Albéniz in Het Theehuis Poppentheater in bibliotheek Sidney Samson in 't Podium Jazz by Kids! W Martin Hutchinson in Cambrinus Blootsvoets door de Amazone PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray Het Ballet van de Staatsopera van Tatarstan brengt Het Zwa nenmeer, Veelvraat van Kasper van Kooten en Remko Vrijdag en Micha Molthoff met Trans formers. Schouwburg Venray heeft de komende week drie voorstellingen op de cultuur kalender staan. Het Ballet van de Staatsopera van Tatarstan brengt op dinsdag 20 januari vanaf 19.00 uur in de schouwburg het ballet Het Zwa- nenmeer. Ruim honderd jaar gele den veroorzaakte dit ontroerende romantische sprookje al een sen satie. En ook nu nog blijkt Het Zwanenmeer het publiek te raken. Zeker als het in zo'n adembene mende uitvoering als door het beroemde Ballet van De Staatsope- ra van Tatarstan wordt gebracht. De sprookjesachtige decors en de oogverblindende kostuums maken deze balletavond tot een hoogtepunt. In de schouwburg van Venray kan men op woensdag 21 januari genieten van de voorstelling Veel vraat van Kasper van Kooten. Van Kooten, ook bekend van de tele visieseries De Co-assistent en All Stars, staat alweer voor de vierde keer op de planken. In Veelvraat vraagt deze creatieve wervelwind zich onder andere af hoe de mens communiceert en of hij dat über haupt nog wel doet. Van Kooten speelt, zingt, vertelt en imiteert er lustig op los. Hij is de veelvraat zelve. De spin in het web waarin alles wat vermakelijk is vers gevan gen wordt. Aanvang 20.00 uur. Remko Vrijdag en Micha Molt hoff komen op donderdag 22 januari naar Schouwburg Venray met de voorstelling Transformers. Vrijdag is een duivelskleinkunste- naar die jarenlang de daken van de grootste theaters in Nederland speelde met de Vliegende Panters. Molthoff is een duivelsalleskunste- naar, muzikant, acteur en violist Een adembenemende uitvoe ring van Het Zwanenmeer door het beroemde Ballet van De Staatsopera van Tatarstan (foto: GNV). bij onder meer Zarate en Orkater. Transformers is de totale theater- blitzkrieg. Een even beangstigen de als verleidelijke mix van caba ret, muziek, typetjes en imitaties, Zweedse stand-up, schaamteloze ontroering, en zeer veel politiek incorrecte krankzinnigheid uit de koker van het meest illustere duo dat dit seizoen op de Nederlandse en internationale podia te zien is. Aanvang 20.00 uur. Homesi$ck The Louisiana Men, dé Nederlandse zydeco-cajun- rhythm 'n' bluesband bij uitstek komt op woensdag 21 januari naar het Cambrinuspodium in Horst om een live-cd op te nemen. Deze band stond al meerdere malen in Cambrinus. Met hun enthousiaste en bevlogen optredens lieten ze niemand in het publiek onbe roerd wat hen een schare trouwe bewonderaars heeft opgeleverd. Dat Cambrinus is gekozen als opnamelocatie voor deze live-cd is voor Hans de Vries, leider van de band, vanzelfsprekend. Vol gens De Vries hoort dit Horster podium thuis in hun Nederlandse Podium Top-3 en is zonder twijfel het leukste concertcafé van Lim burg. The Louisiana Men maken enerverende rootsmuziek uit de swamps van Louisiana en de Mis sissippi Delta. Hun optreden is als een avontuurlijke reis naar New Orleans, met een mix van ver schillende muziekstijlen uit deze smeltkroesstad in het zuiden van Louisiana. Tijdens een concert van Homesick en zijn gevolg passeren opzwepende zydeco, zompige rhythm 'n' blues, soul en gospel de revue. Scherpe driestemmige samenzang en opzwepende per- cussie geven hun muziek extra kleur. Voorman Hans de