Herdenking bij monument Science Symposium Piet Lucassen kwartiermaker veiligheidsregio Subsidie voor kogelvangers WZiu 1 i We gaan Venray écht opruimen" Kleur inspiratie Grote Eindejaarsspw kunst binnen bereik PEEL EN MAAS I van kunstenaars en fotografen www.kunstbinnenbereik.nl PEEL EN MAAS In 2002 werd met de oprichting van een monument voor naamlo ze kinderen een lang gekoesterde wens voor veel mensen uit Venray en omgeving vervuld. De monu ment is gerealiseerd voor al die kinderen die in het verleden geen naam kregen omdat ze of dood geboren werden of direct na de geboorte stierven, niet gedoopt en daarom naamloos waren. Om diverse redenen is het vijfjarig bestaan van het monumentje niet onopgemerkt, maar wel zonder bijzondere aandacht vorig jaar voorbijgegaan. Met name Nel Aben, wijlen Jeanne Peeters en wijlen deken Coenen maakten zich destijds hard voor deze zaak. Uiteindelijk werd op 28 decem ber 2002 het monumentje, dat is ontworpen en gerealiseerd door wijlen Piet Hermans, onthuld. Nu, na zes jaar, blijkt hoe groot de behoefte aan dit monumentje is. Direct rechts van de toren van de Grote Kerk in Venray kun je dagelijks mensen treffen die bij het monumentje steun zoeken of hun verdriet verwerken. Het zijn gelukkig niet meer zoals in het verleden 'naamloze' kinderen, maar het verlies doet niet minder pijn. De schalen puilen vaak uit met knuffels en lieve briefjes, die zijn geschreven door vaders, moe ders, broertjes of zusjes, die een boodschap willen sturen naar een van deze kinderen. Op 28 december, de dag van Onnozele Kinderen, wordt er stil gestaan bij dit zesjarig bestaan van het monumentje. Deken Smeets staat aansluitend aan de mis van 9-30 uur, samen met alle mensen die zich betrokken voelen bij de naamloze kinderen, even bij het monumentje stil. In het Raayland College in Ven ray vindt op vrijdag 9 januari het derde Science Symposium plaats, met aansluitend de ondertekening van het Convenant Technasium. Het programma in aula A begint om 12.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Bij het Science Symposium zijn de volgende sprekers te beluiste ren: de heer F. Rommerts: Chemie van de liefde. Studenten Univer siteit Leiden: Lage temperaturen show. C. Nabuurs en M. Receveur (leerlingen VWO 6): Speltheorie en professor V Icke: Natuurwetten in het heelal. Het Raayland College start komend schooljaar met een afdeling Technasium voor Havo, Atheneum en Gymnasium. Het Technasium is een nieuw onder wijsaanbod voor Havo en Vwo, dat gericht is op vernieuwing van het bèta- en techniekonder- wijs. Samen met het Mondialcol- lege in Nijmegen, Den Hulster in Venlo, het Bisschoppelijk College in Weert vormt het Raayland Col lege het netwerk Technasium. In ons netwerk wordt intensief samengewerkt om de doelstellin gen van het Technasium te berei ken. Iedere school heeft een eigen regionaal netwerk van bedrijven en instellingen, die voor opdrach ten kunnen zorgen. Om 15-30 uur wordt, aan het einde van het Sci ence Symposium, het convenant tussen de scholen en de stichting Technasium getekend. Het is de start van de verdere versterking van technisch onderwijs in de regio. Het programma hiervoor ziet er als volgt uit: Leerlingen van Scholengemeenschap Den Hul ster houden een projectpresenta tie.Toespraak door dhr. H. Pijlman, voorzitter stichting Technasium. H. Vrehen, gedeputeerde econo mische zaken Limburg richt het woord tot de aanwezigen. Slot woord door H. van Hoof, voorzit ter College van Bestuur van de stichting Limburgs Voortgezet