Koester uw Monument Peeldancers op dreef s l HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderddertigste jaargang - week 3 - donderdag 15 januari 2009 Gerrit Hendrix wint het Nederlands hokkampioenschap meerdaagse vluchten Gerrit Hendrix uit Yssel steyn heeft het Nederlands hokkampioenschap meer daagse vluchten gewonnen. Ook is zijn duif Anny's Boy uitgeroepen tot beste duif van Nederland. De zestigjarige Gerrit Hendrix zit al zijn hele leven tussen de duiven en won diverse prijzen. Nu heeft hij eindelijk zijn eerste landstitel te pakken. Als klein jongetje groeide Ger rit Hendrix op tussen de duiven. Zijn vader was liefhebber en deze passie heeft junior van hem over genomen. Hij heeft in zijn duiven hok in Ysselsteyn liefst 150 dui ven. Samen met zijn vrouw Anny traint en verzorgt hij de duiven. Het Nederlands kampioenschap is een wedstrijd over vijf vluchten van ongeveer duizend kilometer. "Bij iedere vlucht heb ik tussen de 8 en 24 duiven ingezet. De dui ven worden in verenigingslokalen opgehaald en per district gaat er een vrachtwagen naar Zuid Europa. De vrachtwagen stopt onderweg af en toe, zodat de dui- ven eten en drinken krijgen. De duiven worden vervolgens onge veer 1000 kilometer van de hok ken losgelaten. De exacte locatie is iedere keer anders, maar ligt in het algemeen tussen Bordeaux en Barcelona. Deze locatie is al lang van tevoren bekend. De duiven vliegen op vrijdag tussen 10 en 13 uur uit. Dit is een happening, want er worden steeds minimaal 10.000 duiven tegelijkertijd losge laten. Ze vliegen dan de hele dag en 's nachts zoeken ze een plekje om te rusten. Op zaterdag komen de duiven aan en met een chip wordt gemeten hoe lang de dui ven onderweg zijn geweest. Per duif krijg je punten per afstand en je moet van tevoren zeggen welke duiven uit jouw hok het snelst zullen vliegen. Dit zijn getekende duiven, die extra punten krijgen. Wie na vijf runs de meeste punten heeft, wint het kampioenschap." INSTINCT De duif vliegt met ongeveer zestig kilometer per uur naar huis, weet Hendrix. "In principe zoe ken ze 's nachts een rustplaatsje op, om de volgende dag weer verder te vliegen. Maar sommige duiven vliegen ook (een deel van) de nacht door. Dit is eigenlijk niet de bedoeling, maar het scheelt natuurlijk wel veel tijd. Ik ben zelf nog nooit meegegaan naar de ver trekplaatsen. Sommige andere dui venmelkers hebben dit wel eens gedaan en die vonden het vooral erg ver. De duiven komen in twee dagen allemaal weer thuis en dat zonder gps, routebeschrijving of zelfs maar een kompas. Ze doen het allemaal op instinct en dat vind ik eigenlijk heel knap van die beestjes. Ik krijg dan ook echt een kick als ze na zo'n vlucht thuis weer landen." Of het duivenmelken een sport of hobby is? "Tja, voor de duiven zelf is het natuurlijk een sport. Ze leggen een enorme afstand af in een zo'n kort mogelijke tijd, en dat is een behoorlijke inspan ning. Ik zie mezelf meer als een coach dan als sporter. Kijk, bij een voetbalteam heb je een coach die alles in goede banen leidt en die de spelers traint, maar die zelf niet fysiek actief bezig is. Zo gaat dat bij mij ook. Ik zorg samen met Anny, mijn vrouw, dat de duiven iedere dag trainen, dat de hok ken schoon zijn, dat ze voldoende eten - maar absoluut niet te veel, dan worden de duiven te vet - en dat als ze ziek zijn ze naar de die renarts kunnen. Wij zijn de coach, trainer, verzorger en assistent van de duiven en in die rollen moet je ook veel doen en laten voor de sport. Zo gaan we bijvoorbeeld niet op vakantie, omdat we de duiven altijd moeten verzorgen en dat kost iedere dag best veel tijd. Toen ik nog werkte, was ik al drie uur per dag met mijn beestjes bezig en dat is vorig jaar eigenlijk alleen maar meer geworden." Op dit moment is de concur rentie binnen de duivensport moordend, aldus Hendrix. "Als je één slechte vlucht hebt, doe