Vries alias Homesick trad eerder op met stijlgenoten als Dr. John, Willy de Ville en Los Lobos en toert door heel Europa. Percussionist en zan- ger Alex Siegers voegt naast zijn gedreven ritmeaandeel een extra dimensie toe met zijn geweldige soulstem, die doet denken aan James Browm. Bassist Toon Ekkers legt met zijn Texas Telecaster de basis voor deze magische muziek. Dit optreden begint om 20.30 uur en reserveren is aan te bevelen. Meer informatie is aan te vragen via telefoon (077)3983009 of kijk op www.cambrinusconcerten.nl. In het Vierlingsbeekse Koningskerkje begint op 17 januari een expositie met werk van Nic Tummers: tekeningen, schilderijen en pamfletten. Deze bijzondere tentoonstel ling is een keuze uit het werk dat onlangs geexposeerd werd in het Heerlense Stadhuis. Tummers volgt eind jaren veer tig zijn opleiding tot beeldhou wer in Maastricht. Maar hij wordt actief op velerlei terrein. Naast beeldend kunstenaar ontwikkelt hij zich ook tot docent, politicus, architectuurcriticus en publicist. Menigeen maakt kennis met zijn kritische kijk. In 2008 ontvangt hij de erepenning van de gemeente Heerlen, zijn woonplaats. "Tum mers is in zekere zin een autodi dact te noemen. In 1954 ontving hij naar aanleiding van de nomi natie van zijn ontwerp voor een 'Monument for the Unknown Poli tical Prisoner'(uitgeschreven door het ICA te Londen) een beurs om een half jaar in Parijs te studeren. Vanaf die tijd kreeg zijn interesse voor een socalistisch gemeen schapsideaal concretere vormen. In Parijs maakte hij mede onder invloed van Giacometti voor het eerst de stap van een objectge- richte benadering naar het kriti sche besef, dat een plastiek eigen lijk een punt is in een grotere ruimte, waarmee het zich als het ware interactief verhoudt. In deze grootstedelijke context zocht hij op studieuze wijze ruim telijke situaties op." (citaat Adriaan Himmelreich). Oktober 2008 orga niseerde de gemeente Heerlen in het stadhuis een expositie met werk van Tummers. De tentoon stelling in het Koningskerkje is hieruit een keuze en omvat vroeg academiewerk, Parijse tekeningen, portretten en atelierschilderijen, maar ook pamfletten uit de jaren Nic Tummers. zestig en zeventig en enkele recen tere werken. Deze expositie is in het Koningskerkje aan de Spoort- straat 17 in Vierlingsbeek te zien op 17, 18, 24 en 25 januari van 13.00 tot 17.00 uur en na afspraak via telefoon 0478-631401). Yoram Ish Hurwitz speelt op zondag 18 januari vanaf 15.30 uur in Het Theehuis in Venray het meesterwerk Iberia van Albéniz. Daarbij wordt een bij horende film getoond; zo ver smelten twee artistieke genres tot een nieuw kunstwerk. Ruim honderd jaar geleden werkte in Parijs de ernstig zieke Spaanse pianist en componist Isaac Albéniz (1860-1909) koorts achtig aan het mooiste dat hij ooit heeft geschreven: de pianocyclus Iberia. Dit werk, waarin verbluf fende virtuositeit en betoverende lyriek elkaar voortdurend afwis selen, ademt in alles de sfeer van Andalusië en de flamenco. Het vormt een romantische impres sie van het land, waar de com ponist met nostalgie naar terug verlangde, maar dat hem niet de waardering gaf die hij verdiende. Albéniz overleed in 1909, kort na de voltooiing van zijn mees terwerk. Nieuwsgierig geworden door dit gegeven en geïnspireerd door de prachtige muziek reisde concertpianist Yoram Ish Hurwitz naar Spanje en ging hij op zoek naar de inspiratiebronnen en ach tergronden van de cyclus. Cineast Jenneke Boeijink volgde de pianist op zijn tocht en legde deze