wild- veld leerden we de basiskennis, hier het echte vak," geeft Fons aan, die werkt in de keuken. Gianne, die een opleiding tot gastvrouw volgt, zegt goed mee te kunnen op niveau 2. "De praktische vak ken gaan goed. En voor de theorie krijgen we iedere dinsdag bijscho ling, dat is prettig." Ook oudere generaties leerlin gen van 't Wildveld kijken met een goed gevoel terug op hun tijd op de school. Erik Beltman, John van Diepen, Manuel Ratgers en Hai Pleunis zijn vier oud-leerlingen die de start in 1983 meemaakten. "Ook toen kon je via 't Wildveld al stage lopen." Nu werken ze alle vier voor de WAA groep in Venlo. "Dat bevalt prima." Gé Smits is eveneens oud-leer ling van 't Wildveld. Hij werkt al 24 jaar bij Eurosteel en is daarmee de langst werkende werknemer bij dit bedrijf. Na zijn stage begon hij aan de kolomboormachine. In de vele jaren dat Gé bij Eurosteel werkt, heeft hij zich ook het spui ten en lassen eigen gemaakt. "Toen er werd gevraagd of ik wilde leren lassen, heb ik een cursus gevolgd en het lasdiploma niveau 1 behaald." TROTS Jan Cootjans was van 1983 tot 2004 directeur van 't Wildveld. "In die jaren heeft de school een enor me ontwikkeling doorgemaakt. Ik ben er trots op dat 't Wildveld is uitgegroeid tot een school die in een goede, prettige leeromgeving jongens en meisjes met een leer- achterstand nieuw en vaak een beter perspectief biedt." Jack Smulders wil in de toe komst verder leren op 't Wild veld nog meer ontwikkelen. "Ook proberen we toetreding tot de arbeidsmarkt te bevorderen door arbeidstraining, leerwerkplaatsen en in- en externe stages aan te bie den, bij voorkeur met baangaran tie. En uiteraard blijven we antici peren op de steeds veranderende maatschappij." Pieter van Dreumel neemt 23 januari officieel afscheid Als voorzitter van de medi sche staf van VieCuri maakte Pieter van Dreumel (62) begin deze eeuw niet alleen het veel besproken project de Over steek van nabij mee, hij was ook een pleitbezorger van de functieherverdeling van de ziekenhuizen in Venlo en Ven- ray. Toen hij in 2003 voorzitter van de Raad van Bestuur werd, gaf hij in de hoogste versnel ling die herverdeling verder vorm en inhoud. Pieter van Dreumel kijkt nu, aan de voor avond van zijn vertrek - op 23 januari neemt hij officieel afscheid - met een goed gevoel terug op de ombouw van Vie- Curi in Venlo en Venray. "Ik sluit niet uit dat als VieCuri in Venray en Venlo basiszie kenhuizen waren gebleven, ze beide in grote problemen waren gekomen. We hebben de juiste besluiten genomen. Er staat nu een nieuw, ander ziekenhuis in Venray. Daar mogen we trots op zijn." Uw voorganger, Guy Peeters, kwam in 1999 voor het eerst met de plannen naar buiten om de functies van de zieken huizen in Venlo en Venray te herverdelen. U stond toen op het punt om voorzitter van de medische staf te worden. Kon u zich destijds vinden in de plannen om beide ziekenhui zen om te bouwen? Pieter van Dreumel: "Zeker. De medische staf en de medisch spe cialisten hadden grote behoefte aan een functieherverdeling. Het werd immers onmogelijk om zowel in Venlo als in Venray op hoog niveau voorzieningen als een Intensive Care en spoedeisende hulp te behouden. Dat kon een voudigweg niet meer. We zouden onherroepelijk in de problemen komen, ook op financieel gebied. We hadden geen andere keus dan een bepaald zorgaanbod en faci liteiten van Venray te verplaatsen naar Venlo, en vice versa. Om een voorbeeld te noemen. Een vaat- chirurg moet jaarlijks minimaal 50 ingrepen doen. Dat legt de inspectie ons op. Aan dat aantal ingrepen zou een vaatchirurg in Venray nooit komen. We moesten daarom wel functies gaan herver delen. Dat met name in Venray groot verzet kwam tegen onze plannen, begrijp ik goed. Mensen waren bang dat we het Venrayse ziekenhuis zouden 'uitkleden'. De tijd heeft geleerd dat dit niet de bedoeling was. Sterker nog: het ziekenhuis in Venray heeft nu spe cialismen en faciliteiten die Venlo niet meer heeft." Was dat oorspronkelijk de bedoeling: dat Venray specia lismen en infrastructuur zou krijgen die Venlo niet meer heeft? "Om eerlijk te zijn: nee. In onze oorspronkelijke plannen zou de acute zorg naar Venlo gaan en de planbare zorg