Pluimveehouder Meerlo mag uitbreiden Venray wint principekwestie Grote grazers Vers bij vers Samenwerking in servicepunt Extra Overleden kind Veilig oversteken Nieuw bestuur waterschap ijt namens H BEZORGEN? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 21 Pluimveehouderij Peelen aan de De Cock van Haeften- straat in Meerlo mag uitbrei den met 6000 kippen tot een totaal van ruim 200.000. Dat heeft de Raad van State woens dag beslist. Omwonenden maakten eerder bij de Raad bezwaar tegen de vergunning die voor de uitbreiding door de gemeente Meerlo-Wanssum werd verleend. Maar volgens de Raad snijden hun argumen ten geen hout. Met de uitbreiding kan ook een nieuwe stal in gebruik worden genomen. Die is nodig vanwege nieuwe normen voor de ruimere huisvesting van kippen. Legbat terijen worden binnenkort ver boden. Maar voor omwonenden is de enorme stal een gruwel. Ze klaagden bij de Raad onder meer over het ontduiken van een uit voerig milieuonderzoek door Pee- len. Met de uitbreiding van 6000 kippen ontloopt Peelen net de plicht om zo'n onderzoek te doen. Ook wezen zij de Raad op de aanwezigheid van een schilders atelier binnen de voor woningen verboden stankzone van de pluim veehouderij. Volgens de gemeente moesten de bezwaren van de omwonenden door de Raad bui ten behandeling worden gelaten, omdat ze een procedurefout had den gemaakt. Maar de Raad is over dat probleem heengestapt. De Raad is het wel met de gemeente eens dat het atelier weliswaar bin nen de stankzone van het bedrijf ligt. Maar omdat hier niet wordt gewoond, hoeft het atelier ook niet beschermd te worden tegen stank, zegt de Raad. Ook het inge diende bezwaar over teveel lawaai van het bedrijf is door de Raad van State afgewezen. De gemeente rekte voor de uitbreiding van de pluimveehouderij de geluidsnor men op. Dat is volgens de Raad van State niet onwettig. De gemeente Venray heeft een geslaagde poging gedaan om pro blemen met zijn regeling voor bijgebouwen bij woningen te voorkomen. De gemeente dreigde daarmee in de knel te komen na een uitspraak van de rechtbank in Roermond. Aanleiding voor dit technische juridische geschil was de al gere aliseerde aanbouw bij een woning aan de Maarheseweg. Daarvoor werd al drie keer een bouwver gunning vernietigd. De gemeente dacht bij de laatste keer dat de kwestie juist goed was geregeld. Maar de rechtbank Roermond gooide weer roet in het eten. De rechtbank gaf zo'n omstreden uit leg van de regels voor bijgebou wen van de gemeente, dat die ten einde raad naar de Raad van State stapte. Die heeft nu geoordeeld dat de rechtbank in Roermond zijn boekje te buiten is gegaan. Volgens de Raad is de bouwver gunning volgens de regels terecht verleend. In de natuurterreinen van Stich ting het Limburgs Landschap zijn ook in de winter nog talrijke die ren actief. Juist het graasgedrag van de dieren in de winter zorgt voor meer variatie in de terreinen. Het meest in het oogspringend zijn de grote grazers; de Galloway- runderen en konikpaarden. Maar ook in de heideterreinen zijn scha pen en geiten nog steeds actief. In principe zijn deze dieren prima aangepast om de winter met veel sneeuw en vorst door te komen. En waar nodig, wordt natuurlijk voor de dieren gezorgd. In een aantal natuurterreinen lopen jaar- rond runderen, paarden, schapen en/of geiten. Deze jaarrond begra- zing zorgt voor extra variatie in de natuurgebieden. In de zomer is er een overvloed aan voedsel, wat door de grazers wordt omgezet in een stevige onderhuidse vetlaag. En die vetlaag komt nu goed van pas, ten eerste omdat het naast de extra dikke wintervacht ook goed isoleert. Daarnaast wordt het vet in deze periode juist gebruikt als brandstof voor het lichaam. In deze periode is het