Fietsen voor fietsen Nepal na de oorlog Opening Zorgboerderij De Hofsteeg zorg de Keizer Gerenoveerde sporthal open Restauratie ballonzuil Merselo Man vermist PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS De 21e fietspuzzeltocht van de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Yssel- steyn (VZO) heeft dit jaar 500 euro opgeleverd. Het thema was dit jaar 'fietsen voor fietsen'. De opbrengst gaat naar het project waar Marjo Jenniskens uit Yssel- steyn voor werkt, het Child Wel fare Scheme in Nepal. Intussen zijn er fietsen voor projecten in het vlakke zuiden van Nepal aangeschaft, overhan digd en in gebruik genomen. Ook wordt een deel van de opbrengst gebruikt voor het opknappen van gebouwen waarin het pro ject gevestigd is. Zoals ieder jaar gaat de opbrengst van de VZO- fletspuzzeltocht naar een goed doel. Dit jaar gaat het geld dat bij elkaar gefietst is naar Nepal. In dit land support Jenniskens met haar organisatie dertig centra voor dag opvang van kinderen tot zes jaar. Deze jonge kinderen worden vaak met hun ouders mee genomen naar de akkers, verblijven alleen thuis of onder de zorg van hun broertje of zusje. Door deze kin deren op te vangen hebben hun ouders de handen vrij om hun werk te doen. De kinderen ver blijven in een veilige omgeving en hun broertje en/of zusje hebben de mogelijkheid om naar school te gaan. In deze dagopvangcentra leren de kinderen door middels van creatieve speelmethodes. Hygiëne, gezondheid en goed eten zijn deel van het leerprogramma. Voor de staf is het moeilijk om van de ene dagopvang naar de andere te reizen. Het hoofdvervoermid del is de ossenkar, daarnaast wor den fietsen en riksha's (fietstaxi's) gebruikt. Intussen zijn van een gedeelte van de opbrengst zes zeer degelijke fietsen aangeschaft waar niet zoveel kapot aan kan gaan. Maar door stoffige en zan derige wegen hebben vooral de fietsenbanden soms wel wat te leiden. Maar een bandje plakken is bij de fietsenmaker zo gebeurd. De reparatiekosten zijn over het algemeen niet hoog: maar tien eurocent. De projecten waar deze fietsen voor gebruikt worden, lig gen in het district Kapilvastu, de plek waar Buddha is opgegroeid. Dit district is in het vlakke gedeel te van Nepal tegen de Indiaase grens, waar fietsen dus een goede manier van transport zijn. Deze organisatie zorgt ervoor dat er vol doende en goede training gegeven wordt aan docenten en ouders en dat er materiaal aanwezig is om de dagopvang effectief en leuk te maken. Maar, zij zorgen er ook voor dat er goede kindvriendelijk gebouwen komen. Er was nog een klein bedrag over na het kopen van de fietsen. De huidige dag opvang voor de kinderen (voor support) is vaak georganiseerd door de lokale gemeenschap in hele "armoedige" gebouwtjes of zelfs alleen maar tussen een paar bamboe stokken. Er is niet altijd voldoend geld beschikbaar om deze gebouwen op te knappen. Van het geld dat over was na de aanschaf van de fietsen hebben ze een 'opknappotje' gecreëerd. De organisatie van het Child Welfare Scheme is zeer blij met de bijdra ge van de VZO en heeft het een goed plekje gegeven. Voor meer informatie: www. childwelfarescheme.org Marjo Jenniskens bezorgd over de toekomst van land Sinds vier jaar woont Marjo Jenniskens uit Ysselsteyn in het prachtige Himalayalandje Nepal, ver van de Westerse wereld, ergens tussen China en India. Als medewerker van Child Welfare Scheme helpt zij een handje om de mensen in Nepal een menswaardiger bestaan te geven. Een mono loog. "Het mooiste seizoen van het jaar is aangebroken. De regenperio de is voorbij en vanuit mijn woon plaats zie ik