Onderwijs. Ondertekening van het convenant. Het algemeen bestuur van de veiligheidsregio Limburg-Noord is van plan om per 1 januari 2009 de coördinerend gemeentesecretaris van de veiligheidsregio, Piet Lucas sen (52), aan te stellen als kwar tiermaker ter voorbereiding van de vorming van de organisatie van de veiligheidsregio. Piet Lucassen blijft tegelijkertijd gemeentesecre taris van Venray. Het college van B en W van Venray heeft ermee ingestemd, dat Piet Lucassen twee dagen in de week wordt gede tacheerd bij de veiligheidsregio. Hieronder vallen naast de politie ook de regionale brandweer en de GHOR (geneeskundige hulpverle ning bij ongevallen en rampen). De veiligheidsregio valt onder de aansturing van burgemeester Hubert Bruis van Venlo. Een deel van de werkzaamhe den van Piet Lucassen als gemeen tesecretaris/algemeen directeur van de gemeente Venray zal door anderen worden overgenomen. Lucassen volgde per 1 decem ber 1999 gemeentesecretaris Ad de Bever op die vertrok naar Gouda. De eerste maanden was hij interim en per 1 mei 2000 werd hij door de gemeenteraad als nieuwe secretaris benoemd. Daarvoor was hij hoofd van de afdeling ruimtelijke ontwikkeling en tevens locosecretaris in Venray. De provincie stelt komend jaar 900.000 euro subsidie beschikbaar voor de Lim burgse schutterijen. Het geld is vooral bedoeld voor de aan schaf van kogelvangers en geluidskappen. Schutterijen maken door hun lange historie en tradities een belangrijk deel uit van het Lim burgse culturele erfgoed. In de provincie zijn circa 145 schut terijen, die het Limburgs traditio neel schieten beoefenen. Binnen hun schietinrichtingen mag niet geschoten worden zonder dat de schiethoorn voorzien is van een kogelvanger. Het gebruik van een kogelvanger is niet alleen verplicht gesteld ter voorkoming van loodverontreiniging van de bodem. Ook met het oog op de veiligheid is het beter een kogel vanger te gebruiken, omdat met een kogelvanger de zone waar de afgeschoten kogels terecht kun nen komen, beperkt is tot een gebied onder de schiethoorn. De nieuwe subsidieregeling is een vervolg op de oude subsidie regeling, die in 2004 is ingetrok ken. Schutterijen die nog niet beschikken over een kogelvanger kunnen in aanmerking komen voor een subsidie. Daarnaast is er ook geld beschikbaar voor kogel vangers die tussen 2004 en 2009 zijn aangeschaft. voorraad auto's NU: Mega scherp geprijsd Ruim 200 Occasions! K2|gluylJLH NU: Meer dan 60 "ink afgeprijsd! Vlieuwe Golf V AutoArena 'Zingen rond de kerststal' in de Grote Kerk van Venray was zondag een groot succes. Enkele koren verleenden hun medewerking aan de mis, die in het teken stond van het naderende kerstfeest. Er werd op verschillende plekken in de kerk gezongen: vooraan op de trap pen bij het altaar, in de zijbeuken bij de stal en boven op het oksaal. Ars Musica en koor Het Zonnelied presenteerden zich met een tradi tioneel repertoire en kamerkoor Contrast bracht liederen van Loh- mann en een bewerking van di rigent Ad Voesten van 'Maria die zoude naar Bethlehem gaan' ten gehore. Koor Harmony onder leiding van John Wauben zong 'Jingle Bell Rock', 'OnlyTime' en 'Feliz Navidad'. Het gemengd koor van de Grote Kerk presen teerde vanaf het oksaal 'O Du Frö- liche' en Collegium Vocale bracht onder leiding van Marca Kusters een bewerking van Jetse Bremer van het lied 'Kinderen zwijgt, zo moogdi horen'. Het jeugdkoor van de Grote Kerk zong tot slot enkele sfeervolle liederen. Verder waren aanwezig blokfluitensemble En Bloc onder leiding vanAnsThijsen en