Een 'magische' tuin met 150 Mariabeelden r» i m. m Presentatie plan de campagne Bevallen in de rimboe Reindonk Raad bespreekt locatiekeuze sportpark later Jan Mooren Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 25 december 2008 - Pagina 9 In Klein Lourdes Tienray Werkgroep evenementen nieuwe gemeente Vogelmarkt Toepen en barakken In den Engel steunt Kampung Loco Film Wiek Lenssen over kindersterfte in West-Papua in 't Gasthoês in Horst Meerlo-Wanssum Tienray heeft een speciale band met Maria. Tienray wordt ook niet voor niets Klein Lour des genoemd. De tuin van Jan Bolten (63) is hier een bevesti ging van. Hij heeft er liefst 150 Mariabeelden staan. De beeld jes komen uit heel Europa en vormen samen met de tuin en de natuur een prachtig geheel. Tien jaar geleden is, in samen werking met de buren, in de tuin een fantasiemuur ontstaan. Het moest een muur worden met een verhaal. Gemaakt van allerlei oude stenen en gemetseld zonder bestaand verband met allerhande vormen en nisjes erin. Alsof het zo moest zijn, begon de verzameling met een beeldje. Inmiddels staat de hele muur vol en nog steeds nemen vrienden veel Mariabeel den voor Jan Bolten mee. Zijn tuin is een heus kunstwerk geworden. "Ik ben streng katholiek opgevoed, in Belfeld.Tussen Belfeld enTege- len, in buurtschap Geloo, staat een kapelletje dat een paar eeuwen oud is. Ik kan mij nog goed herin neren dat een kindje acute blin dedarmontsteking had en dat wij gedurende negen dagen iedere avond naar Geloo liepen en in het kapelke voor hem hebben gebe den. Ook in de meimaand gingen wij in processie naar het kapelke van Onze Lieve Vrouw voor Hulp in Nood. In mijn jeugd heb ik dus Verloskundige Alda Janssen uit Venlo en interniste Anita Rijneveld uit Amsterdam trok ken, in opdracht van Stich ting Duurzame Samenleving Papoea Barat (SDSP) weken lang door het oerwoud van West-Papoea, Indonesië. Voor de provinciale Limburgse tv- zender L1TV reisde documen taire filmer Wiek Lenssen uit Swolgen met hen mee. Deze extreem moeizame expeditie die het drietal ondernam om de afgelegen Papoea- dorpjes diep in de jungle te bezoeken, samen met een groep Papoea's uit de Kebarvallei, resulteerde in meer dan enkel een gefilmd verslag van een onderzoek naar de exacte hoogte van de kindersterfte in West-Papoea. Een boeiend relaas van bijna een uur voert de kijker adem loos mee naar een totaal andere wereld, een totaal andere manier van leven, een leven in en met de natuur. Een bestaan dat zowel zijn avontuurlijke als ook zijn harde kanten kent. Vooral voor de Papoeavrouwen, voor wie iedere bevalling, iedere geboorte, ieder kind toch elke keer weer balan ceren betekent op het randje van leven en dood. Alda Janssen: "Wereldwijd over lijden er nog steeds veel te veel vrouwen en kinderen onnodig in het kraambed of voor het vijfde levensjaar. De Verenigde Naties hebben voor 2015 Millennium doelen opgesteld om wereldwijd die sterfte terug te dringen tot een percentage van 5 Maar we kre gen signalen dat de kindersterfte op West-Papua schrikbarend veel hoger zou zijn dan Unicef voor dit gebied aangeeft. Stichting SDSP vroeg mij daarom om ter plekke een onderzoek uit te gaan voeren naar de werkelijke sterftecijfers. Confronterend, indrukwekkend, maar ook razend interessant om te zien onder welke omstandighe- al een speciale binding met dit kapelletje en Maria gekregen. Er zijn in de vorige eeuw vijftig repli ca's van het beeldje gemaakt en mijn moeder heeft er een weten te bemachtigen. Toen ze acht jaar geleden is overleden, heb ik dit beeldje geërfd. Onze fantasiemuur was toen net voltooid. Zo is mijn eer ste Mariabeeldje in de muur geko men. Toeval? Dit blijft ook mijn mooiste beeld, maar ik heb het niet zo vaak meer in mijn handen. Het beeldje blijkt een soort van geluk uit te stralen, dus leen ik het vaak uit aan mensen die het moeilijk hebben en een beetje geluk kunnen gebruiken. Op dit moment staat het bijvoorbeeld in een huis dat te koop is, zodat het huis wellicht sneller verkocht zal worden. Ook is het vaak bij zieke mensen. Als ik zelf een moeilijke