VOORVERKOOP Het roer moet om! Minima krijgen kerstuitkering IiItlMI»! 30 NOV. venray VERBOUWINGSOPRUIMING ii ff PEEL EN MAAS Politiek tegen sloop goedkope en verouderde woningen De wijk centrum-west is te uitgestrekt voor één wijk raad. Er is momenteel alleen in noord-west een wijkraad actief. De politiek denkt aan de komst van een tweede wijk raad of aan opsplitsing van de wijk. De wijk centrum-west ligt zich tussen de Langeweg, Noordsin gel, Westsingel en Zuidsingel. In het noorden is de St. Jozefweg de begrenzing en in het zuiden vor men de Paterslaan en de Kruis straat de afbakening. "Deze wijk is te groot voor één wijkraad. Dat is niet te behappen", zei Wiske Koster (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer.. "Het beste is het gebied op te delen in twee of drie deelwijkraden." PvdA en WD zien het liefst toch één wijkraad als aanspreekpunt voor de gemeente en andere partijen. Henk Bisschops (PvdA) vindt het een beter idee centrum-west op te splitsen in twee wijken. Tineke Lamers (Samenwerking) kwam met het idee van Molenklef een aparte wijk te maken, zoals het voorheen ook het geval was. "Het is belangrijk dat de leden van de wijkraad ook binding met de wijk die ze vertegenwoordigen. De wijkraad noord-west heeft nauwe lijks iets met de rest van de wijk", aldus Lamers. Wethouder Elly van Dijck (PvdA) erkent het probleem."De wijkraad moet inderdaad betrokken zijn bij de achterban. Deze wijk heeft een te grote oppervlakte. Het is voor één wijkraad vrijwel onmogelijk te doen." GOEDKOPE HUIZEN De wijk is van oudsher sterk op het centrum gericht en de mees te woningen zijn gebouwd in de jaren vijftig en zestig. Het zijn goedkope huizen die veelal bezet zijn door mensen met lage inko mens. Er wonen ook veel ouderen die niet van plan zijn op korte ter mijn te verhuizen. De kleinere en goedkope wonin gen zijn ideaal voor jongeren en starters. Om de eenzijdigheid van de wijk te doorbreken, zouden huizen gesloopt moeten worden en huurwoningen verkocht. HUIVERIG De politiek reageerde huiverig. In Veltum zijn een paar jaar gele den twee flats met 96 apparte menten gesloopt, waar nog niets voor terug gebouwd is. "Sociale huurwoningen mogen alleen wor den gesloopt als er elders vol doende alternatieven zijn", waar schuwt Henk Bisschops (PvdA). De SP is faliekant tegen sloop. "We willen de garantie dat de hui dige bewoners er kunnen blijven wonen", zei Jolanda Dijkema."Het opknappen van de sterk verouder de woningen kan, maar ze moeten wel betaalbaar blijven. De bewo ners mogen daardoor niet in de knoei komen." Wil Mustaers (inVENtief) vindt dat de gemeente moet stimuleren dat ook de koopwoningen worden opgeknapt. "Meer dan een kwart wordt bewoond door 65-plussers. Het is beter de woningen nu aan te passen dan dat het straks met WMO-geld moet gebeuren." Samenwerking en CDA zijn evenmin voorstander van sloop. "Er moet wel wat aan de woning voorraad gebeuren", vindt Wiske Koster (CDA). "We moeten ook starters en jongeren een kans geven. Dit kan door van huurwo ningen koophuizen te maken." Wethouder Elly van Dijck (PvdA) vindt een gemengd woonmilieu belangrijk. Ook moet de doorstro ming van huur naar koop op gang komen. "We zullen kritisch kijken naar sloop. In de wijk wonen nu vooral ouderen. Er moeten ook andere groepen aan bod komen. Het is nu een te beperkte groep." Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) is bewoonster van de wijk. "Het is er niet meer zo rustig en pret tig wonen als in het verleden", ervaart ze. Er is niet alleen overlast in en rond de flat van Het Schut tersveld. Ook het aantal inbraken en vernielingen neemt toe. "Het is jammer als mensen vanwege de overlast moeten verhuizen." Inge borg de Barbanson (WD) vindt dat voorkomen moeten worden dat de wijk verder verloedert. Er is ongerustheid over bodem verontreiniging op twee plekken in de wijk. Dit wordt in verband gebracht met het aantal kankerpa tiënten. Wethouder Van Dijck kon de ongerustheid wegnemen. "Er is onderzoek gedaan en er blijkt geen sprake van verontreiniging te zijn. We zullen dit ook snel aan de wijkbewoners bekend maken." Professor dr. Jan van de Winkel ontwikkelt nieuwe medicijnen tegen kanker Als jongetje droomde Jan van de Winkel (47) van een carrière als piloot. Tegenwoor dig zit hij bijna vaker in een vliegtuig dan een gemiddelde piloot. Het jongetje uit Smakt is een wereldburger gewor den. Als directeur van Gen- mab, een bedrijf in Utrecht dat nieuwe medicijnen tegen kan ker ontwikkelt, is hij weke lijks op het hoofdkantoor in Kopenhagen en bijna maande lijks een keer in de Verenigde Staten. Niet omdat hij het rei zen zo leuk vindt - 'ik word me steeds meer bewust van de beperkingen van vliegen' maar omdat hij invulling wil geven aan zijn levensmis sie: "Ik wil mijn kleinkinderen later kunnen vertellen dat ik geneesmiddelen heb ontwik keld tegen levensbedreigende ziekten." Professor dr. Jan van de Winkel was op verzoek van de Rotary even terug in zijn geboortedorpje Smakt. "Het voelt nog altijd als thuisko men." Wist u als jongetje al dat u later nieuwe medicijnen tegen kan ker zou ontwikkelen? "Nee, ik had als jongen hele andere dromen. Piloot worden. TENSON FOR FELLOWS MEYER STONES RIVERWOODS VAN GILS ESPRIT VANGUARD MATINIQUE MEXX NEW ZEALAND COLLUMN mannenmode, jeans and casual wear for men zondag 30 november start verkoop vanaf 12.00 uur Iets anders telde niet. Ik was ook bijna aan de opleiding begonnen, als ik na de middelbare school niet een jaar had moeten wachten om te kunnen beginnen aan de rijksluchtvaartschool. Mijn ouders besloten mij aan te melden voor de universiteit in Nijmegen. Daar was ik zelf nauwelijks bij betrok ken, het werd voor mij geregeld. Na drie maanden op de univer siteit werd ik gegrepen door het vak biologie. Ik had mijn roeping gevonden. In 1985 studeerde ik cum laude af, als één van de eer sten van mijn lichting." De eerste jaren na uw oplei ding staan vooral in het teken van wetenschappelijk onder zoek. U promoveert, maar dan slaat u de weg van het bedrijfs leven in. Waarom? "Ik wil mijn kleinkinderen later kunnen vertellen dat ik genees middelen heb ontwikkeld tegen levensbedreigende ziekten. Een aantal mooie publicaties is niet voldoende. Ik wil écht een ver schil kunnen maken. Dat doe je niet met publicaties, dat doe je door daadwerkelijk nieuwe medi cijnen te ontwikkelen. Ik kwam er al snel achter dat medicijnen ont wikkelen heel veel geld kost. Eén nieuw medicijn op de markt bren gen, kost gemiddeld 650 miljoen euro. Ter vergelijking: dat is de jaarlijkse begroting van de Univer siteit Utrecht, waaraan ik momen teel parttime verbonden ben als hoogleraar binnen het Universi tair Medisch Centrum. En dan heb je het over één geneesmiddel. Om voldoende financiële armslag te krijgen om medicijnen te kunnen ontwikkelen en om dus echt het verschil te kunnen maken, heb je een bedrijf nodig. Dat was mijn drijfveer." U bent succesvol als onder nemer, investeerders hebben grote bedragen in uw onder nemingen gestopt. "Klopt. Met Genmab hebben we ruim een miljard dollar opgehaald voor onderzoek en ontwikkeling. Dat is veel geld. Maar dat hebben we ook nodig om nieuwe medicij nen te kunnen ontwikkelen." Uw bedrijf Genmab ontwikkelt een nieuwe generatie medicij nen, gebaseerd op antilicha men. Kunt u uitleggen hoe dat werkt? 