strijkensemble Poco a Poco onder leiding van Sander Hendrix. Naast hun eigen repertoire ver zorgden deze ensembles ook de prachtige samenzang. Na afloop was iedereen enthousiast over dit muzikale initiatief van de Deke nale Koorkring Venray. Theo Spronk vertelt vol passie over het kerstverhaal, legendes en het paasfeest Voor Theo Spronk (69) uit Geijsteren is Kerstmis de druk ste tijd van het jaar. Hij geeft dan prachtige presentaties over middeleeuwse afbeeldin gen van het kerstfeest. Tijdens deze lezingen beschrijft hij de hele kerstcyclus: vanaf de Maria-boodschap in maart tot en met de vlucht naar Egyp te. Vol passie vertelt hij niet alleen het kerstverhaal, maar ook over de vele middeleeuw se legendes die hierbij horen. Daarnaast verzorgt Theo Spronk ook regelmatig optre dens met de muziekgroep Mal lemoer en is hij vrijwilliger bij museum de Locht. Zo'n vijf jaar geleden las de toen net gepensioneerde Theo Spronk een bespreking van het boek 'Rondom Kerst' van Paul Broker. "Naar aanleiding van deze boekbespreking heb ik het boek je gekocht. Hiermee was mijn interesse voor de middeleeuwen gewekt. Het leuke aan die tijd vind ik dat het aantal legendes over het kerstgebeuren maximaal is en dat dit terug te zien is in de vele afbeeldingen die uit deze tijd bewaard zijn gebleven. Vaak zit er een verhaal achter een afbeelding en dat interesseert me. Je ziet bij voorbeeld regelmatig dat Jozef één blote voet heeft bij kerstafbeeldin gen uit die tijd. Dit komt, omdat zijn sok volgens de legendes is gebruikt als deken voor het kindje Jezus. Als je dit soort details her kent, geeft dat nog meer charme aan de afbeeldingen uit de mid deleeuwen. Ook vind ik het heel leuk om steeds nieuwe legendes te leren kennen. Er zijn namelijk veel meer verhalen dan dat er in de bijbel staan. Het is wel zo dat hoe gedetailleerder deze verhalen zijn, des te minder er van klopt." De afbeeldingen uit de middel eeuwen zijn vooral bewaard geble ven in getijdenboeken, kunstwer ken, altaarstukken en schilderijen. "Dit zijn vaak erg kostbare stuk ken, die voornamelijk in musea lig gen. Laatst is er een getijdenboek geveild voor 300.000 euro. Dat koop je dus niet zo maar. Gelukkig zijn er ook boeken die hier kopie- en en printen van hebben. Daar heb ik er een aantal van in mijn kast staan. Bij de Slegte heb ik in het verleden veel boeken gevon den en tegenwoordig haal ik veel informatie uit de boekenrubriek van het NRC Handelsblad. Ook bezoek ik met enige regelmaat antiquariaten in Deventer. Daar heeft men soms mooie kopieën van getijdenboeken. WISSELEXPOSITIE "De meeste boeken laten niet alleen afbeeldingen zien over Kerstmis, maar ook over Pasen en het middeleeuwse leven op het platteland. Je verdiept je dus auto matisch ook in deze onderwerpen en dat heb ik goed weten te com bineren met mijn vrijwilligerswerk bij museum de Locht. Daar is naast de vaste tentoonstelling ook een wisselexpositie. Tot 1 november 2009 is dit een expositie van mid deleeuwse afbeeldingen van het leven op het platteland. Dit zijn afbeeldingen die ik heb verzameld en die sterk uitvergroot zijn afge beeld. Het is de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen, of om de website www.delocht.nl te bezoeken." De meeste afbeeldingen heeft Spronk inmiddels op zijn compu ter staan. "Daar heb ik een mooie presentatie van gemaakt: één presentatie over Kerstmis en één over Pasen. De presentaties duren ongeveer 40 minuten. Ik zou veel langer over de middeleeuwse legendes kunnen praten, maar dat is voor de