periode heb, vraag ik het beeld natuurlijk wel terug. Dan heb ik het zelf nodig." BEDEVAART "Na dit eerste beeldje is mijn verzameling flink uitgebreid. De meeste beelden heb ik van vrien den gekregen, maar ik ben ook diverse keren op bedevaart naar Lourdes en Fatima geweest en heb daar ook een beeldje gekocht. Ik ben tot timmerman en metse laar opgeleid en help wel eens vrienden in Polen en Zuid-Frank- den Papoeavrouwen bevallen in de jungle." GEEN SINECURE Nu is het uitvoeren van zo'n onderzoek bepaalt geen sinecure. Een belangrijke oorzaak van de hoge sterftecijfers is namelijk de moeilijke bereikbaarheid van medische zorg, een gevolg van het feit dat de meeste Papua's in het binnenland nog steeds in zeer kleine nederzettingen wonen, die diep in het oerwoud liggen. Het bezoeken van een polikliniek betekent vaak een zware voetreis van vele dagen, zo niet weken door een van de meest woeste en onontgonnen gebieden van de wereld. En dat was voor dit film project eveneens een behoorlijke factor van betekenis. Wiek Lens sen: "Het filmproject kreeg al snel het karakter van een heuse expe- rijk met het (ver)bouwen van hun huis. Ook daar heb ik een aantal mooie beelden aan overge houden. Vroeger ging ik nog wel eens rommel- en vlooienmarkten af, maar dat doe ik nu niet meer. Dat is mij allemaal veel te druk en te commercieel geworden. Op dit moment ben ik eigenlijk niet meer op zoek naar beeldjes. Maar ik vind het wel hartstikke leuk als ze naar mij toe komen via vrienden en kennissen. Dan zijn ze meestal ook heel speciaal. Mijn verzame ling groeit daarom ook niet meer zo hard. Ik denk dat er één of twee beeldjes per jaar bijkomen." VOORBESTEMD "Eigenlijk is het toeval dat mijn vrouw en ik in Tienray, in Klein Lourdes, terecht zijn gekomen. Maar eerlijk gezegd denk ik wel dat het zo heeft moeten zijn. Ik kom uit Belfeld en mijn vrouw uit Swolgen. Wij woonden eerst in Meerlo, maar wij zochten een huis dat wat meer achteraf ligt. Via via kwamen wij in Tienray terecht. Sinds een tijdje ben ik lid van het ouderenkoor van de KBO en met deze groep hebben wij afgelopen voorjaar Marialiederen gezongen bij ons in de tuin. Bij de Maria- muur en midden in de natuur. Pas toor Ruud Verheggen was hierbij aanwezig, een erg leuke ervaring. Op de dag van de uitvoering was het erg slecht weer. De buienra- ditie.Tien Papoea's uit de Kebar vallei waren bereid om met ons mee te gaan en al die tijd mee te trekken door de moeilijk begaan bare jungle. Zonder hen hadden we het dan ook beslist niet gered. Onderweg vormde zich een band met deze jagers en voedselver zamelaars, en ik ben blij dat ook dit aspect uiteindelijk in de film terecht is gekomen." De film en het daarin uitge voerde onderzoek leidt onont koombaar tot de conclusie, dat de kindersterftecijfers die Unicef hanteert voor deze afgelegen uithoek van de aarde (overigens een voormalig stukje Nederland) niet kloppen en drastisch naar boven bijgesteld zouden moeten worden. Vooral als men hierbij de VN-millenniumdoelen voor 2015, om wereldwijd de kindersterfte omlaag te brengen, in ogen- Ja w Bolten: "Vroeger ging ik nog wel eens rommel- en vlooi enmarkten af, maar dat doe ik nu niet meed' dar meldde de hele dag regen. Ik heb een kaarsje laten branden bij mijn beeldje. Om een uur was het droog en om zes uur regende het weer pijpenstelen. Een wonder, misschien. In elk geval was het een schitterende middag.Als men sen mijn tuin, aan de Zwanenweg 8, willen bezoeken of als iemand een Mariabeeldje over heeft, zijn ze van harte welkom. Maar ik ga er geen reclame voor maken. Ik ben geen museum." EEN MET NATUUR "In het begin van mijn verza- melperiode besteedde ik veel aandacht aan het onderhouden van de beelden. Ik hield alles bij en verfde de beelden regelmatig. Inmiddels ben ik veranderd. Ik laat de beelden één worden met de natuur en met de edelstenen en mineralen die mijn vrouw gebruikt voor haar praktijk voor paranormale geneeswijzen. Dit levert een mooi plaatje op. Het geheel is immers mooier dan de som der delen. De tuin geeft ons veel steun.Als ik in de zomer een boek lees of muziek maak in de tuin, voelt het echt magisch aan met al die Mariabeelden en de natuur om mij heen." Links:Antonia Tenau: zes kin deren, van wie er twee zijn over leden. Rechts Martina Ta: vier kinderen, van wie er twee zijn overleden. schouw neemt. De film wordt zaterdag 27 december uitgezonden bij L1TV, om 16. 