Echte kerstbomen taboe in Venrayse horeca Venraynaar van het jaar nomineren tijdens weekmarkt "Geen redamebos langs Venrayse wegen" Havenbedrijf bezoekt Wanssum Pater Falco Franken overleden WINTERCOLLECTIE KORTING Creatieve oplossing tegen probleemjongeren -'.wss (3 dames- en herenschoenen en tassen PEEL EN MAAS Donderdag 27 november 2008 - Pagina 5 Opnieuw strenge controles voor Kerstmis en carnaval De brandweer raadt de hore caondernemers ten stelligste af de komende feestmaand echte kerstbomen te gebrui ken. Binnen vijf seconden kan de boom in lichterlaaie staan, vertelde Bart Cox. De preven tiemedewerker van de brand weer was maandagmiddag te gast bij een bijeenkomst met horecabazen. Hij liet het ook op een filmpje zien. "Het is vreemd dat er vroeger nooit iets mis gegaan is met die kerstbomen. Al heeft een zaak nog zoveel nooduitgangen, er zullen onherroepelijk slacht offers vallen. Want hars is heel brandbaar en door de naalden kan er veel zuurstof bij. Het geeft direct een grote fakkel." Niemand van de 25 aanwezigen zet nog een echte kerstboom in hun kroeg of restaurant. "Vroeger in 't Podium had ik er wel zes staan", zei Bert Pelzer. "Daar moet je nu niet meer aan denken." Cox opperde alleen kunstbomen te gebruiken die de in de laatste vijf jaar zijn aangeschaft. Deze vol doen wel aan de eisen van brand veiligheid. De afdeling handhaving van de gemeente Venray gaat voor de feestdagen en voor carnaval opnieuw grootscheepse contro les houden. Burgemeester Waals sprak onlangs zijn teleurstelling uit dat bijna de helft van de hore cazaken nog steeds de fout ingaat. Tijdens carnaval, EK-voetbal en kermis zijn vlaggetjes gebruikt die brandgevaarlijk zijn. Ook andere versieringen bleken niet altijd te voldoen. Daarnaast was er nogal eens wat mis met vluchtwegen die geblokkeerd waren door krat ten of andere emballage, blusappa ratuur waarvan de controledatum was verlopen en noodverlichting die ondeugdelijk was. De ondernemers die maandag aanwezig waren, zijn allemaal aan gesloten bij Koninklijke Horeca Nederland. Zij meenden dat de ongeorganiseerde horeca - waar toe circa dertig procent van de zaken in Venray behoort - het vaakst in de fout zou gaan. Dat kon ambtenaar handhaving Frank Verspa niet bevestigen. Per 1 november 2008 is het gebruiksbesluit ingegaan. Nieuwe horecabedrijven hoeven voortaan geen dure gebruiksvergunning meer aan te vragen. Tevens is de willekeur tussen gemeenten opge heven. "Want het is moeilijk uit te leggen dat iets in de Venrayse horeca niet mag, wat in Horst wel is toegestaan", zei Cox. Vanuit het ministerie van VROM komt er uni forme regelgeving. De volgende stap is dat gemeenten zelf boetes kunnen uitschrijven. Zo is het bij voorbeeld jaarlijks verplicht het brandhaspel te laten controleren. Nalatigheid wordt doorgaans met een waarschuwing afgedaan. In de loop van 2009 kunnen contro leurs voortaan direct een bon van 100 euro uitschrijven. Er werden beelden getoond van de reconstructie van de nieuw jaarsbrand in 2001 in Volendam. "We hebben toen met z'n allen zitten te slapen", meent Bart Cox. "Regels waren er wel maar we dachten dat het zo'n vaart niet zou lopen." Sindsdien is er veel veranderd. Ondeugdelijke (kerst)versieringen zijn uit den boze. Gordijnen en wandbe- kleding moeten voortaan geïm pregneerd zijn door een erkend bedrijf. Volgens de brandweer man zit er nog veel kaf tussen het koren. Want slingers met het predikaat 'brandwerend' blijken het lang niet altijd te zijn. Hij liet twee vlaggetjes zien die tijdens het EK zijn aangetroffen in Ven rayse cafés. Brandwerend wil zeg gen dat binnen vijftien seconden, nadat de aansteker weg is, de vlam gedoofd moet zijn. Bij het ene vlaggetje was dit het geval. Het andere rood-wit-blauwe vaantje brandde vrolijk door en er vielen smeulende delen van af. Cox raad de de ondernemers aan vooraf de proef op de som te nemen. "Op de verpakking staat wel brandwe rend, maar dit brandt als de hel. Dus geloof die stickers niet. En anders bel ons op. Dan komen wij het controleren." Iemand merkte op dat de fabrikanten zouden moeten worden aangepakt. "Dit is niet te doen", aldus Cox."Dit spul komt uit Taiwan. Daar zit geen cer tificaat of