OPHEFFINGS UITVERKOOP I tot 70% KORTING Erepenning voor Roling ClaasSon»Fransol boutPQj, groep Verkoopplannen?? -°™ 51 18 00 waardebepaling PEEL EN MAAS LEO HENDRIKS VENRAY Deze week geen monument, wel een markant pand in de Gro testraat in Venray. Een historisch pand dat in het jaar 1577 het Huys genaempt De Croon heette.Wijlen de heer L. Rutten heeft hier uit gebreid onderzoek naar gedaan. Rutten schrijft: Hoe dichter bij het Venray" s centrum, hoe rijker de geschiedenis. Belangrijke en min der belangrijke families hebben eeuwenlang dit pand bewoond en het is prijzenswaardig dat ondanks alle verbouwingen het Wel schuldig, maar geen straf voor dodelijk ongeval De rechtbank in Roermond heeft een 32-jarige vrouw uit Mer- selo schuldig bevonden aan een dodelijk ongeval, maar haar geen straf opgelegd. Het Openbaar Ministerie (OM) had een werk straf van 180 uur geëist. De vrouw veroorzaakte in mei dit jaar op de Beekweg in Venray een dodelijk ongeluk. Het OM vroeg de recht bank ook om haar rijbewijs gedu rende achttien maanden - waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar - in te trekken. Maar ook dat verzoek wees de rechtbank af. De vrouw heeft onvoorzichtig, onoplettend en te hard gereden, waardoor ze op haar rijbaan in botsing kwam met een stilstaande auto. Die auto kwam door de klap terecht op de rijstrook voor het tegemoetkomende verkeer, waar door een botsing plaatsvond met een tegemoetkomende auto. Het dodelijk slachtoffer zat in de auto die van achteren werd geraakt en op de andere rijbaan belandde. Venraynaar dodelijk verongelukt Bij een aanrijding tussen twee auto's op de Venloseweg in Neder- weert is woensdagmorgen een 41- jarige automobilist uit Venray om het leven gekomen. Een 37-jarige automobiliste uit Arnhem raakte bekneld in haar voertuig en moest door de brandweer bevrijd wor den. De Venraynaar kwam met de rechterwielen van zijn auto naast de weg terecht. Bij een poging om tegen te sturen, raakte hij de macht over zijn voertuig kwijt en begon te slippen. Hierdoor kwam hij dwars op de weg te staan. De vrouw uit Arnhem reed vervol gens frontaal op hem in. De auto mobiliste werd met waarschijnlijk bekkenletsel opgenomen in het ziekenhuis van Weert. De mede werkers van de afdeling Foren sisch Ondersteuning van de politie Limburg-Noord deden onderzoek naar de oorzaak op de plek van de aanrijding en naar de technische staat van de voertuigen. karakter van dit pand bewaard is gebleven. De Grotestraat had vroeger de naam Steenstraat en veel later de naam Kerkstraat. Het pand had van oorsprong alleen de begane grond, de eerste ver dieping is er later opgekomen. De gevel boven is versierd met orna menten, nokpionnen en consoles onder de dakgoot. De ramen en balkon met deur hebben boven lichten met glas in lood. Daarbij zijn naast de ramen steunpilaren met een ornament in het midden. In de nok ziet men naast het raam twee dichtgemetselde ramen zoals vroeger wel meer gebeurde. Aan de linkerzijde, de zijkant van het pand komen de zelfde ramen weer terug. De huidige eigenaren hebben het pand gekocht in 1968. Ook deze gevel zal met de reno vatie van de Grotestraat beter tot zijn recht komen. Bron de heer L. Rutten. G. Peters ten Have-koesteruw- monument.nl. (Door Sanne Claessens) Gouden bruidspaar in Venray Op dinsdag 9 december 2008 is het precies vijftig jaar gele den dat Harrie Peters (73) en Francien de Groot (71) elkaar voor de wet het jawoord gaven. De eerste ontmoeting vond destijds plaats in het zuiden van Limburg, in Sit- tard, maar sinds de afgelopen vijfendertig jaar zijn ze samen gelukkig in Venray. Francien is eenentwintig