Start Write Now! Sleeping Beauty, Thuis en Piaf Slotconcert Ons Genoegen Oirlo Expositie Ierse folk in Cambrinus Young Musicians groot succes Alles is te verliezen Korte cursus portrettekenen Boek bestellen? PEEL EN MAAS Donderdag 11 december 2008 - Pagina 25 iets - Venray Alles te Voor de tweede maal vindt er een voorronde van Write Now! in Limburg plaats. Write Now! is de belangrijkste schrijfwed strijd voor jongeren in het Nederlandse taalgebied en bestaat uit achttien voorron den in Nederland en Vlaande ren en een finaleweekend in Rotterdam. Deelnemers kun nen hun inzendingen voor 1 februari 2009 insturen. De prijsuitreiking van deze voorronde vindt dinsdag 14 april 2009 plaats in Perron55 inVenlo. Passionate houdt de schrijfwed strijd Write Now! voor de negende keer. In 2007 waren er een record aantal van 1.140 deelnemers aan deze schrijfwedstrijd voor jon geren van 15 tot en met 24 jaar. Bij de laatste editie won Maartje Wortel (voorronde Utrecht) de juryprijs van Write Now! en Tho mas Decreus (voorronde Gent) de Sp!ts publieksprijs. Wortel heeft sinds de finale flink veel aandacht gekregen en uiteindelijk resulteer de dit in het tekenen van een con tract bij de Bezige Bij afgelopen september. Speciaal geselecteerde regionale jury's reiken boeken- bonnen uit aan de winnaars van de voorronden, met 250,- voor de eerste prijswinnaar, 125,- voor de tweede en 75,- voor de derde prijs.Van de ruim 1.250 ver wachte deelnemers plaatsen zich er 21 voor de finale, die op 21 juni 2009 in Off_Corso in Rotterdam plaatsvindt. Dit zijn de winnaars van de voorronden, aangevuld met drie wildcards. De finalisten schrijven een nieuwe bijdrage die beoor deeld wordt door een uit het Nederlandse taalgebied samenge stelde jury.Wie de finale wint, mag zich het grootste Nederlandstalige schrijftalent noemen. Daarnaast wint deze schrijver een laptop ter waarde van 1.500, een mas terclass van Uitgeverij Augustus, optredens op GDMW Festival in Rotterdam en Den Bosch en De Nachten in Antwerpen en het ontwerp van de campagnetekst voor de volgende editie van Write Now!. Daarnaast kan er in de periode voor de finale gestemd worden voor de publieksprijs van Write Now! Deze wordt ook tijdens de finale in Rotterdam uitgereikt. Dat Write Now! een opstap kan zijn naar meer blijkt uit de successen die eerdere Write Now! winnaars boekten. Zo debu teerden Write Now! winnaars bij landelijke uitgevers, onder wie Theo-Henk Streng (winnaar fina le en voorronde Utrecht 2005) wiens debuutroman De nalaten schap in 2007 bij uitgeverij Hol land verscheen; Maurice Buehler (winnaar Den Haag 2003) met de dichtbundels Grasaap te water (2003) en Door het oog van de os (2007) bij uitgeverij Contact;Yusef El Halal alias Ernest van der Kwast (winnaar Rotterdam 2001) met de verhalenbundel Man zoekt vrouw om hem gelukkig te maken (2004) bij uitgeverij Nijgh Van Ditmar. Raoul de Jong (4e plaats Rotter dam 2002) publiceerde inmiddels vijf titels waaronder Het leven is verschrikkulluk (2005) bij uitge verij Augustus en Miracoloso bij uitgeverij Prometheus (2008); en Jaap Robben (aanmoedigingsprijs Eindhoven 2003) gaf De nacht krekelt (2007) bij uitgeverij De Geus uit. Andere deelnemers aan Write Now!, zoals Vicky Francken (publieksprijs landelijke finale 2006, 2e prijs Nijmegen 2006), Anke Scheeren (winnaar Maas tricht 2004),Tonie Mudde (win naar Den Haag 2002) en Oscar Koeken (winnaar Eindhoven 2004) timmeren aan de weg met publicaties in tijdschriften en met optredens bij evenementen. Prijswinnares van de afgelopen editie, Maartje Wortel, heeft inmid dels een contract getekend bij De Bezige Bij. De voorwaarden om mee te doen aan Write Now!: leeftijd 15 tot en met 24 jaar, de inzending is in de Nederlandse taal en bedraagt maximaal 2.000 woorden. Voor meer informatie over de voorwaarden zie www. writenow.nu. Inzendingen regio Venlo voor 1 februari 2009 naar info@writenow.nu. www.vandenmunckhof.nl Programma Schouwburg Venray Home for Christmas met het Venray's