Gerard van Maasakkers in Mariakapel Oostenrijkse kapel in Merselo 2-Late in Blok 10 Toeternietoe 2008 in Leunen r il^mnp DEC EMBEHMAANP PEEL MAAS LEZERSACTIE 25% Mega Musical Korting! PEEL EN MAAS In het Koningskerkje in Vierlingsbeek wordt op zater dag 13 december vanaf 20.00 uur een kamermuziekconcert gehouden. Na het succesvolle concert van vorig jaar komt het Amsterdamse Da Capo-strijkkwartet met de kla rinettist Marijke Admiraal terug met een afwisselend programma. Een overrompelend, dramatisch strijkkwartet van Ludwig van Beethoven opent het concert. Daarna speelt een trio van klari net, altviool en cello een composi tie van de Tsjechisch Amerikaanse componist Karei Husa. Hij roept daarin met melodieën en ritmes die ontleend zijn aan de volksmu ziek de sfeer van Slowakije op. Het Da Capo-kwartet besluit het concert met een eigenzin nige danssuite uit 1923 van de eveneens Tsjechische componist Ervin Schulhoff. Hierin hoort men onder meer een Weense wals, een serenade en een tango op-zijn- vroeg-20e eeuws. De leden van het Da Capo-kwartet zijn elkaar in diverse andere muziekforma- ties in Amsterdam en omstreken eerder tegengekomen, voordat zij twee jaar geleden een strijkkwar tet gingen vormen. Marijke Admi raal is klarinetdocente aan de muziekscholen van Heerenveen en Hoofddorp. Reserveren kan via koningskerkje@home.nl. of via telefoon (0478)632172. Gerard van Maasakkers komt op zondag 14 december naar de Mariakapel in Holthees met zijn jubileumvoorstelling 30 Jaar Gerard van Maasakkers. Het con cert begint om 15.30 uur, en is inmiddels geheel uitverkocht. Tij dens de voorstelling kunnen de bezoekers genieten van een selec tie van de liedjes, die hij over een periode van dertig jaar geschre ven heeft, en met heel veel suc ces heeft uitgevoerd. Pareltjes van liedjes, met grote thema's, en vaak kleine mensen in kleine situaties, voor iedereen herkenbaar. Van Maasakkers zingt in Brabants dia lect over de kleine en grote din gen van het leven, op een warme en respectvolle manier worden persoonlijke ervaringen en ont moetingen met het Brabantse leven vertolkt. Zijn liedjes ontroe ren, weten de juiste snaar te tref fen, zijn dan weer ingetogen, dan weer uitbundig, zoals een echte Brabander kan zijn. In de loop der jaren is zijn bekendheid gegroeid, en inmiddels is hij een landelijk bekende en veel gevraagde lied jeszanger. Zijn jubileumvoorstel ling "30" voert hem door heel Nederland, langs alle grote thea ters, en dan mag het wel heel bij zonder heten, dat ook een kleine, intieme locatie als de Mariakapel een plek heeft gekregen in deze reeks voorstellingen. Het concert in de Mariakapel is al uitverkocht, dus het heeft geen zin meer om te proberen nog kaarten voor dit concert te reserveren. Het radioprogramma Volksmu- sik mit Schwung van Omroep Ven- ray is het gelukt een Oostenrijkse topkapel naar Merselo te halen. Na het succes in 2008 met de Blaaskapel Tschecharanka in Hout Blerick komen ze nu op 31 janu ari 2009 in Merselo. Deze kapel is afkomstig uit het Burgenland in Oostenrijk en weet het publiek te vermaken met hoogstaande blaasmuziek.Tschecharanka werd opgericht in 1999 en bestaat twaalf muzikanten, onder leiding van Thomas Zsivkovits. Hun doel is het beoefenen van blaasmuziek op het allerhoogste niveau. Hun repertoire wordt de laatste jaren uitgebreid met eigen composities of in opdracht geschreven wer ken door bekende componisten uit de blaasmuziekwereld. Tijdens hun optreden presenteren ze hun vijfde cd aan het publiek. In het voorprogramma is er een optre den door blaaskapel Judaska. Deze kapel uit Hout-Blerick is sinds de oprichting in 2002 een graag gezie ne gast op Festivals in binnen- en buitenland. De kapel bestaat uit amateurmuzikanten die uit liefde voor de blaasmuziek bij elkaar zijn gekomen. Voor de echte blaasmu- ziekliefhebber is het een must om deze avond mee te beleven die wordt gehouden in zaal 't Anker aan het Grootdorp in Merselo Het programma start om 20.00 uur en de zaal gaat open vanaf 19.