iets bij." De brandweer sluit een café brand zoals in Volendam niet helemaal uit. Ondanks alle verbe teringen en aangescherpte regels en eisen. "Als de verkeerde ver sieringsmaterialen worden opge hangen en de vluchtwegen zijn geblokkeerd, kan dit toch weer gebeuren", meent Cox. Op het gebruik van kaarsen zal geen verbod komen. De meeste bedrijven gebruiken al geen lange kaarsen meer maar zetten waxi nelichtjes in een houder op tafel. "Het maakt wel verschil of er kaarsen staan in een restaurant met twintig mensen of in een grote feesttent met tweeduizend bezoekers", aldus Cox die ant woordde dat een kaars niet onder de term 'open vuur' valt, zoals bij voorbeeld een barbecue. Maandag 1 december speciale stand van Peel en Maas TV in centrum Venray Wie wordt de man of vrouw van het jaar 2008 in Venray? De grote finale van het nomi neren vindt maandagmiddag 1 december plaats tijdens de weekmarkt in Venray. In het centrum zal een speciale stand van Peel en Maas TV worden ingericht, waar het winkelend publiek zijn kandidaat voor de verkiezing kan aandragen. Inmiddels zijn via e mail en post al de nodige kandidaten voorgedragen. De verkiezing zal worden uitgezonden op Peel en Maas TV tijdens Kerst mis en op oudejaarsavond. Alle inwoners krijgen de moge lijkheid om iemand te nomineren voor de verkiezing Venraynaar van het jaar 2008. Op basis van de inzendingen zullen de vijf perso nen met de meeste voordrachten worden genomineerd. Wie dat vijf tal is, zal in de uitzending tijdens de kerstdagen te zien zijn. Vervol gens krijgen alle inwoners een paar dagen de gelegenheid om te stemmen op de genomineerden. Wie de winnaar is, wordt in de uitzending op oudejaarsavond bekendgemaakt. De prijs zal in de uitzending worden uitgereikt door burgemeester Jos Waals. De pro gramma's zullen onder de naam Peel en Maas TV worden uitgezon den op het kanaal van Kabelkrant Venray en iedere twee uur worden herhaald. De uitzendingen zijn een initiatief van Van den Munckhof bv, AWA Productions enAmbaum Media Communicatie. Inwoners uit Venray en de kerk dorpen krijgen ook de mogelijk heid om zelf een kerst- of nieuw jaarsboodschap op televisie uit te spreken. Van maandag 8 tot en met vrijdag 12 december is bij Van den Munckhof bv (Keizersveld 19 in Venray) een studio ingericht, waar mensen hun wens voor de camera kunnen inspreken. Die wens wordt tijdens de kerstda gen of op oudejaarsavond uitge zonden. Bedrijven kunnen daar gebruik van maken, maar ook par ticulieren en verenigingen. Wie kunnen worden genomi neerd? Iedereen die op een of andere wijze iets bijzonders heeft gedaan in 2008. Hoe bijzonder bepaalt u! Voorbeelden zijn men sen die bijvoorbeeld het hele jaar een familielid, vriend of ken nis hebben verzorgd, iemand die iets speciaals voor Venray of een van de kerkdorpen heeft gedaan, of personen die een bijzondere Deze week werden de eerste kerstboodschappen al opgeno men. Het 'spotje'met in de hoofd rol groep 8 van basisschool De Hommel wordt deze week op Kabelkrant Venray uitgezonden. sport- of verenigingsprestatie heb ben neergezet. Nomineren voor de verkiezing kan op diverse manieren. Elders in dit blad vindt u een bon die u in kunt sturen. U kunt uw voor dracht ook mailen naar redactie@ vandenmunckhof.nl. Nomineren kan tot en met maandag 1 decem ber. Politiek verzet zich tegen overdadige reclame-uitingen Het college wil meer recla meborden toestaan langs de wegen van Venray. Het levert jaarlijks ruim 100.000 euro op. De commissie Stedelijk Beheer reagerende maandag terug houdend. "We moeten er geen reclamebos van maken", zei CDA-raadslid Sieb Nijssen. De driehoeksborden rond de lichtmasten verdwijnen. Hiervoor in de plaats komen sandwichbor- den. Hoger aan de lichtmasten zijn nu in totaal veertig reclameborden bevestigdDit aantal wordt verdub beld. De houten infoborden langs de invalswegen worden vervan gen door digitale borden. Langs de A73 komen twee reclamemasten met een hoogte van circa twintig meter. Er zijn momenteel twee bill boards, bij het station in Oostrum en langs de Maasheseweg (ter hoogte van Flextronics). Dit aan tal wordt uitgebreid naar tien. Bij lokale ondernemers schijnt er veel vraag te zijn naar deze grote