Mannenkoor, Sleeping Beauty door het Sint Petersburg Ballet, muzikaal cabaret in Thuis met Speel man Speelman en Liesbeth List in de musical Piaf, La Vie en Rose. Deze vier voorstellin gen zijn komende week te zien in Schouwburg Venray. Het Venray's Mannenkoor brengt op zaterdag 13 decem ber vanaf 20.00 uur en zondag 14 december vanaf 14.30 uur de voorstelling Home for Christmas met een aantal Venrayse gasten in de schouwburg van Venray. Denk hierbij aan close harmonie group Confetti, Ron Barents, vocal group VET en het combo onder leiding van Otto Kooien. Daarnaast Ellen en Sanne Valkenburg, die met hun stemmen hetVMK ondersteunen. Het Sint Petersburg Ballet brengt op maandag 15 december in de schouwburg het ballet Sleeping Beauty. De doop van Prinses Auro ra wordt aan het hof van Versailles met vele gasten gevierd, maar het feest wordt ruw verstoord door de boze fee Carabosse. Carabosse is namelijk niet uitgenodigd en spreekt daarom de wens uit dat Aurora zich ooit zal prikken aan een naald en dan zal sterven. De goede seringenfee Lilac zorgt er daarna voor dat Aurora niet sterft, maar in een diepe slaap verzinkt. Alleen een kus van een prins kan haar wakker maken. Honderd jaar later verschijnt prins Desire. Aan vang 19.00 uur. Thuis is het twee de muzikaal cabaretprogramma van de broers Daan en Joost Speel man, in theaterland beter bekend als; Speelman Speelman. In hun nieuwe programma in de schouw burg op dinsdag 16 december zoeken ze uit wat thuis voor hen betekent en dat gaat gepaard met absurde scènes en verrassende liedjes. In Thuis komt een van de broers terug van een lange wereldreis. Totaal vervreemd en onherkenbaar voor zijn broer die in de steek gelaten is en alle herin neringen aan hem heeft uitgewist. Hoe moet hij bewijzen aan zijn broer wie hij is? En hoe moet hij zich ooit weer thuis gaan voelen? Aanvang 20.00 uur. Op woensdag 17 december vanaf 20.00 uur kan men in Schouwburg Venray genie- Muziekvereniging Ons Genoe gen Oirlo gaat op vrijdag 19 december een groot slotconcert verzorgen. Het slotconcert is de afsluiting van het jubileumjaar 2008 waarin Ons Genoegen zijn honderdjarige bestaan viert. Een jubileumjaar dat al vele activitei ten kende met bijvoorbeeld een groot galaconcert in de schouw burg van Venray en een feestwee- keinde. De gehele vereniging, met bijna 120 muzikanten, gaat haar medewerking verlenen aan dit concert dat een gevarieerd pro gramma kent in kerstsfeer. Het programma wordt om 19-30 uur geopend door drumband Ons Genoegen. Deze groep bestaat uit twaalf leden variërend in leeftijd van tien tot twintig jaar. Sedert een half jaar staat zij onder lei ding van instructeur Bart Jeuken uit Leunen. Met het uitgebreide instrumentarium waaronder ook veel melodisch slagwerk, worden vele stijlen van muziek ten gehore gebracht. Ook de leerlingen van de drumband gaan optreden. Afwisselend met de drum band gaat de jeugdfanfare optre den onder leiding van dirigent Will Jacobs uit Oirlo. Deze club bestaat uit ongeveer 35 muzikan ten waarvan het grootste gedeelte tussen de tien en zestien jaar oud is. Verder spelen er wat oudere muzikanten mee voor een goede orkestbezetting en enkele oudere leerling-muzikanten. Dit optreden wordt aangevuld met zang van Femke Janssen en een speciale jeugddansgroep. Na de pauze gaat fanfare Ons Genoegen optreden onder leiding van dirigent Geert Jacobs uit Leunen. De fanfare telt bijna tachtig muzikanten en wordt bij dit concert aangevuld met een instrumentaal combo bestaande uit een toetsenist en twee gitaris ten. De dans komt van de groep Impulz van Kunstencentrum Jerusalem Venray. De fanfare gaat drie zangnummers begeleiden met als solisten Selm Nelissen, Maartje van Rltee en Marion Versieyen. Als instrumentale solisten gaan Lieke Jacobs, altsaxofoon en Giel Hel legers, bariton optreden. Het slot concert wordt gehoudden in de feestloods bij H. van der Sande aan de Meerloseweg in Oirlo. Na afloop van het concert om 22.30 uur gaat de feestband Los Zand uit Overloon zorgen