Cursus beheer landschap Speculaasactie gestart Workshop DOP in Wanssum Kleur inspiratie Prins Piet IV in Wanssum Gunhoek kunst binnen bereik Mooi haar voor de feestdagen! T 06 57 57 28 56 ook voor üw tuin van kunstenaars en fotografen www.kunstbinnenbereik.nl PEEL EN MAAS Donderdag 27 november 2008 - Pagina 14 Eindelijk was het dan zover. De prijsuitreiking van de kleurwed strijd op BSO Kwaak. Er werden prijzen uitgereikt in drie leeftijdscategorieën. De win naars zijn geworden Ronja (4-5 jaar), Mirte (6-7 jaar),Antje (8-11 jaar). Alle kinderen die een kleur plaat hadden ingeleverd, kregen een Spring- tas cadeau met een paar kleinigheidjes erin. BSO Kwaak is gehuisvest aan de Gou verneur Houbenstraat 55, 5861 CC Wanssum in basisschool de Peddepoel, telefoonnummer: 06- De deelnemers aan de kleur wedstrijd. 50120205, website: www.spring- kinderopvang.nl Voor iedereen die graag actief met anderen in het landschap aan de slag gaat organiseert de stich ting IKL in 2009 een praktische cursus landschapsbeheer. De cur sus is dit jaar met name gericht op het natuur en landschap rond dor pen. Naast het beheer en onder houd van landschapselementen, oefenen deelnemers ook zelf in het verzorgen van de instructies en de begeleiding van werkda gen. Samen de natuur op weg hel pen. Herstelwerk uitvoeren aan het eigen dorpsgroen. Tijdens de werkdagen leren mensen elkaar en het landschap kennen. Buiten werken is gezond en het verfrist neus en geest. Leuk om te doen en voor jong en oud. In Limburg wer ken allerlei groepen in de natuur. In Limburg werken al lang niet meer alleen natuurverenigingen in de natuur. Buurtverenigingen, ser viceclubs, bedrijven en een enke le sportclub zien het landschap als decor voor een leuke activiteit. Scouting en Jong Nederland, basis scholen en voortgezet onderwijs; voor jongeren valt veel te beleven buiten. Voor veel kinderen is het omzagen van een boom een uit daging op zich. Een dagje buiten spelen onder het motto; we hel pen het landschap onderhouden. De stichting Instandhouding Klei ne Landschapselementen in Lim burg (IKL) wil mensen mee laten helpen bij het onderhoud van hun omgeving. Niet omdat ande ren het niet doen maar omdat het leuk is! De stichting organiseert al bijna 30 jaar werkdagen. Maar liefst 7.000 deelnemers helpen elk jaar mee dat zouden ze niet doen als het niet leuk is. De stich ting wil mensen leren hoe ook zij het beheer op kunnen pakken en werkdagen kunnen organiseren. In tien lessen komt het onderhoud van graslanden, poelen en begroei ingen met bomen en struiken aan de orde. Verder gaan we ook daad werkelijk met gereedschap aan de slag. Aan het einde van de cursus kunnen de deelnemers hun eigen project voorbereiden en uitvoe ren. Daar waar nodig ondersteunt IKL de cursisten en groepen ver der bij de uitvoering van het werk. Beheren van natuur en landschap. De theorieavonden vinden plaats op de woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het GroenHuis aan de Godsweerderstraat in Roermond. De praktijklessen zijn op zaterdagochtend van 9-00 tot 13.00 uur. Voor informatie en aanmelding kan men zich in verbinding stel len met de stichting IKL via tele foon (0475)386444 of via e-mail j.kluskens@ikl-limburg.nl. Zie ook www. ikl-limburgnl Sinterklaas is alweer in Neder land. Zoals ieder jaar heeft hij honderden helpers, waardoor hij op alle plaatsen tegelijk kan zijn. Vorige week vrijdag was een van zijn helpers al op het gemeente huis in Horst en kwam wethouder Marcella Dings-Polderman, enkele pakken speculaas aanbieden voor het luttele bedrag van vijf euro. Hij kwam dus geen cadeautjes brengen, maar geld ophalen. Dit moment was de start van de speculaasactie die Sinterklaas jaarlijks samen met de Stichting Nativitas en het Citaverdecollege houdt en waar de ambtenaren van de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum graag aan meedoen. In verband met de drukte van Sinterklaas namen op 20 september de leer lingen van het Citaverdecollege deze taak van Sinterklaas over. Zij proberen zoveel mogelijk speculaas aan familie, vrienden en bekenden te verkopen. Zoals altijd worden