Milieubeweging maakt principekwestie van uitbreiding varkenshouderij We moesten voor dit gezin gewoon wat doen! Boxmeer KOOP ZON DAG Ondernemer zoekt strohalm bij Raad van State Opheffingsuitverkoop Proef groot succes Te veel verkeerslawaai bij 279 huizen Koopcentrum In Venray zie je sterren op het ijs II ff 14 DECEMBER PEEL EN MAAS Donderdag 11 december 2008 - Pagina 5 De Raad van State mag een oordeel geven over uitleg van de Wet ammoniak en veehou derij De Werkgroep Behoud de Peel en de Limburgse Milieufe deratie legden de vraag don derdag voor aan de Raad naar aanleiding van uitbreiding van een veehouderij in Castenray. De gemeente Venray verleende daarvoor vergunning. De varkens houderij van de maatschap Phi- lipsen-Claessens aan de Roland in Castenray wordt uitgebreid met ruim 2600 vleesvarkens. De ver gunning kon volgens de gemeente worden verleend, omdat wordt voldaan aan de wettelijke eis dat de best beschikbare technische installaties worden gebruikt, om het milieu te behoeden voor te veel uitstoot van ammoniak. Maar volgens de Werkgroep en de Milieufederatie wordt desondanks de uitstoot van ammoniak ver groot. En dat heeft vooral gevolgen voor omliggende natuurgebieden als de Mariapeel en de Deurnese- peel. Woordvoerder Wim van Opber gen van de werkgroep zegt dat men niet tegen uitbreiding van agrarische bedrijven is. Maar de milieuwerkgroepen vragen daar voor wel dat bij verhoging van de uitstoot van ammoniak er een verlaging elders in de omgeving tegenover staat. Maar de gemeente Venray wenste daar niet aan mee te werken. De werkgroep en de Milieufe deratie maken er een principe kwestie van, omdat het ministerie van VROM wel zegt te streven naar verlaging van de uitstoot van ammoniak, maar dat er per saldo in Nederland sprake is van een verhoging. Daar zou een beleids regel van het ministerie zelf ook schuldig aan zijn. Het ministerie zegt daarin namelijk dat het bij uitbreiding in principe voldoende is als de bedrijven de best beschik bare technieken toepassen. De gemeente Venray heeft zo ook geredeneerd bij de varkens houderij in Castenray. Volgens Van Opbergen is die beleidsregel ech ter in strijd met de wet. Als bedrij ven de beste technieken toepas sen, kunnen ze toch tot in het oneindige uitbreiden en daarmee is het milieu allerminst gediend, aldus Van Opbergen. Bovendien eist de wet ook dat de gemeente rekening houdt met de omgeving. Die is in de regio al zeer zwaar belast. Overigens stelt de gemeente woordvoerster dat wel degelijk meer milieueisen zijn gesteld aan de varkenshouderij. Maar de Milieufederatie en de werkgroep zeggen dat dit absoluut niet ver genoeg gaat. De gemeente zou daarom niet voldoende de wet hebben gevolgd. De milieuvergun ning zou daarom moeten worden vernietigd door de Raad van State. De uitspraak volgt binnen twee maanden. Saamhorigheid in de Bachflat Op woensdag 26 november 2008 verongelukt er een 41- jarige Somalische man uit Ven ray op de Venloseweg. Hij laat zijn vrouw en vier kleine kin deren, tussen de één en acht jaar oud, achter op de Bachflat in Venray. Buren die dit ver schrikkelijke nieuws horen, twijfelen geen moment en besluiten iets te doen voor het gezin dat achterblijft. (Door Sanne Claessens) Flatbewoners Miranda Vermeu len en Tonnie Vergeldt horen en zien het nieuws in eerste instantie op televisie. De schrik zit er met een goed in als ze de auto lijken te herkennen. Als dan blijkt dat het inderdaad om een 'buurman' gaat, slaat de schrik over in ver bijstering en ongeloof. "Je wilt het gewoon niet geloven", vertelt Miranda, "ik kende het gezin van de flat en het was een hardwer kende man die altijd paraat stond voor zijn gezin. Natuurlijk denk je ook meteen aan de vier kleine kinderen die nu met hun moeder alleen achterblijven." Tonnie woont ook in de Bach flat en maakt altijd een praatje met het gezin als ze ze tegen komt. "Hij was altijd druk in de weer. En de kinderen zag je ook vaak bui tenspelen en altijd werd er goed op ze gelet door hun vader", aldus Tonnie. Voor Miranda en Tonnie staat al heel snel vast dat ze wat wil len doen voor