'Teder mens maakt van nature antilichamen om het lichaam te helpen binnendringers, zoals bac teriën, schimmels en virussen, te lijf te gaan. Natuurlijke antilicha men helpen dus bij het opruimen van lichaamsvreemde elementen. Kankercellen laten ze meestal ongemoeid, omdat die immers door het eigen lichaam worden voortgebracht. Om tumoren toch aan te pakken, kunnen speci ale antilichamen worden gemaakt die wél kankercellen te lijf gaan. Genmab is gespecialiseerd in de herkenning van kankercellen en het ontwikkelen van antilichaam medicijnen. Wij zijn erin geslaagd om volledig menselijke antistoffen te maken. Dat biedt grote moge lijkheden voor nieuwe medicijnen tegen kanker." Wat is het voordeel in vergelij king met bijvoorbeeld chemo therapie? "Heel globaal gesteld: antilicha men vernielen alleen de kanker cellen waarvoor ze zijn ontwor pen. Chemotherapie vernielt ook gezonde cellen." Wanneer komt uw eerste nieu we medicijn tegen kanker op de markt? "De planning is in 2009- Dan komen we met een medicijn tegen chronische lymfatische leu kemie en tegen lymfeklierkanker. De testresultaten tot dusver zijn uitstekend. De verwachting is dat we met dergelijke medicijnen een grote stap zetten en mogelijk van kanker een chronische ziekte kun nen maken. In de afgelopen jaren Professor dr.Jan van de Winkel. zijn therapeutische antilichamen voor ziekten als reuma ontwik keld die de aandoening kunnen afremmen en zelfs volledig stilleg gen. De kwaliteit van leven gaat zo omhoog en het werkt levens verlengend. Dat willen we met onze medicijnen tegen kanker ook bereiken. Het is onze ambitie om van kanker een chronische ziekte te maken, die je met medi cijnen volledig onder controle hebt. Want dat ontbreekt nog in de behandeling van kanker. We hebben de voorbije twintig jaar enorme progressie gemaakt in de strijd tegen kanker, maar uiteinde lijk overlijden mensen er wel aan. Dat willen we veranderen." Zal kanker ooit te genezen zijn? "Poeh, moeilijke vraag. Ik zal dat in mijn werkzame leven waarschijn lijk niet meer meemaken. Dat is nu nog een stap te ver." Van het dorpje Smakt tot wereldburger. Komt u nog wel eens in Smakt? "Zeker, mijn ouders wonen er nog en ik heb er andere familie. Ik ben gemiddeld één keer in de twee maanden in Smakt, en ik bel wekelijks met mijn ouders. Smakt geeft mij een goed gevoel en fijne herinneringen. Ik reis nu over de wereld, maar ben blij dat ik in de geborgenheid van Smakt ben opgegroeid. Ik heb er een onbezorgde jeugd gehad. Het is een mooie plek om op te groei en. Mijn kinderen komen er ook graag. De kermis in Holthees en de grote kermis in Venray willen ze niet missen. Op uitnodiging van de Rotary heb ik een presentatie gehouden in het Pelgrimshuis in Smakt. In het Pelgrimshuis heb ik verjaardagen gevierd, bruiloften meegemaakt, begrafenissen gehad, en vaak gegeten. Een vertrouwde omgeving, het voelde als weer thuiskomen." Vervolg voorpagina "Ouders hebben veelal geen vat meer op hun kinderen. De individualisatie van de huidige maatschappij werkt ook door binnen de gezinnen. Ouders weten vaak niet waar hun kinde ren uithangen, laat staan wat ze uitspoken. Veel van die gezinnen vormen zo, ongewild, de opmaat voor crimineel gedrag van hun kinderen. Ik ben van mening dat je jongeren perspectief moet bieden, maar het houdt een keer op. Ik heb het dan over jongeren die niet meer te beïnvloeden zijn en die structureel en vaak jaren lang strafbare feiten plegen. Wat opvalt, is het aantal jongeren met een gedragstoornis die de tbs'ers van de toekomst kunnen worden. Ik ben van mening dat indien het effect van corrigerend straf fen niet leidt tot het gewenste resultaat, er meer gedacht zou moeten worden aan maatschap- pijbeschermende maatregelen. Ik denk daarbij aan plaatsing in werk- en heropvoedinginstituten. Want blijkbaar zijn de straffen in Nederland niet afschrikwekkend genoeg voor deze categorie jonge criminelen." GEZTNvSCQ ACHING Geraedts pleit ook voor meer samenwerking in de preventieve sfeer. "Het jeugd- en jongeren beleid zou er meer op gericht moeten zijn om eerder achter de voordeur te kunnen komen, dus snellere interventie bij signale rende