"Informatievoorziening seniorensport moet beter' Ook Wanssum en Well in beeld voor zandverwerking Heemkundeclub ontvangt boeken Blokhut Swolgen Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2009 - Pagina 13 Onderzoek Bram Wagemans in Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum Fontys-student Bram Wage mans (19) heeft de afgelopen maanden onderzoek gedaan naar het sport- en beweeg- gedrag van 55-plussers uit Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Ruim 250 senioren uit deze drie gemeenten vulden de enquête in. De belangrijkste conclu sie: de informatievoorziening over het sportaanbod voor deze doelgroep moet worden verbeterd. Doe je aan sport? Zit je bij een sportvereniging? Wat mis je nog qua sportaanbod in de regio? Waarom sport je? Dit zijn enkele vragen uit de enquête van Bram Wagemans. "Door het stellen van deze vragen willen Sport 3 - dat is het breedtesportproject van de gemeenten Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum - en ik het sport- en beweeggedrag van 55-plussers uit de regio in kaart brengen. In totaal heb ik vijf honderd senioren gevraagd om de enquête in te vullen. Ik heb hen willekeurig uitgekozen. Het enige waar ik op heb gelet, is dat er evenveel vrouwen als mannen zijn benaderd en dat het aantal enquê tes per gemeente in verhouding staat met het aantal inwoners in die gemeente. De meeste enquê tes zijn daarom naar Horst aan de Maas gestuurd. Veel senioren vinden het fijn dat er nu eens aan dacht aan ze wordt besteed, dus het aantal ingevulde enquêtes was groot. Liefst de helft is ingevuld. Ik ben hier erg blij mee en wil dan ook iedereen bedanken die heeft meegeholpen aan het onderzoek. Onder de teruggestuurde enquê tes zijn vier sportwaardebonnen verloot. Wethouder Selen van Sevenum heeft deze waardebon nen uitgedeeld aan de winnaars: HCH (Horst), de heer Bos (Blit- terswijck), de heer van Cauwen- berghe (Sevenum) en mevrouw Verhulst (Grubbenvorst)." CONCLUSIES De conclusies van het onder zoek zijn inmiddels bekend. Bram Wagemans: "Het grootste gemis bij deze doelgroep is dat er geen overzicht is van de activiteiten die senioren kunnen doen. Een ander probleem is dat veel 65-plussers moeilijk naar een sportvereniging kunnen, omdat ze geen vervoer hebben. Daarnaast zijn er nog wat kleinere verbeterpunten. Zo misten sommige senioren bijvoor beeld een specifieke sport bij ze in de buurt. Aan de hand van deze gegevens heb ik aanbevelingen gemaakt voor mijn opdrachtgever Sport 3. Ik heb onder meer aanbe volen om een folder of website te ontwikkelen, waarin de activitei ten staan die voor deze doelgroep worden georganiseerd. Ook lijkt het me leuk als er een dag wordt gehouden met verschillende acti viteiten voor senioren. Op deze manier kunnen ze een beetje snuf felen aan de verschillende sporten en daarna lid worden van een ver eniging die bij ze past. Ik hoop en verwacht dat Sport 3 deze aanbe velingen gaat opvolgen. Daarnaast wordt gewerkt aan een gratis OV- kaart voor 65-plussers, zodat deze mensen mobieler worden." Daar naast is de gemeente Horst aan de Maas een onderzoek gestart naar een gratis OV-kaart voor 65-plus- sers, zodat deze mensen mobieler worden. Bram Wagemans heeft dit onderzoek uitgevoerd als stage- Bram Wagemans: "Sommige senioren misten bijvoorbeeld een specifieke sport bij ze in de buurt" opdracht aan de Fontys Economi sche Hogeschool in Tilburg. Hij zit in het derde jaar van de opleiding Sport, Economie en Communica tie. "Op dit moment ben ik nog bezig met het afronden van deze stageopdracht. Aan het eind van de maand komt het totale verslag op www.sport3.nl en daarna kan ik met afstuderen beginnen. Ik heb deze stage als nuttig en leuk ervaren. In het begin wist ik nog niet zo veel van de doelgroep seni oren, maar ik vond het wel heel leuk om hiermee