Piaf, de musical Muziekspektakel op De Peel Verbroederings fiëst bijna uitverkocht Oewieë, Kaatje en Wortels Doe mee met het literair café Het verborgen raadsel m erborgen Printwerk offerte? PEEL EN MAAS Donderdag 27 november 2008 - Pagina 21 Producer Albert Verlinde met twee musicals in Venrayse schouwburg Schouwburg Venray presen teert binnenkort met Piaf (17 december) en Footloose (31 maart en 1 april) twee musi cals van V&V Entertainment, het productiebedrijf van Albert Verlinde en Roel Vente. Als directeur Creatie en Pro ductie is Albert Verlinde ver antwoordelijk voor de inhoud en casting van de musicals. Wanneer is jouw liefde voor musicals ontstaan? "Die was er al heel vroeg, eigen lijk toen ik nog een kindje was. Ik ben opgegroeid in het Limburgse Susteren en Heerlen, en mijn pas sie voor musicals ontstond toen ik als kind naar tv-series keek. Programma's als 'Ja zuster, nee zuster' en 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen?' waren eigen lijk al een soort van musicals. Er werd een verhaal verteld dat met muziek werd omlijst. Toen is mijn liefde voor musicals begon nen" Heb je ooit nagedacht over een andere carrière dan een in de showbizz? "Nee, eerlijk gezegd niet. Voor mij is het altijd duidelijk geweest dat ik iets met musicals zou gaan doen. Als student op de Academie voor Kleinkunst schreef ik mijn eerste musical. Ik heb daar nog een band van, schitterend! Vier mensen speelden in deze musi cal, onder wie Karin Bloemen en Dick Cohen. Tijdens deze studie schreef ik ook, samen met Erna Sassen, de musical 't Misverstand. Die werd bekroond met de creati- viteitsprijs." Welk musicalbezoek van vroeger is je heel goed bijge bleven? "Ik kan me nog herinneren dat ik de eerste keer een bezoek bracht aan Londen. Zodra ik een beetje geld bij elkaar had gespaard, ging ik naar Engeland. Evita was mijn eerste internationale musical. Ik weet nog dat ik met een rode kop van opwinding de zaal verliet. Wat vond ik dit toch mooi." Heb je de liefde voor musi cals van je ouders geërfd? "Eigenlijk was het andersom. Ik heb mijn familie meegesleurd in de musicalwereld.Bij iedere pre mière zitten ze nu in de zaal. Niet alleen mijn directe familie, maar ook mijn neefjes van tien." Welke musical spreekt jou het meeste aan? En waarom? "Dan staat Piaf toch wel op 1. Die musical vind ik heel indruk wekkend. Ons hele bedrijf is in feite op die productie gebaseerd. In de versie die nu in de theaters te zien is, speelt de Limburgse Daphne Flint een fantastische rol. Ze speelt, naast Liesbeth List, de jonge Piaf." Aan welke productie heb je een bijzondere herinnering? "Bij de Sound of Music deed een week van tevoren niets het. We dachten 'dit wordt helemaal niks'.Als de musical dan achteraf door publiek en kenners wordt bejubeld, dan voel ik me toch wel trots." Welk gevoel wil je met de musical Piaf op mensen over brengen? Hoe wil je dat ze de zaal verlaten? "Het gevoel van 'hé, dat oude Parijs, het bestaat nog' is heel belangrijk in deze musical. Daar naast is een gevoel van 'wauw, wat hebben wij een fantastisch musi caltalent' ook een veelgehoorde kreet.Ik vind dat Limburg onge looflijk trots mag zijn dat Daphne in de recensies in een adem wordt genoemd met Liesbeth List. Dat is een groot compliment." En wat is het gevoel bij Foo tloose? "Van Footloose moet je blij wor den. Het leven is leuk, dat gevoel moet er zijn. Het is een echte swingmusical, waardoor je met een goed gevoel de zaal verlaat. In deze musical speelt trouwens ook de winnaar van 'So you think you can dance' mee." Waarom