misstanden. Komt er geen hulpvraag van ouders, dan zou er een hulpverplichting moeten zijn. Ook het nadrukkelijker aan pakken van schoolverzuim en het proberen te voorkomen dat jongeren hun opleiding niet afma ken, zou dreigende ontsporingen eerder kunnen afremmen. Binnen ontspoorde gezinnen zou er een strakke gezinscoaching moeten komen, waarbij er géén sprake mag zijn van vrijblijvendheid. Op zeker moment dienen privacyge voelige overwegingen te wijken voor het algemeen belang." De ketenpartners zoals Bureau Jeugdzorg, jongerenwerkers, poli tie, scholen en gemeente moeten hun interventies nog beter op elkaar afstemmen. "Signaleringen van misstanden in gezinnen of bij jongeren door de politie moeten voortvarender door Jeugdzorg worden opgepakt. De politie is er voor de handhaving, maar de politie heeft ook een signalerende taak. Ervaring leert dat signalen vaak niet of te laat worden opge pakt. Probleemjeugd kan daar door steeds verder afglijden en zich steeds dieper inwortelen in de criminaliteit. Zij zijn moeilijk benaderbaar en corrigeerbaar. De politie investeert door handha ving en repressie, het jongeren werk en hulpverlening bieden ondersteuning. Door repressie en ondersteuning met elkaar in ver band te brengen, qua timing en volgorde, kan het effect van de inspanningen worden versterkt. Ook dienen jongeren die in deten tie zijn geweest, intensiever te worden begeleid. Door ze indivi dueel te begeleiden via een (niet vrijblijvend) traject, kan er nazorg worden gegeven. Daarnaast moet er maatwerk komen met betrek king tot jeugdinterventie. Som mige allochtone groepen hebben een negatief zelfbeeld en dichten zichzelf op voorhand een achter stand toe. Deze groep op jongere leeftijd proberen te beïnvloeden, zal op de middellange termijn Vijftig euro per huishouden De minima in de gemeente Venray krijgen rond de feest dagen een onbelaste kerstuit kering van 50 euro. Dit is een gevolg van het amendement Tang-Spekman dat de Tweede Kamer heeft aangenomen. Er is 50 miljoen euro extra beschikbaar gesteld voor het armoedebeleid. De bedoeling is om extra aan dacht te besteden aan de finan ciële positie van mensen met de laagste inkomens. Uit recente CBS-cijfers blijkt dat in Nederland bijna één miljoen huishoudens een inkomen heeft lager dan 120 procent van het sociaal minimum. Omdat het om een beperkte en eenmalige uitkering gaat, is met de belastingdienst afgesproken dat het bedrag onbelast is. Om de administratieve rompslomp te beperken krijgen de bij de gemeente Venray bekende minima het bedrag automatisch overge maakt. Dit zijn in totaal 930 huis houdens. Voornamelijk ouderen met een klein pensioen, arbeids ongeschikten en huishoudens die rond moet komen van bijstand of een WW-uitkering. Daarnaast verwacht de gemeente dat er nog zo'n 400 huishoudens voor de kerstuitkering in aanmerking komen. Zij kunnen via een aan vraagformulier aanspraak maken op de regeling. De gemeente Venray heeft via het gemeentefonds 94.098 euro van het Rijk ontvangen voor de uit voering. Vermoedelijk zullen 1330 huishoudens 50 euro ontvangen. Hiermee is 66.500 euro gemoeid. Daarnaast is er 10.000 euro uitge trokken voor de uitvoeringskos ten. Het restantbedrag hoeft de gemeente niet terug te betalen, dit verdwijnt in de gemeentekas. RVS-buizen weg Bij een bedrijf aan de Stayerhof weg in Wanssum zijn tussen don derdag 17.15 uur en vrijdag 09-00 uur enkele duizenden kilo's aan RVS-buizen ontvreemd. De daders wisten het hekwerk te forceren en wisten zo het terrein te betreden. Om de buizen mee te nemen is vermoedelijk gebruik gemaakt van een kleine vrachtwagen of grote bestelbus. Dit gezien de zwaarte van de buizen. De waarde van de buit bedraagt meerdere duizen den euro's. De politie is op zoek naar getuigen van deze inbraak en vraagt personen die iets weten om zich te