Veiligheid winkelcentrum Brukske in geding Start digitaal maatschappelijk werk voor jongeren Opvoeden kost tijd, liefde en energie" Merselo positief over nieuwe woonwijk PEEL EN MAAS SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 3 Wijkbewoners willen meer politie, verlichting en cameratoezicht De veiligheid in en rond het winkelcentrum in Bruks ke baart de wijkbewoners de meeste zorgen. Dat bleek maandag tijdens de jaarverga dering van het wijkplatform. De bewoners zijn ook bezorgd over de veiligheid van de win keliers. Met lede ogen zien ze aan dat het winkelcentrum langzaamaan leegloopt. De wijk wil dat de stadswachten terugkeren in het straatbeeld en dat de politie zich vaker, vooral 's avonds, laat zien. Overvallen, brandstichtingen, crossende fietsers en brommers en zwerfafval ontsieren het ver pauperde winkelcentrum. Het masterplan Brukske voorziet een compleet nieuw centrum in de wijk. Door het gesteggel tussen Wonen Venray en de gemeente is dit op de lange baan geschoven. "Er moet meer controle van de politie komen", vindt Lidy Gooren. "Als er brand is geweest dan moet de rotzooi sneller worden opge ruimd." Vooral jongeren maken In de Witte Hoeve in Ven- ray vond zaterdag een bijeen komst plaats met als thema 'Opvoeden anno 2009'. Ver schillende sprekers kwamen tijdens deze bijeenkomst aan het woord en deelden hun visies met het publiek, waar na er ruimte was om hierover met elkaar in debat te gaan en ervaringen te delen. (Door Sanne Claessens) De avond is georganiseerd door Stelcom en Synthese in samen werking met de partners van Ikra, een organisatie die onder- wijsparticipatie en ondersteuning voor allochtone ouders en kin deren stimuleert. Voor alle geïn teresseerden omtrent het thema opvoeden komen verschillende onderwerpen aan bod tijdens de bijeenkomst. Het uitgangspunt is zich schuldig aan beginnende brandjes die steeds frequenter voorkomen. Een wijkbewoonster vindt dat er ook een rol is wegge legd is voor de supermarkten. "Het is toch verdacht als jonge kinde ren alleen voor een pak lucifers naar de winkel gaan. De cassières moeten hier strenger op toezien. Zoals ze dat ook bij alcohol doen." Maandagavond bespraken veer tig wijkbewoners in vier groepjes de toestand in hun wijk. Het inzet ten van cameratoezicht en een betere verlichting zal de veiligheid ten goede komen, denken de wijk bewoners. Het winkelcentrum zou met paaltjes moeten worden afgezet zodat fietsers, brommers en auto's voortaan geweerd wor den. De afvalbakken zijn te klein en daardoor vaak overvol. "Het vuil wordt er naast gedumpt. Er moeten grotere containers komen", aldus Jos Huijs die wil dat er meer informatie komt over wat er met het winkelcentrum gaat gebeuren. "Het schiet niet op met het winkelcentrum", zegt Johan Thomassen. "Er is al zo vaak iets de veranderde leefomgeving van de jeugd en de gevolgen hiervan voor de opvoerder. Vanuit verschil lende visies wordt gekeken naar de opgroeiende jeugd en de pro blemen waar zij tegen aan kunnen lopen. Uiteraard staat de rol van de opvoeder hierbij centraal en wordt er gekeken naar mogelijke oplossingen. Om half acht zit de zaal vol met zowel mannen als vrouwen, opvoeders en andere geïnteres seerden en bijt Twan Jansen, wet houder Welzijn in Venray, het spits af met zijn kijk op opvoeding. Vol gens Jansen is er geen recept voor opvoeden. "Opvoeden kost tijd, liefde en energie. Het is een keus voor je leven want de zorgen, maar ook het plezier, blijf je hou den. Het is belangrijk te beseffen dat je eigen gedrag als voorbeeld beloofd, maar telkens wordt het weer afgeblazen." Het is ook een grote wens van het wijkplatform dat de stads wachten terugkeren. De gemeen te gaat voortaan werken met boa's (buitengewone opsporingsamb tenaren) die ook bekeuringen mogen