moeten mensen voor deze musicals naar de Venrayse schouwburg komen? "Omdat je echt waar voor je geld krijgt. Bij Piaf heb je het gevoel dat je op vakantie bent in het oude Parijs en bij Footloose kun je heerlijk een avondje swin gen. Je gaat rijker naar buiten dan dat je gekomen bent." Doen jullie ook buitenlandse musicals? "Ja, in de kerstperiode wordt Annie uitgevoerd in België en in Duitsland produceren we Doe Maar!" V&V Entertainment bestaat volgend jaar tien jaar. Hoe zijn die jaren bevallen? Albert Verlinde: "Ik heb mijn familie meegesleurd in de musi calwereld." Foto: Roy Beusker. Naam: Albertus Casparus Maria (Albert) Verlinde Geboren: 25 april 1961 in 's- Hertogenbosch Studies: VWO, Academie voor Kleinkunst Bedrijf: directeur van V&V Entertainment Bekend van: cabaretgroep Boemerang, RTL Boulevard, musicals (o.a, in het Eftelingthe- ater) Eerste productie: de musical Piaf die nu opnieuw op het pro gramma staat In Venray: Piaf 17 december en Footloose, 31 maart en 1 april "Fantastisch! Als je denkt dat je op de top staat, blijk je altijd toch weer verder te kunnen. Maar we zijn nog lang niet klaar. Er gebeurt heel veel in de show- bizzwereld, en wie weet welke projecten wij in de toekomst nog zullen oppakken. Ik ben in ieder geval heel trots op wat we tot nu toe hebben bereikt." Welke musical zou je in de toekomst nog graag willen produceren? "Een grote musical die we gaan doen, is Hairspray. Echt fantas tisch! Daarnaast willen we binnen vijf jaar ook klassieke Nederlandse musicals gaan produceren, van Annie M.G. Schmidt en Jos Brink." Schouwburg Venray houdt in de maand december een bijzondere actie. Boekt u in de maand december kaarten voor een musical, onder vermel ding van 'musicalmaand', dan maakt u kans op fantastische prijzen, zoals de hoofdprijs: een theaterreis voor twee personen ter waarde van 500 euro. Ook worden twee twee de prijzen verloot: Theatraal Verwennen pakket ter waarde van 80 euro, en twee keer een derde prijs: twee vrijkaarten plus een meet greet voor de musical Footloose op dinsdag 31 maart 2009 in de Venrayse schouwburg. De musicals in het theater seizoen 2008-2009 in Schouw burg Venray zijn Piaf, de musical (woensdag 17 december 2008), Cabaret (woensdag 7 januari 2009) De Man van La Mancha (dinsdag 13 januari 2009), Flod dertje (woensdag 14 januari 2009), Tommy met DI-RECT (dinsdag 27 januari 2009), Five Guys named Moe (vrijdag 7 maart 2009), Op Hoop van Zegen (vrijdag 13 maart 2009), Mega Mindy, de musical (dinsdag 17 maart 2009), Foot loose (dinsdag 31 maart 2009 woensdag 1 april 2009), Branden de Liefde (dinsdag 14 april 2009), Anatevka (woensdag 13 mei 2009 donderdag 14 mei 2009), High School Musical (dinsdag 16 juni %- De musical Piaf the musical is op woensdag 17 december in de Venrayse schouwburg te bewonderen. Foto: Roy Beusker. 2009 woensdag 17 juni 2009). In Nederland werden de eerste musicals in de jaren 1950 uitAme- rika geïmporteerd (Porgy and Bess (1957); Free and Easy (1959)). In de jaren zestig kwamen met Kiss me Kate, My Fair Lady enAnatevka de eerste Nederlandse producties op de planken.Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink schreven de eerste originele Nederlandstalige musicals, zoals Heerlijk duurt het langst (1965) en En nu naar bed (1971). In de jaren'70 waren Jos Brink en Frank Sanders met hun groep Tekstpierement de drijven de kracht achter de Nederlandse musical. Hun eerste musical Mas kerade was meteen een succes. In de jaren tachtig vierde the ater Carré zijn 100-jarig bestaan met de musical Cats. Mede door het succes hiervan begon Joop van den Ende grootschalige musi cals naar Amerikaans voorbeeld te produceren (Les Misérables). Hij opende musicaltheaters in Scheveningen (Circustheater) en Utrecht (Beatrixtheater), waar, net als in Amerika, producties net zo lang kunnen blijven draaien als het publiek er belangstelling voor heeft. Ook staat de opening van een vergelijkbaar theater nabij de RAI inAmsterdam op stapel. In 1991 maakte Joop van den Ende zijn eerste eigen musical, Cyrano de Bergerac werd Cyrano de Musical. Het Franse verhaal werd herschreven door Koen van Dijk, de muziek werd geschreven door Ad van Dijk (geen familie) en het werd geregisseerd door Eddy Habbema. De hoofdrol werd ver tolkt door Bill van Dijk. Het decor werd ontworpen door Paul Gallis, YanTax ontwierp de kostuums. In 1992 werd de musical bewerkt en op Broadway gespeeld, met matig succes. In 1993 werd de Ameri kaanse versie een paar maanden in Carré gespeeld. Nederland is een enorm populair musicalland geworden. De bezoekersaantal len liggen in vergelijking met andere landen erg hoog, net zoals de enorme verscheidenheid aan producties. De kwaliteit van pro ducties en acteurs in de musical wereld zijn van een zeer hoog niveau, Nederland heeft dan ook een hoog aanzien in de internatio nale musical en theaterwereld. Elk jaar worden de felbegeerde Musi cal Awards uitgereikt. Luchtmachtbasis De Peel houdt op donderdag 4 december voor de derde keer het muziekspek takel Young Musicians Spread Their Wings. Jeugdige muzikanten afkomstig van diverse fanfares en harmonieën rondom lucht machtbasis De Peel zorgen deze dag samen met het orkest van de Koninklijke Luchtmacht voor een uniek muziekevenement. Gedurende de dag vinden diver se workshops van professionele muzikanten van de Koninklijke Luchtmacht plaats. De dag wordt afgesloten met een spectaculair Carnavalsvereniging De Spur- riemök bestaat 7 x 11 en dat wordt op zaterdag 29 november gevierd met een groot feest voor heel Venray en omstreken. Alle carna valsverenigingen van de gemeente Venray en ook de toekomstige kerkdorpen zijn uitgenodigd. Aan het begin van de avond komen de allerbeste vorsten uit het verleden van de vorsteraod, nog een keer achter de microfoon. De volgende oud-vorsten hebben hun mede werking toegezegd: Hay Philipsen van De Schanseknuppels, Lei Pot ten van De Piëlreuze, Wout Zan ders van De Spurriemökke, Joop Gielens van De Hedsbuule, Hub Clephas van De Piëlhaas. Bert van Programma Schouwburg Venray Drie voorstellingen de komende week in Schouwburg Venray: de vijf mannen van de Venrayse groep Oewieë pre senteren een geweldig sinter klaasfeest, Kaatje is Verdron ken door Theatergroep Het Vervolg en Wortels van Klaas van Eerden. De Venrayse groep Oewieë, gaat op zaterdag 29 en zondag 30 november om 13-00 en om 15.00 uur in de schouwburg een geweldig sinterklaasfeest vieren met kinderen en natuurlijk papa's, mama's, opa's en oma's. De vijf mannen; Rob van Lieshout, Willy Voesten, Jan-Willem Reuling, Ralf Bus en Paul van Lipzig warmen de toeschouwers alvast op voor het aanstaande 'heerlijk avondje'. In deze muzikale, grappige en span nende familieshow maakt ieder een zich klaar voor hoog bezoek want niemand minder dan Sinter klaas komt op bezoek.De voorstel ling Kaatje is Verdronken wordt op dinsdag 2 december vanaf 20.00 uur opgevoerd in Schouw burg Vernay. Kaatje is Verdronken is een muzikale theatervoorstelling over een gezin waarvan dochter Ka zich geen raad weet met haar ont luikende seksualiteit. Een groot familiegeheim en de komst van geurig optreden