voor een muzikaal en slot. Entreekaart jes zijn te verkrijgen bij café/cafe taria D'nTerp en SEP Peeters Uit zendorganisatie BV in Oirlo. Voor meer informatie zie www.onsge- noegenoirlo.nl. Leerlingenorkesten Harmonie Sub Matris Tutela houdt op zaterdag 13 december een treffen waaraan de leerlin genorkesten van Harmonie St. Catharina, Leunen/Veulen/Heide, Fanfare St. Oda Merselo, Harmonie Sempre Avanti Tegelen en Harmo nie Sub Matris Tutela Oostrum deelnemen. Het treffen vindt plaats in gemeenschapshuis D'n Oesterham in Oostrum en begint om 18.00 uur. Er worden door ieder orkest diverse stukken uit gevoerd, waarbij ook stukken die passen bij de kersttijd zeker niet ontbreken. In het hoofdkantoor van GGZ Noord-en Midden-Limburg aan de Stationsweg in Venray wordt op zondag 14 december een exposi tie geopend met werken van kun stenares Jeanny van Lieshout. De tentoonstelling biedt een indrukwekkend overzicht van de schilderijen van Van Lieshout, woonachtig in Venray en gebo ren in Horst. Ze is werkzaam als docent en coördinator Beeldend op Kunstencentrum Jerusalem Venray. De titel Human figure in (e)motion, omschrijft het werk van Van Lieshout in vier woorden. De toeschouwer ziet grote witte doeken, losjes beschilderd, niets te veel en toch alleszeggend. Frag menten, flarden van beelden die refereren aan het collectief geheu gen, gevormd door kunsthistorie, actuele thema's en poëzie. Het werk gaat over mensen, kracht, dood, eenzaamheid en liefde. Een gevoel van melancholie over heerst. De expositie is tot stand gekomen in samenwerking met GGZ Noord- en Midden-Limburg en galerie IROK Horst. De opening op zondag 14 december duurt van 13-00-16.00 uur. De hoogleraren Curfs en Berger, verbonden aan de universiteit van Maastricht, richten om 14.00 uur het openingswoord tot de genodigden. De expositie is verder te bezich tigen tot en met 17 april van maan dag tot en met vrijdag van 9-00 tot 17.00 uur. In de maanden februari en maart is het tevens mogelijk voor groepen van minimaal acht personen een rondleiding te boe ken. Contactpersoon voor ver koop en rondleidingen is Ingrid Koenen. Men kan contact opne men via telefoon (077)3984596 of via irok@irok.nl. Zie voor meer informatie www.jeannyvanlies- hout.nl. De Piëlhaas Leden van carnavalsvereniging De Piëlhaas hebben de mogelijk heid om kaarten te kopen voor de prinsenproclamatie en Circus Mök op zaterdag 20 december in café-zaal De Evenaar. De num mers worden vanaf 12.00 uur uitgedeeld. Per lidmaatschap kunnen er twee kaartjes gekocht worden. Wie lid wil worden kan een lidmaatschapsaanvraag stu ren naar ledenadministratie@piel- haas.nl. of aanvragen via telefoon (0478)582877. De zesmansformatie KNIJN betreedt op zondag 14 decem ber het Cambrinuspodium in Horst. KNIJN is in 1980 ontstaan als straatband en intussen uitge groeid tot een volwassen en graag geziene folkgroep op festivals, in cafeetjes, culturele centra en klei nere theaters. Opvallend in hun optredens is het instrumentarium dat KNIJN hanteert: naast dwarsfluit, thin- wistle, banjo, gitaar, mandoline, viool, accordeon, trekzak, bodrahn en de in eigen beheer gebouwde instrumenten. Hun muziek is dui delijk Iers te noemen. De thea trale presentatie en hoge mate aan samenspel met het publiek geeft de muziek van KNIJN een extra dimensie en leidt niet zelden tot vermakelijk taferelen onder het publiek. KNIJN wordt gevormd door Miriam Kavana, Marjolein L'Herminez, Gerard Wortel, Hans van Hees, Louis van Hees en John Cameron-Webb. Het concert begint om 16.00 uur. ten van Piaf. La Vie en Rose. Lies beth List verraste in 1999 iedereen met haar glansrol in de musical Piaf. Het was een hit in de theaters en ze werd voor haar vertolking onderscheiden met de allereerste John Kraaykamp musicalaward voor beste vrouwelijke hoofdrol. De afgelopen jaren waren er veel verzoeken aan List om nog één keer als Edith Piaf op te treden. Onder regie van Eddy Habbema in een nieuwe bewerking herleeft La Vie en Rose. Het leven van Piaf staat