je eigenlijk al niet meer mee voor het kampioenschap. Er worden per keer meer dan 10.000 dui ven losgelaten, dus het is prach tig als jouw duif dan als één van de eerste binnenkomt. Helaas zie je wel dat het moeilijk is om de jeugd enthousiast te maken voor de duivensport Het kost veel tijd, Samen met zijn vrouw Anny traint en verzorgt Gerrit Hendrix de duiven. ruimte en geld, en er zijn voor de jeugd zoveel andere alternatieven die ze vaak leuker vinden. Je ziet dus een enorme vergrijzing bin nen de sport. In de jaren zeven tig had onze vereniging, PDV Ysselsteyn, nog 45 leden. Inmid dels is dit aantal gedaald naar 18. Het gros hiervan is de vijftig al gepasseerd. Over twintig jaar zal de sport er dan ook heel anders uitzien. Als een jeugdlid interesse heeft voor de duiven, stimuleren de leden van PDV Ysselsteyn dit altijd. We helpen met het bouwen van een hok en geven een paar van onze eigen duiven weg. Ook zijn er plaatsen waar je jouw duif tegen betaling kunt laten verzor gen, zodat je wel aan wedstrijden mee kan doen maar je je niet druk hoeft te maken over de verzorging. Voor de jeugd is dit misschien een oplossing, maar persoonlijk vind ik het helemaal niets. Het is juist de kick om een duif binnen te zien komen, waar je zoveel aan dacht aan hebt besteed." Het was afgelopen zondag een aanstekelijk gekkenhuis in dans centrum Janssen in Venray. Ruim 200 kinderen waren naar het danscentrum gekomen om deel te nemen aan een workshop van de immens populaire groep In het kader van het TROS tv-programma CH!PZ Dance Xper!enZ bezoekt de groep, bestaande uit Cilla, Rach- L, Kevin en Peter, dansscholen in heel Nederland. Samen met de vier zangers oefenden de kinderen in een workshop aan een dansje op de liedjes van CH!PZ. "Het is een leuke manier om de kinderen te stimuleren om te bewegen en dansen", aldus Rach-L. Na de workshop was er nog een mini- concert en een meet en greet met de groepsleden. Alle kinderen stonden in de rij voor een hand tekening of om met hun favoriete CH!PZ op de foto te gaan. In de Rooms katholieke kerk wordt op zaterdag 17 januari de geboorte gevierd van St. Antonius Abt, een van de meest geliefde boerenheiligen. St. Antonius Abt, bekend als Verkes Tunnis,Antonius met het varken, werd vanwege zijn boerenafkomst patroon van de boeren. In het Venrayse zijn meer dere kapellen aan hem gewijd, ook in Blitterswijck bevindt zich een St. Antonius Abt kapel. Op de foto staat de St. Antonius Abt kapel op het snijpunt van de Antonius- straat en de Langstraat in Blitters- wijck. Een bijzondere kapel mede omdat deze kapel en de grond waarop hij staat in bezit is van het reeds lang bestaande plaatselijke St. Antonius Gilde. Dit gilde viert jaarlijks het patroonsfeest op de eerstvolgende dinsdag na 17 janu ari of op 17 januari als die dag op een dinsdag valt. Dit jaar wordt dat feest dus gevierd op dinsdag 20 januari. De dag wordt begon- nen met een heilige mis om 9.00 uur in O.L. Vrouw Geboorte Kerk. Na de mis trekt het gilde in vol ornaat met trommels en vaandels naar de St. Antonius Abt kapel voor een kort gebed. De kapel werd in 1958 door het Gilde gebouwd. In samenwerking met enkele leden van het Gilde verzorgde bouwbe drijf Linskens Blitterswijck, waar van de patroons eveneens lid van het Gilde waren, de bouw. De inze gening vond plaats op 18 januari 1959 door de toenmalige deken van het dekenaat Venray, de H.E. heer A. Loonen. Het onderhoud en de versiering van de kapel worden tegenwoordig verzorgd door het gilde. Naast bovenvermelde tradi tie ter gelegenheid van St. Anto- nius feestdag, fungeert de kapel als rustaltaar in Sacramentsproces sies. Dat gebeurt heden ten dage als volgt; in 2009 en verder twee jaarlijks is de kapel rustaltaar in de lange route van de enige sacra- mentsprocessie, veertien dagen na Pinksteren. De kapel is gebouwd van oude bakstenen, en voor zien