bezig te zijn. Het voordeel van een stage bij een gemeente, of in dit geval bij drie gemeenten, is dat je echt met de breedtesport bezig bent. Ik houd van veel sporten, dus dat vind ik leuk. Zelf voetbal, mountainbike en hardloop ik. Ik had net als veel van mijn klasgenootjes voor een stage bij een voetbalclub kunnen kiezen, maar achteraf ben ik toch wel blij met deze opdracht. Het was leuk en leerzaam." Het St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck houdt op maan dag 19 januari de plaatselijke traditie van koppermaandag. Om 19.00 uur komen de gilde- broeders en -zusters bij elkaar in café de Zwart. Er wordt tijdens deze bijeen komst een video vertoond van het 100-jarig schuttersbondfeest Juli ana, dat op zondag 26 april 2008 werd gehouden bij de Busseschut in Neer. Verder worden er foto's van het afgelopen jaar vertoond op een groot scherm. Ook het archief van 1988 is grotendeels te bezichtigen. Deze avond is ook toegankelijk voor niet-leden, die net als de leden kunnen genieten van het traditionele Duits brood buffet. Op dinsdag 20 januari wordt het feest van de patroonheilige St. Antonius Abt gevierd. Deze dag begint 's morgens om 9.00 uur met een plechtige heilige mis in de parochiekerk van Blit- terswijck. Tijdens deze mis wordt pastoor Hub van Horne, die vanaf 1 juli 2008 pastoor is van de paro chie Blitterswijck, als gildenpries ter geïnstalleerd. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St. Antoniuska- pelletje. Na het gebed en het offe ren wordt de traditionele borrel aangeboden door Wim Janssen bij het kapelletje. Om 10.30 uur wordt aange schoven aan de koffietafel en aan sluitend vindt de jaarvergadering plaats in het parochiehuis. Gilde- koning Harrie Gooren schenkt het gilde een koningsschild met zijn eigen creatie erop en Carla Claes- sens wordt gehuldigd omdat zij de onderlinge schietcompetitie weer op haar naam schreef. Tijdens de jaarvergadering wor den drie jubilarissen gehuldigd. Dat zijn de tamboer Wiel Goo- ren, archivaris Ger van de Water en marketentster Tiny Thiesen. Wiel Gooren is 25 jaar trouw lid van het gilde, 25 jaar tamboer en 25 jaar lid van de tromcommissie. Hij is koning geweest in 1989 en actief in de bouwwereld voor het gilde (renovatie St. Antoniuskapel in 1988 en in 1992, bouw van het oxaal in de parochiekerk). In 1992 moest er in de dik één meter dikke torenmuur een doorsparing gemaakt, een heel zware klus. Wiel was een van de steunpilaren voor de twaalf gildenleden. Buiten het gilde was Wiel zeer actief bij BVV 27. Ger van de Water is ook 25 jaar actief lid. Hij was de eerste hoofdvaandelier van het gilde, eer- Het St. Antonius Abt Gilde Blit terswijck houdt op maandag 19 januari de plaatselijke traditie van koppermaandag. ste vendelier, enkele jaren archiva ris, secretaris van de SAT- Commis sie van het Land van Cuijk, lid van de overheid en twee keer koning (1996 en 2007). Tiny Thiesen is ook al 25 jaar lid, de eerste jaren als tamboer en momenteel als marketentster. En in 2000 vormde Tiny samen met haar partner Cor Janssen het koningspaar. In de middaguren worden twee cafés bezocht: café tante Jet en café de Zwart. Om 19.00 uur voegt de aanhang zich in het gemeen schapshuis bij de feestvierders voor het diner en het avondpro gramma met dans en muziek. De organisatie van deze avond is in handen van de schietcommissie. Verzet in Grubbenvorst tegen grote verwerkingsinstallatie Delfstoffen Combinatie Maasdal (DCM) is op zoek naar een plek voor een centrale ver werkingsinstallatie voor zand en grind. De beoogde locatie is de haven aan het Raaieinde in Grubbenvorst. Dinsdagavond vond in gemeenschapshuis 't Haeren een informatiebijeen komst plaats. Er is in Grub- benvorst nogal wat weerstand tegen de komst van de instal latie op een terrein van ruim 30 hectare. Actiegroep