kuddegedrag van de dieren ook goed zichtbaar, de dieren staan dicht bij elkaar om zich aan elkaar te warmen. De diersoorten die voor de jaarrond- begrazing zijn uitgekozen, zijn van nature goed aangepast aan de win terse omstandigheden en vinden zelfs onder de sneeuw nog steeds voldoende voedsel, of ze eten bast en schors van bomen. In natuur gebieden waar de dieren onder de sneeuw eventueel te weinig eten vinden, wordt hooi bijge voerd. Water is geen probleem, de sneeuw voldoet prima in de waterbehoefte. Verder houden de beheerders en boswachters de kuddes extra goed in de gaten en waar nodig worden maatregelen getroffen. Op donderdag 29 januari vindt de Gedichtendag 2009 plaats, hét poëziefeest van Nederland en Vlaanderen. Voor de vierde maal zal in het Land van Cuijk (Boxmeer, Cuijk, Sint Anthonis, Grave, Mill St. Hubert), de drie meest noordelijke gemeenten van Limburg (Bergen, Gen nep en Mook Middelaar) maar ook in de gemeenten Horst aan de Maas, Venray, Malden en Meerlo-Wanssum volop aandacht zijn voor het gedicht. Onder het motto Vers bij vers ontvangt u in deze gemeenten bij vele bakkers, slagers, bloemis ten en groentezaken op deze dag een gedicht als u daar uw inkopen doet. Ruim 250 winkeliers doen mee met deze actie. BiblioPlus en de bibliotheken Horst en Venray (BiblioNu) hebben alle inwoners in het werkgebied uitgenodigd om gedichten in te sturen voor de Gedichtendag 2009-Twaalf gedich ten zijn uitgekozen en worden op briefkaarten gedrukt en verspreid in het Land van Cuijk, de kop van Noord-Limburg en de gemeenten Horst, Venray, Malden en Meerlo- Wanssum. De gedichten en brief kaarten hebben elk een eigen vorm en uitstraling. De versprei ding van de ruim 36.000 kaarten loopt via bibliotheken en de ver schillende verswinkeliers. Op 29 januari dragen verschillende dichters hun eigen gedicht voor. 's Morgens zijn ze aanwezig in het winkelcentrum Malden van onge veer 10.30 tot 12.00 uur. In Vier lingsbeek worden de gedichten tussen 14.00 en 16.00 uur voor gedragen in de Plus supermarkt aan het Vrijthof. Het programma in Malden en Vierlingsbeek wordt opgeluisterd door het trio "Valse hoop"Begeleid door accorde- onmuziek brengen de zangers Nederlandse liederen van in het bijzonder Koos Speenhoff (1869 - 1945), zanger/dichter die een pioniersrol vervulde in de Neder landse kleinkunst. Om 20.00 uur is er in de bibliotheek Grave een bij eenkomst van Pen Stem ter gele genheid van Gedichtendag. Uitge nodigd zijn o.m. het duo Poeziek, een pianist en een zanger uit Het Land van Maas en Waal die poëzie tot leven brengen. Het duo Hans Meek en Leo Driesenaar smeedt, vocaal en instrumentaal, gedich ten aaneen. Het avondprogramma wordt verder ingevuld door dich ters/schrijvers van Pen&Stem en is vrij toegankelijk. BiblioPlus organiseert deze actie in samen werking met Meralit 'woord in beweging', Stichting Pen Stem, De Vrije Dichters Boxmeer, De Pennenstreek, Schrijfkring LCV en BiblioNu. De gedichten zijn tevens te verkrijgen in de bibliotheekves tigingen van BiblioPlus, BiblioNu en de bibliotheek Malden. 29 janu ari wordt een dag waarop u overal in contact komt met een gedicht, waarvan de dichter wellicht uw buurman of buurvrouw is. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Tijdens de nieuwjaarsreceptie van ROC de Leij graaf in Veghel werd Iris Verreijt in het zonnetje gezet. Ze werd genomineerd voor de titel Uitblinker van het Jaar. Deze titel is voor leerlingen die het afgelopen jaar uitsteken boven de andere leerling en op hun oplei ding. De eigenschappen waaraan men moet voldoen voor deze titel zijn: ambitie, talent en passie, ook moet men beschikken over een flinke dosis doorzettingsvermo gen en men moet ondernemend zijn. Verreijt is haar opleiding, zelfstandig medewerker recre atie en fitness instructor, begon nen in september 2005. Eigenlijk kwam ze niet in aanmerking voor de verzwaarde, dubbele niveau 3 opleiding. Dit heeft namelijk niet genoeg aansluiting na de basisop leiding die ze heeft gevolgd op het Raayland College in Venray. Toch mocht ze na een mooi mentorver- slag van Jos Hebben en haar uitste kende eindexamenpunten aan de opleiding beginnen. Verreijt heeft afgelopen jaar haar niveau 3 en fit- nessinstructor afgerond met cijfers gemiddeld rond de 7,5. Ze hoopt eind augustus klaar te zijn met haar MTRO niveau 4 opleiding. Haar ondernemingsplan heeft ze inmid dels ingeleverd en ze heeft hem op maandag 12 januari verdedigd in Mill. Daarna vervolgt ze haar stage in het managementteam van Roompotpark Hof van Domburg in Zeeland. Ze wil in september de HBO-opleiding Media en entertain ment gaan studeren. Verreijt kreeg een bronzen beeld. De Taoïstische Tai Chi Vereni ging Nederland in Venray start op de donderdagen 22 en 29 januari met een nieuwe beginnersklasTao- istische Tai Chi, interne kunsten en methoden. De bijeenkomsten zijn in de gymzaal van basisschool Coninxhof aan de Goudsmitstraat in Venray van 14.45 tot 16.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom en vooraf aanmelden is niet nodig. Taoïstische Tai Chi; interne kun sten en methoden kent een hoge mate van strekken en draaien in elke beweging. Met toewijding en regelmaat beoefend heeft deze vorm van bewegen een groot effect op het hele lichaam door het verminderen van spanning, het verbeteren van de circulatie en het vergroten van de kracht en flexibiliteit. Door het herstel len van een goede circulatie en het verminderen van de span ning in de spieren, pezen en ban den, helpt Taoïstische Tai Chi het lichaam optimaal te functione ren, de gezondheid te herstellen en een goede werking van alle systemen, organen en weefsels te behouden. Tegelijkertijd heeft het een weldadig ontspannend effect op de geest. Daarom wordt het wel omschreven als een vorm van 'bewegende meditatie'. Taoïs- tische Tai Chi is bijzonder aan te raden voor senioren en men leert het door het te doen. Dat kan in de beginnersklasjes, waar men in drie tot vier maanden de set van 108 bewegingen leert. Men behoeft geen goede lichamelijke conditie te hebben en mensen van alle leeftijden kunnen het leren. Daarnaast zijn er speci ale klassen met instructeurs die getraind zijn om mensen met spe cifieke gezondheidsproblemen te helpen, de zogenaamde Health Recovery klassen. Ook zijn er klassen voor senioren. In de door gaande klassen oefent men verder, ook in meer basisoefeningen. Dat kan ook op de vele intensives en workshops die door de vereniging worden gehouden. Alle instruc teurs zijn bevoegd en geven op vrijwillige basis les, wat betekent dat cursisten met aandacht en enthousiasme worden begeleid door gemotiveerde instructeurs. De Taoïstische Tai Chi Vereniging Nederland maakt deel uit van een internationale organisatie met locaties in Europa, Noord-Ameri- ka, Latijns-Amerika, Azië en Austra- lië:The International Taoist Tai Chi Society. De Taoïstische monnik Meester Moy Lin-shin heeft in 1970 deze organisatie opgericht om de gezondheidsbevorderende aspecten van Taoïstische Tai Chi™ interne kunsten en methoden beschikbaar te maken voor ieder een. De Taoist Tai Chi Society is een vrijwilligersorganisatie. Voor informatie kan men contact opne men met Henri Timmermans via telefoon (0478)5801049. In ClubZES in de Venlose Steenstraat 6 wordt zaterdag avond 17 januari een grote actie gehouden voor de straat kinderen van Rio de Janeiro. Het wordt één groot feest van 's avonds 22.00 uur tot 's mor gens 4.00 uur met muziek en dans. De bezoekers