en Har rie twee jaar ouder als ze elkaar voor het eerst ontmoeten op de markt in Sittard."We kenden elkaar via wederzijdse vrienden", vertelt Francien, "maar op de markt zagen we elkaar voor het eerst. Het was echt liefde op het eerste gezicht!" Na slechts negen maanden beslui ten ze voor de wet te trouwen. "In die tijd ging het anders dan nu.We woonden allebei nog thuis en als je trouwde voor de wet, dan kon je gemakkelijker een huis kopen bijvoorbeeld", aldus Harrie. Het eerste anderhalf jaar van hun huwelijk blijven ze beiden thuis wonen, werken ze voor hun geld en sparen ze voor de toe komst. Harrie werkt al sinds zijn veertiende in de mijnen en Fran cien komt uit een groot gezin, van maar liefst veertien kinderen, waar ze ook zorg voor draagt. Wanneer ze genoeg hebben gespaard, trou wen ze in I960 voor de kerk en kopen ze samen hun eerste huis. "Onze zoon en dochter zijn alle bei in Sittard geboren. Maar op een gegeven moment sloten ze de mijn waar ik werkzaam was en werd ik omgeschoold tot elektri cien. Er was geen werk in het zui den van Limburg voor mij en dus verhuisden we naar Zaandam", vertelt Harrie. Vijf jaar lang wonen ze in Zaan dam gewoond. Lang genoeg, zo blijkt. "Ik kon er niet echt wennen, had heimwee," aldus Francien. "Gelukkig vond Harrie een baan bij de Rank Xerox in Venray. Mis schien niet helemaal het zuiden van het land, maar ik kon er wel snel wennen." Inmiddels wonen Harrie en Francien alweer vijfendertig jaar in Venray. Francien komt in de gezinszorg terecht en gaat op het Schuttersveld werken. Har rie werkt tot zijn vijfenvijftigste bij Rank Xerox en gaat dan met vervroegd pensioen. "Ik was op dat moment al eenenveertig jaar in loondienst. Zo ging dat vroe ger. Ik wilde eigenlijk de verple ging in toen ik jong was, maar dat mocht niet van thuis uit. Er moest gewerkt worden om geld te verdienen", vertelt Harrie. Tegen woordig zetten ze zich beiden enorm veel in voor het vrijwilli gerswerk in en rondom Venray. "Ik heb tegenwoordig gewoon een zakagenda nodig voor alle afspra ken", lacht Harrie. Zowel Francien als Harrie is veel te vinden op het Schuttersveld, waar Francien werkt als gastvrouw en Harrie te vinden is in de bieb. Samen doen ze ook nog een deel van de dag opvang. "We zijn zeker niet in een gat gevallen na het stoppen met werken", vertelt Francien, "wat we nu doen is enorm leuk om te doen en het is dankbaar werk. Zelf werk ik ook nog als gastvrouw in de Tol (ontmoetingsplek op de begane grond van wooncomplex het Ambachtskwartier).Wij kun nen gewoon allebei niet stilzitten." Harrie en Francien zijn ook nog allebei lang lid geweest van het Rode Kruis, waarvoor Harrie zelfs een koninklijke onderscheiding ontvangt vanwege veertig jaar inzet. Dan komen we toch uit bij de vraag waar iedereen graag een pasklaar antwoord op zou willen hebben. Wat is het geheim van een goed en lang huwelijk? "Geven en nemen! En vertrouwen!", zegt Harrie vol overtuiging. Francien is het met die woorden helemaal eens en vult hem aan: "We heb ben elkaar altijd vrij gelaten in het doen en laten. Ik bleef afspreken met vriendinnen en Harrie ging vond het bijvoorbeeld wel leuk om zelf naar de bioscoop te gaan. Als je je eigen dingen blijft doen, blijft er ook altijd wat te vertellen, vaak 's avonds tijdens de afwas", glimlacht Francien. De toekomst ziet er goed uit voor het gouden bruidspaar. Ze genieten van de vele vrienden en kennissen om zich heen. "Dat is gewoon gezellig. De mensen om ons heen zijn gezond en dat is waar het allemaal om draait. Onze kinderen en kleinkinderen komen nog vaak langs. Ik ben echt een 'spelletjesoma'", lacht