melden. Getuigen gezocht De politie is op zoek naar getui gen van een inbraak in een bedrijf aan de Kruidenlaan. Onbekenden kwamen het pand, vermoedelijk via het dak, naar binnen in de nacht van woensdag op donder dag tussen 00.30 en 6.30 uur. In het pand werden verschillende ruimtes doorzocht. De onbeken den lieten een behoorlijke ravage achter en zijn er met een nog onbekend geldbedrag vandoor gegaan. Getuigen die informatie voor het politieonderzoek heb ben, kunnen contact opnemen via telefoonnummer 0900-8844 of via 0800-7000. SPO Het College van Bestuur van de Stichting Primair Onderwijs in Venray en regio houdt op don derdag 4 december vanaf 8.30 uur een vergadering op het kantoor van SPO Venray aan de Eindstraat in Venray. De vergadering bestaat uit een openbaar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het openbare gedeelte van de vergadering bezoeken. Opgeven kan via telefoon (0478)516215. Centrum Venray -> r tra Koopavonden 3 en 4 dec. Venray on Ice 7 dec. t/m 4 jan. v vruchten gaan afwerpen." Het beleid zal volgens Geraedts op bepaalde punten moeten wor den gewijzigd om te voorkomen dat het aantal criminele jeugdigen in Venray nog verder groeit. "Ik realiseer mij dat het een landelijk probleem betreft en dat jeugdbe leid zo nu en dan erg complex kan zijn. Toch moet het roer om. Jon geren moet je vanaf hun twaalfde levensjaar proberen te beïnvloe den en ervan overtuigen dat cri minaliteit uiteindelijk niets ople vert. Ouders moeten waar nodig hun verantwoordelijkheid nadruk kelijker oppakken. En ook wij als politie zijn meer gaan investeren in preventie. Denk bijvoorbeeld aan het woninginbrakenproject 'Waak voor inbraak'. Recentelijk zijn we gestart met SMS-alert en afgelopen zomer is Selecta DNA verspreid. Het gaat erom dat we samen met burgers de inbraken een halt toeroepen. De vele ogen en oren van de mensen in de wij ken en kernen van Venray zorgen regelmatig voor heterdaad aan houdingen door de politie van woning- en auto-inbrekers." Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid julicher Meijer Vermissingszaak bij Peter R. de Vries Misdaadverslaggever Peter R. de Vries besteedt op zondagavond 30 november in zijn tv-program- ma aandacht aan de zaak van de vermiste Marokkanen uit Venray. Onlangs bracht hij een bliksem bezoek aan Venray om onder meer de plaats delict te bezoeken. Karim Fourkour en Fouad Bendel- la zijn sinds mei 2006 spoorloos, nadat ze vermoedelijk hadden geprobeerd een illegale wietplan- tage in een loods aan de Paters- straat leeg te halen. Er wordt van uitgegaan dat de twee hierbij zijn betrapt en vermoord. De Vries en zijn redactieteam hebben zich bij het onderzoek vooral gericht op de toedracht van de verdwijning. Daarbij heeft de Venrayse politie hen geholpen door zoveel moge lijk feiten op een rij te zetten. Daarmee hoopt de politie dat de uitzending nieuwe tips of informa tie oplevert over de mysterieuze verdwijning. De uitzending begint om 21.30 uur op SBS6. Nieuwe Pvd A-af deling De PvdA-afdelingen van Ven ray en Meerlo-Wanssum worden samengevoegd. Met het oog op de toekomstige gemeentelijke herin deling hebben beide afdelingen dat afgelopen donderdag besloten. Er is een nieuwe PvdA-afdeling Venray opgericht. Er is tevens een nieuw bestuur gekozen. Irma Her nandez uit Venray blijft voorzitter. Zowel in Venray als in Meerlo- Wanssum maakt de PvdA deel uit van het college. In Venray bezet de Partij van de Arbeid zes van de 25 raadszetels. In Meerlo-Wanssum zijn twee van de dertien raadsle den afkomstig van de PvdA. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 27 november 2008 - Pagina 3 'Centrum-west te groot voor één wijkraad' "Ik wil écht een verschil kunnen maken" 25°h KORTING OP ALLES Boxmeer - Steenstraat 73 - 0485 571 378 J Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3