betalen voor deze keer twee euro entree waarvoor ze een geweldige avond krijgen aangeboden, een goed doel steu nen en ze krijgen ook nog eens een Braziliaans geluksarmbandje. Verder is de opbrengst van de cocktailbar voor de straatkinderen en wordt van elke consumptie tien eurocent aan het straatkinderen- project gegeven.Bovendien kan de bezoeker zelf plaatjes aanvragen waarvoor ze natuurlijk een bedrag betalen. De dj 's zijn Schandpaal Kartel (dj's Allen Grygierczyk en Kevin Boitelle) en Yaiza-di-Jocky die boven hun plaatjes ten gehore brengen. Op de begane grond zal de Magnificent Five (bestaande uit dj Willy Wancker, dj NudyRudy, dj Java, dj Maximus en dj Ghetto) ervoor zorgen dat de voetjes van de vloer gaan. Tijdens deze avond wordt ook de documentaire De Schaduwkant van een Metropool, over het leven van de kinderen op straat, doorlopend vertoond van de Swolgense cineast Marijn Poels. En zullen er op hetzelfde scherm bijzondere portretfoto's getoond worden van straatkinderen uit Rio van de Amsterdamse fotograaf Ton Hendriks. Het idee voor deze avond met een braziliaans teintje, onder het motto 'Maak het laat, help de kids in Rio van de straat', is van de 22-jarige museologie-stu- dente Marjolein Hendrix uit Venlo. Zij bezocht afgelopen zomer met haar ouders en de in Rio de Janei ro woonachtige peettante Teja Muller - Vroom de straatkinderor ganisaties Sao Martinho en AMAR in deze miljoenenstad. Deze orga nisaties worden vanuit Nederland al twintig jaar gesteund door de Stichting Sint Martinus. "Het bezoek heeft mij diep geraakt. Je gelooft niet wat je ziet. Die kin deren die niets hebben liggen verslaafd aan lijm op de straat", vertelt Marjolein Hendrix. "Mijn grootste complimenten voor wat daar word gedaan voor de hulp behoevende kinderen. En alle res pect voor de gedrevenheid van de medewerkers en vrijwilligers van de organisaties die opkomen voor de kinderen die dag en nacht op straat leven". Eenmaal thuis kon zij het bezoek niet loslaten. "Ik wil op de een of andere manier deze kinderen helpen". Samen met haar Venlose vriendinnen Dieuwertje Jacobs, Evelien Dittrich en Lottie Backes vatten ze toen het plan op om in ClubZES een muziekavond te organiseren ten behoeve van de straatkinderen. Ze kregen meteen medewerking van eigenaar Kevin Wijmans van ClubZES en via de Venlose jongerensites Kloeken.nl kwamen direct leuke reacties bin nen. De vier organisatoren heb ben ook een hyves-site gemaakt: www.maakhetlaat.hyves.nl, waar op iedereen kan reageren. Met hun actie steunen de vier vriendinnen samen met de bezoe kers van deze avond in ClubZES een bijzonder project voor de straatkinderorganisatie AMAR: namelijk de aanschaf van een per- sonenbusje. Dit lang gekoesterde busje hopen de straathoekwer kers van AMAR in de zomer van 2009 aan te kunnen schaffen. "De De vier initiatiefnemers vrien dinnen Marjolein Dieu- wertje Jacobs, Evelien Dittrich en Lottie Backes (foto LoekZan- ders/kloeken.nl) straathoekwerkers gaan elke dag op pad op zoek naar straatkinde ren. Ze proberen contacten te leg gen met deze kinderen en probe ren hun te overtuigen dat ze beter naar een opvangcentrum kunnen gaan. Vaak moeten straatkinderen vervoerd worden naar scholen, naar medische posten of naar het werk. Maar de organisatie heeft geen vervoer en dat is vrij lastig in zo'n grote stad. Dat willen wij nu gaan regelen", aldus de vier mei den in koor. De site van de Neder landse steunorganisatie is: www. sintmartinus.newsman.com Mooiland Maasland, Pantein, Dichterbij en Wonen Vierlings beek bundelen vanaf 1 janu ari 2009 hun krachten in ser viceorganisatie 'Extra'. Deze serviceorganisatie biedt haar leden gemaksdiensten aan huis, extra zorg en korting op zorg, cursussen en verzeke ringen. 