met de opbrengst de kin dertehuizen van mama België op het Indonesische eiland Llores ondersteund. Werken in de Peel Belangstellenden kunnen op zaterdag 29 november meewer ken aan het beheer in de Peel. De Werkgroep Behoud de Peel is hier al dertig jaar succesvol mee bezig. De samenkomst is om 9 00 uur bij de kerk van Liessel.Van daaruit gaat het naar het centrale deel van de Deurnese Peel met de bedoeling het hoogveenlandschap open, nat en voedselarm te houden onder andere door berkenopslag te ver wijderen. Er wordt doorgewerkt tot 14.00 uur. De werkgroep zorgt voor het gereedschap. Aanmelden kan via telefoon (0493)354411 of via (0493)319610. Infoavond miMakkusdowns Sacha van de Ven en Hannie Linssen werken allebei als miMak- kusclown in een zorginstelling. Op dinsdag 2 december vertellen zij vanaf 19-30 uur in het Alzhei mer Café Venlo over de bijzon dere vorm van zorg die zij kunnen leveren. Het Venlose Alzheimer Café is een trefpunt voor mensen met dementie en hun familie. Ook hulpverleners en andere belang stellenden zijn er van harte wel kom. In het dagelijks leven werkt Linssen als activiteitenbegeleid ster bij verpleeghuis Martinushof inTegelen.Af en toe verandert ze in de clown Sam en gaat zo op bezoek bij dementerende bewo ners. "Vaak zie je mensen dan opbloeien. Al is het maar even. Dat zijn rijke momenten, ook voor mij", vertelt ze. "Als miMak- kusclown kunnen we vreugde en rust brengen op de psychoge riatrische afdelingen. We probe ren impulsen van dementerende mensen te herkennen en daar speels, spontaan en met humor op te reageren. Als clown roep ik een bepaalde herkenning op en dat is dan de sleutel tot het maken van vaak niet meer voor mogelijk gehouden contact. Na afloop van ieder bezoek, ben ik dankbaar dat ik dit mag doen!"Veel mensen die lijden aan dementie verstarren en vallen terug op hun eerste levens behoeften. De Stichting miMak- kus probeert daar sinds 2002 met clownerie wat aan te doen. Sacha van de Ven werkt vanuit Stichting Daelzicht ook als miMakkusclown voor Zorggroep Noord- en Mid den-Limburg. "Een onbevangen, respectvolle benadering biedt veel mogelijkheden om contact te krij gen. In een intensieve opleiding krijg je daar handvatten voor die overigens ook zeer bruikbaar zijn tijdens het verzorgen en verple gen van dementerende mensen." Er zijn intussen in heel Nederland zo'n zeventig clowns actief. Lins sen weet dat ook de Zorggroep blijft opleiden. "Bij ons zijn we nu met z'n vieren en ik hoop dat het er nog meer worden. Het concept blijkt immers te werken, getuige ook de complimenten die we vaak krijgen van onze verzorgers. Het voegt ook wat toe aan je dage lijkse werk. Die ene glimlach, daar doen we het immers voor!" Mantelzorg: compliment Op de Dag van de Mantel zorg heeft staatssecretaris Bussemaker in een speciale bijlage in De Telegraaf over mantelzorg aangegeven dat het mantelzorgcompliment voor 2009 aangepast wordt, zodat meer mensen hiervoor in aanmerking komen. Om voor het mantelzorgcom pliment in aanmerking te komen moeten mensen nu aantonen dat ze langdurig zorgen voor iemand en dat deze zorg anders door pro fessionals zou moeten worden verleend. In de praktijk blijkt dit lastig te bewijzen, waardoor nu maar 50.000 mantelzorgers wor den bereikt. In 2009 wordt voor zorgvragers die een AWBZ- indica tie hebben voortaan verondersteld dat mantelzorg aanwezig is. Het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) hoeft de inzet van mantel zorgers niet meer vast te stellen. Trucks on Tour in Venlo Het beroepsgoederenver- voer zit te springen om nieu we vrachtautochauffeurs! VTL, een centrum voor de ontwik keling van mensen in trans port en logistiek, onderneemt in opdracht van sociale part ners actie om dit tekort bin nen de sector terug te dringen. Hiervoor is het project Extra Chauffeurs opgezet. Een belangrijk initiatief binnen dit project zijn voorlichtingsavon den door het hele land. Dit keer in Venlo op dinsdag 2 december. De avond bestaat uit twee onder delen; een presentatie over de inhoud van het chauffeursvak en een selectieronde voor de geïn teresseerde kandidaten. Met een