reclameborden. Tineke Lamers (Samenwerking) is geen voorstander van hoge mas ten langs de autosnelweg. "Het is niet verkeersveilig. Het leidt de aandacht teveel af", aldus Lamers die vindt dat de gemeente beter moet optreden tegen verkeerd geplaatste borden en tegen de illegale aanplak van affiches in het centrum. Het CDA waakt voor een over daad aan reclame-uitingen. De houten infoborden worden veel gebruikt door verenigingen voor de aankondiging van evenemen ten of wedstrijden. "Ze worden vervangen door digitale borden. Maar het moet voor de gebruikers wel betaalbaar blijven", vindt Sieb Nijssen. Het CDA ziet het niet zo zitten het aantal lichtmastrecla mes te verdubbelen. ANDER GEBRUIK Lokaal Aktief en CDA denken aan een ander gebruik van de reclamemasten langs de A73- "We kunnen ze gebruiken voor de pro motie van Venray", aldus Nijssen. Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) denkt meer aan een digitale licht krant. De SP ziet niets in grote reclame borden langs de weg. "We zijn er tegen dat er meer borden komen zoals er nu een langs de Maashese weg staat. Het is bewezen dat dit de automobilisten afleidt. We zijn wel voorstander van informatie op borden. Maar tegen reclame", zei Jolanda Dijkema. De WD verzet zich tegen bewe gende en draaiende teksten op de borden. "De automobilisten moe ten hun ogen op de weg houden", vindt Ingeborg de Barbanson. "De informatie moet in een oogopslag te lezen zijn." Ook de PvdA is wars van overvloedige reclame. "Dit is uit den boze", zegt Henk Bis- schops. "De digitale borden moe ten korte, informatieve teksten bevatten." Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) denkt dat de over vloed in Venray wel meevalt. "We krijgen hier echt geen Helmondse toestanden. Er kunnen tachtig lichtmastreclames komen. Maar dit is echt het maximum. Dit aantal zullen we niet halen." Ook Van der Broeck is niet zo'n voor stander van hoge masten langs de A73."Ik vind ze ook lelijk. Maar ze brengen wel 25.000 euro per stuk per jaar op. Dan kijk je er toch anders tegen aan. En inderdaad kan de gemeente er ook eigen informatie op kwijt." Een delegatie van het Haven bedrijf Rotterdam bezocht woensdag op verzoek van bur gemeester Joep Hahn (Meerlo- Wanssum) en burgemeester Waals (Venray) de haven van Wanssum. Het Havenbedrijf Rotterdam juicht verdere groei van containeroverslag langs de grote rivieren toe. Deze groei is in Wanssum mogelijk en past binnen de plannen van de gebiedsontwikkcling Ooijen-Wanssum. Met twee helikopters is vanuit de lucht de gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum bekeken en de ligging van de haven ten opzichte van de regio en het Duitse achter land. Tijdens een boottocht werd de haven bezichtigd, waar de containerterminal van Wanssum is gevestigd. De terminal wordt geëxploiteerd door BCTN (Bin nenlandse Container Terminals Nederland B.V) en de grond is in eigendom van het Havenbedrijf Rotterdam. Tijdens de boottocht werden de plannen in het kader van de gebiedsontwikkeling toe gelicht, waar Wanssum onderdeel van uitmaakt. De haven in Wans sum is in de afgelopen tien jaar uitgegroeid tot een belangrijk overslagcentrum van containers. Deze containers komen per bin nenvaartschip aan en gaan voor de laatste kilometers per vrachtauto naar Venrayse bedrijventerreinen. De haven kan zich mede verder ontwikkelen door de gebiedsont wikkeling Ooijen-Wanssum. Hierin speelt de haven van Wanssum een cruciale rol. De rondweg die bin nen de gebiedsontwikkeling om Wanssum komt te liggen zal hierbij een nieuwe provinciale verkeers ader worden. Door deze ontwik kelingen is er meer bedrijvigheid mogelijk in de haven en wordt de leefbaarheid in de woonkern van Wanssum vergroot. Ook kan hier door de noodzakelijke verruiming van het Molenbeekdal ter hoogte van Wanssum gerealiseerd worden, zodat er bij hoogwater voldoende doorstroming is in de oude maas- arm. Het containertransport over de hele wereld heeft in de afge lopen decennia een ongekende vlucht genomen. Een groot deel van de containers dat nu met zee schepen in Rotterdam aankomt moet vervoerd worden naar het achterland, tot ver over de gren zen van Nederland.Transport over de weg van al deze