meeste mensen te lang. Het gros van de presentaties geef ik aan verenigingen. Bijvoorbeeld vrouwenorganisatie of historische verenigingen. Ik reis hiervoor naar vele plaatsen, maar blijf wel onge veer binnen de driehoek Roer mond, Arnhem, Tilburg. Tijdens de presentatie toon ik vooral mid deleeuwse afbeeldingen en vertel ik welke legendes er te zien zijn. Ik noem het ook wel eens 'mijn lasershow', als ik weer op pad ga voor een lezing. Ik geef rond Kerstmis meestal zes presentaties en tijdens Pasen doe ik dat weer. Ik vraag hier 60 euro voor, want je bent er toch wel een dagdeel mee bezig. Op dit moment geef ik de lezingen vooral aan relatief 'grijze groepen'. Eigenlijk denk ik Theo Spronk: "Het leuke aan de middeleeuwen vind ik dat het aantal legendes over het kerstge beuren maximaal is en dat dit terug te zien is in de vele afbeel dingen die uit deze tijd bewaard zijn gebleven." dat het ook zeer geschikt zou zijn voor bijvoorbeeld een les kunstge schiedenis op het vwo. Ik heb hier nog geen werk van gemaakt, maar misschien is het een leuke aan vulling voor de toekomst. Naast mijn lezingen en activiteiten voor museum de Locht, ben ik ook nog lid van de muziekgroep Malle moer. In de aanloop naar Kerstmis hebben we veel optredens met volkse liederen en melodieën over Kerstmis, Nieuwjaar en Driekonin gen. Het komt dus wel eens voor dat ik 's middags een presentatie geef en 's avonds een optreden heb. Dat zijn leuke, maar ook wel drukke dagen." Ophaalfrequentie bij containers omhoog II "Afval trekt afval aan. Daar willen we wat aan gaan doen. We gaan Venray écht oprui men. De ophaalfrequentie van afval naast de afvalcontainers voor glas, melk en sappakken en kunststof flacons in de dor pen en wijken gaat per 1 janu ari 2009 van één naar drie keer per week. Ook het zwerfafval wordt in het nieuwe jaar na een melding binnen maximaal vijf dagen opgeruimd. Rond slingerend afval is niet alleen mij, maar heel veel mensen een doorn in het oog. Het afvalsysteem in Venray werkt goed, maar dit is een extra verfijning van het beleid." Aan het woord is wethouder Patrick van der Broeck (CDA, Ste delijk Beheer), die overtreders van de afvalregels in de gemeente Venray alvast waarschuwt dat het nieuwe beleid geen vrijbrief voor hen betekent om hun afval niet keurig volgens de regels op te rui men. "Mensen die hun afval naast de containers plaatsen of zomaar ergens in het bos of langs de weg droppen, lopen het risico op een boete van 250 euro. Nee, we hoe ven ze daarvoor niet op heterdaad te betrappen. Als we kunnen her leiden van wie het vuil is, dan is diegene de klos. Dan krijgt hij of zij alsnog een boete van 250 euro. Want het kan niet zo zijn dat men sen die zich netjes gedragen, door het gedrag van de vervuilers, een hogere afvalstoffenheffing moe ten betalen. Het opruimen van afval kost de gemeente handen vol geld, dat wordt betaald uit de afvalstoffenheffing. In 2009 wordt de controle op dit 'dumpgedrag' extra verscherpt." Ook worden de terminals waar in bijvoorbeeld sap- en yoghurt- pakken kunnen worden gedepo neerd, met ingang van het nieuwe jaar vaker met een hogedrukspuit schoongemaakt, zegt de wethou der. "Venray doet het goed als het gaat om afvalscheiding. We zijn nu twee jaar met dit systeem bezig en het systeem werkt. Het is goed om te zien dat de Venrayse burger zo bewust bezig is met het scheiden van afval. Dat is niet alleen goed voor het milieu, we kunnen hier door ook de afvaltarieven voor de Venrayse inwoners laag houden. Lager kan bijna niet, maar wel