uitdelen. Wijkagent Marcel Deenen kon niet zeggen wanneer de boa's in Brukske op straat zicht baar zijn. Over het aantal inbraken hebben de inwoners geen klach ten meer. Afgelopen jaar zijn de inbraken fors gedaald in Brukske. Mede door de verstrekking van het dna-select. Terwijl er in Venray juist een stijging te zien was. De illegale stort van huisvuil blijft een grote ergernis. Super markt C1000 heeft een camera bevestigd aan een lantaarnpaal, die gericht is op de afvalcontai ners. Volgens agent Deenen is de camera niet in gebruik en ook illegaal. "Particulieren mogen niet zomaar camera's ophangen in de openbare ruimte ."Bovendien biedt een camera ook niet dé oplossing. Want de overtreders zijn lang niet dient en buitengewoon effectief is. Zowel negatief als positief. Je blijft altijd zelf verantwoordelijk", aldus Twan Jansen. Na de wethouder komt Peter Wevers aan het woord. Als agent is hij werkzaam op de afdeling jeugdzaken van de politie Noord Limburg en komt hij vaak op een 'andere' manier in aanraking met de jeugd. Wevers omschrijft opvoeden als een van de moeilijk ste dingen die bestaan, maar is wel positief. "De jeugd in Venray doet het goed. Er is een klein percen tage, ongeveer één procent, dat inderdaad sfeerbepalend is en dus ook een sticker plakt op de rest van de jeugd. Dat is jammer. Maar als we met zijn allen samen werken. kunnen we het kwajon gensgedrag wel binnen de perken houden." Mohamed Ajouaou, hoofd isla mitische verzorging bij justitie, heeft proberen te achterhalen wat de problemen zijn bij de jeugd tot 18 jaar en waar de oplossingen zouden kunnen liggen. Puntsge wijs brengt hij zijn bevindingen aan het bod. "Het kan liggen aan een tekort aan aandacht, onvol doende overdracht van normen en waarden of (te) veel invloed van buitenaf op de kinderen. Kin deren 'moeten' zoveel tegenwoor dig, maar weten ze eigenlijk wel waarom?" Volgens Ajouaou is er ook sprake van te weinig struc tuur. "Nederland is een land van extreme structuren, toch komt dat vaak niet terug in de opvoeding. Er is weinig communicatie tus sen ouders en de jeugd, en veel ouders hebben hierdoor niet altijd voldoende inzicht in de levens wijze van kinderen. Als ouder zij nde is het belangrijk te bepalen altijd zichtbaar te herkennen. Het is ook moeilijk om alle zeventig nationaliteiten in de wijk te berei ken. De school en de moskee zou den bij de aanpak van zwerfvuil betrokken kunnen worden. Een wijkbewoonster vroeg of het grof vuil gratis aan huis kan worden opgehaald. "Veel mensen hebben geen eigen vervoer om naar het milieustation te gaan." Ambtenaar Mieke Lammers meld de dat een keer per maand - wel iswaar tegen betaling - er een ophaalroute is. "Maar dit kan echt niet gratis", aldus Lammers. Over de aanpak van het groen zijn de meningen verdeeld. Som migen vinden het groenonder houd verbeterd, anderen vinden het er juist slechter uitzien. De ver wilderde entree van de wijk bij de rotonde op de Zuidsingel, ziet er volgens de bewoners niet netjes uit. Nu er meer struiken gesnoeid zijn, worden de schuttingen en andere erfafscheidingen van de huizen beter zichtbaar. "Dat is vaak geen fraai aangezicht", meent Lidy Gooren. wat je doel is. Wat wil je dat er van jouw kind terechtkomt en welke strategie ga je daarvoor gebrui ken?", aldus Mohamed Ajouaou. De vragen lijken de aanwezigen in de zaal direct bezig te houden. De mooie en grappige voorbeel den die genoemd worden, roe pen duidelijk herkenning op bij het publiek. Als laatste spreker neemt Hayrettin Unüvar, voorzit ter van de Turkse moskee en lid van de stichting Turkse ouders, het woord. Hij snijdt direct het onderwerp aan waar stichting Ikra zich ook voor inzet. De relatie tussen school en ouders. Volgens hem zijn veel allochtone ouders niet bekend met het