containers is Vorige week dinsdag is vrij onverwacht pater Falco Franken (73) in Heerlen overleden. De Franciscaan was van 1964 tot 1993 als leraar verbonden aan het Gym nasium IC, het Boschveld College en het latere Raayland College. In Venray en omstreken geniet hij grote bekendheid als een gedre ven en bekwaam muziekdocent en violist. Hij richtte het school- koor Capricio en het schoolorkest Bojema op. In 1964 kwam Peter Falco Franken na zijn studie the ologie naar Venray. Het onderwijs aan het Gymnasium Immaculate Conseptionis werd destijds voor namelijk gegeven door Francis caanse priesters en minderbroe ders. Franken begon als surveillant en als godsdienstleraar. Hij richtte al snel een schoolkoor- en orkest op, eerst alleen met jongens van het internaat. In 1968 werd in het middelbaar onderwijs de Mam moetwet ingevoerd en kwam het vak muziek in het lesrooster. In hetzelfde jaar verhuisde de school naar de nieuwbouw aan de Zuids- ingel. Falco Franken was de eerste muziekdocent. Hij was ook de drij- Hassan Najja interim-directeur Wonen Venray Hassan Najja wordt per 1 janu ari 2009 interim-directeur van Wonen Venray. Hij is de tussen tijdse opvolger van Marcel Meu- len die na een jaar weer vertrekt. Najja houdt zijn huidige functie als directeur Wonen Horst aan. De ex-wethouder van Venray stapte een half jaar geleden over naar de woningcorporatie. "Ik ga beide functies combineren totdat er in Venray een nieuwe directeur is. Het zal hooguit een halfjaar zijn", denkt Najja. "Het wordt wel een drukke periode, maar ik heb er veel zin. Het is een prachtige uit daging om ook weer in Venray actief te zijn." vende kracht achter de musical 'Tot kijk meester' die bij de ope ning van het Boschveld College werd opgevoerd door leerlingen en leraren. Omdat er ook meisjes op school kwamen, werden koor en orkest vanaf toen gemengd. Van 1976 tot 1980 volgde Franken de studie Schoolmuziek eerste graads aan het conservatorium in Maastricht. Hierna werd muziek een eindexamenvak en er waren inmiddels drie muziekdocen ten aan het Boschveld College. In 1993 nam hij afscheid van het onderwijs en verhuisde van Ven ray naar HeeHeerlen. Op zaterdag 22 november is Falco Franken begraven in Maastricht. niet meer mogelijk. De wegen zou den bij Rotterdam overvol raken. Zeker met de verwachte groei van de containeroverslag in de komen de jaren. In de nabije toekomst zullen daardoor meer containers vervoerd moeten worden over spoor en over water via de grote rivieren. 'Energieverspilling winkels' De gemeente Venray gaat de burgers meer bewust maken van hun energieverbruik. Ze worden ook gewezen op energiebespa rende maatregelen en het verkrij gen van subsidies. Wiske Koster (CDA) ergert zich aan het gedrag van enkele centrumondernemers. "De horeca heeft verwarmde ter rassen en sommige winkels heb ben ook in de winter hun deu ren wagenwijd openstaan. Deze energieverspilling kan toch niet. Bovendien kost het veel geld", zei Koster maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Ze vindt dat de winkeliers een voorbeeld kunnen nemen aan de Hema "Want daar gaan de schuifdeuren netjes op tijd open en weer dicht." Taxichauffeur mishandeld Een 39-jarige Venraynaar is zon dagavond aangehouden op ver denking van mishandeling van een 30-jarige taxichauffeur. De taxi chauffeur stond rond 23.00 uur op de Henseniusstraat in Venray te wachten op klanten. Omdat ande re klanten gebruik wilden maken van de taxi, ontstond er een woor denwisseling. De verdachte ging zich ermee bemoeien en duwde vervolgens het portier dicht, ter wijl de chauffeur er nog tussen zat. De verdachte sloeg daarop de taxichauffeur met een vuist in zijn gezicht. Een getuige kon een sig nalement geven van de verdachte en vertelde de politie dat de man nog in een café zat. De politie trof in het café iemand aan die vol deed aan het signalement en de taxichauffeur bevestigde dat dit de man was die hem geslagen had. De verdachte is aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Na verhoor is de Venraynaar in vrijheid gesteld. /(parte- c>c/weoefP Ta&fea De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl 25%-50%

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5