vast op film. Men ziet Spaanse land schappen en de cultuur, Yoram die over Albéniz in gesprek raakt met professor Jacinto Torres, gewone Spanjaarden op straat ontmoet, flamencoles krijgt. Maar vindt hij ook wat hij zoekt? Tijdens het concert wordt de film vervloch ten met de muziek. Het publiek kijkt mee over de schouder van de pianist en komt zo meer te weten over de werken die hij vertolkt. Yoram Ish Hurwitz toerde vorig jaar samen met acteur Edwin de Vries door Nederland met de the aterproductie De Pianist waarin het relaas verteld wordt van de Poolse pianist Szpilman in WO II in Warschau. Enkele jaren geleden heeft hij veel aandacht getrokken met een integrale uitvoering van de Années de Pèlerinage van Liszt dat ook, zij het gedeeltelijk, in het Theehuis heeft geklonken. Het geheel staat onder regie van Carel Alphenaar die 21 jaar dramaturg en later artistiek leider was van Toneelgroep Centrum. Hij intro duceerde een stoet van Neder landse schrijvers aan het toneel, gaf schrijversworkshops bij The ater Artemis in den Bosch. Verder trad hij op declamator bij grote muziekproducties, onder andere met het KCO, vertaalde toneel stukken van onder meer Harold Pinter, schreef libretti en werkte mee aan geschiedenisprogram ma's op tv voor KRO en AVRO. Tegenwoordig is hij theatermaker van De Balie in Amsterdam. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concertorgani satie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh. renirie.@home.nl of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aan vang van het concert. Voor infor matie over de komende concer ten van deze serie kan men op hetzelfde adres terecht. Het Oda- park ligt aan de Merseloseweg in Venray, schuin tegenover het zie kenhuis Viecuri. Tijdens de Limburgweek van 16 tot en met 25 januari worden verscheidene facetten van het Limburgse culturele erfgoed onder de aandacht gebracht. De Limburgweek wordt gehouden door de geza menlijke Limburgse basis bibliotheken. In bijna elke Limburgse bibliotheek zullen een of meerdere activiteiten plaatsvinden. Bij BiblioNu Venray geeft Gerda Tekstra met haar Poppentheater Piep Muis een voorstelling voor peuters en kleuters. Poppenspel, schminken en een liedje zingen. Het maakt allemaal onderdeel uit van Het Muizenfeest; een voor stelling voor de allerkleinsten. De doelgroep is twee- tot en met vijfjarigen. De voorstelling duurt ongeveer 40 minuten en is te zien op woensdag 21 januari vanaf 14.00 uur. Op donderdag 22 janu ari vanaf 9.30 uur komt schrijfster José Franssen vertellen over haar boek In mijn koffer op Zolder: voorlezen aan ouderen. Verhalen over lentes en liefdes van vroeger, over de eerste auto, een baljurk, het eerste baantje, over huizen en geuren van vroeger, verhalen over zakgeld, zondagmorgens, uit stapjes, over oorlog en bevrijding, verhalen over school, boodschap pen doen, feesten en verdriet, ze staan er allemaal in. Het zijn ver halen die de eigen herinneringen wakker zullen maken. Franssen houdt een inleiding over het ont staan en de achtergrond van haar boek. Ze gaat in op het belang van het vertellen van levensverhalen, op motieven voor het opschrijven van eigen verhalen en op de effec ten van het beschrijven van het eigen leven. Daarna gaat ze samen met enkele van de schrijvers van In mijn koffer op Zolder verhalen voorlezen. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen en het vertellen van eigen verhalen. Deze drie uur durende voordracht is gericht op mensen die houden van levensverhalen en mensen die verhalen willen voorlezen aan ouderen. Aanmelden voor beide activiteiten kan via aanmeldin- gen@biblionu.nl. of bij de biblio theek. Ook in de Vestiging Horst en Grubbenvorst van BiblioNu zijn er activiteiten tijdens de Lim- burgweek. In Horst verzorgt Theo Janssen op woensdag 21 januari vanaf 19.30 uur de revue 100 eeuwen Peelverhalen, een wervelende pot pourri over de landschappen van de Peel en de bewoners. Bij Biblio- Nu Grubbenvorst vindt een lezing plaats op maandag 19 januari vanaf 19.30 uur over de Verborgen schatten uit uw eigen Tuin door Rosi Marks. Meer informatie op staat op www.biblionu.nl. Daar naast presenteren de gezamenlijke bibliotheken van Limburg tijdens de Limburgweek 2009 de familie voorstelling Grootmoeders grote Oren, van de bekende kinderboe kenschrijver Jacques Vriens. Vriens is niet alleen een goede verteller, maar ook een uitstekende toneel speler. Op het toneel brengt hij de sprookjes De twaalf Broers en De Kikkerkoning tot leven, met prachtige belichting, spannende geluidseffecten en speciaal door Ernst Jansz geschreven muziek. De familievoorstelling is geschikt voor kinderen vanaf vijf jaar. De voorstelling duurt een uur en wordt gehouden in het Gasthoes aan de Gasthuisstraat in Horst op maandag 19 januari vanaf 19.00 uur. Ook hiervoor kan men zich aanmelden via aanmel- dingen@biblionu.nl. Café 't Podium in Venray staat op vrijdag 16 januari in het teken van Live On Stage. Live On Stage is het concept waarbij 't Podium grote namen uit de housescene in een klei ne clubsetting neerzet. Vrijdagavond is het de beurt aan Sidney Samson. Samson begon op zijn veertiende met het draaien van R&B en hip-hop om volledig over te stappen naar housemu ziek in 1999. Hij brak door naar het grote publiek toen hij in 2003 de resident DJ werd van de Exxel- lent avonden in de The Matrixx. Samson is inmiddels een van Nederlands meest geboekte dj's en bekend om zijn warme, altijd energieke sets. Naast Samson heeft 't Podium ook het regionale talent Jeroen Boom uit Maashees weten vast te leggen. Boom die onder de naam dj Jay aan de weg timmert, laat flink van zich horen. Met optredens in grote clubs in de en in het radioprogramma van dj Tiesto breekt deze jonge dj door in het housecircuit. De combina tie tussen Samson en dj Jay maakt Live On Stage een podium voor grote namen en jong talent. Dit jonge talent krijgt op vrijdag 23 januari de kans om zich definitief in de kijker te spelen door deel te nemen aan de DJ Battle So you wanna be a dj, tijdens deze avon den gaat 't Podium op zoek naar jong lokaal dj talent, zowel op het gebied van house als de feestscè- ne. DJ's op zoek naar een podium kunnen kijken op www.podium- venray.nl. en zich aanmelden voor So you wanna be a dj. Vanaf 22.00 uur stromen de lekkerste beats door 't Podium. Meer informatie over deze of andere activiteiten is te vinden op www.podiumvenray.nl. Kinderen en jongeren in de leeftijd van acht tot en met zes tien jaar kunnen op zaterdag 17 januari kennismaken met jazz- en geïmproviseerde muziek, dans en beeldende kunst in Kunstencen trum Jerusalem in Venray. Zowel in het ochtend- als middaggedeel te vinden er diverse workshops Jazz plaats. Deze worden gehou- den door Kunstencentrum Jerusa lem samen met Jazz Maastricht, Het Brede Spoor, The Lighthouse of Music, de Pop/Jazzafdeling van muziekschool Kumulus en het Conservatorium van Maastricht. Afsluitend is er een besloten voor stelling in de aula door de deelne mers. Het programma begint om 10.30 uur. De