'Extra' heeft als doel leden te helpen een comforta bel en gezond leven te leiden. De diensten en zorg van ser vicepunt Extra bieden gemak en voordeel. Ideaal voor wie minder mobiel is, weinig tijd heeft of wel wat hulp kan gebruiken. Tuinon derhoud, kapper aan huis, hulp bij de administratie, maaltijdservice. Voor sommigen een extraatje;voor anderen een noodzaak. Iedereen wil het liefst zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen. Dat is niet alleen prettig, het is een noodzaak in de vergrijzende maatschappij. De diensten van 'Extra' onder steunen mensen hierbij. Maar de doelgroep is breed: ook een druk gezin en alleenstaanden kunnen de services goed gebruiken. Iedereen kan profiteren van het lidmaatschap. Huurders van Mooi- land Maasland, Pantein Wonen, Wonen Vierlingsbeek en cliënten van Dichterbij, krijgen het lidmaat schap van Extra in 2009 gratis aan- geboden. Overige huishoudens kunnen voor slechts 19,95 euro per jaar lid worden van 'Pantein Extra". De samenwerking in 'Extra' van de verschillende orga nisaties zorgt voor slagkracht en een goede positie ten opzichte van aanbieders van diensten. Ook kan door de samenwerking de expertise op het gebied van wonen, welzijn en zorg worden gedeeld. Alles in het voordeel van de leden. 'Extra' selecteert betrouwbare leveranciers die wer ken tegen voordelige tarieven. In de toekomst wordt het service pakket uitgebreid met interessan te aanbiedingen voor jong en oud. De serviceorganisatie 'Extra' komt voort uit de ledenorganisatie Zorgactief van Thuiszorg Pantein. Vanaf nu zijn de services beschik baar als Mooiland Extra, Pantein Extra, Dichterbij Extra en Wonen Vierlingsbeek Extra. Om gebruik te maken van een dienst is één telefoontje genoeg; een medewer ker van Extra geeft u informatie en regelt de dienstverlening. Het telefoonnummer van Pantein Extra is 0900-8803, keuze 5. Leden van Mooiland Extra, Dich terbij Extra en Wonen Vierlings beek Extra worden persoonlijk geïnformeerd over de serviceor ganisatie. De vereniging Ouders van een overleden Kind is een zelfhulpor ganisatie en biedt een vorm van lotgenotenhulp. De contactperso nen van de vereniging zijn allen lotgenoten die zelf hun verlies, verdriet en isolement hebben doorworsteld en nu in staat zijn om hulp aan anderen te verlenen. Zij doen dit door te luisteren en door te laten zien dat emoties van pijn, verdriet, machteloosheid en boosheid normaal zijn. Voor alle ouders die met de vereniging ken nis willen maken is er op zondag 25 januari een regionale contact middag in het Sophianumcollege aan de Nijswiller aan de Hofstraat in Wittem. Tijdens deze middag kan men deelnemen aan een tweetal workshops. Verder is er gelegenheid tot het deelnemen aan een gespreksgroep, informele contacten en er is een boekenta fel. Alle ouders die te maken kre gen met verlies van een kind zijn welkom, ook wanneer zij geen lid zijn van de vereniging. Ook grootouders, broers en zussen zijn welkom. Voor broers en zus sen vanaf zes jaar is er een apart programma. De zaal is open vanaf 13.00 uur. De start is om 13.30 uur en de middag wordt om 16.30 uur afgesloten. Voor informatie kan men zich in verbinding stel len met Truus Pijnenborg van tele foon (049)3529363. In het gemeentehuis van Venray werd donderdagavond door poli tieagent Pieter Borghs de eerste instructieavond verkeersregelaars 2009 gehouden. Hij gaf in twee sessies de jaarlijkse instructie aan een groot aantal verkeersregelaars die tijdens evenementen actief zijn. Er volgen binnenkort nog vier van deze avonden. Fietsvierdaagse Venray maakt al jaren gebruik van regelaars die zorg dragen voor de veilig heid van de deelnemers. "In het verleden werd er gewerkt met rode vlaggen, die deden