in de sporthal van lucht machtbasis De Peel. Met meer dan 170 jeugdige muzikanten en leden van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht wordt dirigent en adjudant Maarten Rijs een groots en spectaculair orkest. Het reper toire is divers en bestaat uit onder andere classic rock, filmmuziek en klassiek. Het publiek wordt gevormd door ouders van de muzikanten en medewerkers van luchtmachtbasis De Peel. Meer informatie over Young Musicians Spread Their Wings staat op www. youngmusicians.nl. De Knöllekes gaat de avond als voorzitter van de vorsteraod op zijn eigen manier openen en ex- vorst Ruud Zanders van De Spur- riemök gaat de avond aan elkaar praten. Er zijn er reeds ruim 600 kaartjes verkocht en daarmee is de tent nagenoeg uitverkocht. Er zijn nog slechts enkele plaatsen beschikbaar. De tent is vanaf 19.00 uur open. De avond begint om 19.49 uur en om 22.00 uur wordt het officiële gedeelte afgesloten. Kaartjes kunnen besteld worden via de plaatselijke carnavalsvereni gingen of gekocht worden bij café D'nTerp in Oirlo of bij de winkel vanVersleijen in Oirlo. Kaatje is Verdronken is op 2 december te zien in de schouw burg (Foto: Rilkie Go rissen). een tuinman zetten de gezinsver houdingen op scherp. Theater groep Het Vervolg brengt deze Van Warmerdam opnieuw tot leven. Begeleid door een stevig blazer band tasten onaangepaste mensen wanhopig naar geluk. Op woensdag 3 december kan men de voorstelling Wortels van Klaas van Eerden bezoeken in de schouwburg. Wortels is een energiek, hilarisch en muzikaal programma. Kom niet voor maat schappelijk engagement of poë tische liedjes. Van Eerden wil de bezoekers laten lachen en genie ten. Hij improviseert er lustig op los, heeft grappige muzikale hoog standjes en vertelt hilarische ver halen, met als doel de zaal com pleet uit z'n dak te laten gaan. Aanvang 20.00 uur.Voor reserve ringen of vragen kan men contact opnemen met de schouwburg via telefoon (0478)530999- Het com plete programma staat op www. schouwburgvenray. nl www.vandenmunckhof.nl Het Literair Café Venray-regio roept alle poëzieliefhebbers op om onderstaand fragment thuis te brengen. Dit is de opgave voor de maand november. "Zovele andren met ons zijn hun gasten, Makkers naar een nieuwe verschiet: Diep uit bos van tuig en masten Heft een jonge stem ons oude lied!" Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 19 december. Ook op www.literair- cafe-venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De opgave van de vorige maand was geen gemakkelijk, toch wisten de koplopers de titel van het gedicht en de naam van de auteur Esther Jansma te vinden. Twee inzenders vermelden wel de naam van de dichteres, maar zij gaven als oplossing een ander, maar ook zeer mooi gedicht (De Val) van haar. Toch nog 5 punten! De stand is nu: De dames H. Craghs en J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen voe ren de ranglijst nog steeds aan. Zij scoorden 90 punten. De heer R Weerts volgt op de voet met 80 punten, zo ook de heer A. Leijssen met 75 punten. Mevrouw P. Wennekers scoorde tot op heden 60 pun ten. Mevr. I. Ophey en de heer L. Lahaije hebben 50 punten. Mevrouw M. Minten bleef op 20 punten staan. De heer J. van Kempen, een zeer gewaardeerd nieuwkomer in de kring van poëzieliefhebbers behaalde zijn eerste 5 punten! Het gedicht van de maand oktober droeg de titel Archeologie en is van de hand van Esther Jansma. Het gedicht gaat over de betekenis van en het graven naar het verleden: steeds weer vinden wij onszelf uit in het nu. Kleding tegen kou "in resten