Fran- Het gouden bruidspaar Harrie Peters en Francien de Groot. cien. Harrie is net als zijn vrouw optimistisch. "De kleinkinderen komen vaak om hun fiets te laten repareren of voor andere klusjes. Ze hebben me inmiddels ook zo gek gekregen om computerlessen te nemen en een computer aan te schaffen. Toch leuker dan ver wacht!" Harrie en Francien zien er in ieder geval erg gelukkig uit. Elkaar aanvullend en af en toe elkaar een beetje voor de gek houden. De Peel en Maas zal straks alvast opgestuurd worden naar Australië, waar Francien veel familie heeft wonen, maar pas in 2010 zal er een mooi feest komen met vrien den en familie. Dan zijn ze vijftig jaar voor de kerk getrouwd. Wim Smeets (67) uit Ven ray stopt na vijfendertig jaar trouwe dienst als bestuurslid van het Rode Kruis Venray. Na drieëndertig jaar voorzitter geweest te zijn, nam hij laatst al afscheid van het bestuur. Op 16 december 2008 zal hij tij dens de jaarlijkse kerstviering ook afscheid nemen van alle vrijwilligers. (Door Sanne Claessens) De lijst van activiteiten en maat schappelijke functies die Wim Smeets, sinds hij in 1968 in Venray kwam wonen, gedaan en vervuld heeft, lijkt oneindig. Velen zullen hem kennen nog als biologieleraar aan het Jerusalem (en later aan het Dendron College te Horst). Hij is lid geweest van de Raad van Toe zicht van Zorggroep Noord-Lim burg en bestuurslid van stichting Samivoz. Nog steeds is hij betrok ken bij stichting Hospice Zenith en is hij lid van de Lions Club. Het meest opvallende is echter dat hij zich maar liefst vijfendertig jaar lang heeft ingezet voor het Rode Kruis Nederland, Limburg, maar vooral voor afdeling Venray. Nu is het tijd voor Wim om ermee te stoppen. "Waarom? Ik heb het al zoveel jaar gedaan. Het is tijd voor verjonging. Ik denk dat je als voor zitter een niet al te groot leeftijds verschil moet hebben met de rest van het gezelschap. Enige jaren geleden kondigde ik al aan dat ik ermee wilde gaan stoppen, maar ik vond het enorm belangrijk eerst een jongere en vooral geschikte opvolger te vinden", aldus Wim. Die zoektocht heeft een paar jaar geduurd, maar Wim heeft veel ver trouwen in zijn opvolger Frans Broeksteeg uit Oostrum. Wim kwam destijds bij het Rode Kruis terecht via zijn werkzaam heden als geneticus (erfelijkheids- kunde) bij psychiatrisch centrum St. Servatius. "Daar ligt eigenlijk ook het startpunt van het Rode Kruis Venray. Heel veel mensen die hier werkzaam waren, waren ook betrokken bij de werkzaamheden van het Rode Kruis. Je kreeg het daar gewoon echt mee" vertelt Wim. In 1973 wordt hij lid van het bestuur en twee jaar later komt de voorzitterpositie vrij, waar hij zich kandidaat voor stelt en vervolgens voor gekozen wordt. Vanaf dat moment zit het in zijn bloed."Prin ses Margriet zei het laatst zo mooi in een interview op tv. 'Het Rode Kruis is als een virus, dat raak je niet zomaar kwijt'. In positieve zin dan natuurlijk!" Als voorzitter heeft Wim Smeets de afgelopen vijfendertig jaar veel veranderingen voorbij zien komen. "In het begin was het Rode Kruis heel erg gericht op hulpverlening bij (grote) rampen zoals overstro mingen. We werkten nauw samen met professionele rampbestrij ders, zoals brandweer en politie. Maar de maatschappij veranderde en landelijk ging het roer om. Er kwam eens strengere wetgeving voor wat betreft de professiona liteit van de vrijwilligers van het Wim Smeets: "Het Rode Kruis is als een virusdat raak je niet zomaar kwijt." Rode Kruis", aldus Wim. Vrijwil ligers werden daarom opgeleid tot medisch sociale hulpverleners en het werk werd anders. "Het spectaculaire ging er hierdoor een beetje