Ierse zanger-gitarist Martin Hutchinson staat op zondag 18 januari op het podium van Cam- brinus in Horst. In het voorpro gramma is er een optreden door de jonge Venrayse singersongwri- ter Etan Huijs. Op zijn derde en voorlaatste cd liet Hutchinson zich zo'n vier jaar geleden nog assisteren door leden van de Ierse folkband Danu en de Nederlandse toetsengoochelaar Roel Span- jers op piano/hammond. Nu hij de vijftig is gepasseerd keert hij terug naar de eenvoud. Zijn vierde en laatste album This time bevat twaalf van zijn meest geliefde songs, waarbij hij zich enkel bege leidt op akoestische gitaar. Tijdens optredens brengt hij met zijn fin- gerpicking en slide-spel op gitaar een programma met meest eigen songs in een bluesy of folky idi oom. In zijn dictie herkent men de tongval van zijn geboortestreek Kildare. Die sfeer heeft hij nu op zijn vierde album vastgelegd. Alleen gitaar en zang, ontdaan van alle toeters en bellen. Op deze manier openbaart deze Ier zonder omwegen de impact van zijn tek sten, de schoonheid van de melo die en de kracht van Hutchinson's gitaarspel. Etan Huijs heeft deze zomer zijn tweede cd uitgebracht, het deels live in Cambrinus opge nomen en volledig akoestische album Telescopes. Huijs wordt begeleidt door Maartje Smedts op piano. De muziek van Huijs is het best te omschrijven als akoes tische (pop)liedjes, met verwijzin gen naar rock, jazz en folk. Zijn inspiratiebronnen zijn Damien Rice, Counting Crows, Sigur Ros en REM. Afgelopen zomer stond hij in het voorprogramma van David Knopfler in de Bosuil in Weert. Dit optreden begint om 16.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Marc van Roosmalen is en van de beroemdste primato- logen ter wereld. Hij woont al twintig jaar in Brazilië, waar hij uitgebreid onderzoek doet in het Amazonegebied. Hij beschreef intussen vijf nieuwe apensoorten. Ook ontdekte hij een veelvoud van andere grote zoogdieren en meerdere tot nu toe onbekende bomen. In 2000 werd hij door 'Time Magazine' uitgeroepen tot een van de 'Heroes for the Planet'. In juni 2007 werd Van Roosma len door de Braziliaanse overheid opgepakt, omdat zijn opvanghuis voor apenweesjes niet geregi streerd zou zijn. De zaak trok wereldwijd veel aandacht. Na twee maanden gevangenschap werd hij voorwaardelijk op vrije voeten gesteld, en werkte hij ver der aan zijn grootse, persoonlijke magnum opus: Blootsvoets door de Amazone. De evolutie op het spoor. In Blootsvoets door de Amazone geeft Van Rosmalen zijn persoon lijke visie op de natuur in het alge meen en op het Amazonegebied in het bijzonder. Het is een uniek boek, geschreven door een gedre ven wetenschapper. Het beschrijft in detail de enorme veldkennis van Van Roosmalen en zijn daarop gebaseerde hypothesen, theorieën en gedachten met betrekking tot evolutie, diergedrag, sociobiologie, de dynamiek van een neotropisch regenwoud, ecologie en natuur bescherming. Blootsvoets door de Amazone biedt een schat aan informatie, die hooguit bekend is bij een handvol inheemsen. Marc van Roosmalen bewijst zich als toegewijd adept van planten, primaten, sjamanen en andere schepsels uit het nog nauwelijks onderzochte, meest complexe ecosysteem op aarde: het grootse regenwoud van Amazonia. Blootsvoets door de Amazone is te koop bij boekhandel Van den Munckhof aan de Hofstraat 6 in Venray. Prijs: 19,95 euro. Zwanenmeer, Veelvraat en Transformers CD-opname Homesick The Louisiana Men Tummers exposeert in Koningskerkje

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23