van een pannen dak en een opengewerkt ijzeren toegangshek. Voorts met gezwenkte top, en ijzeren kruis, twee getoogde glas raampjes aan weerszijden. Uiter aard is er een St. Antoniusbeeld aanwezig, alsmede een offerblok. Ook kan men kaarsen laten bran den voor een bepaalde intentie. In 1988 werd het door beplanting omgeven gebouwtje door enkele vaklui uit het Gilde gerenoveerd. Voor het jaar 2009 staat een uit gebreide renovatie op stapel. Foto: Frans de Roos. Bronnen: Antonius Gilde Blitterswijck, Stichting Krui sen en Kapellen Meerlo-Wanssum. SVM: secretariaat: Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail ven- raymonumentaal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 3 foto: Frans de Roos Tekst: Frans de Roos JAI JFQ R H A |U C Patersstraat 35 - 5801 AT Venray E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Kerstacties Raayland College succesvol De kerstacties op het Raayland College zijn succesvol verlopen. Schoolbreed werden acties gehou den voor diverse goede doelen. In sector 1 (brugklassen en 2e klassen) werd een sponsorloop gehouden voor de Chitimbaschool in Malawi. Deze loop bracht 4.000 euro op. In sector 2 (vmbo) werd actie gevoerd voor het Kisoboka- project in Oeganda. De afdeling praktijkonderwijs bracht met hun acties meer dan 1.200 euro bij elkaar voor de Cliniclowns. De kerstactie in sector 3 (bovenbouw havo/vwo) stond in het teken van het project Raayland gaat over grenzen Heen, de straatkinderen van O Pequeno Nazareno in Bra zilië. Een tiental leerlingen heeft hier onder leiding van drie bege leiders de afgelopen zomer een maatschappelijke stage gedaan. Door middel van presentaties heb ben ze het project schoolbreed onder de aandacht gebracht. Het resultaat was dat er ruim 4.900 euro opgehaald werd. Dit geld is bedoeld voor de aanschaf van matrassen voor de straatkinderen. Vermeldenswaardig is ook nog de opbrengst van de actie van de basisschool in Oirlo, die op de kerstmarkt ook nog eens ruim 600 euro voor het project in Brazi lië ophaalde. Pianoconcert Loek Kleeven geeft op vrijdag 16 januari een pianoconcert in Lodge Maasduinen van oud-Ven- raynaar Toon Jeuken aan de Schaak 8 in Wellerlooi. Aanvang: 20.00 uur. Entree: vijf euro. Loek Klee- ven beleefde als jongeman achter de piano in de tachtiger jaren in Horst een periode als gekend 'local heroe' en wist met zijn interpretatie van Chopin enkele keren 't Gasthoês destijds de cul turele tempel van Horst, met vijf honderd mensen vol te spelen. In de jaren die volgden zocht Klee- ven de luwte op, soms twijfelend, maar steeds zoeken naar nieuwe inspiraties. Uiteindelijk, jaren na dato, treedt Loek Kleeven weer voor het voetlicht. Weer zijn de publieke reacties op dit aangekon digde optreden uitermate positief. Reserveren via www.lodgemaas- duinen.nl of via het telefoonnum mer 0478-502656. Dansvereniging De Peeldancers uit Ysselteyn heeft voor de der tiende keer een garde- en show- danstoernooi gehouden in de schouwburg van Venray. De dag begon met een optre den door Jump. In de loop van een lange dag lieten de gardegroe- pen, showmodern groepen en de vijf solo's uit Ysselsteyn, hun dan sen zien. Uitslagen van de danse ressen van De Peeldancers: Linsey Xhofleer, solo, derde plaats Silver Stars, garde groep, vierde plaats, Swing, garde groep, vierde plaats, Marleen Alders legde voor eigen publiek beslag op de eerste plaats bij het solodansen Magic, showmodern groep, derde plaats, Kimberley Xhofleer, solo, tweede plaats, Marleen Alders, solo, eerste plaats, Loes Poels, solo, vierde plaats, Ellen Zanders, solo, vijfde plaats, Dancing Stars, garde groep, tweede plaats. Met 102 inschrijvingen en meer dan vijfhonderd deelnemers, zat de schouwburg bomvol met een enthousiast publiek. L EN MAAS Zonder gps van Bordeaux naar Ysselsteyn CH!PZ in Venray AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17