00 uur en om 21. 00 uur. Er is een speciale voorstelling georganiseerd in CC 't Gasthoês op donderdag 15 januari.Aanvang film en lezing: 20.00 uur. Vooraf reserveren is mogelijk: wieklens- sen@home.nl, tel: 0478-691006. Na de filmvertoning is er gelegen heid om met Wiek Lenssen enAlda Janssen in gesprek te gaan. Meer informatie op de website www. wieklenssenfllm.nl.'Bevallen in de rimboe' is zaterdag 27 december ook op LI TV te zien, om 16:00 en 21:00 uur. Tijdens de nieuwjaarsont moeting op 1 januari in 't Gasthoês in Horst zal de Werk groep 'Evenementen nieuwe gemeente' haar plannen pre senteren. 2009 wordt het jaar van de integratie als het aan de werkgroep ligt en ze heb ben inmiddels vele evenemen ten geïnventariseerd die een bijdrage zullen leveren aan de verbroedering tussen de zestien dorpen van de fusie gemeente Horst aan de Maas. Ook zal tijdens de nieuwjaars ontmoeting het middelpunt van de nieuwe gemeente ont huld worden. Over ruim een jaar is de fusie tussen Horst aan de Maas, Seve- De voorgenomen extra raadsvergadering op 6 janu ari 2009 gaat niet. Deze datum hadden de fractievoorzitters gepland om de locatiekeuze van het nieuwe sportpark Noord te bespreken. Een nieu we datum is nog niet bekend. Naar aanleiding van de verga dering van de gemeenteraad van 15 december besloten de frac tievoorzitters om op 6 januari Tijdens de komende feest dagen zendt Streekomroep Reindonk speciale program ma's uit op radio en televisie. Op kerstavond zal pastoor Bartlomiej Malys van de Pool se gemeenschap in Meterik een kersttoespraak houden op Radio Reindonk. Tussen 19.00 en 20.00 uur wordt er terug gekeken op 2008 en wordt er ingegaan op de Poolse bevol king in de Reindonkregio. Op eerste kerstdag wordt weer de 'Winterse 50' uitgezonden. De Winterse 50 is een initiatief van 150 radiostations in Nederland en Vlaanderen die door luisteraars is samengesteld. Deze zevende editie kent een nieuwe nummer l.Voor het eerst heeft Mariah Carey met All I want for Christ mas is you' de populairste kerst hit te pakken. De volledige lijst wordt uitgezonden tussen 14.00 en 18.00 uur en is terug te vin den op www.reindonk.nl. In het programma 'Onder de kerstboom' zal programmamaker Jan Gijsberts de werkende mensen tijdens deze feestdagen in het licht zetten. Op welke manier vieren zij het kerst feest? 'Onder de kerstboom' wordt uitgezonden op eerste en twee de kerstdag tussen 10.00 en 12.00 uur op Radio Reindonk.TV Reindonk maakt ook een speciale uitzending rondom Kerstmis. Er wordt gekeken hoe kerst wordt gevierd in de Reindonk-regio en er wordt teruggekeken op het afgelopen jaar met diverse (beken de) gasten. Op eerste en tweede num en de dorpen Meerlo, Swol gen en Tienray een feit. Niet alleen op politiek vlak houdt de fusie de gemoederen bezig. Ook de vele verenigingen en organisaties in de betrokken kernen zijn al bezig met de nieuwe gemeente. Op 1 januari 2010 gaat de nieuwe gemeente van start en op initiatief van de stichting Horst Promotie is een werkgroep opgericht die gedurende 2009 evenementen wil coördineren die een bijdrage leveren aan het wij-gevoel in die nieuwe gemeente. Hierbij gaat het om maar liefst zestien kernen en alle kernen zijn vertegenwoordigd in de werkgroep 'Evenementen nieuwe gemeente'. Inmiddels heeft de werkgroep al een groot aantal evenementen 2009 een extra raadsvergadering te plannen om te praten over de keuze van een locatie voor het toekomstige sportpark Noord. Deze extra raadsvergadering gaat om agendatechnische redenen achter niet door. De nieuwe datum wordt begin januari 2009 in ieder geval via de website van de gemeente Meerlo- Wanssum (www.meerlo-wanssum. nl) en in Peel en Maas bekendge maakt: kerstdag zijn de uitzendingen te zien op