Behoud de Parel, die zich tevens verzet tegen de komst van megastal- len, voert actie in het dorp. De gemeenteraad van Horst aan de Maas neemt op 21 april een besluit. Naast Grubbenvorst zijn ook de haven in Wanssum en de oostelijke Maasoever bij de brug in Well in beeld als mogelijke locatie. De verwerkingsinstallatie gaat de komende jaren al het zand en grind verwerken dat vrijkomt bij de verdieping en verbreding van de Maas in Noord-Limburg. Hieronder valt ook de oude Maas- arm tussen Ooijen en Wanssum, die straks als hoogwatergeul in gebruik wordt genomen. Na de overstromingen in 1993 en 1995 is besloten dat er maatre gelen nodig zijn om de gebieden langs de Maas beter te bescher men tegen hoogwater. Door het aanleggen van kades en door rivierverruimende maatregelen wordt de overstromingskans ver minderd tot éénmaal in de 250 jaar. Om dit te bereiken is in de afgelopen jaren voor Zuid-Limburg het plan Grensmaas opgesteld en voor Noord- en Midden-Limburg en Noordoost-Brabant het project Zandmaas. Een belangrijk onder deel van beide plannen is om de Maas op een aantal plaatsen meer ruimte te geven. De Maas wordt verbreed en verdiept en er wordt nieuwe natuur aangelegd. Het Zandmaasproject, dat voor 2015 wordt afgerond, bestaat uit een groot aantal deelprojecten op verschillende locaties, zoals bij Arcen en Velden, Broekhui- zenvorst, Lottum, Lomm, Grub benvorst en Venlo. De uitvoering van de hoogwatergeul in Lomm is inmiddels gestart. Dit is het eerste concrete project. Voor de aanleg van de hoogwatergeul Well-Ayen loopt momenteel de vergunning verlening. Bij de verruiming van de Maas komen grote hoeveelhe den ruwe grondstoffen vrij. Om dit gemengde materiaal te kunnen gebruiken en vermarkten, moet het eerst verwerkt worden tot bouwgrondstoffen, zoals zand en grind. Dit verwerken vindt plaats in een verwerkingsinstallatie. De ruwe grondstoffen worden per schip vanaf de winlocatie naar de installatie vervoerd. De halffabri- caten (zand en grind) worden na verwerking per schip of vracht wagen afgevoerd naar bouwpro jecten en afnemers in de regio. Terraq Venlo en Teunesen Zand en Grint uit Gennep zijn de ontgron- ders die het werk uitvoeren. Beide bedrijven hebben zich verenigd in het samenwerkingsverband Delfstoffen Combinatie Maasdal (DCM). Deze bedrijven waren de afgelopen decennia vooral actief op de hoger gelegen gronden in Noord- en Midden-Limburg. Zoals het wingebied De Diepeling tus sen Tienray en Castenray. De provincie Limburg wil dat het werk zich nu verplaatst naar de Maas. Door de grondstoffen- winning in het Maasdal kan tevens een bijdrage worden geleverd aan de natuurontwikkeling en rivier verruiming. DCM beschikt nog niet over een verwerkingsinstalla tie. Als tussenoplossing wordt ter plekke een drijvende installatie opgebouwd, zoals nu in Lomm. Daarnaast heeft DCM in Venlo een terrein van circa een hectare in gebruik genomen. Hier kan een klein deel van het vrijkomende materiaal uit Lomm worden bewerkt. De huurovereenkomst met de gemeente Venlo eindigt in 2011. De capaciteit is onvol doende en uitbreiding is in Venlo niet mogelijk. Het terrein wordt aan de oostzijde begrensd door de uiterwaarden van de Maas, aan de noordwestzijde door de gemeen telijke loswal en aan de zuidzijde door naastgelegen bedrijven. De vijf bestaande winlocaties in Bergen, Arcen en Tienray/Casten- ray worden allemaal afgebouwd. De delfstoffenwinning is eindig want de fysieke grenzen zijn bereikt. De afgeschreven en ver ouderde verwerkingsinstallaties worden afgebroken, waarna de gebieden worden ingericht voor natuur of recreatie. De productie van industriezand op deze loca ties bedroeg in totaal zo'n miljoen ton per jaar. Voor de regionale grondstoffenmarkt is het nood zakelijk dat er een vervangende productie- en verwerkingslocatie