nu dagelijks de witte Himalaya pieken schitteren tegen een strak blauwe lucht, prach tig. Vele toeristen komen nu het land binnen om te genieten van al het moois dat Nepal te bieden heeft. Het toerisme is de tweede bron van inkomsten voor Nepal. Na jaren van conflict komen de toeristen nu weer in grote getale voor de cultuur, natuur en spiritu ele doeleinden. Hindoeïsme is tot op heden het voornaamste geloof in Nepal en daarnaast wordt het boeddhisme met name nageleefd in de bergstreken. Veertig pro cent van de bevolking leeft in het platte zuiden grenzend aan India, het midden van Nepal is berg achtig en het noorden (grenzend aan Tibet) wordt het dak van de wereld genoemd, de Himalayas met 's werelds hoogste piek; de Mount Everest. Grote gedeelten van Nepal zijn moeilijk bereikbaar door de onbegaanbare berggebie den, wegen zijn geen vanzelfspre kendheid. Meer dan de helft van het land is niet toegankelijk voor verkeer en kan alleen te voet wor den bereikt.Vele gebieden hebben geen toegang tot elektriciteit en in sommige gebieden is nog steeds geen scholing en/of gezondheids zorg beschikbaar. Sinds twee jaar leven we in vrede en de eerste ver kiezingen hebben plaatsgevonden in april dit jaar. Voor het dagelijks leven betekent dit voornamelijk dat er niet meer zoveel gevochten wordt en een drastische vermin dering van het aantal checkpos- ten. De rebellen, communisten, die tien jaar gevochten hebben tegen de corruptie van de overheid en voor het belang van de bevolking zijn de grootste partij van het land geworden. In augustus dit jaar is voor het eerst in de geschiede nis van Nepal een premier geko zen. De leider van de voormalige rebellengroep, Prachandra, leidt op dit moment het land naar een betere toekomst. Althans dat is wat er breeduit beloofd werd in de periode voorafgaande aan de verkiezingen; Nepal een tweede Zwitserland? Nu, twee jaar nadat het land een nieuwe richting is ingeslagen, is iedereen vol span ning wat de nieuwe regering voor de mensen zal gaan doen. Het land is in crisis; de voedselprijzen zijn zeer hoog. Dit komt door de hoge inkomstenbelastingen van uit India. In de afgelopen twee jaar is de prijs van voedsel en gas verdubbeld. Rijst, de dagelijkse voeding van alle Nepalezen, is van 600 Nrs voor 30kg naar 1250Nrs gegaan. Brandstof is nauwelijks te verkrijgen en alleen voor mensen met geld beschikbaar. In een land waar de mensen blij zijn als ze in hun primaire basis behoeften kun nen voorzien geeft dit grote pro blemen." "Nepal heeft niet voldoende eigen middelen en mogelijkheden om het land uit de crisis te halen. De regering is met alle macht aan het proberen grote investeringen het land binnen te krijgen om de socio-economische situatie in Nepal te verbeteren. Nepal heeft niet veel grondstoffen voor inter nationale interesse, maar wel een hele belangrijke...water! Op dit moment zijn er vele onderhan delingen bezig met zowel China als India, beide met hun eigen agenda's om Nepal te 'helpen'. De bevolking wacht rustig af welke kant de ontwikkelingen op zul len gaan, maar zijn wel bezorgd voor toekomstige ontwikkelingen. Morgen is morgen, een nieuwe dag, wat gaat morgen voor Nepal brengen? Er is nog geen duidelijk heid over welke kant het op zal gaan, maar kleine ontwikkelingen in het land geven wel indicaties van invloeden van buitenaf. In de financiële plannen voor het komende jaar werd gesproken over het terugbrengen van de landbouw afhankelijkheid van 68% naar 25%. In Nepal wonen meer dan 20.000Tibetaanse vluch telingen en nog jaarlijks vluchten er twee tot 2500 de grens over naar Nepal. In de laatste