Nederland se leersysteem en hij vraagt zich af waarom er niet meer moeite gedaan wordt door ouders. "Het Raayland College organiseert hier voor bijvoorbeeld bijeenkomsten voor allochtone ouders, maar de opkomst is de afgelopen drie jaar enorm schraal geweest. Er kwa men telkens hooguit acht mensen op af, terwijl dit een manier is om te laten zien dat je achter je kind staat. Daarnaast is ook nog eens bekend dat wanneer ouders meer inzet tonen de schoolprestaties van de kinderen beter zullen zijn", besluit Hayrettin Unüvar zijn ver haal. Een van de ouders die het belang van haar eigen inzet beseft, is Ayse Özkul. "Ik heb drie kinde ren op drie verschillende scholen zitten. Het vergt veel tijd om overal betrokken bij te zijn, maar ik doe het wel. Het is moeilijk te zeggen waarom allochtone ouders weinig betrokken zijn bij de schoolacti viteiten van hun kinderen. Mis schien is het gewoon gemakke lijker om het niet te doen. Het is ook moeilijk vaak, maar ik zie het als deel van de opvoeding." Op de rondweg wordt vaak te hard gereden. En in de binnenstra ten houdt lang niet iedereen zich aan de maximumsnelheid van 30 kilometer. Het vaker houden van snelheidscontroles zal zeker nut hebben Als basisschool De Flierefluit helemaal is gesloopt, wil de gemeente er een grasveld aanleg gen. Miep Albers opperde het idee voor een speelweide of dieren- boerderij voor kleine kinderen. "Het hoeft niet groot te zijn. Een geit en een varken zijn al genoeg. Het maakt de wijk wat leefbaar der." In de woonstraten wordt nogal vaak gesleuteld aan auto's. Buurtbewoners ergeren zich eraan, ook omdat het parkeerplekken in beslag neemt. "Er zou ergens een centrale plek moeten zijn waar wijkbewoners hun auto's kunnen repareren", stelde Albers voor. Om overlast van hangjongeren te verminderen, moeten er meer activiteiten in de wijk georgani seerd worden. Er is voor de jeugd te weinig te doen en te beleven, vinden de bewoners. Discussie over het thema 'Opvoeden anno 2009'. Na de pauze is er tijd voor een debat waarin het publiek vragen kan stellen aan de sprekers en met elkaar in discussie kan gaan of ervaringen uit kan delen. Kari- ma Dimouni, Kamelya Ertürk en Samad Houbban, samen verant woordelijk voor project Ikra, zijn in ieder geval tevreden over de avond. "Een mooie opkomst. Niet helemaal verwacht, maar daarom ben ik er juist extra blij mee," aldus Kamelya. Ze hopen een nieuwe brug geslagen te hebben tussen allochtone ouders, de jeugd en de school. Voor meer informatie over pro ject Ikra, kunt u terecht op de website van Synthese, www.syn- these.nl of de website Stelcom, www.stelcom.nl. Bewoners Brukske maken fotoboek Het wijkplatform Brukske heeft een fotocamera aangeschaft die wordt uitgeleend aan de wijkbe woners. "De bedoeling is dat de mensen laten zien wat ze leuk of juist minder leuk vinden in de wijk. We willen graag weten wat de bewoners zoal opvalt", zegt voorzitter Petra van Duijnhoven. Maandag tijdens de jaarvergade ring van het wijkplatform meld den zich al enkele bewoners bij secretaris Wim Beks, om met de camera een paar dagen op pad te gaan. "Het gaat niet alleen om de foto's, maar er hoort ook een ver haaltje bij", vindt Van Duijnhoven. "Daarbij zullen we de mensen ook helpen. We maken er later een boekje van." Op donderdag 15 januari 2009 vindt op het Raayland College in Venray de start plaats van het project klikvoorhulp.nl in Venray. Klikvoorhulp.nl is een website voor alle jongeren die op de mid delbare school in Venray zitten. Klikvoorhulp.nl is een online hulpverleningssite waar jongeren terechtkunnen met al hun vragen of problemen. Om 13.15 uur zal wethouder Twan Janssen in de aula via de mail een hulpvraag stu ren, waarna deze door een mede werkster van Synthese online zal worden beantwoord. Het