komt. Anders komen bouw- en infrastructurele projecten, zoals de aanleg van wegen, in de knel. Het was eerst de opzet per project een installatie te bouwen en de veredelde grondstoffen vanaf hier te transporteren naar de afnemers in de regio. Hiervan is afgezien omdat de projecten dichtbij de Maasdorpen liggen. De bewoners vreesden overlast van geluid en stof. De verkeersveilig heid en de leefbaarheid zouden in het geding komen. Daarnaast zijn de lokale wegen niet berekend op de afvoer van grote hoeveelheden zand en grind. Het knelpunt van alle projecten in het Maasdal is de verwerking en de afvoer. Bij de bestaande win- projecten op de hogere gronden speelt dit probleem niet, doordat het plaatsvindt in afgelegen gebie den die ver van de dorpskernen liggen. In overleg met de provincie Limburg hebben Terraq en Teune- sen besloten om te kiezen voor een vaste centrale verwerking. Hier worden alle ruwe grondstof fen van de diverse Zandmaaspro jecten verzameld en verwerkt tot industriezand en grind. Bij de Maasplassen in Midden-Limburg werd overwegend grind gewon nen, terwijl het langs de Zandmaas vooral om zand (80 procent) gaat. Voor de zandbewerking is een verwerkingsinstallatie met opslag terrein nodig. Het vergt een inves tering van 25 miljoen euro. Een drijvende installatie is goedkoper (18 miljoen euro) maar het is veel minder geschikt. Zand, van fijn tot grof, kent een intensievere bewer king dan grind waarbij alleen met zeven kan worden volstaan. Bij de Maasprojecten komt in totaal ruim 18 miljoen kubieke meter grondstof vrij dat naar de verwerkingsinstallatie gaat. De afvoer van deze materia len gebeurt door maximaal 150 vrachtwagens en 17 schepen per dag. De verwerkingsinstallatie moet direct aan de Maas liggen, bij voorkeur nabij de winloca- ties. Er moet ook een goede ver binding met het hoofdwegennet zijn. Overlast voor de dorpen aan de Maas dient zoveel mogelijk te worden beperkt. De locatie moet 30 tot 40 hectare groot zijn, 12 hectare voor de haven, 13 hectare voor de installatie en de opslag van producten, plus ruimte voor een groene buffer voor een goede landschappelijke inpassing. Na een onderzoek bleven drie geschikte locaties over. De uiter waard Grootraay/Raaieinde in Grubbenvorst, de uiterwaard aan de zuidoostzijde van de Koningin- nebrug bij Well en de haven van Wanssum. De voorkeur gaat uit naar de locatie in Grubbenvorst die de meeste voordelen biedt. DCM heeft hier de helft van het beoogde terrein al in eigendom. De gemeenteraad van Horst aan de Maas gaat niet over een nacht ijs. Het houdt op dinsdag 3 maart een opiniërende raadsvergadering waarna het besluit wordt geno men in de vergadering van 21 april. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft de laatste historische boe ken over Meerlo-Wanssum die nog in haar bezit waren, overge dragen aan de heemkundevereni- ging. Volgens de gemeente is de heemkundeclub de aangewezen partij om na het opheffen van Meerlo-Wanssum het cultuur-his torisch erfgoed van de gemeente te beheren. Het gaat onder meer om het dia- lectwoordenboek van de gemeen te Meerlo-Wanssum, het boek Blit- terswijck, Noord-Limburgs dorp met een rijke historie, Van de Wieg tot het graf, Grötmoeders tied, ien word, ien bield en muziek ien de regio, Vorstengraf van Meerlo en Kasteel Geijsteren in de middel eeuwen. Van deze boeken wordt al een exemplaar in het historisch archief van de gemeente Venray bewaard. De blokhut in Swolgen, waar in de jaren 1960-1970 vaak een kamp werd georganiseerd door de leden van Jong Nederland/ Scouting Nederland. Ook heeft het gebouw dienstgedaan als clublokaal van verenigingen uit Swolgen. Foto: archief Heemkundevereni- ging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Koppermaandag in Blitterswijck Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13