naar Venray. In de loop van de jaren zijn allerlei spe cialismen en infrastructuur naar Venray verhuisd: oncologie, dag behandeling dermatologie, dialyse, VieCuri Vitaal, mri-scan. Het zie kenhuis in Venray heeft daardoor meer in huis gekregen dat we had den gepland. Binnenkort verhuist ook een deel van de administra tieve zorg naar Venray." De inwoners van Venray maakten zich met name zor gen over het vertrek van de spoedeisende hulp. "Ik denk dat die zorg is afgeno men. Ik hoor de discussie daar over in ieder geval niet meer. Dat heeft ook met de praktijk te maken: kleine eerste hulp wordt tegenwoordig in de huisartsen post gegeven, mensen zijn uitge weken naar andere ziekenhuizen, en in Venlo is de acute zorg van heel hoog niveau. Dat geeft ver trouwen. Voor de inwoners uit de regio Venray is de acute zorg iets minder nabij, maar ze kunnen naar Venlo waar de acute zorg wel van een veel hoger niveau is dan pakweg tien jaar geleden." Heeft VieCuri met de herver deling van functies ook klan ten verloren? "Daar twijfel ik niet aan. Er zullen mensen uit ons verzorgingsgebied zijn die bijvoorbeeld uitwijken naar het Maasziekenhuis in Box meer. Daar is niets mis mee. We moeten in de zorg concurrentie op kwaliteit niet uit de weg gaan. VieCuri doorstaat de kwaliteits test met andere ziekenhuizen uit de regio .Als je kiest voor kwaliteit, kies je voor VieCuri. Dat zeg ik met vertrouwen en trots." Bestaat VieCuri in Venray over tien jaar nog? "Daar ga ik wel vanuit. Er zijn meerdere scenario's bedenkbaar hoe VieCuri Venray zich zal ont wikkelen. Wellicht dat de klini sche functie zal veranderen en de nadruk meer komt te liggen op short-stay." Bent u tevreden hoe VieCuri in Venray zich de voorbije jaren heeft ontwikkeld? "Daar ben ik zelfs uitermate tevre den over. We hebben in Venray veel zaken goed opgepakt. In Venray is als het ware een nieuw ziekenhuis ontstaan. Ik merk aan onze mede werkers ook dat ze graag in Venray werken. In het begin hadden we daar zorgen over. Maar in de prak tijk werken veel van onze mensen graag in Venray. Daar is meer rust, daar is een andere sfeer. Dat heeft er alles mee te maken dat er geen acute zorg wordt geboden in Ven ray. Daardoor is er per saldo meer tijd voor de patiënten. Ik ben ook tevreden dat we het hospice op het terrein van het ziekenhuis in Venray hebben gekregen. En ik ben benieuwd hoe de plannen zich ontwikkelen om in Venray een RCG te bouwen bij het zie kenhuis, met een zorgboulevard daarbij. We zijn nu bezig om een masterplan te ontwikkelen en ik verwacht daar veel van. Eerdere plannen bleken te duur, maar de nieuwe ideeën acht ik zeer kans rijk." U heeft ook een pittige strijd gevoerd met de Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis in Venray. "We hebben zelfs samen voor de rechter gestaan. Toch koester ik plezierige herinneringen aan het Pieter van Dreumel (foto:Hans van der Beele). 'gevecht' met die Stichting. De mensen vochten met open vizier. Dat waardeerde ik. En ik denk dat ook zij nu meer begrip hebben voor de keuzes die we destijds hebben gemaakt. Het was nooit onze bedoeling om het ziekenhuis in Venray uit te kleden. We wilden een nieuw ziekenhuis in Venray ontwikkelen en dat hebben we ook gedaan." Pieter van Dreumel (Nijmegen, 1946) werkte als orthopeed in ziekenhuizen in Rotterdam en Sliedrecht, voordat hij op 1 mei 1993 werd aangesteld als ortho- peed bij VieCuri in Venlo. Op 1 januari 2000 werd hij voor zitter van de medische staf, in 2003 voorzitter van de Raad van Bestuur. Op vrijdag 23 januari neemt hij officieel afscheid. Pie- ter van Dreumel wordt opge volgd door Max Visser (54), die momenteel verbonden is als kin derarts aan Orbis Medisch Cen trum in Sittard waar hij tevens de functie van voorzitter van de medische staf bekleedt. Pieter van Dreumel is fervent liefhebber van paardensport (aangespannen rijden en fokken), voorzitter van de ruiterclub in Grubbenvorst, en aanhanger van de voetbalclubs VVV-Venlo en NEC. Zijn afscheid bij VieCuri betekent geen einde van zijn werkzame leven. Pieter van Dreumel is van plan om als interim actief te blijven, bij voor keur in de zorgsector. De eerste activiteit van het Literair Café Venray-regio