het kanaal van Kabelkrant Reindonk. Op oudejaarsavond zal Radio Reindonk in het programma 'Reindonk Co' (muzikaal) terug kijken op 2008 en gaan aftellen naar een vernieuwend 2009! Op nieuwjaarsdag tussen 12.00 en 15.00 uur wordt traditiege trouw weer de 'Nieuwjaarsre ceptie' uitgezonden. U kunt als luisteraar uw nieuwjaarswensen overbrengen aan familie, vrienden of bekenden en een verzoekplaat aanvragen. U kunt dit doen door te bellen naar de studio of een e-mail te versturen naar info@ reindonk.nl. Ook bekende Lim burgse artiesten zullen een muzi kale nieuwjaarswens overbrengen via de radio. Kortom: ook tijdens de feestdagen is Streekomroep Reindonk dé stem van de regio! Radio Reindonk: in de ether op FM 107.1 FM 105.6.Via de kabel op FM 87.5 en overal ter wereld via www.reindonk.nl. Vogelvereniging De Gevleugel de Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 28 december 2008 weer haar maandelijkse vogel markt, waar iedereen vogels kan kopen en/of verkopen. Tevens zijn enkele vogelhandelaren op de markt aanwezig. De markt wordt gehouden in sport- en feestzalen- complex 't Brugeind in Meerlo van 9-30 uur tot en met 12.00 uur. Duiven en kwartels worden niet toegelaten. Voor informatie, tele foon: 0478-531221. Woensdag 11 april 1944 is Jan Mooren uit Meerlo 86 geworden. Hij is zo nog vitaal, dat hij nog best geïnventariseerd die een bijdrage kunnen leveren aan de verbroe dering tussen de kernen van de nieuwe gemeente. Voor een deel gaat het hierbij om bestaande evenementen, maar ook is het ini tiatief genomen voor een aantal nieuwe evenementen. Wat de bestaande evenementen betreft zullen de organisatoren in samenwerking met de werkgroep zorgen voor een extra cachet aan hun evenement gericht op de zestien kernen van de nieuwe gemeente. Voor de nieuwe eve nementen heeft de werkgroep betrokkenen benaderd die bereid zijn om het voortouw te nemen in de organisatie van deze nieuwe evenementen. Het St. Antonius-Abt Gilde uit Blitterswijck houdt op zondag 28 december van 11.00 uur tot 24.00 uur de jaarlijkse toepwed- strijden in dorpscafé De Zwart. Er wordt om haan en braadworst getoept. Dit jaar zullen er ook barakwedstrijden zijn van 11.00 uur tot 24.00 uur en hierbij zijn natuurlijk mooie prijzen te ver dienen. Het barakken is een zeer oud spel dat vooral door het gilde gehanteerd werd. In de jaren '50 en '60 werden iedere winter barakwedstrijden georganiseerd door het St. Antonius-Abt Gilde in het toenmalige café 't Veerhuis en café Reijnders in Blitterswijck. De laatste barakwedstrijden dateren uit 1986,1987 en 1988, nu dus 20 jaar geleden. Alle gewonnen prij zen, van zowel het toepen als het barakken, worden bij de winnaars thuisbezorgd. De reglementen zijn aanwezig in café de Zwart. Sinds 2005 steunt eetcafé In den Engel in Venray een goed doel rond de feestdagen. Dit jaar wees een van de gas ten personeel en leiding op het project Kampung Loco, dat is opgericht door Joep en Marijke Falize uit Blitterswijk en vier Indonesische dorpsbe woners uit het dorp Kampung Loco op het eiland Lombok. Door de armoede is het niet vanzelfsprekend dat kinderen naar de basisschool kunnen gaan, laat staan dat ze een verdere oplei ding kunnen volgen. De nadruk van het project ligt op het onder wijs voor de kinderen. Zo kan een kind voor slechts 30 euro een jaar lang naar de basisschool gaan. In overleg met de dorpsbewoners wordt ook op andere gebieden hulp geboden, zoals het aanleggen van veilige drinkwatervoorzienin gen. Door scholing ontwikkelen de kinderen zich verder, waardoor de kans op een menswaardiger bestaan toeneemt. Inmiddels kun nen al meer dan 90 kinderen uit Kampung Loco naar school dank zij sponsors uit Nederland. Het personeel van eetcafé In den Engel zal alle fooien tussen Kerstmis en 2 januari geven aan het project.Tevens gaat van iedere verkochte consumptie 0,20 euro cent naar Kampung Loco. Meer informatie over dit project staat op www.proyekkampungloco. com. een rondje zou kunnen afleggen. Foto uit het archief van Heemkun- devereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9