tien jaar hebben deze mensen echter geen registratiekaart (officieel vluchte ling) meer ontvangen. Sinds de Olympische Spelen waren er tot een maand geleden nog dagelijks grote opstanden bij de Chinese ambassade in Kathmandu tegen de onderdrukking van de Tibeta- nen. Tibetanen zonder registratie- kaart zullen vanaf heden het land worden uitgezet, de demonstra ties zijn verminderd. Nepal had tot een maand geleden nog een boeddhistisch koninkrijk binnen de landsgrenzen, Upper Mustang (zoals Bhutan). De koning van dit koninkrijk is afgezet zonder duide lijke reden. Afgelopen maand was het grootste hindoefestival van het jaar in Nepal, Dasain. Dit festi val is vergelijkbaar met het Kerst mis. De overheid sponsort jaarlijks grote ceremonies in Kathmandu die een belangrijk deel uit maken van dit festival. Dit jaar wilde de overheid hiermee volledig stop pen. Tien jaar oorlog om op te komen voor de rechten van de bevolking, de minder bedeelden van de samenleving en te vechten tegen corruptie. De partij die voor ze heeft gevochten moet het nu waar gaan maken, wat gaan zij de mensen geven? De ontwikkelin gen baren grote zorgen voor de bevolking, maar de enige moge lijkheid is rustig afwachten wat er gaat gebeuren, wat de grote men sen in Kathmandu gaan doen. De werkgelegenheid in Nepal is niet best, honderden Nepalesen gaan dagelijks de grens over om als gastarbeiders elders geld te ver dienen. Dit is voor velen de enige mogelijkheid om hun familie te onderhouden. Geld wat op deze manier het land weer binnenkomt is de grootste bron van inkomsten voor Nepal. Nepal een klein land, vijf keer zo groot als Nederland met 27 miljoen inwoners, liggend tussen de twee giganten China en Groetjes uit prachtig Pokhara, Marjo Jenniskens. India, zouden zij zichzelf in stand kunnen houden? Nee! Nepal heeft hulp nodig om socio-economisch te groeien. De grote vraag voor de toekomst is, wie gaat deze hulp geven en wat voor invloed heeft dit op het dagelijks leven van de Nepalese bevolking. Wat er poli tiek ook zal worden beslist, het dagelijks leven gaat nu gewoon door. Er is geen vooruitzicht dat op korte termijn wat zal gebeuren voor de arme bevolking. Deze hulp moet nog steeds voornamelijk komen van lokale initiatieven en worden ondersteund door giften vanuit het buitenland. Vanuit ont wikkelingsoogpunt zou het mooi zijn als men kon zeggen dat de overheid de initiatieven van ont wikkelingsorganisaties zou gaan overnemen. Wij werken in lijn met de overheidsplannen, maar het is waarschijnlijk nog een lange weg voordat de Nepalese overheid klaar is hun plannen om voor hun eigen mensen te zorgen daadwer kelijk gaat invoeren. Wonen in een land in crisis betekent gelukkig niet dat iedereen de hele dag aan het klagen is. Volgende keer weer een vrolijk verhaal uit Nepal. Wethouder Twan Jansen van de gemeente Venray opent op zaterdag 13 december officieel zorgboerderij De Hofsteeg aan de Ericaweg in Oirlo. Zorgboerderij De Hofsteeg is een dagbesteding project voor ouderen, maar ook jongeren die op zoek zijn naar een dagbestedingplek zonder arbeidsmatige insteek kunnen op de zorgboerderij terecht. De zorgboerderij wil de bezoekers een plek bieden waar ze zichzelf kunnen zijn en zich thuis kunnen voelen. En waar rekening wordt gehouden met ieders mogelijkhe den. Een plek waar huiselijkheid, sfeer en kleinschaligheid de basis vormen. Het samen verzorgen van de warme maaltijd is een dagelijks terugkerende activiteit. Verder wordt er bij het aanbieden van de activiteiten gekeken naar wat de dag brengt. Er wordt gekeken naar de wensen van de bezoekers en de