in het nieuwe jaar is de prijsuit reiking en boekpresentatie van de zestiende Raadselige Roos op zondag 25 januari om 11.30 uur in partycentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. De prijzen van deze schrijfwed strijd voor Zuid-Nederland worden uitgereikt door een vervanger van Venrays burgemeester J. Waals, die ditmaal verstek moet laten gaan. De BIJ-prijs, de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieks jury van ditmaal tweeëntwintig personen overhandigd door André Leijssen. De winnaars lezen daarna het bekroonde werk voor. Na een kroonjaar met een verzamelbun del van bekroonde inzendingen, was het even afwachten hoe de 'Venrayse Roos' zich houdt in een normaal seizoen. Prima, deze wed strijd voor zuidelijk Nederland blijft fier overeind in het inmid dels sterk gegroeide aantal schrijf wedstrijden. De zestiende levert zelfs een primeurtje op. Voor het eerst overtreft het aantal ingezon den verhalen de gebruikelijke sta pel gedichten. Toch is het pakket van 62 ter beoordeling voorgeleg de verhalen niet de grootste pro- zaoogst in de geschiedenis van de Raadselige Roos. Het is feitelijk het gebruikelijke aantal, zij het ditmaal ietsje meer dan de inzendingen in de categorie poëzie. Opnieuw dus het al jaren vertrouwde aantal van meer dan honderd deelnemers uit vooral Limburg en Brabant. Deze keer stuurden 107 auteurs 122 inzendingen in, bestaande uit 62 verhalen en 60 gedichten. Behalve voor de wedstrijdwinnaars is het Venrayse podium ook voor een jonge dichter, namelijk performer Daan Doesborgh, stadsdichter van Venlo. Ondanks zijn leeftijd heeft hij al in binnen- en buitenland furore gemaakt met podiumper- formances. Daan laat zich graag en veel inspireren door actuele gebeurtenissen. Afgelopen jaar verscheen zijn debuutbundel, die uiteraard met handtekening te koop is. Ook worden de win naars gehuldigd van de Dichtre gelwedstrijd 2008. Deze eveneens zestiende wedstrijd in het poëzie herkennen levert drie winnaars op. Na afloop presenteert par tycentrum de Witte Hoeve een Literair Buffet, waarbij deelnemers gedichten kunnen voordragen. Meer daarover op www.literair- cafe-venray.nl. De bundel Raadseli- ge Roos 16 is bij de prijsuitreiking verkrijgbaar. Daarna is de bundel te koop in de Venrayse boekwin kels en verder door overmaking van 7.75 euro (inclusief porto) op bankrekening 6600 06111 van Literair Café Venray met vermel ding Roos 16 en het adres. Ook verzamelbundel 15 met daarin 44 gedichten en 22 verhalen is te koop. Cursussen MEE Het is goed om met andere mensen, die ook met een beper king moeten leven, te kunnen praten. Men begrijpt elkaar en herkent vaak dezelfde vragen en problemen. Zo kan men het moei lijk vinden om voor zichzelf op te komen of om te gaan met de emoties en/of met anderen. MEE Noord -en Midden-Limburg speelt hierop in met een uitgebreid cur susaanbod. MEE is een onafhan kelijke, landelijke organisatie die informatie, advies en ondersteu ning geeft aan mensen met een beperking zodat zij zo zelfstandig mogelijk kunnen functioneren. Naast het delen van ervaring kan men in een cursus leren omgaan met bepaalde situaties. Zo is de nieuwe cursus Contact gezocht! speciaal voor (jong)volwassenen met een licht verstandelijke beper king om te leren contact te leggen met anderen. Het is vaak moeilijk om de eerste stap te nemen. En als je die hebt genomen, hoe gaat het dan verder? In de cursus staat vrienden maken en vrienden hou den centraal. Na het doorlopen van deze cursus zijn de cursisten beter in staat hun netwerk uit te breiden en te onderhouden. De cursus Contact gezocht! is slechts één voorbeeld. Er zijn verschillen de cursussen, zowel voor mensen met een beperking als voor fami lieleden. Deze staan in de nieuwe cursusgids die op te vragen is bij MEE Noord- en Midden-Limburg via telefoon (077)3961515. Ook op www.mee-nml.nl vindt men het cursusaanbod en kan men zich tevens aanmelden. Ouderenbelangen Veltum Venray De voorgenomen bouw van een nieuw wijkcentrum in Veltum en de bouw van zorgwoningen rond om het huidige winkelcentrum voerde eind 2008 tot het oprich ten van een nieuwe organisatie met de naam Ouderenbelangen Veltum. Daarin beraden een aantal