het comfort kan verbeterd worden. En dan bedoel ik: het oog wil ook wat, we moeten er samen voor zorgen dat het schoon is in Venray." Het afvalinzamelingsconcept in de gemeente Venray heeft inmid dels de aandacht getrokken van steden uit binnen- en buitenland. "Arnhem en Venlo zijn al in Ven ray geweest om het systeem te bekijken, en onlangs was er ook een delegatie uit Denemarken bij ons op bezoek. Positief aan ons concept is bijvoorbeeld ook dat de inwoners van Venray al zijn voorbereid op het afschaffen van het statiegeld op frisdrankflessen door de overheid. Die kans is zeer groot dat die regel in 2009 inge voerd gaat worden. Onze inwo ners zijn er echter al aan gewend om die flessen in de daarvoor bedoelde afvalcontainers te doen. Ja, we zijn in Venray een heel eind op de goede weg." Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer Kleur in Castenray Een paar jongeren uit Cas tenray kregen een leuk idee om het fietstunneltje opnieuw met graffiti te bespuiten. Met dit idee gingen ze naar de dorpsraad uit Castenray, die meteen enthousiast reageerde en dit project samen met de jongeren wilde uitwerken. De dorpsraad vond al snel een kunstenaar voor dit project: Armand Wachelder, en tijdens een vergadering werden heel wat leuke ideeën bedacht. Een aantal van deze ideeën zijn verder uitge werkt en op 27 en 28 december wordt het project voltooid met het opfleuren van het fietstun neltje. Op beide dagen worden zo'n 200 spuitbussen gebruikt. De 'kunstenaars' beginnen om 10.00 uur 's ochtends en stoppen 's mid dags. Op 30 december om 19.00 uur is de officiële opening van de tunnel. Venraynaar moet jaar de cel in voor diefstal De rechtbank in Roermond heeft de 19-jarige J. van D. veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Dat betekent dat de Venraynaar een jaar de cel in moet. Ook moet hij zich onder toezicht stellen van de GGZ NML. Het Openbaar Ministerie in Roermond had een celstraf van 24 maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar geëist. Van D. is veroordeeld voor diefstal bij onder meer een vereniging in Ysselsteyn, een verhuurbedrijf in Horst aan de Maas, een tankstation in Vredepeel en een supermarkt in Venlo. Daar naast stal hij autosleutels, porte monnees, creditcards, een compu ter en een auto bij particulieren in Venray en Ysselsteyn. De man is een bekende van justitie. Hij werd al eerder veroordeeld voor diefstal in de regio Venray. Brand in verpleeghuis In een verpleeginstelling aan de Stationsweg is in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks 02.45 uur brand gesticht nadat een molotovcocktail naar binnen was gegooid. Door kordaat optreden van een verpleger, die het voor werp naar buiten wist te schop pen, bleef de schade beperkt. De politie neemt de zaak hoog op en onderzoekt dit incident. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.rd Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) €36,75 (overige binnenland) Donderdag 25 december 2008 - Pagina 3 een abonnement waard Spectaculaire aanbiedingen t/m 31 december 2008 Scherpste prijzen van Nederland 30 Lf www.autoarena.nl Audi l^uuiiiii *vraaa naar de voorwaarden □HUJ Hilltnalr Auto F» In goede handen. Venlo - Venray - Panningen - Boxmeer Zingen rond de kerststal Prachtige presentaties over afbeeldingen Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Kunstbinnenbereik.nl verkoopt schilderijen, tekeningen en foto's geprint op luxe canvasdoek. origineel, betaalbaar en persoonlijk

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3