korte, directe en heldere presenta tie krijgen de kandidaten een dui delijk beeld van het chauffeursvak. Er wordt informatie verstrekt over salarissen, rijtijden en natuurlijk over de noodzakelijke opleidin gen om chauffeur goederenver voer te worden.Als de kandidaten geïnteresseerd zijn, volgt dezelfde avond een gesprek waarbij wordt gekeken of het vak iets voor de kandidaat is. Is de uitslag positief, dan wordt een vervolgafspraak gemaakt voor de geschiktheidtest. Als uiteindelijk blijkt dat de aspi rant-chauffeur inderdaad geschikt is, wordt een match gemaakt met een werkgever die een open staande vacature aanbiedt. Volgt hierop een contract, dan kan de aspirant-chauffeur beginnen met de opleiding. Deze kan al binnen drie maanden voltooid zijn! Dat betekent dat er binnen afzienbare tijd een chauffeur met chauffeurs diploma op zak aan het werk is bij een bedrijf. Belangstellenden zijn welkom op de voorlichtingsavond op 2 december in het Van der Valk Hotel aan de Nijmeegseweg in Venlo. Aanvang 18.30 uur. Via www.maakjezelfonmisbaar.nl. kan men zich aanmelden. haarverlenging v.a. 250 euro SHINE IN PERFECT STYLE Spoorboekje splitsing Meerlo-Wanssum klaar Hoe worden de bezittingen gesplitst? Hoe gaan we om met het splitsen van grond exploitaties? Hoe verdelen we de geldleningen, aandelen en de eventuele risico's? Hoe ver delen we het personeel? Het is slechts een kleine greep uit de vragen waarop in het dins dag door de colleges van B en W van de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum afzon derlijk van elkaar vastgestel de dossier 'Splitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum' een antwoord wordt gegeven. De conclusie luidt kort samen gevat: het grondgebied en de bruidschat worden nagenoeg gelijk verdeeld, maar Horst aan de Maas krijgt net een beetje meer. Venray, Horst aan de Maas, Seve num en Meerlo-Wanssum zijn eruit hoe Meerlo-Wanssum wordt opgesplitst. Zoals bekend ont staat op 1 januari 2010 de nieu we gemeente Horst aan de Maas, die gaat bestaan uit de huidige gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum en de huidige Meerlo- Wanssumse dorpen Meerlo, Tien- ray en Swolgen. De overige drie kernen (Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck) worden via een grenswijziging toegevoegd aan de gemeente Venray. Het splitsen van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft natuur lijk gevolgen voor inwoners en bestuur. Een belangrijk onderdeel in het dossier betreft de verdeling van de eigendommen. Net als bij een scheiding in een huwelijk moet de boedel worden verdeeld. Over onder meer deze boedel scheiding gaat het dossier 'Split sing van de gemeente Meerlo- Wanssum'. GRENS Het splitsingsplan komt er in het kort op neer dat de toekomstige grens die de twee gemeenten gaat scheiden ook wordt toegepast bij alle andere eigendommen en plan nen van de gemeente. Alle 'zaken' die in de kernen Swolgen, Tienray en Meerlo spelen, komen op het bordje van de nieuwe gemeen te Horst aan de Maas te liggen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om fysiek te splitsen zaken (wegen, schoolgebouwen en sportaccom modaties), maar ook om grond exploitaties. Alles wat Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck betreft, komt voor rekening van of wordt nieuw eigendom van de nieuwe gemeente Venray. "Wat links van de grens ligt, gaat naar links. Wat rechts van de grens ligt, gaat naar rechts. We hebben het niet moei lijker willen maken dan het is", verklaart burgemeester Kees van Rooij van de gemeente Horst aan de Maas dinsdag tijdens een pers conferentie in het gemeentehuis van Meerlo. Volgens Van Rooij, die tevens voorzitter is van de stuurgroep splitsing, is het dossier in goed overleg tussen de vier betrokken gemeenten tot stand is gekomen. "Bij een boedelscheiding kunnen net als bij een scheiding in een huwelijk problemen ontstaan. Dat is in de spaarzame gevallen van een splitsing van een gemeente ook wel eens gebeurd. Maar dat wilden we niet. De boedelschei ding is relatief snel en rationeel verlopen. Dit dossier kun je zien als een spoorboekje waarin staat hoe de splitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum gaat gebeuren en wie wat krijgt." De gemeenten hebben ervoor gekozen om de niet zo duidelijk te splitsen zaken, zoals de alge mene reserves, verzekeringen en aandelen, te verdelen volgens een vaste verdeelsleutel, waarbij 54 procent wordt overgedragen aan Horst en 46 procent aan Venray. Deze sleutel is gebaseerd op de grootte van het nieuwe grondge bied, het inwonertal en het aan tal woningen op 1 januari 2008. "Een eerlijke verdeling, zo oor delen de experts. Een verdeling waarin ook de gemeente Venray zich kan vinden", aldus Erits de Ruijter, gemeentesecretaris van Meerlo-Wanssum. De lopende grondexploitaties worden door de nieuwe gemeenten overgenomen en voortgezet. FORSE OPDRACHT De gemeenten Venray en Horst aan de Maas ontvangen vanuit de algemene uitkering van het gemeentefonds een bijdrage voor de herindelingskosten. In totaal krijgen de gemeenten ruim zes miljoen euro als herindelingsbij- drage. Dit bedrag ontvangen ze verspreid over de komende vier jaar. Horst aan de Maas krijgt hier van 3,4 miljoen euro en Venray 2,7 miljoen. Na een afgesproken interne verrekening worden deze bedragen uiteindelijk 3,7 miljoen voor Horst aan de Maas en 2,4 miljoen euro voor Venray. Dat de gemeente Horst aan de Maas zes ton extra krijgt, heeft te maken met de flinke fusieopdracht die momenteel op haar bordje ligt. Die opdracht - fuseren met de gemeente Sevenum en de dor pen Tienray, Meerlo en Swolgen - is een stuk ingewikkelder ten opzichte van de gemeente Venray, die 'alleen' een grenswijziging toe hoeft te passen. AMBTENAREN Ook de circa veertig ambtena ren die momenteel nog aan het werk zijn bij de Meerlo-Wanssum weten inmiddels waar ze aan toe zijn. Ze mogen zelf kiezen of ze bij de nieuwe gemeente Horst aan de Maas of de nieuwe gemeente Ven ray aan de slag willen. "Alle ambte naren hebben de vrije keuze, het zij Venray of Horst aan de Maas", licht Frits de Ruijter toe. "Ze moe ten hun keuze voor 1 december hebben gemaakt." In een sociaal statuut wordt daarnaast reke ning gehouden met zogeheten 'arbeidsgerelateerde' problemen. De gemeente Meerlo-Wanssum verwacht dat de verdeling van het personeel "redelijk evenwichtig zal verlopen", zegt JanVermaze- ren, hoofd van de afdeling financi ën van de gemeente Meerlo-Wans sum. "We verwachten geen grote verschillen. Het is niet zo dat alle ambtenaren naar Venray of Horst aan de Maas willen. Maar natuur lijk breekt voor iedereen wel een spannende tijd aan." In het splitsingsplan staat overi gens niks over de speerpunten van de gemeente Meerlo-Wanssum. Hier worden door de gemeente Meerlo-Wanssum en de gemeen ten Horst aan de Maas en Venray nog afspraken over gemaakt. COMPLIMENT Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben inmiddels aange geven het verrekeningsvoorstel van de vier gemeenten over te nemen. Hiermee ligt de weg vrij voor een feitelijke verrekening op het moment dat de herindeling een feit is. De provincie heeft de vier gemeenten ook gecompli menteerd met de voortvarend heid waarmee het fusieproces is opgepakt en in gang is gezet. ""Nog geen jaar geleden was de discussie over de herindeling nog in volle gang", weet burgemeester Van Rooij."En nu is er al helder heid over de manier waarop de splitsing van Meerlo-Wanssum gaat gebeuren. Dat geeft aan hoe snel het proces is gegaan. Over een jaar vinden de verkiezingen voor de twee nieuwe gemeenten plaats, dan moeten we er helemaal klaar voor zijn. Ja, ik heb er alle vertrouwen in dat we op tijd en goed de eindstreep gaan halen." In gemeenschapshuis de Zandhoek in Wanssum vindt op woensdagavond 3 december het eerste dorpsgesprek plaats over het zogeheten Dorpsont wikkelingsplan (DOP). Tijdens dit dorpsgesprek gaat het bureau BRO samen met de dorpsraad in gesprek met de burgers om te horen wat vol gens hen knelpunten, moge lijkheden en wensen zijn voor de toekomst van Wanssum. Aanvang: 20.00 uur. De dorpsraad gaat de komende tijd aan de slag met het maken van het DOP. Een DOP is een plan waarin de vertaalslag wordt gemaakt van een visie naar een actieprogramma voor de