bezoekers hebben een belang rijke inbreng bij de activiteiten die worden gehouden. De Hofsteeg is geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 9-30 tot 15-30 uur. Aan het bezoeken van de zorg boerderij zijn geen kosten verbon den. Men heeft hiervoor wel een indicatie voor ondersteunende begeleiding nodig. Deze indica tie wordt verstrekt door het CIZ (Centrum Indicatiestelling Zorg). Het CIZ kan tevens een vervoers- indicatie afgeven. Met een gel dige CIZ-indicatie kan Zorggroep Noord- en Midden-Limburg (waar de zorgboerderij mee samen werkt) voor bezoekers een plek realiseren op de zorgboerderij. Ook ouderen met een PGB (per soonsgebonden budget) kunnen de zorgboerderij bezoeken. Voor meer informatie kan men contact opnemen met William en Petra Steeghs via telefoon (0478)531781 of email info@hofsteeg.nl. Zie ook www.hofsteeg.nl. Tweetal in Boxmeer aangehouden In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de politie twee inzit tenden van een auto, de 19-jarige bestuurder uit Venray en een 17- jarige jongen uit Leunen, aange houden. Agenten zagen de auto rijden op 't Leucker in Boxmeer. Bij controle kwam een enorme weedlucht uit de auto. De bestuur der bleek inderdaad in het bezit te zijn van weed en vermoedelijk speed. In het voertuig trof de poli tie ook een vuurwapen en muni tie aan. Daarop werden beiden aangehouden en voor onderzoek overgebracht naar het politiebu reau. Van de 17-jarige verdachte werden de ouders gebeld. Eerste onderzoek wees uit dat de 17- jarige jongen niets met het wapen te maken had. Het vuurwapen en de drugs zijn in beslag genomen. Tegen de 19-jarige man uit Venray wordt proces-verbaal opgemaakt. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Brand in trappenhuis In de nacht van zaterdag op zon dag heeft omstreeks 2.30 uur een brand gewoed in een trappenhuis van een appartementencomplex aan de St. Fransiscuslaan. Vanwege de enorme rookontwikkeling zijn vijf woningen direct geëvacueerd. Een oudere vrouw is na het for ceren van de voordeur van haar woning met ernstige ademhalings problemen overgebracht naar het ziekenhuis. Omstreeks 3-00 uur konden de bewoners weer terug naar hun woning. De brand is ver moedelijk ontstaan in de meter kast van een van de woningen. Mishandeling Een 31-jarige Venraynaar is zater dagmorgen rond 2.30 uur aange houden in een horecagelegenheid aan de Hoenderstraat op verden king van mishandeling. De man had een medewerker (27) van de horecagelegenheid met zijn vuist in het gezicht geslagen. De man hield hier een sneetje bij zijn oog aan over. De man was eerder die avond de horecagelegenheid uit gezet. Toen hij weer terugkwam en werd geweigerd, sloeg hij de man in zijn gezicht. -> Onder grote belangstelling van externe en interne genodigden is de volledig gerenoveerde sport hal Servaashof heropend. In de afgelopen maanden is de sport hal opnieuw ingericht zodat deze weer voldoet aan de eisen van deze tijd. Sportzalen, kleedruimtes en sanitaire voorzieningen zijn ste vig onder handen genomen. Het harde werken heeft zijn vruchten afgeworpen. Het gebouw is ruimtelijk opnieuw ingedeeld waardoor het nog meer mogelijkheden biedt aan de externe en interne gebrui kers. De openingshandeling werd verricht door de heer H. Penninx, voormalig medewerker van GGZ NML en psychomotore therapeut, die jarenlang een belangrijke bij drage heeft geleverd aan de ont wikkelingen op therapeutisch vakgebied. De sporthal Servaashof maakt deel uit van het park op Servaashof, dat inmiddels onder hevig is aan een ingrijpende ver nieuwing. Met het plan Servaashof wordt een park met allure