het gezin dat ach terblijft na het tragische ongeluk. "We moesten gewoon wat doen! Dat voelden we en een paar dagen na het nieuws gehoord te hebben, besloten we om een inza meling in de flat te houden om zo onze steun te betuigen aan de (buur)vrouw en de kinderen", ver telt Miranda. Miranda en Tonnie nemen dan contact op met Peter van de Laar, huismeester van de Bacliflat. Deze is direct enthousi ast en geeft beide dames zijn vol ledige steun voor de inzameling. Ook Miranda's zoon Björn (15) heeft sterk hetzelfde gevoel. Hij vindt het net zo belangrijk om iets te kunnen doen, omdat ook hij zich betrokken voelt met de Somalische familie. Samen met zijn moeder trekt hij in de week na het ongeluk langs alle deuren in de Bacliflat. Alle 'buren' blijken enorm gul en de reacties zijn overweldigend. "We vroegen de mensen juist bewust om een vrijwillige bijdra ge, maar dat het zo groot zou uit pakken hadden we niet verwacht. In deze flat wonen enorm veel verschillende culturen en de flat staat vaak negatief in het nieuws. BOXMEER 12.00-17.00 KERSTMANNENBAND Kerstman vrouwen KERSTKOOR en nog veel meer t?, Boxmeerse Ondernemers Club Maar dit bewees maar weer eens het tegendeel. Er was enorm veel saamhorigheid en betrokkenheid", aldus Tonnie. Het kost Miranda en Björn een paar dagen om alle deuren langs te gaan, maar uiteindelijk halen ze maar liefst bijna 300 euro op voor het gezin dat deze kerst alleen is, zonder vader en echtge noot. Op donderdag (een week na het ongeluk) overhandigen ze de Somalische vrouw, samen met wat buurtbewoners en kinderen uit de flat, het resultaat van de inzameling. Tonnie kan daar als één van de initiatiefneemsters tot haar spijt niet bij zijn.Wel heeft ze eigenhan dig een hele mooie kaart gemaakt waarin ze het verzamelde bedrag stoppen. In de hal van de Bacliflat neemt de vrouw, in het bijzijn van haar kinderen, het cadeau aan. "De envelop ging open en de oudste zoon die er naast stond kreeg enorm grote ogen bij het zien van het geldbedrag. Dat was een mooi moment. Ook moeder was heel dankbaar, ze pakte me vast en zei: 'Bedankt, nu kan ik cadeautjes kopen voor mijn kinderen voor het offerfeest.'" Voor deze buren uit de Bacliflat voelt het als vanzelfsprekend om klaar te staan voor een ander. "Als burgers kun je zelf het initiatief nemen, je hoeft niet te wachten op instanties. De saamhorigheid die in deze flat heerst, heb ik nog nooit ergens anders gezien. Er is vertrouwen en respect naar elkaar toe. We staan voor elkaar klaar en helpen elkaar", vertelt Tonnie. Volgens Miranda en Tonnie is het moeilijk te omschrijven, maar voor hen dient de Bacliflat als voorbeeld, waar anderen eens Miranda en haar zoon Björn Vermeulen en Tonnie Vergeldt hielden een inzamelingsactie voor een Somatisch gezin uit de flat. vaker naar zouden mogen kijken in plaats van alleen maar naar de negatieve verhalen te luisteren. "Het is in het klein een voorbeeld van hoe goed zoveel verschillende culturen met elkaar samen kun nen leven. Sinds de brand in okto ber 2004 is er al meer saamho righeid ontstaan. Maar dat groeit nog steeds. Het beeld dat anderen van de flat hebben, klopt gewoon niet." En dat blijkt maar weer, want de inzamelingsactie van Miranda, Tonnie en Björn levert buiten het mooie geldbedrag ook een hoop waardering op. Daarom willen ze iedereen graag bedanken voor hun gulle medewerking. Een voorschot op een scha declaim van wel een miljoen euro. Dat eiste steenhandelaar J. Willems uit Venray donder dag bij de Raad van State. Vol gens Willems zit zijn onderne ming in zwaar weer en dat is de schuld van de gemeente. "Ik zit hier om mijn bedrijf te redden", verklaarde Willems aan het begin van de rechtszitting. Als er geen voorschot op schadever goeding komt, dan zal hij de steen- handel moeten opdoeken na een juridisch gevecht van bijna 10 jaar. Oorzaak van de ellende, zegt Wil lems, is het al weer ingetrokken plan om een weg aan te leggen over het bedrijfsterrein van de steenhandel aan de Smakterweg. Willems mocht dit terrein gratis gebruiken van betonfabrikant Mebin die er zelf ook baat bij