initiatief voor dit project is genomen door de afdeling maatschappelijk werk van Synthese in samenwerking met de welzijnsorganisaties Alcan- der en Impuls uit Zuid-Limburg. Het maatschappelijk werk van Synthese is al enkele jaren actief op de scholen voor het voortgezet onderwijs in Venray. Klikvoorhulp. nl vormt een aanvulling op deze dienstverlening. Online hulpverle- Het plan van projectont wikkelaar Modulus, om bijna honderd woningen te bouwen in Merselo, kan rekenen op instemming van de dorpsraad. Het Rijswijkse vastgoedbedrijf wil in de driehoek Grootdorp- Kleindorp-De Steeg een nieu we woonwijk realiseren. "Om de school, de verenigin gen en andere organisaties in het dorp in stand te houden, is deze uitbreiding gewenst", zegt dorps raadvoorzitter Theo Zegers. "Want we hebben steeds meer wonin gen nodig om het inwoneraantal op peil te houden. Het betekent op alle fronten een impuls, vooral voor de leefbaarheid. Je hebt toch mensen nodig om activiteiten te organiseren." Zegers is niet bang Vrachtwagens Overloon naar station Vierlingsbeek De vrachtwagens uit Over- loon moeten voorlopig gepar keerd worden bij het trein station aan Soetendaal in Vierlingsbeek. Dat laat het col lege van Boxmeer weten als reactie op vragen van fractie voorzitter Peter Arts van Lijst Overloon. De gemeente is op zoek naar een nieuwe parkeerlocatie voor vrachtwagens langs de A73. Zolang die parkeergelegenheid er nog niet is, zullen de Overloonse vrachtwagenchauffeurs naar Vierlingsbeek moeten uitwijken. Voorheen konden de vrachtau to's worden geparkeerd op indu strieterrein De Oude Molen in Overloon. Het college heeft dit parkeerterrein in oktober 2008 gesloten. Onder meer onder druk van de provincie Brabant vanwege de milieuverordening. Volgens het bestemmingsplan is het parkeren er niet toegestaan. Het gevolg is dat de vrachtwagens sindsdien in de Overloonse wijken wer den geparkeerd. Zoals in de Prit- ter en op het parkeerterrein aan het 14 Oktoberplein in het cen trum. Lijst Overloon vindt dit een ongewenste situatie, ook gezien de verkeersveiligheid. De lokale partij komt met de milieustraat aan de Holthesedijk als mogelijk alternatief op de proppen. Maar het college neemt deze suggestie niet over en wil voortaan alleen nog vrachtwagens toestaan bij het station in Vierlingsbeek. Fou tief geparkeerde vrachtwagens in het centrum en in de wijken van Overloon worden bekeurd. ning is anoniem en gratis. Synthese wil op deze manier vooral jonge ren bereiken, die met problemen of vragen zitten en die gewend zijn aan het gebruik van internet. ChatprogrammaÖs zijn onder de jongeren een populair com municatiemiddel. Daarom bieden de organisaties de jongeren in de maand februari de mogelijkheid om te chatten met een maatschap pelijk werker. Alle mogelijke vra gen of problemen kan de jongere tijdens de chat aan de orde stellen. Een antwoord van de hulpverlener volgt meteen. De chatspreekuren worden via de informatiekaartjes en affiches bekendgemaakt bij de jongeren. Omdat de hulpverle ners niet altijd online kunnen zijn, kunnen de jongeren ook een e- mailbericht sturen via de site van klikvoorhulp.nl. Binnen drie werk dagen zal een antwoord via mail teruggestuurd worden. Tot slot zal op de site een onderdeel te vinden zin met Öveelgestelde vra- dat Merselo in één keer wordt overstelpt met een te groot aan tal woningen. "Het zal over een periode van vier, vijf jaar gaan. De markt bepaalt toch het tempo." De gemeente is minder positief. De uitbreiding valt buiten de twee zoeklocaties voor woningbouw. Bovendien zouden de openheid en het essenlandschap rondom het dorp worden aangetast. Volgens Zegers valt dat reuze mee. "Want vanaf de kerk blijft de openheid richting het Bekerveld. Je behoudt een vrije doorkijk." In het dorps