oudere Veltumse wijkbewoners zich op het aanbod van activitei ten, dienstverlening en informa tie voor oudere wijkbewoners en anderen. Een klankbordgroep heeft een voorlopig plan opgezet, met als eerste aanzet een aanbod van buurthulp. De buurthulp kan door onder andere oudere buurt bewoners een snelle helpende hand bieden. Deze dienstverlening is gericht op versterking van de onderlinge band tussen buurtbe woners. Ook al is in de wijk Veltum burenhulp beslist nog aanwezig, er zijn ongetwijfeld ook wijkbe woners die de weg misschien nog niet kennen. Buurthulp, als onderdeel van Ouderenbelangen Veltum wil in samenwerking met de stichting Wonen Venray daarin de helpende hand toesteken. Voor meer informatie en vragen om buurthulp kan men zich in ver binding stellen met Chr. Ter Beek via telefoon (0478)582839 of via e-mail c.ter.beek@kpnplanet.nl. De gemeente Venray heeft de bouwvergunning afgegeven voor bouw van een cremato rium met uitvaartlounge bij begraafplaats Boschhuizen in Venray. Nabestaanden hebben zo meer mogelijkheden om met elkaar na te praten. Met de uitvaartlounge onderstreept DELA zijn visie om nabestaanden te helpen de draad van het leven zo goed mogelijk op te pakken. "In de dagelijkse praktijk merkten wij dat nabe staanden na een uitvaart vaak behoefte hebben om langer met elkaar te praten en herinneringen op te halen", aldus Joris Huizinga, directeur Uitvaartverzorging van DELA. De koffiekamer biedt die gelegenheid meestal niet. De uit- vaartlounge is hiervoor volgens Huizinga de oplossing, omdat deze nieuwe horecafaciliteit per manent open is. Ook bezoekers van de begraafplaats kunnen daar terecht om bij een kopje koffie herinneringen te delen. Door toe genomen ontkerkelijking vinden uitvaartdiensten steeds vaker in het crematorium plaats. Daarom introduceerde DELA warme, kleurrijke crematoria met een hui selijke sfeer. "Afscheid nemen in een mooie ambiance neemt geen verdriet weg; het helpt wél bij het creëren van de eerste mooie herinneringen aan een verdrie tig moment." DELA trok met zijn kleurrijke concept wereldwijd aandacht en verwelkomde in totaal ruim 300 Japanse uitvaart verzorgers. Ook de inrichting van het cre matorium in Venray krijgt dit warme karakter. Een kwalitatief mooie plek waar mensen met intens verdriet zich welkom kun nen voelen en op een goede manier afscheid kunnen nemen. Vanzelfsprekend kunnen nabe staanden de uitvaartdienst geheel naar persoonlijke wens laten uit voeren. DELA verzorgt jaarlijks meer dan 25.000 uitvaarten. In de Venrayse bioscoop wordt op woensdag 21 januari een Ladies Night gehouden. Deze avond, speciaal voor dames, is inmiddels al uitge groeid tot een leuk avondje uit in Venray en omstreken. De film is Last Chance Harvey met Dustin Hoffman en Emma Thompson. Een heerlijk roman tisch drama om bij weg te dromen. De kaarten worden vanaf 19.00 uur verkocht aan de kassa van de bioscoop. De dames worden ver wacht bij Bubbels, het nieuwe en trendy theatercafé beneden de bioscoop. Ze krijgt daar als wel komstdrankje een rosé prosseco uit Italië en tevens worden er enkele kleine hapjes geserveerd. Na de voorstelling is er de moge lijkheid om bij te praten bij Bub bels. Reserveren is gewenst, maar niet verplicht. Meer informatie staat op www.luxorvenray.nl. I showroomkeukens. de COMFORTABEL WONENaanpafc Meer perspectief op regulier werk en vervolgopleiding 'Er staat een nieuw Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars GEZONDE ZAKEN Coaching en counseling 06-11357866 Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Medisch Fitness 0478-851111 Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Podologie 0478-513823 Praktijk voor osteopathie De Keizer en Atlas 0478-631000 631063 Preventiecentrum 06-57559794 Psychiatrie en psychotherapie 06-28311603 Psycholoog 06-11357866 www.zorgdekeizer.nl Keizersveld 9 5803 AM Venray Raadselige Roos blijft in trek Gewijzigde openingstijden: do-vr 10.00 - 17.30 uur za 9.00 - 16.00 uur 70°/ —manners, tegels enj Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 10.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 16.00 uur ziekenhuis in Venray'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7