gerea liseerd. In de Binnenhof liggen de klinische voorzieningen van GGZ NML. Verspreid liggende pavil joens ieder met een eigen thema- tuin en beperkt toegankelijk. De Match pleit voor verzekering vrijwilligers De vrijwilligers in Venray verrichten veelal onverzekerd werkzaamheden voor vereni gingen of instellingen. Vrijwil ligersorganisatie Match pleit bij de gemeente voor een col lectieve verzekering. "Zodat binnenkort alle Venrayse vrijwilligers goed verzekerd zijn tegen de risico's die verbonden zijn aan hun werk. Daar hebben zij recht op", vindt Piet Kroft, voorzit ter van Match. De VNG (Vereni ging Nederlandse Gemeenten) heeft een polis ontwikkeld voor de vrijwilligers in Nederland. Ook de gemeente Venray is hiervan op de hoogte gesteld. Bij de nota Vrij- willigersbeleid Venray is tijdens de informatieavond door enkele vrij willigersorganisaties ook gevraagd naar zo'n collectieve verzekering. Mede om de bestaande ongelijk heid tussen vrijwilligers op te hef fen. Op 20 november heeft staats secretaris Bussemaker in een brief aan de Tweede Kamer aangegeven 4 miljoen euro vrij te maken voor deze verzekering. Met de VNG zal zij op korte termijn een convenant afsluiten. De gemeenten krijgen via het Rijk extra geld om de kos ten van de verzekering te betalen. Er is de keuze tussen een Basis- en de Basispluspolis. Match heeft een duidelijke voorkeur voor het pluspakket. Omdat hierin tevens de aansprakelijkheid van de orga nisatie, de bestuurderaansprake lijkheid en verkeersaansprakelijk- heid geregeld zijn. Match heeft een brief geschreven aan het col lege met het verzoek op zo'n kort mogelijk termijn aan te sluiten bij deze verzekering. Dit kan gebeu ren via de VNG en het kost de gemeente nauwelijks extra werk, aldus voorzitter Kroft. Levende kerststal Op de Grote Markt in Venray wordt op zaterdag 13 december weer een levende kerststal opge bouwd door leden van schutterij 't Zandakker gilde Sintjan uit Ven ray. De stichting Kerststal Venray, bestaande uit Pierre Pijpers, Joep Krijnen en Patrick van Fessem, heeft het weer voor elkaar gekre gen om de traditie van deze kerst stal te laten voortbestaan. Vorig jaar werd de kerststal uitgebreid met de nieuwe beeldengroep. De stal wordt 's middags opengesteld voor het publiek. De inzegening door deken Smeets vindt plaats op zaterdag 20 december, na de eucharistieviering in de Grote Kerk, rond de klok van 20.00 uur. Net zoals vorig jaar zijn er ook dit jaar wederom enkele activiteiten naast de kerststal. buitenhof, met in de randen de circa 310 woningen, is vrij toegan kelijk en wordt de komende jaren gerealiseerd. De aanwezige monu mentale bomen worden gespaard. De historische tuinen worden in oude luister hersteld. Er ontstaat de komende jaren een aantrekke lijk stelsel van paden met afwis selend ontmoetingsplaatsen en rustige plekken. De paden sluiten straks goed aan op de voet- en fietspaden van de omliggende wij ken. Veel aandacht wordt besteed aan de veiligheid. De dichte onderbeplanting verdwijnt en ver lichting wordt aangebracht. In het park kunnen cliënten en burgers elkaar ontmoeten. De aanwezige tuinen en voorzieningen, zoals de kinderboerderij, speelplaats, midgetgolfbaan en trapveld nodi gen daartoe uit. Ook de voorma lige boerderij met zijn verschil lende ruimten en functies is een belangrijke ontmoetingsplaats. En natuurlijk de sporthal, die als spor tief element een belangrijke scha kel vormt tussen het terrein en de omgeving. De gemeente Venray stelt een bedrag van 3.918 euro beschikbaar voor de restau ratie van het ballonzuilmonu- ment in Merselo. De dorpsraad