vanaf. We stonden niet meer op de voorgrond bij ram pen. We verlenen tegenwoordig EHBO-diensten tijdens sportwed strijden of evenementen zoals de wandelvierdaagse of binnenkort Venray On Ice. Daarnaast zijn we er voor de 'niet gewonde' mensen buiten het rampgebied, die we begeleiding en opvang bieden en is het SIGMA-werk (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) een onderdeel geworden van het Rode Kruis. Vrijwilligers die hier in werken, hebben een speciale opleiding gevolgd om professio nals ter plekke te assisteren bij (grote) rampen." Een ander mooi en bijzonder onderdeel van het Rode Kruis zijn de vakanties die de organisatie organiseert voor mensen met een lichamelijke beperking. Het Rode Kruis beschikt over drie hotels op de Veluwe, waar eens per jaar een groep van ongeveer twaalf tot vijf tien mensen uit de gemeente Ven ray op vakantie kan.Dat is ont zettend dankbaar werk natuurlijk en één van de mooie dingen van het Rode Kruis", aldus Wim. Het probleem waar het Rode Kruis in heel Nederland, en dus ook Venray, mee te kampen heeft, is het tekort aan vrijwilligers. "Er zijn zoveel taken die gewoon niet allemaal in te vullen zijn. Het werk zou door meerdere schouders gedra gen moeten kunnen worden. Het is soms zwaar en als vrijwilliger ben je vaak overal aanwezig, maar daarom heb ik juist zo n grote bewondering voor al die vrijwil ligers. Ze zijn vaak enorm gemoti veerd en dat is bijzonder mooi om te zien." Wim zegt zijn werkzaamheden niet te gaan missen aangezien hij weet dat het bij zijn opvolger in goede handen is. "Ik blijf het wel altijd volgen natuurlijk en ik hoop dat er veel nieuwe en jonge vrij willigers zich zullen aanmelden. Het zou zonde zijn als er door een tekort aan vrijwilligers mooie pro jecten verloren gaan." Voor meer informatie over het Rode Kruis in het algemeen maar ook voor informatie over de afde ling in Venray surf naar www. rodekruis.nl (en meldt u aan). Na afloop van een symposium over creatieve economie heeft Martinet Roling uit Venray uit han den van regiovoorzitter Jeffreye Vossen en landelijk bestuurslid Danielle Poulssen de Jet de Bussy erepenning van D66 ontvangen. De erepenning wordt toegekend door het landelijk D66-bestuur aan leden die zich gedurende lan gere periode verdienstelijk heb ben gemaakt voor een afdeling of regio en zich hierbij nadrukkelijk hebben onderscheiden. Roling was tussen 1999 en 2007 lid van de Statenfractie van D66. Mede door haar inzet kwam het thema creatieve economie op de pro vinciale agenda. Daarnaast was en is ze, veelal op de achtergrond, betrokken bij talloze D66-initia- tieven op provinciaal niveau. Het toekennen van de erepenning is met name een blijk van waarde ring voor dit laatste aspect. De Jet de Bussy-penning is in heel Neder land tot dusverre vijftien maal uitgereikt. Martinet Roling is de eerste Limburgse D66'er die deze eer geniet. Lflflt dc ZSk\y YndMlr www.claasson.Til Raadhuisstraat 36a - Tel. 581069 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur 11 HOLTERMANS makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray Bei voor een gratis E info@bouten-groep.nl Honderdnegenentwintigste jaargang - week 48 - donderdag 27 november 2008 EL EN MAAS Koester uw Monument Geven, nemen en vertrouwen Wim Smeets stopt na 35 jaar bij het Rode Kruis mum s»s irt, wmtiCKs 39,- Sereens Rolluiken Markiezen Roldeuren Garagedeuren Kn ika rm sch erm en M O St. Catharinastraat 12 Leun en-Venray 0478 515010 0653 158441 Z O vgordijnen [nj Vouw gordijn en Rolgordijnen N Horsystemen Z Jaloezieën Lamellen Z Shutters O

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17