denken aan heel lang geleden, toen er nog stoomtreinen reden", laat bestuurslid Anne Beuving weten. "Deze opmerking werd me des tijds niet in dank afgenomen, maar met het verstrekken van de nieu- we uitrusting is de strijdbijl begra ven. Ondanks het feit dat het door de plaatselijke overheid nog niet verplicht werd gesteld, zijn we in 2004 officieel gaan werken met door Karel Schepers van de poli tie Horst opgeleide verkeersrege laars, die meteen werden gesto ken in gehuurde, voorgeschreven oranje hesjes." Vanaf 2006 werd in de evenementenvergunning van de gemeente Venray opgenomen dat de organisatie van de fietsvier daagse moest zorgen voor opge leide vrijwilligers. Fietsvierdaagse Venray beschikt momenteel over een dertigtal gemotiveerde ver keersregelaars, maar kan nog wel wat nieuwe gebruiken. Mensen die het team willen komen ver sterken, kunnen contact opne men met Anne Beuving, telefoon 582836. Het algemeen bestuur van Waterschap Peel en Maasval lei heeft tijdens een openbare vergadering vijf leden voor het dagelijks bestuur gekozen. Het nieuwe dagelijks bestuur is breed samengesteld. De vijf leden verte genwoordigen de belangen van de burgers, natuur, land- en tuinbouw en bedrijven in Noord- en Midden Limburg. Na de waterschapsver kiezingen in november vorig jaar, zijn de vijfentwintig leden van het nieuwe algemeen bestuur om tafel gegaan om een team van vijf leden voor het dagelijks bestuur samen te stellen. De lijstencombinatie Waterbelang had de meeste zetels (elf) in de verkiezingen, gevolgd door de lijst Water Natuurlijk (drie zetels). Beide partijen mogen nu plaats nemen in het dagelijks bestuur; Waterbelang met twee bestuurders, Albert Kersten en Rein Dupont, en Water Natuurlijk met een bestuurder, Sjraar Roelofs. Daarnaast neemt ook Jan Clas sens plaats namens de geborgde categorie 'ongebouwd', voor de belangen van de agrariërs. Namens de geborgde categorie 'bedrijfsge- bouwd', voor de belangen van de bedrijven, is gekozen voor Pieter Theelen. Henk van Alderwegen, al in 2005 door de Kroon benoemd, is voorzitter van het nieuwe dage lijks bestuur en Wim Evers is secre taris. Alle partijen steunen deze coalitie. Het algemeen bestuur heeft bepaald dat de gemiddelde tijdbesteding van de vijf leden van het dagelijks bestuur 40 procent wordt. Het coalitieprogramma en de portefeuilleverdeling zijn nog niet bekend. Ook is er een besluit genomen over de leden van het algemeen bestuur voor het Water- schapsbedrijf Limburg. Dit is het gemeenschappelijke bedrijf van de beide Limburgse waterschappen, Waterschap Peel en Maasvallei en Waterschap Roer en Overmaas, die de waterzuivering en belasting heffing verzorgt. Namens Water schap Peel en Maasvallei nemen hierin de heren Kersten, Theelen, De Lange, Clumpkens, Stelder en mevrouw Janssen-Camp plaats. Wereldwinkel In Wereldwinkel Venray zijn nu veel artikelen met grote korting te koop. Dit om ruimte te maken voor het voorjaarsassortiment. Men krijgt wel 50 procent korting op diverse kunstnijverheidsartike- len zoals beelden, vazen en scha len en kalenders. Kerstgroepen worden verkocht met 20 procent korting. De producenten in onder meer Kenia, Mexico, India en Thailand verwerken natuurlijke materialen op een ambachtelijke manier. Door te leveren via erken de importeurs aan Wereldwinkels ontvangen zij een rechtvaardige prijs. De hele maand januari in de aanbieding; zowel de snelfil- terkoffie als de koffiepads in de vernieuwde verpakking. Wereld winkel Venray is te vinden aan de Henseniusstraat. Zie ook www. wereldwinkels.nl/wwvenray. Verspreidingsburo Iris Verreijt uitblinker van het jaar Taoïstische tai chi start Actie voor straatkinderen Rio

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21