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via email kaarten@volksmusikmitschwung. nl. of via telefoon 06-21968281. Meer informatie: www.volksmu- sikmitschwungnl Ierse avond In café De Uitmarkt in Venray staat op zaterdag 13 december een Ierse avond op het program ma. Tijdens deze avond is er een optreden door Schylger Stout. Schylger Stout bestaat uit Edgar Smit en Jan Gerrits. Zij spelen al jaren samen en naast hun zang spelen beiden ook nog instrumen ten, zoals de tinwhistle en de boh- dran. Het repertoire is Iers-Schots, aangevuld met folksongs uit bin nen- en buitenland. Ook wordt er zo nu en dan een eigen versje gespeeld.Aanvang 22.30 uur. De Venrayse band 2-Late staat op zaterdag 13 december in Blok 10 in Horst. 2-Late bestaat uit een jonge vrouw en vier jonge mannen. Een klassieke line-up, met gitaar en toetsen en de stijl is poprock. Echte nummers van hooguit vijf minuten, met een intro, couplet ten, refrein, solo's en een brug. Take it to the bridge. Volwassen melodieën, herkenbaar, met tek sten die niet blijven hangen in kre ten of clichés. Ze brengen muziek van The Beatles, Peppers, ska en funk en zelfs een vleugje Abba. De muziek voor de eigen nummers componeren ze samen, zangeres Lisanne schrijft de teksten. Dit jaar heeft de band zijn eerste cd opge nomen. De titel is On the quiet en bevat negen nummers, allemaal eigen werk. Bijna ambachtelijke popsongs van een band die nu al wars is van trends en zijn eigen weg gaat. 2-Late. Acht joekskapellen gaan op zaterdag 13 december zorgen voor gezelligheid in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. Het joekska- pellenfestival wordt gehouden door LEO (Leunse Evenementen Organisatie) en Joekskapel Krom dur d n Bocht uit Leunen. Naast het optreden van Krom dur d n Bocht gaan nog zeven andere joekskapellen optreden. De orga nisatie heeft verschillende aanmel dingen gehad van joekskapellen en zelfs nog vlak voor het festival. Er is een selectie gemaakt en de vol gende kapellen zullen optreden: De Baetere Helft, De Hofbende en De Pretband uit Venray, Kei d 'r Néve uit Geijsteren, Naovenant uit Leunen, de Baerekapel uit Heel en Jonk Fleisj uit Dieteren. Natuurlijk zijn alle andere joekskapellen ook van harte w elkom om hun collega joekskapellen aan te moedigen en wie weet staan ze volgend jaar zelf te schitteren op het podium. Voor het slagen van het festival vindt de organisatie het publiek net zo belangrijk als de kapellen. Dus aanhang, vrienden en beken den van de joekskapellen en alle andere mensen die van gezellig heid houden zijn vanaf 20.00 van harte welkom. DJ Leon die ook wel bekend is van feestcafé de Koets gaat het festival presenteren en tussen de kapellen door zorgen voor de nodige carnavalskrakers. De zeven uitgenodigde kapellen zullen deze avond gaan strijden voor de grote wisselschaal en de aanmoedigingsprij s. De laatste jaren is de popula riteit van musicals enorm geste gen. Musicals zijn er al duizenden jaren, alleen niet zoals we ze nu kennen. In de tijd van de Grieken was een combinatie van tekst en zang een veel voorkomende soort van publieksvermaak. Het was de tv van de Grieken! Wilde je echter een carrière als solo zanger beginnen dan had je weinig kans, iedereen die zich op het toneel bevond zong alle lied jes mee, dit moest ook wel want er was vaak zo veel publiek en zonder microfoons was je anders onverstaanbaar. De 'musicals' in die tijd gingen altijd over poli tiek en andere belangrijke zaken met veel humor erin verwerkt. De Romeinen hadden ook hun aan deel in de musicalwereld. Omdat ook de Romeinen helemaal gek waren van toneel en dans, trok steeds meer volk naar de theaters toe. De keizer van Rome (Plau- tus) introduceerde het orkest in het theater