van verleden" uit de eerste strofe staat tegenover de schoenen, leren mantel en wanten "in het nu" van het laatste terzet. De tijd valt weg, heden en verleden vallen samen. Archeologie Als we ons dan toch moeten kleden, tegen kou bijvoorbeeld, of in naam van iets, in resten van dit of dat verleden, verhalen en geheugensteuntjes die niets vertellen dan dat we er al waren in de tijd die bestond voor dit heden- als wij onszelf alleen in het nu kunnen bewaren door onszelf voortdurend uit te vinden in het nu dan liefst eenvoudig, aan de hand van kleding. Je zit aan tafel. Opeens zie je hoe iemand ijs overstak, hoe hem de kou beving of een ander einde en je zegt: kijk, hier heb je zijn schoenen, leren mantel, wanten. 'Waar is de tijd? Hier is de tijd.' E. Jansma Op 4 december geeft het Literair Café acte de présence op Schutters veld voor een besloten bijeenkomst voor de senioren aldaar onder het thema Wisseling van de seizoenen. Op 21 december is Mallemoer voor de tiende keer in het Literair Café aanwezig voor een sfeervolle kerst morgen in de Witte Hoeve.Aanvang 11.30 uur. Het nieuwe jaar begint op zondag 25 januari met de uitreiking van de Raadselige Rozen (nu voor de 16e keer) voor proza en poëzie. Locatie De Witte Hoeve. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secreta riaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948 of via www. literair-cafe-venray. nl Boekrecensie in Peel en Maas Universiteit van Winches ter, logica en argumentatie leer 204. 'Er is een moord gepleegd.' Niemand wist hoe hij hierop moest reageren. Een jongeman op de achterste rij lachte hardop. Williams glim lachte. Hij keek neer op zijn lessenaar en veegde iets van het oppervlak. 'Niet een echte moord', zei hij. 'Nee. Dit is een moord die in de toekomst zou kunnen plaatsvinden. Een...' De man wachtte even, keek op naar de groep en zwaaide met zijn hand door de lucht alsof hij het woord dat hij zocht probeerde te vangen. 'Een hypothetische', zei een meisje op de voorste rij.'Juist', zei Williams. 'Een hypothetische. Een potentiële moord. Moord in de toekomende tijd. Er moeten namelijk een heleboel dingen gebeuren voordat deze moord zal plaatsvinden. Een heleboel dingen die jullie, als jullie slim genoeg zijn, kunnen voorkomen.' Ontdek de ware achtergrond van een mysterieus college in Het verborgen raadsel. Een intelligente thriller die zich net als De verbor gen geschiedenis van Donna Tartt en Een Venetiaans geheim van Ian Caldwell Dustin Thomason afspeelt in de wereld van de uni versiteit. Auteur Will Lavender (29) doceert literatuur en schrijven in Louisville Kentucky. Hij heeft een masterdiploma in creatief schrij ven en publiceerde eerder korte verhalen. Een bizarre zaak bij vWM>|H McDonald's deed hem denken aan de onderzoeken van de beroemde sociaalpsycholoog Stanley Mil- gram, waarbij de gehoorzaam heid aan autoriteit getest werd. In deze zaak belde een man naar Mc Donald's en deed zich voor als politieagent. Hij overtuigde de manager ervan dat een van de medewerkers geld had gestolen. Via de telefoon kreeg hij van de manager gedaan dat het meisje in kwestie volledig werd vernederd. Gebaseerd op deze feiten en de intrigerende omgeving van een universiteit heeft Will Lavender een knappe thriller geschreven over de grenzen van onze wil. Het verborgen raadsel is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19,95 euro. "Na eerste musical had ik een rode kop van opwinding" December musicalmaand in Schouwburg Kunst Cultuur ■U'" vi...-""

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21