Merselo diende hiervoor een verzoek in bij het college van B en W. De gemeente draagt op deze wijze bij aan het ver sterken van de cultuurhisto rische waarden in Venray en omgeving. De zuil wordt iets afgeslepen en de originele inscripties worden weer ingehakt. Ook de omgeving wordt aangepast. De restauratie was nodig omdat de vele bezoe kers de in de zuil gegraveerde tekst onleesbaar hebben gemaakt door eigen inscripties. Verder lijkt het er op dat de zuil beschoten is. De werkzaamheden zijn nog vóór 18 januari 2009 gereed. Dat is namelijk de datum waarop de gerestaureerde zuil opnieuw onthuld wordt. Het ballonzuilmo- nument is in 1896 geplaatst ter gelegenheid van de eerste lucht vaartgebeurtenis in Nederland. Op 18 januari 1871 landde een hete luchtballon op de toen nog niet ontgonnen heidevelden rond Ven ray. De ballon was opgestegen uit het belegerde Parijs maar in een verkeerde luchtstroom terecht gekomen en afgedreven in noor delijke richting. De ballon werd bemand door drie Franse soldaten die met post onderweg waren.Vanwege de aan gelegde bossen is de plek tegen woordig niet meer herkenbaar als veilige plek voor de landing van een ballon, maar de Fransmannen zijn veilig geland. De politie heeft woensdag voor de eerste keer gebruik gemaakt van SMS-Alert in het district Venray. Sinds woens dagmorgen is een 36-jarige man uit Blitterswijck vermist. Hij heeft in verwarde toestand zijn woning verlaten. De politie heeft besloten een SMS-Alert te versturen omdat er aanwijzingen waren dat de veilig heid van de betrokkene in gevaar was en snel ingrijpen hierdoor noodzakelijk was. Inmiddels heeft de politie al enkele tips ontvangen en is momenteel bezig deze infor matie te verwerken. SMS-Alert is een gratis service waarmee de politie burgers met een SMS- bericht heel snel kan informeren over actuele incidenten die zich in een buurt voordoen. Denk hierbij aan een vermist kind, overvallers op de vlucht, actieve inbrekers enzovoorts. Burgers kunnen de politie helpen door tips en bruik bare informatie door te geven via het telefoonnummer dat in het SMS-bericht wordt vermeld. De SMS-berichten worden verstuurd aan de hand van postcodes en zijn gericht op een bepaalde wijk. De politie informeert ook na ieder SMS-Alert over de afloop. Meer informatie over de wer king en het aan- en afmelden voor SMS-Alert is terug te vinden op de website www.waakvoor- inbraak.nl. Deze gratis service is een onderdeel van in totaal der tien acties in het kader van het anti-inbraakproject 'Waak voor Inbraak'. Een integraal project waarbij de politie samenwerkt met de zeven gemeenten Ber gen, Gennep, Mook en Middelaar, Meerlo-Wanssum, Sevenum, Horst aan de Maas en Venray, het Open baar Ministerie, woningcorpora ties Destion, Wonen Horst, Wonen Venray en Mooiland Maasland, ver tegenwoordigers uit de bouwwe reld en provincie Limburg. SMS- Alert is bij andere politiekorpsen in het land een succesvol middel gebleken om burgers te betrek ken bij de veiligheid in de eigen buurt. FAUNALAND VAN GROOTEL Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Donderdag 11 december 2008 - Pagina 7 Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars GEZONDE ZAKEN Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Psychiatrie en psychotherapie Medisch Fitness 0478-851111 06-28311603 Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Osteopathie 0478-631000 Podologie 0478-513823 Preventiecentrum 06-57559794 Psycholoog 06-11357866 Coaching en counseling 06-11357866 www.zorgdekeizer.nl Keizersveld 9 5803 AM Venray DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7