komen de jaren. In dit DOP staan voor de gemeente, de instellingen en de inwoners van Wanssum duidelijk afspraken en acties die de leef baarheid en de economie in het dorp versterken. Een DOP kijkt vooruit en geeft antwoord op de vraag hoe de inwoners het leven in hun dorp beoordelen en wat zij vinden van de verdere ontwikke ling van hun dorp. Er is een stap penplan opgesteld en ook worden er twee inhoudelijke workshops gehouden. De bedoeling is om het DOP eind juni 2009 klaar te heb ben. De eerste workshop wordt gehouden op woensdag 3 decem ber in de Zandhoek. De bedoeling is om tijdens deze avond in te gaan op de huidige problemen en op het wensbeeld. Tijdens workshop twee, die waarschijnlijk begin 2009 plaatsvindt, is de doelstelling om goede en creatieve ideeën op tafel te krijgen en betrokkenheid en draagvlak te creëren. Nadere informatie over het DOP en ande re activiteiten van de dorpsraad staan op de website www.wans- sum.info. Onderhoud wegen Vanaf 27 november tot eind december wordt in opdracht van de gemeente Meerlo-Wanssum door Janssen de Jong infra B.V. uit Horst aan de Maas gestart met groot onderhoud aan een aantal wegen. Deze wegen worden dan voorzien van een nieuwe asfalt- laag en/of de bestrating wordt (plaatselijk) verbeterd. De slijtla gen ('splitlagen') worden begin 2009 aangebracht. De wegen die worden opge knapt zijn in Wanssum de Ven- rayseweg (aanleg voetpad), De Cuyperstraat (asfalt- straatwerk) en De Schoevert (asfalt- en straat werk), in Meerlo de Julianastraat (straatwerk) en Christinastraat (straatwerk), in Geijsteren de Sint Wilbertsweg (asfalt- straatwerk), in Blitterswijck de Van Lynden- straat (asfaltwerk) en in Swolgen de Mgr. Aertsstraat ((asfaltwerk en aanbrengen grasbetontegels). Door onvoorziene omstandighe den zoals het weer, kan de start en duur van uitvoering wijzigen. De woningen/bedrijven blijven zoveel mogelijk bereikbaar. De aanwonenden worden door de aannemer nog nader geïnfor meerd (onder meer in verband met het tijdelijk verplaatsen van auto's). Voor vragen kan men con tact opnemen met A. Geerlings, telefoon 699270, van het bureau openbare werken. Dvd Meerlo Veel inwoners hebben van de gelegenheid gebruikge maakt om de historische dvd 'Hoe het reilt en zeilt in Meerlo' (1968) te bestellen. De bestelde video's kunnen donderdag 4 december en de dagen daarna in de TVI-winkel (Beatrixstraat Meerlo) tegen betaling van 12,50 euro wor den afgehaald. Buiten Meerlo-Wanssum wor den de dvd's in principe opge stuurd. Op de dvd is ook het volks lied van Meerlo opgenomen 'Daor ien Mieëldere an de bèèk' (tekst Frans Coenders met solisten Mart Hendriks en Bertie Robins). Voor inschrijving is nog steeds mogelijk aan de balie in de TVI-winkel of via mail: rag.poels@home.nl Na sinterklaas kosten de dvd's vijf tien euro per stuk. Voor vragen:AWA-fllms, telefoon: 0478698241 (René Poels). bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Kunstbinnenbereik.nl verkoopt schilderijen, tekeningen en foto's geprint op luxe canvasdoek. origineel, betaalbaar en persoonlijk Piet Voesten is zaterdagavond uitgeroepen tot prins van De Wiendbuul. Prins Piet IV (Voes ten) is 50 jaar jong en al 25 jaar getrouwd met Myriam (Wijnho ven). Samen hebben ze twee zoons (Rob en Willem) en een dochter (Loes). In het dagelijks leven is Piet chef technische dienst bij Geelen Beton in Wanssum. Verder is Piet vaak op het voetbalveld te vinden: als vlagger bij de Geijs- terse veteranen en het vierde elf tal van SV United en als assistent trainer van de D3. Vogels kweken Prins Piet Voesten. Foto:Angy PhotoDesign Wanssum. is ook één van z'n hobby's. Piet is al sinds 1999 lid van de Raad van Elf en is al verschillende keren nar geweest. Zijn adjudanten zijn Jan Deenen en Peter Peters en nar is Johan Vousten. Prins Piet IV zijn lijfspreuk: 'Al zien mien haör zó gries as de beton van Geele, vier same mit de Wiendbuul carnaval en göt ow tuus nie zitte vervèle! Alaaf'. Prins Piet IV neemt de scepter over van prins Ed I (Jans sen). Kleurwedstrijd... SiP2 Meerlo-Wanssum Bruidschat nagenoeg gelijk verdeeld

Peel en Maas | 2008 | | pagina 14