garant voor mooie muziek en ontroering. Voor reserveringen of vragen kan men contact opne men met Schouwburg Venray via telefoon (0478)530999- Het com plete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Themacafé MEE Noord- en Midden Limburg houdt op donderdag 18 decem ber een themacafé in grand/café Maagdenberg in Venlo.Tijdens het themacafé komen mensen met een licht verstandelijke beper king bij elkaar om te praten over onderwerpen die hen bezighou den en deze keer is dat Zo ga ik wonen! Iedereen woont ergens, thuis of op zichzelf. Met of zon der begeleiding. Dit Themacafé gaat over wonen op jezelf. Wat zijn hier de voordelen en nade len van? En wat komt er allemaal op je af als je op jezelf woont? En wat moet je doen en wanneer? Er worden toneelstukjes opgevoerd om het thema in te leiden, maar bezoekers komen vooral zelf aan het woord. Het themacafé wordt eens per twee maanden gehou den en is bedoeld voor alle men sen met een licht verstandelijke handicap vanaf de leeftijd van achttien jaar. Aanmelden is niet nodig. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij Manon Clarke van MEE Noord en Midden Limburg via telefoonnum mer (077)3961515. Boekrecensie in Peel en Maas Het grote muziekspektakel Young Musicians Spread Their Wings op luchtmachtbasis De Peel was ook dit jaar opnieuw een groot succes. Jeugdige muzikan ten afkomstig van diverse fanfares en harmonieën rondom lucht machtbasis De Peel zorgden deze dag samen met het orkest van de Koninklijke Luchtmacht voor een muziekspektakel. Gedurende de dag vonden diverse workshops van professionele muzikanten van de Koninklijke Luchtmacht plaats. In het bijzijn van de burgemeester van Venray werd de dag afgesloten met een spectaculair optreden. Met meer dan 170 jeugdige muzi kanten en leden van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van dirigentadju dant Maarten Rijs vormden zij een groot orkest. Het orkest wist het publiek, bestaande uit ouders van de muzikanten en medewerkers van luchtmachtbasis De Peel, te verassen met een grote diversiteit aan arrangementen dat bestond uit classic rock, filmmuziek en klassiek. Meer informatie over Young Musicians Spread Their Wings staat op www.youngmusi- cians.nl. Claires leven is geslaagd. Ze is een aantrekkelijke vrouw van in de dertig en woont op een van de meest idyllische plekken in Nederland, in een prachtige gerenoveerde boer derij samen met haar man, de gerespecteerde makelaar Harald van Santfoort, en hun twee dochtertjes, Charlotte van vijf en Fleur van zeven. Maar Claires leven is niet zo smetteloos als ze doet voorkomen. Niemand weet waarmee zij in haar verleden haar geld verdiende en dat zij een ongezonde relatie had met Marius, een beruchte crimineel. Zelfs haar eigen man is hiervan niet op de hoogte. En dat wil ze zo houden, kost wat kost. Na tien jaar cel is Marius weer op vrije voeten. Hij heeft Claire getraceerd en is niet van plan om zijn oude vriendin zomaar op te geven. Of heeft hij andere motie ven? Esther Verhoef veroverde in 2006 met haar thriller Rendez vous in een keer de bestsellerlijs ten, in 2007 gevolgd door Close- up.Alles is te verliezen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. Bij Kunstencentrum Jerusalem in Venray start op woensdag 7 januari van 19-30 tot 22.30 uur een korte cursus portrettekenen. Deze cursus bestaat uit twaalf les sen en deelname staat open voor iedereen. Enige ervaring in het tekenen en schilderen is wel aan te bevelen, maar niet noodzake lijk. Er wordt gewerkt naar model. Tijdens de lessen wordt aan de hand van voorbeelden de geschie denis van het portrettekenen en -schilderen toegelicht. Beginners leren de basisprincipes van het portrettekenen. Het gaat vooral om het tekenen van het portret met houtskool en pastelkrijt en in een latere fase acrylverf. Er zijn nog enkele plaatsen vrij! Voor aan melding en informatie kan men kijken op www.kunstencentrum- jerusalem.nl. ESTHER VERHOEF Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 25