maar omdat de dans daarbij in het niet viel, kregen de dansers stukjes metaal onder hun schoenen; de eerste tapdansers waren een feit. In de middeleeu wen pakten ze het iets anders aan. Er waren troubadours die stad en land afreisden om mensen te ver maken. Deze troubadours reisden alleen of met handelaars mee. Ze vermaakten het publiek met muziek, zang, dans en tekst. Dit deden ze helemaal alleen dus, ze konden heel veel tegelijk. In de Renaissance was 'commedia del- l'arte' een belangrijke vorm van theater. Deze groep bestond altijd uit een verteller, een clown en een hulpje die samen een verhaal vertelden, zongen en dansten. De musical zoals wij die kennen komt uit de Verenigde Staten! Mensen waren de zware opera's een beet je moe. Ze wilden iets leuks, iets spannends en vooral iets dat ont zettend grappig was, zo ontstond rond 1900 de musical! In Neder land werden de eerste musicals circa 60 jaar geleden uit Amerika geïmporteerd met als gevolg dat 10 jaar later de eerste Neder landse producties op de planken stonden zoals Kiss me Kate, My Fair Lady enAnatevka. In de jaren '70 waren Jos Brink en Frank Sanders met hun groep Tekstpie rement de drijvende kracht ach ter de Nederlandse musical. Hun eerste musical Maskerade was meteen een succes. In de jaren tachtig vierde theater Carré haar 100-jarig bestaan met de musical Cats. Mede door het succes hier van begon Joop van den Ende grootschalige musicals naar Ame rikaans voorbeeld te produceren (Les Misérables).Hij opende musi caltheaters in Scheveningen (Cir custheater) en Utrecht (Beatrix- theater) waar, net als in Amerika, producties net zo lang kunnen blijven draaien als het publiek er belangstelling voor heeft (open end producties). Tegenwoordig kunnen we niet meer om deze grote musicalproducties heen en heeft iedereen wel van Tarzan gehoord. Nederland is een enorm populair musicalland geworden. De bezoekersaantallen liggen in vergelijking met andere landen erg hoog, net zoals de enorme verscheidenheid aan producties. Ook de kwaliteit van producties en acteurs in de musicalwereld zijn van een zeer hoog niveau waardoor Nederland dan ook een hoog aanzien in de internationale musical en theaterwereld verwor ven heeft. Heeft u zelf al kennisge maakt met het genre musical? In de decembermaand wordt u wel licht zelfs beloond voor uw the aterbezoek. Boekt u namelijk in de maand december kaarten voor een musical die dit theaterseizoen in Schouwburg Venray te zien is, onder vermelding van musi- calmaand, dan maakt u kans op fantastische prijzen: eerste prijs (lx)-Theaterreis voor 2 personen ter waarde van 500 euro.Tweede prijs (2x)- Theatraal Verwennen pakket ter waarde van 80 euro. Derde prijs (2x)- 2 vrijkaarten incl. meet greet voor de musical Footloose ter waarde van 75 euro. De musicals waaruit men kan kie zen en die te zien zijn in Schouw burg Venray dit theaterseizoen 2008-2009, zijn: Piaf, de musical, Cabaret, De Man van La Mancha, Floddertje,Tommy met DI-RECT, Five Guys named Moe, Op Hoop van Zegen, Mega Mindy, Footloose, Brandende Liefde, Anatevka en High School Musical. De Evenaar wint popquiz Het Venrayse team De Evenaar heeft afgelopen weekend de eer ste Brunssumse popquiz gewon nen. De vier specialisten wisten maar liefst 75 procent van de vragen goed te beantwoorden. Ze kregen in totaal 425 punten. Er hadden zich zestien teams met in totaal meer dan zestig deelnemers opgegeven voor het evenement. De quiz werd gehouden door de vier Amigo's die dit jaar op Hemel vaartsdag de Popquiz in De Eve naar in Venray wonnen. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 14 december een kerstmiddag voor kinderen gehouden. Het museum is ingericht in kerstsfeer en kin deren mogen deze middag een eigen kerstboompje versieren en mee helpen met het bakken van kerstkransjes. Er zijn ook nog andere activiteiten zoals hoeden maken, smeden en leer bewerken. Voor bezoekers is het zeker de moeite waard om de nieuwe wis selexpositie Die twelf maendekes s'jaers te bezoeken met onder meer een twaalftal middeleeuwse afbeeldingen van het leven op het platteland van rond het jaar 1500. Voor de kinderen is er een speciale speurtocht. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Zin in Zingen Op zondag 14 december wordt er weer een avondje zingen in Ven ray gehouden. Onder begeleiding van twee accordeonisten, Frans Verbeek en Toon Leijssen, zullen dan weer tientallen liederen uit vervlogen jaren door de zaal klin ken. Deze laatste zangavond van dit jaar wordt gehouden in Den Hoender aan de St. Ursulastraat en wordt gepresenteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. Na de pauze komen de verzoeknummers uit de zaal aan bod. De avond begint om 19-30 uur. Liederenbundels zijn in de zaal verkrijgbaar. De zaal is vanaf 18.30 uur open. Biblionu BiblioNu Venray een nieuw bibliotheekautomatiseringssy steem in gebruik genomen, Bicat genaamd. Dit systeem werd ook al toegepast in de andere vestigin gen van BiblioNu in Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Middels de symbolische overdracht van de Bicat-vlag werd de overstap naar het nieuwe systeem beves tigd. Aanwezig bij de overdracht waren de Provincie Limburg (die de subsidie heeft verstrekt om de overstap mogelijk te maken), de leverancier van het systeem (Bibliotheekhuis Limburg) en het Raayland College dat ook is mee gegaan in de overstap naar Bicat. Met Bicat hebben BiblioNu Venray en de mediatheek van het Raay land College toegang gekregen tot de catalogi van het Limburgs Bibliotheeknetwerk en is het heel eenvoudig geworden om een titel uit een der andere Limburgse bibliotheken naar Venray te halen. In praktisch heel Limburg wordt nu met dit systeem gewerkt. Dit heeft grote voordelen op het gebied van collectiebeheer, leen verkeer, beheer en onderhoud van het systeem en herkenbaarheid voor leners. BiblioNu heeft met de invoering van Bicat wederom een kwaliteitsslag gemaakt die leidt tot verbetering van de dienstver lening aan de gebruikers van de momenteel twaalf vestigingen in het werkgebied. In Gryphus in Vierlingsbeek vindt vrijdag 12 december een cabaretvoorstelling plaats van Ellen Dikker. In Gryphus speelt zij haar eer ste avondvullende voorstelling Toendra. Dikker won de Persoon lijkheidsprijs tijdens het sterk bezette Cameretten 2006. In Toen dra laat ze zien waarom. Ze scha kelt razendsnel tussen hilarische en ontwapenende personages die allemaal worstelen met het moderne leven: een in Nederland wonende Poolse, een Rotterdamse moslimse, een callcenter employé en nog een handvol types. Ondeugend, aandoenlijk, schok kend en vooral grappig. Dikker toont zich een theaterpersoon lijkheid die de zaal moeiteloos met zich meeneemt. Bevlogen, eigenzinnig en een beetje brutaal. Een rascomédienne met scherpe randjes. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Dikker begint om 21.00 uur. Voor deze voorstel ling zijn kaarten te reserveren via telefoon (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren kan ook via www.gryphus.nl. Cabaret woensdag 7 januari 2009 Anatevka woensdag 13 mei 2009 donderdag 14 mei 2009 Donderdag 11 december 2008 - Pagina 26 Da Capo in het Koningskerkje Kunst Cultuur Musicals zijn in Dikker in Gryphus Tegen inlevering van deze bon krijgt u als lezer van de Peel Maas nu 25% korting bij het boeken van kaarten voor één van onderstaande mus.cals. Reserveert u kaarten voor beide musicals dan ontvangt u 50% korting. U kunt kaarten reserveren aan de theaterkassa, telefonisch via 0478 - 530999 of via www.schouwburgvenray.nl j Meer informatie over deze voorstellingen vindt u op www.schouwburgvenray.nl Schouwburgplein 1, Venray E info@schouwburgvenray.nl www.schouwburgvenray.nl ateuko Cabaret

Peel en Maas | 2008 | | pagina 26