had. Maar met de vaststelling en goed keuring van het bestemmingsplan voor bedrijventerrein Smakterhei- de kwam Willems voor het blok te staan. De moedermaatschappij van Mebin besliste dat Willems zijn terrein moest verlaten. Na een rechtszaak daarover besloot de steenhandelaar het terrein dan zeil maar te kopen om zijn bestaan daar wat op te rekken, hoewel hij er eigenlijk niet vol doende geld voor had. Vervolgens startte hij onderhandelingen met de gemeente over de verkoop van zijn nieuw verworven terrein. De onderhandelingen liepen op niets uit. Maar van een onteige ning door de gemeente kwam het ook niet, omdat het plan voor de weg niet meer doorging. Willems kreeg nog wel een schadevergoe ding van 17.000 euro, maar de gemeente voelt zich niet verant woordelijk voor verdere schade vergoeding vanwege het nieuwe bestemmingsplan.Willems besloot namelijk zelf om de grond aan te kopen, redeneert de gemeente. En de schade is niet een direct gevolg van het bestemmingsplan. Of de Raad van State er net zo over denkt, moet nog blijken. De uit spraak volgt over enkele weken. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! U) U) Bomen dunnen De gemeente Venray gaat bin nenkort bomen uitdunnen langs de Twistweg in Vredepeel en langs de Meerselsepeel, Pastoor Jacobspeel en Kempkesberg in Ysselsteyn. De bomen langs deze wegen staan te dicht op elkaar. Daardoor kunnen ze niet goed doorgroeien en de onderste tak ken sterven af door een gebrek aan daglicht. De bomen worden ongeveer om en om gerooid. Het oprijden van de weg wordt voor omwonenden zo ook een stuk veiliger. Vanaf de opritten is het nu lastig het verkeer te zien aankomen. De bomen langs de Twistweg zijn als eerste aan de beurt. De Twistweg wordt van 15 tot 19 december afgesloten. De omleiding loopt via de Vredeweg. Aanwonenden en bestemmings verkeer kunnen het woonerf of bedrijf wel bereiken. Begin januari 2009 wordt begonnen met de drie wegen in Ysselsteyn. Camera's in plaats van politie De gemeente wil in het centrum van Venray cameratoezicht gaan inzetten. Van de camera's moet vooral een preventieve werking uitgaan. Het college vindt came ratoezicht nodig omdat de politie steeds minder beschikbaar is voor activiteiten die in het winkelcen trum worden gehouden. Alleen bij grootschalige evenementen met een verhoogd risico, komt de politie nog opdraven. Het ophan gen van camera's kan niet zomaar. Het moet voldoen aan de strenge richtlijnen van het Openbaar Ministerie. De afdeling Veiligheid Handhaving gaat eerst onder zoeken wat de mogelijkheden zijn en op welke wijze de camera's mogen worden gebruikt. Tevens worden alle andere veiligheids aspecten rondom evenementen meegenomen. Ruim 20.000 euro voor molen De gemeente Venray stelt een bedrag van 20.550 euro beschik baar voor het meerjarenonder- houdsplan van molen Nooit Gedacht in Merselo. Het bestuur van de Stichting molen Nooit Gedacht diende hiertoe een ver zoek in bij het college van B en W De gemeente Venray stelt dit bedrag beschikbaar omdat de onderhoudstoestand van de molen de laatste jaren ernstig is verslech terd. Daarom moet er ingrijpen der onderhoud worden gepleegd dan eerder werd verwacht. Molen Nooit Gedacht krijgt tevens 20.550 euro van de provincie, eenzelfde bedrag als dat van de gemeente Venray. Daarnaast ont vangt zij 30.000 euro van de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten. Deze subsidie is al in 2007 toegekend op basis van een onderhoudsin- spectie uit 2006 en een daaruit voortvloeiend meerjarenonder- houdsplan voor de molen. Het bestuur van Stichting molen Nooit Gedacht is in 2008 uitgebreid en heeft, na kritische geluiden van de molenaars, wederom naar de onderhoudstoestand van de molen gekeken.Toen bleek de ver slechterde onderhoudstoestand Een tegenvaller voor het ambitieu ze bestuur, vooral omdat de reeds toegezegde 30.000 euro de maxi male subsidie van de Rijksdienst is. De bijdrage van 20.550 euro wordt door de gemeente uitbe taald in zes jaarlijkse bijdragen, in de periode van 2008 - 2013- Met deze subsidie, die van de provin cie en die van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten kan de onderhouds- achterstand van de molen weg gewerkt worden. Na 2013 kan de molen met jaarlijks onderhoud in een goede onderhoudstoestand gehouden worden. 