ontwikkelingsplan (dop) worden twee zoeklocaties genoemd. Er zijn hier nog een paar kavels te vergeven. De dorpsraad vindt de beoogde uitbreiding de meest logische. "In de omgeving van de molen houden de bouwmogelijk- Ongeluk met slee Lekker spelen in de sneeuw is zondag voor een gezin in Merselo geëindigd in een drama. Een vader had de slee van zijn 11-jarige zoon, met behulp van touw, achter zijn auto gebonden en was rondjes gaan rijden. Ze deden dit op een onverharde weg tussen akker land. Dit sleeën ging verschillende rondjes goed, maar in een flauwe bocht gleed de slee tegen een boom. De zoon, die op de slee zat, liep hierbij vermoedelijk een her senschudding op. Hij moest naar het ziekenhuis. Eigenaar ontvreemde medailles gezocht Bij een onderzoek naar wonin ginbraken in Venray heeft de poli tie diverse medailles aangetroffen. Het gaat om oude medailles van wandelevenementen in de jaren zestig, zeventig en tachtig in de regio Nijmegen en Venray. De medailles zijn hoogstwaarschijn lijk ontvreemd tijdens een wonin ginbraak. De politie verwacht dat de medailles van aanzienlijke emotionele waarde zijn voor de rechtmatige eigenaar. De eigenaar kan zich melden bij de politie, telefoon: 0900-8844. Workshop Toon Hermans Huis Het Toon Hermans Huis Venlo houdt regelmatig workshops voor mensen met kanker, hun naasten en nabestaanden. Op dinsdag 20 januari wordt er door kunstenaar Niek Hoogland van 9.30 tot 11.30 uur een keramiekworkshop gege ven. Tijdens de workshop kun nen de deelnemers hun eigen keramiekwerkstuk maken. Aan melden kan via telefoonnummer (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. Het Toon Hermans Huis ligt aan de Nieuwstraat in Venlo. genÖ. Dit onderdeel van de web site zal al een aantal antwoorden geven op de vragen van jongeren. Het project klikvoorhulp.nl gaat als pilot van start in Noord-Lim burg. Indien de resultaten positief zijn, zal online hulpverlening in de loop van 2009 een regulier onder deel worden van het maatschap pelijk werk. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer heden nu op. De noordoosthoek is dan de beste vervolgstap in de ontwikkeling van het dorp", vindt Zegers. De nieuwe wijk zal wellicht veel bewoners van bui ten Merselo trekken. Mensen die graag in het buitengebied van een dorp wonen, maar toch dicht bij Venray met al zijn voorzieningen. Zoals de woonwijk De Korenmo len in Leunen, waarvan de meeste bewoners op Venray zijn gericht. Zegers is er niet zo bang voor dat er nieuwe inwoners komen met weinig betrokkenheid met het dorp en het verenigingsleven. "Die kans zit er natuurlijk in. Maar Mer- selo ligt wat verder van Venray af dan Leunen." Nieuwbouwproject Veltum krijgt eigen naam en logo Op dit moment lopen de aan vragen voor de bouwvergunnin gen voor de verschillende appar tementengebouwen in Veltum. Bij een eigentijds nieuwbouwproject hoort een eigen naam en eigen uitstraling. Wonen Venray schreef daarom een tijd geleden een prijs vraag uit onder de wijkbewoners van Veltum om mee te denken over een nieuwe naam voor deze locatie. Uit de vele creatieve inzen dingen van de inwoners van de wijk heeft Wonen Venray er één als meest passende gekozen. De naam en het logo van de nieuw bouw in Veltum worden op don derdag 22 januari om 16.00 uur onthuld op de bouwlocatie aan de Veltumse Kleffen. Samen met een vertegenwoordiger van het Wijkplatform Veltum mag de wijk bewoner de naam wereldkundig maken. Voor deze onthulling heeft iedereen uit Veltum een uitnodi ging ontvangen. Belangstellenden zijn van harte welkom. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede nohting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Themabijeenkomst over de jeugd van tegenwoordig een abonnement waard INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3