0 de COMFORTABEL 16.°°uur WONEN ïanpa Per 1 januari 2008 is de proef voor lichte bouwvergun ningen van start gegaan. De doorlooptijd van een kleine bouwaanvraag (overkappin gen, serres, garages, aanbouw, carports) is sindsdien gedaald van vierenhalve week naar gemiddeld een week. Sinds begin dit jaar handelt een junior bouwplantoetser de lichte bouwaanvragen af. Dit gebeurt grotendeels in de frontback-offi ce bij de publieksbalie van het gemeentehuis. De resultaten zijn zo positief dat de proef komend jaar een vervolg krijgt. Driekwart van de aanvragen wordt binnen een week afgehandeld, een kwart zelfs binnen drie dagen. De pilot kan bekostigd worden uit de extra opbrengsten van bouwleges. In de gemeente Venray zijn dit jaar veel bouwaanvragen geweest. In de begroting was rekening gehouden met 1,3 miljoen euro inkomsten uit bouwleges. Het bedrag komt uit op 2 miljoen euro. De helft van de extra inkomsten (350.000 euro) gaat naar de reserve bou wen, die weer kan worden ingezet voor extra personeel. Het team bouwen van de afdeling Wonen en Werken heeft een roerig jaar achter de rug. Naast nieuwe wet geving kwam er een hausse aan bouwaanvragen en allerlei andere verzoeken. Er zijn extra krachten ingehuurd om al het werk af te krijgen. De komst van drie dorpen van Meerlo- Wanssum wacht niet tot 1 januari 2010. De overdracht van de werkzaamheden op het gebied van vergunningverstrekking naar Venray zal al op korte termijn gebeuren. Voor een goede dienst verlening moet er meer perso neel komen, temeer daar er geen medewerkers van deze afdeling vanuit Meerlo-Wanssum de over stap maken. Vanuit de reserve bouwen wordt in 2009 de voortzetting van de pilot lichte bouwvergunningen (47.130) euro) betaald. Daarnaast wordt er een senior jurist bouwen ingehuurd en kan er bij pieken extra personeel worden ingezet. In de gemeente zijn nog 279 woningen die te veel hinder ondervinden van het verkeersla waai. In Venray zijn de Stations weg (57 woningen) en de Lang straat (50 woningen) de grootste boosdoeners. In de dorpen gaat het hoofdzakelijk om drie wegen: Deurneseweg (Heide en Yssel steyn), Albionstraat (Leunen) en Horsterweg (Castenray). De Wet Geluidhinder is in de jaren tachtig in werking getreden. Bij nieuwbouwplannen is sinds dien rekening gehouden met de normen van de nieuwe wet. Het gaat niet alleen om wegverkeer, maar ook om lawaai van treinen. Van alle reeds bestaande wonin gen was de gemeente verplicht melding te maken bij het minis terie, in het geval de geluidsbelas ting hoger was dan 60 dba.Tevens moest er een saneringsprogramma worden opgesteld. Het aanpakken van de bron, zoals het treffen van verkeersmaatregelen (drempels, versmallingen), heeft de voor keur. Daarna komt de aanleg van geluidsschermen of wallen en de laatste mogelijkheid is het treffen van maatregelen aan de gevels van de huizen. In Venray zijn destijds ruim 1200 woningen gemeld met een te hoog verkeerslawaai. Hier voor zijn inmiddels ook maatrege len getroffen. Meestal ging het om het aanbrengen van verkeersrem mers om de snelheid en de her rie te verminderen. De geluidssa nering in Nederland van weg- en treinverkeer duurt al erg lang. Het ministerie van VROM heeft nu een einddatum gesteld om de voor raad van nog te saneren woningen in beeld te krijgen. Voor 1 januari 2009 moeten de gemeenten een overzicht verstrekken. Aan de hand van de lijsten kan berekend worden hoeveel financiële midde len er nodig zijn om het verkeers lawaai terug te dringen. Uit akoes tisch onderzoek, op een hoogte van vierenhalve meter, blijkt dat het in de gemeente Venray nog om 279 woningen gaat. Ze hebben te kampen met een geluidsoverlast variërend van 60 tot maximaal 69 dba. Bachstraat 15 t/m 98 vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 53300 maandag gesloten di - vr 10.00 - 18.00 uur za 9.00 - USE

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5